Írán

Odpovědět
Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6486
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Írán

Příspěvek od martanus » 18 bře 2021, 21:15

Nové íránské raketové město

https://colonelcassad.livejournal.com/6638507.html
Írán včera představil svoji další podzemní raketovou základnu, tentokrát poblíž pobřeží Perského zálivu, odkud mohou íránské rakety zasáhnout cíle na Arabském poloostrově a v případě války zničit cíle v Perském zálivu.
Podzemní úkryty poskytují přijatelné přežití pro vypouštění komplexů, jak důlních, tak mobilních, takže mají čas způsobit nepřijatelné škody nepříteli.


Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
El Diablo
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2521
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Írán

Příspěvek od El Diablo » 25 bře 2021, 22:50

Írán raketově zaútočil na izraelskou loď
Írán zaútočil na kontejnerovou loď izraelské společnosti XT Management. Plavidlo bylo poškozeno, ale pokračuje po plánované trase. Informaci o raketovém útoku přinesl 12. kanál izraelské televize.

„Kontejnerová loď na cestě z Tanzanie do Indie s nákladem byla brzy ráno zasažena raketou vystřelenou íránskou armádou v Arabském moři,“ uvedl kanál. Plavidlo bylo poškozeno, ale pokračuje po plánované trase, opravy jsou plánovány v Indii. Kancelář XT Management se nachází v izraelském městě Haifa, majitel společnosti je již obeznám s tím, co se stalo.

Podle publikace dostaly bezpečnostní síly informace o útoku a ve světle podobných incidentů z nedávné minulosti se snaží posoudit, zda Írán nezahájil na moři novou frontu proti Izraeli.
https://cz.sputniknews.com/svet/2021032 ... lskou-lod/
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
Svarboj
Senior redaktor
Příspěvky: 3112
Registrován: 24 úno 2017, 17:09

Re: Írán

Příspěvek od Svarboj » 28 bře 2021, 12:55

:!: Írán a Čína podepsaly 25letou strategickou dohodu o spolupráci

Írán a Čína dnes podepsaly pakt o strategické spolupráci. Má platit 25 let a zajišťuje mimo jiné čínské investice do energetiky a infrastruktury. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.
Čína je spojencem Íránu a jeho největším obchodním partnerem. V roce 2016 se země dohodly, že v příštím desetiletí objem bilaterální obchodní výměny zdesetinásobí na 600 miliard dolarů (13 bilionů Kč).
https://eurozpravy.cz/zahranicni/blizky ... .d66c486c/
Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme.“

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16992
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 07 dub 2021, 16:23

https://cz.sputniknews.com/svet/2021040 ... udem-mori/
Média zjistila podrobnosti o incidentu s íránskou lodí v Rudém moři
Podle nejnovějších informací došlo k incidentu na íránské lodi v Rudém moři v důsledku výbuchu min umístěných v trupu lodi. Informovala o tom íránská zpravodajská agentura Tasnim News Agency s odvoláním na vlastní zdroje.

Již dříve televizní stanice s odvoláním na zdroje Al-Arabiya uvedla, že u pobřeží Eritreje v Rudém moři byla napadena íránská nákladní loď patřící ke sboru Islámských revolučních gard (IRGC). K činu se zatím nikdo nepřihlásil.

Podle zdrojů Tasnim došlo k výbuchu min připevněných k trupu lodi. Uvádí se, že plavidlo Saviz „se několik let zabývalo pozorováním a podporou íránských válečných lodí, které byly vysílány k doprovodu obchodních lodí“.
„Plavidlo Írán Saviz je v posledních letech umístěno v Rudém moři, aby poskytovalo podporu íránským komandům vyslaným na komerčních lodích v rámci (protipirátských) doprovodných misí,“ uvedla agentura Tasnim.
Al-Arabiya s odvoláním na zdroje zase uvádí, že improvizované výbušné zařízení k lodi údajně připevnil izraelský sabotér.
#BREAKING: 'great damage’ caused to Iranian IRGC SAVIZ spy ship-base after it was targeted in the red sea, @AlHadath reports pic.twitter.com/Z5oTLR3G5p
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) April 6, 2021
​Íránské úřady incident zatím neokomentovaly.

Zmiňme, že Al-Arabiya v této souvislosti s odvoláním na dřívější informace izraelského vojenského analytika uvedla, že na íránské ropné tankery útočil v minulosti na různých místech Rudého moře v několika případech Izrael.

Také americký list The Wall Street Journal nedávno zmínil, že Izrael v posledních letech zaútočil na nejméně 12 lodí, které patřily Íránu nebo vezly jeho náklad. Většina z nich mířila s ropou do Sýrie.

Za zmínku stojí i to, že Al-Arabiya zároveň uvedla, že také Írán čelí obviněním z útoků na plavidla v této oblasti. Zmínila například únorovou explozi na izraelské nákladní lodi a prohlášení izraelského ministra obrany Bennyho Gance, podle něhož stál za výbuchem Írán. To ale Teherán tehdy odmítl. V létě 2019 americká armáda obvinila Írán z explozí na dvou ropných tankerech u strategicky důležitého Hormuzského průlivu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16992
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 12 dub 2021, 15:50

https://echo24.cz/a/SUdkg/mossad-pry-vy ... ckem-utoku
Mossad prý vyhodil elektřinu v íránském jaderném zařízení. Teherán hovoří o „teroristickém útoku“
Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem. Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí ho odpoledne v íránské státní televizi označil za teroristický útok. Při incidentu podle dřívějšího vyjádření úřadů nedošlo ke kontaminaci ani obětem. S odkazem na íránskou televizi o tom napsala agentura Reuters. Za přerušení dodávky energie je podle listu The Times of Israel zodpovědná izraelská zpravodajská služba Mossad. Nejnovější incident přichází den poté, co Teherán spustil v Natanzu nové pokročilé odstředivky, které umožní rychlejší obohacování uranu. Přichází rovněž v době, kdy se světové mocnosti snaží oživit jadernou dohodu s Íránem, od níž Spojené státy odstoupily za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Šéf íránského jaderného programu vyzval mezinárodní společenství a Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby se záležitostí, kterou označil za „jaderný terorismus“ zabývaly. Dodal, že Írán si vyhrazuje právo proti pachatelům zakročit, uvedla podle agentury Reuters tamní televize.

Za přerušení dodávky elektrické energie do zařízení v Nantazu, které způsobilo významné narušení obohacování uranu v samém srdci íránského programu, je podle izraelské televize Channel 13 odpovědná tamní zpravodajská služba Mossad, informoval list The Times of Israel. Podle televizní stanice izraelští zpravodajci odstřihli íránské zařízení od elektřiny prostřednictvím kybernetického útoku.

Provoz v Natanzu, který se nachází v poušti v centrální provincii Isfahán, je klíčovou částí íránského jaderného programu a monitorují jej inspektoři z MAAE. Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí řekl, že incident v Natanzu se týkal elektrické soustavy a obešel se bez kontaminace a obětí. Doplnil, že se příčina problému vyšetřuje. Mluvčí MAAE Reuters prostřednictvím e-mailu sdělil, že agentura o zprávách v médiích ví, ale v této fázi komentář neposkytne.

Loni v červenci propukl v Natanzu požár. Vláda tehdy věc označila za pokus sabotovat íránský jaderný program. V roce 2010 byl počítačový červ Stuxnet, jehož vývoj mnozí přičítají Spojeným státům a Izraeli, odhalen poté, co byl použit k útoku na zařízení v Natanzu.

Teherán a Washington se nyní přes prostředníky snaží oživit jadernou dohodu mezi Íránem a světovými mocnostmi z roku 2015. Dohodu, jejímž cílem je zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Teheránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že nebude vyvíjet jaderné zbraně. Bývalý americký prezident Trump od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán následně začal části dohody porušovat.

Současný šéf Bílého domu Joe Biden už dříve uvedl, že se USA k jaderné dohodě opět připojí, ovšem za předpokladu, že ji Írán začne znovu plně dodržovat. Teherán naopak argumentuje tím, že USA porušily smlouvu jako první, takže Washington musí učinit první krok a zrušit své sankce.

O tom, jak dohodu zachovat, jednali diplomaté tento týden ve Vídni. Írán přímá jednání s americkou delegací odmítl. Zároveň dali zástupci Teheránu a Washingtonu najevo, že neočekávají náhlý průlom.

Íránský prezident Hasan Rúhání v sobotu při spuštění nových pokročilých odstředivek v Natanzu u příležitosti íránského Dne jaderné technologie zopakoval závazek Íránu k nešíření jaderných zbraní.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6486
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Írán

Příspěvek od martanus » 14 dub 2021, 15:41

Írán pozastavuje spolupráci s EU v oblasti lidských práv, boje proti terorismu a uprchlíků
Po rozšíření sankcí EU vůči Íránu oznámil Teherán pozastavení spolupráce v oblasti lidských práv, uprchlíků, boje proti terorismu a obchodu s drogami.

V reakci na rozšiřování evropských sankcí přerušil Írán spolupráci s Evropskou unií v řadě oblastí. Zmrazen byl zejména dialog o lidských právech, boji proti terorismu a obchodu s drogami i o problému uprchlíků, uvedlo íránské ministerstvo zahraničí v pondělí 12. dubna.

Mluvčí ministerstva zahraničí rovněž poznamenal, že Teherán „důrazně odsuzuje“ prodloužení a rozšíření sankcí ze strany Bruselu, což považuje tento krok za nepřiměřený. Dále Írán zvažuje možnost uvalení odvetných sankcí, uvedl dále.
https://www.dw.com/ru/iran-priostanovil ... a-57175695
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
El Diablo
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2521
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Írán

Příspěvek od El Diablo » 14 dub 2021, 22:46

Odpověď na vaše zlo. Budeme obohacovat uran na 60 procent, oznámil Írán
Dnes 14:18 – Teherán
Alex Švamberk, Novinky
Írán v úterý oznámil, že po sabotáži v jeho jaderném zařízení, začne obohacovat uran na 60 procent, což je zatím nejvyšší hodnota. Prezident Hasan Rúhání to ve středu označil za reakci Teheránu na izraelskou akci v Natanzu. Izrael akci, která způsobila rozsáhlý výpadek elektřiny v jaderném zařízení, nepopírá.
https://www.novinky.cz/zahranicni/blizk ... n-40356995
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
El Diablo
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2521
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Írán

Příspěvek od El Diablo » 18 dub 2021, 01:24

Írán již zná identitu údajného pachatele sabotáže v jaderném zařízení Natanz. Ze země uprchl
Teherán Írán identifikoval muže, který údajně stál za nedávnou sabotáží v jaderném zařízení v íránském Natanzu. Uvedla to íránská státní televize. Podezřelý podle televize z Íránu uprchl.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/iran-jiz-zn ... nici_lihem
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16992
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 18 dub 2021, 17:50

https://cz.sputniknews.com/politika/202 ... ni-vztahu/
Saúdská Arábie a Írán zahájily jednání o obnovení vztahů
Vysocí úředníci Saúdské Arábie a Íránu zahájili přímá jednání za účelem obnovení diplomatických vztahů zrušených před pěti lety, píše list The Financial Times s odkazem na vlastní zdroje.

Podle údajů novin jsou jednání, která se konala v Bagdádu 9. dubna za zprostředkování iráckého premiéra Mustafy Kazemiho, „prvními významnými politickými debatami“ mezi oběma státy od roku 2016.

Jednání se podle zdrojů týkala tématu útoků hnutí Ansar Alláh (Hútíové) na saúdské území, a „byla pozitivní“. Delegaci Saúdské Arábie vedl šéf rozvědky Halid bin Alí al-Humajdan. Zdroje informovaly, že se další kolo jednání plánuje příští týden.

V článku se praví, že se jednání konala na pozadí pokusů prezidenta USA Joea Bidena obnovit jadernou dohodu a zmírnit napětí v regionu. Dalším faktorem, který ovlivnil zahájení jednání mezi Íránem a Saúdskou Arábií, je přání Saúdské Arábie skoncovat s šestiletou válkou v Jemenu a také „získat náklonnost Bidenovy administrativy, která slíbila změnu vztahů s královstvím“, píše The Financial Times.

Jeden z úředníků, kterého cituje list, prohlásil, že „jednání probíhají rychleji, protože jednání USA (o jaderné dohodě) také probíhají rychleji, a rovněž kvůli útokům Hútíů“.

List ale dále píše, že vysoký saúdský úředník vyvrátil fakt jednání s Íránem. Irácká a íránská vláda komentář odmítly.

Saúdská Arábie přerušila diplomatické vztahy s Íránem v lednu 2016 poté, co došlo k útokům na její diplomatická zastupitelství v Teheránu a Mašhadu kvůli popravě v Saúdské Arábii známého šíitského kazatele Nimra an-Nimra. Kvůli solidaritě s Rijádem, který je jedním z lídrů arabského sunnitského světa, zrušily diplomatické vztahy s Íránem Bahrajn, Súdán a Džibuti.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 6648
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Írán

Příspěvek od skflanker_ » 02 kvě 2021, 20:10

Výbuch a následný požiar v chemickom závode pri meste Kum/Qom pod Teheránom - predbežne podľa miestnych médií 6 zranených
Video https://vk.com/video-123538639_456268283 dĺžka videa 59 sek.
Zdroj https://vk.com/wall-123538639_1846085 z 02.05.2021

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16992
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 04 kvě 2021, 13:33

https://echo24.cz/a/SviRi/smrt-v-tehera ... tra-budovy
Smrt v Teheránu. Švýcarská diplomatka zemřela po pádu z 18. patra budovy
Vysoce postavená zaměstnankyně švýcarského velvyslanectví v Teheránu v úterý zemřela po pádu z okna ze svého bytu ve výškové budově. S odvoláním na íránská média o tom informovala agentura Reuters. Švýcarsko v Íránu zastupuje americké zájmy, protože USA s Íránem roku 1980 přerušily diplomatické vztahy.

Jednapadesátiletá žena, která zastávala druhý nejvyšší post na velvyslanectví, bydlela v 18. patře domu na severu Teheránu. Více podrobností íránská média k případu nezveřejnila.

V těchto dnech se ve Vídni jedná o možnosti udržet při životě mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu. USA od ní před třemi let odstoupily a obnovily proti Íránu sankce, Írán ji přestal dodržovat roku 2019.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Uživatelský avatar
El Diablo
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2521
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Írán

Příspěvek od El Diablo » 09 kvě 2021, 23:12

Íránští jestřábi zesilují útoky na rivaly. Ovlivnit mohou i jadernou dohodu
9. května 2021 20:30
V Íránu se přiostřuje souboj mezi takzvanými jestřáby a umírněnými pragmatiky. Blíží se totiž prezidentské volby a jedním z témat je také íránská jaderná dohoda. Ta se nyní znovu řeší ve Vídni, což íránskému tvrdému jádru není po chuti. Jejich útoky na oponenty tak mohou cílit i na to, aby smlouva pohřbená americkým exprezidentem Donaldem Trumpem zůstala mrtvá i dál.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_kha
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16992
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 10 kvě 2021, 14:42

https://echo24.cz/a/SaLcC/izrael-pomohl ... jeho-cisla
Izrael pomohl USA vypátrat íránského generála Sulejmáního. Dal jim jeho čísla
Izrael napomáhal Američanům při atentátu na bývalého velitele speciálních jednotek íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního v lednu roku 2020. Izraelci pomohli USA vystopovat jejich cíl pomocí mobilních telefonů. Informoval o tom server The Jerusalem Post a Yahoo News.

Sulejmáního vozidlo bylo zničeno americkými drony poté, co přiletěl do Iráku z Damašku. Iránský generál měl šest hodin před tím, než nastoupil na svůj let z Damašku, vyměnit svůj mobilní telefon celkem třikrát.

"V Tel Avivu spolupracovaly styčné útvary Velitelství zvláštních operací USA se svými izraelskými protějšky při sledování vzorů mobilních telefonů Sulejmáního. Izraelci, kteří měli přístup k číslům generála, je předali Američanům, kteří sledovali Sulejmáního a jeho současný telefon do Bagdádu,“ uvádí se ve zprávě.

Izraelské zpravodajské jednotky také pro CIA odhalily Sulejmáního kurýra, který cestoval mimo Írán a zajišťoval pro něj a jeho okolí "čisté" telefony. CIA zjistila, kde kurýr tato zařízení pořizuje a zajistila, že se na trh dostala sada telefonů s nainstalovaným sypwarem. Kurýr alespoň jeden takový telefon pořídil a ten poté využíval někdo, kdo byl často ve stejné místnosti se Sulejmáním.

Jelikož však telefony tito lidé často měnili, úspěchy této akce nebyly údajně příliš velké.Zpráva zveřejněná serverem Yahoo News také odhalila, že v době akce byly na zemi speciální americké jednotky, které zahájily střelbu na druhé auto, aby zpomalily Sulejmáního kolonu a dron mohl zasáhnout jeho vůz.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 6648
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Írán

Příspěvek od skflanker_ » 11 kvě 2021, 22:28

V Iráne sa začala registrácia kandidátov na prezidentské voľby
V utorok 11.05.2021 sa v Iráne začali prijímať žiadosti tých, ktorí sa chcú zaregistrovať ako kandidáti na nadchádzajúce 13. prezidentské voľby. Tí, ktorí sa chcú uchádzať o zaradenie na kandidátnu listinu, sa musia dostaviť do ústredia ministerstva vnútra do soboty 15.05.2021 a predložiť potrebné dokumenty. Podľa zákona musí ich kandidatúry schváliť Rada strážcov iránskej ústavy do 5 - 10 dní. Kandidáti, ktorých rada prijme na účasť vo voľbách, budú zverejnení 26. - 27.05.2021. Od 28.05.2021 môžu kandidáti viesť kampaň, ktorá potrvá do 16.06.2021. Kampaň bude zakázaná 17.06.2021 a v deň volieb 18.06.2021. Súčasný prezident Hasan Rúhání sa nemôže zúčastniť volebnej kampane, pretože je vo funkcii 2. po sebe nasledujúce funkčné obdobie. Volebný deň 18.06.2021 si tiež zvolia členov Rady odborníkov a mestských zastupiteľstiev v celej krajine.
Zdroj https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11343277 z 11.05.2021

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů