Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Odpovědět
Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14885
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od martanus » 18 čer 2017, 08:33

Prezident malého tichomořského státu Vanuatu Baldwin Lonsdale náhle zemřel na infarkt ve věku 67 let. "Vanuatu ztratilo jednoho ze svých největších vůdců," prohlásil poslanec Sela Molisa. Prezidentem byl zvolen v září 2014.
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od Alchymista » 04 lis 2017, 14:27

Zámorské teritórium Novej Kaledónie a závislých území (francúzske)

Rok 2018 je posledný možný termín uskutočnenia druhého referenda o nezávislosti podľa dohôd z roku 1998, ktoré určujú, že sa musí uskutočniť v období rokov 2014-2018.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od QVAK » 17 lis 2018, 22:15

Hráz čínskému vlivu. Američané spolu s Australany rozšíří základnu na Papui

Spojené státy v sobotu oznámily, že se společně s Austrálií budou podílet na rozšíření námořní základny na ostrově Manus na Papui-Nové Guinei. Jde o krok, kterým se pokoušejí omezit rostoucí vliv Číny v regionu, uvedla britská BBC na svých internetových stránkách.
„Spojené státy se budou s Austrálií a Papou-Novou Guineou podílet na jejich společné iniciativě na námořní základně Lombrum,“ řekl dnes americký viceprezident Mike Pence na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). USA podle něho chtějí se zmíněnými dvěma zeměmi spolupracovat „při ochraně suverenity a námořního práva“.
Jaké další plány ohledně základny Američané mají, neprozradil. Neřekl ani, zda by tam USA udržovaly posádku trvale. Austrálie tam zřejmě podle svého ministra obrany Christophera Pyna své lodě natrvalo vyšle.

https://echo24.cz/a/SVzZV/hraz-cinskemu ... u-na-papui

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od QVAK » 18 lis 2018, 18:12

Napjatý závěr summitu APEC, USA a Čína se neshodly na komuniké. Přetahovaná o Papuánce

Summit zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) skončil dnes v Papui-Nové Guinei bez závěrečného komuniké kvůli sporům USA a Číny ohledně problémů světového obchodu. Spojené státy podle agentury AP trvaly na tom, aby dokument důrazně odsoudil "nekalé" obchodní praktiky, z nichž Washington obviňuje Čínu. Ta zase žádala kritiku obchodního protekcionismu, jehož se podle Pekingu dopouštějí USA. Místo závěrečného komuniké se tak 21 států regionu omezilo na závěrečné prohlášení Petera O'Neilla, premiéra hostitelské země.
V Port Moresby, kde se summit APEC konal, jsou známky čínských půjček a investic jasně patrné, stejně jako snaha západních států investovat do papuánské ekonomiky. Spojené státy, Austrálie, Nový Zéland a Japonsko představily na summitu plán v hodnotě 1,7 miliardy dolarů (39 miliard Kč) a oznámily, že budou spolupracovat s Papuou-Novou Guineou, aby do roku 2030 zajistily přístup k elektřině pro většinu obyvatel této země.
https://echo24.cz/a/SVWaS/napjaty-zaver ... o-papuance

Pepe Razzi
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1241
Registrován: 16 úno 2017, 19:08

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od Pepe Razzi » 02 led 2020, 23:15

Palau je prvním státem, který zakázal opalovací krémy kvůli poškozování korálů

Palau is first country to ban 'reef toxic' sun cream
From Wednesday, sun cream that includes common ingredients, including oxybenzone, is not allowed to be worn or sold in the country.
https://www.bbc.com/news/world-asia-50963080
https://cs.wikipedia.org/wiki/Palau

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 4682
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od Rado Info » 28 dub 2022, 09:08

Bezpečností dohoda Číny a Šalamounových ostrovů vyvolala neomalenou reakci USA
Americká delegace se 22. dubna setkala s vedením Šalamounových ostrovů. Podle informací agentury Reuters delegace varovala, že Washington bude mít „značné obavy a bude odpovídajícím způsobem reagovat“ na jakékoli kroky směřující ke vzniku stálé čínské vojenské přítomnosti v této tichomořské ostrovní zemi. Washington nespecifikoval o jaký typ reakce by se mělo jednat. Reuters tvrdí, že neomalený tón amerického prohlášení podtrhuje rozměr amerických obav.
http://casopisargument.cz/?p=42154

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od Alchymista » 06 kvě 2022, 18:42

https://echo24.cz/a/SyM2T/napeti-v-paci ... sta-invazi
Napětí v Pacifiku. Austrálie uklidňuje Šalamounovy ostrovy, že nechystá invazi
Mezi Austrálií a Šalamounovými ostrovy se otevřel závažný diplomatický konflikt poté, co druhá zmíněná země podepsala bezpečnostní dohodu s Čínou. Australská vláda se snaží udržet klid, zatímco ostrovní premiér Manasseh Sogavare tvrdí, že jeho suverénnímu státu hrozí přímé riziko invaze. Západ se opakovaně vyjadřoval v tom smyslu, že by se právě Šalamounovy ostrovy mohly stát vstupní branou čínské vojenské přítomnosti v Pacifiku.

Sogavare o přímé hrozbě pro Šalamounovy ostrovy hovořil na zasedání parlamentu v reakci na ostrou kritiku, která se zvedla ze strany západních mocností na dohodu, kterou ostrovní stát podepsal s Čínou. Sogavare uvedl, že jeho zemi hrozí přímé nebezpečí invaze cizí mocnosti. Neuvedl nicméně, o jakou mocnost by se mělo jednat a nepředložil ani důkazy o této hrozbě. Sogavare označil australskou vládu za pokryteckou, protože sama podepsala takzvanou dohodu AUKUS, což je trilaterální bezpečnostní smlouva mezi Austrálií, Spojeným královstvím a Spojenými státy.

Podle Sogavareho mělo v souvislosti s dohodou AUKUS dojít ke konzultaci s Šalamounovými ostrovy, ale i dalšími zeměmi v oblasti Pacifiku. „Tato dohoda mimo jiné znamená, že bude povolen vstup nukleárním ponorkám do pacifické oblasti,“ tvrdí Sogavare. Australský premiér Scott Morrison nicméně Sogavareho tvrzení dementoval a tamní ministr obrany Peter Dutton dodal, že si nemyslí, že by Sogavare svými slovy o hrozbě invaze myslel Austrálii, uvádí deník The Guardian.

„Umím si představit tlak, pod jakým se premiér Manasseh Sogavare v tuto chvíli nachází, ale v Austrálii má, jak sám několikrát řekl, dobrého přítele,“ uvedl Dutton. Austrálie má v současnosti na ostrovním státě část svých bezpečnostních jednotek. „Nebyli jsme vyzváni, abychom se stáhli,“ dodal Dutton podle agentury Reuters.

Bezpečnostní dohoda se stala klíčovým tématem pro Morrisona během volební kampaně. Podle australské opozice nicméně dohoda udělala Austrálii méně bezpečnou a šlo podle ní o velké diplomatické selhání Morrisonovy vlády. Západní mocnosti se obávají, že Šalamounovy ostrovy by po podepsání této dohody mohly být vstupní branou čínské vojenské přítomnosti v Pacifiku.

„Podstata bezpečnostní dohody otevírá dveře rozmístění jednotek čínské armády na Šalamounových ostrovech," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Premiér Sogavare nicméně už dříve řekl, že bezpečnostní dohoda neumožní Číně otevřít na území ostrovního státu vojenskou základnu.

V březnu na veřejnost unikl návrh bezpečnostní dohody. Podle textu by vláda Šalamounových ostrovů mohla umožnit rozmístění čínských bezpečnostních sil na území státu, například ozbrojené čínské policisty kvůli udržení veřejného pořádku.

USA a Austrálie se také obávají, že uzavření dohody může vést k růstu napětí na Šalamounových ostrovech. Na konci loňského roku tam vypukly protivládní a protičínské protesty, které si vyžádaly několik obětí. Kvůli nepokojům Austrálie, Nový Zéland a další okolní země poslaly na 200 policistů a vojáků. Část obyvatel ostrovního státu, kde žije asi 700.000 lidí a jehož hlavou je britská královna Alžběta II. zastoupená generálním guvernérem, místní vládě vyčítala korupci ve státní správě, nedostatečné veřejné a zdravotnické služby či její intenzivnější orientaci na Čínu. Premiér Sogavare ale nakonec v prosinci ustál hlasování o nedůvěře v parlamentu.

Opozice kritizuje Morrisona za výrazně zhoršení diplomatických vztahů se Sogavareho vládou. Austrálie podle tamních opozičních labouristů musí investovat více do diplomacie v Pacifiku a ne jen investovat do obrany.

„Naprosto selhali (Morrison a jeho vláda) v umění státotvornosti,“ uvedl mluvčí labouristů Brendan O'Connor. Sogavare kritizoval Austrálii za to, že Tichomoří označuje za svůj "zadní dvorek", a uvedl, že v místní kultuře, kde se na dvorcích chovají slepice, prasata a odpadky, je to urážlivý výraz.

„Budeme pracovat konstruktivně a trpělivě a budeme pracovat profesionálně a klidně," řekl Morrison v pořadu Today televize Nine Network.

Na otázku, proč od podpisu paktu nemluvil přímo se Sogavarem, novinářům odpověděl: „Velmi pečlivě se řídím radami, které dostáváme od našich bezpečnostních zpravodajských služeb." Sogavare se k invazi vyjádřil během parlamentní debaty a v reakci na kritiku bezpečnostního paktu ze strany opozičních stran, provinčních představitelů a místních médií.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od Alchymista » 07 kvě 2022, 10:20

Ďalší zdroj paniky: Ihu Special Economic Zone (ISEZ) - Kikori, Gulf, Papua - Nová Guinea
_mv2.jpg
1568203108226.jpg
(3250).jpg
https://www.pngbusinessnews.com/article ... d-by-china
Projekt osobitnej hospodárskej zóny Ihu (ISEZ) v Kikori v zálive v Papue-Novej Guinei dostane od Číny grant vo výške K80 miliónov (80 milionov kina = ~$22-23 mil.; The average exchange rate of one kina in November 2021 was: K1 = US$0.2850 = A$0.3904, which means that US$1 = K3.51 and A$1 = K2.56).

Minulý týždeň v Port Moresby čínsky veľvyslanec Zeng Fanhua podpísal dohodu o hospodárskej a technickej spolupráci s úradujúcim premiérom a poslancom za Kikori Soroi Eoe. Premiér James Marape sa podľa Eoeho rozhodol poskytnúť grant na tento projekt.

Eoe vyjadril Číne vďaku za dar a uviedol, že diplomatické a bilaterálne vzťahy oboch národov zostali silné.

Tvrdil, že v jeho regióne sa nachádza približne 80 % všetkých nájdených zásob ropy a zemného plynu.

"V Kikori sa realizuje mnoho projektov, ale nebola tu žiadna infraštruktúra," povedal Eoe.
"Je to jedna z oblastí, ktorú vláda uznala.
"Ak chceme v Kikori ťažiť zdroje, musíme ľudí pripraviť na projekty, ktoré prichádzajú."
Tvrdil, že ISEZ vytvorí 12 000 pracovných miest, podporí hospodárstvo a zlepší život ľudí.

Podľa veľvyslanca Zenga bolo ocenenie oznámené počas júnovej návštevy Eoeho vo funkcii ministra zahraničných vecí a obchodu v Číne.

"Dnes podpísaná dohoda je najnovším ovocím našich bilaterálnych vzťahov a potvrdzuje záväzok Číny rozvíjať komplexné strategické partnerstvo s PNG a podporovať hospodársky a sociálny rozvoj Papuy-Novej Guiney v náročnom období," povedal.

"Verím, že vďaka nášmu spoločnému úsiliu prinesú naše bilaterálne vzťahy a spolupráca hmatateľnejší úžitok Číňanom aj obyvateľom PNG (Papuy-Novej Guiney)."

Odkaz: "V roku 2015 sa v Číne uskutočnila konferencia s cieľom podporiť rozvoj čínskej národnej ekonomiky: Pacific Mining Watch (27. septembra 2021). "Čína financuje projekt hospodárskej zóny Ihu v provincii Perzský záliv na PNG".
+ http://pnginvestmentconference.com/wp-c ... c-Zone.pdf
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10265
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od skflanker_ » 12 čer 2022, 15:21

Na ostrove Saipan (cca 190km severne od ostrova Guam) v súostroví Mariány v Tichom oceáne kontrolovanom SŠA boli spozorované imitátory (VISMOD) čínskych balistických rakiet stredného doletu DF-26, ktoré sú schopné zasiahnuť americké základne na ostrove Guam. Imitátory sú určené na nácvik raketových úderov lietadiel a bezpilotných prostriedkov amerického letectva a námorníctva.
20220611.jpg
Zdroj https://vk.com/wall-104764077_341186 + https://t.me/fotozak/3410 z 11.06.2022 + viac foto

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od Alchymista » 31 srp 2022, 15:55

https://www.pokec24.cz/politika/guadalcanal-2-0/
Guadalcanal 2.0
Šalamounovy ostrovy oficiálně zakázaly americkým válečným lodím vstup do místních přístavů. Informuje o tom americká ambasáda.

Před několika lety přešly Šalamounovy ostrovy do sféry vlivu Číny, když uzavřely dohodu o spolupráci s ČLR (v různých oblastech – část místní ekonomiky skutečně koupili Číňané) a také stáhly uznání Tchaj-wanu. Bezpečnostní dohoda dává Číně právo rozmístit vojáky na Šalamounových ostrovech „k zajištění práva a pořádku“.

Kromě toho se velmi diskutuje otázka zřízení čínské námořní základny na Šalamounových ostrovech, ačkoli to místní vláda popírá. USA se oprávněně obávají, že pokud tam Čína založí plnohodnotnou základnu džibutského stylu, změní to poměr sil v regionu a přímo zpochybní americkou kontrolu. Pentagon to považuje za kritickou ránu strategii blokování Číny systémem „ostrovních linií“.

Kromě toho Šalamounovy ostrovy potenciálně poskytují Číně příležitosti k úderu na americké základny v Austrálii. Australská vláda již označila potenciální základnu ČLR na Šalamounových ostrovech za „základnu nepřátelské moci“ a přirovnala ji k základnám Japonského impéria během druhé světové války.

Minulý rok v listopadu se USA a Austrálie pokusily přehrát Číňany tím, že zorganizovaly masové nepokoje v hlavním městě země s útokem výtržníků na čínskou čtvrť (3 oběti).

Pokoutně se pokusily prosadit vstup australských jednotek na Šalamounovy ostrovy. Tato metoda již byla použita v Iráku v boji proti íránskému vlivu. Obsazení Šalamounových ostrovů Austrálií ale nevyšlo (do hlavního města byli vysláni mírotvorci z Fidži) a Čína nic nezapomíná. Takže nyní požadují, aby americké válečné lodě odpluly. Čína má nyní zároveň právo na volný vstup svých válečných lodí do přístavů na Šalamounových ostrovech.

Vsadím se, že Spojené státy brzy najdou na ostrovech problémy s demokracií.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od Alchymista » 28 zář 2022, 21:40

https://casopisargument.cz/?p=45658
Tichomoří aneb Geopolitika podmořských kabelů v Oceánii
Téma podmořských kabelů v Oceánii je neoddělitelně spjato s geopolitikou Indopacifiku a soupeřením mezi mocnostmi.

Vzhledem k velkým vzdálenostem, které je dělí od zbytku světa, a vysokým nákladům na kabely jsou ostrovní území v Tichomoří náchylnější k závislosti na jiných zemích a podléhají vnějším vlivům. Kabely se také podílejí na eskalaci námořní konkurence mezi státy v kontextu vojenských, ekonomických, demografických a environmentálních otázek, včetně války na mořském dně, upozornil Francouzský institut pro mezinárodní vztahy.

V roce 2022 přenáší 450 optických kabelů táhnoucích se po světovém mořském dně více než 98 % mezinárodních dat a staly se nezbytnými pro správné fungování naší společnosti (viz světová mapa kabelů zde). Podmořské kabelové spojení je pro geograficky izolované tichomořské ostrovy o to důležitější, že jim umožňuje digitalizovat různá odvětví hospodářství a společnosti (průmysl, vzdělávání, zdravotnictví atd.) a udržovat virtuální spojení se zbytkem světa. Pokud je podmořský kabel vyřazen z provozu, satelitní spojení nemůže tuto ztrátu zcela nahradit.

Tichomoří nemělo z nástupu telegrafních kabelů v devatenáctém století žádný prospěch, ale jeho situace se od přelomu 19. a 20. století postupně zlepšovala. V roce 1902 vedl politický podnět „All-Red Line“ k propojení Austrálie a Nového Zélandu se zbytkem světa britskou telegrafní kabelovou sítí. Jedna linka spojovala Vancouver s Brisbane přes ostrov Fanning (Kiribati), Fidži, ostrov Norfolk a Nový Zéland. O několik let později měly být Havajské ostrovy a Guam propojeny s Asií a Spojenými státy. Nyní, v roce 2022, je Tichomoří z velké části pokryto sítí mesh a stalo se jednou ze tří hlavních tras pro přenos dat.

Ačkoli byl růst po většinu prvního desetiletí 21. století omezený, v roce 2011 se investice do nových kabelů rozjely, když na trh vstoupili američtí internetoví giganti Google, Meta, Amazon a Microsoft. Tito poskytovatelé obsahu, které přilákaly změny v digitálních návycích místního obyvatelstva, umožnili zahájení projektů připojení v oblasti, což vedlo k nárůstu počtu kabelů a diverzifikaci jejich tras.

Ostrovní Tichomoří je dějištěm čínsko-amerického soupeření a musí se přizpůsobit, aby obešlo politické obtíže a reagovalo na naléhavou potřebu digitální odolnosti svého obyvatelstva. Tato výzva zřejmě povede ke vzniku řady alternativních kabelových projektů, které nabídnou nové příležitosti v digitální oblasti.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od Alchymista » 28 zář 2023, 20:26

https://sputnikglobe.com/20230927/not-g ... 29899.html
"Nebudem sedieť a počúvať, ako ma ľudia poučujú" - premiér Šalamúnových ostrovov odmieta stretnutie s Bidenom
MOSKVA (Sputnik) - Premiér Šalamúnových ostrovov Manasseh Sogavare, ktorý odmietol účasť na stretnutí lídrov krajín južného Tichomoria s americkým prezidentom Joeom Bidenom, uviedol, že nechce, aby ho "niekto poučoval", informovala austrálska televízia.
Podľa premiéra Manasseha Sogavareho sa po jeho návrate z New Yorku po zasadnutí Valného zhromaždenia OSN uskutočnila tlačová konferencia v Honiare, hlavnom a najväčšom meste Šalamúnových ostrovov, na ktorej vysvetlil dôvody svojho odmietnutia prijať pozvanie na stretnutie s prezidentom USA Joeom Bidenom vo Washingtone spolu s účastníkmi Fóra tichomorských ostrovov.
"Minulý rok som sa zúčastnil na jednom [samite tichomorských lídrov], z tohto stretnutia nič nevzišlo," citovali Sogavareho austrálske médiá.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od Alchymista » 07 pro 2023, 23:38

https://sputnikglobe.com/20231207/austr ... 49500.html
Austrália a Papua-Nová Guinea podpísali dvojstrannú dohodu o bezpečnosti
MOSKVA (Sputnik) - Austrália a Papua-Nová Guinea podpísali bilaterálnu rámcovú bezpečnostnú dohodu s cieľom posilniť vojenské partnerstvo a reakciu na potenciálne hrozby, uviedlo vo štvrtok austrálske ministerstvo zahraničných vecí.
"Poslanec Anthony Albanese, predseda vlády Austrálie, a poslanec James Marape, predseda vlády Papuy-Novej Guiney, dnes podpísali dohodu medzi vládou Austrálie a vládou Papuy-Novej Guiney o rámci pre užšie bezpečnostné vzťahy," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.
Austrália tiež poskytne Papue-Novej Guinei 200 miliónov austrálskych dolárov (131 miliónov USD) počas štyroch rokov na potreby bezpečnosti a polície vrátane zriadenia policajného výcvikového centra v Port Moresby a modernizácie policajných síl.
"V prípade vývoja súvisiaceho s bezpečnosťou, ktorý ohrozuje zvrchovanosť, mier alebo stabilitu jednej zo strán alebo tichomorského regiónu, budú strany na žiadosť jednej zo strán konzultovať a zvážia, či by sa v súvislosti s hrozbou mali prijať nejaké opatrenia," uvádza sa v dohode.
Dokument nezakazuje Papue-Novej Guinei podpísať podobné dohody s inými štátmi.
Austrálsky vysielateľ uviedol, že dohoda bola dosiahnutá s cieľom "čeliť rastúcej vojenskej prítomnosti Číny" v Tichomorí.

Minulý mesiac Austrália podpísala bezpečnostný pakt s tichomorským štátom Tuvalu, ktorý médiá tiež označili za opatrenie na obmedzenie vplyvu Číny v regióne.
Minulý rok podpísali Čína a Šalamúnove ostrovy, ktoré sú blízkym susedom Papuy-Novej Guiney, obranný pakt, ktorý Pekingu umožňuje v prípade núdze vyslať do tohto ostrovného štátu vojenské jednotky.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Oceanie - Oceania - ostrovné štáty Tichého oceánu

Příspěvek od Alchymista » 16 kvě 2024, 14:06

https://t.me/RVvoenkor/68276
Miestni obyvatelia sa tam už niekoľko dní stretávajú s bezpečnostnými silami, pričom obe strany si vyžiadali desiatky obetí.
▪️ Protestujúci sú nespokojní s návrhom zákona, ktorý rozširuje volebný zbor v provinčných voľbách. Očakáva sa, že právo voliť budú mať tí, ktorí žijú v Novej Kaledónii viac ako desať rokov.
▪️ Teraz ho majú len tí, ktorí sú zapísaní v zoznamoch z roku 1998, a ich deti. Protesty zorganizovali zástancovia nezávislosti ostrova, pôvodní obyvatelia Kanakovia, ktorí sa obávajú, že ich počet bude nižší.
▪️ Francúzske úrady zaviedli výnimočný stav. Viac ako 200 ľudí bolo zadržaných.
Kanakovia tvoria na Novej Kaledonii (Francúzske zámorské územie) LEN 39% populácie (s "uznanými" miešancami 41%) a podiel klesá, francúzi 35+%, zvyšok sú "prisťahovalci" z tichomorských ostrovov, vietnamci a jávanci.
Prebehli tri referendá o nezávislosti - vo všetkých boli zástancovia nezávislosti porazený.
Nová Kaledonia má na miestne pomery veľmi vysoké HDP na obyvateľa, ~$35000 (vyššie má v oblasti len Hawai, Australia, Nový Zeland a Guam, ostatní sú radi aj desatine) - napriek tomu 15% miestneho rozpočtu dotuje Francúzsko (plus bezpečnostný aparát, vojsko a záchranné zložky)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět