- Šéfové financí skupiny G7 se sejdou 24. a 25. května v italské Strese
- USA tlačí na půjčku Ukrajině krytou ruskými aktivy
- Technické aspekty jsou nepolapitelné, dohoda se tento týden neočekává
- Skupina G7 hledá jednotnou frontu proti čínské obchodní hrozbě
- Globální daň z příjmu právnických osob a daň z bohatství jsou také na stole G7
ŘÍM 22. května (Reuters) - Šéfové financí G7, kteří se tento týden sejdou v Itálii, se pokusí najít společnou řeč ohledně toho, jak využít zmrazená ruská aktiva k podpoře ukrajinského válečného úsilí a jak řešit rostoucí exportní sílu Číny na klíčových trzích, uvedli úředníci.
Ministři financí a centrální bankéři ze skupiny G7 bohatých demokracií - Spojených států, Japonska, Německa, Francie, Británie, Itálie a Kanady - se v pátek a v sobotu sejdou v severoitalském městě Stresa na břehu jezera.

- G7.jpg (31.08 KiB) Zobrazeno 7284 x
Vyjednavači skupiny G7 již několik týdnů diskutují o tom, jak nejlépe využít ruská finanční aktiva v hodnotě přibližně 300 miliard dolarů, jako jsou hlavní měny a vládní dluhopisy, která byla zmrazena krátce poté, co Moskva v únoru 2022 napadla Ukrajinu.
Spojené státy tlačí na nalezení způsobu, jak uspíšit budoucí příjmy z těchto aktiv, a to buď vydáním dluhopisů, nebo pravděpodobnějším poskytnutím půjčky Ukrajině, která by jí podle nich mohla v blízké budoucnosti poskytnout až 50 miliard dolarů.
Je však třeba doladit mnoho právních a technických aspektů, což znamená, že se neočekává, že by ve Strese bylo dosaženo podrobné dohody, uvedlo několik úředníků.
V takovém případě budou pokračovat neformální rozhovory, jejichž cílem je předložit návrh šéfům vlád G7, kteří se sejdou 13. a 15. června v jihoitalské Apulii.
Zdá se, že myšlenka, že by G7 vydala dluhopisy pro Ukrajinu, ztratila půdu pod nohama, protože USA nyní navrhují půjčku krytou příjmem ze zmrazených aktiv.
Kdo by půjčku spravoval - Světová banka nebo nějaký jiný orgán -, jak by byla zaručena, jak lze odhadnout budoucí zisky a co by se stalo v případě mírové dohody s Ruskem, to vše jsou aspekty, které je třeba ještě vyjasnit.
Evropští úředníci jsou obzvláště opatrní, přičemž jeden diplomat EU řekl, že bude trvat "týdny, ne-li měsíce", než bude učiněno konečné rozhodnutí.
"PRÁVNÍ DŮSLEDKY"
Itálie letos předsedá G7 a její ministr hospodářství Giancarlo Giorgetti minulý týden řekl, že americké návrhy na využití ruských aktiv mají "docela vážné právní důsledky", které je třeba ještě vyjasnit.
Japonský ministr financí Shunichi Suzuki také zdůraznil, že jakákoli dohoda musí být v souladu s mezinárodním právem.
Rusko opakovaně varovalo Západ před následky, pokud se dotkne jeho aktiv, a obvinilo Washington, že zastrašuje Evropu, aby podnikla radikálnější kroky k jeho zmaření na Ukrajině.
Vyhlídky globálního obchodu budou dalším ústředním tématem ve Strese poté, co Spojené státy minulý týden představily prudké zvýšení cel na řadu čínských dovozů, včetně baterií pro elektromobily, počítačových čipů a zdravotnických produktů.
Giorgetti po americkém kroku řekl, že se vede "obchodní válka" odrážející geopolitické napětí a varoval před rizikem "fragmentace" globálního obchodu.
Spojené státy nevyzývají své partnery, aby přijali podobná opatření proti Číně, ale činitel uvedl, že je pravděpodobné, že budou tlačit na komuniké G7, aby vyjádřili společné znepokojení nad tím, co nazývají průmyslovou "nadměrnou kapacitou" Pekingu.
Americká ministryně financí Janet Yellenová v úterý ve Frankfurtu uvedla, že Spojené státy a Evropa musí řešit hrozbu čínského dovozu "strategickým a jednotným způsobem", aby udržely výrobce životaschopné na obou stranách Atlantiku a podpořily rozvoj jejich domácího průmyslu čisté energie.
Mezi další témata, o kterých se bude ve Strese diskutovat, bude podle oficiálního programu italského předsednictví patřit dopad umělé inteligence na globální ekonomiku a "inventura" sankcí proti Rusku.
Na pořadu jednání bude také zdanění, přičemž Itálie se pokusí oživit dohodu o globální minimální dani pro nadnárodní společnosti, kterou v roce 2021 podepsalo přibližně 140 zemí, ale kvůli odporu v USA i jinde nebyla plně implementována.
Návrh na globální daň z bohatství pro miliardáře, který prosazují Brazílie a Francie v rámci širší skupiny G20 rozvinutých zemí, bude také projednáván ve Strese, ale naráží na odpor USA, řekl jeden z činitelů.
https://archive.is/mBUCX#selection-2107.0-2197.209