Nigéria / Nigérie / Nigérijská federatívna republika

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34397
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Nigéria / Nigérie / Nigérijská federatívna republika

Příspěvek od Alchymista » 04 pro 2022, 20:05

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/nig ... do-afriky/
Nigerijský prezident říká, že zbraně z Ukrajiny „pronikají“ do Afriky
Nigerijská vláda tvrdí, že zbraně dodané ze Západu ukrajinské vládě se začaly šířit v západoafrickém regionu. Podle nigerijského prezidenta se tyto nelegální zbraně začaly „filtrovat“ do regionu. (Foto: Flickr)

Naléhavé varování nedávno vydal sám prezident Muhammadu Buhari. V oficiálním prohlášení zveřejněném na internetových stránkách úřadu nigerijského prezidenta se uvádí, že Buhari „vyzval k větší ostražitosti a zpřísnění bezpečnosti kolem hranic a upozornil na zvýšený počet zbraní, munice a dalších zbraní z války mezi Ruskem a Ukrajinou v povodí Čadského jezera“.

Jde o zatím nejjasnější potvrzení, že zbraně určené pro ukrajinské síly opouštějí zemi ve velkém množství, přesně jak se mnozí pozorovatelé obávali vzhledem k miliardám dolarů, které byly do země v průběhu devítiměsíční války napumpovány.

Prezident Buhari řekl: „Situace v Sahelu a zuřící válka na Ukrajině bohužel slouží jako hlavní zdroje zbraní a bojovníků, které posilují řady teroristů v oblasti Čadského jezera. Podstatná část zbraní a munice pořízených k provedení války v Libyi si i nadále nachází cestu do oblasti Čadského jezera a dalších částí Sahelu.“

Pokračoval: „Zbraně používané pro válku na Ukrajině a v Rusku začínají stejně tak pronikat do regionu.“

„Tento nelegální pohyb zbraní do regionu zvýšil šíření ručních palných a lehkých zbraní, které nadále ohrožuje náš kolektivní mír a bezpečnost v regionu. Je proto naléhavě nutné, aby naše pohraniční kontrolní orgány a další bezpečnostní služby urychleně podnikly společné kroky k zastavení oběhu všech nelegálních zbraní v regionu,“ poznamenal Buhari.

Kritici masivních amerických zbrojních dodávek na Ukrajinu dlouhodobě poukazují na to, že po vstupu těchto zbraní do země neexistuje žádná odpovědnost ani odpovídající sledování, což představuje zralou příležitost pro zločince, teroristy nebo lukrativní prodejce zbraní na černém trhu, kteří toho mohou využít.

V říjnu začalo Finsko varovat, že i ono je svědkem toho, jak se zbraně dodávané Západem na Ukrajinu dostávají do různých zemí a padají do rukou zločineckých gangů.

NBI, což je finský federální Národní úřad pro vyšetřování, tehdy bil na poplach a ve svém prohlášení uvedl: „Zaznamenali jsme známky toho, že tyto zbraně již našly cestu do Finska.“

„Zbraně odeslané [různými zeměmi] na Ukrajinu byly nalezeny také ve Švédsku, Dánsku a Nizozemsku,“ citovala finská média detektivního superintendenta NBI Christera Ahlgrena.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34397
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Nigéria / Nigérie / Nigérijská federatívna republika

Příspěvek od Alchymista » 09 led 2023, 17:33

https://casopisargument.cz/?p=47706
Nigérie má problém s odpadky na pobřeží: je čas na úklid
V posledním desetiletí se odpadky v mořích staly rostoucím celosvětovým problémem, který představuje stále vážnější hrozbu pro životní prostředí, hospodářství a lidské zdraví.

Láhve. Plastové sáčky. Chirurgické roušky. To jsou jen některé z 29 029 předmětů, které jsme našli na 180 km dlouhém pobřeží Nigérie Araromi během devíti měsíců, kdy jsme studovali mořské odpadky. Odpadky vážily úctyhodných 465,54 kg, napsal Oluniyi O. Fadare pro The Conversation.

Naše studie probíhala na pobřeží Araromi v Ilaje na jihozápadě Nigérie od ledna do září 2021. Spolupráce výzkumníků z Centra pro energetický výzkum a rozvoj (CERD – Centre for Energy Research and Development) Univerzity Obafemi Awolowo a dobrovolnické studentské skupiny Marine Litter Watch Nigeria měla za cíl poskytnout základní údaje o této oblasti a přispět k rostoucímu objemu poznatků o monitorování a prevenci mořského odpadu.

Studie použila „index čistoty pobřeží“ (clean coast index), vědecky podložený nástroj pro hodnocení čistoty pláže, který se používá na mezinárodní úrovni. Pláž byla klasifikována jako špinavá v období sucha a extrémně špinavá v období dešťů.

V posledním desetiletí se odpadky v mořích staly rostoucím celosvětovým problémem, který představuje stále vážnější hrozbu pro životní prostředí, hospodářství a lidské zdraví.

Globální nezisková organizace Ocean Conservancy uvedla, že v roce 2021 bylo na téměř 30 000 km světových pobřežních oblastí sesbíráno přibližně 9 760 227 odpadků.

V současné době tvoří pouze 17 % světové produkce masa potraviny z moře. Očekává se však, že poptávka po něm výrazně vzroste. Jednou z hrozeb pro biologickou rozmanitost, produkci mořských plodů a námořní ekonomiku jsou odpadky v moři.

Z našeho výzkumu a dalších studií je zřejmé, že problém odpadků v mořích západní Afriky nelze ignorovat. Tento region má podle odhadů nejméně 419 milionů obyvatel a je jedním z demograficky i ekonomicky nejrychleji rostoucích regionů kontinentu.

Tisíce kilogramů odpadků, které podle zpráv ucpávají pláže v Kamerunu, Nigérii, Senegalu a Sieře Leone, by také mohly zbrzdit hospodářský a turistický růst regionu a ohrozit zdraví lidí.

Hromady odpadků
Národní úřad pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration) definuje odpadky v moři jako předměty, které byly vyrobeny nebo použity lidmi a odhozeny do moře, řek nebo na pláže. Patří sem i předměty, které se do moře dostaly nepřímo z řek, kanalizace, bouřkové vody nebo větru, případně se náhodně ztratily v moři při špatném počasí.

Mezi další zdroje patří průmyslové emise, vypouštění dešťových vod a nečištěné komunální odpadní vody.

Naše Centrum pro energetický výzkum a vývoj (Centre for Energy Research and Development) analyzovalo 29 029 kusů plážových odpadků nalezených na pobřeží Araromi.

Araromi je pobřežní město v místní samosprávné oblasti Ilaje ve státě Ondo na jihozápadě Nigérie. Má rozlohu 3 000 km² a leží 238 km východně od nejlidnatějšího nigerijského města Lagosu. Na pobřeží se nachází více než 82 rybářských komunit, protože rybolov a výroba lodí jsou hlavními zdroji příjmů obyvatel Ilaje.

Motivací pro tuto studii bylo ukázat, že odlehlé, méně osídlené obce podél pobřeží nejsou chráněny před dopady mořských odpadků.

Podle indexu čistoty pobřeží byla pláž znečištěná v období sucha (7 358 kusů odpadků; 141,3 kg) a extrémně znečištěná v období dešťů (21 671 kusů odpadků; 324,24 kg). Z toho vyplývá, že déšť je hlavním faktorem při přenosu odpadků z vnitrozemí do mořského prostředí prostřednictvím různých vodních cest.

Mezi nalezené předměty patřilo sklo, kovy, plasty (láhve od nápojů, víčka, jednorázové kelímky, příbory), opuštěné rybářské náčiní, lana a dřevěné kánoe, textilie, nedopalky cigaret a zdravotnický odpad (injekční stříkačky, roušky, nemocniční osobní ochranné prostředky, lahvičky od nitrožilních kapaček a hygienické vložky) a další odpadky.

Většinu z nich tvořil odpad z domácností, který byl špatně likvidován. Část z nich pocházela z rekreačních (turistických) a rybářských aktivit (ekonomické faktory). V podobné studii provedené v roce 2016 na plážích lagun v Ghaně bylo zaznamenáno vysoké množství usazených odpadků (49 457 kusů) v období dešťů. To bylo přičítáno říčnímu odtoku a záplavám. Většinu odpadků tvořily plasty.

Nigérie i Ghana leží v Guinejském zálivu, který má pobřeží dlouhé přibližně 6 000 km od Senegalu po Angolu. Na pobřeží zálivu je největší hustota obyvatelstva v tropické Africe. Je také místem rostoucí obchodní a průmyslové činnosti. Je to oblast, kudy se přepravuje ropa a zemní plyn a také zboží do a ze střední a jižní Afriky. V regionu chybí účinné mechanismy a politiky likvidace a nakládání s odpady. Všechny tyto faktory pomáhají vysvětlit stav čistoty pláží a pravděpodobný nárůst tohoto problému, pokud se s ním nebude nic dělat.

Potenciální intervence
Co se dá dělat?
Za prvé, časté a koordinované úklidové práce – prováděné vládou, nevládními organizacemi nebo dobrovolníky. Během naší práce v Araromi jsme žádné neviděli. Nebyly zde žádné odpadkové koše, které by mohli návštěvníci pláže používat. Koordinované úsilí rybářských komunit by mohlo řešit likvidaci starého a opuštěného rybářského náčiní.

Vláda na různých úrovních musí zvýšit povědomí o nebezpečí odpadků v mořích a o právních, politických a institucionálních rámcích, kterými se řídí. To by pomohlo místním komunitám pochopit, že přírodní zdroje, jako jsou pláže a laguny, jsou jejich dědictvím a je třeba je chránit.

Výrobci se musí podílet na monitorování a úklidu svých odpadů (rozšířená odpovědnost výrobce, EPR – extended producer responsibility). Musí také podporovat osvětové programy a sponzorovat úklidové aktivity.

Nejdůležitější je, aby výrobci vyvíjeli inovativní materiály, které jsou šetrné k životnímu prostředí jako alternativy pro obaly svých výrobků.
:smich:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 9169
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Nigéria / Nigérie / Nigérijská federatívna republika

Příspěvek od skflanker_ » 17 kvě 2023, 09:46

V Nigérii na americký konvoj zaútočili ozbrojenci, usmrtili 4 ľudí
Neznámi páchatelia zaútočili v nigérijskom štáte Anambra na americký konvoj. Strelci usmrtili 4 osoby a ďalších 3 ľudí uniesli. Medzi obeťami nie sú občania Spojených štátov. V noci na stredu 17.05.2023 to vyhlásila miestna polícia. Strelci "zavraždili 2 príslušníkov policajných jednotiek a 2 zamestnancov konzulátu" a následne "podpálili ich auto", uviedla polícia. Na miesto útoku boli vyslané bezpečnostné zložky, no ozbrojencom sa ešte predtým podarilo uniesť 2 príslušníkov polície a 1 zo šoférov konvoja. Zatiaľ nie je jasné, kam mal konvoj namierené ani koľko ľudí sa v ňom nachádzalo. Útok potvrdil aj hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby na tlačovej konferencii vo Washingtone. Neposkytol však žiadne podrobnosti a zdôraznil, že o život neprišiel žiaden občan Spojených štátov. Americké ministerstvo zahraničných vecí dodalo, že útok budú vyšetrovať nigérijské bezpečnostné jednotky spolu s americkými kolegami. Agentúra AFP pripomína, že v oblasti, kde sa streľba odohrala, vyčíňajú separatisti, ktorí v uplynulých mesiacoch zintenzívnili svoje útoky. Zameriavajú sa najmä na políciu či vládne budovy. Z týchto násilností je podozrievané hnutie Pôvodní obyvatelia Biafry (IPOB), ktoré je v krajine zakázané a jeho cieľom je dosiahnutie nezávislosti pre etnikum Igbov. IPOB tieto obvinenia odmieta.
Zdroj https://www.teraz.sk/zahranicie/v-niger ... lanok.html z 17.05.2023

Yorik
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: 20 dub 2021, 17:17

Re: Nigéria / Nigérie / Nigérijská federatívna republika

Příspěvek od Yorik » 23 kvě 2023, 12:28

V Lagosu v Nigérii byla uvedena do provozu největší ropná rafinerie v Africe

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari v pondělí po letech odkladů a týden před svým odchodem z funkce uvedl do provozu ropnou rafinerii, která je označována za největší ropnou rafinerii v Africe.

Rafinerie, kterou v obchodním centru Lagosu vybudoval nejbohatší Afričan Aliko Dangote, by měla zahájit provoz v červnu a první produkty by měly být na trhu v srpnu, i když podle některých analytiků by to mohlo být později.

Po dosažení plné kapacity bude podle společnosti schopna zpracovat 650 000 barelů denně.
Buhari - který 29. května po osmi letech v úřadu odstoupí - označil projekt za "pozoruhodný milník" a "změnu na trhu s ropnými produkty nejen v Nigérii, ale na celém africkém kontinentu".

Uvedení do provozu se zúčastnili prezidenti Ghany, Nigeru, Toga, Senegalu a zástupce čadského vůdce.

Rafinerie by měla uspokojit domácí poptávku Nigérie a zároveň sloužit globálním trhům, uvedl Dangote.

"Jakmile bude náš závod plně uveden do provozu... očekáváme, že nejméně 40 % kapacity bude k dispozici pro vývoz, a to bude mít za následek významný příliv deviz do země," řekl Dangote.

Nejlidnatější africká země a jeden z největších producentů ropy na kontinentu je kvůli nedostatečně výkonným státním rafineriím již desítky let závislá na dovozu pohonných hmot, aby uspokojila místní poptávku.

Nigérie vyměňuje ropu v hodnotě miliard dolarů za benzín, který pak dotuje pro svůj domácí trh.

To způsobilo obrovský odliv deviz v době klesajících příjmů z ropy v důsledku pandemie koronaviru a rusko-ukrajinské války.

Podle analytika Tundeho Leyeho z lagoské poradenské společnosti SBM Intelligence bylo "důležité, aby Buhari slavnostně otevřel (závod) před odchodem od moci", ale neočekává, že rafinerie bude plně funkční před koncem roku 2024.

Amaka Anku, vedoucí africké pobočky společnosti Eurasia Group, byl ohledně časového plánu optimističtější.

"Obvykle trvá šest až devět měsíců, než se dostaneme do plného provozu," řekla agentuře AFP, což by mělo být "do konce roku nebo příštího roku".

Podle ní bude mít tento "významný" projekt příznivý dopad i na řadu průmyslových odvětví, která potřebují rafinované surové produkty, od farmaceutického průmyslu až po stavebnictví.

Oba analytici nicméně poznamenali, že rafinerie Dangote nezlevní ceny ropných produktů, ale mohla by pro vládu představovat příležitost, jak odstranit nákladné dotace a řešit nedostatek příjmů.

"Myslím, že je to pro vládu významná příležitost, jak podpořit svůj cíl odstranit dotace," řekl Anku, ale "je třeba učinit politické rozhodnutí".

Zvolený prezident Bola Tinubu - jehož únorové vítězství zpochybňuje opozice - prohlásil, že po nástupu do úřadu dotace odstraní. Uvedení do provozu se nezúčastnil.

Podle Ankua by rafinerie mohla také pomoci zlepšit transparentnost v ropném sektoru.

"Dangote je veřejně kótovaná společnost, takže bude zveřejňovat informace o tom, kolik ropy nakupuje a kolik ropy prodává," řekla a označila to za zlepšení oproti současné situaci, kdy "nemáme moc transparentnosti".

Současný neprůhledný systém podle analytiků podporuje korupci a omezuje schopnost vlády investovat do klíčových oblastí, jako je vzdělávání a zdravotnictví.

Nový areál, který leží na 2 635 hektarech půdy ve svobodné zóně Lekki, měl podle původních odhadů stát 9 miliard dolarů, ale podle společnosti bylo na jeho dokončení vynaloženo přibližně 18,5 miliardy dolarů.

Ke spojení delty Nigeru bohaté na ropu s komplexem bylo položeno přibližně 1 100 kilometrů podmořských potrubí.

Očekává se také, že potrubí vytvoří koridor pro odvádění zachyceného plynu z podmořských plošin a umožní zpeněžení tohoto produktu.

Součástí rozsáhlého komplexu je také závod na výrobu hnojiv s kapacitou tři miliony tun ročně v hodnotě dvou miliard dolarů.

Vláda státu Lagos uvedla, že díky projektu by mělo vzniknout více než 100 000 přímých a nepřímých pracovních míst.
zdroj: https://www.africanews.com/2023/05/23/a ... s-nigeria/

Odpovědět