Svět

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34397
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 05 kvě 2023, 09:57

https://casopisargument.cz/?p=50119
FT: Japonsko a EU nepodpořily myšlenku USA na úplný zákaz vývozu do Ruska
Japonsko a EU považují takový nápad za „neproveditelný“.

EU a Japonsko nesouhlasí s návrhem USA na téměř úplný zákaz vývozu do Ruska, uvedl s odvoláním na své zdroje list Financial Times minulý týden.

Prohlášení lídrů skupiny G7 obsahuje podle dokumentů závazek nahradit současný režim sankcí proti Rusku podle jednotlivých odvětví úplným zákazem vývozu s několika výjimkami (některé zemědělské, zdravotnické a další výrobky), uvedly noviny.

Návrh měly minulý týden předložit Spojené státy na přípravné schůzce summitu G7, který se má konat 19. května v japonské Hirošimě. Přichází v souvislosti s rostoucí frustrací Washingtonu ze stávajícího systému plného mezer, které Rusku umožňují nadále dovážet západní technologie.

Zástupci Japonska a zemí EU však podle tří osob informovaných o jednáních naznačili, že takový krok není možný. „Z našeho pohledu to prostě není proveditelné,“ uvedl jeden z úředníků, který hovořil pod podmínkou anonymity s listem Financial Times.

Bílý dům odmítl rozhovory s partnery v G7 komentovat. Uvedl ale, že se i nadále budou hledat způsoby, „jak pohnat Rusko k odpovědnosti“.

Nahrazení dosavadního režimu sankcí podle sektorů úplným zákazem vývozu by přineslo riziko opětovného otevření diskusí o účinnosti sankcí a možného oslabení stávajících opatření. Jak noviny připomněly, členské země EU se od února 2022 shodly na 10 balíčcích sankcí proti Rusku, ale neobešlo se to bez „týdnů dohadování mezi členskými státy, z nichž některé si hrozbou veta zajistily výjimky pro svůj průmysl.“

Západní země se nyní zaměřují především na potlačování obcházení sankcí ze strany třetích zemí a zvyšují tlak na státy, jako je Turecko, Spojené arabské emiráty a země ve střední Asii, které po uvalení západních sankcí zvýšily objem obchodu s Ruskem.

Nastávající summit G7 v Hirošimě se má věnovat dopadům války na Ukrajině, hospodářské bezpečnosti, ekologickým investicím a také indo-pacifickému regionu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34397
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 05 kvě 2023, 21:16

https://www.pokec24.cz/politika/alex-lo ... balni-jih/
https://www.scmp.com/comment/opinion/ar ... ial-system
Alex Lo: V multipolárním světě nebude „třetím pólem“ Evropa, ale globální jih
Alex Lo

South China Morning Post: Evropa se nestane „třetím pólem“ ve vznikajícím multipolárním světě, její místo zaujme globální jih.

Ukrajinská válka a nová studená válka proti Číně urychlily znovuobjevení starého nezúčastněného hnutí rozvojových zemí.

Yanis Varoufakis má trochu zpoždění. V hlavním projevu na Kubě začátkem tohoto roku bývalý řecký socialistický ministr financí vyzval země globálního jihu, aby vybudovaly nové nezapojené hnutí ve vznikajícím multipolárním světě.

Zástupná válka Západu na Ukrajině proti Rusku a jeho nová studená válka proti Číně však již výrazně urychlily formování tohoto nového, či spíše obnoveného, ​​nezařazeného hnutí, které sdružuje rozvojové země. Zatímco vysocí úředníci ve Washingtonu a Bruselu – a jejich echo tisk, který jim slouží – si stále myslí, že jejich prohlášení skutečně mají váhu, nebo alespoň reprezentují pozici světového mínění „dobré“ části světa proti špatné propagandě darebáckých států, zbytek světa zjevně uvažuje úplně jinak.

Rozvojové země, z nichž mnohé dokázaly v posledních desetiletích vybudovat významné ekonomické zdroje a politický vliv na světové scéně, mají své vlastní zájmy, které musí hájit, své vlastní hodnoty, které je třeba prosazovat, a narativy, které musí šířit. Volí si své vlastní cesty a otevřeně vyjadřují své názory.

Západ již nemůže diktovat podmínky globálních konfliktů a konfrontací. Prozradil to i způsob jakým hlavy států jednaly se západními politiky, jako Emmanuel Macron a Kamala Harrisová, při jejich nedávných návštěvách v několika afrických zemí.

Macron se mýlí. Evropa nebude „třetím pólem“ v tomto vznikajícím multipolárním světě.

Válka na Ukrajině učinila Evropu ekonomicky i vojensky ještě více závislou na Spojených státech. Třetí pól patří spíše globálnímu jihu. Nic to neprokázalo jasněji než reakce globálního jihu na válku na Ukrajině a vznikající studenou válku mezi Západem a Čínou.

Začátkem března loňského roku na mimořádném zasedání Valného shromáždění OSN 141 zemí drtivou většinou podpořilo rezoluci odsuzující kroky Ruska proti Ukrajině, 35 se zdrželo a pouze pět hlasovalo proti.

Západ triumfálně vyhlásil jednotu nejen svou, ale i světa proti Rusku.

Později ve stejném měsíci a na stejném shromáždění však 52 států, téměř všechny z globálního jihu, odmítlo podpořit západní sankce proti Rusku. O měsíc později se 82 států odmítlo připojit k úsilí Západu o vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva.

Jednoduše řečeno, první hlasování Valné hromady bylo politické divadlo, morální hra, která byla také vyvolána šokem z brutální invaze. Ale poslední dvě hlasování byla realpolitika v akci.

Globální jih si vzpomněl, že to bylo teprve včera, kdy západní země hromadily vakcíny proti Covid-19 v jimi vytvořeném distribučním systému, který byl popsán jako „globální apartheid“. Vzpomněl si také na oběti invazí v minulých desetiletích a svévolných sankcí uvalených různými zeměmi NATO zcela beztrestně, v přímém rozporu s mezinárodním právem.

Západ možná zahájil bezprecedentní sankce ve snaze svrhnout ruskou ekonomiku a Putinův režim, ale zbytek světa nevidí nic špatného na pokračování obchodu s Rusy.

Západ může tyto sankce rozšířit na země, které s ním nebudou hrát. USA již mají zákon Counting America’s Adversaries Through Sanctions Act. Nyní ale by nebylo moudré pouštět se do konfrontace s „přihlížejícími“ státy, protože to jen povzbudí více z nich, aby se sjednotily za účelem kolektivní bezpečnosti nebo odporu.

„Nemyslíme si, že se nás [Ukrajina] týká,“ řekl mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador.

Indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar hezky vysvětlil všeobecnou nelibost globálního jihu a proč se odmítl připojit a podporovat Západ v jeho pokusech o izolaci Ruska.

„Problémy Evropy jsou problémy celého světa, ale problémy celého světa nejsou problémy Evropy,“ řekl.

Jednou jsem musel napsat celý sloupek vysvětlující tento nezápadní pohled, ale Jaishankar to všechno řekl jedinou větou. Naprostá elegance, která odhaluje aroganci Západu!

Pokud kolektivní Západ nedokáže zničit Rusko, může zapomenout na hroutící se Čínu s její mnohem větší a sofistikovanější ekonomikou, která je plně integrována do všech koutů globální ekonomiky.

Během nedávné návštěvy Ottawy vydal Albert Park, hlavní ekonom Asijské rozvojové banky, jemné varování.

„Pro Kanadu je skvělé, že rozvinula užší vztahy se všemi zeměmi v [asijsko-pacifickém] regionu, protože mnozí vůdci v Asii nechtějí, aby si museli vybrat stranu,” řekl.

Myslel tím, že Kanada nyní učinila svůj obrat směrem k asijsko-pacifickému regionu jako součást své oficiální zahraniční politiky, která však ještě musí jasně definovat svou ekonomickou, diplomatickou a vojenskou složku. Park zdůraznil, že Kanada by mohla pomoci uspokojit obrovské infrastrukturní potřeby v regionu, ale bylo by pošetilé a hloupé pokoušet se vrazit klín mezi státy regionu a Čínu. A Park by totéž mohl říci všem západním zemím, které nyní následují nástup Washingtonu proti Pekingu.

Země ASEANu říkaly totéž znovu a znovu, ale může je Západ se svou arogancí a předstíráním vznešenosti a dobra slyšet?

Dokonce i Filipíny, které se za prezidenta Ferdinanda Marcose mladšího podle všeho přiklonily k USA, již daly jasně najevo, že jejich nové základny pro americkou armádu nelze použít k účasti v konfliktu o Tchaj-wan. Byl to zjevně pokus zmírnit hněv Pekingu nad novým vojenským uspořádáním.

Je pravda, že nové hnutí nezúčastněných stran bude trpět stejnou nejednotou jako to staré, protože jich je prostě příliš mnoho na to, aby měly soudržnou politiku nebo podnikaly kolektivní akce jako Evropská unie. Ale tentokrát budou mnohem efektivnější v odmítání nebo vzdorování západním požadavkům a tlaku, protože řada z nich se od konce studené války stala mnohem silnější a vlivnější.

V určitém okamžiku si Západ, navzdory své aroganci a krátkozrakosti, bude muset uvědomit, že zatímco se mohou spolčit proti Číně, globální jih s nimi hrát nebude.

Alex Lo je publicistou Post od roku 2012 a zabývá se hlavními problémy ovlivňujícími Hongkong a zbytek Číny. Jako novinář pracoval 25 let pro různé publikace v Hongkongu a Torontu jako zpravodaj a redaktor. Přednášel také žurnalistiku na University of Hong Kong.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 12364
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Svět

Příspěvek od martanus » 12 kvě 2023, 20:19

Světová výroba osobních automobilů podle zemí, v milionech

https://t.me/kartografo/1043
photo_2023-05-12_20-18-51.jpg
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 9169
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Svět

Příspěvek od skflanker_ » 16 kvě 2023, 08:36

Správa Amnesty: V roku 2022 vykonali vo svete najviac popráv od roku 2017
Až 883 oficiálne zaznamenaných popráv uskutočnili v roku 2022 vo svete, čo je najviac od roku 2017. Vyplýva to z najnovšej správy medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, ktorú zverejnili v utorok 16.05.2023. Správa Amnesty o treste smrti v tejto súvislosti zvlášť kritizuje Blízky východ a severnú Afriku. Počty z roku 2022 znamenajú v prípade 20 krajín, ktoré sú známe udeľovaním trestu smrti, až 53% nárast za uplynulých 12 mesiacov, upozornila organizácia. Do týchto počtov nie sú zahrnuté "tisícky" väzňov, ktoré potajomky popravila Čína, je v nich však započítaná "ohromujúca" poprava 81 ľudí počas jediného dňa v Saudskej Arábii. Na čele nelichotivého rebríčka v počtoch popráv je podľa všetkého Čína, za ňou nasleduje Irán (576), Saudská Arábia (196 - najvyšší počet popráv v krajine za uplynulých 30 rokov), Egypt (24) a Spojené štáty (18). Trest smrti sa tiež vo veľkom vykonáva v Severnej Kórei a vo Vietname, podobne ako v Číne však zostávajú tieto počty "zahalené rúškom tajomstva", uvádza sa vo výročnej správe Amnesty. Organizácia v dokumente tiež upozornila, že počty popráv výrazne stúpajú v Saudskej Arábii, Iráne a Egypte. Jedným z faktorov v tomto náraste je oficiálne prenasledovanie disentu, zhruba 40% všetkých zaznamenaných popráv sa však odohralo v súvislosti s priestupkami spojenými s drogovou trestnou činnosťou - napríklad 11 takýchto popráv v Singapure. Prakticky to znamená porušenie medzinárodného humanitárneho práva, ktoré umožňuje popravy jedine v prípade zločinov týkajúcich sa úmyselného zabíjania, upozornila v správe Amnesty. "Je načase, aby vlády a OSN zvýšili tlak na tých, ktorí sú zodpovední za toto očividné porušovanie ľudských práv a zabezpečili zavedenie medzinárodných záruk," uviedla generálna riaditeľka organizácie Agnes Callamardová. "Záblesk nádeje" organizácia zaznamenala v 6-tich krajinách, ktoré počas roka 2022 čiastočne alebo úplne upustili od trestu smrti - Stredoafrická republika, Rovníková Guinea, Kazachstan, Papua Nová Guinea, Sierra Leone a Zambia.
Zdroj https://www.teraz.sk/zahranicie/sprava- ... lanok.html z 15.05.2023

Uživatelský avatar
Kalinac
Senior redaktor
Příspěvky: 3611
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Svět

Příspěvek od Kalinac » 17 kvě 2023, 18:20

Agentua Bloomberg: Je to G7 proti Číně a Rusku v boji o globální vliv

Skupina sedmi si uvědomila, že prohrává s Ruskem a Čínou v boji o vliv na světové scéně, píše Bloomberg. Západ se proto rozhodl nalákat na svou stranu neutrální státy jako Brazílie, Jihoafrická republika, Kazachstán a Vietnam pomocí "lukrativních nabídek".
Vedoucí představitelé skupiny G7 se sešli v Japonsku, aby jednali o prioritě boje proti Číně a Rusku prostřednictvím akčních plánů, které zohledňují specifika klíčových partnerských zemí. Ale tato možnost není jediná.
Boj o globální vliv se bude stupňovat, protože Čína, Rusko, Spojené státy a jejich spojenci stupňují úsilí o získání vlád a občanů ze strategicky důležitých třetích zemí.
Nástup multipolárního světa složeného ze soupeřících frakcí, který se nejzřetelněji projevuje v postoji Ruska ke konfliktu na Ukrajině, bude zřejmý v nadcházejících měsících na řadě ostře sledovaných summitů, počínaje výročním zasedáním Skupiny sedmi (G7) 19. května v Japonsku. Podle zdrojů obeznámených se situací se lídři G7 a Evropské unie chystají představit plány na přilákání vybrané skupiny zemí v rámci tzv. globální "bitvy návrhů" s Pekingem a Moskvou.
Strategie zahrnuje zintenzivnění spolupráce s neutrálními státy, jako je Brazílie, Vietnam, Jihoafrická republika a Kazachstán. Cílem programu je mimo jiné spolupráce na vysoké úrovni, lepší koordinace mezi stávajícími infrastrukturními projekty a individuální akční plány pro každou zemi se statusem klíčového partnera.
Tento krok se rovná uznání, že promyšlená čínská diplomacie a investice do infrastruktury spolu s ruskými dodávkami zbraní, hnojiv a technologií jaderné energie mají přednost před západními výzvami. Jádrem zvýšeného úsilí skupiny G7 je údajně posun od perspektivy založené převážně na hodnotách k perspektivě založené na hmatatelnějších návrzích v řadě oblastí, včetně obchodu a bezpečnosti.
"Je důležité, abychom dali naší polokouli a světu na výběr," řekl Brian Nichols, náměstek ministra zahraničí pro záležitosti západní polokoule. Podle něj musí Washington nabídnout ostatním státům "jasnou perspektivu a vizi toho, co mohou udělat pro dosažení ekonomického úspěchu", a zároveň dát jasně najevo, "že země jako Čína neplní některé sliby".
Ale američtí spojenci v G7 – z nichž všichni uvalili sankce na Rusko a obecně sdílejí obavy svých amerických protějšků o národní bezpečnost Číny – nejsou zdaleka jedinou možností. Zatímco americký prezident Joe Biden se v Hirošimě setká s vůdci skupiny sedmi, čínský prezident Si Ťin-pching uspořádá na svém území dvoudenní summit Čína-Střední Asie.
V červenci bude rodné město prezidenta Vladimira Putina Petrohrad hostit africké vůdce. Připomeňme, že Moskva obviňuje Západ z uvalení sankcí, které způsobily růst cen energií a nedostatek obilí, což zasáhlo chudé africké země.
V srpnu se pak v Johannesburgu setkají lídři skupiny BRICS tvořené Brazílií, Ruskem, Indií, Čínou a Jižní Afrikou, aby diskutovali o přistoupení 19 začínajících účastníků, jakož i o možnosti vytvoření jednotné měny. Obě témata budou hrát do karet Číně, která jako první přišla s myšlenkou nových členů a podporuje vytvoření alternativy k americkému dolaru pro obchodní operace v rámci BRICS.
Dva vládní představitelé z různých neutrálních zemí uvedli, že svět se v posledních letech dramaticky změnil a západní státy ztratily páku, kterou kdysi měly k vyvíjení politického a ekonomického tlaku na rozvojové země. Jeden představitel to vyjádřil jednoduše: Západ potřebuje neutrální země více, než potřebují oni.
Závažnost problému byla odhalena minulý týden, když americký velvyslanec v Jižní Africe obvinil Pretorii z dodávek zbraní do Ruska, což vedlo k rekordně nízkému směnnému kurzu randu vůči dolaru, a v důsledku toho strany rychle přijaly opatření ke zmírnění rozdílů. Jihoafrická republika byla vždy pravidelným hostem summitů G7, ale letos Japonsko místo toho pozvalo Africkou unii vedenou Komorami.
"Když prezident Biden mluvil o svém přístupu k hodnotám na začátku svého funkčního období, myslím, že měl mnoho příznivců a vzbudil velký zájem," řekl minulý týden v rozhovoru jihoafrický ministr mezinárodních vztahů a spolupráce Naledi Pandor. "Ale jeho přesvědčivost je oslabena současnou situací, ve které byly Spojené státy vedoucí stranou konfliktu."
Skupina sedmi spojenců se pokoušela čelit čínskému vlivu a konkurovat jejím iniciativám již dříve, s různou mírou úspěchu. Konflikt na Ukrajině však dal těmto snahám nový význam.

https://www.bloomberg.com/news/articles ... #xj4y7vzkg

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34397
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 25 kvě 2023, 22:10

https://www.pokec24.cz/politika/brazili ... -sedmicky/
Brazílie zatančila sambu na pohřbu „Velké sedmičky“

Plus 19 přátel Putina: Brazílie zatančila sambu na pohřbu „VELKÉ SEDMIČKY“.
Summit G7 v Hirošimě ukázal, že éra Západu pominula a nadvláda globálního Jihu začíná jako nový pól moci a vlivu.

Všechno na tomto světě je dočasné
Prastará moudrost, že vše jednou končí, se ukázala být aktuálnější než kdy jindy pro globální dominanci kolektivního Západu, ztělesněnou v existenci neformální skupiny sedmi industriálně rozvinutých zemí světa – USA, Velká Británie, Francie, Itálie, Kanada, Německo a Japonsko.

Tato skupina zemí je známá jako “Velká sedmička”, neboli G7. V Hirošimě kde se konal výroční summit tohoto sdružení, které si kdysi přisvojilo právo rozhodovat o osudu světa na základě své vojenské a ekonomické síly, svět viděl doslova v přímém přenosu globální metamorfózu: éra G7 skončila a začala éra globálního Jihu. A co je pozoruhodné, bylo to vidět na všech kontinentech, jejichž tisk, zastupující různé zájmy a různé politické skupiny, to zaznamenal téměř totožnými komentáři.

Ještě v předvečer tohoto setkání se v západnímu tisku psalo, že mezi hlavní úkoly summitu G7 bude podkopat jednotu BRICS tím, že od tohoto uskupení zemí izolují takové pilíře, jako je Brazílie a Indie, jejichž představitelé byli pozváni do Hirošimy, a kterým podle očekávání bude kolektivní Západ dělat velmi lichotivé a ziskové nabídky výměnou za omezení spolupráce s Moskvou a odklon od neutrality s ohledem na válku na Ukrajině. Tato neutralita se v kontextu globální konfrontace rovná podpoře Ruska. Tento záměr ale selhal.

Demonstrace Luly da Silvy
Vyvrcholením procesu světové změny, symbolem globální metamorfózy, při které G7 v čele se Spojenými státy, slavnostně a veřejně předala štafetu vedení globálnímu Jihu, byla demonstrace brazilského prezidenta Luly da Silvy uspořádaná třetí den summitu.

Nepohnul se, nevstal ze sedadla a demonstrativně ani nezvedl oči a četl nějaké noviny, když jako svatební dort „vnesli“ do společenské místnosti šéfa kyjevského režimu Zelenského.

Lula Zelenského prostě ignoroval, vypadalo to, že Lula je na jiném místě a v jiné době, zcela se vyloučil ze všeobecného vzrušení z „milého ukrajinského hosta“.

Na záběrech, které ukázal brazilský informační portál UOL, bylo vidět pokrytecké vzrušení západních lídrů kolem Zelenského: úsměvy, „upřímná“ radost, „přátelské“ poplácání po rameni. A Lula stále seděl, ponořený ve čtení, nejenže nevěnoval pozornost Zelenskému, ale ani americkému prezidentovi Bidenovi a kanadskému premiérovi Trudeauovi (Trudeau nejradostněji ze všech přivítal „prezidenta“ Ukrajiny), kteří si sedli po jeho pravé a levé ruce.

To by mělo vstoupit do historie pod heslem: Brazílie zahájila novou éru globálního Jihu.

Lula, stejně jako ostatní lídři rozvojových zemí, rozhodně odmítli požadavek dodávat do Kyjeva zbraně, který jim Spojené státy vnucují.

Americký The New York Times v tomto ohledu napsal:
Indický premiér Naréndra Módí… vystoupil s prohlášením, které bylo zaměřené především na dialog a diplomacii a nabídl pouze humanitární, nikoli vojenskou pomoc. Nezdá se, že by Zelenskij přesvědčil lídry Brazílie nebo Jižní Koreje, kteří jsou také proti posílání zbraní na Ukrajinu.

Ukrajina je katalyzátorem rozkolu mezi Západem a Jihem
Pravděpodobně by se světová politika ještě nějakou dobu budovala na pochopení, že kolektivní Západ a jeho kvintesence v podobě „Velké sedmičky“ jsou skutečnou silou diktující směr světového vývoje. Konflikt na Ukrajině a požadavek Západu, aby se země globálního Jihu připojily k západnímu mainstreamu, se však staly katalyzátorem definitivního rozvodu těchto světových politických a ekonomických aglomerací a přeměny globálního Jihu v samostatný pól moci.

Japonské vydání Nihon Keizai v tomto ohledu poznamenává:
“Indie a Brazílie se stavěly ostražitě k účasti Vladimira Zelenského na schůzce G7. V důsledku toho byla 21. května jednání o Ukrajině rozdělena na dvě části: schůzku “Velké sedmičky” a rozšířený summit za účasti rozvojových zemí. Formulace na podporu Kyjeva jsou přítomny pouze v materiálech části G7″.

“Prezident Brazílie Lula da Silva, jedna z vůdčích osobností globálního Jihu, v debatě 21. května prohlásil, že jsme svědky vzniku multipolárního řádu. Rozvojové země to vnímají jako pozitivní aspekt. Lula uvedl, že multipolární uspořádání, pokud se bude rozvíjet, bude přínosem pro všechny”, píše Nihon Keizai.

Jih místo Západu
Jestliže západní tisk při uznávání ztráty vedení Západu, se snažil zůstat v rámci mírných diplomatických vyjádření, Číňané preferují jasnější a přímější formulace.

The South China Morning Post píše, že ve vznikající nové globální architektuře, kde už Spojené státy nemají hegemonii, dalším pólem moci a vlivu v žádném případě nebude Evropa, jak by někdo na Západě rád předpokládal. Podle čínských politologů evropští politici, kteří by rádi viděli Evropu jako nový pól, se upřímně nebo záměrně, ale tak jako tak, hluboce mýlí.

“Evropa se nemůže stát „třetím pólem“ ve vznikajícím multipolárním světě. Ukrajinský konflikt učinil Evropu ještě více závislou na Spojených státech, a to jak ekonomicky, tak vojensky. Spíše bude „třetím pólem“ globální Jih. A nic to nedemonstruje jasněji než reakce globálního Jihu na ukrajinský konflikt a nastupující studenou válku Západu s Čínou”, píše South China Morning Post.

Deník zdůrazňuje:
“Rozvojové země, z nichž mnohé dokázaly v posledních desetiletích vybudovat významné ekonomické zdroje a politický vliv na světové scéně, mají své vlastní zájmy, které musí hájit, své vlastní hodnoty, které je třeba prosazovat, a narativy, které by měly zaznít. Volí si vlastní cesty a otevřeně vyjadřují své názory. Západ již nemůže diktovat podmínky globálních konfliktů a konfrontací. Svědčí o tom i fakt, že západní politici, jako Emmanuel Macron a Kamala Harrisová, se při svých návštěvách afrického kontinentu setkali s poměrně prudkým odmítnutím ze strany lídrů několika afrických zemí.

Přežitek vojenské éry
Zvláště pozoruhodné je to, že pohřbu starého světového řádu si všimly přední britské noviny The Independent, které by měly ve správném čase zpívat o “posilujícím” vedení Západu. Ale ne, dokonce i v předvečer summitu G7 noviny psaly věci, které byly pro Západ zcela nelichotivé: „Sotva by si člověk mohl přát symboličtější rozloučení se starým světovým řádem, než je setkání, které se bude konat tento víkend v Japonsku. Vedoucí představitelé G7, exkluzivního klubu nejbohatších zemí světa, pořádají každoroční summit v Hirošimě – městě, které bylo zničeno jednou ze dvou atomových bomb, jaké kdy byly za války použity…“.

Podle deníku “sestava G7 připomíná spíše přežitek poválečné éry než “pracovní skupinu”, která rozhoduje o budoucnosti celého světa, a kterou touží být.”

The Independent poukazuje na to, že G7 de facto přestala být skupinou předních ekonomik a proměnila se v profanaci bez skutečné účasti ve „dvou ze šesti největších ekonomik světa“ – Číny a Indie.

“Čína je podle loňských údajů MMF druhou největší ekonomickou velmocí na světě a Indie šestou. Avšak ani Čína ani Indie nemají místo u takzvaného „nejlepšího stolu na světě“ (v G7) – kromě příležitostného hosta u večeře”, uvádí The Independent.

Bezútěšný závěr
Všeobecně tedy dozrává pochopení toho, že éra hegemonie USA a jejich satelitů upadá do historie. To se stalo křišťálově jasným na summitu G7 v Hirošimě. Na troskách starého světového řádu již prakticky vyrostla budova nového světa, ve kterém je několik pólů moci a vlivu, včetně USA, Ruska, Číny – pokud mluvíme o zemích.

Ale pokud budeme hovořit o regionech a politických strukturách, pak bychom měli jmenovat na jedné straně aglomeraci USA-NATO-EU a nedávno vytvořený AUCUS a na druhé straně skupinu zemí BRICS, která se stává formální organizací globálního Jihu, vzhledem k tomu, že již zahrnuje Brazílii, Čínu, Indii a Jižní Afriku a že o členství již požádalo dalších 19 zemí na Blízkém východě a v Latinské Americe.

BRICS v současnosti zajišťuje 31,5 % celosvětového HDP, zatímco podíl G7 klesl na 30 %. Očekává se, že do roku 2030 bude BRICS poskytovat více než 50 % celosvětového HDP a předpokládané rozšíření tento proces téměř jistě urychlí.

Mezitím se Spojené státy, reprezentované globalistickou elitou, která vládne Americe a snaží se ovládnout celý svět, nehodlají vzdát vedení “jen” kvůli objektivitě světových procesů. Už jen to, že i jim je jasná ztráta hegemonie USA, představuje velké nebezpečí. Americký „deep state“ se může pokusit anulovat současnou situaci takovým způsobem, aby se zrušení amerických hříchů a dluhů vůči zbytku světa stalo přirozeným procesem, který nevyvolává žádné otázky ani odpor ostatních. Zároveň bude zastaven proces budování síly BRICS.

Jedním z nástrojů takového resetu může být globální válka, která postaví lidstvo před přirozenou potřebu nastolení míru a přežití. Globalistická elita, samozřejmě, hodlá tuto válku přežít, aniž by ztratila většinu svého bohatství a vlivu.

Dalším nástrojem pro takový reset by se mohla stát skutečná platební neschopnost USA a odmítnutí splácet své dluhy. Podkopání mezinárodní důvěry v dluhové závazky USA může vést ke globálnímu ekonomickému kolapsu, který promění celou světovou ekonomiku v ruiny a sám o sobě může být spouštěčem stejné světové války a dalších katastrof způsobených člověkem.

Lépe později než nikdy
To je důvod, proč jsou diskuse v USA o zvýšení dluhového stropu tak sledovány po celém světě. A právě proto vůdci globálního Jihu, zejména Lula da Silva, hovoří o nutnosti opustit dolar jako zúčtovací měnu v mezinárodním obchodu a jako rezervní měnu. Tyto rozhovory jsou velmi horečné a emotivní. Protože se to mělo udělat už včera, o čem mluvil jen málokdo. Ale zřejmost tohoto kroku se ke všem dostala až v dnešních dnech, po summitu G7 v Hirošimě.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 6445
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Svět

Příspěvek od Skeptik » 26 kvě 2023, 07:15

Dodatek k výše uvedenému.

Situace zemí G7 je ještě horší než je uvedeno v článku. Ten, poněkud stereotypně, pracuje s HDP jednotlivých zemích vyjádřeném v nominálním (kurzovém) HDP a ne v reálném HDP vyjádřeném ve zboží (tzv. PPP).

Pokud vezmeme "zbožové" HDP, pak je pořadí států následující:
1. Čína ... 33.015 mld USD
2. USA ... 26.855 mld USD
3. Indie ... 13.033 mld USD
4. Japonsko ... 6.457 mld USD
5. Německo ... 5.546 mld USD
6. Rusko ... 4.989 mld USD
7. Indonésie ... 4.399 mld USD
8. Brazílie ... 4.020 mld USD
9. Francie ... 3.873 mld USD
10. UK ... 3.847 mld USD

Země G7 by pak měly být:
Čína, USA, Indie, Japonsko, Německo, Rusko, Indonésie

Ze 7-čky, co se sešla v Hirošimě, tam tedy patří pouze 3 země.
Francie je č.9; UK č.10; Itálie č.12 a Kanada č.15

Podíl reálného HDP zemi G7 na celosvětovém HDP je 29,9% (52.159 mld USD).
U 5-ti států BRICS je to 32,1%(56.047 mld USD).

Více zde
https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of ... _GDP_(PPP)
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 34397
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Svět

Příspěvek od Alchymista » 31 kvě 2023, 23:13

https://casopisargument.cz/?p=50463
Červený kříž zruší 1 800 pracovních míst po celém světě, nemá peníze
Červený kříž provádí velké škrty v počtu humanitárních pracovníků a kanceláří po celém světě. Zástupci si stěžují, že všechny peníze směřují na Ukrajinu a jinde chybí.

Organizace Červený kříž se v poslední době potýká s vážnou finanční krizí. Již dříve její představitelé varovali, že bojují s nedostatkem požadovaného rozpočtu ve výši 2,79 miliardy švýcarských franků (2,99 miliardy Kč) na rok 2023. Dne 30. března pak správní rada Mezinárodního výboru červeného kříže (MVČK) schválila škrty ve výši 430 milionů CHF pro letošní a začátek příštího roku. Zvláště a čím dál více obtížné je podle zástupců Červeného kříže získávání finančních prostředků. Ředitel MVČK Robert Mardini v březnu sdělil médiím, že „obecně je méně darů na humanitární pomoc“ a že rusko-ukrajinský konflikt vedl k tomu, že krize v jiných částech světa „byly zapomenuty„. Z deseti nejdůležitějších operací MVČK, který letos slaví 160. výročí svého založení, má pozitivní výhled financování pouze Ukrajina, tvrdí Mardini. Všechny ostatní operace (Afghánistán, Sýrie, Jemen, Jižní Súdán, Somálsko, Irák, Demokratická republika Kongo, Etiopie, Nigérie) jsou podle něj podfinancované. MVČK zaměstnává po celém světě přibližně 20 000 lidí.

Mezinárodní humanitární organizace Červený kříž si klade za cíl chránit životy, zdraví, důstojnost a snižovat utrpení lidí v nouzi následkem válek, přírodních nebo technických katastrof a epidemií. V jejím čele již od roku 2008 stojí žena – Gail McGovernová. Na základě významného nedostatku finančních prostředků byla nedávno oznámena opatření na snižování nákladů, která letos povedou ke zrušení 1 800 pracovních míst v ústředí a v delegacích po celém světě a k uzavření nejméně 26 z 350 světových pracovišť.

Mezinárodní výbor Červeného kříže se sídlem v Ženevě původně informoval o 1 500 zrušených pracovních místech a 20 uzavřených pracovištích. Čísla však budou ještě větší. Celkový počet propuštěných zaměstnanců bude zahrnovat i další na organizaci navázané zaměstnance, kteří mohou být postiženi v důsledku menšího počtu globálních úkolů a zmrazení náboru na některá pracovní místa. Švýcarský veřejnoprávní rozhlas RTS uvedl, že by se změna mohla týkat přibližně 3 000 lidí. Zrušeny budou i některé pobočky, například delegace v Mauritánii, Kuala Lumpuru a Řecku. Kromě toho bude „výrazně omezena“ přítomnost organizace v Dakaru, Nairobi, Ammánu, Bangkoku, Panamě a dalších minimálně 21 místech.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět