Ekonomika

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32879
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 15 bře 2023, 20:48

https://roklen24.cz/svet-se-zdesenim-sl ... -zapomnel/
Svět se zděšením sleduje něco, na co možná dávno zapomněl
Ještě před týdnem jsme v Evropě a ve Spojených státech řešili inflaci. Hlavním tématem byla další reakce centrálních bank na obou stranách Atlantiku, u kterých trh sázel na pokračující zvyšování sazeb. Ty měly dle tehdejších tržních výhledů vzrůst na mnohem vyšší úrovně, než bylo očekáváno na začátku letošního roku. Během pár dnů se však veškerá pozornost přesunula od cenové stability směrem k té finanční. Svět se zděšením sledoval něco, na co možná už dávno zapomněl. Krach americké banky Silicon Valley Bank, která byla největší krachující bankovní institucí od pádu Lehman Brothers.

Bankovní sektor patří obecně k těm nejcitlivějším. Objeví-li se závažnější problém, negativní tržní nálada se obvykle přelije přes většinu bankovních titulů nehledě na zemi jejich původu. Obzvláště to platí, pokud se problém objeví v největší ekonomice světa a na nejdůležitějším finanční trhu, který je právě ten americký. Krach Silicon Valley Bank neměl stejný spouštěč jako krach Lehman Brothers. Obě společnosti si však ve výsledku prošly tím nejhorším, co může potkat jakoukoliv banku, a to je run neboli hromadné vybírání klientských vkladů. Silicon Valley Bank zachráněna nebyla, americká centrální banka však společně s ministerstvem financí přispěchala s cíleným programem záchrany určeným ostatním, který situaci alespoň na moment uklidnil.

Nervozita z bankovního sektoru však nezmizela. Pouze se přesunula do Evropy, a co čert nechtěl, rovnou k nejproblémovější bance, jakou můžeme na starém kontinentu najít. Credit Suisse má za sebou sérii špatných investičních rozhodnutí i několik obvinění z praní špinavých peněz. Hospodářské výsledky nové investory spíše odrazují a klienti se z banky přesouvají jinam. Nové vedení mělo banku restrukturalizovat, avšak v takovém případě jde vždy o běh na dlouhou trať. Z posledních událostí, které podrazily Credit Suisse nohy, šlo především o razantní odmítnutí hlavního akcionáře – saudské Saudi National Bank – jakkoliv navýšit kapitál nad současný podíl. Saúdové argumentují zejména regulatorním omezením, důvodů mají však dle šéfa Saudi National Bank mnohem víc. Vedení Credit Suisse sice investory nedávno ujistilo, že nebude žádat o jakoukoliv pomoc nebo záchranu. Teď by se jí evidentně hodila. Jakmile se na ní odmítne podílet hlavní akcionář, něco je zřejmě špatně.

V Evropě tak vznikl nový smrtící koktejl narušující již tak křehkou investiční náladu v bankovním sektoru. CEO Credit Suisse trh uklidňuje slovy o tom, že banka má likvidity dostatek. Říká to však v situaci, kdy celý svět ví, že Credit Suisse má nesrovnalosti ve svém výkaznictví, jak banka sama přiznala. Investoři tak mají klapky na očích i uších a soustředí se pouze na problémy zavánějící obdobným scénářem jako u Silicon Valley Bank. U Credit Suisse je situace o to horší, jelikož patří do skupiny bank s významnou světovou expozicí.

Tržní nervozita je proto oprávněná. Je však potřeba si uvědomit, že centrální banky, Fed i ECB, se z velké finanční krize poučily. Nejde přitom pouze o regulaci bankovního sektoru, ale i o paletu nástrojů, prostřednictvím kterých mohou zasáhnout a pokusit se nervozitu uklidnit. Výprodej bankovních titulů je sice plošný, v problémech se ale nemusí ocitnout všechny banky najednou. Jak v USA, tak i v Evropě jde (zatím) jen o jednotlivé instituce, proto by případná pomoc byla cílená. Plošná by přišla pouze tehdy, pokud by se opakovala situace z doby velké finanční krize. A k té jsme se ani nepřiblížili.

První, kdo vyrazí do boje, bude Evropská centrální banka. Od březnového zasedání stále očekáváme zvýšení sazeb. Ostatně, problém inflace nezmizel. Otázkou bude velikost úpravy, která může být ve výsledku nižší než půl procentního bodu. Zároveň bude potřeba trhy uklidnit. Dát jasně najevo, že centrální banka má dostatek efektivních nástrojů, které může a nebude váhat použít. Poté bude na samotném trhu, zda to bude stačit. Pokud ne, nervozita neodezní, což bude signálem dalšího výprodeje rizikových aktiv, od akcií až po měny, jako je euro, koruna, zlotý nebo forint. Poptávka naopak zesílí po bezpečnějších aktivech, jako jsou státní dluhopisy, případně dolar, japonský jen či švýcarský frank.

Otřesy bankovního sektoru mohou mít další následky. Čím déle budou banky pod tlakem, tím pravděpodobněji změní styl chování. V takovém případě by šlo o zpřísnění úvěrovacích podmínek, a s nimi i zpomalení úvěrování. To by mělo dopad na celkovou ekonomickou aktivitu a rovněž na inflaci. Aktuální výprodej přispívá i k utažení podmínek financování, což je také významný protiinflační faktor.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32879
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 16 bře 2023, 18:03

video s prekladom
Krach Silicon Valley Bank má vazby na Jeffreyho Epsteina - AmazingPolly (CZ TITULKY)
https://rumble.com/v2dcz9y-krach-silico ... z-tit.html
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Senior redaktor
Příspěvky: 3441
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Ekonomika

Příspěvek od Kalinac » 16 bře 2023, 18:30

Washington si může za snížení čínské držby dluhu amerického ministerstva financí sám.
Čína v lednu snížila držbu dluhu amerického ministerstva financí šestý měsíc v řadě, což bylo podle analytiků způsobeno hlavně zvýšením sazeb americkým Federálním rezervním systémem a dlouhodobou diverzifikací devizových rezerv Čínou.
Americké ministerstvo financí zveřejnilo ve středu (místního času) údaje, které ukazují, že čínská držba amerického státního dluhu klesla v lednu na 859,4 miliardy dolarů, klesla šestý měsíc v řadě a klesla pod 1 bilion dolarů, kde byla každý měsíc od loňského dubna.
Čínská držba je nejnižší od května 2010, kdy držela 843,7 miliardy dolarů.
Čína však zůstává druhým největším neamerickým držitelem amerického dluhu po Japonsku, které ke konci ledna drželo 1,104 bilionu dolarů.
Snižování výše investic do amerických státních dluhopisů, které jsou důležitou složkou čínských devizových rezerv ve výši více než 3 bilionů dolarů, ukazuje flexibilitu alokace aktiv čínských finančních institucí a diverzifikaci investičních portfolií uprostřed vyšších úrokových sazeb v dolarech a volatilního mezinárodního prostředí, poznamenali analytici.
"Hodnota amerických státních dluhopisů začala klesat, když americký Federální rezervní systém začal zvyšovat úrokové sazby v březnu 2022, zatímco hodnoty aktiv v jiných rozvinutých ekonomikách, jako je EU a Japonsko, byly relativně vyšší kvůli nižším úrokovým sazbám." Zhao Qingming, zkušený finanční expert z Pekingu, řekl ve čtvrtek Global Times.
"Jako metoda optimalizace investic je přirozené, že čínské instituce snižují držbu amerického vládního dluhu," řekl Zhao.
Po sedmi agresivních zvýšeních úrokových sazeb s cílem zkrotit inflaci v roce 2022 zvýšil Fed v únoru cíl pro sazbu federálních fondů o 0,25 procentního bodu. Obecně platí, že investoři mají tendenci prodávat americké státní dluhopisy, když se úrokové sazby zvýší, vzhledem k jejich poptávce po vyšších výnosech dluhopisů.
Čínské držby amerických státních dluhopisů klesly loni v dubnu poprvé za 12 let pod 1 bilion dolarů.
Druhý největší výprodej věřitelů signalizuje slábnoucí důvěru, protože USA čelí ekonomickým problémům, jako je debakl dluhového stropu a zmatek v bankovním sektoru, řekl ve čtvrtek Global Times Gao Lingyun, expert na Čínské akademii sociálních věd v Pekingu.
USA mohou vinit jen samy sebe, řekl Kao. "Je načase, aby Bidenova administrativa stabilizovala americkou ekonomiku a její finanční politiku, aby vytvořila větší jistotu pro globální investory," řekl ve čtvrtek Global Times.
Zahraniční země mohou být nyní méně motivovány k prodeji amerických státních dluhopisů, protože se očekává, že Fed v nadcházejících měsících zpomalí zvyšování úrokových sazeb, předpověděl Zhao.
Mohlo by však být dlouhodobým trendem pro Čínu diverzifikovat své devizové rezervy rychleji do jiných měn nebo aktiv, protože americká zbrojení dolaru představuje větší riziko pro držitele amerických státních dluhopisů, podle čínských odborníků.
USA použily své finanční služby jako zbraň proti Rusku uprostřed rusko-ukrajinského konfliktu v dosud nevídaném měřítku a hloubce. Vezmeme-li to jako ponaučení, země po celém světě si uvědomily důležitost diverzifikace svých aktiv denominovaných v dolarech.
Například irácká centrální banka je údajně poprvé vypořádá obchod z Číny v jüanech, aby zlepšila svůj přístup k zahraniční měně, uvedla agentura Reuters.
Čína v posledních letech podporuje používání jüanu v bilaterálním obchodu a investicích. Stala se pátou největší platební měnou na světě, třetí největší měnou v obchodním vypořádání a pátou největší rezervní měnou, ukázala oficiální data.

Čínské devizové rezervy činily na konci února více než 3,13 bilionu dolarů, což je o 51,3 miliardy dolarů méně než na konci ledna, podle nejnovějších údajů zveřejněných Státní správou deviz.

https://www.globaltimes.cn/page/202303/1287406.shtml

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32879
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 16 bře 2023, 18:33

https://www.michalapetr.com/map-1527-br ... atni-kasu/
MAP 1527 Bruselské ropné fiasko “EU Premium” bude stát Česko 20 miliard korun ročně! Fialová vláda se z toho raduje a dál škube důchodce, aby naplnila děravou státní kasu!
Guvernér Floridy Ron DeSantis včera na CNN rázně pojmenoval příčinu současné krize, když obvinil banky, že nyní kolabují, protože jejich vedení se více zajímá o diversitu, rovnost, inkluzi, (DEI), a politiku, než o bankéřství. De Santis tím narážel na letité vychloubání zkrachovalé banky SVB, která zdůrazňovala, že se řídí politikou DEI, a proto má v představenstvu 1 LGBTQ, 1 Černocha, 2 Veterány, 45% žen, a celkem 95% členů správní rady jsou tzv. nezávislí, (členové neziskovek). Na CNN tak dokonce zaznělo, že ač nikdo neříká, že 12 bílých mužů by se podobného chaosu jaký panoval v bance SVB vyvarovalo, tak vedení banky mohlo být rozptýleno plněním požadavků na rozmanitost, (DEI). Zdá se tak být stále jasnější, že víc a víc politiků v USA už chápe, že politika tzv. inkluzí provozovaná různými “dobrosráči” ruinuje celý západní svět.

V Česku je tomu bohužel naopak. Česká vláda je složená z absolutních ekonomických diletantů, kteří jsou tak naivní, že se radují, že se jim letos ve spolupráci s Eurokraty podařilo zlikvidovat tzv. asijskou přirážku na barel ropy!

Tzv. Asian premium, zajišťovala nepřetržitě skoro 50 let celé Evropě slevu několika dolarů na každý barel ropy, který dovezla. Pro Evropu představovala tato asijská přirážka OPEC neuvěřitelnou ekonomickou výhodu – 20% rozdíl v ceně nakupované ropy. Pro představu – jen samotné Česko dováží asi 160 tisíc barelů ropy denně. Při ceně 80 dolarů za barel, představovala Asian premium pro české hospodářství i občany roční zisk skoro 1 miliardu dolarů, (20 miliard korun, 2 000 CZK na každého Čecha). Tento obrovský zisk z rozdílu ceny barelu ropy pro Evropu a Asii vytvářel Evropě i Česku důležitý ekonomický polštář, zlevňoval výrobu, potraviny, nákladní i osobní dopravu, a činil evropské zboží nepatrně konkurenceschopnějším na světových trzích proti asijskému zboží. Byla to obrovská evropská výhoda, ale ta se teď zásluhou Fialy a Eurokratů změnila z Asian premium na European Premium, protože od ledna roku 2023 OPEC nahradil Asian Premium, novou European Premium, a nyní si za každý barel ropy připlácí země EU, kdežto země Asie ho mají levnější. A podle analytiků si Evropané budou připlácet tak dlouho, dokud se opět neotevřou ruské ropovody!

Český premiér Petr Fiala se 28. února 2023 na tiskové konferenci vychloubal, že se mu podařilo zajistit naši energetickou bezpečnost, tím že Česko zbavil závislosti na ruské ropě a plynu! Fiala doslova řekl: V oblasti energií jenom připomenu, že se naší vládě, a celé Evropě, podařilo omezit závislost na ruském plynu a ropě. A to, ať už to děláme na národní úrovni nebo na evropské, tak oboje dohromady vlastně výrazně zvyšuje naši energetickou bezpečnost. Fiala a jeho parta ekonomických diletantů nechápou podstatu problému ceny ropy. Nezáleží, až tak jak je vysoká cena za barel, ale kdo OPEC platí tzv. prémiovou přirážku! Český průmysl dosud konkuroval asijskému, právě proto, že 50 let měl k dispozici o 20% nižší ceny ropy! Teď je s tím amen, a Fiala se raduje, že zajistil energetickou bezpečnost. My dodáváme na úkor likvidace konkurenční výhody průmyslu a zemědělství. Je tak s podivem, že ani traktorista Juračka, Fialův ministerský podnáčelník, jehož traktor jezdí také na naftu, nechápe, že cena obilí i dalších potravin závisí i na ceně nafty, obzvlášť na té, která byla 50 let pro Čechy levnější než pro Asiaty.

Čekají nás temné časy. Dva významní manažeři největších US investičních fondů Larry Fink, (BlackRock), a Ray Dalio, (Bridgewater), včera předpověděli další krachy bank! Fink v dopise svým investorům oznámil, že inflace bude pokračovat, úrokové sazby budou růst, a plíživá bankovní krize bude trvat, proto ať neočekávají snadné časy! Dalio, přirovnal současný pád bank (SVB, Credit Suisse), ke smrti kanárků v uhelném dole. Podle Dalia, tyto první pády bank, nás jen varují, stejně jako kanárci varovaly havíře před otravou plynem, že naše finanční instituce jsou otrávené levnými penězi, které naše vlády v posledních letech natiskly. Dokud se prý trh brutálně nevypořádá s těmito toxickými vládními nekrytými biliony, které leží v bankách, budou se finanční krize a pády bank opakovat, a to potrvá celá léta.

Fiala je ekonomický analfabet, a odmítá se poučit z případu Kalousek 2008! Už tehdy Kalousek věděl, že díky americké hypotéční krizi, která způsobila zabrzdění růstu české ekonomiky na míru nižší než 1,5% HDP, o které se Fialovi letos může jen zdát (+0,5% max), nepokryjí vyšší výběry daní dvě nejrychleji rostoucí položky státního rozpočtu 2009, a to výdaje na penze a výdaje na úhradu státního dluhu. A proto Kalousek vytáhnul pero a začal osekávat vládní výdaje a propouštět přemnožené byrokraty! Přesto, že na české poměry Kalousek osekával a šetřil, jak nikdo před ním a po něm, dosáhnul do Babiše a Fialy nejvyššího schodku v dějinách Česka. Přes Kalouskovy škrty se plánovaná rozpočtová sekera ze 38 miliard vyšplhala na tehdy neuvěřitelných 192 miliard, a trvalo do roku 2013, než se rozpočet dostal do schodku aspoň jen 80 miliard. (Viz Graf schodků.)

Kalousek se v roce 2008 mohl uškrtat, stejně raketovému schodku rozpočtu v roce 2009 nezabránil, protože byla americká hypotéční krize! Za krize platí, že když lidé neutrácí, tak stát vybírá méně daní!

Teď řádí ukrajinská krize, energetická krize, inflační krize a začala bankovní krize, ale Fiala a spol. se tváří, že se nic neděje! Jejich drzost je nebetyčná, protože dokonce zabránili tomu nejnormálnějšímu protikrizovému opatření, a to aby se politikům a vysokým státním úředníkům zmrazily jejich už tak přemrštěné platy!

Při poslední krizi, to byla Čína, která nákupy dluhopisů v EURECH zachraňovala Brusel před kolapsem, a je velmi zajímavé, že už tehdy 8. ledna 2011! Brusel tvrdil, že se Evropa musí zbavit závislosti na dovozu vzácných minerálů z Číny! Tehdy byla závislost na dovozu z Číny 97%, dnes 12 let po slibu Bruselu, že závislost na dovozu vzácných minerálů z Číny vyřeší, je závislost podle samotné předsedkyně komise EU 98%! A samozřejmě, byly to levné ruské energie a Asia Premium přirážka OPEC, které Evropu z krize vymanily.

Jak včera řekl Ole Hansen, šéf strategie dánské Saxo Bank: Jedinými vítězi sankcí na Rusko jsou ekonomiky v Asii, zejména Indie a Čína. Věřím, že jakmile skončí válka, sankce budou zrušeny a ruská ropa (energie) se vrátí na evropský trh. Ekonom Hansen má štěstí, že je Dán, být Čech, byl by označen za dezoláta, a odstraněn z funkce!

Kdo chce může podpořit boj proti fialové vládě i osobně na demonstraci, kterou svolává 29. března 2023 do Ostravy na Masarykovo náměstí od 16:30 pod názvem „Lidé proti vládě” hnutí SPD Tomio Okamury!
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Havy
Redakční rada
Příspěvky: 765
Registrován: 17 úno 2017, 12:03

Re: Ekonomika

Příspěvek od Havy » 17 bře 2023, 15:52

Začínám trochu měnit pohled na americkou bankovní krizi - americké banky si v uplynulém týdnu půjčily od FEDu ca. 300 miliard dolarů...

což je ca. polovina toho, co bylo potřeba na záchranu systému v krizi v roce 2008. To je mnohem větší číslo, než jsem přepokládal. Kde FED tyto peníze vzala? Dle ukazatelů peněžní zásoby si je Americká Federální rezervní banka (Fed) natiskla. 22.března je očekáváno rozhodnutí FEDu ohledně dalšího zvedání úrokových sazeb. Mám takový dojem, že rozhodnutí mezi bojem s inflací a stabilitou finančních trhů asi natištěním nových peněz už padlo.

Přibližně polovina těchto nových peněz šla do nových holdingových společností založených Federální společností pro pojištění vkladů (FDIC), které jsou nyní matkami zkrachovalých bank Silicon Valley Bank a Signature Bank. Peníze, které tyto záchranné holdingové společnosti obdržely, byly použity na vyplacení nepojištěných vkladů. FDIC se za tuto půjčku od FEDu zaručila.

Zbytek peněz si půjčily jiné banky, které se snažily získat hotovost v důsledku pravděpodobně panického vybírání vkladů. Neumím si moc představit, že FED v této situaci zvedne sazbu a trochu spekuluji, že půjde proti ECB, která nyní zvedla sazby o půl procenta na 3,5 %.

Také mě dnes zaujala jedna poznámka ohledně (skoro znárodněné) švýcarské investiční banky Credit Suisse. Credit Suisse byla na poměry "švýcarské banky" na jaře 2022 docela agresivní při zmrazování ruských aktiv a uplatňování sankcí. Kritici tehdy poznamenávali, že Švýcarsko tím ztrácí status neutrální země.

Credit Suisse, která se deset let obtížně vzpamatovávala z krize 2008, v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu zmrazila aktiva ruských klientů v řádu miliard Eur. Když se poté Čína, která je největším zákazníkem Saúdské Arábie, přidala na stranu Ruska, vznikly různé spekulace. Proč? Protože Saudská národní banka je jedním z největších akcionářů Credit Suisse společně s Qatar Holding LLC a BlackRock, Inc. (který také dle mého názoru ovládají Saudi).

Když si z Credit Suisse pak klienti začali vybírat své peníze - zatímco na začátku roku 2022 dosáhl hotovostní polštář banky solidního vrcholu 182 miliard dolarů, do prosince se propadl o téměř 60 %, (také kapitál banky se rozpouštěl) - odmítla Saudská národní banka Credit Suisse zachránit s odkazem, že to prý není možné, její podíl by totiž překročil 10 procent a to by podmiňovalo široké schvalovací procesy. Dalo by se skoro říci, že se tyto schvalovací procesy skoro najednou hodily a nikdo nepoznamenal, že by mohl třeba přiskočit na pomoc Katarský státní investiční fond, majitel Qatar Holding LLC.

Saudové tak možná vytrestali Švýcary, kteří nyní pro záchranu banky museli nastavit kreditní linii ve výši 54 miliard dolarů. Jenže to je jen první krok, banka nepřežije, pokud se jí nepodaří získat si zpátky klienty.

Sankce fungují... je to napínavý, připomeneme si heslo každého správného bankéře v době růstu - můj profit, v době krize - vaše ztráta :)
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... =697721053
Že by nechtěná asymetrická reakce?

DJW
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1567
Registrován: 16 dub 2018, 11:45

Re: Ekonomika

Příspěvek od DJW » 19 bře 2023, 09:31

to způsobí do budoucna morální hazard při řízení bank, způsobuje to už v současné chvíli problém americkým regionálním bankám, kterým odtékají velcí vkladatelé a přesouvají své vklady do velkých, Tier 1 bank, v racionálním očekávání, že když se do problémů dostane velká banka, vláda je kvůli zachování paniky, bez ohledu na předem nastavená pravidla (která v zájmu "dobra" poruší), plně vyplatí.
https://zlato.kurzy.cz/zpravy/703642-zl ... tovy-rust/
Takže v skratke: dalšia krízička, kde velké ryby zhltnú malé a zaplatia to danoví poplatníci
Nečakaj. Začni teraz, tam kde si, a použi to čo máš k dispozícii. /// Optimista sa učí anglicky, pesimista čínsky, realista si kúpil Kalašnikov.

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 6138
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ekonomika

Příspěvek od Skeptik » 19 bře 2023, 10:19

DJW píše:
19 bře 2023, 09:31
Takže v skratke: dalšia krízička, kde velké ryby zhltnú malé a zaplatia to danoví poplatníci
Daňoví poplatníci už ne ... ti na to nemají.
Dluhy se budou přesouvat odsdola nahoru ... od malých a středních bank k těm Tier 1 a od nich na Stát (případně na EU v případě nás) ... až to nakonec skončí státním bankrotem (v případě EU státními bankroty).
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/St%C3%A ... AD_bankrot
No a pak to zaplatí (proti své vůli) všichni občané Státu.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32879
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 20 bře 2023, 13:48

https://echo24.cz/a/H6M2T/zpravy-domaci ... tvi-sahara
Blíží se písečná krize: Z písku bude nedostatková komodita, zdraží beton i stavby
Na Česko se podle analýz geologů a těžařů řítí písečná krize. Staré pískovny se postupně zavírají a nové už nevznikají. Nejhorší je situace ve středních Čechách, na Vysočině nebo na Zlínsku, kam se musí stavební písek dovážet přes hranice ze Slovenska. Nedostatek ale podle propočtů nastane do 10 let úplně všude, skončit má totiž až 60 % ze zhruba 150 aktivních pískoven.

Stavební písek je základní stavební surovinou potřebnou pro výrobu betonu. Uvádí se, že na kubický metr betonu může být potřeba až 900 kg písku a 900 kg štěrku. Pro představu: na stavbu rodinného domu může písku padnout až 200 tun a na kilometr dálnice ho může být potřeba i 30 tisíc tun.

Jiné druhy písků se ale využívají i ve ve sklářství, slévárenství nebo k výrobě počítačových čipů a dalších oborech. Vědci před pár lety odhadli, že ho lidstvo ročně spotřebuje kolem 50 miliard tun, což tehdy dělalo asi 18 kilogramů denně na hlavu. A jeho spotřeba se za posledních dvacet let ztrojnásobila. Námitka, že na pouštích je písku dost tady neplatí. Například pro výrobu betonu, kde se používá hrubší štěrkopísek, je ten pouštní příliš jemný. Paradoxně se tak i do pouště musí dnes písek dovážet.
Situace začíná být kritická také v České republice. Ačkoli máme podle geologických průzkumů zásoby štěrkopísku minimálně na dalších 100 let, problém je v otevírání nových pískoven, potvrzuje pro deník Echo24 mluvčí těžební společnosti České štěrkopísky Petr Dušek: „Otevření nové pískovny běžně zabere 10 let a bývá to martyrium pro všechny zúčastněné – těžaře, obec i její obyvatele, kteří dlouho nevědí, na čem vlastně jsou. Největším problém vidím v tom, že stát vůbec nemá efektivní nástroje k vymáhání veřejného zájmu dobývat suroviny pro rozvoj ekonomiky. Problém bývá dokonce i s výhradními ložisky, které si stát vydefinoval k vytěžení.

“České štěrkopísky pozorují, že nejkritičtější je momentálně situace ve Zlínském kraji. „Stávající ložiska mají velmi nízkou plošnou roztěženost, a pokud se nepodaří otevřít žádná nová, zůstanou na konci 20. let v regionu pouze tři aktivní pískovny, z nichž pouze dvě disponují zásobami nad 10 let. Problém přitom nastává již v současnosti, vždyť poptávku už zde nezvládají pokrýt ani dovozy ze sousedních krajů, a tak se musí dovážet až ze Slovenska. Nejobtížnější je sehnat hrubé frakce od 4 do 32 milimetrů, které se používají jako plnivo do betonu. Problémy bude mít velmi brzy i Středočeský kraj, největší štěrkopísková bašta, která se podílí na celkové těžbě téměř třetinou. Naprosto deficitní je Vysočina, která už několik let nemá jedinou aktivní pískovnu,“ dodává Dušek.

Už dnes podle něj dochází vlivem zavírání pískoven k „plíživému zdražování“, které je nejvýraznější v regionech s největšími deficity. Stavaři přitom uvádí, že písek na stavby se vyplatí dovážet maximálně 30 kilometrů. „Výsledkem je ekonomický i ekologický problém, který spočívá v prodlužování přepravních tras. V posledních letech se rozvíjí recyklace a na vybraných stavbách se jí daří alespoň částečně šetřit čím dál tím cennější přírodní surovinu. Na druhou stranu nesmíme si nalhávat, že tímto způsobem se podaří v řádu desítek let zajistit plnohodnotnou náhradu. I kdyby se podařilo zrecyklovat veškerý použitelný stavební odpad, nepokrylo by to poptávku ani z 10 %. Nemluvě o tom, že recyklát se kvalitativně štěrkopísku nikdy nevyrovná, a v některých disciplínách (konstrukční vrstvy, předpjaté betony) se vůbec nedá použít.

“Ze společné studie Těžební unie, České geologické služby a Sdružení pro výstavbu silnic pak vyplývá, že mezi rokem 2021 a 2022 vzrostla cena dopravy o 45 až 65 %, ceny drceného a těženého kameniva jsou o 25 % až 30 % vyšší, cena asfaltů vrostla až o 60 % oproti loňskému roku. Nedostatku písku se věnuje také web Hlava v písku.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32879
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 24 bře 2023, 20:16

https://casopisargument.cz/?p=49322
EU by se měla vzdát dotačních závodů s USA
Německý Institut pro ekonomický výzkum (ifo) vyzval Evropskou unii, aby v reakci na americký zákon o snížení inflace (IRA) upustila od dalších dotací financovaných z dluhu.

„EU by se měla vyhnout tomu, aby se pouštěla do dotačních závodů o umístění továren na baterie nebo solární články, které pracují se známými technologiemi – to je sebezničující,“ uvádí prezident ifo Clemens Fuest ve zprávě pro německé ministerstvo financí. Výzkumný pracovník Ifo Niklas Potrafke dodává, že EU by se místo toho měla zaměřit na „konkurenčně udělované finanční prostředky na výzkum, vývoj a inovace, jakož i na rozvoj infrastruktury“. Potrafke však doporučuje, aby se EU ohradila proti protekcionistickým prvkům amerického zákona o snížení inflace, a zároveň zdůrazňuje potřebu jednání mezi EU a USA o těchto otázkách. EU již má programy Next Generation EU na ochranu klimatu, jejichž prostředky ještě nebyly vyčerpány, uvedl ifo. Evropa musí dohnat své vlastní nedostatky v průmyslové politice, dodává zpráva. „Levné a spolehlivé dodávky energie vyžadují větší integraci evropských energetických trhů, rozšíření energetických sítí, obnovitelných zdrojů energie a jaderné energie a podporu výzkumu v těchto oblastech,“ uvádí ifo. Vyzývá také k vytvoření nového regulačního rámce, který by umožnil „vznik platformové ekonomiky v energetice, v níž soukromé domácnosti a podniky vystupují současně jako spotřebitelé i výrobci energie“.

Evropská komise nedávno představila zákon o kritických surovinách, zákon o klimaticky neutrálním průmyslu (Net-Zero Industry Act), plány na zřízení Evropské vodíkové banky a návrhy týkající se dlouhodobé konkurenceschopnosti s cílem „vytvořit příznivé regulační prostředí pro klimaticky neutrální odvětví a konkurenceschopnost evropského průmyslu“. Mnohé z těchto návrhů jsou součástí průmyslového plánu EU Green Deal, který byl představen v únoru v reakci na americký zákon o snížení inflace, ale také na dotace v jiných zemích, například v Číně. EU se obává, že klíčová technologická odvětví by se v budoucnu mohla přesunout, založit nebo zůstat v jiných částech světa na úkor průmyslu EU. USA se dohodly na zákonu o snížení inflace, přelomové legislativě v oblasti klimatu, která umožňuje významnou podporu ekologických technologických společností vyrábějících ve Spojených státech.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět