Egypt

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 02 zář 2022, 18:05

https://t.me/ChDambiev/19222
Prvé video, na ktorom stíhačky MiG-29M/M2 egyptského letectva používajú ruskú unifikovanú protillodnú raketu X-35UE proti radikálnym islamistom na Sinajskom polostrove.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 16 zář 2022, 23:56

https://casopisargument.cz/?p=45215
Le Figaro: Egyptské úřady zahájí kampaň za navrácení kulturních statků
Egypt chce vrátit domů Rosettskou desku, bustu Nefertiti nebo Denderský zvěrokruh, jež jsou součástí sbírek západoevropských muzeí.

Káhira domlouvá vrácení Rosettské desky, která je ve sbírce Britského muzea, busty Nefertiti, která je vystavena v Berlíně, a Denderského zvěrokruhu, který je uložen v Louvru, píše Le Figaro.

„Tyto tři objekty jsou jedinečné, jejich místo by mělo být v Egyptě. Shromáždili jsme všechny důkazy, které potvrzují, že tyto starožitnosti byly ukradeny,“ řekl Zahi Hawass, bývalý egyptský ministr pro starožitnosti a čestný archeolog. Hawass nyní připravuje petici s podpisy egyptských a evropských odborníků, která má přesvědčit Londýn a další evropské státy, aby poklady vrátily do země původu.

List připomíná, že Hawass si pro podobnou kampaň vybral dobrou dobu. Vlna restitucí probíhá evropskými muzei už několik let. Francie vrátila Senegalu a Beninu několik souborů děl, která se dříve nacházela v jejich národních sbírkách. O navrácení „plodů“ někdejšího koloniálního drancování dotčeným africkým státům usiluje také Nizozemsko, stejně jako Německo, kterému by loňské rozhodnutí ministerstva kultury mělo otevřít cestu k vrácení některých bronzů ukořistěných v roce 1897 při vyplenění paláce Edo v dnešním nigerijském městě Benin, uvedl francouzský list. V posledních měsících se zdá, že dokonce i Britské muzeum, které se obvykle i k těm nejmenším náznakům restitucí staví velmi asertivně, nyní směřuje k historické dohodě o mramorech z Parthenonu, po nichž touží Řecko.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Egypt

Příspěvek od martanus » 08 říj 2022, 10:49

Egypt zastavil dovoz pšenice: v zemi nejsou dolary
Soukromí dovozci v Egyptě nemohou doplnit zásoby pšenice, která již byla do země dovezena, kvůli nedostatku amerických dolarů a poklesu egyptské libry. Informovala o tom nedávno agentura Reuters (https://www.reuters.com/markets/commodi ... 022-10-04/) s odvoláním na obchodníky a dopis egyptské komory obilnářského průmyslu ministrovi zásobování.

To vede k výraznému nárůstu cen mouky a nedotovaného chleba.

Egypt je největším světovým dovozcem pšenice, přičemž hlavním dodavatelem na jeho trh je Rusko, které se na něm v loňském roce podílelo 69,4 %. Podle Centra pro zemědělskou analýzu je v Egyptě více než 70 milionů lidí příjemci dotovaného chleba prostřednictvím speciálních karet.

Od konce září se nepodařilo proclít přibližně 700 000 tun pšenice, což způsobilo, že přibližně 80 % továren a závodů vyrábějících nedotovaný chléb, těstoviny a další výrobky "zcela zastavilo provoz".

Podle obchodníků informovaných agenturou Reuters se platby za dováženou pšenici od začátku září prakticky zastavily. Snížily se také dodávky dalších dovážených potravin, zejména fazolí a drůbeže.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/asian_states_in_ukrainian_crisis/3872
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 27 říj 2022, 10:41

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/egy ... ho-dolaru/
Egyptská centrální banka oznámila plán na odklon od amerického dolaru
Šéf centrální banky říká, že egyptská libra musí být navázána „na každou měnu“, nejen na zelenou bankovku.

Guvernér egyptské centrální banky Hassan Abdalla 23. října oznámil, že Káhira usiluje o vytvoření nového měnového ukazatele, aby „změnila kulturu, že jsme spojeni s [americkým] dolarem“.

„Vytvoříme index pro egyptskou libru prostřednictvím skupiny dalších měn kromě zlata, abychom změnili kulturu, že jsme navázáni na dolar,“ řekl Abdalla na ekonomické konferenci v Káhiře. Další podrobnosti o tomto systému neuvedl.

„Je to kvůli myšlence vázání – a nemluvím o ceně, mluvím o myšlence,“ řekl. „[USA] nejsou mým hlavním obchodním partnerem. Nevím, proč jsou lidé stále fixováni na dolar,“ řekl dále guvernér centrální banky.

„Součástí našeho úspěchu bude změna kultury a představy, že jsme vázáni. Chceme být vnímáni vůči každé měně.“

Po celá léta byla egyptská libra držena z velké části na uzdě vůči americkému dolaru, což bylo nákladné úsilí, které vyžadovalo udržování vysokých úrokových sazeb.

Na začátku letošního roku však libra po ruské vojenské invazi na Ukrajinu zaznamenala prudký propad. Tato válka vyvolala během několika týdnů odliv až 25 miliard dolarů z egyptských pokladničních poukázek.

To zase přimělo egyptskou centrální banku devalvovat měnu a nechat ji postupně oslabovat. Od té doby ztratila libra vůči americkému dolaru přibližně 20 % své hodnoty.

Investoři tvrdí, že se připravují na druhou vlnu znehodnocování, protože Káhira je několik dní před schválením nové půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF), západní instituce, která tvrdí, že chce vidět „pružnější“ směnný mechanismus – což znamená, že se domnívá, že egyptská libra je nadhodnocená.

MMF chce také rovné podmínky, které umožní soukromému sektoru převzít „větší roli v ekonomice“.

Egypt je poslední zemí globálního Jihu, která se v důsledku války na Ukrajině začala odklánět od amerického dolaru. Začátkem tohoto roku se Írán i Indie vzdaly dolaru v bilaterálním obchodu s Ruskem, zatímco Saúdská Arábie přišla s myšlenkou přechodu od amerického dolaru k čínskému jüanu při veškerém budoucím prodeji ropy do Číny.

Minulý měsíc se objevily zprávy, že Egypt se připravuje na přijetí ruského platebního systému Mir a zařazení ruského rublu na seznam měn používaných egyptskými bankami a společnostmi cestovního ruchu.
:smich:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 26 lis 2022, 17:02

https://www.czechfreepress.cz/svet-kole ... troly.html
Uvědomí si organizace Šanghaj Šanghajská organizácia spolupráce - BRICS význam osvobození Egypta od americké kontroly?
V současné době je svět svědkem boje mezi zeměmi NATO v čele se Spojenými státy a členy Evropské unie, Austrálií a Novým Zélandem na jedné straně a euroasijskými zeměmi v čele s Čínou a Ruskem a Íránem a státy Střední Asie na straně druhé. Tato konfrontace je pokračováním historického trendu, který vždy stavěl námořní mocnosti proti mocnostem pozemním.

Vrátíme-li se do starověku, kdy se v oblasti Levanty zrodilo první jádro mezinárodního systému, zjistíme, že starověký Egypt a s ním jeho kananejští féničtí spojenci představovali námořní síly a proti nim stál starověký Irák a jeho spojenci na horním toku Eufratu, kteří představovali pozemní síly.

Námořní mocnosti proti pozemním mocnostem
V pozdějších dobách se námořní síly reprezentované starověkým Řeckem střetly s hlavní pozemní silou té doby - starověkou Persií. V prvních staletích našeho letopočtu se Řím stal námořní velmocí a postavil se parthské Persii, poté Sásánovcům jako pozemní velmoci, v 10. a 11. století pak Bújidskému Iráku jako pozemní velmoci proti Fátimovskému Egyptu jako námořní velmoci.

Mezi 16. a 18. stoletím stála Osmanská říše jako pozemní mocnost proti Španělsku jako námořní mocnosti a v moderní době Velká Británie jako námořní mocnost proti Ruskému impériu jako pozemní mocnosti v 19. století. Po druhé světové válce jsme byli svědky soupeření mezi Spojenými státy jako námořní velmocí a Sovětským svazem jako velmocí pozemní.

Tento historický dynamismus pokračuje i v současnosti, kdy náš svět ovládá dualismus mezi atlantickým blokem vedeným Spojenými státy, který představuje námořní mocnosti, a euroasijským blokem zahrnujícím Čínu, Rusko, Střední Asii a Írán, které představují pozemní mocnosti. Oba bloky se zdají být z hlediska poměru sil vyrovnané. Zatímco pevninský blok se vyznačuje počtem obyvatel a výrobními kapacitami, které byly v historii typické pro pevninské mocnosti, atlantický blok se vyznačuje kontrolou nad námořními trasami, a tím i nad mezinárodním obchodem, který z 80 % probíhá po námořních trasách. .

Blok spojeneckých zemí na pevnině pod hlavičkou Šanghajské organizace pro spolupráci, vědom si výhody Atlantického bloku při kontrole mezinárodního obchodu a ve snaze najít vlastní námořní cesty, se snažil spojit s mocnostmi, které ovládají Indický oceán na jižní polokouli, aby se odpoutal od severního Atlantiku a severního Pacifiku na severní polokouli, které kontrolují USA. To vysvětluje jejich snahu vytvořit alianci reprezentovanou zeměmi BRICS, do níž se vedle Číny a Ruska zapojily tři země ležící u Indického oceánu a námořních tras na jižní polokouli, jako je Indie, Jihoafrická republika a Brazílie.

Vzestup BRICS a jeho krize
Vzhledem k neustálému růstu organizace BRICS byla na summitu v Riu v roce 2014 oznámena řada rozhodnutí, která by měla prolomit monopol USA v globálních záležitostech, zejména ve finančním sektoru, a to prostřednictvím založení Rozvojové banky s kapitálem sto miliard dolarů. USA však v roce 2016 rychle zareagovaly podporou ústavního puče proti brazilské prezidentce Dilmě Rousseffové, která se snažila pokračovat v politice svého předchůdce Luly da Silvy a přeměnit Brazílii v regionální velmoc na jihoamerickém kontinentu, jež by se postavila severoamerické hegemonii. USA také podpořily protesty v Jihoafrické republice a uvalily na Indii blokádu, což bylo doprovázeno pokušením, které Indii přimělo obrátit se proti Číně a vyvolat s ní problémy kvůli Tibetu a s Pákistánem (spojencem Číny) kvůli oblasti Kašmíru, odkud se Čína snažila dostat do pákistánského přístavu Gwadar a odtud do západní části Indického oceánu.

Organizace BRICS pak měla čelit velké krizi. Hlavním cílem organizace bylo zpochybnit hegemonii USA nad námořními trasami, a protože tohoto cíle nebylo možné dosáhnout, byla v obležení USA, které díky svému postavení mohly vnucovat své podmínky Indii, Jihoafrické republice a Brazílii na základě své kontroly nad námořními trasami, které představují odbytiště pro ekonomiky těchto zemí. Důvody, proč se zemím BRICS nepodařilo prolomit hegemonii USA nad námořními obchodními cestami, jsou různé, ale nejdůležitější z nich spočívá v kontrole USA nad námořními cestami a v jejich kontrole nad námořními trasami. 

Organizace BRICS pak měla čelit velké krizi. Hlavním cílem organizace bylo zpochybnit hegemonii USA nad námořními trasami, a protože se jí tento cíl nepodařilo splnit, byla v obležení USA, které díky svému postavení mohly vnucovat své podmínky Indii, Jihoafrické republice a Brazílii na základě své kontroly nad námořními trasami, které představují odbytiště pro ekonomiky těchto zemí. Důvody, proč se skupině BRICS nepodařilo narušit hegemonii USA nad námořními obchodními trasami, jsou různé, ale nejdůležitější z nich spočívá v kontrole USA nad světovou námořní křižovatkou, kterou představují námořní trasy mezi východním Středomořím a Indickým oceánem přes Rudé moře. Tajemství kontroly USA nad touto trasou spočívá v tom, že si tím vynucují hegemonii nad Egyptem, což tvoří základ pro kontrolu námořních tras mezi východním Středomořím a Indickým oceánem.

Geopolitický význam Egypta ve světě
Od úsvitu dějin byl Egypt buď první námořní mocností na světě, nebo byl pod hegemonií první námořní mocnosti na světě. Žádná námořní síla by nemohla překonat své protějšky, kdyby neměla pod kontrolou Egypt. Za zmínku stojí, že zeměpisná poloha Egypta je přirovnávána k ostrovu. Má 1 000 km dlouhé pobřeží Středozemního moře, které kompenzuje 1 000 km dlouhá pláž na pobřeží Rudého moře, zatímco Západní poušť tvoří přirozený nárazník se severní Afrikou a Asuánské výšiny se Súdánem. Ve starověku byl Egypt první námořní mocností na světě, která čelila první pozemní síle na světě, Iráku. Féničané (pobřežní Kanaánci) tvořili pomocnou námořní sílu, která byla přidružená k Egyptu.

Tato situace se vyvinula později, v prvním tisíciletí př. n. l., kdy se Asyřanům podařilo po přechodu z Levanty obsadit Egypt. Egypt slábl a dostával se pod okupaci, kdykoli ztratil kontrolu nad obchodem ve východním Středomoří nebo nad Levantou, která představovala jeho obrannou hloubku z východu. Síla, která by dokázala ovládnout Egypt, by se stala vedoucí světovou námořní silou nebo vedoucí světovou pozemní silou, dokud by pozemní mocnosti ovládaly mezinárodní vztahy. Tak tomu bylo v případě Achaimenovské Persie mezi 6. a 4. stoletím př. n. l., Říma mezi 1. a 4. stoletím př. n. l. a Byzantské říše mezi 5. a polovinou 7. století našeho letopočtu. V moderní době vykonávala kontrolu nad Egyptem Osmanská říše (nejmocnější mocnost světa v 16. až 18. století), v polovině 19. až polovině 20. století Velká Británie a od 70. let 20. století do současnosti USA.

Svobodný Egypt vždy hrál roli přední světové námořní velmoci, jako tomu bylo ve starověku nebo mezi 10. a 12. stoletím za vlády Fátimovců či za vlády Ajjúbovců a poté Mamlúků od konce 12. a počátku 12. století až do 16. století. V moderní době se Egypt dvakrát pokusil hrát nezávislou roli. K prvnímu došlo za vlády Muhammada Alího paši na počátku až v polovině 19. století. Tento pokus se však střetl s Velkou Británií, která jako první námořní velmoc na světě ovládla východní Středomoří a Indický oceán. Podruhé to bylo za prezidentství Gamála Abdela Násira v letech 1952-1970, ale tento pokus se střetl se Spojenými státy, které se od konce druhé světové války až do současnosti staly vedoucí světovou námořní velmocí.

Závěr
Tajemství minulého neúspěchu BRICS tedy spočívá v tom, že se mu nepodařilo prolomit hegemonii USA nad námořními cestami, když se snažil osvobodit Egypt od hegemonie USA a rozložit tak jejich kontrolu nad obchodem mezi východním Středomořím a Indickým oceánem. V současné době organizace BRICS znovu získává na vitalitě zvolením Luly da Silvy brazilským prezidentem, což obnoví snahu o prolomení hegemonie USA nad námořními cestami. Uvědomí si země BRICS spolu se Šanghajskou organizací pro spolupráci poučení, které si musely vzít z dřívějšího neúspěchu při osvobozování Egypta od hegemonie USA?
Překlad CFP!
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 14 kvě 2023, 19:06

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/egy ... kych-letu/
Egypt ignoroval požadavky USA na blokování ruských vojenských letů
Washington se snaží tlačit na Egypt, aby uzavřel svůj vzdušný prostor pro všechny ruské vojenské lety, ale regionální spojenec USA si to nenechává líbit, což se nepříjemně projevilo i po nedávném úniku informací z Pentagonu, podle nichž Káhira plánovala dodávat Moskvě rakety.
Marked by more than a century of diplomatic cooperation and friendship, the U.S.-Egypt partnership continues to thrive. More on our relations with Egypt and the Egyptian people 🇺🇸 🤝 🇪🇬: https://t.co/QDa9i7xRqJ pic.twitter.com/LAxizlXSwk
— Department of State (@StateDept) January 30, 2023
„Egypt ignoroval žádosti USA, aby uzavřel svůj vzdušný prostor pro ruské vojenské lety, uvedli američtí a egyptští představitelé, čímž testují hranice schopnosti Washingtonu přiškrtit dodávky Moskvě před očekávanou ukrajinskou protiofenzívou,“ píše v pátek deník The Wall Street Journal.

„USA a Ukrajina přesvědčily země včetně Turecka, Jordánska a Iráku, aby po invazi na Ukrajinu loni omezily přístup alespoň pro některá ruská vojenská letadla, což donutilo letadla Moskvy letět o 2 000 mil navíc a až o pět hodin dále, aby dosáhla strategických základen v Sýrii,“ pokračuje zpráva.

Washington se obává, že Rusko pravděpodobně využívá egyptský vzdušný prostor k přepravě zbraní ze svých zbrojních skladů jinde na Blízkém východě – například v Sýrii, kde od roku 2015 výrazně posiluje vojenské síly, zejména se soustředí podél pobřeží.

