Německo

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 01 lis 2023, 21:33

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/sef ... -v-evrope/
Šéf německé obrany tvrdí, že si veřejnost musí zvyknout na možnost války v Evropě
Od minulého měsíce začali vrcholní ukrajinští představitelé prosazovat poplašnou zprávu, že „třetí světová válka již začala“ – jak na začátku září prohlásil šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Alexej Danilov.

„Pokud si někdo myslí, že třetí světová válka ještě nezačala, pak je to obrovský omyl. Už začala. Již nějakou dobu probíhala v hybridním období a nyní vstoupila do aktivní fáze,“ řekl tehdy Danilov před Kyjevským bezpečnostním fórem (začátkem září). O více než měsíc později začali stejná varování opakovat i někteří evropští představitelé.

Příznačně tento týden německý ministr obrany Boris Pistorius v rozhovoru pro média uvedl, že obyvatelé Německa si musí začít zvykat na myšlenku přízraku války v Evropě.

„Musíme si zvyknout na to, že v Evropě může hrozit válka,“ řekl v rozhovoru pro celostátní vysílání. „Německo se musí umět bránit. Musíme být připraveni na válku.“

Reagoval na otázky související s pomalým vyzbrojováním Německa po ruské válce na Ukrajině a nyní s vyhlídkou, že se konflikt mezi Gazou a Izraelem přelije do širší regionální války na Středním východě:
Je přesvědčen, že konflikt na Blízkém východě a ruská válka proti Ukrajině budou mít důsledky pro německou společnost. Zejména Německo musí být schopno se bránit, což se týká jak Bundeswehru, tak společnosti.

„Musíme se stát schopnými bojovat,“ řekl Pistorius.
„Bohužel vše, co se kazilo 30 let, nelze napravit za 19 měsíců,“ připustil Pistorius v čerstvých výrocích. Přesto se však proti kritikům ohradil:
Pistorius odmítl obvinění, že federální vláda reagovala na tzv. bod zlomu příliš pomalu. Zdůraznil, že byl nejen zřízen zvláštní fond pro Bundeswehr ve výši 100 miliard eur, ale že došlo i ke změnám ve státních orgánech.
Německo se mezitím zařadilo mezi ty západní mocnosti, které považují konflikty na Blízkém východě a ve východní Evropě za vzájemně související, přičemž Rusko je hlavním špatným aktérem, který napětí vyostřuje (Kreml se zase vyjadřuje stejně o Západu, a zejména o USA).

V pondělí německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková na zasedání ministrů zahraničí EU v Lucemburku prohlásila, že prezident Vladimir Putin má z krize na Blízkém východě radost. „Vidíme, že ruský prezident má vzhledem k situaci na Blízkém východě určitě radost. Proto se na Ukrajinu díváme ještě pozorněji než v minulosti,“ řekla.

Také Zelenskyj vyjádřil zvýšené obavy, že světové mocnosti upírají pozornost na události v Gaze. Ministr obrany Pistorius se však spolu s Baerbockem snažil Ukrajince ujistit, že Berlín na základě konfliktu mezi Izraelem a Gazou svou podporu Kyjevu nesníží.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 04 lis 2023, 10:22

https://casopisargument.cz/?p=53647
Německý prezident se omluvil za zločiny z koloniální éry v Tanzanii
Německý prezident se ve středu 1. listopadu omluvil za zabíjení za koloniální nadvlády v Tanzanii. Omluva proběhla při setkání s potomky náčelníka Songea Mbano popraveného za vedení povstání.
V Songea na jihozápadě Tanzanie prezident Frank-Walter Steinmeier slíbil, že bude hledat odpovědi na otázky týkající se éry německé východní Afriky. Německá východní Afrika byla kolonií, součástí německého majetku. Pokrývala dnešní Tanzanii, Rwandu a Burundi existovala od roku 1885 až do konce 1. světové války. “Moje drahá rodino (Songei), truchlím s vámi pro náčelníka Songeu a pro všechny ostatní, kteří byli popraveni. Přeji si vzdát úctu obětem německé koloniální nadvlády. A jako německý prezident bych rád bych požádal o odpuštění za to, co tady Němci udělali vašim předkům,“ řekl Steinmeier. Dodal, že Mbano byl v povstání „statečným vůdcem“. “Prosím o odpuštění a rád bych vás ubezpečil, že my Němci s vámi budeme hledat odpovědi na otevřené, nezodpovězené, nevyřešené otázky, které vám nedávají pokoje.” Steinmeier položil růži k hrobu náčelníka Songea Mbano a věnec k masovému hrobu dalších 66 bojovníků v povstání Maji Mají.

Předpokládá se, že během povstání Maji Maji v letech 1905 až 1907 zemřelo až 300 000 lidí. Mezi lebky přivezené zpět do Německa mohla patřit i lebka náčelníka Mbana. Steinmeir slíbil, že se ji pokusí dopátrat, podle poznámek zveřejněných jeho kanceláří. “Bohužel vám nemohu slíbit, že budeme úspěšní,” protože identifikace lidských pozůstatků je obtížná i s vědeckou expertizou, dodal. V roce 2017 tehdejší tanzanská vláda uvedla, že zvažuje právní kroky s cílem získat odškodnění od Německa za lidi, kteří byli údajně hladověni, mučeni a zabiti německými silami. Německo v roce 2021 oznámilo dohodu s Namibií, další zemí, kde bylo kdysi koloniálním vládcem, uznat masakry desítek tisíc lidí z koloniální éry za genocidu a poskytnout finanční prostředky na pomoc postiženým komunitám. Dohoda se však zastavila před dojednáním reparací. Tato dohoda, se kterou některé skupiny zastupující lidi Herero a Nama nejsou spokojeny, musí být ještě formálně podepsána.
... sa ospravedlnil ... po storočí ... a veľmi potichu...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 06 lis 2023, 09:49

https://echo24.cz/a/HM7xP/zpravy-ekonom ... amestnancu
Největší automobilka v krizi: Volkswagen pozastavil nábor zaměstnanců
Německá automobilka Volkswagen v rámci úsporného programu dočasně pozastavila nábor nových zaměstnanců v řadě německých závodů. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na mluvčího podniku.

Opatření se týká závodů ve Wolfsburgu, Hannoveru, Braunschweigu, Salzgitteru, Emdenu a Kasselu. Stojí za ním úsporný program, o kterém hlavní koncernová značka VW od začátku minulého měsíce jedná se závodní radou.

Značka VW se potýká s vysokými náklady a výpadky ve výrobě. Její provozní marže v prvních devíti měsících letošního roku klesla na 3,4 procenta. Cílem úsporného programu je zvýšit do roku 2026 marži na 6,5 procenta, píše DPA.

Závodní rada se k pozastavení náboru vyjádřila vstřícně. „Vzhledem k nejnovějšímu úsilí o zvýšení efektivity je pochopitelné, že podnik omezuje další vytváření pracovních míst na nezbytné minimum,“ uvedl mluvčí závodní rady. Automobilka neupřesnila, jak dlouho bude toto opatření trvat.

Německý automobilový koncern Volkswagen je největším výrobcem aut v Evropě. Kromě hlavní značky VW zahrnuje také řadu dalších značek, jeho součástí je i česká Škoda Auto.
„Evropský autoprůmysl v čele s tím německým se ocitá v kleštích drahých energií na jedné straně a dusivé regulace výroby aut se spalovacím motorem v podání Bruselu na straně druhé. Za drahé energie může kromě války na Ukrajině také zelená agenda EU, resp. cesta k uhlíkové neutralitě roku 2050, známá jako Green Deal. Zčásti jsou drahé energie také důsledkem německé energetické transformace, Energiewende, jež největší evropskou ekonomiku letos dovedla k vypnutí už všech svých jaderných reaktorů,“ domnívá se ekonom Lukáš Kovanda.

„Cílem Green Dealu je masivní umělé zdražení „špinavých“ energií, kterých je většina. Takové zdražení, jež podnítí přechod na zelené energie, které ale potřebují vyšší míru flexibility elektrizační soustavy, a zejména fosilní, případně jadernou zálohu, pročež jsou celkově výrazně dražší. To teď začínají pořádně pociťovat nejen automobilky typu Volkswagenu, ale třeba i domácnosti v Česku, jimž má od příštího roku zdražit regulovaná složka cen elektřiny o nebývalých 71 procent, jak tento týden navrhl Energetický regulační úřad,“ připomíná Kovanda.

„Brusel se zkrátka pustil do hazardu s osudem budoucích generací obyvatel EU, které mohou přijít nejen o svá pracovní místa a podstatnou část své životní úrovně. Bez dostatečné čínské, indické či americké součinnosti – jež je nejistá – si za výrazně zdraženou elektřinu lidé v EU nic nekoupí. Tedy určitě ne lepší klima. Koupí si ale možná zhoršení životní úrovně, další ochromení ekonomiky a zvýšení nezaměstnanosti,“ dodává v komentáři Lukáš Kovanda.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 06 lis 2023, 11:40

https://pravyprostor.net/?p=168210
Afghánská rodina v Německu: 3 200 eur měsíčně, všestranná péče zdarma, nulová chuť pracovat
Když se na Kanárských ostrovech před časem reportéři ptali afrických ilegálů, kam mají namířeno, tak 90% z nich mělo tutéž odpověď: „Do Německa.“

A stejný cíl uváděli i žadatelé o azyl, kteří byli zachyceni v Řecku. Neměli zájem zůstat v místě, jako zemi zaslíbenou uváděli ve více než polovině případů Německo.

Tento trend přišel záhy poté, co v roce 2015 zveřejnila svoji pozvánku Merkelová, aby se záhy ukázalo, že jde pro žadatele o azyl bez dokladů, kteří se prohlašovali za Syřany, o „trefu do černého.“
Dávky, které cizincům země nabízí, značně převyšují například dávky pro nezaměstnané Němce nebo důchody. K těmto dávkám je totiž zapotřebí si přičíst také veškeré výhody, které mají tak nějak automaticky zdarma. Jde zejména o zdravotnictví a školství.

A zdá se, že mnozí Němci si začali až nyní uvědomovat, že jejich vlády nad vlastní občany nadřazují ty, kteří do země přijeli, aby původní obyvatelstvo nahradili.

Příspěvek o „uvítacím centru“ v německém městě Schwäbisch Gmünd z 24. října v současné době vyvolává rozruch na sociálních sítích.

To je pravděpodobně způsobeno nejen tím, že zpráva zmizela z mediatéky RTL a již není k dispozici, ale také realitou života migrantů v Německu a jejich očekáváními.

V reportáži televizní tým také navštívil čtyřčlennou afghánskou rodinu. Žije – samozřejmě na náklady daňových poplatníků – v bytě o rozloze 120 metrů čtverečních ve Schwäbisch Gmünd.

Otec rodiny byl údajně tlumočník v Afghánistánu a do Německa se pravděpodobně dostal se svou rodinou v rámci evakuace humanitárních pracovníků z Afghánistánu.

Jsou také docela spokojeni se svým současným životem v Německu. Koneckonců, byt je dostatečně velký – mnoho německých rodin sní o takovém prostoru – a se sociálními dávkami a pokrytými náklady na nájem atd., má rodina příjem 3 200 eur čistého měsíčně.Pokud se tak nemusíte starat o své příjmy, máte čas i na jiné věci. Ale ne na práci. Hlava afghánské rodiny projevuje jen malou touhu tak učinit. On a jeho manželka v současné době dostávají od úřadů příležitost naučit se žít a starat se o své děti.

V posledních dvou letech bylo na rodinu vynaloženo přibližně 80 000 eur, včetně nákladů na zdravotní péči a péči o děti.

Na otázku, zda už má práci, muž – koneckonců údajně pracoval jako překladatel do němčiny v Afghánistánu – vysvětluje, že by se rád naučil německy ještě lépe.

A kromě toho by se mu líbil magisterský titul, protože se chtěl stát diplomatem v Afghánistánu a také vystudoval vysokou školu. Je však nepravděpodobné, že by jeho škola byla v Německu uznána a potřeba afghánských diplomatů bude také pravděpodobně poměrně malá, zejména proto, že Německo současnou oficiální vládu neuznává.

Na otázku Hermanna Gaugela, vedoucího „Uvítacího centra,“ který byl také přítomen při návštěvě u Afghánců, zda nepřipadá v úvahu manuální činnost nebo něco jiného, pokud se nehledají žádní diplomaté, byla odpověď jasná:

„Ne, nejsem ochotný pracovat.“ říká muž. A žena dodává: „V naší rodné zemi jsme nepracovali jako řemeslníci. Nemáme žádné zkušenosti a žádnou touhu! V domácnosti máme také spoustu práce. Stále potřebujeme čas, abychom ho strávili s našimi dětmi.“Na Twitteru/X je zřejmé, že jen velmi málo lidí chápe afghánský pocit oprávněnosti odmítání pracovat. Zde je několik reakcí Němců:

Řekl bych: nechce se vám? Pak vám přeji hodně zábavy ve vaší rodné zemi, kde můžete dělat vše, co chcete! Už vás nikdy nechci vidět…

Manžel mé kamarádky (62 let, 30 let praxe, revmatismus měkkých tkání, umělé kyčle, může do důchodu až v 63 letech) dostal od agentury v současné době místo správce na zastávce kamionů. Měl by problém, kdyby řekl, že se mu nechce.

Byla jsem samoživitelka, 3 kluci, vždy jsem pracovala na plný úvazek. Také bych byla ráda, kdybych měla více času na své děti. Facka do tváře všem, kteří pracují.

Nechtějí pracovat v profesích, které nemají rádi, a já už takové lidi nechci podporovat.

„Nechtělo se nám…“ a němečtí důchodci sbírají lahve, v rodinách musí oba chodit do práce. Jen vás to naštve.

Také mám doma spoustu práce. Kde si mohu vyzvednout své peníze na celý život jen tak?? Také bych se ráda postarala o svá vnoučata. Proč to nesmím?

Nejdřív jsem si myslel, že jsou to docela rozumní lidé… dokud neřekli, že nechtějí dělat nic jiného než „diplomatickou službu“ jako práci… A k čemu potřebují 120 metrů čtverečních? Omezte výhody!

Tolik některé z reakcí Němců, kteří si možná konečně uvědomili, že podobných jedinců živí miliony.
Někteří Němci – zřejmě sluníčkáři, odmítající uvedenému videu uvěřit – nevěřili, že je video pravé a ptali se na zdroj.

Zdrojem je RTL Extra, pořad vysílaný 24.10 ve 22:00 a již není k dispozici v knihovně médií. Pravděpodobně se přece jen nechtěli dočkat podobných – či ještě horších – prohlášení německých daňových poplatníků.

A co kdyby je také napadlo, že už se jim nechce pracovat…
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 06 lis 2023, 11:44

https://echo24.cz/a/HmVu7/zpravy-svet-f ... -parkovani
Frankfurt nad Mohanem zavádí v centru omezení rychlosti na 20 km/h a ruší parkování
Město Frankfurt nad Mohanem zavádí v některých částech centra omezení rychlosti na 20 km/h. "Přejíždění z parkovacího domu do parkovacího domu nebo postávání by v centru města již nemělo být možné," řekl německé tiskové agentuře zelený radní pro dopravu Wolfgang Siefert. Město současně bude rušit parkovací místa v ulicích. Pokud je na silnici méně aut, kvalita pobytu se zvyšuje, tvrdí. Lidé mají přejít na kola, naznačuje.

S tímto dalším omezováním automobilů se ve městě začne v prosinci a to postupně. Oblast bude vyhlášena jako obchodní zóna se zklidněnou dopravou. Podle Sieferta se omezení rychlosti bude týkat vedlejších ulic centra, na hlavních ulicích jako je Berliner Straße zůstane vše jako dosud.

Od roku 2022 je Frankfurt nad Mohanem členem iniciativy „Livable Cities and Communities“, která sdružuje více než 900 měst, obcí a městských čtvrtí. Toto aktivistické sdružení mimo jiné požaduje větší omezení rychlosti automobilů.

Kromě omezení rychlosti na 20 km/h má Frankfurt další plány. Budou se rušit parkovací místa v ulicích, aby se zabránilo lidem jezdit auty. Siefert říká, že nadále budou k dispozici stání pro invalidy a stání pro taxi, stejně jako více rozvozových a nakládacích zón. Město chce, aby lidé využívali parkovací domy a pak se pohybovali MHD, na kole nebo pěšky.

Obecně ve čtvrtích města se má rozšířit správa placených parkovacích míst, aby již nebylo možné parkování zdarma. "V důsledku toho by se měli všichni lépe pohybovat, včetně těch, kteří spoléhají na auta," řekl Siefert.

V plánu je přebudování dalších bočních ulic tak, aby byly vhodné pro cyklisty, zpočátku provizorně, jak se již stalo na jiných místech. Siefert přiznává, že opatření jsou kritizována, ale považuje za sporné, zda jsou kritici ve většině. To by měly v nadcházejícím roce ukázat výsledky průzkumů. "Dostáváme také mnoho zpráv, ve kterých je to velmi vítáno," řekl politik Zelených. Vždy je potřeba podle něj přesvědčování.

Opatření slouží podle Sieferta k ochraně klimatu, zatraktivnění veřejných prostranství a zajištění, že se všemi druhy dopravy bude konečně zacházeno stejně.
:pise :nahoru:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 06 lis 2023, 11:57

https://echo24.cz/a/Hwh7k/zpravy-svet-r ... alka-zapad
Bild varuje před islamistickou válkou v Evropě a chalífátem v Německu. „Nejde o Izrael. Vyhlašují válku Západu“
Německem otřásá znepokojivá série islamistických a antisemitských pochodů a demonstrací, kde radikální islamisté vyzývají k vyhlášení chalífátu. Nejradikálnější demonstranti se sešli pod záminkou solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy a vyzývají k založení chalífátu v Německu, křičí „Alláhu Akbar“ a mávají vlajkami a transparenty, které připomínají ISIS, Hamás či Taliban. Podle rozhovoru německého deníku Bild s expertem na islamismus Eranem Lahavem, islamisté využívají válku mezi Hamásem a Izraelem jako záminku k rozšíření vlastní moci. Varuje, že se jedná o zárodek vyhlášení války proti Západu. „Když Hamás a další teroristické organizace vyhlašují džihád, tak není namířen pouze proti Židům, ale proti celému západnímu světu. Už jim nejde jenom o Izrael,“ říká Lahav. Je to zřejmě poprvé, co nejčtenější německé noviny varují před chalífátem v Německu.

Demonstrace a protestní pochody na podporu Palestiny dokazují, že islamisté jsou opět na vzestupu. „A to v Evropě i v Německu. Masakr Hamásu v Izraeli je výchozím bodem nové vlny radikalizace,“ říká expert na islamismus z think-tanku „Izraelské obranné a bezpečnostní fórum“ Eran Lahav pro deník Bild.

Válka na Blízkém východě pomáhá k tomu, že se teroristé vzájemně obohacují. „Hamás se k útoku na Izrael inspiroval u Islámského státu (ISIS), který využívá útoku Hamásu k získání nových příznivců a mobilizaci svých členů,“ domnívá se expert. Lahav také upozorňuje na to, že ISIS, Al-Káida a další skupiny vyzývají na sociálních sítích ke vzpouře proti Židům a křesťanům, které označují za „křižáky“. „Nejde o palestinskou válku, ale o islámskou válku.“
This is not 1938 Berlin 🇩🇪
This is 2023 Berlin 🇩🇪
pic.twitter.com/I5flzwfFsX
— Dr. Eli David (@DrEliDavid) November 4, 2023
„Poslechněte si, co se křičí na demonstracích v Německu. Ano, slyšíte ‚Svobodná Palestina‘. Ale je to víc než to. Křičí ‚Takbir‘ a ‚Alláhu Akbar‘,“ říká Lahav a dodává, že tím dávají najevo, že pro ně to není pouze palestinská válka, ale islámská válka. „Izrael je pouze prvním krokem v této válce. Izrael je první linií této války, po které bude následovat zbytek.“

Podle Lahava masivně narůstají výzvy k násilí a různé teroristické skupiny zveřejňují seznamy a návody, jak ublížit Židům či křesťanům. „Jedná se o seznamy úkolů k teroru. Vyzývají k útokům na židovská a křesťanská velvyslanectví, k zapalování synagog a k útokům na obchody,“ doplňuje Lahav pro deník Bild.
Young Islamists in Germany say Muslims will become the majority in Germany, abolish the German Constitution & introduce Sharia law

Europe has been underestimating the threat posed by Islamism pic.twitter.com/8KX5wjx1td
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 5, 2023
„Radikální islamisté vidí, jaký účinek měl útok Hamásu na Izrael,“ říká Lahav s tím, že je možné, že se radikálové něco podobného pokusí zopakovat i v Evropě. „Samozřejmě by to byl jiný útok, tady nelze jen tak přepadnout několik měst a unést stovky lidí,“ vysvětluje a dodává, že nebudou dělat „to, co obvykle.“
Demonstration right now in Alexander platz #Berlin to stand with #Gaza and to call for #ceasefire #FreePalaestine #Palestine pic.twitter.com/HWSJGfMBJc
— Karim Abdelrady (@KarimAbdelrady) November 4, 2023
Podle Lahava se nebude jednat o „bodání nožem do lidí“ nebo „přejíždění kolemjdoucích“. „Půjde o něco jiného, většího. Cílem toho útoku bude otřást společností,“ uvedl. Islamisté vědí, že k uskutečnění jejich snu o chalífátu v Německu nebude stačit pouze jediný útok. „Teroristé uvažují dlouhodobě, nepřemýšlejí jako my. Mají jinou logiku a všechno je pro ně symbolické. Když provedou útok např. v Berlíně, tak to symbolizuje, že zaútočili na hlavní město nejdůležitější evropské ekonomiky.“

Lahav také připomíná arabský termín „Sabr“, což znamená trpělivost. „Provedou jeden útok a pak další. Vědí, že Německo se po útoku nezhroutí. Proto mají trpělivost, hodně trpělivosti,“ dodává expert na islamismus s tím, že islamistické skupiny využívají válku mezi Izraelem a teroristickým hnutí Hamás k výzvě k boji proti svobodnému Západu. „Už jim nejde pouze o Izrael.“
Essen, Germany 🇩🇪: Thousands shout “we want an Islamic caliphate”, waving its flags.

Wake up Europe! You are next.
pic.twitter.com/zUJEDWO2dF
— Dr. Eli David (@DrEliDavid) November 5, 2023
„Když Hamás a další teroristické organizace vyhlašují džihád, tak není namířen pouze proti Židům, ale proti celému západnímu světu,“ uzavírá Lahav rozhovor pro deník Bild.
:pise Bild ... alebo "Izraelské obranné a bezpečnostní fórum" :pohoda
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 13 lis 2023, 01:59

https://echo24.cz/a/HdLxR/zpravy-svet-o ... pasmu-gazy
Scholz proti okamžitému příměří v Pásmu Gazy. Jako řešení vnímá humanitární pauzy
Německý kancléř Scholz se poprvé otevřeně vyslovil proti dlouhodobému příměří v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda bojuje s radikálním islamistickým hnutím Hamás; řešením jsou podle něj humanitární pauzy. Scholz se podle agentury AFP zúčastnil debaty s regionálním deníkem Heilbronner Stimme. Při říjnovém hlasování o přijaté rezoluci OSN vyzývající k humanitárnímu příměří bylo Německo jedním ze 45 zemí, které se zdržely hlasování.

„Otevřeně přiznávám, že si nemyslím, že výzvy k okamžitému příměří nebo k dlouhé pauze, které by teď vyšly nastejno, by byly spravedlivé. Izrael by tím jen Hamásu dal možnost se zotavit a vyrobit nové rakety,“ řekl Scholz.

Německý kancléř se svým prohlášením přidal k některým západním lídrům, především americkému prezidentovi Joeu Bidenovi a britskému premiérovi Rishimu Sunakovi. Ti rovněž považují humanitární pauzy za nejlepší způsob, jak omezit útrapy palestinských civilistů v Gaze, a současně umožnit Izraeli pokračovat v jeho vojenské kampani za zničení islamistického Hamásu v Pásmu Gazy.

Naproti tomu státy sdružené v Lize arabských států, Turecko nebo nově francouzský prezident Emmanuel Macron volají po zastavení bojů, především kvůli vysokému počtu civilních obětí, které jsou podle amerických odhadů v „tisících“. Palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané Hamásem uvádí přes 11.000 mrtvých Palestinců.

Izrael provádí rozsáhlé vojenské operace v Pásmu Gazy s cílem zlikvidovat v oblasti příslušníky a infrastrukturu islamistického hnutí Hamás, které Evropská unie eviduje jako teroristickou organizaci. Izrael se snaží eliminovat riziko, že Hamás zopakuje útok ze 7. října, kdy jeho bojovníci vtrhli do jižního Izraele, zabili téměř 1200 civilistů a dalších asi 240 unesli do Pásma Gazy jako rukojmí.

Izraelská armáda je podle sobotního prohlášení připravená v Pásmu Gazy bojovat až rok. Na konci války má v Gaze podle izraelských představitelů nastoupit nová vláda bez Hamásu a bez podpory Íránu, který dlouhodobě zaujímá postoj nepřátelský vůči Izraeli.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 13 lis 2023, 21:16

https://echo24.cz/a/HUuRA/zpravy-utoky- ... nosti-bild
Útoky na Židy se v Německu staly šokující každodenností, dokládají to přesná čísla
Trestných činů souvisejících s Blízkým východem v Německu denně přibývá. Od útoku Hamásu na Izrael 7. října to v zemi vře, píše deník Bild. Antisemitské nenávistné demonstrace, strhávání izraelských vlajek, útoky a urážky Židů se v Německu náhle staly šokující každodenností.

Přesná čísla ukazují rozsah podněcování a násilí v Německu. Spolkový kriminální úřad (BKA) zaznamenal od 7. října již 3149 trestných činů týkajících se Blízkého východu. Vyplývá to ze situační zprávy, kterou má Bild k dispozici.

BKA připisuje 2249 trestných činů fenoménu oblast "zahraniční ideologie" - to jsou více než dvě třetiny všech trestných činů (71,42 %). Následují "jiné kategorizace" (449), "náboženská ideologie" (287), "pravicová" (145) a "levicová" (19). To se týká motivace trestných činů a původu pachatelů.

Většinu trestných činů tvořilo poškození majetku (945), podněcování k nenávisti (494) a násilné trestné činy (434). Násilné trestné činy zahrnují trestné činy odporu proti majetku (232), ublížení na zdraví (101) a rušení nočního klidu (82). Ty byly zaznamenány především na nenávistných demonstracích v Berlíně.

Státní policie vyšetřuje 127 případů podezření z ničení vlajky a znaku cizího státu. Jedná se o případy, kdy byly z radnic ukradeny mimo jiné izraelské vlajky. Pachatelům hrozí až dva roky vězení nebo pokuta.

Nedělní případ, kdy dva Libyjci večer zapálili pomníky u vchodu do synagogy v Erfurtu, vyvolal v politice bouři. Durynský ministr vnitra Georg Maier (SPD) má jasno: "Nyní je třeba vyslat signál. Zločinci, kteří útočí na synagogy, musí být okamžitě deportováni."

Oba Libyjci jsou policii známí pro krádeže a nebezpečné ublížení na zdraví. Byli opilí (0,86 a 1,28 promile), rychlý test na drogy reagoval pozitivně na kokain a marihuanu.

Raymond Walk, mluvčí parlamentní frakce CDU pro vnitřní politiku řekl, že nyní je to na ministryni pro migraci za Zelené Doreen Denstädtové. "Její ministerstvo může deportaci iniciovat a urychlit. Případ dvou Libyjců je dokonalým příkladem toho, jak v Německu stále roste nenávist vůči Izraeli a Židům," uvedl.

Denstädtová byla kritizována vládou. Dokonce i koaliční partneři a její vlastní ministerstvo ji obviňují z "bezradnosti". Podle deníku se dokonce hovoří o jejím odvolání. Zvláště nespokojen s jejím výkonem je premiér Bodo Ramelow (strana Levice).
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 15 lis 2023, 20:51

https://www.ceska-justice.cz/2023/11/us ... tiustavni/
Ústavní soud v Německu zablokoval peníze v klimafondu, převod byl protiústavní
Německá vláda nemůže využít 60 miliard eur (1,47 bilionu Kč) v klimatickém fondu, které byly dříve půjčeny pro rozpočet v roce 2021, ale zůstaly nevyužity. Dnes o tom rozhodl Spolkový ústavní soud v Karlsruhe, který převod financí označil za neplatný, protože byl v rozporu s německou ústavou. Rozhodnutí soudu je ranou pro vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, které nyní hrozí, že bude muset kvůli chybějícím penězům zvýšit rozpočtový schodek. Německo fond zřídilo k podpoře přechodu na bezuhlíkové hospodářství.

„Verdikt znamená, že objem klimatického fondu se sníží o 60 miliard eur. Pokud kvůli tomu nebude možné splnit už přijaté závazky, musejí to rozpočtoví zákonodárci kompenzovat jiným způsobem,“ uvedl soud.

Zmíněných 60 miliard eur bylo původně součástí schváleného zadlužení pro rozpočet roku 2021 k vyrovnání následků pandemie covidu-19, peníze ale Německo nevyužilo. Scholzova vláda se proto rozhodla sumu převést do klimatického fondu, což ale opoziční konzervativní unie CDU/CSU zažalovala, neboť to považovala za obcházení dluhové brzdy. Opozice k tomu tehdy uvedla, že problémem není fakt, že vypůjčené peníze dostal klimatický fond, ale právě rozpočtové opatření ministra financí Christiana Lindnera, který zmocnění k půjčce využil ke zcela jinému účelu.

Německá pobočka ekologické organizace Greenpeace se obává, že na rozhodnutí soudu doplatí ochrana životního prostředí. Šéf německé sekce Greenpeace Martin Kaiser odpovědnost připsal spolkové vládě. „To, že vládní koalice chtěla přestavbu na klimaticky neutrální hospodářství zaplatit finančně-politickými triky, se vymstilo,“ řekl. Kancléř nyní podle něj musí zajistit ve veřejném rozpočtu dostatek peněz pro ochranu klimatu.

Katja Mastová z vedení poslanecké frakce vládní sociální demokracie (SPD) dnes podle agentury DPA řekla, že rozsudek nebude mít prozatím žádný přímý dopad na harmonogram schvalování rozpočtu na rok 2024. Poznamenala, že frakce SPD a frakce koaličních Zelených a svobodných liberálních demokratů (FDP) jsou na nový scénář připraveny. Podrobnosti nesdělila. Na odpoledne ohlásili Scholz, liberál Lindner a ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck společné prohlášení.

Dnešní verdikt je výsledkem hlavního řízení. Už loni v prosinci ústavní soud předběžně vládě povolil peníze v klimatickém fondu používat, zdůraznil ale, že toto předběžné opatření nijak nezohledňuje následné rozhodnutí v hlavním řízení.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 17 lis 2023, 14:03

https://echo24.cz/a/Ht5hM/zpravy-svet-n ... ke-centrum
Razie stovek policistů: v Německu prohledali objekty islamistického centra
Německá policie dnes prohledala 54 objektů v sedmi spolkových zemích v souvislosti s vyšetřováním Islámského centra v Hamburku (IZH). To už delší dobu sleduje německá civilní kontrarozvědka, Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), a je klasifikováno jako islamistické, sdělila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová.

Islámské centrum v Hamburku je podezřelé z vyvíjení činnosti proti ústavnímu pořádku a proti myšlence porozumění mezi národy a z podpory radikální organizace Hizballáh, uvádí německé ministerstvo vnitra. Libanonské šíitské hnutí Hizballáh je v Německu považováno za teroristickou organizaci a jeho činnost v Německu je zakázaná.

Podle deníku Die Welt ráno zasahovaly při celoněmecké razii téměř souběžně stovky policistů, přičemž centrem zásahu byl Hamburk. Jeho cílem pak bylo zajištění důkazního materiálu k možnému zákazu spolku a zabavení jeho majetku. Další razie se podle listu konaly v Berlíně, Hesensku, Severním Porýní-Vestfálsku, Bádensku-Württembersku, Dolním Sasku a Bavorsku.

Razie byla provedena mimo jiné v hamburské Modré mešitě, kterou spravuje IZH. Centrum je podle listu Die Welt považováno za jakousi zahraniční pobočku íránského klerikálního režimu.

„Právě nyní, v době, kdy se mnoho Židovek a Židů cítí zvlášť ohroženo, platí, že obecně nebudeme trpět žádnou islamistickou propagandu a žádné antisemitské a protiizraelské štvaní. Právě nyní je důležitá velká bdělost a tvrdý postup. Proto rozhodně vyšetřujeme každé odůvodněné podezření,“ cituje Faeserovou Die Welt.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 9136
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Německo

Příspěvek od homer » 18 lis 2023, 11:42

V Kolíně nad Rýnem vystoupil ve čtvrtek vysoký představitel afghánského radikálního hnutí Tálibán. Vystoupení Abdula Bari Omara vzbudilo pozdvižení na sociálních sítích, později se vůči němu ohradilo i německé ministerstvo zahraničí. Omar totiž pro cestu do Německa nedostal vízum. Islámská organizace Ditib, do jejíž správy patří prostory v kolínské čtvrti Chorweiler, kde představitel Tálibánu promluvil, se od akce distancovala. Informuje o tom například server Die Welt.

Islamistický vůdce a bývalý ministr Tálibánu na svém vystoupení v Kolíně nad Rýnem nejprve přednášel o úspěšném vládnutí Tálibánu, poté s účastníky provolával „Alláhu Akbar“, píše deník Bild.
https://echo24.cz/a/HK2tG/zpravy-svet-v ... distancuji

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 18 lis 2023, 12:30

https://www.zdravotnickydenik.cz/2023/1 ... politikou/
V Německu do ulic vyrazily tisícovky lékárníků a praktických lékařů. Jsou nespokojeni s vládní politikou
Několik německých měst bylo svědky dalších protestů lékárníků a praktických lékařů. Tisíce z nich ponechaly ve středu své provozovny a ordinace uzavřeny a vyrazily do ulic. Nelíbí se jim politika spolkové vlády, která na ně prý téměř nemyslí. Lékárníci navíc vyjádřili svou nespokojenost s reformou lékárenského trhu navrhovanou spolkovým ministrem zdravotnictví Karlem Lauterbachem. V jejím důsledku totiž lékárny získají navíc podstatně menší peníze, než jaké by byly potřebné k zajištění bezproblémového provozu stávajícího počtu lékáren v Německu, uvádí odborný deník Deutsche Apotheker Zeitung.
Dortmund se stal ve středu kolem poledne hlavním městem protestů německých lékárníků, praktických lékařů a jejich spolupracovníků. Podle policejních odhadů se jich do ulic měst zejména v Severním Porýní-Vestfálsku vydalo kolem pěti tisíc. Zdravotníci pochodovali ulicemi s píšťalkami a transparenty a provolávali hesla jako například „Jsme tady, jsme hlasití, protože nám kradou zdraví“, cituje odborný deník Deutsches Ärzteblatt.

Jednotlivé profesní skupiny si stěžují na roky trvající problém nedostatečného financování, který byl umocněn masivním růstem nákladů, a to vše kombinováno s narůstající byrokracií, nedostatkem léků, ale i absencí politických koncepcí, které by reagovaly na nedostatek kvalifikovaných pracovníků a další problémy. Obávají se, že za současných podmínek budou muset svou činnost ukončit další lékárny, ale i ordinace praktických lékařů.

Nespokojenost spojila lékárníky a praktiky
„Ještě nikdy se nestalo, aby se obě profesní skupiny spojily a tolik lékáren a ordinací praktiků zůstalo z důvodu účasti na protestech zavřeno,“ řekla deníku Deutsches Ärzteblatt Gabriele Regina Overwiening, prezidentka Spolkového svazu německých asociací lékárníků. Podle ní je zajištění adekvátní péče o pacienty co nejblíže jejich bydlišti je stále obtížnější. „Nemůžeme nadále plnit náš zákonný mandát,“ dodala.

Demonstranti svůj protest adresovali spolkové vládě, a zejména spolkovému ministru zdravotnictví Karlu Lauterbachovi (SPD). Overwieningová kritizovala neochotu šéfa zdravotnického rezortu vést dialog o návrzích na řešení jejich problémů. „Místo toho, aby s námi ministr diskutoval, sděluje skrze média své destruktivní návrhy maskované jako reforma,“ řekla Gabriele Regina Overwieningová, podle níž „pokračující úpadek lékáren nelze zastavit“.

Na demonstraci vystoupila také Claudia Middendorfová, zmocněnkyně zemské vlády Severního Porýní-Vestfálska pro osoby se zdravotním postižením. Podle ní by Karl Lauterbach měl „absolvovat stáž v terénu, aby se na vlastní oči přesvědčil o obtížných podmínkách pro pacienty“. Middendorfová vyjádřila přesvědčení, že spolková vláda svou zdravotnickou politikou způsobuje výkyvy zdravotnického systému, přičemž je prý v zájmu pacientů (a tedy i vlády) podporovat lékárny a vyjít vstříc jejich požadavkům na zvýšení financování.

Listopad, měsíc protestů
„Máme stále více práce a stále vyšší náklady, aniž by naše odměny byly v posledních deseti letech upraveny,“ řekl deníku Deutsches Ärzteblatt Thomas Rochell, šéf Asociace lékárníků Westfalen-Lippe. Stejný hlas zaznívá také ze strany odborového svazu, který sdružuje lékárenské zaměstnance. „Chybí prostor pro vyjednávání o adekvátních platech pro zaměstnance lékáren,“ řekl člen vedení svazu Andreas May.

Lékárníci vyhlásili celý listopad měsícem protestů, s tím, že každý den budou v několika spolkových zemích lékárny uzavřeny. Jejich nespokojenost narostla ještě více poté, co spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach představil základní kontury plánované reformy lékárenského trhu. Podle nich má dojít ke snížení byrokratické zátěže pro lékárny i rozvolnění podmínek pro zakládání poboček lékáren.
Odborný deník Deutsche Apotheker Zeitung uvedl, že Lauterbachův rezort vyčíslil, že lékárny v důsledku debyrokratizace ušetří ročně kolem devíti milionů eur (asi 220 milionů korun). Jenže Spolková lékárenská komora ABDA požaduje o několik řádu vyšší částku, a sice 2,5 miliardy eur (přes 60 miliard korun). Podle ABDA ale dosavadní podoba návrhu lékárenské reformy k získání takové sumy nepovede. Vedle odbourání byrokracie proto požaduje navýšení odměn, které lékárny z prodeje a vydávání léků na předpis inkasují.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 21 lis 2023, 03:34

https://echo24.cz/a/HMhEY/zpravy-svet-n ... cenovy-sok
Strach už mají i Němci. Cenám jejich energií hrozí další skok
Němcům hrozí další cenový šok. Poté, co Spolkový ústavní soud rozhodl proti převodu financí z klimatickému fondu, který činil 60 miliard eur (okolo 1,5 bilionu korun), je v ohrožení i Hospodářský stabilizační fond (WSF), zřízený ministrem hospodářství Robertem Habeckem (Zelení) během pandemie covidu-19. Důvodem je, že WSF funguje podle stejných mechanismů, které nejvyšší německý soud prohlásil za protiústavní. Informuje list Bild.

Klimatický fond, který skončil kvůli žalobě kvůli údajnému obcházení cenové brzdy, znamenal pro německou ekonomiku obrovskou ránu. Ohrožení WSF ovšem představuje riziko mnohem větší. Je v něm totiž uchováno 200 miliard eur, neboli téměř 5 bilionu korun, které mají občanům a firmám ulevit od nárůstu elektřiny a plynu.

Poté, co koalice CDU/CSU ohlásila žalobu na Hospodářský stabilizační fond, sám ministr hospodářství Habeck v pondělí prohlásil, že se obává dopadu na ceny energií. „V odůvodnění rozsudku [ve věci klimatického fondu] je zásadně řečeno, že se v podstatě týká všech fondů, které jsou v provozu po dobu delší než jeden rok,“ uvedl Habeck.

Rozsudek se podle něj vztahuje i na jeho WSF, který má trvat do léta 2024. Fond byl totiž financován mimo jiné z půjček, jež byly ve skutečnosti schváleny na boj proti pandemii. „Zjednodušeně řečeno, občané budou čelit vyšším cenám elektřiny a možná i plynu,“ uvádí. Podle jeho slov se státní dotace už nemusí vyplácet a to zejména pro průmysl, který plyn a elektřinu potřebuje.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 22 lis 2023, 14:38

https://sputnikglobe.com/20231121/germa ... 88412.html
Nemecké ministerstvo financií zmrazilo rozpočet na ďalšie vládne výdavky
BERLÍN (Sputnik) - Nemecké ministerstvo financií sa rozhodlo zmraziť takmer všetky rozpočtové prostriedky po rozhodnutí súdu o nezákonnosti prerozdelenia nevyzdvihnutých úverových prostriedkov v hodnote 60 miliárd eur (65 miliárd dolárov), informovali v pondelok nemecké médiá s odvolaním sa na dokument ministerstva.
Minulý týždeň nemecký Spolkový ústavný súd rozhodol, že snaha vlády presunúť pandemické úverové povolenia do klimatického fondu by porušila pravidlo dlhovej brzdy, ktoré je ústavne zakotveným limitom pre nové vládne pôžičky.
Toto opatrenie ovplyvní rozpočty takmer všetkých ministerstiev, uvádza sa v správe a dodáva sa, že v budúcnosti budú dodatočné platby možné len vo výnimočných prípadoch a po schválení ministerstvom financií, aby sa zabránilo neúnosnému zaťaženiu rozpočtu.
Správa dodáva, že to okrem iného ovplyvní financovanie vládnych opatrení na udržanie cien energií a elektriny. Opatrenie sa však nebude vzťahovať na ústavné orgány, ako sú Spolkový snem, Spolková rada a Spolkový ústavný súd.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 22 lis 2023, 15:13

https://casopisargument.cz/?p=54013

Německo: Výrobce pneumatik Goodyear uzavře závod ve Fuldě
Uzavření výroby má zlepšit strukturu nákladů a zajistit dlouhodobou konkurenceschopnost a ziskovost.

Výrobce pneumatik Goodyear sdělil svůj záměr uzavřít závod ve Fuldě do konce třetího čtvrtletí roku 2025. Původněplánované snížení počtu zaměstnanců na polovinu nyní povede k uzavření celého závodu. To se dotkne 1050 zaměstnanců, kteří přijdou o práci v tradičním závodě. Dotkne se to i závodu ve Fürstenwalde (Braniborsko). Tamní výroba má být ukončena do roku 2027, jak společnost oznámila.

Firma Goodyear situaci vysvětlila takto: „Jedná se o obtížné, ale nezbytné rozhodnutí, jehož cílem je snížit nadbytečné kapacity a sladit naši výrobní strukturu s poptávkou.“ Podle mluvčího se „v posledních několika měsících vyhlídky trhu výrazně a rychle zhoršily. Předpovědi poptávky se značně snížily ve všech segmentech pneumatikářského průmyslu.“

Růst z levných dovozů z Asie se dále zintenzivnil, vysvětlil mluvčí. Kromě toho je výzvou pro konkurenceschopnost pokračující inflační tlak.

Anne Weinschenková z Průmyslového svazu hornictví, chemického průmyslu a energetiky (IGBCE) po ohlášeném snižování počtu zaměstnanců kritizovala výše uvedená prohlášení: „Není věrohodné, že by se situace během několika měsíců tak změnila. Domnívám se, že plány na uzavření ležely v šuplíku už dlouho. A nyní oběma pracovištím zazněl umíráček.“

Weinschenková ujistila, že bude za zaměstnance bojovat: „Mohli bychom se pokusit vyjednat sociální kolektivní smlouvu“. V úvahu přichází i stávka.

Společnost Goodyear uvedla, že si je vědoma své odpovědnosti vůči zaměstnancům a jejich rodinám a je odhodlána „najít spravedlivé řešení a podpořit všechny postižené“.

Mezi značky společnosti patří také pneumatiky Fulda – ty se budou vyrábět v jiných závodech, jak firma informovala.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 7346
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Německo

Příspěvek od palo satko » 22 lis 2023, 15:32

Nemecko sa rozhodlo odškodnit preživších obliehania Leningradu sumou 375 eur mesačne. Ma to však hačik. Odškodnenie sa tyka len židov. https://www.kp.ru/daily/28341.5/4487396/
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 23 lis 2023, 15:32

https://svobodny-svet.cz/vychodonemecka-pamet/
Východoněmecká paměť
Po pádu Berlínská zdi se předpokládalo, že po Německé demokratické republice nebude brzo památky. Mělo se za to, že v německé východní zóně došlo k největšímu znásilnění národa ve východní Evropě. Přes třicet let se na Západě mediálně a pedagogicky sugeruje, že NDR byla tvrdou diktaturou, která se moc nelišila od hitlerovské, Němci toužili po sjednocení se svobodnou západní zónou a Ulbrichtův režim odporoval přirozenému. Po víc než třiceti letech se ukazuje, že jejich toužení po západních bratrech a nenávist k režimu nebyly až tak jednoznačné, samozřejmě přirozeným způsobem toužili po lepším konzumu, kterým západní část oplývala, a tady to končí. Dál toužili po universálně chápané svobodě, ovšem rychle pochopili, že tuto svobodu nenabízí západní zóna. Ukazuje se, že politický obrys NDR zanechal ve východoněmecké populaci daleko hlubší stopy než se předpokládalo, naopak se potvrdilo, že pokud si národ eliminuje a pošpiní část své nejbližší historie, jak se stalo v Čechách, eliminuje část své kvality a najde jen špinavou elitu. O přežití bývalé Německé Demokratické Republiky vyšla ve francouzském nakladatelství Nouveau Monde Éditions kniha (A. Arp, Goudin-Steinmann: NDR po NDR).

To, že knihu vydali ve Francii je pochopitelné, Francie má zájem na rozšifrování německé reality.
Od války má s Německem velmi blízké vztahy a bez Mitterandova požehnání by ke sjednocení Německa nedošlo. Francouzská politika dávala přednost rozdělenému Německu. Autoři vůbec NDR neidealizují. Velká řada v knize interviewovaných lidí vyjadřuje zklamání nad tím, že se místo brutálního pohlcení východní části západní nehledaly možnosti třetí cesty. Pohlcení NDR západním Německem bylo příkladem sociální manipulace,, která nemá v historii moc paralel, západoněmecká ústava a zákony se v expresním režimu mechanicky přenesly na východní území. Autoři píší, že některé ideje východoněmecké ústavy byly zajímavější než západoněmecké a zasluhovaly si pozornost, východoněmecké zákonodárství dobře kloubilo sociální a ekonomické principy fungování společnosti. Sociální dopady necitlivé likvidace východoněmeckých státních struktur na obyvatelstvo byly obrovské, v 1991-2003 musely odjet za prací do západní části 2 miliony lidí a od 1991 do roku 2017 to byla čtvrtina populace. Za první dva roky po sjednocení počet pracovních míst ve východní části klesl na polovinu, ve společnosti, kde práce má v očích člověka nejvyšší status, to přivodilo nezměrné lidské tragedie a ztrátu sebeúcty milionů lidí. V NDR byla před sjednocením porodnost podstatně vyšší než ve Spolkové republice, po sjednocení se porodností 0,77 na ženu dostala bývalá NDR na poslední místo ve světě.

Treuhand privatizoval 8,5 tisíce východoněmeckých podniků, až na malé výjimky přešly do rukou západoněmeckých obyvatel. Novinář Otto Keller napsal, že Treuhand likvidoval potenciální konkurenty západoněmeckých firem. NDR oplývala záviděníhodnými kulturními institucemi, které západoněmečtí privatizátoři brutálně zlikvidovali. Dnes čtvrtina východoněmecké půdy patří západním Němcům. Italský politolog Vladimiro Giacche píše o druhém anschlussu, jehož zraňující stopy jsou stále patrné. Vládnoucí mainstreamová narativa, která prezentuje západní Spolkovou republiku jako ráj svobody a bývalou NDR jako společnost nesvobody, neodpovídá pravdě. Ve východním Německu panuje přesvědčení, že ve společnosti totalitárního kolektivismu byl nakonec člověk daleko víc svobodným než v dnešní Spolkové republice, kde je společnost tvrdě glajchšaltovaná ideologicky pojímaným individualismem, který ztělesňuje nejhorší aspekty bývalého kolektivismu. Spisovatelky Angelika Gribner a Scarlet Kleimt, které se v NDR pohybovaly na okraji společnosti, říkají, že dnešní vládnoucí systém je stejně represívní jako ten minulý a stejně tak existuje cenzura. Objektivní společenská zkoumání jsou do dneška blokována, veřejné a privátní fondy financují pouze zkoumání s obligatorními závěry o paralele dvou diktátorských německých režimů. Cílem všech zkoumání je bezpodmínečná satanizace bývalé NDR.

Občana bývalé NDR překvapilo rychlé nahrazení nesčíslných pamětních desek obětem hitlerovského fašismu pomníky obětem dvou diktatur. Přitom občanům bývalé NDR je jasné, že NDR vznikla zásluhou počínání komunistů bývalé Výmarské republiky, kteří měli velké zásluhy na boji s nacistickou diktaturou. Podle autorů dnes spojuje obyvatele bývalé NDR pocit velké ztráty, kterou přivodilo pohlcení NDR západním Německem. Tento pocit východních Němců se politicky zhmotňuje v podpoře antimainstreamové politické straně AfD, která je na území NDR nejsilnější stranou.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 13520
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Německo

Příspěvek od martanus » 23 lis 2023, 22:40

Německo pozastaví svůj výpůjční limit pro rok 2023, informuje agentura Bloomberg. Limity jsou zakotveny v německé ústavě, ale mohou být dočasně zrušeny v případě přírodních katastrof nebo mimořádných událostí, které vláda nemůže ovlivnit. @banksta
https://t.me/banksta/44887
photo_2023-11-23_22-40-11.jpg
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 23 lis 2023, 23:08

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... -to-746542
Policie, školy, úřady: Také Německo jde do stávky. Houstne to
Zaměstnanci veřejné správy – ve školách, u policie a na státních úřadech, už toho mají dost a vstoupili do stávky. Řeč však není o Česku, kde se ke stávce také schyluje, ale o Německu, kde zkrachovala dvě kola vyjednávání o kolektivních smlouvách mezi vládami spolkových zemí na jedné straně a zaměstnanci veřejného sektoru na straně druhé. V Brémách, v Berlíně či v Hamburku houstne napětí. Lidi do ulic žene vysoká inflace.

Odbory, učitelé a lékaři v Česku hodlají dát vládě na srozuměnou, že už toho mají plné zuby. Na 27. listopadu se chystá protestní akce, která bude podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly opravdu velká.

Ale značné napětí panuje i v Německu, kde proti sobě stojí vlády jednotlivých německých spolkových zemí a centrální vlády v Berlíně na straně jedné a svazy zaměstnanců veřejného sektoru na straně druhé, které tlačí na to, aby se podařilo dosáhnout lepších kolektivních smluv.

Server Deutsche Welle upozornil, že tisíce zaměstnanců veřejného sektoru v celém Německu ve středu vstoupily do stávky a uzavřely školy, školky a správní úřady v městských státech Berlín, Brémy a Hamburk. Tamní zaměstnanci požadují zvýšení platů o 10,5 procenta.

Server berlínského deníku Der Tagesspiegel upozornil, že vedle procentuálního požadavku na růst platů požadují, aby platy vzrostly vždy alespoň o 500 euro. „Stážisté by měli dostat o 200 eur více. Verdi potvrdil, že městský státní příspěvek o 300 eur měsíčně navíc bude,“ uvedl také server deníku.

„Je zcela jasné, že naši kolegové něco očekávají, protože jinak už nebudou moci žít ve městě, kde pracují,“ řekla v Berlíně mluvčí odborových svazů Verdi pro Berlín-Brandenburg Andrea Kühnemannová. „Je to velmi neuctivé vůči zaměstnancům,“ zdůraznila.

Nemocnice ve státech Severní Porýní-Vestfálsko, Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Dolní Sasko a Šlesvicko-Holštýnsko ve středu oznámily, že ve čtvrtek a pátek zahájí dvoudenní výstražnou stávku.

Další kolo kolektivních jednání má proběhnout 7. a 8. prosince.

Odbory upozorňují, že život ve velkých městech je výrazně dražší než v okolních oblastech. Mnoho zaměstnanců prý proto již změnilo zaměstnání nebo o tom přemýšlí.

„Dobrá práce je k dispozici pouze za dobrou mzdu,“ uvedla Anne Albersová, vedoucí odboru státní správy, zaměstnanců a kolektivního vyjednávání. „Veřejná služba by zde měla být vzorem. S ohledem na všeobecné zvýšení cen požadujeme zvýšení platů o 10,5 procenta, minimálně však o 500 eur měsíčně.“

Podle Spolkového statistického úřadu inflace vzrostla oproti říjnu 2022 o 3,8 procenta. V České republice za stejné období vzrostla o 8,5 procenta.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 13520
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Německo

Příspěvek od martanus » 25 lis 2023, 21:09

Německé kreativní účetnictví konečně narazilo na cihlovou zeď
Němci mají ke svým fiskálním pravidlům poněkud zvláštní vztah. Na jedné straně je dluhová brzda, která zastropuje roční fiskální deficit, který může vláda spustit, na 0,35 procenta HDP. Jedná se o silnou formu sebekontroly, která je hluboce zakořeněna v německé kultuře a kterou lze pozastavit pouze v době extrémní krize. Na druhou stranu německá vláda opakovaně používá mimobilanční nástroje, aby se vyhnula své vlastní fiskální svěrací kazajce, zejména v otázkách vyžadujících obrovské sumy peněz, jako je energetická transformace nebo přestavba armády.

Tato strategie nyní potenciálně narazila na cihlovou zeď. 15. listopadu německý nejvyšší soud v Karlsruhe rozhodl, že 60 miliard EUR z nevyčerpaných fondů covid (které byly schváleny v rámci dočasného pozastavení dluhové brzdy) bylo protiústavně přemístěno do klimatického akčního fondu. To je bolestivá rána pro koalici vedenou Olafem Scholzem, protože přišla necelých 24 hodin předtím, než Bundestag konečně schválil bolestně vyjednaný rozpočet. Navíc to ponechává zející díru v rozpočtu na příští rok a nutí německou vládu, aby okamžitě přestala rozdělovat dotace ze svého fondu pro změnu klimatu a přechodu (KTF), což vystaví mnoho projektů prosazovaných koalicí přímému riziku. Politici z CDU/CSU rovněž pohrozili, že podají podobnou žalobu na zákonnost Fondu pro stabilizaci ekonomiky (WSF, o čemž více později).

Obavy jsou ale větší než krátkodobé financování státního rozpočtu. Vyvstává také otázka, zda je po rozsudku v Karlsruhe stále vhodné použití zvláštních fondů. A finanční částky jsou značné. Bundesrechnungshof (Federální účetní dvůr) v srpnu zveřejnil seznam 29 speciálních fondů v celkové výši 869 miliard EUR1, což je více než pětina HDP. Christian Duerr, předseda parlamentního výboru spoluvládnoucí FDP, zašel dokonce tak daleko, že prohlásil, že počet podrozvahových fondů by měl být drasticky snížen a že německý federální rozpočet měl být ve střednědobém horizontu kompletně přepracován.

V této zprávě se pokusíme odpovědět na tři otázky: i) Co znamená rozsudek pro přežití koalice?; ii) Co to znamená pro podrozvahové fondy?; A iii) Bude dluhová brzda znovu zpochybněna?
https://www.zerohedge.com/markets/germa ... brick-wall
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Odpovědět