Vidlákovo kydání...

Odpovědět
Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 05 zář 2024, 00:06

Krajské volby naostro…
by Vidlák 4 září, 2024

Přátelé, mýlil jsem se. Mnohokrát jsem napsal, že krajské volby jsou trochu jiné než eurovolby nebo parlamentní volby, protože do nich vstupují místní koalice, regionální osobnosti a regionální témata. Krajské volby řeší krajská témata a proto je každý kraj úplně jiný a někde se dá dobře uspět a jinde hodně prohrát. Je třeba citlivě a dobře vychytat, co voliči chtějí a podle toho stavět kampaň…
Tak letos, zdá se, to neplatí. O krajských volbách jsem zatím napsal dva články, které měly podprůměrnou čtenost. Mluvil jsem s několika marketéry a shodli se na tom, že letos krajské věci lidi vlastně vůbec nezajímají. Nenaskakují na ně, neřeší je, nediskutují o nich. Ano, je nutné řešit krajskou dopravní obslužnost, je nutné řešit krajské zdravotnictví, ale voliče letos vlastně zajímá jen jedna věc:

Jste pro vládu a nebo proti vládě?

Pomalu to začíná být vidět i na bilbórdech. Kraje budou voliče chránit před vládou. Jiná hesla nevidíte. Předseda partaje začíná být důležitější než místní lídr. I ten Fiala začal kampaň tím, že se postavil před svoje senátory a oznámil vzletnými slovy národu, že tohle jsou lidi, kteří ho budou podporovat. Hlavní téma nejsou dálnice či nemocnice, ale prostá otázka, jestli krajské vedení bude vládu adorovat nebo se proti ní stavět na zadní.

Svým způsobem se to trochu podobá dávnému „oranžovému tsunami.“ Tenkrát hýbaly republikou poplatky ve zdravotnictví zavedené Kalouskem a krajské volby nakonec byly jen o nich. Už jsem tu psal, že v nejpravicovějším Středočeském kraji zvítězil David Rath za Sociální demokracii a to zcela hladce a poměrně drtivě.

Letos je to jen méně definované, protože Fiala dělá blbě úplně všechno. Není to o jednom jasném symbolu, respektive tím symbolem je Petr Fiala a jeho výroky o tom, jak už se máme dobře a jak on umí (narozdíl od Babiše) skvěle vládnout. Jste pro Fialu a nebo proti Fialovi? Téměř všichni to vlastně deklarují hned na první stránce svých volebních materiálů.

O co jde v krajských volbách nám? Co potřebujeme my, bez ohledu na to, koho se chystáte volit? Vězte, že v každém kraji sedí v Radě alespoň jeden pětikoaličník. Všude. Dokonce i v Moravskoslezském kraji, který je region razovity, sedí v krajské radě člověk (tuším) za KDU. Bez ohledu na koalice s Babišem nebo proti Babišovi, všude sedí alespoň jeden liberál, který má z pozice člena rady kus moci. Volby budou pro nás úspěšné, pokud to alespoň někde skončí. Pokud dokážeme pomoci tomu, aby se alespoň v některých krajích udělaly koalice ve kterých nebude nikdo z Pětikolky, tak to bude vítězství.

Přes kraje teče hodně peněz. Většina korupčních kauz je spojená s krajským hospodařením. Většina podivných fondů se do stran dostane právě přes krajské penězovody. Většina politických kamarádů je zaměstnána na fešáckých místech v krajských organizacích, výborech či komisích. Pokud Pětikolka přijde o některé kraje a podaří se vyházet jejich kamarády, způsobí to u nich silnou nervozitu, protože peníze jsou jak známo až na prvním místě. Lidé jim začnou utíkat (ke Kalouskovi), začnou se hemžit, požadovat změny a stranické vedení z toho začne mít těžkou hlavu.

Krajské volby buďto zachrání a nebo definitivně potopí SPD. Okamura má kompletní krajskou stranickou strukturu, všude postavil kandidátky a nepřekážejí mu vítězní Motoristé, kteří krajskou strukturu ještě nemají a vlastně jen v Jihomoravském kraji jde Přísaha společně s Vokřálem, který byl kdysi za ANO. Pokud SPD ani za těchto okolností nedokáže obhájit a trochu navýšit těch svých cca 35 krajských mandátů, tak už jí nepomůže nic.

KRajské volby definitivně dorazí Sociání demokracii a Šmardu. Řešíme tady boj proti liberálům reprezentovaným Petrem Fialou a on se dme pýchou nad „úspěšnou peticí“ za zachování bezplatných zubních plomb, chlubí se aliancí se Zelenými a mluví o podpoře Ukrajině. Já se vlastně vůbec nedivím, že mezi voliči SOC-DEM se šíří pochmurná nálada, že volby nemohou nic změnit. No, pokud chtějí volit Šmardu, tak se opravdu nic nezmění.

Stejně tak nám krajské volby ukáží, jaký je Andrej Babiš doopravdy patriot. Hnutí ANO bude vítězem těchto voleb (nejspíš opět levou zadní) a bude takřka všude sestavovat koalice. Teď mluví o tom, že lidem vrátí, co jim vláda vzala. Potud dobré. Ale… s kým budou v krajích sestavovat povolební koalice? Opět dají přednost před konzervativními subjekty Modroptákům nebo Lidovcům?

Takže si to shrneme:

Krajské volby jsou letos o tom, jestli jste pro vládu nebo proti vládě. Železniční tratě a silnice jsou letos méně důležité než jindy.

Vítězství je, když alespoň v některých krajích vzniknou koalice ve kterých nebude figurovat žádný pětikoaličník. Čím více, tím lépe. Každé omezení penězovodů pro vládní kamarádíčky povede ke zvýšení tlaku na Fialu a začnou se mu v Praze hromadit nespokojení a hladoví straníci.

SPD má poslední šanci na záchranu a má pro to usnadněnou situaci.

Hnutí ANO se vyprofiluje buď směrem k ODS nebo směrem k konzervativním stranám.

Pětikolka ještě předvede, že má nějakou sílu.

Výsledek krajských voleb bude předjímat výsledek parlamentních voleb v příštím roce.

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

Tento článek nevyjadřuje oficiální názor Evropského parlamentu.
https://web.litterate.cz/krajske-volby-naostro/

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 10424
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od homer » 05 zář 2024, 13:23

Nejvíce vám o Evropském parlamentu řekne sám Evropský parlament. Včera večer mi přišel tento mail:

Psychologická podpora: Nový cyklus skupinových online sezení pro zaměstnance EP

Od čtvrtka 26. září bude Zdravotnická služba Evropského parlamentu v rámci programu Mind Matters pořádat nový cyklus skupinových online psychologických sezení pro zaměstnance EP.
Tato nová sezení, která se konají ve čtvrtek a v pátek, nabízejí všem zaměstnancům - bez ohledu na jejich pracoviště - možnost připojit se k virtuálnímu bezpečnému prostoru, kde mohou sdílet své myšlenky, úvahy, potíže a pochybnosti, a to v naprosté důvěrnosti.
Dvojjazyčná sezení (francouzština/angličtina) budou probíhat online prostřednictvím služby Teams a povedou je psychologové z bruselské a lucemburské lékařské služby.

Témata a termíny:
Čtvrtek 26/09 (14:30-16:00) - Angela Iovino
Podpora pozitivního klimatu na pracovišti: od konfliktu ke spolupráci

Pátek 18/10 (10:00-11:30) - Paola Malinverni
Vyrovnávání se se ztrátou: truchlení nad osobou, společenským postavením, pozicí v práci, životní rolí

Pátek 15/11 (10:00-11:30) - Silvia Cipriani
Srdce na dvou místech: porozumění pocitu viny expatrianta

Čtvrtek 05/12 (14:30-16:00) - Angela Iovino
Promluvme si o osamělosti

Myslím, že nebudou mít nouzi o klienty...
https://t.me/vidlakovo/2247

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 06 zář 2024, 06:45

Zatímco jsme debatovali…
by Vidlák 5 září, 2024

Na Ukrajinu už několik dní dopadají ruské rakety a prakticky každý nový útok hodnotí Ukrajinci jako největší od začátku války. Po každém útoku nám západní analytici vysvětlí, že Rusko právě vystřílelo ty poslední z nejposlednějších raket. Ukrajinští ministři podávají demise, že to přestává vypadat jako plánovaná rekonstrukce, ale začíná to připomínat krysy opouštějící potápějící se loď.
Naše pravdomluvná mééédia už nestíhají vytvářet další doklady ruského barbarství. Poslední narativ o útoku na „civilní cíle“ v Poltavě během několika hodin zbořili sami Ukrajinci, kteří si začali stýskat, jak je možné, že Rusové tak snadno nacházejí a ničí jakékoliv větší uskupení ukrajinských vojáků. Od té doby prší rakety tak hodně, že už se to nestíhá ani pokrývat. Švédský ministr zahraničí rezignoval… oni mají s tou Poltavou velmi špatné zkušenosti.

Zachránit to má co? Další zázračné zbraně. Tentokrát rakety dlouhého doletu a povolení Západu je používat. Teď už to bude dobré. Teď už to pomůže. Doteď Západ prostě jen vyhazoval stamilliardy za raketomety, tanky a náboje pro Ukrajinu oknem, protože si to může dovolit, ale teď už ho ta hra nebaví a rakety to vyřeší ajn cvaj.

Putin zatím slavnostně řeční na ekonomickém fóru ve Vladivostoku, které podle jeho slov bude důležitější, než to v Petrohradu. Není divu, dějiny se začínají tvořit v Asii. Navíc veřejně podpořil Kamalu Harrisovou na prezidentku a najednou nevíte, co je vlastně ten ruský narativ.

V Německu se dál bodá do lidí… teď už to vylepšili, začali do nich rovnou i střílet. Samozřejmě za to nemůže nekontrolovaná migrace, ale ruská stopa u AfD, kterou sice tajné služby neumějí najít, ale o to víc o ní mluví.

Naše vláda schválila emisní povolenky pro domácnosti a také budeme mít dražší benzín. Ale začne to platit až od roku 2026, aby to dopadlo na novou vládu a ne na tuhle.

A my tady v europarlamentu zatím chodíme na debaty CNN Prima News, kde nám Danuše Nerudová vysvětluje, že migrační pakt je skvělý, Gregorová nám vysvětluje, že kriminalita migrantů není o nic vyšší než kriminalita domácích a gheta vznikají tím, že tam ty chudáky my bílí tlačíme, Vondra se ohání tím, že AfD jsou fašisté, ale lotyšské pochodňové pochody mu vlastně nijak nevadí a všichni tři dohromady jsou nadšení, že jsme se konečně odstřihli od ruských energií.

Do toho jsem celé dopoledne četl e-maily od různých skupin (už si všimly, že tu jsem), které mě zvou na různé konference a fóra o cirkulární ekonomice a potřebě dekarbonizovat Evropu. Tak sto blbostí na jednu rozumnou myšlenku. Ale všichni se tím tady nějak uživí. Lobbing funguje, jinak bych ty maily nedostával. Jo, jsou tu i velcí lobbysti, ale sakra, uživí se tady i tolik malých think thanků a jiných neziskovek tím, že organizují pro poslance různá setkání a konference, že mě to docela děsí.

Rozpočet EU je cca 1,5% HDP. Zdá se to málo, ale evropské HDP je pořád ještě obrovské číslo.

Já se vlastně nedivím, že se tady Danuše uchytila. Tady opravdu můžete prožít celé funkční období chrlením prázdných frází, stačí když to bude dostatečně teplé, zelené a duté. Stačí, když to půjde na ruku tomu opravdu velkému byznysu o což se postarají vaši nadřízení ve frakcích.

Ta debata na Primě byla takovým vyvrcholením mého prvního týdne tady v Bruselu. Mluvilo se v ní o migraci, o našem novém evropském komisaři a samozřejmě o zeleném úderu, jehož dopady na lidi budeme řešit tak, že jim dáme dotace. Nejprve jim všechno zdražíme a pak najdeme nějaký fond ze kterého jim to budeme dotovat. Že bychom to měli celé zrušit, to už říká jen Kateřina Konečná a Ivan David. Evropský parlament je instituce, která nás zachraňuje před problémy, které sama vymyslela.

Škoda, že se na debatě nemluvilo o tom, že za čtrnáct dní se bude ve Štrasburku hlasovat o rezoluci proti Maďarsku. Pravděpodobně na to dojde ve středu 18. září. Ten den tam totiž Orbán bude a tak mu to dají jako takový milý dárek. Ještě se neví, co v té rezoluci bude, to si samozřejmě hlavouni nechají na poslední chvíli. Proslýchá se tady dokonce, že by Maďarsko mělo být vyloučeno ze Schengenského prostoru, protože dalo víza několika Rusům a to je pro Gregorovou tak velké bezpečnostní riziko, že milionová migrace přes Středozemní moře je proti tomu banalita.

Mimochodem… před začátkem debaty jsem neměl co dělat a tak jsem si jen tak stopoval, kdo je jak dlouho v maskérně. Danuše Nerudová suverénně vyhrála. Byla minimálně třikrát déle než Gregorová s Kateřinou dohromady. Když si vezmu, že je jen o dva roky starší než Kateřina, tak musím konstatovat, že Mladá a pohledná se během posledních dvou měsíců změnila na Starou mysliveckou. Nebyl jsem jediný, kdo si toho všimnul.

Ale abych svůj první týden nekončil pesimisticky… Za vládu seděli na debatě tři. Z toho dva generátory prázdných frází a jeden dávný disident, který zachraňuje demokracii silnými výrazy proti AfD a zavíráním očí před Stěpanem Banderou a jeho kolegy z Pobaltí. Opozici reprezentovali čtyři a byli mnohem připravenější. V české sekci europarlamentu už jsme v přesile. Němci ještě ne a Francouzi také ne, ale už to není tak jednoznačné.

Dneska jedu domů. Nevím, jestli se mi během cesty podaří spáchat článek, takže se na mě prosím nezlobte, když večer nic nevyjde. Vynahradím vám to zítra.

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

Tento článek nevyjadřuje oficiální názor Evropského parlamentu.
https://web.litterate.cz/zatimco-jsme-debatovali/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 06 zář 2024, 23:25


Horizont události

by Vidlák 6 září, 2024

Omlouvám se, že dnešní článek vyšel pozdě. Původně jsem už psát nechtěl, jel jsem totiž do Bruselu autem, abych si tam dovezl nějaké věci a cesta zpátky se protáhla na čtrnáct hodin. Ale teď večer mě chytla jedna myšlenka (asi prostě každý den musí jedna úvaha ven), tak jsem ještě vylezl z postele a šel jsem psát.
Hele, sledujete předvolební USA, kde teď na Trumpa vytáhli ruské vlivové operace které měly za úkol podpořit ve volbách Donalda Trumpa? Rusko se vměšuje do voleb, kauza Tenet média. To je něco jako tady Voice of Europe. Kanál o kterém nikdo nikdy neslyšel, který měl menší dosah než Vidlákovy kydy zveřejňoval videa s proruským narativem. Tajné služby přišly s neprůstřelnými důkazy, jůtub už příslušný kanál pro jistotu zablokoval i bez soudu a všechna liberální mééédia se tam vyvracejí z jasného důkazu.

Samozřejmě, ani tam jim to nikdo moc nežere, ze stejných důvodů, proč to kromě naprostých liberálních dutohlavů nežral nikdo ani v Evropě… Když rozkryjete síť, kterou nikdo neznal a zablokujete kanály, které nikdo nesledoval, tak se to jaksi nikoho nedotýká a je z toho kauza na úrovni domovních důvěrnic.

Pavel Šik se kouknul na důkazy a zjistil, že to nejhorší, co Tenet média udělaly, byla kampaň která Američanům vysvětlovala, že Ukrajina prohraje a navrhoval jim, že by se měli zaměřit na své domácí problémy. Například nekontrolovatelnou migraci z Mexika… Očekávám příchod čuč. gen. Michala Koudelky či TZLD. Otakara Foltýna, já totiž říkám to samé. Třeba mi najdou ten rublový účet, kam mi Putin pravidelně posílá peníze a já o tom jenom nevím.

Ale nejlepší na tom všem je, že tohle celé Putin zbořil jedinou větou. Řekl veřejně, že Rusko by si přálo za prezidentku Kamalu Harrisovou. Samozřejmě, že by si přál, aby pokračovala hloupá, senilní a nefunkční politika Joe Bidena. Za poslední čtyři roky přišlo do USA deset milionů migrantů, bezpečnostní situace v ulicích se zhoršila, bezdomovců přibylo i přes rekordní zisky zbrojařských firem, Ukrajina nevítězí ani přes obrovskou americkou pomoc… sakra, už zase šířím ty zlé proruské narativy. Jenže… ony tyhle narativy začínají už dvacet minut pěšky od Evropského parlamentu…

Mimochodem… v EP pracují rukama jen černoši nebo arabové. Většinou pracují pro nějakou firmu vlastněnou Turky, tato firma má lukrativní smlouvu s Evropským parlamentem a dře své spolubratry z kůže, jak to jen jde. To se to pak radikalizuje úplně samo… Být chudý v opulentním Bruselu, to není žádná selanka.

Zpět k věci… Ono to tak nevypadá, ale Putin svou podporou Kamaly Harrisové dost možná zahájil v USA občanskou válku. I Trump se k tomu vyjádřil, že neví, jestli je to od Putina pochvala a nebo urážka, ale dovolte mi, abych si myslel, že tohle je určitý horizont události. Ono už je vlastně jedno, kdo prezidentské volby vyhraje… ta druhá strana se s tím prostě nesmíří. Proč? Protože Rusko, protože migrace, protože zelená politika, protože multipolarita, protože dluhy a dolar.

Už minule dopadly volby útokem na Kapitol. Ještě to nic neznamenalo, vlastně jediné, co z toho bylo, byly velmi tvrdé tresty, ale trocha krve už vyteklo a od té doby se nic nevyřešilo. Kamala Harris se stala kandidátkou bez primárek, prostě jen tak, lusknutím prstů, Trump má novou verzi Russiangate, FBI usvědčuje společnost, kterou skoro nikdo neznal… a Putin jim svým vyjádřením ten koktejl řádně zamíchal.

Myslíte, že se to ještě rozplete? Myslíte, že s tím gordickým uzlem někdo poradí?

Začínám si myslet, že bude rozetnut. Tak, jak se to v takových případech vždycky dělá.

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

Tento článek nevyjadřuje oficiální názor Evropského parlamentu.
https://web.litterate.cz/horizont-udalosti/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 07 zář 2024, 22:13


Zahlcujte

by Vidlák 7 září, 2024

Štěpána Kotrbu znáte, že? Nejvíce se stavěl proti projektu Nekrm hydru. Česká televize má svůj veřejnoprávní význam, pokud by krachlo její financování, přišla by naše drahá vlast o unikátní nahrávací studia a další majetek v celkové hodnotě asi 200 miliard. Rozpočet České televize je napjatý a i malý výpadek příjmů může spustit lavinu , která snadno může vyústit v její zničení. Zpravodajství sice není v pořádku, ale to se dá řešit stížnostmi. Pokud nepřestanu Českou televizi ohrožovat, podá na mě trestní oznámení…
Já ho vlastně chápu. Česká televize je jeho dítě. Sice nezbedné dítě, ale pořád jeho. Který rodič má radost z toho, že mu syna odvádějí k soudu a zavírají do vězení, že? Navíc, na případné porcování majetku České televize se těší spousta byznysových žraloků, kteří by byli nejraději, aby na Krkavčích horách vyrostl nějaký nový mrakodrap.

Já osobně ve veřejnoprávnost nevěřím. Nevěřím, že je možné dělat vyvážené a objektivní zpravodajství. Možná na krátký čas, když se sejdoe výjimečná parta lidí, kteří mají nějaký étos a vybudují podobnou značku, jako je BBC. Ale dříve nebo později tito lidé odejdou, na jejich místa přijdou noví bojovníci, kteří si prestiž značky rádi využijí pro své zájmy a skončí to Norou Fridrichovou, mňoukajícím Wolnerem a podobnými. Pořád se to jmenuje veřejnoprávní televize, pořád si to hraje na objektivitu, ale reálně to dělá líp Prima i Nova, které žádný veřejnoprávní kodex nemají, ale jsou ohrožené tím, že se jim na to lidi přestanou koukat. Česká televize ničím takovým ohrožená není a tak jede stále větší propagandu ve prospěch vládních stran, že už to vlastně vadí i některým vládním politikům, kteří si pak dosazují Součka v naději, že to vyřeší, nebo tu propagandu alespoň trochu zamaskuje.

Takhle nějak stojí základní pro a proti, ne? Vyjmenoval jsem své argumenty pro Nekrm hydru a Kotrbovy argumenty proti Nekrm hydru. Vlastně nejzajímavější mi na tom přijde to napjaté financování, že sto tisíc lidí, jejichž koncesionářské poplatky dohromady dělají asi tři procenta peněz, by mohly televizi sestřelit a to tak rychle, že než by zasáhli exekutoři, mohlo by být po všem. Společenská nebezpečnost tak velká, že stojí za trestní oznámení… Ukončete projekt Nekrm hydru, nebo se do toho vloží orgány činné v trestním řízení.

Bylo mi líto, abychom se se Štěpánem Kotrbou handrkovali a dotáhli to k nepřátelství. Prakticky ve všem ostatním je stejný levičák jako já, s podobnými sympatiemi se dívá na práci Kateřiny Konečné se STAČILO!, podobně jako já v tom vidí naději na znovuzrození české levice, shodneme se v mnoha politických otázkách a tak jsem ho oslovil, že si to vyříkáme osobně.

Stalo se. Sešli jsme se, popovídali jsme si a výsledkem je, že (zatím) žádné trestní oznámení nebude. Neustoupil jsem, ale vyslechl jsem si všechny argumenty, které jsem popsal výše. A samozřejmě jsem vyjádřil hlubokou skepsi z toho, jak by chtěl celou věc Kotrba řešit – podáváním stížností v takové míře, že to Českou televizi zahltí a přehltí. Stížnosti se totiž podávají už dvacet let a nemám pocit, že by se cokoliv změnilo. Ředitel nekonal, Rada nekonala, Poslanecká sněmovna nekonala. Stížnosti nestížnosti.

Ale domuvili jsme se, že Štěpán Kotrba podá vzorovou stížnost, abychom všichni viděli, jak se to má dělat. Udělá ji tak, aby byla minimální možnost, ji hodit do koše. Uvede všechny paragrafy a citace a podá ji.

Na co si bude stěžovat? Na pořad s Petrou Mazancovou, kterak mě v přímém přenosu osočila, že jsem dezinformátor a kolaborant, protože potřebovala nějak rozbít učitelskou a odborářskou demonstraci. Daniel Takáč jí tehdy přizvukoval a ani dodatečně jsem nedostal žádnou šanci se bránit. Vlastní text stížnosti najdete pod článkem.

Nebudu k tomu dodávat vůbec nic. Snad jen to, že je to asi opravdu správně udělaná stížnost. Kotrba mi řekl, že její sepsání mu trvalo celý den. Stížnost je odeslána a já vám samozřejmě budu reportovat, jak se jí v útrobách České televize vede.

Vy, kdo jste proti projektu Nekrm hydru a považujete to za neuváženost, vy zde máte návod, jak bojovat proti České televizi jinak. Je celkem příznačné, že to zase dělám já. Nekrm hydru existuje asi měsíc. Za tu dobu se našlo něco přes šest tisíc statečných a vygenerovalo to spoustu řečí o tom, jak je to blbě a že je třeba najít jinou cestu. Ale nikdo nic neudělal. Jen Kotrba napsal stížnost a já ji tady zveřejňuji jako návod pro ty, kteří v Nekrm hydru nevěří.

Víc pro vás udělat nemohu. Tady máte návod, můžete od zítřka začít zahlcovat. Pište stížnosti, posílejte je, tlačte na Českou televizi… Ale jestli budete dál jen sedět na gauči a pošklebovat se, aniž byste udělali něco jiného, je to prostě jen pokrytectví. A jestli máte ještě nějaký jiný nápad, sem s ním. Pár dobrých myšlenek už mi lidé poslali a já je zahrnul do projektu a zohlednil. Jestli má někdo ještě jiný nápad, sem s ním. Nekrm hydru ho klidně zveřejní, já nejsem žárlivý, já jen nechci tu českotelevizní propagandu. Je mi jedno, kdo v boji proti ČT uspěje. Jen mě vnitřně štve, že všichni vědí, co nebude fungovat, ale sami neudělají nic, nic, nic.

Od zítřka bude tato vzorová stížnost na webu Nekrm hydru. Máte ještě skoro čtyři měsíce na zahlcování a podávání. Přeji vám z celého srdce, ať se to podaří. Přidat se k Nekrm hydru a riskovat postihy je nebezpečné. Proto se také zatím přidalo jen šest tisíc lidí. Psát stížnosti je naprosto bezpečné. Je to jen pracné. Nic víc. Jestliže se k nebezpeční nechalo naverbovat šest tisíc lidí, neměl by být problém, aby desítky tisíc lidí bezpečně napsaly stížnost. Ne, nejsem jízlivý… myslím to zcela vážně a upřímně. Změna vznikne díky odvaze a díky práci. Kdo si netroufá být Gándhím, ať tedy píše a posílá. A upřímně mě mrzí, že tolik lidí vědělo, že Nekrm hydru je špatně, ale nikdo se nepustil do jiného projektu. Hodně to o nás vypovídá. Víc, než bych si přál. Nemohu dělat všechno, už teď moje rodina platí docela vysokou cenu.

A kdyby náhodou nikdo žádnou stížnost nenapsal a kdyby se díky tomu nic nezměnilo, já budu dál verbovat, i když to vypadá beznadějně.

Děkuji všem, kdo tu odvahu měli a mají a prosím všechny ostatní, aby tedy zahlcovali…

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
https://web.litterate.cz/19435-2/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 08 zář 2024, 22:04

O koaličním maskování a opozičních intrikách…
by Vidlák 8 září, 2024

Od pátku jsem v podstatě stále na cestě. Nejprve jízda domů z Brusele, k tomu jsem si musel po republice udělat několik zajížděk a pak jsme byli s rodinou na takovém krátkém výletu v Beskydech. Víceméně jsem nedělal nic jiného, než psal, řídil a rozhlížel se kolem sebe. Ona už je totiž republika otapetovaná bilbórdama, víme? Krajské volby (které předjímají parlamentní volby) jsou za necelých čtrnáct dní a k tomu se obměňuje třetina senátu.
Ano, také nemám senát rád a nejraději bych ho zrušil, ale on zatím vesele existuje, schvaluje prezidentovi ústavní soudce, odmítá Istanbulskou úmluvu a potvrzuje korespondenční volbu. Zkrátka a dobře, vynechávat senát z plánů, je hrubá politická chyba, která jde především za námi, dezoláty, protože liberálové ho rozhodně nepodceňují.

A tak koukám na bilbórdy, protože ty vám udělají třetinu voličů, především těch vlažných, politicky neznalých, přelétavých, co nekoukají na Českou televizi, ale ne proto, že by ji neměli rádi, ale prostě z nezájmu. Já vím, že se opakuju, ale volební kampaň se dělá pro voliče, kteří o vás málo vědí a rozhodují se na poslední chvíli.

Hele, nikdo nejde pod značkou SPOLU. Alespoň já nikoho takového neviděl. Dokonce ani kandidáti za takřka vymazané Lidovce neriskovali společnou značku, kterou ale v parlamentních volbách nutně potřebují, protože se jinak prostě nedostanou. Došlo to dokonce tak daleko, že ani dříve veleúspěšní kandidáti za Lidovce nejenže nekandidují za SPOLU, ale pro jistotu nekandidují ani za Lidovce.

Projel jsem Zlínem a Vsetínem, kde je Jiří Čunek silné a úspěšné jméno. Kandiduje za jakési (svoje soukromé) uskupení K21. O KDU-ČSL ani zmínečka, Jurečku nebrat, nepřipomínat, naopak se tvářit, že Marian vůbec neexistuje.

V Brně má hejtman Grolich (také Lidovec) zase svoje bilbórdy standupového komika, stejná má i svá předvolební videa, ale nikde se ani náznakem nedozvíte ani slovo o KDU a o SPOLU už vůbec ne. Jurečka je toxické jméno, Fiala je toxické jméno, Rakušan je toxické jméno i Bartoš je toxické jméno. Jen Markéta Pekarová Adamová je blbé jméno.

Grolich prostě dělá vše pro to, aby vypadal jako nezávislý kandidát, kterým není. Vyhlašuji soutěž o lahev mého portského, kdo v jeho předvolebních proslovech najde zmínku, ze kterého hnízda doopravdy je. Myslím, že to bude marná práce.

Porovnejte to s ANO nebo STAČILO! Andrej Babiš brázdí republiku, představuje svoje krajské lídry, ručí za ně, garantuje je, slibuje vrátit lidem, co jim vláda vzala. Kateřina Konečná rovněž představuje svoje kandidáty a je neustále na cestě a říká: „Fialo, STAČILO!“ Prostě, nejsme jako vláda, vymezujeme se proti ní, volte nás a tím zahájíme defializaci české politiky. Opozice je na koni. Polovina vládních kandidátů se i na bilbórdech modlí, ať si nikdo nevšimne, že jsou s Fialou v jedné koalici.

Největší chudáci jsou kandidáti za ODS. Těm nezbývá nic jiného, než ta krajská témata, která nikoho nezajímají. Nejsmutněji na plakátech působí Tomáš Goláň. Chudák, slibuje světovost Zlínského kraje v době, kdy vláda škrtá kde může a je vlastně jediný, kdo se nemůže proti Fialovi vymezit, nebo ho alespoň vymlčet. Bylo mi ho líto i na tom plakátu.

Zvláštní kapitolou jsou kandidáti do Senátu. Rozum by velel, zanalyzovat si eurovolby a domluvit se, kde opozice nasadí jakého kandidáta, aby se nevzájem v prvním kole nevystříleli. Aby se do druhého kola dostal jeden konzervativec a jeden liberál. Aby byla alespoň šance. K čemu je, že se tři konzervativní kandidáti navzájem vystřílejí a do druhého kola dojde Modropták a STANař, že?

Například STAČILO! nasazuje tři jména v místech, kde v eurovolbách hodně dobře uspěli. Komínka na Chomutovsku, Skalického v Litomeřicích a Luzara v Ostravě. S tím přišla Kateřina Konečná za Okamurou a nabídla mu podporu pro všechny ostatní senátní obvody. Jak myslíte, že to dopadlo? Ano, přesně tak….

A tak si nakonec kandidáti za SPD začali o podporu volat Kateřině sami. Palec nahoru třeba pro Zdeňka Žáka v Bílině, který si zajistil podporu prakticky napříč celým dezolátským spektrem. Stejně tak se dalo domluvit se Zdeňkem Koudelkou na Břeclavsku. V Praze si Boris Štastný zase zajistil podporu od ANO…

Mimochodem… když jsme u toho Břeclavska. Půl roku vím, že na Břeclavsku bude kandidovat Šlachta. Je to jeho domácí obvod. Půl roku říkám Petru Macinkovi, že jestli chce Šlachta podporu ode mě, tak ať se ozve, abychom se sešli. Nemám s tím problém, bydlíme od sebe nedaleko, prostě, pokud mám o Šlachtovi psát, tak ať není jak tajemný hrad v Karpatech. Nic víc nechci. Dostane svůj hezký a pozitivní článek, klidně tak, aby byl načasovaný před volbami.

… Od Šlachty okázalý nezájem… Takže přeji hodně štěstí Zdeňkovi Koudelkovi.

Na závěr mám ještě dvě věci… Prosím, prosím, prosím, vy v SPD…. spínám ruce, klekám na kolena… Přelepte alespoň na posledních čtrnáct dní ty vaše černochy s nožem normálními předvolebními plakáty na kterých bude Okamura a příslušný krajský lídr. Černocha s kudlou jsem viděl hodněkrát, viděl jsem i ty kouřící romské školáky a viděl jsem i toho šíleného doktora s injekcí. Ale, pardon, neviděl jsem jediný bilbórd s ksichtem vašeho krajského lídra nebo s Okamurou. Černoch s nožem sakra nikam nekandiduje.

Už jste dosáhli zamýšleného efektu. O SPD se zase všude mluví. Tak to teď ještě rychle přelepte a sakra řekněte lidem, koho mají volit a co budou volit. To samé platí i pro kandidáty do senátu. Údajně nasazujete kandidáta do každého obvodu a já vím jenom o jednom.

A s tím souvisí ta druhá věc:

Když jsem jel z Brusele domů, musel jsem si udělat zajížďku do Svitav, promluvit si s někým, kdo vůbec neexistuje, který mi řekl věci, které se nikdy nestaly, Cemper je toho důkazem. Proto mi cesta domů trvala tak dlouho. Ausgerechnet (já na takové věci mám štěstí) jsem se ve Svitavách nachomýtl k volebnímu stánku SPD. Tedy, spíš ke stánku PRO, protože ti jsou agilnější. Bylo tak kolem čtvrté, páté odpoledne a koho u stánku nevidím… Generála Blaška. Zdraví se tam s kolemjdoucími, je zabraný v družném rozhovoru s PROčkaři… Hynek Blaško do senátu…

Ŕíkám si, že to snad není možné. Že by se Blaško s Okamurou také udobřili? Že by ho Okamura nasadil, i když mu předtím v europarlamentu utekl a nemohli si přijít na jméno?

Pak jsem jel do Beskyd a věnoval se dětem, ale celý víkend mi to vrtalo v hlavě. Doma jsem se pak podíval… Houby za SPD, Blaško kandiduje za hnutí Správná volba z chomutovska, které ještě v eurovolbách tvořilo koalici s PRO, aby vzniklo PRO Jindřicha Rajchla. Drbu si hlavu… Ve Svitavách nasadil Okamura Petra Štěpánka a Jindra Rajchl tam proti němu nasadil generála Blaška. To je jak z telenovely. Esmeralda hadr.

A právě proto bude jakékoliv spojení mezi SPD, PRO a Trikolorou vždycky neúspěšné, milé děti. Navenek krásné fotky, jak se spojili a vše urovnali, ale zdá se, že někdo si dávné animozity prostě nemohl odpustit a musel proti Štěpánkovi nasadit protikandidáta, ačkoliv už před eurovolbami se v kuloárech všeobecně vědělo, že Štěpánek tam bude za SPD+TRIKO kandidovat. To je také jediný důvod, proč o Petrovi vím já. Z bilbórdů a z kampaně vím o černoších a kouřících romčatech, ale o něm jsem se nedozvěděl VŮBEC NIC, Kefalín! Vůbec nic!

Já vím, já vím, bude se to komunikovat jako nedorozumění… Ale ze mě nikdo blbce dělat nebude. Obzvlášť, když jsem byl zase jednou přímo u toho. Ještě spolu nemají upečené ani jedny volby a už se tam intrikuje ostošest a ego je opět důležitější, než dostat dezoláta do senátu. Může to dopadnout jinak, než že se Blaško se Štěpánkem navzájem vystřílejí? Fakt mám věřit, že všichni překonali svoje rozpory a táhnou za jeden provaz?

Tady máte názorný příklad, jak se znásilňují voliči. Můžete to udělat, ale oni vám to už nikdy nezapomenou. Já vím, v SPD i v PRO je plno skvělých a pracovitých lidí, ale všechna jejich práce byla právě spláchnuta do kanálu, protože ani v rámci jedné koalice se vedení nějak nedokáže dohodnout a nemá to žádný racionální důvod. Jen osobní nevyřízené účty.

Jestli se najde někdo, kdo mi bude tvrdit, že PRO nemá na tu Správnou volbu z chomutovska (se kterou měli společnou kandidátku) žádný vliv, zařadím si ho rovnou do škatulky „DEBIL.“

Karolíno Stonjeková, už nikdy o Tobě nebudu pochybovat, budu pokorně poslouchat každý Tvůj pořad a poctivě přemýšlet o každém Tvém slově, jako že se Vidlák jmenuji. Na jednu lahev portského jsem právě napsal Tvé jméno a uložil do police. Počká tam na Tebe.

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/o-koalicnim-ma ... intrikach/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 45548
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Alchymista » 09 zář 2024, 21:10

http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/ ... ti-vidlak/
Síkelovu medicínu teď ochutná celá EU, věští Vidlák
Přinášíme vám další díl pravidelného pondělního cyklu s názvem VIDLÁKŮV OTVÍRÁK. Známý český bloger Daniel Sterzik, který píše pod jménem Vidlák, přináší zamyšlení nad aktuálními problémy naší doby exkluzivně pro server Prvnizpravy.cz.

Vidlákův pondělní otvírák
9. září 2024 - 06:05

ZÁVĚTRNÝ PEPA, MYSLIVEC NERUDOVÁ A KOBEREC PRO PUTINA. Vláda Petra Fialy (ODS) konečně odtajnila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ten počítá s deficitem 230 miliard korun, který je nejen podle řady ekonomů, ale i některých vládních politiků, tak obrovské číslo naprosto neodpovídající tomu, že rok 2025 nebude, pokud se nestane něco neočekávaného, rokem "krizovým". Nutno však podotknout, že bude rokem volebním.

V této souvislosti se mi vybavil jeden ze slibů Fialovy vlády, který zněl, že bude vládou „rozpočtové odpovědnosti“. Nějak se jim to ale nedaří, co myslíte?

On někdo čekal, že se mu dařit začne? Vždyť podělal, na co sáhnul. Řekněte mi nějaký skutečný úspěch jeho vlády. Nezvládl energetickou krizi, nezvládl inflaci, nezvládl ani tu blbou muniční iniciativu. Nezvládl komunikaci s občany, nezvládl české předsednictví, nezvládl dva předchozí rozpočty. Proč by měl zvládnout ten pro rok 2025?

Já se jen utěšuju, že je to poslední rok, kdy o Petru Fialovi a celé Pětikolce uslyšíme...
Podle německého listu Die Welt by měl český kandidát na eurokomisaře a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) získat silné portfolio a v nové Evropské komisi by měl mít na starosti energetiku. Za Síkelou coby ministrem průmyslu a obchodu však nestojí žádné dobré výsledky. Vždyť právě jeho neschopnost zapříčinila obří inflaci a raketový nárůst cen energií, které byly nejdražší v celé Evropské unii. Co říkáte na to, že by se měl Síkela stát eurokomisařem pro energetiku a dostat toto silné portfolio, ve kterém ale tak zoufale selhal? Vybavuje se mi jedno staré české přísloví "Kozel zahradníkem"...

Máte naprostou pravdu. Ale chmurně mě uspokojuje, že Síkelovu medicínu teď ochutná celá EU. Myslím, že ani Putin by si nevybral lépe, kdyby chtěl evropské hospodářství definitivně rozvrátit. Vůbec, mám pocit, že při každém oznámeném jméně nového eurokomisaře se Putin musel chechtat, až z Kremlu opadávaly cihly. Síkela na energetiku, Thiery Breton na průmysl, Kallasová na zahraničí, Ribearová na grýndýl... Dokonce i v případě evropské integrace e to podařilo. Bude to dělat Maroš Ševčovič. Leyenová vybrala tu nejhorší možnou evropskou komisi a podle toho to také dopadne.

V souvislosti s působením našich nových europoslanců mě zaujala zpráva, a to že Danuše Nerudová (STAN) si opět zajistila další přivýdělek a také v oblasti, ve které nijak zvlášť nezazářila. Nerudová totiž zůstane nadále „věrná akademické půdě“ a nově bude „živena“ z peněz daňových poplatníků také coby lektorka na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity. Co tomu říkáte? Připadá mi, že kdyby měla Česka televize „koule“, nejspíš by už musela začít chystat celovečerní film s názvem „Konec myslivců v Čechách“…

Mladá a pohledná se nám změnila na Starou mysliveckou... Největší legrace bude, až ve stáji zjistí, že koně se nedá rozsvítit a není možné mu namontovat žárovku. Ale zase se bude pohybovat v blízkosti mnoha přesných zbraní s kvalitním dalekoholedem... Víte, jak dlouho se vydržíte dívat na Danuši Nerudovou jedním okem, že?

Ukrajinský prezident Vladimir Zelnskij při středečním setkání s irským premiérem Simonem Harrisem v Kyjevě prohlásil, že vítězství Ukrajiny závisí pouze na čtyřech konkrétních zemích, na ostatních partnerech ani ne. Jedná se o USA, Velkou Británii, Francii a Německo. Česko „překvapivě“ nezmínil… „Chudák“ náš premiér Fiala… jeho válečné a „jestřábí“ ego teď asi hodně trpí. Nebo myslíte, že je mu to jedno, protože si od samého počátku uvědomuje, že je jen loutkou a pěšákem na šachovém poli?

Petr Fiala je světovým přeborníkem v lísání. Ale jak vidno, u Zelenského tragicky neuspěl. A to se tak snažil. Naši armádu odzbrojil, muniční iniciativu udělal, do Kyjeva jel jako první, Ukrajina je největší prioritou jeho vlády... A Zelenský to neocenil. Nevděk světem vládne. Obzvlášť tam na Ukrajině. Ale to my, kteří jsme napůl Ukrajinci, už dávno víme.

Ono bude ještě hůř, dejte tomu ještě trochu času a pár dobytých měst a Ukrajina přejde na ruskou stranu úplně a udělá dlouhý nos i na ty čtyři velké státy, které teď ještě Zelenský chválí.

Mongolsko hostilo ruského prezidenta Vladimira Putina. Místo speciální jednotky připravené nasadit mu želízka a zatknout ho se však Mongolsko rozhodlo ignorovat zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem (ICC) a na Putina čekal na letišti červený koberec a vojenská garda oblečená v uniformách odkazujících na velkého mongolského vládce Čingischána. Nutno podotknout, že Mezinárodní trestní soud některé země neuznávají, jako např. USA, Rusko, Čína nebo Izrael. Putin také během návštěvy pozval mongolského prezidenta Uchnágijna Churelsuca na summit BRICS, který se bude konat letos v Kazani. O čem „nezatčení Putina“ a červený koberec vypovídají?

Hele, Mongolsko je sice velké rozlohou, ale má jen tři miliony obyvatel. Je srovnatelné třeba s Chorvatskem. Přesto má tento malý stát ze Západu, s prominutím, prdel. O tom to vypovídá. Západ je daleko a Pámbu vysoko. Západ je na odchodu a BRICS se dere vpřed. Západnín zbraně shořely na Ukrajině. Západní sankce jsou národní ekonomice spíš ku prospěchu, než ke škodě.

Mongolské odmítnutí, zatknout Putina, svědčí o tom, že jsme v háji a už se to nezlepší.

Když už jsme zmínili BRICS, světem prolétla zpráva, že formální přihlášku do tohoto ekonomického uskupení (kde jsou mj. Rusko, Čína, Spojené arabské emiráty, Indie apod.) podalo Turecko, podle kterého je důvodem posílení globálního vlivu, frustrace z přijímacího řízení do Evropské unie a navázání nových spojeneckých vazeb mimo tradiční západní státy. Stojí též za připomenutí, že ozbrojené síly Turecka jsou hodnoceny jako druhé největší ozbrojené síly v NATO (po ozbrojených sílách USA). Nepřijde Vám, že se světová geopolitická a ekonomická mapa v mnohých aspektech během několika následujících let výrazně změní?

Svět se mění přímo před očima a jediné místo, kde to ještě nevidí, je Evropský parlament. Ale první náznaky už dorazily i tam. Loni tam hořely balíky slámy i pneumatiky a bylo to cítit v každé kanceláři. V USA už zase měli útok na Kapitol. Tohle je budoucnost Západu... minimálně do doby, než si uvědomí novou realitu a začne podle ní jednat.

Magistrát města Prostějov pozval na základě výzvy Policie ČR k podání vysvětlení ženu, která měla na Facebooku uveřejnit příspěvek, fotografie a texty kritizující vládu ČR. Tím prý měla úmyslně narušit občanské soužití tak, že se „vůči jinému dopustila hrubého jednání“. Nepřipomíná Vám to normalizační dobu 70. let?

Jo, připomíná. Jen s tím rozdílem, že tenkrát to byla tragédie, ale teď je to fraška. Tehdy se nadřízení za své pěšáky alespoň dovedli postavit, ale dneska se všichni chovají stylem "já nic, já muzikant." Myslím, že si s tímto případem ještě užijeme hodně srandy. S paní Májou jsem v kontaktu a s chutí rozmáznu jména těch, kteří tuhle hovadinu spáchali.

Nepřijde Vám cynické, že se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nechal slyšet (sice až po několika dnech, kdy kauza hýbe doslova celou společností), že „nikdo v naší zemi nesmí být stíhán za svůj názor na vládu“. Nebyl to právě on, kdo tady zavedl tým K.R.I.T. pro odhalování třídních nepřátel a kdo tady de facto z ministerstva vnitra udělal „ministerstvo propagandy a strachu“?

Jo, po třech letech bojů proti dezinformačním webům jsou tyto silnější, než kdykoliv dřív a reálně konkurují jejich spřáteleným velkým médiím. Zdá se, že Rakušan už to pochopil a tak si chce zachránit kůži. Ale bohužel... ještě nedávno byl arogantní až na půdu a tak je to teď opravdu jen licoměrnost, která ho zanedlouho dožene.

A aby toho ořezávání svobody projevu nebylo málo, nově zvolený poslanec do europarlamentu Ondřej Kolář z TOP 09 navrhl „omezit svobodu projevu pro ty, kdo propagují narativy podkopávající státní zřízení“. Sice vůbec netuším, co si pan Kolář představuje pod pojmem „státní zřízení“, ale nejspíše se nechal inspirovat výrokem krále Ludvíka XIV vyjadřující absolutní panovnickou moc a který zněl: „Stát jsem já“… To už jsme se ale velmi rychle posunuli od let sedmdesátých do těch padesátých, nemyslíte?

Ano, posunuli, ale opět, tenkrát byla tragédie a teď je to fraška. Možná proto lidé raději volí Kateřinu Konečnou než TOP 09. Ale myslím, že v evropském parlamentu se Ondřej Kolář uplatní. Tam se často hlasuje vzpažením pravice. Myslím, že k tomu má hluboké vlohy. Omezením svobody slova NSDAP začínala.
(Vidlák pro Prvnizpravy.cz, foto: red.)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 09 zář 2024, 22:50

Poslední kapka nemusí být největší
by Vidlák 9 září, 2024

Tak jsme se od našeho náčelníka generálního štábu dozvěděli, že se nemusíme bát překračovat ruské červené linie, protože vpád Ukrajiny do Kurské oblasti nevyvolal ruskou jadernou reakci. Zhruba totéž tvrdí i naši ojroposlanci Kolář, Farský a Nerudová, kteří shánějí europodpisy pod svůj dopis Pepíkovi Borellovi, aby se tím zvýšil tlak na spojence, kteří by povolili Ukrajině zasahovat západními raketami ruské území do hloubky. Ideálně, aby Západ dodal Ukrajině rakety opravdu dlouhého doletu typu Tomahawk…

Ruské reakce se prý nemusíme obávat. Kurská oblast je toho jasným důkazem. Ukrajinci tam slavně hynou v otevřeném terénu a Rusko žádnou atomovku nepoužilo.
Přemýšlím, kdy podobně hloupé chování skončilo u mých dětí a myslím, že to bylo někdy kolem desátého roku věku. Tam nejpozději zjistili, že jednou svoje vzájemné provokování přeženou a špatně to dopadne. Že i trpělivá máma nebo táta mají své limity a původně mírné domlouvání se v krátkém okamžiku vyvine v mnohem pádnější argumenty. Ano, děti si testují svoje hranice. Udělají přesně to, co jim rodič ještě dovolí. Ale někdy kolem desátého roku věku už jsou děti zpravidla dost vyspělé na to, aby si uvědomovaly poměr sil mezi sebou a rodiči.

Zdá se, že do našeho generálního štábu tato schopnost ještě nedorazila. Ale vlastně se tomu nedivím. Už tři roky posloucháme, jak je Rusko zaostalé, neschopné a slabé. Rusům už mnohokrát došla nafta, munice, vojáci i rakety. Rusko už mnohokrát hospodářsky zkolabovalo, jeho HDP kleslo 40% a podobně. Rusové bojují polními lopatkami a dávají si na tanky takové směšné stříšky proti dronům. Ukrajinci mají ve všem převahu…

Zá války se vždycky dělá propaganda, ale zdá se, že funguje především na naše generály a politiky. Vždycky se říkalo, že Rusku pomohl generál Zima nebo generál Bláto, ale jak trefně nedávno podotkl Petr Hampl, Rusku pomohl vždycky především generál Podcenění. Proč? Protože o Rusku není možné vést seriózní debatu. Není možné se o Rusku bavit bez emocí, bez příkras, ale s validními informacemi. Ruské arzenály se odbývají mávnutím rukou a běda, kdyby někdo kromě ruských slabostí upozornil také na ruské výhody. A tak celou debatu o Rusku úplně minulo to, co si můžete přečíst třeba v deníku TO o ruských vojenských kapacitách.

Zkuste někde říct, že Rusko je průmyslově silné, že jeho ekonomika možná není lídrem v inovacích, ale je poměrně hodně robustní, že je to sice světová benzínka, ale to se také počítá. Zkuste někde říct, že ruský národ má hlubokou militaristickou tradici a ruská vojenská škola je sice drsná, ale o to tvrdší vojáci z ní vycházejí. Zkuste někde říct, že ruská diplomacie je jedna z nejúspěšnějších na světě a Lavrov je velmi oblíbený ministr zahraničí. Všude, kromě Západu.

Jo, kdyby nad tím mávli rukou někde při debatě u sójového latté v pražské kavárně, tak to bude asi jedno, ale oni nad ruskými jadernými arzenály a ruskou převahou v dělostřelbě nějak mávají rukou i na generálním štábu a jejich náčelník je schopen vlézt do médií s myšlenkou na úrovni divocha z pralesa, že když nám Rus vytyčil linii, my ji překročili a nic se nestalo, že vlastně žádné červené linie neexistují…. a vlastně nejspíš neexistují ani ty ruské atomovky. Není třeba se jich bát, můžeme dodávat rakety a střílet na ruské rafinérie či letiště.

Pardon, tomu divochovi v pralese křivdím. Ten by naprosto intuitivně chápal, že jeho provokace jen nebyla dostatečná. Že medvěd nevystartuje hned, když ho někdo šťouchá klackem. A také by věděl, že medvěda je rozumné nedráždit a pokud ano, tak je zapotřebí se na něj opravdu seriózně připravit a ne dělat haura.

Normální člověk by byl rád, že je Putin trpělivější a zdrženlivější, než říká navenek. Byl by rád, že ani vpád do Kurské oblasti nebyl tou poslední kapkou, kvůli které pohár přeteče. Byl by rád, že jaderné zbraně jsou stále pěkně hluboko v odpalovacích silech. Ale my ne, my budeme přidávat kapku ke kapce a argumentovat tím nejstupidnějším způsobem, že když se teď nic nestalo, můžeme přitvrdit a nic se nestane ani příště.

Česká kotlinka je v Evropě takové zvláštní místo. Je mimo hlavní strategické osy a mimo hlavní válčiště. Miliony vojáků zahynuly na sever a na jih od nás. My jsme tak nějak mimo a jsme strategicky významní jen pro Němce, kteří si nemohou dovolit mít hned vedle sebe nepřátelský stát. Ale Němci už nejsou co bývali, nikdo na ně ohled nebere a klidně jim ničí podmořské trubky. Proč by měl někdo brát ohled na nás, že?

A tak si začínám říkat, že jsme ideální kanárek v dole. Řehkové budou provokovat ruského medvěda, štěkat na něj zpoza nohy Velkého bratra, budou do něj dál bohorovně šťouchat klackem a hledat, kde jsou ty ruské červené linie doopravdy. Jsme jen malá kapka. Tak malá, že Zelenskému nestálo za to, nás vyjmenovat mezi státy, které poskytují Ukrajině významnou podporu. Ale ta poslední kapka nemusí být největší. Jako bychom byli určeni k tomu, abychom přetečení poháru zajistili my. Co je komu do nějaké České republiky, že?

V poslední době mám pocit, že Fialu, Černochovou i Řehku čeká skutečně oslnivé vyvrcholení jejich kariéry. Bohužel, my se v tom svezeme s nimi. Jestli existuje něco, co na Rusech opravdu nesnáším, je jejich povaha, ve které se ze ztrátami prostě počítá a jednotlivec má na cestě dějinami jen velmi malou cenu.

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

Tento článek (naštěstí) nevyjadřuje názor Evropského parlamentu.
https://web.litterate.cz/posledni-kapka ... -nejvetsi/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 10 zář 2024, 23:11


Zoufalí lidé dělají zoufalé věci

by Vidlák 10 září, 2024

Přátelé, dovolte mi, abych navázal na včerejší článek a pokračoval ve výčtu střípků, které naznačují, že Ukrajina se pomaloučku polehoučku vytrácí z hledáčku USA a stává se koulí na noze výhradně Evropě. V poslední době to na Donbase začíná vypadat, jako před pádem Allepa. Stále více se mluví o válečných zločinech Ruska, objevuje se stále více nepotvrzených (a nepotvrditelných) zpráv o používání zakázaných chemických zbraní a vůbec začíná taková všeobecná zoufalost.

Olaf Scholz prý má jakýsi Minsk 3. Mírový plán pro Ukrajinu.
Mezinárodní měnový fond bude od 16.9. zasedat v Rusku a jednat s ruskými představiteli.

Turecko podalo žádost o vstup do BRICS

Azerbajdžán chce vstoupit do BRICS a začíná se mluvit o novém dopravním koridoru mezi Ruskem a Íránem.

Američané už obraceji zraky k volbám a nejvíc řeší jakousi kočku, kterou snědli migranti z Mexika. Je to asi tak desetkrát důležitější téma, než celá válka na Ukrajině. Fakt. Nekecám.

Deník TO přinesl rozsáhlou analýzu západní a ruské zbrojní výroby ze které vyplývá, že Rusové rozšířili svoje muniční kapacity ještě rychleji a více než celé NATO a ještě dělají granáty za pětinu pětinu západních cen.

A na Ukrajině proběhla (ve Lvově, kde jinde) konference neonacistických skupin z celé Evropy. Jak to vím? Inu, europarlamentní kanály se někdy hodí. Například tam byla Wotan Jugend, která je v Česku zakázaná, německý Der III. Weg a další a další. Samozřejmě nechyběli delegáti z České republiky. Na svém fejsbůku už se Nacionalisté pochlubili… Vše pod záštitou ukrajinských ozbrojených sil. Ne, na Ukrajině není nacismus, co vás to napadlo… To je jen výmysl ruské propagandy.

Je čas na zoufalé (a velmi nebezpečné) činy? Myslím, že ano. Naši Řehkové vyzývají Západ, aby dodal Ukrajině rakety na zásahy v hlubokém ruském vnitrozemí. Europoslanci Kolář, Farský a Nerudová sbírají podpisy pro dopis o tomtéž. Maršál Petrla mluví o tom, že Rusko už brzy prohraje. Ukrajinci mluví o tom, že sestrojí atomovou bombu a před měsícem se pokusili o výpad směrem ke kurské jaderné elektrárně.

Ta elektrárna není jen tak obyčejný ruský Temelín. Má ještě reaktory typu RBMK, které mají výhodu v tom, že palivo se do nich dá měnit přímo za provozu a vyhořelé palivo se dá plnit do atomových hlavic. Nevýhodu mají v tom, že při nevhodné obsluze mohou udělat totéž, co se stalo v Černobylu. Navíc, nejsou umístěny v žádném betonovém bunkru. Kolem nich není nic panceřovaného, jen obyčejná hala. Reaktor používá jako moderátor uhlík, kterého je tam několik set tun. V případě nějakého průseru by tento uhlík začal hořet a když vám do atmosféry čadí pořádná uhlíková vatra spolu s radiaktivním materiálem, tak pak na Šumavě rostou obrovské hřiby.

Cílem ukrajinského výpadu do kurské oblasti byla právě tato elektrárna. Je křehká a nebezpečná. Nikdo mi nevymluví, že to tak nebylo. Byla jediným smysluplným vojenským cílem. Kdyby Ukrajinci chtěli získat nějakou vojenskou výhodu, mnohem větší smysl by mělo, zaútočit na Podněstří, kde je ještě jeden opravdu hóóódně veliký vojenský sklad ze sovětské éry. Výpad do kurské oblasti neměl žádný vojenský smysl bez té těch černobílých jaderných reaktorů. To by byl slušný rukojmí pro budoucí vyjednávání.

A tak se zamýšlím nad tím, jestli Ukrajincům něco brání, pokusit se o to znovu? Jasně, v oblasti už je mnohem víc ruských jednotek, než na začátku. Ale pořád je to relativně malé území, relativně malá fronta a jaderná elekrárna je relativně blízko. Rusové jednotky z Donbasu nestáhli a hlavní masa jejich sil stále stojí tam někde před Pokrovskem a postupuje pomalu vpřed.

Kdybych byl na Zelenského místě a měl jeho bezohledné možnosti ohledně obětování vlastních lidí, poslal bych bez ohledu na následky a bez ohledu na ztráty všechny síly směrem na Kurčatovo. I za cenu úplného vyklizení Donbasu. Koneckonců, situace ukrajinských jednotek je tam tak jako tak velmi vážná. Výpad do kurské oblasti ruské jednotky nezastavil, ale zabrání jaderné elektrárny Kursk by je zastavit mohlo. Zároveň se tam dá vyrobit incident, který by třeba Západ ještě do války s Rusem vtáhnul. Navíc, vítr většinou fouká ze západu na východ…

A když se útok nepovede, stejně je to už všechno v háji…

Nevím, jestli je ukrajinská armáda ve stavu něco takového udělat. Nevím, jestli je ruská armáda ve stavu něčemu takovému zabránit. Ale jaderná elektrárna Kursk je jediný rukojmí, který by mohl změnit celkovou strategickou situaci Ukrajiny. Je blízko fronty, předmostí je už vybojované, cesty pro případný ruský protiútok jsou dočasně odříznuté zničením mostů přes řeku Sejm… plná síla zbytků ukrajinské armády v průlomu na jednom místě… kratší logistické trasy…

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Tohle by mohla být jedna z nich. Moc jiných možností už Ukrajina nemá a Zelenskyj se nechal slyšet, že na podzim chce ukončit válku. Určitě tím nemyslel, že by začal s Ruskem jednat o přiměří.

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

Tento článek (naštěstí) nevyjadřuje názor Evropského parlamentu.
https://web.litterate.cz/zoufali-lide-d ... le-veci-3/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 11 zář 2024, 22:51


Končím!

by Vidlák 11 září, 2024

Ne, prosím nelekejte se. Nekončím s blogem. Neodrodil jsem se. Nepřičichl jsem v Bruselu k velkému světu a nepořídil jsem si žebřík pro rektální alpinismus do bruselských zadnic. Dál budu psát každý den jeden článek. Dál budu komentovat dění okolo sebe. Dál budu bojovat proti Pětikolce a dál budu především tribunem lidu. Dál budu přinášet postřehy, které jiní nepřinášejí, dál povedu souboj s majnstrýmovými mééédii a s Českou televizí zvlášť. Dál budu říkat, abyste nekrmili hydru a nevolili Petra Fialu.

Ale těmito volbami končím s poučováním opozičních stran. Končím s poučováním do vlastních řad, končím s kritikou těch, kteří jdou stejným směrem jako já, jen to podle mě nedělají dobře.
Ne, nedělám to proto, že by mě někdo ukecal, nebo že bych změnil své názory. Jen jsem dospěl do stavu, kdy jsem už napsal OFF. O fšech fšechno. Už nemám, co bych dodal. Každý už nastoupil svou cestu a za ten rok, který nás dělí od parlamentních voleb, se na ní už vlastně nemůže nic změnit. Věci už teď prostě půjdou před se vším dobrým i špatným a všichni moji čtenáři už vlastně dávno vědí, jak se na naši opoziční scénu dívám. Všichni vědí, co si o kom myslím, všichni vědí, co si myslím o jejich taktice a všichni si mohou snadno dohledat moje předpovědi. Už bych se jen opakoval.

Kdyby si chtěl někdo moje postřehy připomenout, moje kniha o posledních třech letech politiky je před dokončením a do distribuce půjde zřejmě na začátku listopadu. Bude se jmenovat „Jde po nás nějaký bloger.“

Navíc, už není koho poučovat. Jestli jsou tyto volby něčím zvláštní, tak tím, že nikoho nezajímají. Poprvé za sedm let psaní mám pocit, že se nemohu spolehnout na svou zpětnou vazbu z diskusí a dopisů. Eurovolby zajímaly všechny a tak přišlo o dvacet procent víc lidí. Zdráhám se to říct, ale teď mám pocit, že přijde o dvacet procent lidí méně.

Komu doteď nebylo vzájemné rady, tomu už nebude hospodářské pomoci.

Až tyto volby skončí, je mým nepřítelem už jen a jedině Pětikolka. Z ní je třeba strhat pravdoláskařské masky a jak řekl Ivo Budil, je zapotřebí chystat manuály na dobytí Bastily. Je třeba se připravit na hroucení stávajících struktur, protože události posledních týdnů tomu nasvědčují. O výši daní se pohádáme pak. Až bude česká státnost zachráněna. Je třeba udělat vše pro to, aby parlamentní volby za rok byly onou kýženou operací Uran ve které už veškerá iniciativa přejde na naši stranu.

Odteď už nekritizuju, protože to nemá smysl. Všichni z opozice teď po krajských volbách zhodnotí svoje možnosti a nastoupí cestu, ze které už nepůjde nijak uhnout. Buď budou mít za rok úspěch a nebo nebudou. Kampaně i kandidátky budou připravovat velmi brzy. Stejně tak už se nezmění marketingové strategie. Krajské volby budou předjímat ty parlamentní. V dobrém i ve zlém.

V dnešním článku ještě zmíním jména některých senátorů, kteří jsou podle mě na naší straně, a nebudu se tajit tím, že sám budu v krajských volbách volit STAČILO! Koho zajímají jména, tak v Libereckém kraji to vede Michal Klusáček, na jižní Moravě Petra Rédová, v Plzeňském kraji kandiduje Ondra Dostál, jižní Čechy má v gesci Kateřina Jirousová a Jana Turoňová, v Olomouckém kandiduje za STAČILO! Marek Obrtel. V Ústeckém kraji kandiduje Bubeníček, který už hejtmanem byl a bylo to období bez kauz a policejních vyšetřovaček.

Ve svém domácím znojemském obvodě senátní volby letos nemám, takže budu ostatním jen držet palce. Po volbách si neodpustím poslední hodnocení, jak to dopadlo, ale dál už nikomu z opozice nebudu komplikovat jeho cestu za politickým štěstím. Veškeré kvalifikace pro Sněmovnu teď právě končí a bude zapotřebí se chystat na hlavní závod.

Upřímně, neznám všechny kandidáty v senátních obvodech, neznám všechna jména na krajských kandidátkách a nebudu se kasat, že ruzumím místním poměrům. Říkat vám, koho stojí za to volit, by v tomto ohledu bylo poněkud povýšené. Proto jen okomentuji to, co je všeobecně známé.

Na Praze 4 si to zkazila Šichtařová, takže gratuluji postrachu králíkáren Drahošovi k dalšímu období a kdybych tam volil, tak to v této chvíli hodím Folajtárovi, protože je mi lidsky sympatický.

V Náchodě bude souboj mezi ODS a ANO. Jsou tam jen tři kandidáti a tím třetím je Tomáš Magnusek. Budu mu držet palce. Kdyby se dostal do druhého kola místo Červíčka, bylo by to super.

Vsetín si vezme Čunek a v jeho případě mě to vůbec nemrzí. Ten bude brzy hledat, kde u Lidovců nechal tesař díru. Čunek je takový český Michael Krestschmer.

Na Praze 2 je na jedné kandidátce Zažímalová, Bárta a Hilšer. Tady bude spíš důležitější hlasovat ve druhém kole proti Hilšerovi. Čistě z pomstychtivosti.

Sokolov asi urve Vildumetzová za ANO.

Ve Svitavách mohl projít Petr Štěpánek… ale když mu tam Jindra Rajchl nasadil ještě generála Blaška, tak to vidím černě. Tohle byla ryzí schválnost, protože Blaška mohli bez problémů dát na kterýkoliv jiný obvod. Blaško tam není doma. Ale jestli to nevadí SPD, kdo jsem já, aby to vadilo mně?

Na Praze 12 obhajuje rusofob Fischer. Máte tam i známého Milan Urbana za SPD. V liberální Praze toho dezoláti moc neudělají, tam zbývá fakt jedině pokus Fischera odstřihnout. Zřejmě to bude marný pokus.

V Prostějově kandiduje za SPD Dopita. Zajistil si širokou podporu.

V Litoměřicích Skalický, v Břeclavi Zdeněk Koudelka, v Třebíči profesor Turánek.

V Chomutově má velmi slušnou šanci Komínek. Je tam doma, je známý a kromě Kulhánka tam nemá vážnější konkurenci.

V Teplicích si Zdeněk Žák zajistil podporu napříč celým dezolátstvem. To se cení.

V Mladé Boleslavi kandidují Kobza za SPD a Nozar za SOC-DEM. Nozar je velký Šmardův opozičník a líbí se mi jeho kampaň „Skladník do senátu“

Za Benešov chce do senátu Dominik Hašek. Ten se do senátu dostat nesmí a blbých voličů je na světě dost. Takže prosím raději Helenu Válkovou za ANO, nebo Zdeňka Hrabu. I když je ODSák, je to ryzí konzervativec.

V Rokycanech nesmí projít Karpíšek za ODS. To je největší zlo na kandidátce, možná i největší zlo ze všech kandidátek. SPD nebo ANO, nebo marťani. Cokoliv je lepší.

Na Ostravě kandiduje Leo Luzar. Ten by také mohl projít.

Senát je složitý. Dvoukolový systém má za následek, že se ve druhém kole „všichni spojí proti ďáblovi.“ Postup přes první kolo ještě málo znamená. Bylo by ale dobré, abychom všude věděli, jak si dezolátská scéna stojí a jak si tam stojí naši lidé. Takže určitě k senátním volbám jděte, i když ho považujete za zbytečný. Každý člověk, kterého tam dostaneme, bude jednou strašně důležitý, i kdyby jen kvůli tomu, aby hlasoval pro senátní rozpuštění.

Jak jsem už psal, tyto volby zřejmě ukáží, že Pětikolka má ještě nějakou sílu. Tak se pokusme, aby ta síla byla co nejmenší.

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/koncim/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 13 zář 2024, 00:22

Prší…
by Vidlák 12 září, 2024

Můj dědeček vždycky říkal, že příroda má ráda rovnováhu. Když je dlouho sucho, bude pak hodně pršet. Když je dlouhá zima, bude horké léto, když je suché jaro, bude mokré léto…

Má pravdu, zemědělec stará. Vodu, kterou nám příroda upírala v červenci a srpnu, tu nám teď posílá naráz. Inu, vyčistili jsme ovzduší. Komíny už do něj nechrlí tuny prachu a tak je tam málo kondenzačních jader pro běžné pošmourno a mrholení. Také je tepleji, takže se z oceánů vypařuje mnohem více vody. To znamená, že prší méně často, ale za to pořádně. Srážky na severní polokouli zvolna zvolňoučka rostou.
Kdysi by většina této vody zůstala zadržená mezemi, lesíky, záhumenky, zahrádkami, bahnitými dvorky a širokými meandry mezi lužními lesy. Dneska steče po betonové dlažbě do krásné dešťové kanalizace, udělané podle projektu vzdělaných architektů a podle směrnic schválených Evropskou unií i urbanizačními plány měst. Po pár hodinách všechna tahle voda bude v řekách, které jsme napřímili a udělali jim pevné břehy, protože v rovině kolem koryta se tak dobře staví.

Příroda bohužel nečte naše manuály na vyspělost a tak se ta voda do řek nevejde, dokonce se v mnoha případech nevejde ani do přehrad…

Za posledních třicet let jsme zabetonovali nebo utužili plochu odpovídající povodí řeky Ohře. Podle toho to také dopadne. Náš problém není sodovkový plyn, náš problém je blbé plánování.

A kdo si postaví dům v ulici „Na bažině, U rybníka, Blata, Na hrázi a podobně“ na to prostě jednoho dne doplatí.
https://web.litterate.cz/prsi/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 13 zář 2024, 00:25

Už to nebude trvat dlouho
by Vidlák 12 září, 2024

Tak jsem se podíval na tu slavnou debatu Trump vs. Harrisová. Ne, nebyla vyrovnaná. Kamala přišla připravená, měla nejspíš náušnice se sluchátky, moderátoři byli na její straně a tak debata vypadala dost podobně jako debata Turek vs. Danuše. Donald si myslel, že ji smázne jako mouchu na zdi a nepřipravil se. Ne, nebudu říkat, že debata byla nerozhodná, protože to nebyla pravda. Kamala Trumpa prostě přehrála a ještě neudělala tu blbost jako Danuše – když Turek mluvil o své zesnulé babičce, začala se Kandidátuše blbě hihňat. Kamala naopak zůstala uvolněná.
Jo, když máte za sebou pořádný tým a udržíte s nápovědou v hlavě dostatek frází… a váš soupeř vás podcení, tak to může skončit tak, jak skončila tato debata. Sociální sítě teď o Trumpovi psaly to, co předtím psaly o Bidenovi. Jo, předtím proti sobě byli dva osmdesátiletí a Trump působil mladě. Teď je vedle Kamaly tím starcem on.

Kdyby to nebylo předčasné, tak bych řekl, že Pánbůh nechce, aby se Amerika zachránila. Mám stále neodbytnější pocit, že už je vlastně jedno, kdo zvítězí v prezidentských volbách. Ta druhá strana ho prostě neuzná. Minule z toho byl „útok na Kapitol.“ Tentokrát by to také mohlo být mnohem horší.

Stejně tak se mi zdá, že Pánbůh nechce, aby se zachránila Evropa. Jednak jsme se dozvěděli, že Uršula Leyenová pověřila Mária Draghiho, aby udělal analýzu situace a dal nějaké návrhy na zlepšení. Mário „kozel zahradníkem“ Draghi udělal celkem slušnou analýzu evropských problémů a hádejte co navrhl jako řešení? Jasně, chce to víc Evropy, víc grýndýlu, víc se zadlužit a nasypat peníze do snížení emisí. Pokud by vás to zajímalo víc do podrobností, píše o tom Pavel Šik.

Zadruhé se má příští týden ve Štrasburku schvalovat společný unijní nákup zbraní pro Ukrajinu. Budu přímo u toho, takže vám zatepla přinesu informaci, kdo hlasoval pro. Zdá se, že situace je pro Ukrajinu velmi špatná, protože toto hlasování dostalo přednost i před rezolucí proti Maďarsku. Situace je dynamická a mění se každým okamžikem a o podrobnostech budu pravidelně informovat.

A do třetice, v kuloárech se mluví o tom, že Západ schválil Ukrajině použití zbraní dlouhého doletu na cíle hluboko v Rusku. A nejen v Rusku, ale snad prý i v Moskvě. To víte, žádné ruské červené čáry neexistují, Rusáci jsou zbabělí a když žádnou atomovku neodpálili ani kvůli vpádu do Kurské oblasti, tak je to v pohodě a nemusíme se ničeho bát. Můžeme dál šťouchat do medvěda klackem, on bude dál jen bručet, občas se ožene, ale to bude všechno. Řehka říkal…

V Lotyšsku dostávají první Rusové příkaz k vystěhování, na což mají třicet dní. Pak budou deportování. Amnesty International sice chrání menšiny po celém světě, ovšem Rusové nejsou lidé a tak teď výmluvně mlčí. Ale přesně to odpovídá lotyšské nátuře. Pomstí se na stařečcích a stařenkách z dob SSSR. Takhle to jejich nácíčci dělali i za Druhé světové. Všimněte si, v Německu jistá menšina bodá do lidí, v Británii jistá menšina bodá do lidí, ve Francii jistá menšina vystřílí redakci Charlie Hebdo, v Lotyšsku chce jistá menšina dožít, protože jí je daleko přes šedesát let… a hádejte, kdo musí být deportován pro bezpečnost v naší vaší EU?

Desetitisíce afrických doktorů a jaderných fyziků překračují na člunech Středozemní moře, ale ti představují podle Markéty Gregorové menší riziko než pár desítek ruských jaderných inženýrů, kteří budou stavět v Maďarsku jadernou elektrárnu…

Volkswagen krachuje… České aerolinky právě dolétaly. Benzín se má zdražit. Daň z nemovitosti má zase vzrůst. Pro ministra evropského nicnedělání, Dvořáka, jsme rozežraná lůza, které omezení mobility jen prospěje.

Mimochodem, když se podíváte na graf rozdělení bohatství v západní společnosti, tak vypadá přesně jako těsně před útokem na Bastilu. I revolucionářů už všude chodí hodně. Ještě jsou pro smích, ale leckde už mocné veselost přechází. Buřičů jsou plné ulice a manuály proti nim vypadají stejně jako za španělské inkvizice. Ale tenkrát cenzura také nepomohla a pálení zakázaných knih nikam nevedlo.

Už dva roky říkám, že máme tři úkoly. Musíme se pokusit vyměnit kapitána, abychom s naší děravou lodí mohli zajet na klidnější vodu. Musíme se pokusit ucpat všechny díry. A musíme si chystat záchranné čluny, protože se nám záchrana lodi nemusí podařit.

Všechny tři věci se už dějí…

Tak teď už jen zbývá si popřát štěstí a zatnout zuby… Myslím, že na rozuzlení už nebudeme čekat dlouho. Teď to ještě všechno má spláchnout henten déšť… a protože teď jde všechno šejdrem, tak se nejspíš podělá i tohle.

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/uz-to-nebude-trvat-dlouho/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 13 zář 2024, 22:39

Povodňová situace…
by Vidlák 13 září, 2024

Dnešní deštivé počasí a očekávání záplav je ideální pro zemědělský a vodohospodářský článek. Skutečně se stává málokdy, abych na suché jižní Moravě naměřil za jeden den osmdesát milimetrů srážek v podobě vytrvalého, ale nijak extra intenzívního deště. Prší zhruba pět milimetrů za hodinu, což je prakticky přesně rychlost vsakování do půdy… Země byla navíc osvěžena deštěm z předchozích dní, takže už nebyla vyprahlá a všechny póry a kapiláry měla otevřené.
A tak si půda celkem hravě vzala padesát milimetrů. Což je v České republice takový průměr, kolik vody se vejde do půdního profilu. Až pozdě odpoledne se na povrchu začaly tvořit louže a voda začala mít tendenci stékat po povrchu do níže položených míst.

Moje zahrádka je vyspádovaná tak, aby voda stékala k opěrné zdi u vinohradu. Je tam místo pro dvacet kubíků povrchové vody. Pak by se voda začala přelévat na zatravněnou část dvorku, kde je prohlubeň pro dalších deset kubíků a teprve pak začne přetékat na dlážděnou část, odkud už musí odtéci trubkou do kanalizace. Veškerou vodu z okapů sbírám do nádrže, kterou jsem zakopal pod dvorkem, ale ta byla už dopoledne naprosto plná.

Jestli dojde na nějaké povodně, tak až teď. Až teď je půda v celé zemi nasáklá vodou a až teď začíná ve zvýšené míře odtékat do řek. Naše republika má sedmdesát osm tisíc čtverečních kilometrů a vodu z ní odvádějí tři řeky. Labe, Odra a Morava. Pokud budeme počítat, že intenzívněji prší nad větší půlkou republiky, tak každou hodinu teď na naše území dopadne zhruba sto padesát milionů kubíků vody. To je víc než je retenční kapacita přehrady Orlík. Je to zhruba čtyřicet tisíc kubíků každou vteřinu. Normální průtok Labe v Hřensku je zhruba 300 kubíků za vteřinu. Třetí povodňový stupeň se vyhlašuje při průtoku asi čtyři tisíce kubíků za vteřinu. To jen pro představu.

Přehrady mohou tento nápor jen rozložit v čase. Nepomohou ani suché poldery ani obnovená mrtvá ramena řek. Na to už máme v krajině příliš málo místa. Všude jinde už to někomu patří, kdo krajinu využívá. Všude jinde někdo bydlí, pěstuje, chová, vyrábí, přepravuje, těží…

Pomohou lesy, jejichž kořínky zdrží proudění vody… tedy, pokud je zrovna nesežral kůrovec. Na jaře by mohly husté porosty pšenice nebo řepky. Bohužel, teď už jsou na polích jen kukuřice a slunečnice, mezi kterými voda teče naprosto bez odporu. Pomohou remízky, pomohou terénní vlny, pomohou bažiny, rákosí, nepokosené louky. Tohle všechno si během tří dnů deště může vzít sto milimetrů vody. Ale víc ne. Všechno ostatní se do řek prostě dostane a vlastně úplně nejdůležitější je, aby se to tam nedostalo moc rychle.

Náš pokrok jde přesně proti tomu. Náš pokrok chce suché dvorky, chce hezkou pevnou dlažbu, aby děti neměly špinavé nohavice, chce nepodmáčené stavby, chce silnice, cesty a velké haly. Chce stavět domy a byty a tak se staví i v místech, kde kdysi nechávali vodě prostor, protože věděli, že když přijde, tak nad ní nezvítězí.

A přes všechny řeči o ekologii a zadržování vody v krajině, jakákoliv zádrž je věc strašně drahá, protože je to v konečném důsledku především velká nádrž na vodu ve které těžko může být něco jiného. Pokud na jednom konci není vodní turbína a kolem břehů rekreační oblast s marínou a pláží, tak se to prostě nevyplatí. Samozřejmě, jako státní zakázka je zajímavé, když prostě jen někam nasypete valy z hlíny, které v podstatě nemusejí mít žádné parametry. A tak jako tak budou všechny protipovodňové stavby nedostatečné, protože v České republice už prostě není dost místa, kam by se všechna ta voda, která teď padá z oblohy, vešla.

Jestli ze současného nečasu bude nějaká větší pohroma, bude se to zase řešit penězi. A zase se to nebude řešit dobrým plánováním. Někde se postaví valy podél potoků, možná se začne mluvit o nějaké nové přehradě, pojišťovny zaplatí lidem za zničený majetek, ale málo se udělá pro vrácení organiky do půdy. Málo se udělá pro rozdělení lánů mezemi. Ne kvůli vlastnickým právům, ale kvůli zadržování vody. Málo se udělá pro to, aby lesní těžba byla racionální, aby svážnice a cesty v lese měly i vodohospodářskou funkci. Málo se udělá, aby prodloužila cesta vody do řeky. Přitom, to je to jediné, co doopravdy můžeme udělat. Zařídit, aby trvalo dlouho, než voda doputuje do říčního koryta. Můžeme si pomoci přehradami, můžeme si pomoci suchými poldery, ale nikdy nebudeme mít dost místa, abychom zadrželi těch čtyřicet tisíc tun vody, co nám mraky každou vteřinu vylévají do krajiny.

Mimochodem… jestli bude pršet ještě celou sobotu stejně intenzívně, tak přestane fungovat leckterý zasakovací trativod u nově postavených domů.

Na mou zahrádku podle předpovědí spadne sto kubíků vody. Třetina se vsákne. třetinu zadržím a v sobotu večer začne první voda odtékat do kanalizace. V sobotu večer začne i můj pozemek přispívat k povodňové situaci…

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/povodnova-situace/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 14 zář 2024, 22:53

Řehkové všech zemí…
by Vidlák 14 září, 2024

Zatímco všechna méééédia informovala o hrozících povodních, vydávala varování a nechala politiky, aby se chlubili cizím peřím, úplně zapadlo, že v Praze probíhá jednání všech Řehků z NATO. Přijede dvaatřicet náčelníků generálních štábů a přes veškeré okecávání, hlavním bodem programu bude Ukrajina a plánované zrušení zákazu použití raket delšího dosahu v hloubi ruského území.
Ve stejné době tlumočí Vasilij Nebenzja, ruský velvyslanec při OSN, ruské stanovisko, ve kterém říká, že Ukrajina není schopna hlubokých raketových útoků. Rakety musejí naprogramovat specialisté NATO, navádět je musí satelity NATO a souřadnice cílů jim musí rovněž dát státy NATO. Ukrajina takovými schopnostmi nedisponuje, takže pokud k takovým raketovým útokům dojde, bude mít Rusko zato, že je ve válce se Severoatlantickou aliancí.

Prosím, všimněte si, že Nebenzja říká, že jde o NATO, nikoliv o konkrétní stát. Neříká, že pokud na Moskvu dopadnou britské rakety, tak bude Rusko ve válce s Británií. Neříká, že když budou rakety naváděny americkým GPS a řízeny americkými družicovými datalinky, tak bude Rusko ve válce s USA. Oficiálně tlumočené stanovisko Ruska říká, že v případě použití raket delšího doletu bude Rusko ve válce s NATO. Tečka.

Už od doby, kdy se Sovětský svaz a USA mohly vzájemně zaručeně zničit, bylo jasné, že jakákoliv změna hranic může být provedena pouze „salámovou metodou.“ Nic se na tom nezměnilo doteď. Je možné mít pouze takové válečné cíle, aby protivník nestiskl jaderné tlačítko, protože pak už se nedá udělat nic. Stojí za to, zničit svět kvůli Hanoi? Stojí za to, zničit svět kvůli Kábulu? Stojí za to, zničit svět kvůli Libyi? Stojí za to, zničit svět kvůli Bosně? Stojí za to, zničit svět kvůli hořící rafinérii v Rostově na Donu? Stojí za to, zničit svět kvůli vpádu do Kurské oblasti?

Stále tady mluvíme o překračování ruských červených čar, kterých se nemusíme bát, protože ani zmíněný vpád ke Kursku nevedl k jaderné odpovědi. Rusko je před kolapsem, bojuje pomocí polních lopatek, Putin už brzy zemře na rakovinu. Ano, zatím překračování ruských čar nevedlo k jadernému zničení světa.

Ale… jak vypadají naše červené čáry? Jaké jsou červené čáry NATO? Už víme, že vpád do Kurské oblasti ve skutečnosti červenou čárou nebyl. Stejně tak víme, že ruská invaze na Ukrajinu také nepřekročila západní červené čáry. Pořád mluvíme o tom, jak překračujeme ty ruské čáry, ale přitom stejně tak Rusko už dlouho překračuje ty naše. Jeho postup na Donbasu zrychluje, ukrajinská armáda je ve velmi špatném stavu a Rusko každý den ukrajuje další a další kilometry ukrajinského území. Ruské rakety létají do blízkosti hranic států NATO. Ruské rakety zasahují na Ukrajině i vojenský personál NATO.

Stojí za to, kvůli Lotyšsku zničit svět? Ruská záminka pro útok právě tam už existuje. Lotyši začali s deportacemi ruské menšiny. Povětšinou jde o seniory, kteří nejsou nikomu nebezpeční. Ale budou je deportovat, protože každý Rusák může za to, že je Rusák. Amnesty International výmluvně mlčí. Není menšina jako menšina.

Stojí za to, zničit svět kvůli České republice, kterou nikdo nepotřebuje, leží mimo hlavní strategické osy a jediný, kdo se na ni ve svých vojenských plánech musí ohlížet, je Německo?

Ptám se, protože být ve válce s NATO znamená, že jedny státy NATO mohou Ukrajině pomoci s útokem na Rusko, ale Rusko může zaútočit na úplně jiné státy NATO, protože je to jednoduché a tyto státy jsou příliš bezvýznamné, než aby kvůli nim americký prezident stiskl jaderný knoflík. Bude někomu chybět Praha? Nebo Brno? Bude někomu chybět dálnice D1? Bude někomu chybět Česká zbrojovka? Bude někomu chybět automobilka Škoda?

Naše bezvýznamnost byla donedávna naší civilizační výhodou. Byli jsme pod rozlišovací schopnost. Hospodářsky patříme Německu, vojensky jsme komár v brnění. Trvalou a nepřetržitou rozhádaností neohrožujeme ani menší státy okolo nás. Z jedenadvaceti europoslanců je devět vlastizrádců. A nebo dvanáct… podle toho, jak si to vyložíte. Před půl rokem to bylo naopak.

Teď může mít naše bezvýznamnost poprvé gepolitický rozměr. Můžeme se hodit jako odstrašující příklad. Můžeme se hodit jako test červených čar NATO. I pro naše americké spojence jsme tak nedůležití, že se přímo nabízí, aby si Rusko svou odvetu proti NATO vyzkoušelo na nás. Nota bene, když mají ve svých archivech dokonalé informace o všech našich vojenských objektech.

Naši politici a intervjuci nás nabádali, abychom si kvůli velké vodě připravili evakuační zavazadlo. Pokud skutečně dojde k nějakému útoku hluboko v ruském vnitrozemí, možná bychom si to zavazadlo měli nechat v pohotovosti.

_______________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/rehkove-vsech-zemi/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 15 zář 2024, 23:18


O povodňových politických bodech…

by Vidlák 15 září, 2024

U nás na Znojemsku spadlo za pátek sto milimetrů vody a za sobotu mělo spadnout ještě víc. Ale naštěstí se tato předpověď nenaplnila a spadlo „jen“ 50mm. Větší škody zde napáchal silný vítr, který na podmáčené půdě snadno vyvracel i vzrostlé a zdravé stromy. Já doma málem přišel o třešeň, kterou jsem musel velmi barbarsky zapřít (musel jsem použít hřebíky) a ze které vítr orval téměř všechno listí. Dopadli jsme dobře, vody nakonec spadlo o dost méně, než kolik slibovala čtvrteční předpověď.
Znovu jsem se přesvědčil o umu stavitelů mého klenutého sklepa, který je odhadem dvě stě let starý. Ani kapka vody. Zvládli to bez folií či asfaltových lepenek. Netuším, jak to dělali.

V Znojmě evakuují část Oblekovic, protože Vranovská přehrada upouští přes míru. Musí. Vysočina i jižní Čechy dodají Dyji a jejím přítokům ještě hodně vody.

V neděli večer přestaly zvládat přehrady na Bečvě, která je velmi zrádná a dokáže se rozvodnit velice rychle. Troubky vyhlásily úplnou evakuaci.

Morava už je také plná přes doraz.

Špatně dopadl Jeseník, Opava, Krnov, Albrechtice, Frýdlant a okolí. Schytává to i Ostrava. Tam se předpovědi bohužel nemýlily a voda tam spadla v plné palbě. Kromě velkých materiálních škod jsou tam i ztráty na životech. Tvrdě je zasaženo i Polsko, kam všechna tato voda stéká.

V pátek napsal můj blogerský guru, Vlk, článek, ve kterém si zaspekuloval, že vládě prší štěstí, protože se ona i hejtmani budou moci ukázat v tom nejlepším světle. Vládní papaláši si včas udělali pochmurné tiskovky, popřáli lidem, ujistili je, že jim pomohou a až se budou odklízet následky, budou na obrazovkách prakticky furt, což je těsně před volbami prakticky k nezaplacení.

Ano, vládní papalášstvo se skutečně od první minuty povodní chopilo právě tímto způsobem. Ministr životního prostředí, Hladík, co se otepluje dvakrát rychleji než zbytek KDU-ČSL se už pochlubil cizím peřím, že se mu podařilo propojit mapy na Seznamu s mapami České hydrometeorologického ústavu, což ajťáci na Seznamu, vedení Pavlem Zimou, velice nelibě nesli a hned to ministrovi dali patřičně sežrat.

Je to podobné jako s tou muniční iniciativou. Tu spustil zbrojař Strnad, protože na každém granátu se dá slušně vydělat, ale Fiala se tím okamžitě pochlubil, tím to vyzvonil Rusům, ti nabídli vyšší ceny, díky tomu cena munice rapidně stoupla a bylo jí mnohem méně.

Místopředsedkyně ODS, Eva Destroix (ano, takhle jsem to chtěl napsat), se zase pochlubila rozesmátým selfíčkem u místního potoka, který nepřetekl a vysvětlila lidem, kterým ve stejnou dobu voda odnášela domy, že spolu to zvládneme. Když se to mezi lidmi rozneslo, svůj příspěvek smazala a řekla, že za to může dezinfoscéna.

Terezie Tománková na Primě zase poděkovala Petru Fialovi, že je v těchto těžkých chvílích s námi, ačkoliv premiér v této chvíli nemůže udělat vůbec nic. Může maximálně nepřekážet hasičům a spolu s ministrem Stanjurou hledat v rozpočtu rezervy, aby bylo možno co nejrychleji napravit škody. Ale hned od první minuty náš signalista vysílal, že s penězi to bude velmi špatné, protože priority vlády jsou úplně někde jinde.

Jana Černochová řekla, že armáda posílá, co může. A zjistilo se, že může vyslat dva vrtulníky a pár vojáků, kteří otevřeli jakési operační středisko a naplnili pár pytlů s pískem, což halasně šířili na svém fejsbůku. . Pontony jsou na Ukrajině, ženijní vozidla jsou na Ukrajině, všechno je na Ukrajině… a tak tentokrát to bylo jen na hasičích a dobrovolnících, protože není kde brát. Ministryně pak vzkázala těm, kterým se armádní pomoc zdála jakási slabá, že jsou blbečci, co se nevyrovnali s českou pomocí Ukrajině a oznámila, že armáda má v záloze další čtyři vrtulníky…

Nebinární Pehe poděkovalo vládě, jak všechno dělá dobře a oddychlo si, že u moci není Babiš, protože ten by to určitě řešil mnohem hůř, to je jasné. Přitom to bylo právě za Babiše, kdy meteorologové dostali lepší superpočítač, takže dokázali varovat před povodněmi s dost velkým předstihem a na přehradách včas upustili vodu. Samozřejmě, když vám spadne 500mm, tak vám nepomůže vůbec nic.

Ukrajinský velvyslanec vyzval Ukrajince, aby přispěli ve sbírce na povodně. Prý to úplně nedopadlo ani finančně ani odezvou a na ukrajinských fórech se vykulení čeští občané (především ti liberální) o sobě dozvěděli tak nepěkné věci, že ještě teď zírají naprázdno do zdi a přemýšlejí, jestli celou dobu nebyli za hejly.

Tomáš Zdechovský zase vzkázal, že kdyby někdo na Královehradecku potřeboval pomoci, ať se mu ozve… Vlastně můžeme být rádi, že neřekl, s čím by mohl pomoci.

Petr Pavel nám stroze oznámil, že z povodní vyjdeme silnější. Kolář mu nic lepšího nenapsal.

Ne, v demokracii nikdy přírodní pohroma žádné vládě nepřinese volební výhodu a to ani tehdy, když nepodlehne pokušení, nahrabat si na lidském neštěstí nějaké politické body. Pohroma je pohromou právě proto, že se stalo něco, na co nikdo nebyl připraven. Kdyby vše bylo připraveno, vlastně by to nikoho vůbec nezajímalo. Pohroma se vždycky zvládá špatně, vždycky se u ní improvizuje, vždycky se na někoho zapomene a pomoc se vždycky rozdistribuje nespravedlivě. Papaláši si za „zvládnutí“ vždycky rozdají odměny a ti, kteří to celé odpracovali, těm musí stačit, že je hřeje u srdce láska k vlasti.

Za posledních třicet let se nestalo, že by občané byli spokojeni s vládou, že nějakou katastrofickou situaci zvládla. Katastrofa je katastrofou právě proto, že se nezvládla. Teď to nebude jiné. Ani nemůže být.

Je ale třeba říct, že Pětikoalice dělá všechno pro to, aby ji lid nenáviděl ještě víc, než je nutno. Teď se totiž ukazuje realita jejich vládnutí. Ukazuje se ten snědený krám, který vláda za tři roky napáchala. Ukazuje se, co všechno nemáme, co všechno se zanedbalo a k tomu vycházejí na povrch lidské povahy. Sociální sítě tomu dost pomáhají. Navíc, podle mě už Fiala překročil svůj Rubikon a už je úplně jedno, co říká a co dělá. Lidi prostě štve, že jeho obličej jenom vidí. Je jedno, co jim řekne.

Ale, abychom mohli mít alespoň kousek naděje… vypadá to, že konec světa se odkládá. Prezident Biden dal za uši svému pejskovi, Keiru Starmerovi, takže Ukrajina prý prozatím do hloubi ruského území pomocí západních raket útočit nebude, i kdyby třicet Řehků a jeden agent Pávek moc chtěli. Budeme mít čas, abychom po té velké vodě uklidili.

_______________________________________________________________________________________________________________________

Dnes žádná žádost o podporu. Mnohem víc ji potřebují lidé tam na Jesenicku a Opavsku. Kdo chcete právě dneska sáhnout do vrecka, prosím, pošlete peníze těm, kteří přišli o všechno. Má to asi tak milionkrát větší smysl, než raketomet Přemysl nebo tank Tomáš.
https://web.litterate.cz/byl-jim-to-cert-dluzen/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 16 zář 2024, 23:08


Kam jsme došli?

by Vidlák 16 září, 2024

Krátký zahraniční úvodník:

Zatímco u nás se zraky všech obracejí k regionům postiženým velkou vodou, v USA se našel další atentátník na Trumpa. Tentokrát se schovával v křoví a měl Kalašnikov s optikou. Tentokrát si ho agenti všimli včas a dokonce ho chytili živého.

Jak trefně podotkl Pavel Šik, milý atentátník byl myšlenkově něco jako Juraj Cintula na Slovensku. Také se rozhodl střílet pro záchranu liberální demokracie, protože Trump je jasný diktátor a Hitler. Zároveň byl atentátník něco jako náš TZLD Foltýn. Také považoval chcimíry za odpad společnosti, byl na Ukrajině a verboval do jejích řad afghánské umírněné lidojedy, kteří museli uprchnout před Tálibánem. Samozřejmě, verboval hlavně hubou a jeho argumenty byly vpravdě foltýnovské, vy svině!
Vlastně už mě americké předvolební klání přestává zajímat. Pokrok prostě nezastavíš. Kdysi stříleli na hotového prezidenta, ale dneska už to vylepšili a střílejí rovnou na kandidáta. Udělali to už dvakrát a to máme teprve půlku září. Jako fakt si někdo myslí, že se s volebním výsledkem poražená strana smíří? Už to zašlo trochu moc daleko a vypadá to, že Pánbůh má rád Trumpa, ale nemá rád Ameriku, protože ji žene k občanské válce.

A teď už dnešní text:

Víte, čím se nejvíce budou lišit letošní povodně od těch v roce 1997? Tenkrát ještě všude ve státní správě pracovali lidé, kteří měli za sebou pravidelná cvičení kritické infrastruktury a byli proškolováni z manuálů na Třetí světovou válku. Všichni si ještě pamatovali osmdesátá léta, měli průpravu jako bezpečáci ve velkých fabrikách a znali havarijní plány.

Věděli, z kterého podniku může co vytéct, věděli, co se musí udělat s vodovodem, když ho kontaminuje špinavá voda, věděli, komu zavolat o cisterny, měli zásoby chloraminu, měli průpravu v řízení nouzového zásobování, existovali lidé, kteří věděli, jak se pracuje s tím, když voda třeba zaplaví hřbitov, dokázali identifikovat, z které elektrárny či chemičky jsou ty duhové skvrny na hladině a v každém podniku seděl ještě člověk, který k nelibosti managementu byl vlastně k ničemu, protože jen aktualizoval plány na takovouto událost.

Můj oblíbený (již nepíšící) bloger, Petr Kubáč, vzpomínal, že tehdy byl zrovna na vojně a vozil lidem v postižených oblastech pitnou vodu a on jako jeden z mála nikdy nezapomněl do cisterny nalít lahev SAVA. Lidé sice na vodu nadávali, protože smrděla po chlóru, ale ve svém rajónu neměl jediný případ úplavice.

Armáda tehdy měla ještě stovky a tisíce elektrických generátorů a existovalo ženijní vojsko. Teď prý nad záplavami létají dva (ruské) vrtulníky a v pohotovosti jsou čtyři další (ruské) vrtulníky. Asi se ty moderní americké helikoptéry, které jsme za Metnara draze koupili, hodí jen pro boj, ale pro nic jiného.

Dnes jsme o čtvrt století dál. Prakticky neexistuje už nic z toho, co existovalo tenkrát. Státní správa prošla mnoha reformami podle Murphyho zákona, že každá změna je k horšímu. Vznikly kraje, které tenkrát za povodní ještě neexistovaly. Změnila se organizace hasičů, policie, veteriny, úřadu bezpečnosti práce, všeho. Z vševojskové armády zůstalo torzo hodící se k zahraničním misím nebo k majdanům… a k odklánění miliard.

Většina komunikace probíhá bezdrátově přes vysílače. Obecní rozhlas leckde nahradili rozesíláním SMSek. Hodně lidí už nemá ani televizi ani rádio, protože mají internet. Dnešní plynový kotel potřebuje nezbytně i elektřinu a i ti, co mají kotel na tuhá paliva, zpravidla potřebují elektrické oběhové čerpadlo, protože už dávno vyměnili těžkopádné rozvody za elegantní tenké měděné trubičky.

Většina prodejen jsou super či hypermarkety a předpokládá se, že vezmete auto a dojedete tam. Deset kilometrů není žádná štreka. Tedy… pokud mezi vámi a Kauflandem není podemletá silnice.

Bezpečáci a odborníci na kritickou infrastrukturu z devadesátého sedmého jsou už dnes většinou po smrti a nebo dožívají v důchodu. Po nich přišly reorganizace, tlak na efektivitu a odbourávání jakékoliv robustnosti systému. Naopak přišly technologie, které tenkrát ještě nebyly k dispozici. Pracovníci kritické infrastruktury ubývali, místo nich přibývali pracovníci pro rovnost příležitostí, měření sociálního skóre a uhlíkové stopy. Mizely sklady civilní obrany a objevovaly se neziskovky pro inkluzi. Mizeli inženýři a objevovali se absolventi gender studies.

Navíc se ukazuje, že leckde se ani nezačalo se stavbou protipovodňových opatření, které by se hodily už tenkrát v roce 1997. V Troubkách dokonce začala obec sama stavět val, ale nakonec ho museli zdemolovat, protože jim to stát zakázal… To prostě nevymyslíš. O přehradě Heřminovy nad Krnovem a Opavou se čtvrt století mluvilo a blokovalo kvůli zeleným Khmerům.

Zato nás mají ochránit povinné revize kotlů a komínů a zákazy používání starých kamen, které teď budou to jediné, co bude ve vyplavených oblastech blbuvzdorně fungovat a sušit mokré zdivo.

Teď uvidíme na vlastní oči, jaký pokrok jsme za těch pětadvacet let udělali. Uvidíme, jestli se státní správa reorganizovala směrem k větší efektivitě, nebo k většímu průseru. Uvidíme, jestli nové technologie nahradily staré znalosti. Uvidíme, jestli si jinak seskládaní úředníci a hejtmani povedou lépe, než si kdysi vedly okresy. Zjistíme, nakolik nám uškodilo nebo neuškodilo upadající školství. Uvidíme, nakolik si naše armáda zaslouží všechny ty miliardy, protože jako se vypořádá s povodněmi, stejně se bude vypořádávat i s nepřítelem.

Bartoš a jeho digitalizace byl viditelný. Ale teď uvidíme, jak se povedla spousta dalších „digitalizací“ tam někde uvnitř úřadů.

A také uvidíme, jestli je náš průmysl za třicet let investic do ekologie doopravdy čistější. Voda teď totiž spoustu výrobních prostor pěkně vypláchla a vynesla na světlo Boží i to, co mělo zůstat skryto.

Zkrátka uvidíme, kam jsme za čtvrt století došli. Přírodní katastrofa, to je vždycky taková maturita, která prověří všechny. Od těch nahoře až po ty dole. Prověří připravenost, znalosti, schopnosti i charaktery. Udělá to veřejně a způsobem, který nedokáže ohnout ani deset Foltýnů ba ani Česká televize. Na to je to příliš plošné a zasahuje to příliš mnoho lidí.

Během příštích týdnů se jasně ukáže, jestli jsme se vydali na cestě dějinami dobrým směrem a nebo jestli je nejvyšší čas udělat restart, vrátit se do roku 1989 a zkusit to znovu a lépe.

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/kam-jsme-dosli/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 17 zář 2024, 22:09

Srdečné pozdravy ze Štrasburku
by Vidlák 17 září, 2024

Přátelé, tento týden jsem ve Štrasburku. Proč? Inu, když se sepisovaly zakládací smlouvy EU, tak Francouzi z prestižních důvodů nemohli zůstat stranou. ono je to ještě složitější, ale vězte, že europarlament není jen v Bruseli, ale má ještě i druhé sídlo. Podle zakládacích smluv musí během roku ve Štrasburku proběhnout dvanáct plenárních zasedání. Dodržuje se to a protože v srpnu jsou parlamentní prázdniny, tak v říjnu bývají zasedání dokonce dvě.
Ve Štrasburku probíhá finální hlasování. V Bruselu se to vymyslí, pozmění a odhlasuje ve výborech, odintrikuje ve frakcích a když toho už mají všichni plné zuby, definitivní verze se dostane na plénum, kde to pak europoslanci definitivně schválí a nebo definitivně zamítnou. Celý proces průměrně trvá tak tři roky.

Samozřejmě, i v EU existují způsoby, jak něco prohlasovat rychle, jak to dostat na nejbližší plenární zasedání a jak to rychle dokončit, protože za tři roky může být už dávno po válce nebo po průmyslu. Dále se hlasují rezoluce, které nejsou právně závazné, ale představují stanovisko europarlamentu a evropská komise se jimi pak ráda a hodně ohání. Nejlepší je totiž začít nějakou zákonodárnou iniciativu tím, že „to přece všichni chtějí.“ Třeba šmírování sociálních sítí a právo na korigované informace.

Zasedání probíhá od pondělí do čtvrtka…

Mezi spoustou jiné agendy tentokrát proběhnou tato hlasování:

Jednak se bude hlasovat rezoluce o pokračování finanční a vojenské pomoci pro Ukrajinu.

Dále pak se bude hlasovat rezoluce o pomoci zemím postiženým povodněmi z evropského fondu solidarity

A má proběhnout debata o maďarských zelených kartách pro ruské občany. Tam se klidně může stát, že někdo navrhne hlasování o rezoluci, která proběhne na dalším plenárním zasedání a někdy to odhlasují rovnou… když třeba budou chtít Orbána hodně naštvat.

Dále budou rezoluce o postavení žen v Afghanistánu, politické situaci v Bělorusku, Venezuele, Kubě… Prostě samé důležité věci.

Pokud jsem něco nepřehlédl, tak připravený legislativní návrh, který má právní závaznost, bude tentokrát jen jakási smlouva s USA ohledně navigačního systému Galileo. To víte… nejlepší argument proti demokracii je sledování demokratického procesu v praxi.

Europoslanci mohou požádat o vystoupení v rozpravě k jednotlivým bodům. Mají na to tak minutu až dvě. Požádat si mohou o kolik bodů chtějí, zpravidla dostanou jednu možnost a hotovo. Po minutě mu vypnou mikrofon. Žádná reakce není možná. Je jich tam skoro osm set, tak se tomu nedivte.

Ondra Dostál si požádal o vystoupení ke všem bodům rozpravy a zrovna to pěkně vyšlo, že mu dali možnost vystoupit ohledně dalšího financování války na Ukrajině. Měl moc hezký projev, kdy se mu za minutu podařilo říct všechno. Přihlásil se k Orbánově politice, přihlásil se k chcimírství a varoval Evropu, „že by si neměla hrát s těmi sirkami.“

Myslím, že příště už mu v podobných věcech prostor nedají. Lidovecké a socialistické většině řekl to, co nechtěla slyšet.

Kateřina Konečná ve středu bude apelovat na co nejrychlejší otevření evropského fondu solidarity kvůli povodním. Vládní rozpočtová rezerva je prázdná, jediná jiná možnost je sáhnout do návrhu rozpočtu a zaseknout sekeru do futer zase o něco hlouběji. Tak snad se nám naše vaše společné evropské řešení pochlapí a pošle prachy co nejrychleji.

Případně bychom třeba mohli zkusit si hrát na rozvojovou zemi. Budoucí eurokomisař Hýkela dostal totiž velmi silné portfólio. Bude eurokomisařem pro zahraniční partnerství… To znamená, že bude přidělovat peníze na projekty v Africe.

Fiala už se tetelil, že je to super, protože žádný český eurokomisař ještě neseděl na tak velkém balíku peněz. Tři sta miliard euro, přátelé. Ale… to tam bylo na začátku… Teď už tam moc peněz nezbylo, protože projekt má za dva roky končit. Zkrátka a dobře, Síkela dostal komisaře pro strategické lepení papírových pytlíků.

A to se Fiala tak snažil. Ukazoval sám sebe, že je to on, kdo dostane Uršulu do křesla šéfky eurokomise. Tak moc jí lezl do řiti, až si s ním tu řiť vytřela. Ale jinak má pravdu, předseda. Není malých rolí, jen malých herců. Síkela může udělat to, co Jourová. Ze zbytečné funkce udělat funkci inkvizitorskou a odstrašující. To mu rádi dovolí. Oni tam mají rádi, když si přivlastníte kompetence, které vám nikdo nechce dát.

Doufám, že jsem vám příliš nezkazil den. Další jobovky budou brzy následovat.

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/srdecne-pozdra ... trasburku/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 18 zář 2024, 19:10


Pár eurodojmů z tohoto týdne…

by Vidlák 18 září, 2024

Štrasburk je oficiálním sídlem Europarlamentu. Nikoliv Brusel. Ale zdejší budovy nejsou tak příšerné óóóbrovské jako v Belgii. Také mi přijde, že je Štrasburk trochu hezčí město. Pod okny zdejších kanceláři šumí voda z kanálů kolem Rýna, v kantýně tu lépe vaří a vlastně by to tady bylo lepší než v Bruseli, ale zdejší budovy se používají vlastně jen 36 dní v roce. O něco víc než měsíc.
Na každé zasedání sem jede vícero kamionů, které z Bruselu převážejí především stohy dokumentů. Europoslanec nechá v pátek před svou bruselskou kanceláří krabici s papíry a v pondělí ji najde před svou kanceláří ve Štrasburku. Budova na týden ožije a pak to tu zase na zbytek měsíce zavřou. Nevím, jestli někdo řeší uhlíkovou stopu, když jsou tu všichni tak pokrokoví, ale řekl bych, že prestiž a symbolika ještě pořád vyhrává nad klimatickým žalem.

Když Británie vystupovala z EU, měla na svém území dvě evropské agentury, které bylo zapotřebí přestěhovat někam na kontinent. Tehdy se vážně uvažovalo, že by parlament zůstal v Bruseli a Štrasburk by se využil právě pro tyto agentury. Sice by to nebylo pět tisíc lidí, jako teď, ale zase by tu byli celoročně. Neprošlo to. Asi tenhle barák pomáhá Francii předstírat, že je pořád ještě velmoc.

Mimochodem… Architektonická kancelář, která navrhovala zdejší novou hlavní budovu, se při návrhu inspirovala obrazem Stavby babylonské věže od Pietra Bruegela staršího. Myslím, že to odpovídá. Jestli na něco v Evropě dojedeme, tak na to „zmatení jazyků.“ Už se prostě na ničem nedomluvíme, protože elity a lid už nesdílejí ani společné ideje a vlastně ani společný prostor.

A aby absurditám nebyl konec, architektonická kancelář předtím, než dostala zakázku na europarlament, stavěla po Francii i jejích koloniích věznice. Ani tomu se nelze divit. Vlastně je to stejné. Mezi celami a kancelářemi zase není až takový rozdíl, ve věznici potřebujete, aby nikdo nemohl jen tak ven, tady zase potřebujete, aby nikdo nemohl jen tak dovnitř. Technické řešení je v obou případech stejné. A když už potřetí za den potkáte Markétu „vy proruská špíno“ Gregorovou, tak si vlastně říkáte, že by stačilo jen dodat mříže na okna a problém evropského panoptika by byl vyřešen jedním otočením klíče. Dokonce i centrální nádvoříčko na dlouhé procházky dokolečka tu mají.

Jednu věc má ale mají Štrasburk i Brusel společné. Když jdete po ulici, tak je to vlastně takový domov bílých důchodců a mateřská školka tmavých dětí. Pokud v tramvaji vidíte mladou holku, tak má buď černou pleť a nebo hidžáb. Mezi tím se ještě motají poslanci a asistenti všech národů Evropy, ale o budoucnosti Západu je už rozhodnuto, to vidíte na první pohled. Je vlastně úplně jedno, jestli starší bílí Němci nebo Francouzi dožijí ze svých stále ještě bohatých důchodů a nebo to vezme nějaký kolaps. Za dvacet, třicet let už se nebude o čem bavit. Děti vidíte takřka výhradně jen u přistěhovalců a i když se stále více mluví o potřebě zastavit migraci a zachránit evropský způsob života, nikdo pro to není ochoten udělat to základní – pořídit si tři děti. Mladý bílý pár tady potkáte takřka výhradně se psem, nikoliv s kočárkem.

Bez ohledu na prestižní budovy olbřímí velikosti, bez ohledu na demokracii, bez ohledu na legislativní proces, bez ohledu na volby a samozřejmě bez ohledu na Evropskou komisi i Uršulu osobně… na ulici už je rozhodnuto. A možná proto dneska vypadá Praha nebo dokonce i Brno mnohem více evropsky, než celý Štrasburk a naše republika má ještě šanci včas zatáhnout za brzdu. Tady už žádná šance není. Tady už se jen rozhoduje, jestli to celé proběhne v klidu a nebo neklidu. Budoucí vítěze ale jasně rozpoznáte na první pohled.

Tento článek nevyjadřuje oficiální názor Evropského parlamentu
https://web.litterate.cz/par-eurodojmu-z-tohoto-tydne/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 18 zář 2024, 22:11

O povodních a následcích
by Vidlák 18 září, 2024

Na přírodních katastrofách se vždycky lámou charaktery. Ony jsou zesilovač všeho dobrého v nás i všeho zlého. Nasvěcují jako silný reflektor. Ukazují bez příkras, jak se věci mají. Například, když vidíte premiéra, jak obhlíží zkázu Ostravy v polobotkách a slušivém obleku, tak už nemáte co dodat… Děkujeme za všechno, pane premiére. A když říkáme „za všechno,“ tak myslíme „za nic.“
Za pětadvacet let se nenašla vláda, která by zaplatila těm několika obyvatelům, kteří bydlí v území plánované přehrady Nové Heřminovy, dostatečný balík, aby byli ochotni své domy odprodat. I kdyby jejich majetky přeplatili pětkrát, či desetkrát, pořád by to bylo směšně levné proti škodám, které teď napáchala velká voda. Bylo jednodušší se bít za jejich právo nebýt vyvlastněni, nebýt odškodněni a zůstat na místě. I kdyby za každý dům v oblasti přehrady dali dvacet milionů a cestu kolem světa, bylo by to pořád mnohem levnější, než poničený Krnov a Opava.

Zato investice do zelených Khmerů má krásné a jasné kontury. Hnutí Duha dostává spoustu peněz i z evropských fondů. Jejich úkolem je blokovat, škodit, zdržovat, kazit a soudit se. Dělají to dobře za ty prachy… Umějí to. Hodně protipovodňových staveb zablokovali. Víc, než byste řekli. Vždycky to podle nich mělo nějakou ekologičtější alternativu, na kterou ovšem také nikdy nedošlo. Ani ty meze na polích nedokázali zařídit.

Také se poprvé začalo mluvit o moderních bazmecích pro vytápění. Všechny moderní kotle jsou plné moderní elektroniky, která teď nefunguje a musí se vyměnit… Tedy, až přijede nějaký moderní odborník, který to umí. Ze starého Viadrusu jste vylili vodu a topili jste dál. Teď už v něm topit nesmíte, i kdybyste ho nakrásně měli doma a sakra by se hodil na sušení promočeného zdiva… Zatopte si ve starých kamnech a sousedi vás ve vašem neštěstí ještě udají.

Volby prý odložit nejde… ani v postižených regionech ne. A tak se o vedení moravskoslezského kraje rozhodne tentokrát bez podzámčí. Lůza totiž v době voleb bude uklízet a zachraňovat skrovné zbytky svého majetku, zatímco na zámku si půjdou odvolit svoje oblíbené liberální ikony, které teď za dešťů hrdinně stály na stráži. Zatímco v Krnově se začíná s úklidem, ve Sněmovně se TOPka snaží o odvolání Luboše Xavera Veselého… Priority jsou jasně poskládané…

Raději ani nemyslím na organizační horor, kdy leckde doteď nejde proud a nefunguje mobilní signál a do toho se budou hledat volební urny a lidé do volebních komisí…

Ale je to jediná šance na slušné volební výsledky pro vládu. Jakmile si lidi uklidí, budou chtít účtovat a mají proč. (A budou se ptát, kam zmizel mlíkař… totiž Xaver…)

Mimochodem… viděli jste ve středu Kateřinu Konečnou na plenárním zasedání ve Štrasburku, kterak apeluje na příslušného komisaře, aby otevřel vrecko fondu solidarity co nejrychleji? Kdo rychle platí, dvakrát platí… A viděli jste ji pak večer na TV Prima v předvolební debatě vysílané z Prahy?

Dneska ji můžete vidět zase ve Štrasburku na hlasování a večer to snad stihne na hlavní předvolební debatu v České televizi. Podle našich odhadů dorazí tak na poslední půlhodinu debaty… Za dva dny dvakrát do Štrasburku a dvakrát zpět… Proč?

Inu, hlasují se návrh usnesení ohledně další podpory zbraněmi pro Ukrajinu a návrh usnesení ohledně povodní. Obojí je právně nezávazné, je to jen stanovisko parlamentu, ale kdyby na hlasování nebyla, za půl roku, až už by si tohle nikdo nepamatoval, někdo by si její hlasování vytáhl a před volbami by vítězně rajtoval, že europoslankyně nehlasovala o „tak klíčových věcech.“ Nikoho už nebude zajímat, že to moc neznamenalo, jen po sociálních sítích budou lítat obrázky, jak pan kandidát XY hlasoval vlastenecky, narozdíl od paní Konečné, která hlasovala protinárodně. Myslím, že si to z eurovoleb ještě pamatujete… nikdo nechtěl slyšet vysvětlení, že hlasování o těchto rezolucích je takové hlasování o zbožném přání.

Přitom nejvíc bude záležet na tom, jestli, jak a kdy si vláda o evropské peníze požádá. Když teď máme to „silné portfólio pro Síkelu,“ tak bude třeba vrchnímu signalistovi hloupé, zase si hned říct o něco dalšího. Eurokomisař pro soupeření s Hedvábnou stezkou… V roce 2021 slibovali, jak budou tlačit na Komisi, aby se snížila cena emisních povolenek a za českého předsednictví nám prodávali jako obrovský úspěch, že se emisní povolenky ještě zpřísnily. Stejně nám vysvětlili další úspěch, že emisní norma Euro7 bude přísnější a když to pak za švédského předsednictví zase zmírnili, tak to byl také velký úspěch… prý alespoň nám ty diesely ještě chvíli zůstanou. U tohodle všeho jim Síkela svítil.

Vládní rozpočtová rezerva je vyčerpaná, jak dobrovolní í hasiči , kteří jezdí pumpovat, řezat, uklízet, zachraňovat, pak jdou do práce a pak zase jedou pumpovat, řezat a zachraňovat… a nikdo jim to neplatí… ani v takových krizových situacích, kdy je každá pomoc placená zlatem, jim to nikdo neplatí.

Obce přistavují kontejnery na zkažené potraviny z mrazáků. Bez elektřiny se nedá klikat na pokladně, nedá se vážit, nedá se platit, nedá se vybírat z bankomatů. V roce 97 jsme ještě hodně z těchto vymožeností nepotřebovali… Teď je ta pravá chvíle jít lidem vysvětlit, jak je skvělé, že mohou platit mobilem a už víme, jak super bude ta digitální budoucnost.

Hromada lidí teď začíná také zjišťovat, jaký je v jejich pojistných smlouvách rozdíl mezi záplavou a povodní, jak důležitou roli to teď hraje a marně se ohánějí, že jim to „ta příjemná paní na telefonu“ při sjednávání řekla jinak.

Armáda poslala dva vrtulníky. Prý měla v záloze ještě čtyři další, ale neměla už v záloze žádné další piloty… Jo a tohle vás určitě potěší… pomohla nám i americká armáda. Dala nám (ZDARMA!) k dispozici svůj dron Reaper, který se zrovínka účastnil nějakého cvičení o kterém nám zase nic neřekli a ten prý monitoroval situaci.

Díky všem, kteří do postižených regionů dopravili potřebný materiál. A vlastně poprvé je v postižených regionech vedle čistících prostředků potřebná obyčejná hotovost. Na Moravě už se prakticky nedají koupit ani košťata či lopaty, ani savo, nejsou elektrocentrály ani čerpadla. Alespoň tohle nikdy nezklame. Obyčejná lidská solidarita, vyhrnuté rukávy a úklid.

Když přišlo tornádo do Hrušek, tvrdil jsem, že si pohroma vybrala špatné místo. Že tamní lidé jsou zvyklí pracovat a brzy to tam bude hezčí než dřív. Přejme si, aby totéž platilo i o současných povodních.

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

Tento článek (naštěstí) nevyjadřuje oficiální názor Evropského parlamentu.
https://web.litterate.cz/o-povodnich-a-nasledcich/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1285
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 19 zář 2024, 14:54


Eurodžungle ze Štrasburku

by Vidlák 19 září, 2024

Přátelé, včera jsem dosáhl nirvány. Pochopil jsem, proč Orbán v Maďarsku vyhrává. Měl jsem možnost se setkat s europoslancem FIDESZu, Andrášem Lacem, kterého si pozval Ondra Dostál do svého pořadu Eurodžungle. Na jůtubu je celý díl ke shlédnutí a stojí to za to. Přišel dokonale připravený mladý muž v padnoucím obleku a během několika minut dokonale vysvětlil, maďarskou pozici ohledně války na Ukrajině. Ale dokonale. Argumentace byla vybroušená, ten chlap věděl, co říká a proč to říká.
Doufám, že se podívá i Markéta „vy proruská špíno“ Gregorová, protože došlo i na nejnovější šikanu Maďarska ohledně vydávání víz ruským a běloruským občanům. Včera kolem toho byla docela vzrušená debata v europarlamentu, kde celá řada europoslanců exhibovala, jak se pod rouškou maďarských víz dostanou do Evropy ruští špioni.

Pak vystoupil zmíněný Andráš Laco a s klidem pověděl zkoprnělému sálu, že Němci podobných víz pro ruské občany v posledních dvou letech vydali asi sto tisíc a další desítky tisíc vydala Francie, Španělsko, Řecko… zatímco Maďarsko jich vydalo sedm!

A bylo po žížalkách… Maďar pak v naprostém klidu logicky odvodil, že tady vůbec nejde o vízovou a bezpečnostní politiku, ale Orbán ty eurohodnotné politiky prostě štve tak moc, že jsou ochotní ze sebe udělat debily v přímém přenosu.

Na maďarských europoslancích vidíte, že Fidesz fakt nemá problém s kádrovou politikou. Oni nemusejí do čela kandidátky stavět žádné Kandidátuše ani opelichané Vondry, údernice Vrecionové nebo nebinární Peksa a Kolaja. Oni mají na výběr a staví ty nejlepší. Až se evropský Titanik jednoho dne potopí, Maďarsko zůstane na hladině.

Mimochodem… celý Ondrův pořad stojí za to. Kromě zmíněného maďarského europoslance byla hostem i slovenská europoslankyně za SMER Judita Laššáková, která povídala nejenom o Slovensku, ale také o Fialovi či Síkelovi… Docela jsem se nasmál.

https://web.litterate.cz/eurodzungle-ze-strasburku/

Odpovědět