Letové záznamy citované ve zprávě WSJ ukázaly, že nejméně sedm takových vojenských letů, které využily tuto trasu přes Sýrii, předtím než zamířily do ruské černomořské oblasti.

Egypt byl v posledních několika desetiletích hned za Izraelem hlavním příjemcem americké zahraniční pomoci, a to ve výši přibližně 1,3 miliardy dolarů ročně. V posledních letech učinil Kongres kroky k tomu, aby část této pomoci neposkytl, pokud nebude lépe sloužit zájmům USA. Washington dlouho podporoval egyptskou armádu především proto, aby udržel mír s Izraelem.

Například informační přehled ministerstva zahraničí uvádí, že „od roku 1978 poskytly Spojené státy Egyptu vojenskou pomoc ve výši více než 50 miliard dolarů a hospodářskou pomoc ve výši 30 miliard dolarů“.

Minulý měsíc deník Washington Post informoval o uniklém slajdu, který byl součástí „úniku dokumentů Discord“ z Pentagonu. Na slajdu se uvádělo, že Sísí nedávno nařídil výrobu až 40 000 raket, které měly být tajně dodány do Ruska.

Přísně tajný dokument datovaný k 17. únoru letošního roku obsahoval shrnutí rozhovorů mezi egyptským prezidentem Abdelem Fattahem El-Sisim a jeho vysokými vojenskými představiteli. „V dokumentu Sísí dává úředníkům pokyn, aby výrobu a dodávku raket utajili, ‚aby se vyhnuli problémům se Západem‘,“ napsal Washington Post. Zmíněny byly také dělostřelecké náboje a střelný prach.

Země jako Egypt (považované za blízké americké spojence), které byly přistiženy při dodávkách zbraní do Ruska, by se pro Bidenovu administrativu ukázaly nejen jako velmi nepříjemné, ale mohly by případně vyvolat americké sankce nebo přinejmenším zmrazení obranné pomoci této zemi.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 05 čer 2023, 00:06

https://echo24.cz/a/Hz4Dv/zpravy-svet-e ... ael-vojaci
Egyptský policista zastřelil tři izraelské vojáky přímo na hranici
Tři izraelští vojáci zemřeli v sobotu na jihu země u hranic Egyptem, první dva – ženu a muže – našla ráno hlídka, třetí zemřel v přestřelce, když na místo dorazily posily. Izraelská armáda zabila i jednoho útočníka a později uvedla, že šlo o egyptského policistu. Na vyšetřování události spolupracují izraelské i egyptské bezpečnostní složky.

Podle Káhiry egyptský policista překročil hranici do Izraele proto, že pronásledoval pašeráky drog. To podle egyptské strany, kterou citoval deník Haarec, vedlo k přestřelce s izraelskými vojáky.

„Při střetu s teroristou na izraelském území došlo k přestřelce. Vojáci ho zabili,“ oznámila dopoledne izraelská armáda a událost označila za „bezpečnostní incident“.

Server The Times of Israel a deník Haarec v této souvislosti už dopoledne napsaly, že incident může souviset s pašováním drog. V noci na sobotu totiž na hranici zadržela izraelská armáda pašeráky drog, kteří se snažili přes plot na hranici dostat se žebříky. Našla u nich i velké množství hotovosti, v přepočtu asi 400.000 dolarů (asi 9,2 milionu korun).

Incident se odehrál v horách na jihu Izraele v místě, kde izraelská armáda bojuje proti pašerákům drog. Rovněž egyptská armáda na hranici občas střílí na pašeráky, či na ozbrojence z radikálních džihádistických skupin.

Izraelsko-egyptská hranice je podle místních médií obvykle klidná od té doby, co obě země podepsaly v roce 1979 mírovou dohodu. V předchozí dekádě Izrael postavil podél hranice vysoký plot, který má bránit pašerákům, ale také vstupu migrantů z Afriky. Chránit má bariéra Izrael i před islamistickými radikály, kteří působí na egyptském Sinajském poloostrově.

Server The Times of Israel připomněl četné útoky teroristů ze Sinaje na Izrael z let 2011 a 2012. V polovině srpna 2011 si střety vyvolané útoky islamistických radikálů vyžádaly na izraelské straně smrt šesti civilistů, vojáka a policisty, zemřelo při nich také pět egyptských vojáků.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 23 čer 2023, 22:35

https://echo24.cz/a/HtU6G/zpravy-svet-k ... rne-zbrane
Tajná schůzka v Káhiře. Rusko, USA a Čína jednaly o jaderných zbraních
Spojené státy před několika dny uspořádaly jednání vládních expertů s protějšky z Číny, Ruska, Francie a Británie o snižování „strategického rizika“ kolem jaderných zbraní a o politice v této oblasti. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí. V prohlášení vyzdvihuje profesionalitu účastníků, žádné výsledky jednání ale nezmiňuje.

Schůzka se konala 13. a 14. června v Káhiře, uvedla americká diplomacie. Zastoupeni na ní byli experti spolupracující s ministerstvy zahraničí a obrany uvedených pěti zemí, což jsou stálí členové Rady bezpečnosti OSN.

Tématem bylo „snižování strategického rizika, jakož i jaderné doktríny a politiky“, píše se v tiskové zprávě. „Americká delegace uvítala profesionální přístup delegací a zapojení obranných činitelů do tematických diskusí,“ uvádí ministerstvo zahraničí USA.

Washington událost popsal jako součást dlouhodobých kontaktů mezi danou pěticí zemí vycházejících ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní z roku 1970. Jejím cílem je zabránit dalším zemím ve vývoji jaderných zbraní a zároveň garantovat právo využívat jadernou energetiku, píše agentura Reuters.

Schůzka mezi experty pěti mocností přichází v době kolapsu rusko-americké spolupráce ohledně kontroly jaderných zbraní na pozadí ruské války proti Ukrajině. Washington nedávno v reakci na ruský odklon od úmluvy Nový START přestal s Moskvou sdílet jistá data o svém arzenálu či umožňovat inspekce ruských expertů na americké půdě. Napětí v této souvislosti roste také mezi USA a Čínou, která podle Washingtonu rozšiřuje svou zásobu jaderných zbraní.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 12 srp 2023, 22:50

https://www.infovojna.bz/article/egypt- ... e-ukrajiny
Egypt odmieta tlak USA na vyzbrojovanie Ukrajiny
Káhira podľa informácií amerického denníka The Wall Street Journal odmietla žiadosti o zaslanie zbraní režimu v Kyjeve, pretože sa snaží zachovať neutralitu v konflikte s Ruskom.

Egyptskí predstavitelia sa údajne rozhodli nezapojiť do vyzbrojovania Ukrajiny a odmietli opakované žiadosti USA o výrobu delostreleckých granátov a ďalších zbraní potrebných pre ukrajinskú protiofenzívu proti ruskej armáde.

Washington tiež požiadal Egypt o dodávku protitankových striel, systémov protivzdušnej obrany a ručných zbraní pre Ukrajinu, uviedol v piatok denník Wall Street Journal s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov.
Egypt dropped its plans to send rockets to Russia under U.S. pressure, but the country has been unwilling to support the Biden administration’s push to generate arms for Ukraine’s counteroffensive https://t.co/NOHKXsWffs
— WSJ Politics (@WSJPolitics) August 11, 2023
Tieto žiadosti boli predložené pri viacerých príležitostiach vrátane marcového stretnutia amerického ministra obrany Lloyda Austina s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím v Káhire.

"V rozhovoroch s americkými predstaviteľmi Egypt žiadosti definitívne neodmietol, ale egyptskí predstavitelia súkromne uviedli, že Egypt nemá v pláne poslať zbrane," uviedli noviny.

Táto správa zrejme do Washingtonu nedorazila. Predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí vyjadril optimizmus v otázke získania Egypta na pomoc Ukrajine a novinám povedal, že "naše diskusie s egyptskými partnermi o našom spoločnom záujme ukončiť ruskú vojnu sú produktívne a pokračujú".

Začiatkom tohto roka Káhira údajne pod tlakom USA ustúpila od údajného plánu predať rakety Rusku. Sísí sa snažil udržať dobré vzťahy s Washingtonom aj Moskvou počas ukrajinskej krízy a odmietol sa pripojiť ku kampani pod vedením USA na vyzbrojenie Ukrajiny a potrestanie Ruska.

WSJ poznamenal, že nezapojenie Egypta do tohto úsilia prichádza v "kritickom momente" konfliktu, v ktorom sa ukrajinské sily snažia preraziť cez mohutné obranné línie Ruska, zatiaľ čo USA sa snažia zhromaždiť vojenskú a diplomatickú podporu pre Kyjev. Rozhodnutie egyptského prezidenta prichádza aj v čase, keď niektorí členovia Kongresu naliehajú na administratívu prezidenta Joea Bidena, aby zadržala 320 miliónov dolárov z ročnej vojenskej pomoci USA prisľúbenej Egyptu vo výške 1,3 miliardy dolárov, pričom sa odvolávajú na stav ľudských práv v krajine.

Americké spravodajské služby údajne očakávali iný výsledok. Americký denník The Washington Post v apríli informoval, že podľa uniknutých dokumentov amerických spravodajských služieb egyptská vláda schválila plán predaja 152 mm a 155 mm delostreleckých nábojov do USA, ktoré by boli poslané na Ukrajinu.

Sísí sa minulý mesiac zúčastnil na summite ruského prezidenta Vladimira Putina s africkými lídrami v Petrohrade. Sísí po stretnutí medzi štyrmi očami s Putin uviedol, že Rusko má záujem dokončiť vybudovanie priemyselnej zóny v blízkosti Suezského prieplavu ako súčasť plánu na zintenzívnenie obchodu s Egyptom a ďalšími africkými krajinami.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 23 srp 2023, 00:36

https://rusvesna.su/news/1692732236
Egypt sa chce pripojiť k BRICS a získal podporu Ruska
Egypt sa chce pripojiť k BRICS a získal v tejto veci podporu Ruska, povedal bývalý egyptský minister zahraničných vecí Mohamed Orabi pre RIA Novosti.

Ruský veľvyslanec v Káhire Georgij Borisenko predtým pre RIA Novosti povedal, že Rusko podporilo žiadosť Egypta o vstup do BRICS.

"Egypt skutočne chce vstúpiť do skupiny BRICS a v tejto veci získal ruskú podporu," povedal Orabi, ktorý teraz stojí na čele egyptskej Rady pre zahraničné veci.

Keď hovoril o dôvodoch, prečo sa aj iné krajiny chcú pripojiť k BRICS, bývalý minister povedal, že celý svet "je v procese preskupovania aliancií".
"Každý štát sa snaží vstúpiť do aliancie alebo združenia, pretože staré aliancie sa takmer rozpadli," dodal Orabi
Egypt a Rusko sú podľa neho veľmi schopné spolupracovať na podpore mieru, stability a rozvoja v regióne.

Samit BRICS sa koná v Južnej Afrike od 22. do 24. augusta. Rusko na stretnutiach zastupuje minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, pričom ruský prezident Vladimir Putin sa na samite zúčastní vo forme videozáznamu. Očakáva sa, že hlavnými témami programu lídrov bude rozšírenie organizácie a prechod na národné meny.

BRICS združuje Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku, ale nedávno vyjadrilo želanie pripojiť sa k tomuto hospodárskemu bloku 23 krajín vrátane Argentíny, Iránu, Alžírska, Tuniska, Turecka, Saudskej Arábie a Egypta.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 23 srp 2023, 20:57

https://sputnikglobe.com/20230823/two-t ... 04292.html
Zrážka dvoch tankerov v Suezskom prieplave
MOSKVA (Sputnik) - Tanker BW Lesmes prevážajúci skvapalnený zemný plyn sa v Suezskom prieplave zrazil s tankerom Burri prevážajúcim ropné produkty, uviedla v utorok služba pre sledovanie námornej dopravy s odvolaním sa na očitého svedka.
"Spoločnosť MarineTraffic dostala správu očitého svedka z #SuezCanal, že sa zrazili 2 tankery. Hlásený incident sa týka Burri, tankera z Kajmanských ostrovov, a BW Lesmes, tankera na skvapalnený zemný plyn, ktorý sa plaví pod singapurskou vlajkou," uviedla služba na X, predtým známom ako Twitter.
Sledovacia služba tiež zverejnila video, na ktorom sú zobrazené údaje z monitorovania vlečných operácií, ktoré odhalili, že Burri bol po kolízii už odtiahnutý od BW Lesmes.
Pozrite si prehrávanie zrážky dvoch plavidiel a vlečných operácií, ktoré práve prebiehajú v #SuezCanal #marinetraffic pic.twitter.com/ZamrIeaZfk
- MarineTraffic (@MarineTraffic) 22. augusta 2023
Od 5:43 moskovského času (02:43 GMT) sa plavidlá nachádzali vedľa seba v južnej časti Suezského prieplavu.

Suezský prieplav, cez ktorý prechádza približne 12 % svetového obchodu, sa v roku 2021 dostal na titulné strany novín po tom, čo počas šiestich dní došlo k fiasku, keď na plytčinu uviazla obrovská kontajnerová loď. Pokiaľ ide o kolízie, k dopravným nešťastiam dochádza často najmä kvôli úzkej konštrukcii.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Egypt

Příspěvek od petrp » 17 zář 2023, 18:34

Nové administrativní hlavní město
Nové administrativní hlavní město se buduje od roku 2015 v poušti 45 km východně od Káhiry u silnice do Suezu. Oficiální název města se teprve vybírá. Zastavěná plocha má mít rozlohu přes 700 km² a mělo by v ní žít přes šest milionů obyvatel. Centrální část bude obepínat největší městský park na světě. Nová metropole má být propojena rychlodráhou s dalšími egyptskými velkoměsty. Ve městě se budují ministerstva, ambasády, hotely, zábavní parky, obchodní centra, technologické, vzdělávací a zdravotnické instituce. Postaveny již byly mešity, z nichž Egyptské islámské kulturní centrum je největší v zemi, katedrála koptské pravoslavné církve a sportovní stadion s kapacitou 93 000 diváků, který by měl podle plánů egyptské vlády hostit letní olympijské hry v roce 2036. V roce 2019 bylo v Novém administrativním hlavním městě otevřeno mezinárodní letiště. Rozestavěný mrakodrap Iconic Tower se stal se 394 metry nejvyšší budovou Afriky. Plánuje se budova Oblisco Capitale, která má dosáhnout kilometrové výšky. Náklady na postavení města byly odhadnuty na 45 miliard dolarů.

Podívejte se, co se už postavilo za 8, slovy OSM let...
https://mapy.cz/turisticka?l=0&x=31.715 ... ase=ophoto
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%A9 ... m%C4%9Bsto

Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 08 říj 2023, 22:03

https://echo24.cz/a/HJpC9/strelba-v-alexandrii
Dva izraelští turisté a Egypťan byli zastřeleni v Egyptě
Dva turisté z Izraele a jejich egyptský průvodce dnes byli zastřeleni v egyptském městě Alexandrie. Uvedlo to izraelské ministerstvo zahraničí, které tak potvrdilo předchozí informace z médií. Podle lokálních médií byl útočníkem egyptský policista, který byl po incidentu zadržen. Je to první podobný útok na Izraelce v Egyptě za několik desetiletí, uvedla agentura Reuters.
BREAKING:

Terror attack against Israel tourists in Alexandria, Egypt

An Egyptian police officer used his gun to start firing on a bus of Israeli tourists.

At least two Israeli were killed, many more are wounded pic.twitter.com/j8hQkI9OqK
— Visegrád 24 (@visegrad24) October 8, 2023
Místní média uvedla, že policista zahájil palbu na izraelské turisty. Podle televizního kanálu Extra News se útok stal v místě Pompeiova sloupu, známé antické památky, zraněna byla ještě další osoba.

Dnešní útok přišel v době výrazného napětí v regionu poté, co v sobotu jednotky radikálního hnutí Hamás začaly ostřelovat izraelská města a vnikly na izraelské území. Izraelská vláda oznámila, že země je ve válce a že její reakce v Pásmu Gazy, které Hamás ovládá, bude velmi tvrdá.

Egypt uzavřel se sousedním Izraelem mír již před desítkami let a dlouhodobě působí jako prostředník v izraelsko-palestinském konfliktu. Mnoho izraelských turistů navštěvuje Egypt, zejména Sinaj, kam se mohou dostat autem. V posledních letech také země zahájily přímé letecké spojení mezi Tel Avivem a egyptským přímořským letoviskem Šarm aš-Šajch. Protiizraelské nálady jsou však v Egyptě stále vysoké.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 21 říj 2023, 20:54

https://sputnikglobe.com/20231021/egypt ... 80074.html
Egypt hostí mierový samit v Káhire, keď sa pomoc dostáva do Gazy z priechodu Rafah
Keďže počet obetí na životoch v pásme Gazy počas pokračujúcej eskalácie palestínsko-izraelského konfliktu stúpa, egyptský prezident Abdel Fattáh as-Sísí pozval lídrov viac ako desiatky štátov do Káhiry na summit, na ktorom sa bude diskutovať o spôsoboch riešenia krízy.
Hlavné mesto Egypta, Káhira, hostí túto sobotu samit, ktorého cieľom je nájsť riešenie novej smrtiacej špirály palestínsko-izraelského konfliktu.
V sobotu, keď sa otvoril hraničný priechod Rafah a do vojnou postihnutého pásma sa dostalo 20 kamiónov s humanitárnou pomocou, sa na káhirskom mierovom samite, ktorý inicioval egyptský prezident Abdel Fattáh as-Sísí, zúčastňujú vedúci predstavitelia a ministri zahraničných vecí približne 35 krajín a štyroch medzinárodných organizácií.
Egyptský prezident v príhovore k účastníkom zdôraznil, že pozval vedúcich predstaviteľov, aby pomohli dosiahnuť dohodu o cestovnej mape na ukončenie pretrvávajúcej humanitárnej katastrofy v pásme Gazy a oživili cestu k mieru.

Kto sa zúčastňuje na mierovom samite v Káhire?
Zoznam arabských lídrov, ktorí sa zúčastňujú na káhirskom mierovom samite, je podľa správ nasledovný:
Egyptský prezident Abdel Fattah El-Sisi
palestínsky prezident Mahmúd Abbás
jordánsky kráľ Abdulláh II.
bahrajnský kráľ Hamad bin Isa Al Khalifa
korunný princ Kuvajtu, šejk Mišál al-Ahmad al-Džaber as-Sabáh
Katarský emir Tamim bin Hamad Al Thani
Prezident Spojených arabských emirátov Mohammed bin Zayed

Na stretnutí sa pravdepodobne zúčastnia aj:
iracký premiér Mohammed Shia al-Sudani
talianska premiérka Giorgia Meloniová
španielsky premiér Pedro Sanchez
grécky predseda vlády Kyriakos Mitsotakis
cyperský prezident Nikos Christodoulides
Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock
Francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonna
Japonská ministerka zahraničných vecí Yoko Kamikawa
Britský štátny tajomník pre zahraničné veci James Cleverly
Nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov
čínsky vyslanec pre otázky Blízkeho východu Zhai Jun
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres
Káhiru navštívi aj predseda Európskej rady Charles Michel a šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. V súlade s tým sa zúčastňujú štyri organizácie: OSN, Africká únia, Európska únia a Liga arabských štátov.
Prečo sa koná mierový samit v Káhire?
V čase, keď počet obetí neustále narastá v dôsledku neutíchajúcich izraelských útokov, ktoré zasiahli pásmo Gazy po tom, ako palestínska skupina Hamas 7. októbra nečakane podnikla rozsiahly raketový útok na Izrael, egyptský prezident trvá na tom, že bombardovanie Gazy "presahuje právo na sebaobranu" a predstavuje "kolektívny trest" pre obyvateľov Gazy. Dôrazne vyzval, aby sa vynaložilo všetko úsilie na obnovenie mierového procesu skôr, ako sa vývoj "stane regionálne nekontrolovateľným".
"Je potrebná koordinácia a spolupráca, aby región neskĺzol do vojny," povedal El-Sisi hosťujúcemu britskému premiérovi Rišimu Sunakovi a dodal:
"To dá Palestínčanom opäť nádej na vytvorenie ich palestínskeho štátu v hraniciach z roku 1967 s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom."

Keďže enkláva Gazy je úplne blokovaná Izraelom, objavili sa varovania pred ničivou humanitárnou katastrofou, ktorá sa odohráva v oblasti, kde žijú viac ako dva milióny ľudí. Zúfalé varovania arabských krajín pred rizikom, že palestínsko-izraelská kríza prerastie do regionálnej vojny, podnietili vedúcich predstaviteľov mnohých krajín k účasti na samite v Káhire.
Palestínska skupina Hamas 7. októbra podnikla rozsiahly prekvapivý raketový útok na Izrael z pásma Gazy a narušila hranice, pričom zabila a zajala ľudí v susedných izraelských obciach. Izrael začal s odvetnými údermi a nariadil úplnú blokádu pásma Gazy, v ktorom žijú viac ako dva milióny ľudí, a prerušil dodávky vody, potravín a paliva. Výsledkom eskalácie konfliktu boli tisíce mŕtvych a zranených na oboch stranách.
Pred samitom v Káhire sa v otvorenom liste palestínskych organizácií občianskej spoločnosti uvádza, že "bezpodmienečne musí byť umožnený okamžitý vstup humanitárnej pomoci v dostatočnom množstve a jej spravodlivé rozdelenie medzi všetkých civilistov v Gaze".
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7541
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Egypt

Příspěvek od IgorT » 25 říj 2023, 16:07

25-3.JPG
Na pozadí eskalácie izraelsko-palestínskej situácie egyptský prezident Abdel Fattah Al-Sisi vykonal inšpekciu 4. obrnenej divízie v Suezu pri Sinajskom polostrove.

Video poskytuje približný odhad arzenálu egyptských ozbrojených síl. Na záberoch sú SAM Buk, Tor, Pechora-2M a Chapparal, M270 MLRS a egyptské verzie Gradov, húfnice M109, tanky Abrams, útočné vrtuľníky Ka-52 a AH-64 Apache, bezpilotné lietadlá Yabhon United 40, ako aj množstvo vozidiel.

To všetko, samozrejme, vyzerá pôsobivo, ale samo o sebe budovanie v štýle Zapad-81 nič nehovorí o bojovej pripravenosti ozbrojených síl. Bohužiaľ (https://t.me/vladlentatarsky/5849) po príklady netreba chodiť ďaleko.

Navyše takéto akcie nenaznačujú zámer Egypta zasiahnuť do diania v pásme Gazy, ale skôr pripomínajú prípravu armády na rôzne scenáre vývoja konfliktu.
25-4.MP4
(27.2 MiB) Staženo 53 x
https://t.me/rybar/53609

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Egypt

Příspěvek od petrp » 03 lis 2023, 13:32

Čeští egyptologové objevili v Abúsíru hrobku královského písaře
Čeští egyptologové objevili letos na jaře na pohřebišti v Abúsíru bohatě zdobenou šachtovou hrobku dosud neznámého hodnostáře Džehutiemhata, který působil jako královský písař. Z kosterních pozůstatků se podařilo zjistit, že zemřel mladý a trpěl osteoporózou. Objev hrobky je důležitý pro další pochopení dějin starověkého Egypta na sklonku jeho slávy, informovala na webu Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, kde Český egyptologický ústav působí.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cesti ... e/2435748?
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 18 pro 2023, 20:51

https://sputnikglobe.com/20231218/egypt ... 60118.html
Egyptský vodca Sísí vyhral prvé kolo prezidentských volieb
KÁHIRA (Sputnik) - Súčasný egyptský prezident Abdel Fattáh Sísí s veľkým náskokom zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb, keď získal 89,6 % hlasov, uviedol v pondelok šéf egyptského Národného volebného úradu Hazem Badawy.
Sísí bol opätovne zvolený za egyptského prezidenta na tretie funkčné obdobie po sebe.
Prezidentské voľby sa v Egypte konali od 10. do 12. decembra. O šesťročné funkčné obdobie sa uchádzali celkovo štyria kandidáti vrátane Sísího.
Sísí je egyptským prezidentom od júna 2014, pričom moci sa ujal po období nepokojov vyvolaných tzv. arabskou jarou, ktorá zvrhla desaťročia vládnúceho Husního Mubaraka. Vo voľbách 26. - 28. marca 2018 bol opätovne zvolený 97 percentami hlasov pri 41-percentnej volebnej účasti.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Egypt

Příspěvek od skflanker_ » 25 pro 2023, 14:46

Alchymista píše:
26 srp 2023, 16:36
..Egyptský investigativní novinář Mohammed Al-Alawi poskytl exkluzivní materiály týkající se prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Podle dokumentů Zelenského rodina získala luxusní vilu ve „městě milionářů“ El Gouna...
Egyptský novinář byl nalezen mrtvý poté, co vyšetřoval nákup luxusní vily v El Gouně Zelenského tchyní. Mohamed Al-Alawi se proslavil poté, co odhalil drahý nákup Zelenského tchyně. Reportérovo tělo bylo nedávno nalezeno v Hurghadě s mnoha odřeninami, modřinami, zlomeninami a těžkým poraněním hlavy, které vedlo ke krvácení do mozku. Al-Alawiho příbuzní uvedli, že se od zveřejnění vyšetřování obávají o svou bezpečnost. Od té doby dostávají výhrůžky. Reportérův bratr uvedl, že policie se domnívá, že do novinářovy vraždy byly zapojeny ukrajinské zvláštní služby, které jednaly na příkaz Zelenského nebo vysokého ukrajinského úředníka.
Zdroj https://t.me/selskyrozum/68788 z 24.12.2023
+
Autor vyšetrovania kúpy vily za 5 miliónov $ v egyptskom VIP letovisku El Gouna svokrou Vladimíra Zelenského bol zabitý. Telo Mohammeda Al-Alawiho sa našlo neďaleko cesty El Hadaba s početnými odreninami, zlomeninami a poranením hlavy.
20231225.jpg
Zdroj https://t.me/casusbellilive/143739 / https://t.me/SIL0VIKI/80098 z 25.12.2023
+
Autor vyšetřování Zelenského vily v Egyptě byl zabit.
Egyptský novinář Mohammed Al-Alawi byl nalezen mrtvý poblíž silnice v Hurghadě. Na jeho těle se údajně nacházely četné odřeniny, modřiny a zlomeniny a příčinou jeho smrti bylo těžké zranění hlavy. Podle zdroje z hurgadského policejního oddělení byl Al-Alawi pravděpodobně těžce zbit skupinou útočníků. Al-Alawi byl autorem vyšetřování nákupu drahé nemovitosti, která byla registrována na jméno tchyně ukrajinského prezidenta Olgy Kijaško. Mnozí v tomto uspořádání spatřovali korupční motivy. Příbuzní zavražděného tvrdí, že po zveřejnění tohoto materiálu začali dostávat výhrůžky. Podle nich orgány činné v trestním řízení údajně vyšetřují zapojení několika ukrajinských občanů do vraždy novináře.
Zdroj https://t.me/selskyrozum/68838 z 25.12.2023

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7541
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Egypt

Příspěvek od IgorT » 03 led 2024, 08:05

❗️ Egypt sa odmietol pripojiť ku koalícii vedenej USA v oblasti Červeného mora.

Middle East Herald (https://t.me/+PIidK3WZa0oxNjY6)

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42288
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Egypt

Příspěvek od Alchymista » 20 led 2024, 20:45

https://casopisargument.cz/?p=55024
Lodní doprava Suezským průplavem v lednu klesla o 30 procent
Jemenské námořní útoky proti plavidlům napojeným na Izrael donutily řadu velkých přepravních společností k nákladným změnám tras, upozornil portál The Cradle.

Lodní doprava Suezským průplavem se tento měsíc snížila o 30 % ve srovnání se stejným obdobím v prosinci, uvedl 18. ledna jeden z úředníků.

Usáma Rabí, předseda egyptského Úřadu pro Suezský průplav (SCA – Suez Canal Authority), řekl, že obavy o bezpečnost v souvislosti s probíhajícími útoky jemenského námořnictva proti izraelské lodní dopravě vedly k tomu, že plavidla výrazně prodloužila své trasy.

„Dopad krize na světovou námořní dopravu je značný, což vede ke zpomalení dodavatelských řetězců. To, co se děje, připomíná období během pandemie koronaviru. Lodě se nehýbou, a pokud se hýbou, připlouvají pozdě,“ řekl Rabí.

„Pokles dopravy vedl k tomu, že tržby jsou letos o 40 % nižší než ve stejném období loňského roku,“ dodal.

Začátkem tohoto měsíce egyptská média informovala, že počet lodí proplouvajících průplavem klesl v roce 2024 na 544 oproti 777 ve stejném období loňského roku.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět