Atomová energie, jaderné elektrárny

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie

Příspěvek od Alchymista » 17 bře 2024, 11:05

Ukrajinský preklad textu je neúplný a "výberový".
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4090
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Grif » 18 bře 2024, 16:30

Nevím jestli to nepatří spíš do vtipů.
Německo chce do roku 2028 investovat do výzkumu jaderné fúze více než 1 miliardu eur. Spolková ministryně pro vzdělávání a výzkum v březnu představila nový program financování výzkumu jaderné fúze, jehož cílem je připravit půdu pro výstavbu první fúzní elektrárny v Německu do roku 2040. „Chci, abychom v Německu byli mezi prvními, kdo postaví fúzní elektrárnu,“ prohlásila ministryně. V Německu má jaderná energie dle průzkumu veřejného mínění 42 procent.
Spolkové ministerstvo pro vzdělávání a výzkum 13. března zveřejnilo nový program financování energie z jaderné syntézy. Program „Fúze 2040 – výzkum na cestě k fúzní elektrárně“ představila spolková ministryně pro výzkum Bettina Stark-Watzingerová (FDP).
„Globální závod je v plném proudu. Chci, abychom v Německu byli mezi prvními, kdo postaví fúzní elektrárnu. Tuto obrovskou příležitost nesmíme propásnout, zejména s ohledem na růst a prosperitu,“ zdůraznila spolková ministryně pro výzkum Stark-Watzingerová. Německo dle ministerstva svým vynikajícím výzkumným prostředím a silným průmyslem nabízí výborné podmínky pro výstavbu fúzních elektráren.
Jaderná fúze se od klasického jaderného štěpení výrazně liší. Jedná se o proces spojování lehčích atomových jader, jako je vodík nebo helium, za vzniku těžšího jádra, při kterém se uvolňuje obrovské množství energie. Na rozdíl od toho jaderné štěpení zahrnuje rozdělení těžších atomových jader, jako je uran nebo plutonium, na menší fragmenty. Jaderná fúze vyžaduje extrémní teploty a tlaky, zatímco jaderné štěpení může probíhat i za nižších podmínek.
Produkty a rizika obou procesů jsou odlišné: Zatímco jaderná fúze produkuje převážně helium a má potenciál být čistým zdrojem energie, jaderné štěpení vyprodukuje radioaktivní odpad a vyžaduje opatření k jeho řízení.
Ministerstvo pro vzdělávání a výzkum již delší dobu financuje výzkum jaderné fúze v Ústavu Maxe Plancka pro fyziku plazmatu (IPP) v Garchingu a Greifswaldu, v Technologickém institutu v Karlsruhe (KIT) a ve Výzkumném centru v Jülichu (FZJ). Nový program financování projektů přidává k tomuto institucionálnímu financování druhý pilíř.
Cílem programu financování projektů je v první fázi do začátku roku 2030 pokročit v technologiích, komponentech a materiálech potřebných pro fúzní elektrárnu. Druhá fáze se pak zaměří na integraci do konstrukce elektrárny.
Program financování je otevřen všem technologiím a týká se jak technologie magnetického udržení, tak laserové fúze, uvádí ministerstvo. Program je zaměřen na výzkum ve spolupráci jako formu partnerství veřejného a soukromého sektoru. Projekty byl měly být realizovány společně výzkumnými institucemi, univerzitami a průmyslem, což by následně mělo umožnit, aby nové poznatky z výzkumu byly převzaty v rané fázi a know-how bylo předáno domácímu průmyslu k dalšímu využití.
Spolu s prostředky, které jsou již určeny výzkumným institucím, poskytne ministerstvo pro vzdělávání a výzkum na výzkum jaderné fúze do roku 2028 více než 1 miliardu eur. Už v září 2023 Stark-Watzingerová oznámila, že Německo v příštích pěti letech výrazně zvýší financování výzkumu jaderné syntézy o dalších 370 milionů eur.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... eme-752402
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Alchymista » 25 bře 2024, 21:24

https://ekonomickydenik.cz/ge-hitachi-w ... -temelina/
GE Hitachi, Westinghouse a Rolls-Royce. Tito tři mají šanci dodat první menší reaktor do Temelína
Ze sedmi zbývají už jen tři. ČEZ zúžil okruh dodavatelů technologie modulárního reaktoru, který by měl vyrůst po roce 2030 v areálu Jaderné elektrárny Temelín. Podle dobře informovaného zdroje Ekonomického deníku by se mělo jednat o společnosti GE Hitachi, Westinghouse a Rolls-Royce.

Informaci o zmenšení skupiny možných dodavatelů jaderného bloku o výkonu 300 až 500 megawattů zmínil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na tiskové konferenci ve čtvrtek 21. března, neuvedl však konkrétní jména postupujících uchazečů. Šéf ČEZ následně dodal, že vítěze „malého jaderného tendru“ bychom mohli znát na konci letošního roku. Tedy později, než byl loni avizovaný termín „polovina roku 2024.“

Trojice GE Hitachi, Westinghouse a Rolls-Royce není až tak překvapivá. Stejné společnosti patří podle informací, které „unikly“ do odborného časopisu Oxford Energy Forum, mezi favority obdobné soutěže ve Velké Británii. Jejich celkové náklady na vyrobenou elektřinu během 60letého provozu bloku údajně vycházejí na 47 až 53 dolarů/MWh (1090 až 1225 korun/MWh), což dává smysl i při současné tržní ceně na evropském trhu. Jedná se však o optimistický odhad, který nezahrnuje třeba náklady na financování.

Naopak se ukazuje, že dříve favorizovaný NuScale, který nabízí sady čtyř až dvanácti propojených 77megawattových reaktorů, je pryč ze hry. Oproti svým konkurentům na trhu malých a středních reaktorů je totiž poměrně drahý. Celkové náklady na vyrobenou elektřinu v jeho případě vycházejí na 69 dolarů za MWh.

Společnost ČEZ má ambici postavit do roku 2045 malé modulární reaktory (SMR) o výkonu až 3000 megawattů. Termín „malé“ je tu poněkud zavádějící, ve hře je totiž pořízení zhruba deseti středně výkonných reaktorů s výkonem okolo 300 megawattů. Přesně tento výkon mají SMR od Westinghouse a GE Hitachi. Britský Rolls-Royce chystá větší reaktor o výkonu 470 megawattů. Pro srovnání: skoro stejný výkon mají staré bloky VVER-440 v Dukovanech.

Jaké mohou být jejich šance „malý jaderný tendr“ vyhrát? Některé zdroje favorizují britský Rolls-Royce, který má nadstandardní zájem o spolupráci s českými dodavateli. Velká část zařízení a dílů by se tak mohla vyrábět v Česku. Reaktor AP300 od Westinghouse má být natolik ekonomicky atraktivní, že jej první investoři chtějí stavět na komerčním základě bez státních dotací. GE Hitachi má zajím nejvíc zájemců, jeho slabinou může být použití jednodušší technologie varného reaktoru.

Dnes už je prakticky jisté, že první SMR v Česku vyroste v Temelíně. ČEZ již chystá dokumentaci pro řízení o posouzení dopadu na životní prostředí (EIA) a žádost o povolení umístění reaktoru. Předběžná studie proveditelnosti navíc ukázala, že pro umístění SMR mohou být vhodné lokality dnešních uhelných elektráren v severočeských Tušimicích a Dětmarovicích na Ostravsku.

V záloze má ČEZ ještě tři další lokality – Mělník, Prunéřov a Ledvice. Případné umístění jaderného bloku v místě, kde dnes stojí uhelné elektrárny, vyžaduje důkladné posouzení a řadu odborných studií. „Zabere to tři až pět let, než z nejaderné lokality uděláte jadernou,“ uvedla loni v říjnu ředitelka útvaru rozvoj SMR ve společnosti ČEZ Silvana Jirotková.

Výběr dodavatele SMR zůstává ve stínu větší hry – výběru dodavatele až čtyř velkých jaderných bloků o výkonu přes 1000 megawattů. Pozornost se nyní obrací k datu 15. dubna, kdy mají dva zbývající uchazeči, francouzské EDF a jihokorejské KHNP, podat závaznou nabídku. ČEZ má nabídky vyhodnotit do konce května, v červnu by měla výsledek potvrdit vláda. Podpis smlouvy s vybraným uchazečem má proběhnout v prvním čtvrtletí roku 2025.
Tri sľubotechny...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

nine_mike
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5216
Registrován: 07 úno 2017, 19:50

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od nine_mike » 27 bře 2024, 00:00

Rosatom začal skúšky časti prvého energobloku novej generácie s FBR reaktorom BREST-OD-300. V testovacom režime bol spustený modul na výrobu jadrového paliva SNUP (nitrido-urán-plutóniové palivo (až som to dobre preložil)). BREST-OD-300 bude prvý FBR reaktor s tekutým olovom ako chladiacim médiom. Na hlbší, zmysluplný preklad moje znalosti jadrovej fyziky nestačia, sorry.
https://sdelanounas.ru/blogs/158646/
героизм - это следствие проёба, кого-то выше
“Anyone who can make you believe absurdities, can make you commit atrocities.” Voltaire

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od petrp » 27 bře 2024, 12:19

Půjde k zemi. Vydáno povolení k demontáži jaderné elektrárny Isar 2. Mohla zásobovat 3 a půl milionu domácností ročně
Německá energetická společnost PreussenElektra získala od bavorského ministerstva životního prostředí a ochrany spotřebitele souhlas s demontáží jaderné elektrárny Isar 2. První a druhý blok jaderné elektrárny Isar se nachází v Dolním Bavorsku na břehu řeky Isar nedaleko města Landshut. Isar 2 byl uveden do provozu v roce 1988, ročně vyrobil zhruba 11 miliard kW/h elektřiny, což je asi 12 procent veškeré elektřiny vyrobené v Bavorsku a dost na to, aby zásoboval 3,5 milionu domácností po dobu jednoho roku.
https://ekonomickydenik.cz/pujde-k-zemi ... sti-rocne/
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista_B
Redakční rada
Příspěvky: 194
Registrován: 23 pro 2023, 21:14

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Alchymista_B » 27 bře 2024, 13:00

nine_mike píše:
27 bře 2024, 00:00
Rosatom začal skúšky časti prvého energobloku novej generácie s FBR reaktorom BREST-OD-300. V testovacom režime bol spustený modul na výrobu jadrového paliva SNUP (nitrido-urán-plutóniové palivo (až som to dobre preložil)). BREST-OD-300 bude prvý FBR reaktor s tekutým olovom ako chladiacim médiom. Na hlbší, zmysluplný preklad moje znalosti jadrovej fyziky nestačia, sorry.
https://sdelanounas.ru/blogs/158646/
Začalo sa testovanie prvého objektu projektu "Proryv" ("prielom")
Rosatom začal testovať prvý objekt energetického bloku novej generácie s reaktorom na rýchle neutróny BREST-OD-300 (projekt Breakthrough). Energetický blok sa stavia v Seversku v Tomskej oblasti.

Modul na výrobu jadrového paliva bol spustený v skúšobnom režime.

Energetický blok s výkonom 300 MW a reaktorom BREST-OD-300 bude súčasťou experimentálneho demonštračného energetického komplexu (ODEK). Okrem energetického bloku s reaktorom bude komplex zahŕňať aj závod na výrobu ožiareného zmiešaného jadrového paliva z nitridu uránu a plutónia a závod na spracovanie vyhoreného paliva.

Reaktor na rýchle neutróny IV. generácie BREST-OD-300 bude prvým reaktorovým zariadením na svete s oloveným chladivom, jeho architektúra je založená na princípoch tzv. prirodzenej bezpečnosti. Účinnosť reaktora bude zabezpečená aj vďaka použitiu inovatívneho zmiešaného hustého jadrového paliva z nitridu uránu a plutónia (tzv. SNUP-palivo). To pozostáva výlučne zo sekundárnych produktov jadrového palivového cyklu - ochudobneného uránu a plutónia. Jeho výroba a zavedenie tak umožní mnohonásobne rozšíriť surovinovú základňu jadrovej energetiky, prepracovať ožiarené palivové súbory na výrobu čerstvého paliva namiesto ich skladovania a radikálne znížiť tvorbu jadrového odpadu a jeho aktivitu.

Na rozdiel od klasického jadrového paliva na báze obohateného oxidu uraničitého sa palivo SNUP nedá vyrábať pomocou štandardných technológií a zariadení. Okrem neštandardných materiálov na výrobu paliva je kľúčovým faktorom aj použitie rádioaktívneho plutónia získaného z vyhoreného jadrového paliva. Aby sa predišlo vysokému dávkovému zaťaženiu personálu, musí byť výroba urán-plutóniového paliva čo najviac automatizovaná, prakticky bez obsluhy. V experimentálnom a demonštračnom energetickom komplexe sa na výrobu paliva SNUP budú používať štyri výrobné linky: linka na karbotermálnu syntézu zmesných nitridov uránu a plutónia, linka na výrobu palivových peliet SNUP (výroba peliet sa teda bude realizovať v dvoch etapách), linka na montáž palivových článkov (palivových elementov) a linka na výrobu kompletných palivových kaziet. V súčasnosti prebieha na výrobných linkách uvedenie nainštalovaných zariadení do prevádzky.
Obrázek
Translated with DeepL.com (free version)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nitridy_uranu píše:Proces výroby jaderného paliva z nitridů uranu či plutonia je jedním z nejkomplikovanějších, právě proto nebyl doposud uplatněn v průmyslovém měřítku.

Po výrobě UN karbotermickou redukcí je prášek potřeba lisovat za horka ve vakuu či dusíkové atmosféře při teplotách 1500 °C a tlacích 13–50 MPa. Prášek je následně sintrován do tablet, které mohou být vloženy do reaktoru.

Vlastnosti UN (podľa https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 0%B2%D0%BE)
1. Vysoká hustota (≈ 13 g/cm³);
2. Vysoká tepelná vodivosť (10 - 15-krát vyššia ako u oxidov);
3. nízka teplota; :?:
4. Možnosť kvázi rovnovážneho režimu reaktora; :?:
5. Menšia minimálna možná rezerva reaktivity (pri nominálnom výkone v závislosti od konštrukcie aktívnej zóny).
"Nízka teplota" je zrejme myslené to, že vďaka vysokej tepelnej vodivosti sa tepelný výkon TVEL rýchlo presúva na povrch článku a do chladiva.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11146
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od kenavf » 27 bře 2024, 20:46

Rusi už majú reaktory BN-600,800 a pracujú na 1200 načo im je BREST?
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

stetula
Redaktor
Příspěvky: 118
Registrován: 07 úno 2017, 20:25

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od stetula » 27 bře 2024, 20:50

Vzdálené oblasti kde těží plyn a nepotřebují velký výkon atd.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11146
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od kenavf » 27 bře 2024, 20:53

Na to maju malé modulárne reaktory ako na Akademik Lomonosov, a teraz stavajú niekde ďaľší
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista_B
Redakční rada
Příspěvky: 194
Registrován: 23 pro 2023, 21:14

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Alchymista_B » 27 bře 2024, 22:23

seria BN sú reaktory na rýchlych (= nemoderovaných) neutronoch chladených sodíkom
BREST je reaktor na rýchlych (= nemoderovaných) neutronoch chladený tekutým olovom

Sú tam nemalé rozdiely v konštrukcii, chovaní aktívnej zóny, neutronových tokoch v aktívnej zone, prevádzkových vlastnostiach, tepelnom režime aktívnej zóny, bezpečnosti...

Podľa môjho laického chápania je BREST ďalší krok vývoja niektorých myšlienok z reaktorov BN. Samotné BN smerujú vývojovo k veľkým výkonom pre priemyslové využitie.
BREST je "krok bokom" pre výskum "vecí", ktoré sa na BN priemyslovej veľkosti skúmať nedajú - a na malých BN tiež nie, kvôli odlišnej konštrukcii. Resp. inak - ak sa na "malom" BN urobia zmeny pre smery výskumu BREST, tak proste vznikne BREST - alebo niečo veľmi podobné.

Olovené chladivo je tepelne odolné (topenie pri 600°C, var pri 1748°C, sodík pri 98°C a 882°C), prakticky nereaguje s vodou a vzduchom až do najvyšších teplôt, je vysoko odolné voči radiácii.
Mononitridové palivo (UN) s vysokou hustotou a bez pórov - malo by zabezpečiť malé "napúchanie" TVEL.
Predpokladaná pracovná teplota reaktoru (1150K) a teplota tavenia mononitridu uránu v TVEL (údajne ~3100K ~2800°C) poskytujú tepelnú bezpečnostnú rezervu bezmála 2000 stupňov
Olovené chladivo tvorí radiačný štít okolo aktívnej zony a v prípade výpadku aktívneho chladenia umožní pasívne vzduchové chladenie plášťa reaktoru tepelným a gravitačným obehom chladiva okolo aktívnej zony a plášťa.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11146
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od kenavf » 27 bře 2024, 22:49

Olovo sa nestáva radioaktívnym?
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista_B
Redakční rada
Příspěvky: 194
Registrován: 23 pro 2023, 21:14

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Alchymista_B » 27 bře 2024, 23:50

Stáva, ale olovo má štyri stabilné izotopy... a pri ožiarení neutronmi sa dejú zaujímavé veci...
https://en.wikipedia.org/wiki/Isotopes_of_lead ,
204Pb - 1,4%
Ak 204Pb zožere neutron, vznikne 205Pb a s polčasom 1,7x10E7rokov stabilné talium 205Tl. Ak talium 205Tl zožere neutron, vznikne 206Tl a s polčasom 4,2min sa mení na olovo 206Pb. Ak 205Pb zožere neutron, vznikne 206Pb.
206Pb - 24,1%
207Pb - 22,1%
208Pb - 52,4%
+ https://en.wikipedia.org/wiki/Isotopes_of_bismuth ,
https://en.wikipedia.org/wiki/Isotopes_of_polonium ,
https://en.wikipedia.org/wiki/Isotopes_of_thallium
z 208Pb vzniká záchytom neutronu 209Pb s polčasom 3,25h a meni sa na bizmut 209Bi s polčasom 2x10E19 rokov
Dvojitým záchytom neutronu vzniká 210Pb s polčasom 22,2 roku a mení sa na 210Bi ktorý sa s polčasom 5dní mení na polonium 210Po (polčas 138dní, otrava Litvinenko...) a následne na olovo 206Pb alebo na tálium 206Tl, ktoré sa s polčasom 4,2min mení na olovo 206Pb
Trojitým záchytom vzniká 211Pb, ktoré sa sa s polčasom 36min mení na 211Bi a ten s polčasom 2,4min na 207Tl alebo 211Po. 207Tl sa s polčasom 4,77min mení na olovo 207Pb, 211Po sa s polčasom 0,5s alebo 25s (štyri módy) mení na olovo 207Pb.

A ak zožere neutrón 209Bi, zmení sa na 210Bi a cez polonium pre Livinenka na konci zasa vypadne len olovo...
Dokonale zablúdený prd - od olova k olovu.

Alchymista_B
Redakční rada
Příspěvky: 194
Registrován: 23 pro 2023, 21:14

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Alchymista_B » 28 bře 2024, 00:30

Bizmut 209Bi s polčasom 2x10E19 rokov...
Vek vesmíru je 13,8x10E9 rokov...
Bizmut 209Bi by mal byť izotop s najdlhším známym/vypočítaným? polčasom rozpadu, respektíve má to byť formálne najťažší stabilný izotop. Všetky ťažšie izotopy majú polčas rozpadu kratší.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Alchymista » 08 dub 2024, 21:07

https://sputnikglobe.com/20240407/iaea- ... 02729.html
Šéf MAAE označil útok na jadrovú elektráreň v Záporoží za porušenie bezpečnostných princípov
Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi označil nedávny útok dronom na Záporožskú jadrovú elektráreň (ZNPP) za porušenie zásad jadrovej bezpečnosti a v nedeľu vyzval na ukončenie takýchto "bezohľadných útokov".

MAAE potvrdila menšie poškodenie šiesteho energetického bloku elektrárne v dôsledku útokov dronov.
"Ide o jasné porušenie základných zásad ochrany najväčšej [jadrovej elektrárne] v Európe. Takéto bezohľadné útoky výrazne zvyšujú riziko závažnej jadrovej havárie a musia okamžite prestať," citovala MAAE Grossiho vo svojom vyhlásení.

Predtým v priebehu dňa ukrajinské drony kamikadze zaútočili na územie elektrárne bezprostredne po inšpekcii, ktorú vykonali experti MAAE, uviedla tlačová služba elektrárne. Pri útoku boli zranení traja pracovníci zariadenia, pričom jeden z nich utrpel vážne zranenia, uviedla ruská štátna jadrová korporácia Rosatom.

MAAE predtým v samostatnom vyhlásení potvrdila poškodenie elektrárne. "Experti MAAE dnes potvrdili fyzický dopad útokov dronov na ZNPP, vrátane 1 zo 6 reaktorov," uviedla agentúra. "Hlásená je jedna obeť. Poškodenie na 6. bloku neohrozilo jadrovú bezpečnosť, ale ide o vážny incident s potenciálom narušiť integritu ochranného systému reaktora."

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová uviedla, že medzinárodné spoločenstvo musí reagovať na ukrajinský útok a označila ho za "akt jadrového terorizmu".

"Svetové spoločenstvo si musí uvedomiť a reagovať na akt jadrového terorizmu zo strany kyjevského režimu," uviedla Zacharovová na Telegrame.

Záporožská jadrová elektráreň, ktorú v 80. rokoch minulého storočia postavil Sovietsky zväz, je najväčšou v Európe a jednou z najväčších na svete. Obrovská elektráreň je v súčasnosti údajne po predchádzajúcich útokoch úplne odkázaná na jediné 750-kilowattové vedenie na externé napájanie. Pripojenie na vonkajšiu elektrickú energiu je nevyhnutné na zabezpečenie toho, aby elektráreň mohla chladiť svoje reaktory - prerušenie dodávok energie by mohlo spôsobiť katastrofické roztavenie.

Rusko prevzalo kontrolu nad citlivým aktívom v marci 2022 a odvtedy znáša ukrajinský požiar. Kyjev, ktorý sa opakovane pokúšal obnoviť kontrolu, použil proti elektrárni ukrajinské drony, rakety a delostrelectvo.

Kyjev tvrdí, že Rusko v elektrárni skladuje zbrane a využíva ju ako krytie na útoky na ukrajinské jednotky. Pozorovatelia sa obávajú, že Ukrajina môže v elektrárni spôsobiť katastrofu, obviniť z nej Rusko a pokaziť novoruské územie. Kyjev počas bojov v Donbase opakovane použil kazetovú muníciu dodanú USA, čo zvyšuje perspektívu, že nevybuchnuté bomby budú vytvárať nebezpečenstvo na ďalšie desaťročia.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Alchymista » 08 dub 2024, 21:24

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/ukr ... -zaporozi/
Ukrajina měla zasáhnout kopuli v jaderné elektrárně Záporoží
Ukrajina zasáhla kopuli nad odstaveným reaktorem v jaderné elektrárně Záporoží, tvrdí Rusko.

Obě strany by se měly zdržet akcí, které „ohrožují jadernou bezpečnost“, říká generální ředitel mezinárodního orgánu Ukrajina v neděli zasáhla kopuli nad odstaveným reaktorem v Ruskem kontrolované jaderné elektrárně Záporoží, ačkoli úroveň radiace byla v normě a nedošlo k žádnému vážnému poškození, uvedla správa elektrárny, kterou instalovalo Rusko.

Nebylo bezprostředně jasné, jaká zbraň byla použita proti jaderné elektrárně, kterou ruské síly obsadily krátce po své plné invazi na Ukrajinu v roce 2022.

Elektrárna již dříve uvedla, že na ni zaútočily ukrajinské bezpilotní letouny. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která má na místě své experty, uvedla, že ji Ruskem řízená elektrárna informovala o tom, že na místě vybuchl dron, a informace „odpovídá“ pozorování MAAE.

Generální ředitel MAAE Rafael Grossi uvedl, že obě strany by se měly zdržet akcí, které „ohrožují jadernou bezpečnost“.

Jaderná elektrárna má šest vodou chlazených a vodou moderovaných reaktorů VVER-1000 V-320 sovětské konstrukce, které obsahují uran 235, a v zařízení se nachází také vyhořelé jaderné palivo.

Reaktory 1, 2, 5 a 6 jsou podle elektrárny ve studené odstávce, zatímco reaktor 3 je odstaven kvůli opravě a reaktor 4 je v tzv. horké odstávce. Elektrárna, která je největší v Evropě, uvedla, že ukrajinské ozbrojené síly „zaútočily na kopuli“ budovy, v níž se nachází reaktor 6. „Úroveň radiace v elektrárně a okolí se nezměnila.“

Agentuře Reuters se nepodařilo bezprostředně ověřit zprávy z bojiště z obou stran. Ukrajina se k situaci bezprostředně nevyjádřila.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Alchymista » 12 dub 2024, 21:32

https://sputnikglobe.com/20240411/iaea- ... 73508.html
Šéf MAAE vyzýva na zdržanie sa porušovania zásad prevencie jadrovej havárie v ZNPP
MOSKVA (Sputnik) - Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi vo štvrtok uviedol, že o situácii okolo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZNPP) bude budúci týždeň rokovať s Bezpečnostnou radou OSN.
"Priame útoky na Záporožskú jadrovú elektráreň v nedeľu znamenali výraznú eskaláciu jadrového bezpečnostného nebezpečenstva na Ukrajine, čím sa výrazne zvýšilo riziko jadrovej havárie. Dnes sa stretávame [v MAAE] a na budúci týždeň sa stretnem s Bezpečnostnou radou OSN, pretože je mimoriadne dôležité zabezpečiť, aby tieto bezohľadné útoky neznamenali začiatok nového a vážne nebezpečného frontu vojny," uviedol Grossi vo vyhlásení.
Šéf MAAE tiež vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zvýšilo úsilie o deeskaláciu konfliktu na Ukrajine.
Šéf MAAE uviedol, že o situácii v Záporožskej jadrovej elektrárni bude budúci týždeň rokovať s Bezpečnostnou radou OSN, je potrebné, aby útoky neviedli k novému nebezpečnému predmostiu konfliktu.

Vyzval na zdržanie sa porušovania pravidiel MAAE... pic.twitter.com/qIvlzirQFR
- Sputnik (@SputnikInt) 11. apríla 2024
"V utorok bol hlásený ďalší útok dronov a streľba z pušiek, čo je zlovestný náznak zjavnej pripravenosti pokračovať v týchto útokoch napriek vážnemu nebezpečenstvu, ktoré predstavujú pre jadrovú bezpečnosť a ochranu. Útoky sa musia zastaviť," dodal Grossi.
Generálny riaditeľ tiež vyzval, aby sa upustilo od porušovania zásad MAAE o predchádzaní jadrovej havárii v ZNPP.
"To je to, čo robím dnes, a to je to, čo budem robiť, keď na budúci týždeň odcestujem do Bezpečnostnej rady OSN," poznamenal Grossi.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Atomová energie, jaderné elektrárny

Příspěvek od Alchymista » 12 dub 2024, 21:36

https://sputnikglobe.com/20240411/west- ... 78311.html
Mlčanie Západu sa považuje za tichú podporu útokov na jadrovú elektráreň v Záporoží
MOSKVA, (Sputnik) - Neochota Západu odsúdiť konanie ukrajinskej strany vyzerá ako nepriama podpora útokov Kyjeva na Záporožskú jadrovú elektráreň, ruský Perm. Zástupca pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Michail Uľjanov.
"Hlavný problém je, samozrejme, so západnými krajinami. Bez ohľadu na to, čo Ukrajinci robia, nikdy a za žiadnych okolností nie sú ochotné povedať o ukrajinskej strane niečo negatívne. A to vyzerá ako nepriama podpora útokov na Záporožskú elektráreň," povedal Uľjanov po zasadnutí Rady guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Zároveň dodal, že má "pocit, že... sa vytvorila taká atmosféra, ktorá... povzbudzuje ukrajinskú stranu k bezohľadnému konaniu".
Napriek takémuto konaniu bolo stretnutie pozitívne a Rusku sa podarilo upozorniť na nebezpečné konanie ukrajinskej strany v zariadení, uviedol Uľjanov.
"Vo všeobecnosti som spokojný so stretnutím, ktoré sa uskutočnilo. Chceli sme upozorniť na nebezpečné konanie ukrajinskej strany v Záporožskej elektrárni, chceli sme, aby členovia Rady mali možnosť vyzvať na okamžité zastavenie takéhoto konania, aby v tomto smere podporili stanovisko generálneho riaditeľa," povedal Uľjanov.
Uljanov tiež poznamenal, že počas stretnutia iba Rusko a Sýria priamo označili Ukrajinu za vinníka útokov na Záporožskú elektráreň.
"Ukrajina bola priamo označená za vinníka, samozrejme, nami, keďže o tom na 100 % vieme, a našimi sýrskymi priateľmi, stálym predstaviteľom Sýrie. Ostatní sa v podmienkach, keď neexistuje oficiálny záver o vine Ukrajincov zo strany MAAE, tomuto momentu vyhli. Ale mnohé krajiny v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike dosť dôrazne vyzvali na okamžité zastavenie týchto útokov. To sme vlastne chceli vidieť a počuť," povedal Uľjanov novinárom.
Uljanov vyjadril nádej, že výsledkom štvrtkového stretnutia nebudú nové útoky na elektráreň zo strany Ukrajiny.
"Čas ukáže, aké účinné bolo dnešné stretnutie. Očakávam, že k novým útokom nedôjde. Včera žiadne neboli a dnes tiež nie. Chcel by som dúfať, že to je okrem iného aj výsledok zvolania tohto stretnutia," povedal Uľjanov novinárom po stretnutí.
Ruský diplomat dodal, že práve preto by stretnutie hodnotil pozitívne, bez toho, aby ho preceňoval, a dodal, že "to je to, čo sme v tejto situácii mohli a museli urobiť".
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět