Svět

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32886
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 16 pro 2022, 22:48

https://www.pokec24.cz/krize-ukrajina/a ... vej-vojne/
Ako sa vyhnúť novej svetovej vojne
Bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger opäť vyzýva na rokovania

V článku s názvom “Ako sa vyhnúť novej svetovej vojne” v britskom týždenníku Spectator vyhlásil, že vo vojne na Ukrajine je potrebné využiť bod obratu, aby sa dosiahlo riešenie na základe rokovaní a zabránilo sa eskalácii, ktorá by mohla priniesť globálnu katastrofu.

“Opakovane som povedal, že podporujem vojenské úsilie spojeneckých krajín o odrazenie ruskej agresie na Ukrajine. Nastal však čas konať na základe už dosiahnutých strategických zmien a začleniť ich do nového rámca s cieľom dosiahnuť mier na základe rokovaní,” povedal Kissinger.

Kissinger však podrobne nepopisuje, na akom základe by sa mohla dosiahnuť dohoda o ukončení vojny. Z jeho článku možno usúdiť, že navrhuje, aby sa o otázke Krymu a prípadne Donbasu konalo referendum.

Je tiež presvedčený, že “cieľ mierového procesu by mal byť dvojaký: potvrdiť slobodu Ukrajiny a definovať nový medzinárodný bezpečnostný systém, najmä pre strednú a východnú Európu. V konečnom dôsledku si Rusko musí nájsť miesto v takomto usporiadaní. Pre niektorých je preferovaným výsledkom Rusko, ktoré sa vo vojne stane bezmocným. Nesúhlasím. Rusko už viac ako polstoročie rozhodujúcim spôsobom prispieva ku globálnej rovnováhe a rovnováhe síl. Jeho historická úloha by sa nemala bagatelizovať. Vojenské neúspechy Ruska neodstránili jeho globálny jadrový potenciál, ktorý mu umožňuje hroziť eskaláciou na Ukrajine. Aj keby sa tieto kapacity znížili, rozpad alebo zničenie schopnosti Ruska viesť strategickú politiku by mohlo zmeniť jeho územie, ktoré sa rozprestiera v 11 časových pásmach, na sporné vákuum. Súperiace skupiny sa môžu rozhodnúť riešiť svoje spory násilím. Iné krajiny sa môžu pokúsiť rozšíriť svoje nároky silou. Všetky tieto nebezpečenstvá by sa ešte zvýšili prítomnosťou tisícov jadrových zbraní, čím by sa Rusko stalo jednou z dvoch najväčších jadrových mocností na svete.”
Starú sviňu novým kúskom nenaučíš...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11957
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 26 pro 2022, 00:17

To jsem nečekal

Quint (mezinárodní organizace)
https://en.wikipedia.org/wiki/Quint_(in ... anization)
Quint je neformální rozhodovací skupina sestávající ze Spojených států a Velké čtyřky západní Evropy (Francie, Německo, Itálie a Spojené království). [1] [2] Funguje jako „adresář“ různých subjektů, jako je NATO , OECD a G7 / G20 . [3] [4] [5] [6]
Spojené státy, Francie a Spojené království jsou „ státy s jadernými zbraněmi “, zatímco Německo a Itálie mají programy sdílení jaderných zbraní .

Historie
Myšlenku trilaterální osy v otázkách zahraniční politiky navrhl francouzský prezident Charles de Gaulle svým britským a americkým protějškům (viz Fouchetův plán ). Tento plán však nebyl nikdy realizován. Schůzky s tímto cílem se uskutečnily kolem roku 1980 mezi ministry zahraničí těchto tří zemí a západním Německem, i když byly převážně symbolické a nevedly k žádnému skutečnému rozhodnutí. [7] Zdá se, že Quint ve své současné podobě začal jako kontaktní skupina s vyloučením Ruska. V současné době představitelé Quintu diskutují o všech hlavních mezinárodních tématech, účastní se videokonferencí nebo se vzájemně setkávají na různých fórech, jako je NATO, OBSE , G20 [8] a OSN .. Quint se schází také na ministerské a expertní úrovni. [9] [10] [11] Quint země spolu s Ruskem a Čínou se společně účastní globálních diskusí jako v případě Sýrie , mají společná prohlášení a setkání jako v případě Libanonu . [12] [13] [14]
Členové NATO Quint Prezident Spojených států Barack Obama , francouzský prezident Francois Hollande , britský premiér David Cameron , německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Matteo Renzi , s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem během summitu ve Walesu v roce 2014 .
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
Havy
Redakční rada
Příspěvky: 765
Registrován: 17 úno 2017, 12:03

Re: Svět

Příspěvek od Havy » 28 pro 2022, 01:57

Velmi depresivní článek Sakera o vyhlídkách světa na rok 2023.
http://thesaker.is/the-most-important-question/
Výňatky:
*Varuji, že Rusko se připravuje na válku v plném rozsahu minimálně od roku 2014.
* nejmenovaní činitelé z Pentagonu ve skutečnosti vyhrožovali provedením ‚dekapitačního úderu‘ na Kreml
* Rusko může dělat mnoho věcí, ale nemůže osvobodit USA ze sevření neoconů.
* Tato válka NENÍ, opakuji, NENÍ o Ukrajině. V naprostém minimu jde o válku o budoucnost Evropy. V zásadě jde o válku o kompletní reorganizaci mezinárodního řádu naší planety.
* Současná situace je mnohem nebezpečnější než dokonce kubánská raketová krize

--> Dá-li Bůh, staré přísloví „ si vis pacem, para bellum “ zachrání situaci, protože Rusko je zcela jasně připraveno na jakoukoli dobu konfliktu, včetně jaderného. Čína se tam také brzy dostane, ale je pravděpodobné, že v roce 2023 dojde k nějakému konci ukrajinské války: buď ruským vítězstvím na Ukrajině, nebo rozsáhlou kontinentální válkou, kterou Rusko také vyhraje (i když za mnohem vyšší cenu). náklady!). Takže v době, kdy budou Číňané skutečně připraveni (pravděpodobně potřebují dalších 2-5 let), bude svět úplně jinde.

Ze všech těchto důvodů tvrdím, že rok 2023 by mohl být jedním z nejdůležitějších let v historii lidstva. Kolik z nás to skutečně přežije, je otevřená otázka.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11957
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 28 pro 2022, 22:10

Světové ceny benzínu v roce 2022
https://t.me/kartografo/609
photo_2022-12-28_22-09-38.jpg
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11957
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 30 pro 2022, 22:30

Nevím kam, asi sem
Žralok" globální politiky Henry Kissinger bije na poplach - na Západě dochází k rychlé degradaci elit. Sociální výtahy vynášejí na vrchol politické nuly, které nedokážou adekvátně posoudit situaci války a míru.
Zároveň dochází k úplnému zhroucení masového vědomí. Většina Evropanů a Američanů uvažuje na úrovni Grety Thunbergové, duševně nemocného jedince orientovaného na agresivní environmentalismus a záchodový humor.
Rusko nemůže spoléhat na zdravý rozum západních elit ohledně nacistické Ukrajiny. Žijí ve svém virtuálním světě a snaží se zničit vše, co mu odporuje. A masy je podpoří. Pro Západ je Zelenskij přítelem, protože mluví a jedná zcela v duchu Grety Thunbergové.
Za těchto podmínek není možné se se Západem dohodnout. Proto musí Rusko řešit své problémy na Ukrajině, aniž by se ohlíželo na názory a návrhy Západu. Jiná cesta neexistuje.
Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/voenkorKotenok/44105
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32886
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 13 led 2023, 10:07

http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/ ... ne-sluzby/
Fóra v Davosu se zúčastní šéfové BlackRock, Pfizer, US tajné služby
Příští týden se bohatí a mocní tohoto světa znovu setkají v Davosu na Světovém ekonomickém fóru (WEF). Novinář Jordan Schachtel nedávno získal seznam účastníků letošního setkání WEF. S výjimkou některých zástupců vlády jsou tam uvedeni všichni účastníci.

Seznam je jako vždy zajímavý. Pohled na původ účastníků ukazuje: kromě politických, obchodních a mediálních elit z USA a Evropy se letošního WEF zúčastní různí aktéři z Afriky a Latinské Ameriky. Mnoho účastníků pochází také z Asie – včetně Jižní Koreje, Pákistánu, Saúdské Arábie, Hongkongu a Indie.

Ruští a čínští účastníci však nejsou vítáni. Pryč jsou časy, kdy proti sobě stáli nepřátelští státníci na WEF. Diplomacie a ochota mluvit mezi geopolitickými protivníky: Žádná.

Na WEF přítomni zástupci velkých západních korporací, které německý novinář Paul Schreyer kdysi označil za „politické byro kapitalismu“, včetně Nestle, BlackRock, SAP, Siemens, PWC, McKinsey, Glencore, UBS a Julius Baer , Credit Suisse a mnoho dalších.

Přibližně půl tuctu vysoce postavených zaměstnanců je jen z BlackRock, největšího správce majetku na světě, který drží významné podíly téměř ve všech velkých západních společnostech. Včetně generálního ředitele Laurance D. Finka a Philippa Hildebranda, bývalého prezidenta Švýcarské národní banky a současného místopředsedy BlackRock.

V Davosu nebudou chybět ani silní muži farmaceutických společností: Mezi nimi Albert Bourla, CEO společnosti Pfizer, Stéphane Bancel, CEO Moderna a vlivní lidé z Nadace Billa a Meliny Gatesových.

Nejsou to však jen americké korporace, které jsou přítomny, přítomni jsou také někteří z nejmocnějších aktérů v politice a současná americká vláda. Mezi nimi : Martin J. Walsh, ministr práce, Avril Haines, ředitelka National Intelligence, Katherine Tai, United States Trade Representative, Christopher Wray, ředitel FBI, Samantha Power, ředitelka Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj.

Ze Švýcarska jsou: Ministryně obrany Viola Amherd, armádní náčelník Thomas Süssli, ministr hospodářství Guy Parmelin a vysoce postavení kantonální politici a vládní radní.

Kromě ministra zahraničí Alexandra Schallenberga může Rakousko počítat s ministrem práce Martinem Kocherem a ministrem financí Magnusem Brunnerem. Mediální portál tkp upozorňuje , že poslední dva jmenovaní jsou v Rakousku pravidelně označováni za nástupce kancléře Karla Nehammera.

Významnými politickými hosty ze sousedního státu Německo jsou: Bývalý ministr zdravotnictví Jens Spahn a klimatická aktivistka Luisa Neubauerová. Nesmí chybět ani spolkový předseda SPD Lars Klingbeil.

Totéž samozřejmě platí pro alfa novináře korporátních médií. Ze Švýcarska se v akci představí Eric Gujer, šéfredaktor NZZ , Christian Dorer, šéfredaktor skupiny Blick/Ringier a Patrick Müller, šéfredaktor titulů CH-Media . Graubündenské Alpy.

Švýcarský horský vzduch si užijí i vysoce postavení zástupci médií z Německa, USA a Rakouska. Například vysoce postavení zaměstnanci a novináři z těchto mediálních domů: New York Times , Hubert Burda Media , Süddeutsche Zeitung , ZDF , Welt am Sonntag , Zeit , Deutsche Welle a Austrian Standard .
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11957
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 31 led 2023, 06:55

Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
Havy
Redakční rada
Příspěvky: 765
Registrován: 17 úno 2017, 12:03

Re: Svět

Příspěvek od Havy » 20 úno 2023, 23:02

USA se roztřásly strachy, že 24.2. vynesou Rusko a Čína tzv. FIRE KARTU! V sobotu večer se dosavadní pro ukrajinská rétorika začala prudce měnit!
O tomto víkendu, člen nejvyššího vedení KS Číny, Wang Yi, šokoval nejvyšší evropské lídry, kteří se pod taktovkou, a dle pečlivého výběru Washingtonu, shromáždili v Mnichově, aby vymysleli plán, jak porazit Putina, a bez diplomatických cavyků jim rázně doporučil, aby si dali odstup od USA. Wang Yi vyhlásil v sobotu v Mnichově zkoprnělým eurokratům, že “velmi brzy” čínský prezident Xi Jin-ping předloží zásadní mírový plán na urovnání Ukrajinsko-Ruského konfliktu, (nepoužil ani jednou slova válka). Že tento plán bude zahrnovat nové bezpečnostní uspořádání Evropy i světa. A že Evropané by se k plánu měli připojit (get on board), a vyhýbat se (shun) USA!

Wang Yi po sobotním sebejistém vyhlášení v Mnichově, ihned odletěl do Maďarska. Kde před pár hodinami soukromě povečeřel s Viktorem Orbánem, a kde bude dnes jednat s ministrem zahraničí Petrem Szijjartó, který se minulý týden vrátil z porady v Bělorusku, o rozvoji další spolupráce Střední Evropy s Čínou. Po té se Wang Yi přesune do Moskvy, aby tam s Putinem doladil noty dalšího postupu! Putin v úterý 21. února přednese zásadní projev, a po něm má čínský prezident Xi Jin-ping teprve vyhlásit svoji iniciativu. Rusové jsou o jejím obsahu asi informování, protože ve čtvrtek 16. února vyhlásil šéf ruské Dumy Vjačeslav Volodin, že s evropskými organizacemi typu Rady Evropy je amen, protože jsou prohnilé, a pod vlivem Washingtonu, a proto je třeba evropské instituce nahradit novými institucemi, které už nebudou loutkami USA! Tedy jinými slovy řekl ve čtvrtek, to co Wang Yi oznámil v sobotu!
https://www.michalapetr.com/map-1606-us ... _pie7ddfLQ

Uživatelský avatar
Havy
Redakční rada
Příspěvky: 765
Registrován: 17 úno 2017, 12:03

Re: Svět

Příspěvek od Havy » 28 úno 2023, 13:34

Jeviště je připravené pro Hybridní Třetí světovou válku.
Pro the Saker blog Pepe Escobar
http://thesaker.is/the-stage-is-set-for ... d-war-iii/
Projev prezidenta Putina - spíše civilizační projev - z minulého týdne změnil pravidla hry, pokud jde o vymezení civilizačních červených linií, kterým nyní všichni čelíme.
Putinův projev jako "metodologický základ pro pochopení, popis a konstrukci multipolarity".
Nyní, když se dostáváme do další fáze, jako by Putin a Si Ťin-pching, každý svým způsobem, konceptualizovali dva klíčové civilizační vektory multipolarity. To je hlubší význam rusko-čínského komplexního strategického partnerství, pouhým okem neviditelný.
Metaforicky to také vypovídá o tom, že obrat Ruska na Východ, k vycházejícímu slunci, který je nyní nezvratný, byl jedinou logickou cestou, kterou se Rusko vydalo, protože, řečeno s Dylanem, na Západě se za poledne stmívá.
...
Ať už se geopoliticky stane cokoli, Rusko je v jádru obrovskou překážkou na cestě válečného štvaní hegemona: konečným cílem je nejvyšší "hrozba" Čína..
...
Číňané obnovují Nebeský mandát
...
Čínské ministerstvo zahraničních věcí si dokonale souběžně s Putinovým projevem vybralo geopoliticko-existenční okamžik, aby konečně a s rozmachem sundalo rukavice.
....
Ve skutečnosti jde o axiologicko-epistématicko-politickou proklamaci ospravedlňující vážnou válku, což v čínském vesmíru znamená válku nařízenou Vyšší mocí schopnou obnovit spravedlnost a harmonii v neklidném vesmíru.
Peking tedy udělal to, že - a kolektivní Západ o tom vůbec neví - vydal axiologicko-epistemo-politickou proklamaci, v níž vysvětlil oprávněnost svého úsilí o obnovení nadčasových nebeských univerzálních principů. Budou tak naplňovat Mandát Nebes - nic menšího. Západ nebude vědět, co ho zasáhlo, dokud nebude pozdě.
...
Nikdy není marné si připomenout, že už v roce 2000, kdy byl Vladimir Putin poprvé zvolen prezidentem, ve světě před 11. zářím, byl zběsilý neocon Paul Wolfowitz po boku Zbyňka "Velké šachovnice" Brzezinského na velkém ukrajinsko-americkém sympoziu ve Washingtonu, kde bez ostychu básnil o vyprovokování Ruska k válce s Ukrajinou a zavázal se financovat zničení Ruska

Všichni si pamatují Wolfowitzovu doktrínu, která byla v podstatě laciným, přízemním opakováním Brzezinského: pro udržení trvalé hegemonie USA bylo prvořadé předejít vzniku jakéhokoli potenciálního konkurenta.

Nyní máme dva jaderné a technicky zdatné rovnocenné konkurenty, které spojuje komplexní strategické partnerství.

Když jsem končil svou dlouhou procházku a vzdával u Kremlu náležitou úctu hrdinům let 1941-1945, měl jsem neodbytný pocit, že stejně jako je Rusko mistrem hádanek a Čína mistrem paradoxů, jejich stratégové nyní na plný úvazek pracují na tom, jak vrátit všechny nitky hybridní války proti hegemonovi. Jedno je jisté: na rozdíl od chvástavých Američanů nebudou žádné průlomy nastiňovat, dokud už nebudou platit.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11957
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 03 bře 2023, 19:19

Mapa všech světových bitev za posledních 4500 let uvedených na Wikipedii
https://t.me/tsarhistory/599
photo_2023-03-03_19-05-37.jpg
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11957
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 11 bře 2023, 11:15

BRICS překonal skupinu G7, pokud jde o světové HDP.
https://t.me/emphasises/6993
photo_2023-03-11_11-14-36.jpg
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32886
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 18 bře 2023, 18:33

https://echo24.cz/a/HzgX8/zpravy-ekonom ... a-ukrajina
Revoluce v MMF: Mění se pravidla půjček, miliardy potečou do nejistoty válečné Ukrajiny
Mezinárodní měnový fond schválil revoluční změny ve svých úvěrových pravidlech, které mu umožňují pomáhat zemím, které čelí výjimečně vysoké nejistotě, a otevírají tak cestu pro podporu válkou zmítané Ukrajině. Půjčka by měla mít hodnotu asi 15 miliard dolarů, informovala v pátek agentura Bloomberg.

Změny platí v situacích „zahrnujících exogenní otřesy, které jsou mimo kontrolu státních úřadů a dosah jejich hospodářských politik a které generují větší než obvyklá koncová rizika“ uvedl MMF v pátečním prohlášení s tím, že nová pravidla řeší klíčové překážky při navrhování programů pro tyto země.

"V situacích výjimečně vysoké nejistoty může fond poskytnout nouzové financování pro splnění naléhavých potřeb členů v oblasti platební bilance, za předpokladu, že jsou splněny určité záruky," informoval MMF.

Při schvalování změn výkonná rada MMF uvedla, že pokračování programu podporovaného fondy v případech výjimečně vysoké nejistoty „bude vyžadovat pečlivé posouzení toho, zda by takový plán byl proveditelný a důvěryhodný vzhledem k jeho pravděpodobným rizikovým charakteristikám.“

Fond tradičně půjčuje pouze zemím, které mají jasnou cestu, jak MMF půjčky splatit, aby byla zajištěna schopnost nadále půjčovat jiným zemím. Nejistota ohledně možných ukrajinských závazků narostla od té doby, co ruská invaze v loňském roce zdevastovala její exportní ekonomiku a infrastrukturu, zabila tisíce lidí a tisíce dalších vyhnala ze svých domovů, píše agentura Bloomberg.

MMF zkoumá víceletý balíček pomoci pro Ukrajinu v hodnotě až 15 miliard dolarů, který má pomoci pokrýt potřeby země a poskytnout katalyzátor pro další mezinárodní financování, zatímco se Kyjev snaží odrazit ruskou invazi. Byla by to první dohoda o půjčce, kdy by MMF nabídl plnohodnotný úvěrový program zemi, která je ve válce. Tento týden MMF uvedl, že uzavře rozhovory o půjčce Ukrajině „v nadcházejících dnech“.

Ukrajinská ekonomika se loni zhroutila asi o třetinu, což zničilo příjmovou základnu země a přinutilo vládu spoléhat se na mezinárodní pomoc.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32886
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 21 bře 2023, 19:26

https://echo24.cz/a/HPH8T/zpravy-svet-o ... icka-krize
Země překročí úroveň kritického oteplení již v příštím desetiletí, tvrdí panel OSN
Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia oproti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí, konstatuje dnes publikovaná Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců má jít o dosud nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě v roce 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí docílit omezení vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech 21. století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia.

Šestá hodnotící zpráva vychází z práce především tří pracovních skupin, které od roku 2021 postupně sestavily tři dílčí studie nazvané Fyzikální vědecké základy, Dopady, adaptace a zranitelnost a Zmírňování změny klimatu.

IPCC je instituce OSN, která má za cíl od roku 1988 poskytovat světovým politickým lídrům vědecky podložené informace o změně klimatu s jejími důsledky i riziky a navrhovat řešení. Na sestavování jejích zpráv se podle IPCC podílí tisíce lidí z celého světa.

Podle tvůrců zprávy má jít o dosud nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci.
výnosná kargoveda...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11957
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 25 bře 2023, 05:32

6 největších zemí produkujících zlato a objem produkce za rok od roku 1970
https://t.me/kartografo/887
photo_2023-03-25_05-32-24.jpg
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Odpovědět