Moldavsko

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 3297
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Moldavsko

Příspěvek od Rado Info » 03 úno 2021, 20:24

Moldavsko po 12. únoru kvůli bankrotu zůstane bez železnice.
Státní podnik „Železnice Moldavska“ od 12. února zcela zastaví pohyb místních a příměstských vlaků.
To bylo oznámeno ve středu na zasedání parlamentní komise, zprávy "Interfax-Ukrajina".
Parlamentní komise pro ekonomiku, rozpočet a finance projednala katastrofický finanční stav železnice.
„Více než 70% cestujících přepravovaných v těchto vlacích jsou zaměstnanci samotné společnosti,“ uvedl zástupce parlamentu na jednání parlamentu.
Současně, jak poznamenali pracovníci železnice, podnik pokračoval v vyplácení platů řidičům, průvodcům a dalšímu personálu. Již více než 6 měsíců zaměstnanci nedostávají plat, nedoplatky na mzdě dosahují zhruba 3 milionů dolarů.

https://strana.ua/news/315671-moldova-1 ... ytkov.html

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 17586
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Moldavsko

Příspěvek od Alchymista » 02 dub 2021, 17:05

https://cz.sputniknews.com/svet/2021040 ... cem-dubna/
Humanitární pomoc Ruska. Do Moldavska může být Sputnik V dodán již koncem dubna
Bývalý prezident Moldavska a šéf Socialistické strany Igor Dodon uvedl, že ruská vakcína Sputnik V by mohla být do republiky dodána do konce dubna.

Dodon je v Moskvě na dvoudenní pracovní návštěvě, ve čtvrtek se setkal s náměstkem ředitele administrace ruského prezidenta Dmitrijem Kozakem.

„Dodávky vakcíny začnou ve druhé polovině příštího týdne, takže v krátké době - koncem dubna nebo začátkem května - bude vakcína již v Moldavsku. Také jsem jednal s ruskou stranou o procesu nákupu vakcíny,“ prohlásil Dodon ve video zprávě vysílané na Facebooku.

Agentura pro léčivé přípravky v Moldavsku na konci února zaregistrovala tři vakcíny proti koronaviru - Pfizer, AstraZeneca a Sputnik V. K dnešnímu dni se očkování v zemi provádí pouze prvními dvěma léky, které byly získány zdarma.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová dříve napsala dopis svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi se žádostí o pomoc s přístupem k vakcínám proti koronaviru. Vakcína Sputnik V byla schválena v téměř 60 zemích s celkovou populací přes 1,5 miliardy. Sputnik V je na druhém místě na světě, pokud jde o počet schválení přijatých vládními regulačními orgány. Účinnost vakcíny na 91,6 % je potvrzena zveřejněním údajů v předním lékařském časopise The Lancet.

31. března Sputnik informoval o tom, že Rakousko může objednat ruskou vakcínu Sputnik V proti novému koronaviru už v průběhu příštího týdne. Uvedl ve středu kancléř Sebastian Kurz po setkání s ruským velvyslancem Dmitrijem Ljubinským.

„Dobíháme poslední metry a objednávka Sputniku V se může odehrát, pravděpodobně už v průběhu příštího týdne,“ uvedl Kurz.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

lasib
Sponzor fóra
Příspěvky: 4276
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Moldavsko

Příspěvek od lasib » 05 dub 2021, 14:31

Ukrajinskeho sudcu Nikolaja Čausa, ktory je na Ukrajine obvineny z korupcie a ktory požiadal v roku 2017 Moldavsko o politicky azyl, uniesli cudzinci použivajuci ukrajinsky jazyk, ktori potom prešli moldavsko-ukrajinsku hranicu ...
https://m.censor.net/ru/news/3257669/su ... zrevaemogo

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11815
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Ukrajina

Příspěvek od puma » 14 dub 2021, 10:14

Chausův únos by mohl vést k impeachmentu moldavské prezidentky Sandu - advokát
Právník Nikolaje Chause Rostislav Kravets uvedl Straně, že situace s únosem bývalého soudce může vést k impeachmentu moldavské prezidentky Maie Sandu.

"Dnes se objevily informace, že Moldavsko vydalo Ukrajině nótu a požaduje zbavit diplomatické imunity vojenského atašé Sergeje Smetanjuka. To znamená, že vztahy mezi zeměmi budou alespoň chladné místo přátelských. Myslím, že prezident Zelenský si není vědom důsledků této kauzy a hlavu si s tím neláme. V Moldavsku je výrazně vyváženější moc: není v rukou prezidenta, tamní orgány činné v trestním řízení mají možnost vyhnout se nátlaku a provádět objektivní vyšetřování. A už mají detailní důkazy o zapojení ukrajinských úřadů do Chausova únosu, " vysvětlil advokát.

Kravets zároveň dodal, že nevěří v ukrajinskou interpretaci Chausova únosu.

"Zelenský by měl v blízké budoucnosti poskytnout informace o únosu Chause a účasti na něm Ukrajiny. Musí vysvětlit, co se stalo. Je zvláštní svalovat vinu na cizince, zejména na GUR ministerstva obrany. Jak se dá uvěřit, že gang 10 lidí" důstojníci zpravodajských služeb a armády se společně s vojenským atašé sám rozhodl unést Chause poté, co pronikli s falešnými pasy do sousední země, a jeden z nich je - jménem Eduarda Stavitský (jmenovec ministra z dob Janukovyče - pozn. red . )? kde jsou titulky v médiích, které by zněly jako: „Gang vedený Janukovyčem unesl Chause“! “ - říká Rostislav Kravets.

Podle jeho názoru situace s únosem Chause negativně ovlivní vztahy mezi Ukrajinou a Moldavskem a může se také stát důvodem pro impeachment.

"Prezidentka Moldavska má vratkou pozici. Únos Chause se může stát důvodem k impeachmentu Maie Sandu. Do tisku uniká spousta informací. A pokud se ukáže, že prezidentka kryla únos občana jiné země „Sandu nebude odpuštěno, není to Bill Clinton. Soudě podle informací v médiích. Sandu si byla minimálně vědoma toho, co se děje, a neudělala nic, aby únosu zabránila,“ poznamenává Rostislav Kravets.
https://strana.ua/news/328017-pokhishch ... vokat.html
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly. t.me/akpumao

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6711
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Česká republika

Příspěvek od martanus » 20 dub 2021, 20:33

Moldavsko popírá vydání pasu ruskému agentovi GRU, který je podezřelý z výbuchu v České republice
V souvislosti se zveřejněnými informacemi o pasu občana Moldavské republiky vydanými na jméno Nikolaje Popa, narozeného 18. července 1979, agentura pro veřejné služby informuje:

Osoba se zadanými identifikačními údaji není registrována ve Státním registru obyvatelstva Moldavské republiky.

Cestovní pas občana Moldavské republiky s číslem A3194368 vydaný na jméno jiné osoby ( pro více informací je zveřejnění osobní x DATA X , jehož zpracování probíhá se souhlasem subjektu osobních údajů (zákon 133/2011 o ochraně osobních údajů)) .
http://www.asp.gov.md/ru/node/6639

pro info čučkaři říkají že
„Petrov“ vstoupil do České republiky s moldavským pasem na jméno Nikolaje Popa a druhý ruský agent „Ruslan Boshirov“ s pasem v Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov.
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6711
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Moldavsko

Příspěvek od martanus » 23 dub 2021, 16:45

Sandu svolává Rada bezpečnosti: hrozí svržení moldavského ústavního pořádku

https://www.pravda.com.ua/news/2021/04/23/7291323/
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 17586
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Moldavsko

Příspěvek od Alchymista » 29 dub 2021, 14:04

https://cz.sputniknews.com/20210428/mol ... 12096.html
Moldavská prezidentka oznámila rozpuštění parlamentu
Moldavská prezidentka Maia Sanduová podepsala dekret o rozpuštění parlamentu. Předčasné volby se tak uskuteční 11. července. Podle prezidentky toto rozhodnutí umožní občanům zvolit nové složení zákonodárného orgánu, které bude sloužit zájmům lidu a země.

Sanduová je přesvědčena, že se její spoluobčané vydají správnou cestou, která povede k vytvoření rozvinutého a demokratického státu, kde budou lidé žít v míru a blahobytu.
„Je třeba co nejdříve ukončit chaos, ve kterém nás držel odstupující parlament. Po volbách jmenujeme zodpovědnou vládu, která bude podporovat stabilní parlamentní většinu,“ prohlásila prezidentka na briefingu.
Vláda by měla vyčlenit ze státního rozpočtu prostředky na přípravu a provedení hlasování, dodala.

Na konci března se Sanduová obrátila k Ústavnímu soudu, aby potvrdil právo rozpustit parlament a uspořádat předčasné volby v důsledku toho, že poslanci dvakrát během tří měsíců nedokázali sestavit vládu. V polovině dubna Ústavní soud uznal, že prezidentka má takové právo a může tedy určit datum voleb.

V minulosti přitom kvůli režimu nouzového stavu, který platí v Moldavsku od 1. dubna do 30. května kvůli koronaviru, rozpustit parlament nebylo možné. Ústavní soud však ve středu z podnětu proprezidentské strany Akce a solidarita označil zavedení režimu nouzového stavu za nezákonné. Jak tvrdili politici, zákonodárný sbor při tomto rozhodnutí porušil pravidla.

Exprezident o situaci v Moldavsku
Bývalý prezident Moldavska Igor Dodon se například domnívá, že prezidentka Maia Sanduová se snaží uzurpovat moc v zemi pomocí soudců Ústavního soudu.
„Většina soudců Ústavního soudu (tři z pěti) svým rozhodnutím uzurpovala nejvyšší soud Moldavska v politickém zájmu prezidentky země, čímž hrubě porušila ústavní normy, svá vlastní rozhodnutí přijatá v minulých letech, doporučení Rady Evropy a Benátské komise. Jsem si jistý, že jsme všichni svědky pokusů o uzurpaci moci Maiou Sanduovou za použití tří soudců KS,“ napsal Dodon ve svém Telegramu.

Podobná situace už podle něj byla v Moldavsku po parlamentních volbách v roce 2019. Předseda demokratické strany, oligarch Vladimir Plachotňuk tehdy vyvinul nátlak na soudce Ústavního soudu a snažil se dosáhnout rozpuštění parlamentu, aby udržel moc.

„Reakce na dnešní pokusy může být stejná jako v roce 2019: neuznání rozhodnutí Ústavního soudu, vyslovení nedůvěry třem členům Ústavního soudu a požadování jejich rezignace, apelování na mezinárodní partnery s prosbou o intervenci a zastavení těchto pokusů o ústavní puč za účelem obnovení právního státu v Moldavsku,“ řekl Dodon.

Usnesení parlamentu
Moldavský parlament v pátek přijal deklaraci, v níž nesouhlasil s rozhodnutím Ústavního soudu a obvinil soudce z uzurpování moci. V reakci na to se poslanci proprezidentské strany Akce a solidarita obrátili na Úřad vlády s požadavkem, aby bylo zahájeno trestní řízení ohledně uzurpování moci skupinou osob v čele s exprezidentem Igorem Dodonem.
Generální prokuratura v Moldavsku neshledala důvody pro zahájení vyšetřování případu týkajícího se uzurpace moci, sdělilo tiskové oddělení kontrolního úřadu.

„Usnesením z 28. dubna 2021 rozhodl generální prokurátor zamítnout zahájení trestního řízení z těchto důvodů: odvolání poslanců nesplňuje požadavky na formu a obsah aktu informujícího o trestných činech stanovených trestním řádem, z hlediska hmotného práva faktické okolnosti, na které se odvolávají žadatelé, objektivně nevedou k důvodnému podezření ze spáchání trestného činu,“ stojí ve zprávě zveřejněné na webu Generální prokuratury Moldavska.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6711
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Moldavsko

Příspěvek od martanus » 17 kvě 2021, 21:18

Gazprom podal žádost o vymáhání dluhu ve výši 371 milionů USD od Moldovagazu za dodaný plyn
Smlouva o tranzitu a dodávka ruského plynu do Moldavska platí do konce září 2021.
Gazprom neuvádí podrobnosti smluv, Moldovagaz upřesňuje, že smlouvy byly prodlouženy o 1 rok, tj. do konce roku 2021.
Zároveň k listopadu 2020 dosáhl dluh za dodávky ruského plynu do Moldavska 7,24 miliardy USD,z nichž většinu akumulovali spotřebitelé neuznaného Podněstří.
Zvolený prezident Moldavské republiky M. Sandu odmítl uznat dluh za plyn dodávaný Gazpromem do Podněstří.
https://neftegaz.ru/news/arbitrage/6805 ... lennyy-gaz/
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů