BRICS, ŠOS, ...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 08 srp 2023, 00:55

https://rusnext.ru/news/16914262751088132
Аншлаг: вступить в БРИКС захотели лидеры 23 стран
Úplná tlačenica: lídri 23 krajín sa chcú pripojiť k BRICS
Lídri 23 krajín oficiálne vyjadrili želanie vstúpiť do skupiny BRICS. Uviedla to dnes, 7. augusta, juhoafrická ministerka zahraničných vecí Naledi Pandorová.

"Dostali sme oficiálne vyjadrenia záujmu o vstup do BRICS od lídrov 23 krajín a ďalšie neformálne otázky o možnostiach členstva v BRICS," povedal Pandor počas tlačového brífingu, ktorý bol vysielaný na YouTube.

Pandor uviedol, že medzi kandidátmi sú Alžírsko, Argentína, Bahrajn, Bangladéš, Bahrajn, Bielorusko, Bolívia, Kuba, Egypt, Etiópia, Honduras, Indonézia, Irán, Kazachstan, Kuvajt, Maroko, Nigéria, Palestína, Saudská Arábia, Senegal, Thajsko, Spojené arabské emiráty, Venezuela a Vietnam.

Juhoafrický minister zahraničných vecí dodal, že tento vysoký záujem potvrdzuje postavenie BRICS ako priekopníckej organizácie, ktorá obhajuje záujmy krajín globálneho Juhu.

Šerpa Juhoafrickej republiky pri BRICS Anil Suklala predtým uviedol, že 13 krajín oficiálne požiadalo o členstvo v BRICS a ďalších šesť neoficiálne. Dvadsiatou krajinou by mohla byť Venezuela.

Na samite BRICS, ktorý sa uskutoční 22. - 24. augusta v Johannesburgu, sa zúčastnia vedúci predstavitelia Číny, Indie, Brazílie a Južnej Afriky, pričom Rusko bude zastupovať ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Ruský prezident Vladimir Putin sa na samite zúčastní prostredníctvom videokonferencie. Dôvodom sú problémy spôsobené príkazom na jeho zatknutie, ktorý vydal Medzinárodný trestný súd, ktorého rozhodnutia Rusko neuznáva, ale Južná Afrika ich nemôže ignorovať.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 10764
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od kenavf » 08 srp 2023, 21:05

https://www.pravda.com.ua/eng/news/2023/08/6/7414426/
https://en.wikipedia.org/wiki/BRICS

Štáty ktoré majú záujem o vstup do BRICS
Krajiny ktoré sa zúčastnili konferencie o Ukrajine
obrázok_2023-08-08_205746378.png
obrázok_2023-08-08_210133438.png
Ak nepočítam "demokratické" jadro tak je tam 10x zhoda.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 17 srp 2023, 21:26

https://sputnikglobe.com/20230816/un-wi ... 50952.html
OSN sa zúčastní na samite BRICS v Južnej Afrike - hovorca
OSN (Sputnik) - Organizácia Spojených národov bude zastúpená na summite BRICS v Juhoafrickej republike, uviedol v stredu jej hovorca Farhan Haq.
Samit BRICS sa bude konať v Johannesburgu od 22. do 24. augusta. Očakáva sa, že na samite sa prostredníctvom videolinky zúčastní aj ruský prezident Vladimir Putin.
"Organizácia Spojených národov bude prítomná na samite BRICS v Južnej Afrike. Dúfame, že vám to oznámime pravdepodobne začiatkom budúceho týždňa," povedal Haq na brífingu.
V júli juhoafrický minister zahraničných vecí Naledi Pandor uviedol, že 23 krajín oficiálne prejavilo záujem o vstup do BRICS. V máji požiadalo o členstvo v BRICS Bielorusko.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 22 srp 2023, 23:33

https://sputnikglobe.com/20230821/un-ch ... 70492.html
Šéf OSN vystúpi na samite BRICS, v utorok odlieta do Juhoafrickej republiky - hovorca
OSN (Sputnik) - Generálny tajomník OSN Antonio Guterres odcestuje na summit BRICS v Juhoafrickej republike, kde bude diskutovať o dôležitosti medzinárodnej spolupráce, klimatických zmenách a ďalších otázkach, uviedol v pondelok hovorca OSN Stephane Dujarric.
"Generálny tajomník OSN zamieri do Johannesburgu v Juhoafrickej republike, kde sa zúčastní na 15. samite BRICS," povedal Dujarric novinárom a dodal, že Guterres opustí New York v utorok večer.
"Prednesie jasný odkaz, že v roztrieštenom svete zmietanom krízou neexistuje dôveryhodná alternatíva k spolupráci," dodal hovorca.
Na otázku o rozšírení BRICS Dujarric zdôraznil, že je na skupine, aby rozhodla, kto sa stane jej členom.
Samit BRICS sa uskutoční od utorka do štvrtka v Johannesburgu.
Prednesie jasný odkaz, že svet musí veriť podvodníkom?
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Senior redaktor
Příspěvky: 4424
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 23 srp 2023, 20:10

Projev Si Ťin-pchinga na 15. summitu BRICS

Sjednoťte se a spolupracujte pro rozvoj, mějte odvahu převzít odpovědnost a podporovat mír

Vážený pane prezidente Ramaphoso,
Vážený pane prezidente Lulo,
Vážený pane prezidente Putine,
Vážený pane premiére Módí,

Je mi velkým potěšením přijet do Johannesburgu diskutovat se všemi kolegy o spolupráci a rozvojových plánech BRICS. Je to potřetí, co summit BRICS vstoupil do Afriky, což má velký význam. Děkuji prezidentu Ramaphosovi a vládě Jihoafrické republiky za jejich promyšlená opatření pro toto setkání.
V současné době svět vstoupil do nového období turbulencí a změn a prochází velkým přizpůsobením, velkou diferenciací a velkou reorganizací a zvýšily se nejisté, nestabilní a nepředvídatelné faktory.
Země BRICS jsou důležitou silou utvářející mezinárodní krajinu. Nezávisle volíme cestu rozvoje, společně hájíme právo na rozvoj a společně směřujeme k modernizaci, představující směr pokroku lidské společnosti a budeme mít hluboký dopad na proces světového vývoje. Když se ohlédneme zpět do historie, vždy jsme se drželi ducha BRICS otevřenosti, inkluzivity a oboustranně výhodné spolupráce, neustále jsme podporovali spolupráci BRICS na novou úroveň a pomáhali rozvoji pěti zemí. Vždy budeme prosazovat mezinárodní spravedlnost a spravedlnost, prosazovat spravedlnost v hlavních mezinárodních a regionálních otázkách a posilovat hlas a vliv rozvíjejících se tržních zemí a rozvojových zemí. Země BRICS byly vždy obhájci a praktiky nezávislé zahraniční politiky, trvaly na tom, aby vycházely z podstaty samotné záležitosti v hlavních mezinárodních otázkách, mluvily spravedlivě a dělaly věci oficiálním způsobem, neobchodovaly s principy, nepodléhaly vnějšímu tlaku a nebyly vazaly jiných zemí. Země BRICS mají široký konsenzus a společné cíle, a bez ohledu na to, jak se změní mezinárodní situace, původní záměr a společná aspirace na spolupráci se nezmění.
Spolupráce BRICS je v kritické fázi přenášení minulosti a postupu vpřed do budoucnosti. Musíme uchopit obecný trend, vést směr, držet se původního záměru jednoty a sebezdokonalování, posílit spolupráci v různých oblastech, podporovat vysoce kvalitní partnerství, podporovat rozvoj reformy globálního vládnutí spravedlivějším a rozumnějším směrem a vnést do světa více jistoty, stability a pozitivní energie.
Měli bychom prohloubit hospodářskou, obchodní, finanční a finanční spolupráci, abychom pomohli hospodářskému rozvoji. Rozvoj je nezcizitelným právem všech zemí, nikoli "patentem" několika zemí. V současnosti je hybná síla světového hospodářského zotavení nestabilní a mezinárodní instituce předpovídají, že světová ekonomika letos poroste o méně než 3%. Rozvojové země čelí ještě skličujícím výzvám a k dosažení cílů udržitelného rozvoje vede ještě dlouhá cesta. Země BRICS by měly být společníky na cestě rozvoje a revitalizace a stavět se proti "oddělení a rozbíjení řetězů" a ekonomickému nátlaku. Je nezbytné zaměřit se na pragmatickou spolupráci, zejména v oblasti digitální ekonomiky, zeleného rozvoje a dodavatelského řetězce, a podporovat výměny a výměny v hospodářské, obchodní a finanční oblasti. Čína zřídí "Vědecko-technologický inovační inkubátor Číny a BRICS pro novou éru", aby poskytla podporu transformaci vědeckých a technologických inovačních úspěchů; Spoléhajíc se na mechanismus spolupráce v oblasti spolupráce družic pro dálkový průzkum Země BRICS, prozkoumat zřízení "BRICS Global Remote Sensing Satellite Data and Application Cooperation Platform", která by poskytovala datovou podporu pro rozvoj zemědělství, ekologie a snižování katastrof v různých zemích. Čína je ochotna spolupracovat se všemi stranami na vybudování mechanismu BRICS pro výměnu a spolupráci v udržitelném průmyslu, který by poskytl průmyslovou dokovací a projektovou platformu pro spolupráci pro implementaci Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030.
Měli bychom rozšířit politickou a bezpečnostní spolupráci a udržovat mír a klid. "Zisk je větší než léčba, škoda je větší než chaos." V současné době duch mentality studené války stále přetrvává a geopolitická situace je pochmurná. Lidé všude se těší na dobré bezpečnostní prostředí. Mezinárodní bezpečnost je nedělitelná a obětování zájmů jiných zemí a hledání vlastní absolutní bezpečnosti nakonec poškodí samy sebe. Ukrajinská krize dospěla do tohoto bodu se složitými příčinami a nejnaléhavějším úkolem v tuto chvíli je přesvědčit mír a podpořit rozhovory, podpořit uvolnění, zastavit válku a dosáhnout míru.
Země BRICS by se měly držet obecného směru mírového rozvoje a upevnit strategické partnerství BRICS. Měli bychom dobře využívat mechanismy, jako je setkání ministrů zahraničí zemí BRICS a setkání vysokých představitelů pro bezpečnostní záležitosti, abychom se vzájemně podporovali v otázkách, které se týkají klíčových zájmů druhé strany, a posílili koordinaci v hlavních mezinárodních a regionálních otázkách. Je třeba aktivně zprostředkovávat žhavá témata, prosazovat politické urovnání a zklidňovat žhavá témata. Umělá inteligence je novou oblastí lidského rozvoje. Země BRICS se dohodly, že co nejdříve zahájí činnost studijní skupiny pro umělou inteligenci. Je nezbytné plně rozvinout úlohu výzkumné skupiny, dále rozšířit spolupráci v oblasti umělé inteligence, posílit výměnu informací a technickou spolupráci, společně odvádět dobrou práci při prevenci rizik, vytvořit rámec a normy řízení umělé inteligence s širokým konsensem a neustále zlepšovat bezpečnost, spolehlivost, kontrolovatelnost a spravedlnost technologií umělé inteligence.
Měli bychom posílit mezilidské výměny a podporovat vzájemné učení mezi civilizacemi. Civilizace jsou rozmanité a rozmanité, a to je to, co by svět měl být. Lidská historie nekončí jednou civilizací nebo jedním systémem. Země BRICS by měly pokračovat v duchu inkluzivity, obhajovat mírové soužití a harmonické soužití mezi různými civilizacemi a respektovat cestu modernizace, kterou si nezávisle zvolily všechny země. Je nezbytné dobře využívat mechanismy, jako je seminář BRICS o správě věcí veřejných, fórum pro výměnu mezi lidmi a soutěž v oblasti inovací žen, k prohloubení mezilidských výměn a posílení mezilidských vazeb.Čína navrhuje, aby země BRICS rozšířily spolupráci v oblasti vzdělávání, plně se zapojily do role aliancí odborného vzdělávání, prozkoumaly zavedení mechanismů spolupráce v oblasti digitálního vzdělávání a vytvořily model všestranné spolupráce v oblasti vzdělávání. Zároveň posilovat tradiční kulturní výměny a podporovat dědictví a inovace vynikající tradiční kultury.
– Musíme prosazovat čestnost a spravedlnost a zlepšit globální správu. Posílení globálního řízení je pro mezinárodní společenství správnou volbou, aby sdílelo rozvojové příležitosti a reagovalo na globální výzvy. Mezinárodní pravidla by měla být napsána a dodržována všemi v souladu s cíli a zásadami Charty Organizace spojených národů. Ještě nemožnější je zatáhnout gangy a zabalit jejich vlastní "rodinné právo a pravidla gangů" do mezinárodních pravidel. Země BRICS by měly praktikovat skutečný multilateralismus, chránit mezinárodní systém s OSN v jeho jádru, podporovat a posilovat multilaterální obchodní systém s WTO jako jeho jádrem a postavit se proti vytváření "malých kruhů" a "malých skupin". Měli bychom plně využít úlohu Nové rozvojové banky, podporovat reformu mezinárodního finančního a měnového systému a posílit zastoupení a hlas rozvojových zemí.
Těší mě, když vidím, že nadšení rozvojových zemí podílet se na spolupráci BRICS je vysoké a mnoho rozvojových zemí požádalo o připojení k mechanismu spolupráce BRICS. Musíme podporovat ducha BRICS otevřenosti, inkluzivity a oboustranně výhodné spolupráce, nechat více zemí připojit se k rodině BRICS, sdílet moudrost a úsilí a podporovat rozvoj globálního vládnutí spravedlivějším a rozumnějším směrem.
Vážení kolegové!
Starověký africký kontinent obsahuje jednoduchou a hlubokou moudrost. Existuje africké přísloví, které říká: "Choď sám rychle, jdi daleko." Duch Ubantu obhajuje "my jsme, a proto jsem" a zdůrazňuje, že lidé jsou vzájemně závislí a neoddělitelní. Harmonie a soužití a univerzální harmonie jsou krásným úsilím čínského národa po tisíce let. Čína je ochotna spolupracovat s partnery BRICS na podpoře konceptu společenství se společnou budoucností pro lidstvo, posílit strategické partnerství, prohloubit spolupráci v různých oblastech, reagovat na společné výzvy s odpovědností BRICS, vytvořit lepší budoucnost s odpovědností BRICS a společně plout na druhý břeh modernizace!
Děkuju.

https://www.guancha.cn/internation/2023 ... 6068.shtml

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 23 srp 2023, 20:19

https://sputnikglobe.com/20230823/five- ... 12427.html
Putin pochválil päť krajín BRICS za pevný postoj na globálnej scéne a obranu svetovej väčšiny
Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil pred účastníkmi 15. samitu BRICS a zdôraznil najdôležitejšie otázky globálnej politiky a hospodárskej spolupráce.
Krajiny BRICS zaujali pevný postoj na globálnej scéne a chránia záujmy väčšiny štátov sveta, uviedol ruský prezident Vladimir Putin.
"Našich päť krajín zaujalo na medzinárodnej scéne pevný postoj a predstavujú uznávaný subjekt," povedal Putin na plenárnom zasadnutí samitu BRICS v Juhoafrickej republike.
Autorita organizácie sa neustále posilňuje, pretože jej ciele zodpovedajú ašpiráciám hlavnej časti medzinárodného spoločenstva - "takzvanej svetovej väčšiny", dodal Putin.
Krajiny BRICS podporujú vytvorenie multipolárneho svetového poriadku založeného na vláde medzinárodného práva spolu s právom na sebaurčenie všetkých národov, povedal prezident a dodal, že päť krajín BRICS sa stavia proti hegemónii a politike neokolonializmu.

O ukrajinskej kríze a špeciálnej vojenskej operácii
Cieľom akcií Ruska na Ukrajine je ukončiť vojnu, ktorú rozpútal Kyjev proti civilistom a ktorú podporuje Západ, uviedol vo svojom prejave Vladimir Putin.
"Rusko sa rozhodlo podporiť ľudí, ktorí bojujú za svoju kultúru, za svoje tradície a jazyk, za svoju budúcnosť. Naše kroky na Ukrajine sa riadia jediným cieľom - ukončiť vojnu, ktorú rozpútal Západ a jeho satelity na Ukrajine proti ľuďom žijúcim v Donbase," povedal Putin na plenárnom zasadnutí na samite BRICS v Južnej Afrike.

O ceste rozvoja pre BRICS
Vladimir Putin uviedol, že je najvyšší čas zriadiť v rámci BRICS stálu komisiu pre dopravu, ktorá sa bude zaoberať logistikou.
"Dôležitou prioritou pre súčinnosť BRICS je vytvorenie nových udržateľných a bezpečných dopravných trás ... Domnievame sa, že nastal čas zriadiť v rámci BRICS stálu komisiu pre dopravu, ktorá by sa zaoberala nielen projektom Sever - Juh, ale v širšom meradle aj rozvojom logistiky a dopravných koridorov," zdôraznil Putin.
Rusko tiež očakáva zintenzívnenie spolupráce medzi krajinami BRICS v oblasti výskumu, povedal prezident a dodal, že Moskva je pripravená podeliť sa o technológie.
Zdôraznil, že krajiny BRICS musia rozšíriť zúčtovanie v národných menách a posilniť spoluprácu medzi bankami.
"Prispejeme k ďalšej komplexnej implementácii stratégie hospodárskeho partnerstva BRICS do roku 2025 a k vypracovaniu nových dlhodobých usmernení. Medzi nimi vidíme potrebu vo zvýšení úlohy našich štátov v medzinárodnom menovom a finančnom systéme, rozvoji medzibankovej spolupráce, rozšírení používania národných mien a prehĺbení spolupráce medzi daňovými, colnými a protimonopolnými orgánmi," povedal Putin na plenárnom zasadnutí na samite BRICS v Juhoafrickej republike.

O úlohe žien v hospodárstve a politike
Rusko podporuje usporiadanie samostatného ministerského stretnutia členských štátov BRICS o ženách, ktorých úloha v ekonomike a politike krajín by sa mala zvýšiť, uviedol v stredu ruský prezident Vladimir Putin.
"Plne podporujeme návrh našich juhoafrických kolegov na zorganizovanie samostatného ministerského stretnutia o ženách, ktorých úloha v politickom, hospodárskom a spoločenskom živote by sa mala nepochybne rozšíriť," povedal Putin.

O budúcoročnom samite BRICS
Rusko bude budúci rok predsedať BRICS a v októbri bude hostiť samit lídrov v Kazani, uviedol v stredu ruský prezident Vladimir Putin.
"Budúci rok bude predsedníctvo BRICS odovzdané Rusku... Plánujeme približne 200 politických, hospodárskych a spoločenských podujatí, ktoré sa budú konať v tucte ruských miest. Zároveň plánujeme usporiadať samit BRICS v októbri 2024 v Kazani," povedal Putin na plenárnom zasadnutí na samite BRICS v Juhoafrickej republike.
Konkrétne termíny budú dohodnuté diplomatickou cestou, dodal prezident.
Putin tiež vyzval krajiny BRICS, aby sa zúčastnili na medzinárodnom kultúrnom fóre, ktoré sa má konať 16. - 18. novembra v Petrohrade, keďže toto podujatie by sa mohlo stať platformou pre dialóg o budúcnosti kultúry vo svete.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 23 srp 2023, 21:14

https://sputnikglobe.com/20230823/brics ... 21740.html
Krajiny BRICS prijali dokument obsahujúci zásady rozšírenia
15. samit BRICS sa uskutoční 22. - 24. augusta v Johannesburgu v Južnej Afrike. Na tomto podujatí sa zúčastňuje značný počet vedúcich predstaviteľov nezápadných krajín. Desiatky krajín vyjadrili ochotu vstúpiť do organizácie.
Krajiny BRICS sa dohodli na kľúčových zásadách rozšírenia skupiny, informovali v stredu médiá s odvolaním sa na juhoafrického ministra zahraničných vecí Nalediho Pandora.
"Dohodli sme sa na otázke rozšírenia. Máme dokument, ktorý sme prijali a v ktorom sú stanovené usmernenia a zásady, procesy zvažovania krajín, ktoré sa chcú stať členmi BRICS," povedal Pandor v rozhlasovej stanici Ubuntu Radio, ktorú prevádzkuje juhoafrické ministerstvo zahraničných vecí.

Čínsky predseda Si Ťin-pching osobitne privítal myšlienku rozšírenia BRICS a zdôraznil, že o členstvo už požiadalo 20 krajín a mnohé ďalšie sa môžu pripojiť s cieľom posilniť vzájomný rozvoj.
400000035(28).jpg
BRICS združuje najväčšie rozvojové ekonomiky sveta, a to Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku. K tomuto hospodárskemu bloku sa chce pripojiť aj niekoľko ďalších krajín vrátane Alžírska, Argentíny, Egypta, Iránu, Indonézie, Saudskej Arábie, Turecka, Spojených arabských emirátov a ďalších. Južná Afrika, ktorá v januári prevzala rotujúce predsedníctvo BRICS, bude 22. - 24. augusta hostiť 15. samit BRICS.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 24 srp 2023, 20:21

https://sputnikglobe.com/20230824/brics ... 45067.html
Kľúčové body 15. samitu BRICS
Trojdňový historický samit skupiny BRICS, ktorá združuje najväčšie rozvojové ekonomiky sveta, sa konal v juhoafrickom hlavnom meste Johannesburg. Na záver podujatia juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa počas posledného dňa na mieste konania predstavil spoločné vyhlásenie.
Vo štvrtok lídri BRICS rozhodli o prijatí Argentíny, Egypta, Iránu, Etiópie, Spojených arabských emirátov a Saudskej Arábie do klubu, oznámil juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa a dodal, že vstup nových členov do bloku je prvou fázou procesu rozširovania skupiny.
Lídri BRICS tiež dosiahli dohodu o hlavných zásadách, normách, kritériách a postupoch pre proces rozširovania klubu.
https://t.me/geopolitics_live/4244 píše:(v odkaze telegramu je i PDF celého textu)
Kľúčové poznatky z vyhlásenia XV. samitu BRICS:
Vedúci predstavitelia krajín BRICS podporujú komplexnú reformu OSN vrátane jej Bezpečnostnej rady s cieľom zvýšiť jej demokratickosť, reprezentatívnosť, efektívnosť a účinnosť.

▪️ Zastúpenie rozvojových krajín v Rade OSN by sa malo zvýšiť.
▪️ BRICS zdôrazňujú význam podpory používania miestnych mien v medzinárodnom obchode a finančných transakciách medzi krajinami BRICS, ako aj ich obchodnými partnermi
▪️ Brazília, India, Čína a Južná Afrika vyjadrujú plnú podporu Rusku pri jeho predsedníctve BRICS v roku 2024 a pri organizovaní XVI. samitu BRICS v ruskej Kazani
▪️ blok vyzýva na potrebu dosiahnuť pokrok smerom k dosiahnutiu spravodlivého a trhovo orientovaného systému obchodovania s poľnohospodárskymi výrobkami, ukončeniu hladu, dosiahnutiu potravinovej bezpečnosti a zlepšeniu výživy
▪️ Lídri poverili ministrov zahraničných vecí, aby ďalej rozvíjali model partnerských krajín BRICS a zoznam potenciálnych partnerských krajín a do nasledujúceho samitu podali správu.
Krajiny BRICS zvažujú predsedníctvo Ruska v roku 2024
Krajiny BRICS plne podporujú predsedníctvo Ruska v skupine v roku 2024 a usporiadanie ďalšieho samitu v októbri v Kazani, uvádza sa vo vyhlásení BRICS po štvrtkovom samite v Johannesburgu.
"Brazília, India, Čína a Juhoafrická republika vyjadrujú plnú podporu Rusku pri jeho predsedníctve BRICS v roku 2024 a pri usporiadaní XVI. samitu BRICS v ruskej Kazani," uvádza sa v dokumente.
Lídri skupiny tiež poverili svojich ministrov zahraničných vecí, aby do nasledujúceho samitu pripravili zoznam potenciálnych partnerských krajín.
"Zároveň sme poverili našich ministrov zahraničných vecí, aby ďalej rozvíjali model partnerskej krajiny BRICS a zoznam potenciálnych partnerských krajín a do nasledujúceho samitu o tom podali správu," uvádza sa vo vyhlásení.
BRICS okrem iného podporuje väčšiu účasť rozvojových krajín na práci medzinárodných organizácií.
"Vyzývame na väčšie zastúpenie rozvíjajúcich sa trhov a rozvojových krajín v medzinárodných organizáciách a na multilaterálnych fórach, v ktorých zohrávajú dôležitú úlohu," uvádza sa v dokumente.

Lídri BRICS o reforme OSN
Lídri BRICS podľa vyhlásenia podporujú reformu OSN vrátane reformy Bezpečnostnej rady OSN, aby sa táto organizácia stala demokratickejšou a efektívnejšou.
"Podporujeme komplexnú reformu OSN vrátane jej Bezpečnostnej rady s cieľom zvýšiť jej demokratickosť, reprezentatívnosť, efektívnosť a účinnosť a zvýšiť zastúpenie rozvojových krajín v radoch členov rady, aby mohla primerane reagovať na prevládajúce globálne výzvy," uvádza sa vo vyhlásení.
Lídri sa tiež dohodli, že "posilnia spoluprácu v otázkach spoločného záujmu v rámci BRICS, ako aj na multilaterálnych fórach vrátane Valného zhromaždenia OSN a Rady pre ľudské práva, pričom zohľadnia potrebu presadzovať, chrániť a napĺňať ľudské práva neselektívnym, nepolitizovaným a konštruktívnym spôsobom a bez dvojitých štandardov," uvádza sa v dokumente.

BRICS podporuje používanie národných mien v medzinárodnom a bilaterálnom obchode
Členovia BRICS sa zasadzujú za používanie národných mien v medzinárodnom obchode, ako aj za finančné vyrovnanie v rámci združenia, uvádza sa vo vyhlásení.
"Zdôrazňujeme význam podpory používania národných mien v medzinárodnom obchode a finančných transakciách medzi krajinami BRICS, ako aj ich obchodnými partnermi. Podporujeme tiež posilnenie korešpondenčných bankových sietí medzi krajinami BRICS a umožnenie zúčtovania v miestnych menách," uvádza sa vo vyhlásení.
Združenie sa tiež zasadzuje za ďalšiu spoluprácu s cieľom posilniť dodávateľské reťazce a platobné systémy medzi svojimi členmi.
"Podporujeme ďalšiu spoluprácu medzi krajinami BRICS s cieľom posilniť prepojenie dodávateľských reťazcov a platobných systémov na podporu obchodu a investičných tokov. Súhlasíme s posilnením výmen a spolupráce v oblasti obchodu so službami, ako je stanovené v Rámci BRICS pre spoluprácu v oblasti obchodu so službami, s Podnikateľskou radou BRICS a Podnikateľskou alianciou žien BRICS (WBA) s cieľom podporiť vykonávanie Plánu spolupráce v oblasti obchodu so službami BRICS a príslušných dokumentov vrátane Rámca BRICS pre spoluprácu v oblasti obchodu s odbornými službami," uvádza sa vo vyhlásení.

BRICS o konflikte na Ukrajine
Členovia BRICS podporujú mierové riešenie konfliktu na Ukrajine prostredníctvom dialógu a diplomacie vrátane mierovej iniciatívy afrických štátov, uvádza sa vo vyhlásení.
"Pripomíname naše národné pozície týkajúce sa konfliktu na Ukrajine a v jej okolí, ktoré sme vyjadrili na príslušných fórach vrátane BRICS [Bezpečnostnej rady OSN] a VZ OSN [Valného zhromaždenia OSN]. S uznaním berieme na vedomie príslušné návrhy na sprostredkovanie a dobré služby zamerané na mierové riešenie konfliktu prostredníctvom dialógu a diplomacie vrátane mierovej misie afrických lídrov a navrhovanej cesty k mieru," uvádza sa vo vyhlásení.

Členovia BRICS sa zaviazali prehĺbiť hospodársku spoluprácu
Podľa záverečného vyhlásenia sa členské štáty BRICS zaviazali prehĺbiť hospodársku spoluprácu a koordináciu makroekonomickej politiky.
"Uznávame dôležitú úlohu, ktorú zohráva spolupráca krajín BRICS pri riešení rizík a výziev pre svetové hospodárstvo v záujme dosiahnutia globálneho oživenia a udržateľného rozvoja. Opätovne potvrdzujeme svoj záväzok posilniť koordináciu makroekonomickej politiky, prehĺbiť hospodársku spoluprácu a pracovať na realizácii silného, udržateľného, vyváženého a inkluzívneho hospodárskeho oživenia," uvádza sa vo vyhlásení.
Krajiny BRICS sa tiež zameriavajú na posilnenie spolupráce v oblasti poľnohospodárstva na celosvetovej úrovni a v rámci skupiny s cieľom zabezpečiť potravinovú bezpečnosť, uviedol BRICS.
"Uvedomujúc si, že krajiny BRICS produkujú tretinu svetovej produkcie potravín, opätovne potvrdzujeme svoj záväzok posilniť poľnohospodársku spoluprácu a podporovať udržateľné poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka krajín BRICS v záujme zvýšenia potravinovej bezpečnosti v rámci BRICS aj na celom svete," uvádza sa v dokumente.

BRICS o iránskej jadrovej otázke
Krajiny BRICS opätovne potvrdzujú potrebu vyriešiť iránsku jadrovú otázku mierovými a diplomatickými prostriedkami, uviedla organizácia.
"Opätovne zdôrazňujeme potrebu vyriešiť iránsku jadrovú otázku mierovými a diplomatickými prostriedkami v súlade s medzinárodným právom," uvádza sa v dokumente.
BRICS sa tiež zasadzuje za úplné obnovenie a účinné vykonávanie spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA).
"Zdôrazňujú význam zachovania JCPOA a rezolúcie BR OSN č. 2231 pre medzinárodné nešírenie jadrových zbraní, ako aj pre širší mier a stabilitu, a vyjadrujú nádej, že príslušné strany čo najskôr obnovia úplné a účinné vykonávanie JCPOA," uvádza sa v dokumente.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa zúčastňuje na stretnutí s iránskym ministrom zahraničných vecí Hosseinom Amirom-Abdollahianom v Moskve. - Sputnik International, 1920, 29.03.2023
Výzva BRICS na posilnenie odzbrojenia a nešírenia jadrových zbraní
Krajiny BRICS sú podľa vyhlásenia za posilnenie odzbrojenia a nešírenia zbraní vrátane oblasti biologických a chemických zbraní.
"Vyzývame na posilnenie odzbrojenia a nešírenia vrátane Dohovoru o zákaze vývoja, výroby a hromadenia zásob bakteriologických (biologických) a toxínových zbraní a o ich zničení (BTWC) a Dohovoru o zákaze vývoja, výroby, hromadenia zásob a použitia chemických zbraní a o ich zničení (CWC), pričom uznávame ich úlohu pri ochrane a zachovaní ich integrity a účinnosti v záujme zachovania globálnej stability a medzinárodného mieru a bezpečnosti," uvádza sa v dokumente.
Vedúci predstavitelia BRICS oceňujú záujem krajín globálneho Juhu o členstvo v skupine, uvádza sa v záverečnom vyhlásení.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 9840
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od skflanker_ » 25 srp 2023, 10:07

Stovky miliónov ľudí a bilióny $ - ako rozšírenie BRICS (БРИКС) ovplyvní jeho potenciál
Už v lete budúceho roka 2024 sa počet členov BRICS viac ako zdvojnásobí. Spolupráca sa rozširuje a bude mať aj finančný rozmer. V blízkej budúcnosti sa hospodárska a demografická váha BRICS na medzinárodnej scéne výrazne zvýši. Nová vlna expanzie sa dotkla 3 kontinentov: Južnej Ameriky (Argentína), Afriky (Egypt a Etiópia) a Ázie (Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Irán). V týchto 6 štátoch žije viac ako 400 miliónov ľudí, čo je porovnateľné s počtom obyvateľov celej EÚ. HDP nových členov BRICS v parite kúpnej sily presahuje 8 biliónov $: možno to porovnať s veľkosťou ekonomík "lokomotív" starej Európy - Francúzska a Nemecka. Vďaka novým členom sa teda podiel BRICS na svetovej populácii zvýši o 5,06% a na svetovej ekonomike o 4,79%. Za takýchto podmienok bude hlas združenia na medzinárodnej scéne znieť čoraz hlasnejšie.
20230824.jpg
Zdroj https://vk.com/wall-163061027_4565401 z 24.08.2023

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 15260
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od petrp » 25 srp 2023, 10:30

Země BRICS vítězí. Kontrolují 80% světových zásob ropy
Členské země dohromady tvoří více než 41 % světové populace s 3,14 miliardy lidí a zaujímají téměř 30 procent celkové rozlohy země. Se zhruba 24 procenty celosvětového HDP a 16 procenty všeho světového obchodu, patří už dnes k nejvýznamnějším ekonomickým světovým hráčům. To jsou ale údaje, které nezahrnují členy, jejichž přijetí bylo odsouhlaseno dnes na summitu BRICKS v JAR.

O členství v bloku BRICS má zájem více než 40 zemí, včetně Íránu, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Argentiny, Alžírska, Bolívie, Indonésie, Egypta, Etiopie, Kuby, Demokratické republiky Kongo, Komor, Gabonu a Kazachstánu.
https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/polit ... asob-ropy/
Chovej se k lidem vždy tak, jak bys chtěl, aby se ty kurvy chovaly k tobě. Laďa Větvička
MV Mi Amigo, the longest serving pirate radio ship in history SW 6085 kHz & OnLine
https://en.wikipedia.org/wiki/Offshore_radio

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 25 srp 2023, 19:05

https://sputnikglobe.com/20230825/brics ... 79322.html
BRICS pokračuje v rozhovoroch o vytvorení platobných nástrojov nezávislých od Západu - Moskva
MOSKVA (Sputnik) - Krajiny BRICS pokračujú v konzultáciách o vytvorení platobných nástrojov nezávislých od Západu, uviedol v piatok námestník ruského ministra zahraničných vecí a ruský šerpa v BRICS Sergej Riabkov.
"Pokračujú konzultácie o vytvorení účinných platobných nástrojov v rámci BRICS, nezávislých od Západu, ako aj bezpečnej platformy pre mnohostranné cezhraničné zúčtovanie," povedal Riabkov na tlačovej konferencii po skončení samitu BRICS v Johannesburgu.
Ak niektorá západná krajina zastaví svoju politiku sankcií a predloží žiadosť o vstup do BRICS, bude sa o nej uvažovať, povedal Riabkov.
"Ak sa niekto zo západnej skupiny, ktorá zrazu považuje BRICS za veľmi atraktívny, rozhodne prelomiť rady a ... odmietne uplatňovať politiku sankcií voči niektorému zo štátov združených v tomto združení a podá žiadosť, potom ju v súlade s postupom posúdime," povedal Rjabkov novinárom.
Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan má v úmysle navštíviť Rusko, povedal Sergej Rjabkov.
"Chápem, že budeme pokračovať v kontaktoch s našimi tureckými kolegami. Okrem iného sa plánuje návšteva tureckého ministra zahraničných vecí v Rusku," povedal Rjabkov novinárom.
Nová rozvojová banka BRICS neodmietla financovať ruské projekty, problémy spôsobila politika Západu, povedal v piatok námestník ruského ministra zahraničných vecí.
"Nová rozvojová banka neodmietla financovať ruské projekty: pri realizácii niektorých aspektov tejto práce sa vyskytli ťažkosti v dôsledku sankčného tlaku zo strany nám nepriateľskej západnej skupiny," povedal Riabkov novinárom.
So zmenou vedenia banky Rusko vidí snahu tohto finančného združenia nájsť kreatívne spôsoby riešenia tohto problému, dodal diplomat.
Rusko podľa neho naďalej odstraňuje prekážky, ktoré je potrebné prekonať, aby mohlo komunikovať s bankou BRICS.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 25 srp 2023, 19:06

https://sputnikglobe.com/20230825/brics ... 81043.html
Borrell z EÚ sa vyjadril k rozšíreniu BRICS
MOSKVA (Sputnik) - Rozšírenie skupiny krajín BRICS povedie k vytvoreniu štruktúry, ktorá predstavuje takmer polovicu svetovej populácie a spája nezápadnú alianciu, uviedol v piatok šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.
"V týchto dňoch sme videli, ako sa skupina BRICS rozšíri o veľmi odlišné krajiny, ktoré predstavujú takmer polovicu svetovej populácie. Minister Lavrov včera vysvetlil, čo toto spojenie ostatných znamená. Všetci ostatní sa organizujú a my proti tomu, samozrejme, nič nemáme. Ale začíname vidieť, že existuje aj pól, ktorý zoskupuje všetko, čo nie je Západ," povedal Borrell na záverečnom zasadnutí podujatia "Quo vadis Europa?" na Medzinárodnej univerzite Menendeza Pelaya v španielskom Santanderi.
Vo štvrtok hovorca EÚ pre zahraničnú politiku Peter Stano uviedol, že blok vzal na vedomie informácie týkajúce sa rozšírenia BRICS.
BRICS - skupina združujúca najväčšie rozvojové ekonomiky sveta, konkrétne Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Juhoafrickú republiku - usporiadala od utorka do štvrtka svoj každoročný samit na najvyššej úrovni v hlavnom meste Juhoafrickej republiky Johannesburgu. Argentína, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Irán, Etiópia a Egypt boli pozvané, aby sa počas samitu pripojili k skupine.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 26 srp 2023, 20:51

https://echo24.cz/a/HcFST/zpravy-svet-r ... i-partnery
Rozšíření BRICS nechává Západ chladným. „Každý si hledá nejvhodnější partnery“
Plány zemí BRICS nechávají Západ chladným. Hrozbu v rozšíření bloku o šest nových členů nevidí USA ani Německo. Jihoafrická republika zdůraznila, že je „zcela nesprávné“ považovat BRICS za protizápadní platformu. Informuje o tom například server Deutsche Welle.

Země BRICS, tedy Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, mají v plánu se v roce 2024 rozšířit o šest nových členů: Argentinu, Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Egypt a Etiopii. Západní státy ale ani po rozšíření bloku nepovažují BRICS za hrozbu. Poradce USA pro národní bezpečnost Jake Sullivan prohlásil, že blok BRICS není geopolitickým soupeřem Spojených států, protože jejich zájmy jsou příliš odlišné.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí pak prohlásil, že v zájmu zachování globálního míru a bezpečnosti budou USA i nadále spolupracovat s partnery a spojenci na dvoustranných, regionálních a mnohostranných fórech. „USA znovu zdůrazňují své přesvědčení, že země si mohou vybrat partnery a uskupení, s nimiž se budou sdružovat,“ uvedl také mluvčí.

Podobný názor zastává i Berlín. Podle ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové je legitimní, že se země v globalizovaném světě poohlížejí po aliancích. „Každá země si musí neustále klást otázky: Které partnerství nejlépe odpovídá jejím vlastním hodnotám a zájmům? Která jsou pro ni z dlouhodobého hlediska nejpřínosnější,“ uvedla Baerbocková s tím, že Německo již se všemi zeměmi BRICS, kromě Íránu, má navázanou komunikaci.Blok rozvíjejících se zemí BRICS založily v roce 2009 Brazílie, Rusko, Indie a Čína a o rok později se přidala Jihoafrická republika. O členství v BRICS má podle údajů jihoafrických úřadů zájem zhruba 40 zemí světa, z nichž 22 o přijetí formálně požádalo. V první vlně rozšíření se tak k bloku přidá šest zemí.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 15260
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od petrp » 29 srp 2023, 08:22

Pokus o prolomení dominance Západu. A ten neví, co říci. Novináři o summitu BRICS mlčí, poslanec Kobza pozorně sledoval
Sedmdesát procent světové ropy, padesát čtyři procent zemního plynu. Takové zásoby bude od prvního ledna příštího roku kontrolovat ekonomické uskupení BRICS, které se vedle zakládajících Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky rozšíří o šest dalších regionálních mocností. Poslanec SPD Jiří Kobza sledoval konferenci, na které se přepisovala světová politika. Má dojem, že na rozdíl od českých novinářů. „Propagandisté zřejmě nedostali včas pokyny, jak BRICS poplivat, a Západ neví co s tím, protože mu zřejmě dochází, že tento vlak mu již ujel,“ krčí rameny.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/r ... val-741958
Chovej se k lidem vždy tak, jak bys chtěl, aby se ty kurvy chovaly k tobě. Laďa Větvička
MV Mi Amigo, the longest serving pirate radio ship in history SW 6085 kHz & OnLine
https://en.wikipedia.org/wiki/Offshore_radio

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 26 zář 2023, 10:47

https://sputnikglobe.com/20230925/expan ... 43122.html
Rozšírenie BRICS má zásadný význam, keďže sa má týkať viac ako 80 % svetových zásob ropy - venezuelský FM
OSN (Sputnik) Lenka Whiteová - Rozširovanie BRICS je veľmi dôležité najmä pre energetický sektor, keďže po začlenení nových členov bude blok predstavovať viac ako 80 % svetových zásob a produkcie ropy, povedal pre Sputnik venezuelský minister zahraničných vecí Yvan Gil na okraj Týždňa na vysokej úrovni Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.
"Rozširovanie BRICS je mimoriadne dôležité, najmä v energetickom sektore, keďže hovoríme o tom, že po vstupe Saudskej Arábie, Iránu a krajín ako Venezuela bude v budúcnosti do pôsobnosti BRICS patriť viac ako 80 % svetových zásob ropy a jej produkcie," povedal Gil.
Okrem toho členské štáty BRICS budú spoločne kľúčovým svetovým spotrebiteľom energie, dodal.
Celkovo venezuelský minister zahraničných vecí považuje rozširovanie BRICS za "ideálnu alianciu dokonalého dopĺňania sa".
"Je to nový poriadok, nielen politický, ale aj hospodársky, a samozrejme, ak sa nám časom podarí upevniť de-dolarizáciu obchodu s energiami a priemyselným tovarom, napríklad technológiami, ktoré sa vyrábajú v Číne a Indii, skutočne prispejeme k vytvoreniu vyváženejšieho sveta," povedal.
Venezuela dúfa, že sa čoskoro stane členom bloku BRICS, keďže vidí podporu svojej žiadosti zo strany všetkých členských štátov vrátane Ruska, povedal Yvan Gil.
"Zúčastnili sme sa na samite BRICS v Johannesburgu a sme veľmi radi, že sa môžeme stať partnerom [tohto bloku]. Spolu s ďalšími 22 krajinami sme podali žiadosť o členstvo. Vítame rozšírenie BRICS, ktoré má alebo bude mať od januára, keď sa predsedníctvo presunie na Rusko. Venezuela je odhodlaná stať sa čoskoro oficiálnym členom tohto bloku. Brazília, Rusko, Čína a Južná Afrika nás rozhodne podporujú, všetky krajiny podporujú našu kandidatúru. Nemáme s tým žiadne problémy a pracujeme na tom," povedal Gil.
Podľa jeho slov Venezuela už pracuje vo všetkých komisiách BRICS a vymieňa si s členmi informácie.
Venezuela a Rusko čoskoro zorganizujú zasadnutie medzivládnej komisie na vysokej úrovni a budú diskutovať o vojensko-technickej spolupráci, uviedol venezuelský minister zahraničných vecí.
"Všetky plány s Ruskom sa prerokúvajú v rámci medzivládnej komisie na vysokej úrovni, ktorá sa čoskoro zíde, pričom na programe je aj otázka vojensko-technickej spolupráce," povedal Gil.
Uviedol tiež, že komisia má špeciálnu subkomisiu, ktorá konkrétne diskutuje o možnosti otvorenia závodu na výrobu kalašnikova vo Venezuele.
Mnohé európske, ázijské a americké spoločnosti prejavili záujem o spoluprácu s Venezuelou v rôznych odvetviach vrátane energetiky, povedal Yvan Gil a dodal, že latinskoamerická krajina je na ceste stať sa čoskoro štvrtou najväčšou zásobárňou plynu.
"Zistili sme záujem mnohých spoločností - európskych, ázijských a amerických - o účasť v rôznych odvetviach Venezuely vrátane energetiky," povedal Gil pre Sputnik na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.
Minister zahraničných vecí poukázal na nedávnu iniciatívu v oblasti investícií do plynu s názvom Global Gateway Investment Agenda, na ktorej sa dohodli Európska únia a Spoločenstvo latinskoamerických a karibských štátov na svojom júlovom samite.
"Mali by sme pripomenúť, že Venezuela je najväčšou zásobárňou ropy na svete a veľmi skoro sa staneme štvrtou najväčšou zásobárňou plynu na svete. Inými slovami, je tu veľa príležitostí, náš ropný priemysel neustále rastie. A máme naozaj veľký záujem zo strany rôznych spoločností," povedal Gil.
Venezuela rokovala o bezpodmienečnom zrušení jednostranných sankcií voči krajine so "všetkými členmi medzinárodného systému" vrátane Spojených štátov, dodal venezuelský minister zahraničných vecí Yvan Gil.
"Sankcie sú zbytočné a musia sa zrušiť. Venezuela je pripravená rokovať a viesť rokovania so všetkými členmi medzinárodného systému vrátane USA a žiadať úplné a bezpodmienečné zrušenie sankcií," povedal Gil.
Podľa jeho slov venezuelský prezident Nicolas Maduro poveril tím pod vedením predsedu parlamentu Jorgeho Rodrigueza, aby rokoval práve s USA a opozíciou podporovanou USA.
"Zatiaľ čo rokovania prebiehajú prirodzeným spôsobom, Venezuela naďalej verí, že Washington sa vráti k rozumu a okamžite zruší sankcie," povedal Gil.

Gil tiež uviedol, že Venezuela absolvovala celý rad "pozitívnych" bilaterálnych a multilaterálnych stretnutí v rámci Týždňa na vysokej úrovni Valného zhromaždenia OSN, ktorý sa koná v New Yorku od 18. do 26. septembra.
"Nasadili sme našu bolívarskú mierovú diplomaciu. Stretnutia boli veľmi pozitívne a našli sme atmosféru podpory pre [venezuelskú] vládu, predovšetkým pokiaľ ide o otázku zrušenia jednostranných donucovacích opatrení a sankcií voči našej krajine," dodal najvyšší venezuelský diplomat.
Venezuela podporuje scenár riešenia krízy na Ukrajine prostredníctvom rokovaní, pretože sa domnieva, že dodávky zbraní a iné nástroje na predĺženie konfliktu nemôžu priniesť pozitívne výsledky, zdôraznil venezuelský minister zahraničných vecí Yvan Gil.
"Venezuela, ako povedal prezident Nicolas Maduro, je odhodlaná dosiahnuť mier, skutočný mier. Chceme, aby diplomacia zvíťazila nad dodávkami zbraní," povedal Gil pre Sputnik na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.
"Venezuela sa pripája k výzve, že diplomacia musí prevládnuť nad dodávkami zbraní a umelým predlžovaním konfliktu, ktoré nevedie k žiadnym pozitívnym výsledkom," povedal.
Najvyšší venezuelský diplomat uviedol, že bezpečnosť východoeurópskeho regiónu by sa mala dosiahnuť prostredníctvom diplomatických dohôd, a vyjadril podporu iniciatívam, ktoré môžu priniesť mier, vrátane tých, ktoré navrhli Čína, Bielorusko, Brazília, Mexiko a Južná Afrika.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 20 říj 2023, 00:22

https://sputnikglobe.com/20231019/russi ... 24537.html
Pepe Escobar: Rusko a Čína plánujú v Pekingu nový hospodársky poriadok
História nám tento týždeň - s podtónom poetickej spravodlivosti - predstavila konečný, do očí bijúci kontrast medzi geopolitikou minulosti, ktorá sa odohráva v ohnivom kúte juhozápadnej Ázie, a geopolitikou budúcnosti, ktorá sa odohráva vo východoázijskom Pekingu, jednom z hlavných miest vznikajúcej multipolarity.
Začnime budúcnosťou. Tretie fórum Pásmo a cesta v Pekingu fungovalo ako akási cestovná mapa pre hospodársku/infraštrukturálnu integráciu Eurázie. Predchádzalo mu, keď Štátna rada Čínskej ľudovej republiky 10. októbra zverejnila pomerne podrobnú bielu knihu o nových hodvábnych cestách - alebo Iniciatíve pásma a cesty (BRI), aktuálnej zastrešujúcej zahraničnopolitickej koncepcii Číny v dohľadnej budúcnosti.
BRI, pôvodne definovanú ako OBOR (One Belt, One Road - jeden pás, jedna cesta), spustil prezident Si Ťin-pching pred desiatimi rokmi najprv v kazašskej Astane (súčasť "pásu", ako série hospodárskych pásov) a potom v indonézskej Jakarte (súčasť "cesty", ako námornej Hodvábnej cesty).
Po desiatich rokoch, takmer 150 zúčastnených krajinách a viac ako 1 bilióne dolárov v čínskych investíciách to všetko zhrnula biela kniha: BRI sa neustále rozvíja ako viacvrstvová platforma medzinárodného obchodu a prepojenia; ako mechanizmus rozvoja rozsiahlych oblastí globálneho Juhu/globálnej väčšiny; a ako praktická protiváha západnej hegemónie.
Väčšina projektov BRI sa týka ťažobného priemyslu a dopravných koridorov. Nie náhodou sa kľúčové ťažobné odvetvia sústreďujú v Rusku a Perzskom zálive - a to úzko súvisí s komplexnou strategickou snahou Pekingu obísť zadržiavanie hegemóna a prípady hybridnej vojny.
Preto nie je divu, že čestným hosťom Fóra 2023 bol prezident Putin; a zo všetkých diskusií celkom jasne vyplynulo, že Rusko bude odteraz ešte viac kľúčovým partnerom BRI - v súlade s prehlbovaním rusko-čínskeho strategického partnerstva sú celé vedenia úplne zosynchronizované.
Verný puntičkárskemu, symbologicky ťažkopádnemu čínskemu protokolu bolo nevyhnutné aj to, že pri vstupe na slávnostnú večeru fóra bol prvým čestným hosťom Putin. Hneď za ním boli lídri zo strednej Ázie (Tokajev a Mirzijojev z Kazachstanu a Uzbekistanu) a juhovýchodnej Ázie (Joko Widodo z Indonézie).

Nasledujúci: Severná hodvábna cesta
Prezident Si oznámil, že účastníci obchodného samitu na fóre uzavreli nové dohody o infraštruktúre v hodnote neuveriteľných 97,2 miliardy USD.
To je nová paradigma.
Porovnajte ju so starou paradigmou večných vojen: Biely dom pracuje na balíku 100 miliárd dolárov na financovanie ukrajinsko-izraelských vojen.Trojhodinové stretnutie Putina a Si medzi štyrmi očami bolo kľúčové z viacerých hľadísk. Bolo názornou ukážkou toho, ako Rusko a Čína spoločne organizujú snahu o vytvorenie multipolárneho sveta.A toho, že BRI funguje bok po boku s nadchádzajúcim BRICS 11 (v platnosti od 1. januára, keď Rusko začne predsedať BRICS).Putin, ľstivý ako líška, poznamenal, že nám nemôže povedať "všetko", o čom rokoval so Si.Mohol však povedať, že prešli "celú bilaterálnu agendu, je tam veľa otázok: je to hospodárstvo, financie, politická interakcia a spoločná práca na medzinárodných platformách".Okrem toho "sme podrobne diskutovali aj o situácii na Blízkom východe. Podrobne som prezidenta informoval aj o situácii na ukrajinskej trati. Všetky tieto vonkajšie faktory sú spoločnými hrozbami (kurzíva moja). Posilňujú rusko-čínsku interakciu."
Čína - Rusko podpísali najväčšiu dohodu v ich spoločnej histórii o dodávkach obilia; 2,5 bilióna rubľov za 70 miliónov ton obilia, strukovín a olejnín dodávaných počas 12 rokov.
To úplne ničí sériové scenáre amerického Think Tanklandu, ktoré obhajujú námornú blokádu ako kľúčovú stratégiu na zadržiavanie Číny s cieľom vyhladovať ju po potravinách a surovinách.
Pokiaľ ide o energetiku, Xi očakával, že rozšírený plynovod Power of Siberia II alebo plynovod Rusko-Mongolsko-Čína dosiahne "podstatný pokrok" čo najskôr.
Akokoľvek Putin zdôrazňoval "rešpektovanie civilizačnej rozmanitosti" Ruska aj Číny, ako aj právo každého civilizačného štátu na vlastný model rozvoja, skutočne vyniklo jeho podrobné vysvetlenie koridorov prepojenia. Putin zdôraznil, ako sa "v európskej časti Ruska vytvára severojužný koridor - od Baltského mora po Irán.Bude sa tam organizovať bezproblémová železničná komunikácia."
To bol priamy odkaz na Medzinárodný severojužný dopravný koridor (INSTC), ktorého hlavnými uzlami sú Rusko, Irán a India. Ten sa v strednodobom a dlhodobom horizonte prepojí s centrálnymi euroázijskými koridormi BRI.
Putin dodal, že "ďalšie úseky budú prechádzať cez Sibír, Ural a Jamal. Vybuduje sa Severný morský priechod - do Severného ľadového oceánu.Železničné trasy budú viesť z centrálnej Sibíri na juh - k Indickému a Tichému oceánu (...) Koridor bude prechádzať aj z Arktídy na juh - vybuduje sa železničná trať z BAM do Jakutska, mosty cez Lenu a Amur, zmodernizujú sa diaľnice a vytvoria sa hlbokomorské terminály."
Putinova charakteristika Severnej morskej cesty je mimoriadne zásadná:
"Všetky tieto dopravné koridory zo severu na juh v európskej časti Ruska, na Sibíri a na Ďalekom východe otvárajú možnosť priameho prepojenia a integrácie Severnej námornej cesty s hlavnými logistickými uzlami na juhu nášho kontinentu, na pobreží Indického a Tichého oceánu. Pokiaľ ide o Severnú morskú cestu, Rusko nielen vyzýva svojich partnerov, aby aktívne využívali jej tranzitný potenciál. Dovoľte mi povedať viac: pozývame zainteresované štáty, aby sa priamo podieľali na jej rozvoji, a sme pripravení poskytnúť spoľahlivú ľadovú navigáciu, komunikáciu a zásobovanie.
Už od budúceho roka bude plavba nákladných lodí ľadovej triedy po celej dĺžke Severnej morskej cesty celoročná. Vytvorenie uvedených medzinárodných a regionálnych logistických a obchodných trás objektívne odráža hlboké zmeny, ktoré prebiehajú v globálnej ekonomike."
Takže tu máme Putina, ktorý osobne vyzýva spoločnosti a podniky z celého globálneho Juhu, aby priamo investovali do integrácie celej Eurázie. A pre tých, ktorí toto posolstvo nepochopili, Suezský prieplav sa pre mnohých z celého Globálneho Juhu čoskoro stane reliktom - geoekonomickej - minulosti.
Fórum bolo názornou ukážkou toho, že BRI, otvorená platforma - na Západe nezrozumiteľný pojem - ďaleko presahuje rámec obchodu, rozvoja infraštruktúry a koridorov prepojenia. Ide aj o medzikultúrnu interakciu a tie povestné, Xi definované "výmeny medzi ľuďmi", ktoré sú príkladom, pokiaľ ide o civilizačné spolužitie.
Stredoázijci a juhovýchodní Ázijci sa bratali na celom svete.
Maďarský Viktor Orbán sa s radosťou rozprával s každým bez toho, aby bol označený za "autoritára", ktorý je v rozpore s "hodnotami" EÚ. Delegácia Talibanu si vylepšila kontakty, keď práve nediskutovala o čínskych investíciách do medi a výstavbe novej cesty cez Wachánsky koridor, ktorá priamo spája severný Afganistan so Sin-ťiangom.
Akoby išlo o high-tech remix ducha starovekých hodvábnych ciest, keď kočovní skýtski jazdci, obľubujúci zlaté šperky a čínsky hodváb, otvorili nový obchodný front tým, že pôsobili ako sprostredkovatelia uľahčujúci obchod cez Euráziu medzi Áziou a Európou.
Mimochodom, Európa a celý kolektívny Západ boli na fóre Pásmo a cesta takmer neviditeľné.
Čo nás privádza k mýtu univerzalistického Západu, ktorý je teraz v troskách.
Kľúčovými bodmi zlomu boli v poslednom čase poníženie hegemóna v Afganistane; krach projektu Ukrajina - s prichádzajúcim kozmickým ponížením NATO; a krach údajne neporovnateľnej izraelskej inteligencie v Palestíne, ktorá sa slepo pomstila prostredníctvom kolektívneho trestu.
Skýti na koňoch na ceste za špičkovými technológiami
Porovnajte to všetko s Putinom a Siom v Pekingu. Nahromadené debakle poukazujú na neúprosný rozpad západného projektu "konca dejín". A bude ešte horšie: nová geoekonomická paradigma, o ktorej sa diskutovalo v Pekingu, bude naďalej urýchľovať bezohľadné, neúprosné preťažovanie, ekonomické aj geopolitické, "najmocnejšieho národa v dejinách sveta" (copyright Biely dom).
Američania sú absolútne vydesení, okrem iných prípadov, aj z toho, že Irán a Saudská Arábia teraz spoločne strategicky pripravujú Veľký obraz: nevyhnutný dôsledok détente, ktoré najprv zosnovali Rusi a potom uzavreli Číňania.
Američania sú absolútne paralyzovaní skutočnosťou, že BRI a BRICS 11 sú už zapojené do procesu prevrátenia imperiálneho, neokoloniálneho obchodného modelu Západu naruby.
Putin, Si a hostia na fóre Pásmo a cesta dali jasne najavo, že ide v podstate o nové dodávateľské reťazce komodít; nové a vylepšené námorné hodvábne cesty; a obchádzanie západom kontrolovaných dusených miest - ako ukazuje (priložená) mapa. Všetko to vedie k prepojenému labyrintu, v ktorom sa nachádzajú BRI, BRICS, EAEU a SCO.
Jedenástka BRICS pod vedením Ruska a Číny - a ďalej (Putin naznačil, že Indonézia sa stane jedným z nových členov v roku 2024) už prevracia naruby všetky Mackinderom nasiaknuté fantázie na ceste k zjednoteniu Eurázie a konfigurácii Afro-Eurázie ako rozšíreného, mierového, dominantného Heartlandu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 18 lis 2023, 12:13

https://sputnikglobe.com/20231117/china ... 22836.html
Čína bude hostiť piate obranné a bezpečnostné fórum ŠOS v novembri
PEKING (Sputnik) - Čína bude 20. - 29. novembra hostiť piate obranné a bezpečnostné fórum Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS), oznámilo v piatok ministerstvo obrany krajiny.
"Čínske ministerstvo obrany bude v dňoch 20. - 29. novembra 2023 hostiť Piate obranné a bezpečnostné fórum Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS), na ktoré sú pozvaní zástupcovia rezortov obrany, experti a akademici z členských štátov ŠOS, štáty - pozorovatelia a partnerské štáty v dialógu," uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na oficiálnej stránke ministerstva.
V rámci fóra sú naplánované odborné prednášky, semináre a výmena názorov medzi účastníkmi.
Podujatie je zamerané na posilnenie vzájomného porozumenia a vzájomnej dôvery medzi armádami účastníckych štátov, na štúdium a diskusiu o spôsoboch prehĺbenia spolupráce ŠOS v oblasti obrany a bezpečnosti, ako aj na aktívne budovanie užšieho spoločenstva ŠOS so spoločnou budúcnosťou.
ŠOS je medzivládna organizácia, ktorú v súčasnosti tvorí deväť členských štátov: Čína, India, Irán, Kazachstan, Kirgizsko, Pakistan, Rusko, Tadžikistan a Uzbekistan. Má aj tri pozorovateľské štáty: Afganistan, Bielorusko a Mongolsko. Arménsko, Azerbajdžan, Kambodža, Nepál, Srí Lanka a Turecko patria medzi 14 partnerov organizácie, ktorí vedú dialóg. V júli členovia podpísali memorandum o záväzkoch Bieloruska pri vstupe do bloku, ktorý sa oficiálne očakáva v roku 2024.
Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 22 lis 2023, 14:27

https://sputnikglobe.com/20231121/raisi ... 06201.html
Raisi vyzýva lídrov BRICS, aby využili ekonomické a politické možnosti na vyvíjanie tlaku na Izrael
TEHERÁN (Sputnik) - Iránsky prezident Ebrahim Raisi v utorok vyzval krajiny BRICS, aby sa lídrov, aby využili všetky hospodárske a politické možnosti na vyvíjanie tlaku na na Izrael.
Uprostred stupňujúcich sa hrôz v pásme Gazy počas "druhej fázy" konfliktu Izraela s hnutím Hamas, tento zintenzívnil svoje kroky, v dôsledku čoho sa zvýšil počet civilných obetí. Iránsky prezident Ebrahim Raisi v reakcii na to vyzval vedúcich predstaviteľov krajín BRICS, aby využili hospodárske a politické možnosti na vyvíjanie tlaku na izraelskú vládu.
"Spojené štáty urobili všetky medzinárodné organizácie bez tváre. Irán chce, aby sa členovia a vlády BRICS postavili za bezpečnosť, nastolili spravodlivosť a bojovali proti rasovej diskriminácii vo svete, ako aj využili všetky svoje politické a hospodárske možnosti a moc na vyvíjanie tlaku na Izrael a jeho podporovateľov zo západných krajín," povedal Raisi na mimoriadnom samite BRICS o Blízkom východe.
Raisi vyzval krajiny BRICS, aby uznali izraelskú vládu za "teroristický režim".
"Neustále útoky Izraela na nemocnice, zdravotnícke centrá a náboženské miesta, ako aj vraždy žien a detí, lekárov, zdravotných sestier a novinárov sú teroristickými činmi a je potrebné uznať izraelský režim za teroristický režim a jeho armádu za teroristickú organizáciu," povedal Raisi.
Krajiny BRICS musia v OSN prijať rezolúciu s cieľom zastaviť zločiny Izraela v pásme Gazy, povedal Raisi.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 22 lis 2023, 14:46

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/si- ... ri-v-gaze/
Si na setkání BRICS vyzývá k okamžitému příměří v Gaze
Čínský prezident Si Ťin-pching, ruský prezident Vladimir Putin a další představitelé se připojili ke generálnímu tajemníkovi OSN Antoniu Guterresovi na „mimořádném“ zasedání bloku rozvojových zemí BRICS, kde se diskutovalo o válce mezi Izraelem a Hamásem. (Foto: Flickr)

Virtuálního setkání se zúčastnili vedoucí představitelé Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky spolu se zeměmi, které se k BRICS brzy (v lednu) připojí, včetně Saúdské Arábie, Argentiny, Egypta, Etiopie, Íránu a Spojených arabských emirátů.

Během svého projevu Si podle agentury Sin-chua vyzval k okamžitému příměří v Gaze, které by vedlo k dosažení „trvalého míru a bezpečnosti“. Ve virtuálním projevu dále ujistil, že bez „spravedlivého řešení“ palestinské otázky nezůstane na Blízkém východě „žádný trvalý mír a stabilita“.

Vyzval všechny strany, aby se okamžitě dohodly na příměří a zastavily veškeré násilí, včetně útoků, jejichž cílem je civilní obyvatelstvo. Si dále uvedl, že všichni zadržení civilisté musí být propuštěni, aby se „zabránilo dalším ztrátám na životech a utrpení“. Si dále zdůraznil, že Čína si přeje, aby trvalý mír nakonec zajistilo dvoustátní řešení.

Podle více ze shrnutí Siových poznámek:
„Čína poskytne obyvatelům Gazy větší podporu a pomoc a vyzývá k vytvoření humanitárních koridorů na ochranu civilistů. Hlavní příčinou palestinsko-izraelské krize je, že právo na existenci a právo na návrat palestinského lidu bylo dlouho ignorováno.“

Čínské ministerstvo zahraničí den předtím zopakovalo totéž: ministr zahraničí Wang Yi prohlásil, že svět „musí v Gaze urychleně jednat“ a nastolit příměří. „Mezinárodní společenství musí urychleně jednat a přijmout účinná opatření, aby se zabránilo šíření této tragédie. Čína v tomto konfliktu pevně stojí na straně spravedlnosti a férovosti.“

Tyto poznámky pronesl při pozdravu s vedoucími představiteli arabských a většinově muslimských zemí, kteří se sešli v Pekingu. Byli mezi nimi vrcholní diplomaté Saúdské Arábie, Jordánska, Egypta, Palestinské samosprávy a Indonésie. Na dvoudenním setkání v Pekingu je zastoupena také Organizace islámské spolupráce.

Saúdský ministr zahraničí princ Faisal bin Farhan Al Saud s tím souhlasil: „Poselství je jasné: válka musí okamžitě skončit, musíme okamžitě přejít k příměří a okamžitě musí přijít pomoc a materiál.“

Podle očekávání měli účastníci v Pekingu tendenci svalovat vinu za rostoucí počet mrtvých civilistů přímo na Izrael. FM Wang to vyjádřil v následujícím prohlášení: „Izrael by měl zastavit kolektivní trestání obyvatel Gazy a co nejdříve otevřít humanitární koridor, aby zabránil humanitární krizi většího rozsahu,“ řekl delegátům summitu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39000
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: BRICS, ŠOS, ...

Příspěvek od Alchymista » 23 lis 2023, 21:11

https://www.czechfreepress.cz/asie-a-pa ... brics.html
Pákistán požádal o vstup do BRICS
TASS: Pákistán požádal o vstup do BRICS v roce 2024 a počítá s pomocí Ruska v otázce vstupu republiky do sdružení.

Uvedl to nový pákistánský velvyslanec v Rusku Muhammad Chálid Džamálí ve svém prvním rozhovoru pro agenturu TASS.

Pákistán nebude podporovat sankce proti Rusku,
Hodlá od Ruska nakupovat velké objemy ropy a plynu.
Rusko a Pákistán pracují na otevření přímých letů.
Pákistán je připraven jednat s Ruskem o používání platebních karet "Mir".
- Pákistánský velvyslanec v Rusku.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět