Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od Alchymista » 28 čer 2021, 14:49

https://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/nek ... e-potreba/
Některé obce už nemají pomoc kam dávat. Co je nejvíce potřeba?
Díky mnoha dárcům, kteří dávají pomoc pro lidi postižené čtvrtečním tornádem, byl vyhlášen konec příjmu materiální pomoci v břeclavském centru RENA. (Foto: Facebook)
„Břeclav zastavuje příjem materiální pomoci s výjimkou stavebního materiálu, protože všechny prostory jsou naprosto ucpané. Prosíme o pomoc všechny, kdo mohou přijít pomoci s tříděním,“ je uvedeno na facebookovém profilu Břeclavi.
V hodonínském Domě kultury přijímají pouze věci upřesněné v seznamu.
Aktuálně z Domu kultury: Snažně Vás prosíme, nevozte nám již vůbec nic – v současné době není střecha, pod kterou by taková pomoc našla využití 😞 Potřeba je jedině stavební materiál a nářadí. Až budou stát střechy, bude teprve čas pod ně stěhovat nábytek, oblečení, plyšáky a jiné. Vaše pomoc zajisté najde upotřebení, jen v současné době je třeba trpělivosti. Jakmile bude třeba něco dodat, aktuální informace najdete zde 😊 Mnohokrát děkujeme a přejeme pěkný večer!
Dům Kultury Hodonín
AKTUÁLNĚ HOŘÍ A NEJVÍCE POTŘEBUJEME:

Závitové tyče!!! Elektrocentrála 380v!!! Bourací kladivo!!! Vrtáky do vrtaček!!! Židle!!! Partystany!!! Nesmazatelné tlusté fixy!!! Tvrdé konferenční desky!!! PANTENOLY!!! na spáleniny od sluníčka!!! Baterky!!!!!! Elektrocentrály!!!!!! Zdravotnické vybavení-betadiny, obvazové materiály, náplasti!!!!!! Montážní pěny!!!!!! KOLEČKA!!! opalováky, repelenty, ochranné brýle!!!! STAVEBNÍ PŘILBY!!! Řetězy na motorové pily. Benzín, cisterny nafty! Latě!!! Struny do strunnových sekaček. Štípačky kleště velké i malé. Prodlužovací kabely volné i cívky. Motorový olej 10W30.

Z vesnic máme permanentní poptávku po:- -schůdky- -žebříky- -drobné nářadí jako klempířské kladívka, hřebíky, lopaty a lopatky a akunářadí (vrtačky apod.)- -lampičky na propanbutan nebo baterie- -malé čerpadlo na sprchu- -baterky + baterie do nich- -malé plynové bomby!!!- -kšiltovky pro pracanty!!!- -sluneční brýle- -svítilny- -hrábě- -plynové bomby malé- -líh, odmašťovadlo- -Voltaren, panadol čípky pro děti, Ibalgin masti- -střešní desky, osb desky, vruty
Dům Kultury Hodonín
Kde je aktuálně potřebná dobrovolnická pomoc? Aktualizované informace jsou uvedeny ZDE.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od Alchymista » 28 čer 2021, 15:14

https://roklen24.cz/prave-se-stalo/torn ... s-uklidem/
Tornádo: nahlaste škodu online, pořiďte fotodokumentaci a můžete ihned začít s úklidem
V souvislosti s katastrofickým zásahem oblasti jižní Moravy tornádem informovala Slavia pojišťovna své klienty, že po nahlášení škody a jejím zdokumentování, mohou začít okamžitě uklízet a nemusí čekat na likvidátory. Pojišťovna počítá s pravidly zjednodušené a zrychlené likvidace, zejména u klientů, kteří přišli doslova o všechno, a na zpracování jednotlivých případů je plně technologicky i personálně připravena. Jsou posíleny týmy call centra i likvidátorů, kteří pomáhají klientům přímo v terénu. Pojišťovna je v kontaktu s místními úřady a samosprávami. Stejně jako v minulosti při rozsáhlých povodních nebo silných vichřicích bude Slavia pojišťovna i v tomto případě věnovat situaci maximální nasazení.

K pátku 25. června 13:00 hod. pojišťovna evidovala již desítky hlášení pojistných událostí v předběžné výši několika miliónů korun. Tato částka není však v tento okamžik vypovídající, mění se a ne vždy postižení nahlásili údaj o očekávané výši škody. Navíc jsou tato hlášení z méně zasažených oblastí, kalamitní oblasti jsou uzavřeny, bez mobilního signálu a řeší zde záchrany životů. Velký počet hlášení škod očekáváme o víkendu a v příštím týdnu.

Nejčastěji se jedná o poškození majetku a nemovitostí (chybějící či zničené střechy, zahradní domky, skleníky, stodoly, terasy, zabahnění objektů apod.), dále auta a vozidla (havarijní pojištění) či pojištění podnikatelů (taktéž majetek, sklady, dílny apod.).

Vzhledem k vysoké vytíženosti klientského centra Slavia pojišťovna doporučuje svým klientům hlásit škody ONLINE přes webové stránky pojišťovny (www.slavia-pojistovna.cz) v sekci hlášení škody. Škody z této katastrofy se týkají pojištění majetku a havarijního pojištění. Současně pojišťovna doporučuje nahrát dokumentaci ke škodě přímo k tomuto online formuláři. Týká se to zejména fotodokumentace, zachycující rozsah škody (věc jako celek i samotný detail poškození věci).

Další informace, které je nutné uvést do online hlášení, zejména, pokud jde o majetkové škody:

Rozsah poškození – rozměry poškození (šířka, délka, výška).
Stáří poškozených stavebních součástí
Předběžné vyčíslení plánované opravy
Bankovní spojení

V co nejkratší době budou poškození klienti kontaktováni zástupci pojišťovny.

Důležité informace a kontakty

Co si připravit pro nahlášení škody:

Číslo pojistné smlouvy
Datum škody
Příčina vzniku škody
Místo vzniku škody
Odhad výše škody
Kontakt, telefonické spojení na Vás

Slavia pojišťovna, člen skupiny SPGROUP a.s. a expert na neživotní pojištění, staví na dlouholetých zkušenostech z pojišťovnictví, které sahají až do dob rakousko-uherské monarchie, do roku 1868. Je jedinou ryze českou pojišťovnou s tradicí na našem trhu již více než 150 let. Dnes patří mezi Top10 pojišťoven v České republice a patří mezi lídry v oblasti pojištění cizinců. Dlouhodobě se zaměřuje na zodpovědné řidiče, kterým v rámci autopojištění dokáže nabídnout zajímavé podmínky. Své služby poskytuje fyzickým osobám, živnostníkům, malým a středně velkým firmám, velkým korporacím či obcím a městům. Služby poskytuje i personálním agenturám a cestovním kancelářím. Prostřednictvím 17 poboček a více než stovky kontaktní míst obsluhuje více než 250 000 aktivních klientů. Ti mohou pojištění sjednávat, hlásit pojistné události či poskytovat fotodokumentaci k těmto pojistným událostem i plně online, přes webové stránky či on-line aplikace Slavia pojišťovny.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

hexvonkei
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2471
Registrován: 07 úno 2017, 09:14

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od hexvonkei » 28 čer 2021, 18:08

Ad autobus - v nějaké galerii byl autobus na boku, zle sešlapaný, svítilo na něm ještě "Břeclav aut. nádr.".

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od Aaron Goldstein » 28 čer 2021, 18:18

Smekám...

01.jpg
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16541
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od petrp » 28 čer 2021, 18:52

:sipka:
jen doplním přímý odkaz DK Hodonín
https://www.facebook.com/dkhodonin/post ... 7729222161
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Anton
Redaktor
Příspěvky: 114
Registrován: 16 úno 2017, 17:25

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od Anton » 29 čer 2021, 11:38

K příběhu autobusu do Bvi..., cituji z FB, z ov. profilu.

"Moje kamarádka tam seděla taky. A zachránila jim život všem. Jediná byla schopna se z autobusu dostat, zachovala klid a s rozřezanou nohou, rukou, na druhé otevřenou zlomeninu, kterou si sama zafixovala, rozbitou hlavou, sehnala na silnici pomoc, protože už bylo šero a autobus byl z cesty úplně neviditelný, mohlo to dopadnout deleko hůř pro všechny. Až v autě toho, kdo zavolal sanitku, až po tom, co byla pomoc na cestě, patrně ztratila vědomí, protože víc či nepamatuje, Je to naša hrdinka..."
Přílohy
205777877_296042815593119_1461308914599472224_n.png
205777877_296042815593119_1461308914599472224_n.png (183.42 KiB) Zobrazeno 5023 x

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6490
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od zmiri » 29 čer 2021, 12:14

Jo, převrácený autobus opřený o sklípek ano. Mě na tom příběhu přijde podezřelý to několik hodin. A dle doplnění to opravdu nebylo několik hodin, ale spíše pár minut po nehodě. Jak dlouho by s takovými zraněními vydržela při vědomý? Zraněným přeju co nejrychlejší uzdravení. A klobouk dolů před paní :nahoru: Co mě štve je ta spousta hyen, co se vyrojili, aby se přiživili. Takže možná je to pravda, ale proč už tak drsnou věc přibarvovat? Navíc pošpiňovat práci záchranných složek. To není ta pravá cesta, jak žádat o pomoc. Jo a lítaly tam třeba dva vrtulníky. A určitě se prováděl i průzkum a vyhledávání obětí i mimo silnice. Ale zde si obstarali poslání pomoci sami, zřejmě v samotným počátku záchranných prací. To teprve operátoři začali zjišťovat, že nastal průs...
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od Alchymista » 29 čer 2021, 15:00

https://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/pom ... u-tornada/
Pomoc, o které se nemluví. Hrdinové rakouských helikoptér na Moravě po zásahu tornáda
Pomoc, o které se nemluví. Piloty rakouských helikoptér na Moravě po zásahu tornáda je důležité zmínit. (Foto: Facebook/Christophorus 9 Wien)

Přepravili dva zraněné do Vídně – 14letou Silvu a 50letého muže ze zmačkaného autobusu, podpořit rodinu můžete ZDE.

Tento příběh přinesl na svém profilu Jan Skiman, přinášíme jej v plném znění:

Jsou tichými hrdiny čtvrteční tornádové noci. Dvě posádky Christophorus 2 (základna Gneixendorf v Dolním Rakousku) a Christophorus 9 (základna Vídeň) rakouské letecké záchranné služby ÖAMTC přistávaly za pomocí techniky pro noční vidění na jihu Moravy.

Pilot Oliver Stastny ze záchranářského vrtulníku Christophorus 9, který přiletěl do ČR, aby transportoval do Vídně oběti tornáda, k tomu říká: „Mise do cyklonové oblasti v České republice nebyla jako každá jiná. Byla úplně jiná, zkrátka zvláštní.. Nikdy jsme nic takového neviděli a tma byla také hodně náročná. Celá posádka je však na noční lety vycvičena. Nejprve jsme museli hledat vhodné přistávací místo, což je v oblasti katastrofy vždy obtížné. Nakonec jsme skončili na sportovišti se spoustou sutin…“

Vážnost situace podtrhla i skutečnost, že pilotem druhého vrtulníku, Christophorus 2, který přiletěl na Moravu, byl sám ředitel rakouské letecké záchranné služby ÖAMTC Reinhard Kraxner.

Ralph Schüller, mluvčí letecké záchranné služby ÖAMTC, potvrdil, že týmy Christophorus pomáhaly při záchraně poté, co byl nedaleko Mikulčic během tornáda vymrštěn autobus s mnoha cestujícími ze silnice asi 70 metrů do pole. Dvě z obětí tohoto incidentu, 50letý muž, zřejmě řidič autobusu, a 15letá dívka, byly zachráněny lékařským týmem ÖAMTC, který postiženým poskytl první pomoc. Poté řidič autobusu s vážnými zraněními odletěl Christophorem 9 do AKH Wien, 15letá dívka v kritickém stavu Christophorem 2 do SMZ Ost.

Ještě ve čtvrtek večer byly o možných pacientech předem informovány všechny nemocnice ve Weinviertelu, nemocnice v St. Pöltenu, ve Wiener Neustadt a další vídeňské nemocnice. Notruf NÖ na požádání informovala, že na dolnorakouské státní kliniky nebyly dopraveny žádné zraněné osoby z České republiky.

Na jihovýchodě ČR pozdě večer zasahoval s asi 40 vozidly a více než 100 pomocníky také Červený kříž z Dolního Rakouska. Podle mluvčí Sonji Kellner vyrazily také tři kamiony naložené táborovými postelemi a přikrývkami. Podle Kellner pomáhal Červený kříž během „chaotické fáze“, která doprovází začátek mnoha katastrof. O 30 lidí se starali občané Dolního Rakouska, jedna osoba byla převezena do nemocnice. Operace Červeného kříže byla dokončena v pátek večer, když „místní síly začaly mít situaci pod kontrolou,“ uvedla Kellner.

Radní pro zdraví ve Vídni, Peter Hacker, k situaci řekl: ,,Město Vídeň je v této obtížné situaci po boku svých českých sousedů se všemi dostupnými zdroji.“ V pátek v časných ranních hodinách reagoval na události v České republice také kancléř Sebastian Kurz. Prostřednictvím sociálních médií vyjádřil upřímnou soustrast s oběťmi. „Naše soustrast patří obětem a rodinám obětí,“ řekl poté na summitu EU v Bruselu. Rovněž poděkoval rakouským pohotovostním službám, které okamžitě nabídly ČR pomoc, i když i v Dolním Rakousku působila bouře ničivé škody.

Večer guvernérka Johanna Mikl-Leitner poděkovala všem záchranářům a dobrovolníkům: ,,..Dolnorakouským hasičům za jejich neúnavné úsilí pro naše krajany a dolnorakouskému Červenému kříži za pomoc našim českým přátelům.“

Děkujeme, Rakousko. Je skvělé mít dobré sousedy, na které se můžeme spolehnout.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od Alchymista » 29 čer 2021, 15:42

https://echo24.cz/a/Sc5eD/dalsi-obet-to ... rni-hlasky
Další oběť tornáda: gymnázium oplakává učitelku, připomnělo její legendární hlášky
Čtvrteční tornádo na Moravě má pravděpodobně další oběť. Má jí být učitelka z hodonínského gymnázia.

Čtvrteční tornádo na Moravě má pravděpodobně další oběť. Má jí být učitelka z hodonínského gymnázia. Úmrtí kantorky oznámila škola na svém webu. Tornádo si podle oficiálních zdrojů do pondělí vyžádalo celkem šest obětí, včetně teprve dvouleté holčičky nebo těhotné ženy. Učitelka by měla být obětí sedmou, oficiálně to však zatím nebylo potvrzeno.

„Přiskočím, vyvětrám … Rozsvítíme si velká salonní … Tys expert, ty máš řešení … Hvězda přichází, nemá přezůvky, hvězda odchází … Každý absolvent hodonínského gymnázia si při těchto legendárních hláškách jistě vzpomene na jejich autorku –⁠ naši vždy usměvavou a energickou kolegyni RNDr. Marii Miklánkovou, učitelku matematiky a zeměpisu. Maruščin život bohužel ve čtvrtek tragicky ukončilo řádění tornáda,“ loučí se škola na webových stránkách s učitelkou. „Maruško, budeš nám chybět…“

Podle ředitele hodonínského gymnázia Jiří Hubačky učila Marie Miklánková na škole dlouhé roky. „Odjela do zahradního domku u Hodonína a zavalilo ji to. Nalezli její tělo, ale nebyli zřejmě schopní ho identifikovat,“ potvrdil úmrtí kantorky pro Blesk.cz.

Kromě velkých materiálních škod si přírodní katastrofa vyžádala také několik obětí, oficiálně zdroje momentálně hovoří o šesti. V důsledku tornáda tragicky zahynuli čtyři muži, těhotná žena a také teprve dvouletá holčička.

Po katastrofě se zvedla obrovská vlna solidarity a kromě řady dobrovolníků, kteří jeli pomoct přímo na místo, vybrali lidé pro obyvatele vesnic několik milionů. Celkově se na pomoc lidem z Moravy vybralo přes 700 milionů korun. Psali jsme o tom zde.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16541
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od petrp » 29 čer 2021, 18:25

Dnešní osobní zkušenost při nákupu. Chlapi z Tepláren Brno v nejmenované firmě nakoupili el. centrály, nářadí a příslušenství k nim za min. 100K Kč - putuje to na pomoc... :tlesk :tlesk :nahoru:
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6490
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od zmiri » 30 čer 2021, 11:31

Trošku problém u tohoto způsobu pomoci je v tom, že můžete nakoupit něco, co nepotřebují. Třeba jak velký problém je tam s elektrikou. Aby tam nedorazili s tou centrálou až po. Přece jenom obnovit dodávku el. energie lze celkem rychle. Nekritizuji, jen tak nějak řeším problém jak pomoci, aby to mělo smysl. Největší problém vidím ve střechách. Ale kde chcete sehnat teď dřevo na krovy? Tam nejde dát čerstvý dřevo.. A opravdu by mě zajímali tipy co by mohlo mít smysl.
Ale rozhodně chlapům :tlesk
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16541
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od petrp » 30 čer 2021, 13:08

Ono se stačí podívat co potřebují - postoval jsem to předtím. No a přesně to jim tam poslali. Čučel jsem na ně jak péro, než mě došlo proč to nakupujou... :mrgreen:
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od Alchymista » 30 čer 2021, 15:34

https://echo24.cz/a/SPRKG/na-pomoc-obet ... ionu-korun
Na pomoc obětem tornáda už se vybralo přes 850 milionů korun
Lidé zasažení tornádem by do 14 dnů měli ze sbírek pořádaných devíti organizacemi a nadacemi dostat 150.000 korun. Poměrnou částku dostanou i obce. Lidé na zmírnění následků čtvrteční bouře, jež zasáhla nejvíce jižní Moravu, věnovali už kolem 850 milionů korun. Je to už více než při záplavách v roce 1997. Tehdy lidé věnovali téměř 800 milionů. Na koordinovaném postupu a rozdělování peněz tak, aby bylo spravedlivé a transparentní, se dnes dohodli organizátoři sbírek. Peníze v první fázi poslouží na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb, řekla dnes ČTK za Nadaci Via Hana Sedláková.

Sbírky od čtvrtečního večera organizuje několik organizací a nadací. Nejvíce zřejmě vybrala Diecézní charita Brno, která měla k pondělnímu večeru na svém účtu 197,7 milionu korun. Nadace Via dosud vybrala 184 milionů a iniciovala schůzky s organizátory dalších sbírek. Mezi nimi je organizace Člověk v tísni, kam lidé přispěli 108 miliony nebo nadace Karel Komárek Family Foundation, která věnovala 150 milionů korun.

Zástupci devíti organizací se dohodli na tom, že peníze v první fázi poslouží na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb domácností. Po této fázi bude nutný hlubší a podrobný průzkum, který zohlední nákladnost oprav či úplně nových staveb, pojistky, úspory, pomoc rodiny, sociální situaci a další faktory. Dále organizátoři sbírek souhlasili s tím, že sběr informací v terénu budou mít na starosti ADRA, Diakonie a Člověk v tísni, které mají zkušenosti v poskytování humanitární i psychosociální pomoci. Pro sběr dat a jejich vyhodnocování využijí aplikaci Inspecto, která se používá při monitoringu škod v domácnostech zasažených povodněmi.

Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka je koordinace společného postupu při humanitární katastrofě takového rozsahu nutnost. "Potřebujeme nejdříve dopravit rychlou první finanční pomoc všem postiženým a v další fázi ji pak navyšovat podle individuálních potřeb. Nechceme dávat kompenzace za škody, ale přispívat na obnovu a nasměrovat tu pomoc jako investici do budoucna," uvedl.

"Naším cílem je ve spolupráci s ostatními organizacemi odeslat většinu získaných prostředků přímo postiženým lidem, a to rychle, plošně a spravedlivě. Nadace Via také dlouhodobě podporuje rozvoj komunitního života. Uvědomujeme si, že po zvládnutí akutní fáze katastrofy přijde následné období, kdy bude třeba znovu vybudovat místa setkávání v postižených obcích a obnovit zpřetrhané sousedské vztahy. Menší část výtěžku sbírky jsme proto připraveni vyčlenit také na tuto podporu," řekl ředitel Nadace Via Zdenek Mihalco.

Na serveru Donio přispívají lidé konkrétním rodinám, které tam zveřejní svůj příběh. "Za posledních pět dnů jsme obdrželi zhruba 150 žádostí o pomoc. Potřeba je opravdu velká, na druhé straně je tu obrovské množství lidí, kteří pomoci mohou a chtějí. Jen za víkend se do darování na platformě Donio v rámci iniciativy #SpolecneProMoravu zapojilo přes 15.000 dárců," uvedl zakladatel Donia David Procházka.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Polite
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6610
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od Polite » 01 črc 2021, 01:38

Zmrdi z Človeka v plisni pomáhajú? To som zvedavý ako okrem dojenia pomoci! Keď boli na začiatku korony v ČR požiadaní o pomoc, tak odmietli.
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od Alchymista » 01 črc 2021, 14:46

https://roklen24.cz/prave-se-stalo/podn ... cne-uvery/
Podnikatelé zasaženi tornádem mohou ode dneška žádat o bezúročné úvěry
Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) se spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) dohodly na spuštění podpory pro podnikatele, jejichž byznys poškodilo tornádo řádící v minulém týdnu na jihu Moravy. Zasažené malé a střední firmy a živnostníci budou moci od ČMZRB získat bezúročnou půjčku, a to až do 45 milionů korun.

„Podporu mohou využít ti podnikatelé, kteří museli kvůli tornádu omezit nebo úplně zastavit činnost. Klíčová je pomoc okamžitá a přímo na místě, proto v postižených oblastech působí naše mobilní týmy,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Bezúročný úvěr mohou podnikatelé využít na obnovu poničeného majetku, ať už strojů či budov. „Naším cílem je poskytnout poškozeným živnostníkům a firmám finanční zdroje, které jim pomohou obnovit jejich podnikatelskou činnost. Půjčku budou moci využít například na stavební práce a opravy svých nemovitostí určených k podnikání, pořízení nových strojů a technologií, výrobních linek, nebo jejich technické zhodnocení, a podobně,“ uvádí Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB.

Živnostníci, malí a střední podnikatelé zasažení tornádem mohou ode dneška čerpat půjčku od 500 tisíc až do výše 45 mil. Kč. „Jde o bezúročný úvěr se splatností 10 let včetně odkladu splátek až na 4 let. Úvěr poskytujeme až do výše 90 % způsobilých výdajů,“ přibližuje Jiří Jirásek, a dodává: „Žádosti o tuto formu podpory přijímají všechny naše pobočky fyzicky i elektronicky. Naši pracovníci jsou přítomni i v kanceláři okresní Hospodářské komory v Hodoníně. Jsme tak podnikatelům k dispozici co možná nejblíže a jsme jim připraveni pomoci s podáním žádosti a vyplněním formulářů.“

Podpora pro postižené podnikatele běží v rámci stávajícího programu Expanze-úvěry, který je rozšířený o novou tzv. zvláštní podporovanou aktivitu „obnova majetku po živelné pohromě“ a financovaný ze strukturálních fondů EU v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Bezúročnou půjčku mohou čerpat ti živnostníci a malí a střední podnikatelé, jejichž byznys byl poškozen v důsledku řádění tornáda. Tuto skutečnost je nutné prokázat protokolem od pojišťovny nebo obecního úřadu a fotodokumentací. Zároveň je potřeba předložit kupní smlouvu (fakturu, daňový doklad, smlouvu o dílo) na nákup původního zařízení, nebo protokol o vyřazení majetku z evidence včetně daňové zůstatkové ceny a čestné prohlášení o způsobu jeho likvidace.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od Alchymista » 03 črc 2021, 19:15

https://www.ceska-justice.cz/2021/07/ca ... m-tornada/
ČAK vyzvala k bezplatné právní pomoci obětem tornáda
Po rychlé finanční pomoci ze sociálního fondu, vyzvala nyní Česká advokátní komora (ČAK) advokáty z jižní a střední Moravy k poskytnutí solidární pomoci občanům z obcí postižených nedávným tornádem, a to formou přednostních bezplatných právních porad.

Řada občanů (ale i vedení obcí či jiných institucí) se ve vzniklých situacích nedokáže rychle zorientovat, chybí čas i síla, a přesto mnohdy nutně potřebují alespoň informativní poradenství.

ČAK proto k takové pomoci advokáty vyzvala. Na Pobočku ČAK v Brně, která i za normální situace agendu bezplatné právní pomoci spravuje, mohou nahlásit advokáti své kontaktní údaje a vznikne zde seznam advokátů ochotných pomáhat přednostně a bez nároku na odměnu. Poskytnutí přednostní bezplatné právní pomoci může proběhnout dle možností osobně, telefonicky či e-mailem. Seznam zapojených advokátů s jejich kontaktními údaji bude veřejně k dispozici na webu ČAK a zaslán do postižených obcí.
Aktuální seznam advokátů, poskytujících bezplatnou právní pomoc postiženým přírodní katastrofou na Moravě

Advokáti, kteří se chtějí do pomoci zapojit, se mohou obracet e-mailem (brno@cak.cz) nebo písemně na adresu Pobočky ČAK v Brně (Pobočka ČAK, nám. Svobody 84/15, 602 00 Brno). K dispozici jsou případně i pevné telefonní linky: 513 030 111-112.

Vedení postižených obcí ČAK o možnosti získat přednostní bezplatnou právní pomoc informovala a požádala je, aby informaci dostupným způsobem zpřístupnily svým občanům.

Už dříve jako mimořádný bod svého jednání zařadilo pomoc obcím na Moravě na program představenstvo ČAK. Čtyřem jihomoravským obcím, které poničilo tornádo, poslalo vedení ČAK po 100.000 korunách. Komora zároveň vyzvala advokáty i k individuální finanční pomoci v zasažených oblastech.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Tornádo na Moravě 2021 - následky, jak pomoci

Příspěvek od Alchymista » 04 črc 2021, 16:05

https://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/dul ... -hejtmana/
Důležité informace ohledně pomoci na Moravě přímo od hejtmana
Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) apeloval na uživatele sociálních sítí, aby si ověřovali relevanci zpráv. Lidé odjinud tak mohou mít pocit, že pomoc na místě není dostatečná.

Přibývá tak agresivních reakcí na vysvětlení odpovědných lidí, kteří se snaží vše uvést na pravou míru. Podle hejtmana se objevují dokonce výhrůžky smrtí.

Hejtman apeluje na veřejnost, aby nešířila neověřené a staré zprávy. Bylo by prý také dobré, aby lidé v zasažených obcích vznášeli konkrétní požadavky primárně na krizové štáby, většinu problémů se prý daří vyřešit na místě, případně v okresních městech nebo na krajské úrovni.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... moc-669554
Místo některých obětí tornáda se mohou smát exekutoři. Možná budete koukat, kam šla vaše pomoc
Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) několikrát poděkoval svým spoluobčanům za to, jak velkou pomoc poskytli lidem postiženým tornádem, které se prohnalo Břeclavskem a Hodonínskem. Upozornil však také, že až 300 rodin může o pomoc přijít. Jak o pomoc materiální, tak o pomoc finanční; vedle tornáda je totiž navštívil i exekutor.

V noci na pátek minulý týden prolétlo Hodonínskem a Břeclavskem tornádo. Mezi Čechy, Moravany a Slezany se po této přírodní katastrofě zvedla nebývalá vlna solidarity. Do regionu dorazilo nemalé množství dobrovolníků, včetně předsedy lidovců Mariana Jurečky, aby tu pomohli s odklízením trosek.

Vedle toho poslali lidé na pomoc svým spoluobčanům v několika sbírkách přes miliardu korun. Nikdy v minulosti se mezi lidmi nevybralo tolik.

Zdá se však, že někteří lidé by o darované peníze mohli přijít. Vedle tornáda je totiž v minulosti navštívil i exekutor. Podle informací Českého rozhlasu je až 300 rodin zasažených tornádem v exekuci, a mohou kvůli tomu přijít jak o materiální, tak o finanční pomoc.

„Mohou přijít o veškeré peníze z pojištění, které se netýkaly nemovitosti jako takové. Mohou přijít o peníze z pojištění domácnosti, z pojištění vozidla. Mohou přijít o finanční dar a bohužel i o materiální pomoc ve chvíli, kdy se stane jejich majetkem,“ poznamenal k tomu hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) s tím, že chce situaci řešit a pomoct i těmto lidem, jak to jen půjde.

„Myslíme si, že jediná možnost, která existuje, jak jim pomoci, je podat žádosti o odklad exekuce. Právě oni žádosti vyhoví ve všech podmínkách, které jsou k tomu nutné. Takže budeme apelovat nejenom na Exekutorskou komoru, aby exekutoři sami tyto odklady na žádost povinných odsouhlasili, ale zároveň budeme apelovat na Ministerstvo spravedlnosti v případě, že to exekutor neudělá a odklad nepovolí, aby soudy byly ty, které odklady budou povolovat,“ rozvedl myšlenku Grolich.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět