Ropa a plyn

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 30 dub 2024, 23:14

https://ekonomickydenik.cz/statem-vlast ... rdy-korun/
Státem vlastněné plynovody NET4GAS přišly o 77 procent tržeb a skončily ve ztrátě 1,7 miliardy korun
Propad tržeb o 77 procent na 3 miliardy korun, místo předloňského čistého zisku 6,24 miliardy korun ztráta 1,71 miliardy korun. Tak špatné finanční výsledky se jen tak nevidí. Vykázal je v právě zveřejněné výroční zprávě za rok 2023 provozovatel páteřních plynovodů NET4GAS, který je od loňského prosince ve vlastnictví státem ovládané společnosti ČEPS.

Hlavní příčinou poklesu je výpadek dodávek ruského plynu do střední Evropy cestou přes Německo. Ruský plynárenský koncern Gazprom měl tu drzost, že za nasmlouvané kapacity v přepravní soustavě přestal na přelomu let 2022 a 2023 platit. NET4GAS tak rázem přišel o tři čtvrtiny svých tržeb. Byznys v oblasti mezinárodní přepravy plynu téměř zmizel a zůstala jen méně zisková přeprava plynu určeného ke spotřebě v České republice.

Jak dále NET4GAS uvedl ve výroční zprávě, celková přeprava zemního plynu dosáhla loni 10,15 miliard m3. Z toho 6,77 miliardy m3 bylo spotřebováno v České republice, 1,04 miliardy m3 směřovalo dál do zahraničí a zbylá část byla uložena do zásobníků plynu. Oproti roku 2022 se celková přeprava snížila o 20,8 miliard m3.
Obrázek
„Rok 2023 byl dosud nejtěžším rokem v historii společnosti NET4GAS. Důvodem je bezprecedentní a dramatická změna v tocích plynu v Evropě, která byla způsobena především válkou na Ukrajině a naprostým kolapsem plateb ze strany našeho hlavního obchodního partnera,“ napsal v úvodu výroční zprávy generální ředitel společnosti NET4GAS Andreas Rau.

V dalších odstavcích zmiňuje Andreas Rau i některé úspěchy. Konkrétně třeba dokončení první etapy plynovodu Moravia Capacity Extension, která prošla kolaudací v říjnu loňského roku. Plynovod posiluje již nevyhovující kapacitu sítě mezi jižní a severovýchodní částí Moravy. NET4GAS se též zapojil do evropských vodíkových projektů, díky kterým by Česko mohlo okolo roku 2030 znovu stát „mezinárodní dálnicí“ pro přepravu plynu – jen místo zemního plynu by se už jednalo o vodík.

NET4GAS zatěžuje vysoké zadlužení, které „vyrobili“ původní vlastníci z Německa a Kanady. Ke konci loňského roku výše dluhu dosahovala 34,4 miliardy korun, tvořen je bankovními úvěry a dluhopisy se splatností v letech 2025 až 2031. Oproti tomu má podnik volné peníze a jiná finanční aktiva ve výši skoro 9 miliard korun.

Provozovatel páteřních plynovodů byl zhruba deset let ve vlastnictví firem napojených na německou pojišťovnu Allianz a kanadský penzijní fond OMERS. Akvizici mateřského NET4GAS Holdings státem vlastněným podnikem ČEPS schválila vláda na konci září 2023, následoval podpis kupní smlouvy. K převodu vlastnictví došlo v polovině prosince, krátce po získání potřebného souhlasu od antimonopolního úřadu a Evropské komise.

Podle MPO jde i tak o výhodný nákup
ČEPS za skupinu NET4GAS zaplatil první část kupní ceny ve výši 3 miliardy korun. Druhou část do výše 2 miliard korun zaplatí jen v případě splnění ekonomických výkonnostních parametrů. Zahraniční vlastníci získali navíc ještě 2,9 miliardy korun díky tomu, že nový vlastník vzal na sebe závazek vrátit vyplacenou zálohu na dividendu.

„Již v návaznosti na rozhodnutí o investici do společnosti NET4GAS jsme informovali o výrazném poklesu přepravy plynu přes české území. Výsledný hospodářský výsledek společnosti NET4GAS za loňský rok tedy není překvapivý a byl započítán do všech nezávislých znaleckých posudků, které jsme si v rámci rozhodování o investici nechali připravit. Ty jasně prokázaly, že cena, za kterou stát firmu koupil, je výhodná,“ uvedl k výsledkům NET4GASu mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka.

Nákup společnosti NET4GAS je podle mluvčího ministerstva průmyslu dlouhodobá investice motivovaná očekávaným opětovným nárůstem objemu přepravy plynu přes Českou republiku i možností investovat do rozvoje této plynárenské infrastruktury tak, aby odpovídala dalšímu vývoji v oblasti energetiky; například z hlediska adaptace na přepravu vodíku.
Podle MPO jde i tak o výhodný nákup - pre bývalých majiteľov určite.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
bacil
Redakční rada
Příspěvky: 2864
Registrován: 08 úno 2017, 04:04

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od bacil » 01 kvě 2024, 20:23

Já naopak vidím, že na bankovním kontě jsou 837 mio v zisku. Viz Odpisy... Nebo jsem něco blbě pochopil?

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11264
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od kenavf » 13 kvě 2024, 17:15

Napätie v Antarktíde! Boj o ČIERNE ZLATO: Rusi objavili obrovské zásoby ropy, nálezisko je pod kontrolou inej krajiny
https://www.topky.sk/cl/11/2757505/Napa ... ej-krajiny

P.S. Sú krajiny ktoré s tým nemajú problém.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 14 kvě 2024, 00:29

https://echo24.cz/a/HsqUn/dodavky-plynu ... sti-norsko
Už ne ruský Gazprom. Evropa opět silně závisí na jednom dodavateli plynu
Před vypuknutím války na Ukrajině dodávalo Rusko do Evropy asi 35 procent veškerého plynu. Po utnutí ruských dodávek před dvěma lety lze nyní tvrdit, že Evropa opět závisí na jedné společnosti, a to na norském Equinoru, jak píše Bloomberg. Dodávky zkapalněného plynu z Norska silně ovlivňují pohyb cen této komodity na našem kontinentu.

Norsko nyní zásobuje Evropu plynem z asi 30 procent. Z více než 109 miliard metrů krychlových zemního plynu, které loni Norové do Evropy dodali, byly zhruba dvě třetiny prodány společností Equinor.

Současné postavení Equinoru vyvolává otázky, zda evropští lídři opět nevystavují země riziku tím, že se příliš spoléhají na jediného dodavatele. Ačkoli je Norsko vnímáno jako stálý obchodní partner s dlouhou a konzistentní historií dodávek energie do Evropy, prodloužené výpadky a zvládání problémů s údržbou, ovlivnily cenu plynu a měly dominový efekt na celý kontinent.

I přes slova o co nejrychlejší přechod na zelené energie, bude Evropa na plynu v energetice závislá ještě dlouho. Norský plyn je samozřejmě dražší než ten ruský, proto bylo Norsko po snížení vývozu ruského plynu obviňováno z toho, že z celé situace těží. Navíc Norové vždy prosazovali právě to, že plyn má hrát v zeleném přechodu EU ústřední roli.

Německo ale nyní začíná být směrem k Norům přívětivější. Jako ti, kdo vsadili na ruský plyn, jsou teď Němci za norské dodávky vděční. Německý kancléř Olaf Scholz koncem dubna Norsku dokonce poděkoval za to, že umožnilo jeho zemi stát se nezávislou na ruském plynu „během několika měsíců“ a ocenil jej jako „dokonalého partnera“ pro zajištění dodávek pro Německo a Evropu.

V roce 2022 dosáhl vývoz plynu z Norska rekordních 1,4 bilionu norských korun (2,97 bilionu korun). A letos mohou dodávky dosáhnout rekordu nového, protože Equinor chce ještě zvýšit své kapacity. Norsko tak může být stabilním a dlouhodobým dodavatelem plynu po celá desetiletí. Roste ale význam zkapalněného plynu z USA a Kataru, proto může význam Equinoru a norského plynu nakonec poklesnout.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 17 kvě 2024, 22:12

https://sputnikglobe.com/20240517/russi ... 91002.html
Rusko a Afganistan plánujú vybudovať logistické centrum pre tranzit ropy do južnej Ázie
Afganistan plánuje začať rokovania s Ruskom o logistickom centre v afganskej provincii Herát, ktoré okrem iného uľahčí vývoz ruskej ropy do južnej Ázie, uviedol pre Sputnik úradujúci afganský minister priemyslu a obchodu Hadži Nooruddin Azizi.
"Chceli by sme začať rokovania v tejto veci, aby časť tranzitu ruskej ropy prechádzala cez územie Afganistanu - je to najkratšia trasa," povedal Azizi na okraj medzinárodného ekonomického fóra Rusko - islamský svet: KazanForum" v ruskom meste Kazaň.
Dodal, že Kábul už má program výstavby podobného logistického centra s Turkménskom a Kazachstanom za účasti afganského súkromného sektora.
Afganistan zvýšil dovoz ropných produktov z Ruska, ale v roku 2023 nastali určité obmedzenia a Kábul očakáva, že už nebudú platiť, povedal Azizi.

"Mali sme dohody (s Ruskom), spustili sme program nákupu ropy, súkromný sektor sa tiež stal aktívnejším, po čom sa začali dodávky ropy do Afganistanu. Bohužiaľ, Rusko minulý rok obmedzilo vývoz ropy do Afganistanu," povedal Azizi na okraj Medzinárodného ekonomického fóra "Rusko - islamský svet: KazanForum" v hlavnom meste Tatarstanu Kazani.
Azizi dodal, že Afganistan potrebuje približne 4 milióny ton ropných produktov a ropy ročne.
Afganistan podpisuje s ruskými spoločnosťami krátkodobé zmluvy o dodávkach ropných produktov a ropy, ktoré sa následne prehodnocujú, vysvetlil úradník.

Dňa 14. mája sa konala konferencia "Rusko - islamský svet: V hlavnom meste Tatarstanu sa začalo "Kazanské fórum". Podujatie sa koná 14. - 19. mája a bude sa zaoberať rôznymi oblasťami nadnárodnej spolupráce, pričom sa bude snažiť prehĺbiť väzby medzi ruskou a islamskou civilizáciou.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 29 kvě 2024, 16:20

http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/ ... vitaskova/
Bez ruského plynu to prostě nejde, trvá si na svém Vitásková
Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková prohlásila, že evropská energetika jde špatným směrem a že to povede k nekonkurenceschopnosti Evropy. Navíc jak říká, bez ruského plynu to podle ní nepůjde, i když je zakázáno to říkat.

Předseda strany PRO Jindřich Rajchl uspořádal rozhovor s Alenou Vitáskovou, která divákům prozradila, že šest let na Energetickém regulačním úřadu ji naučilo politickému nadhledu a tomu, jak do toho zasahuje Brusel.

„Jdeme špatným směrem, já to říkám minimálně patnáct až dvacet let. Evropská energetická politika jde špatným směrem a bude to mít a má to následky,“ spustila Vitásková s tím, že na tyto dopady upozorňovala, ale pokračovalo se stále dál a chyba se stále prohlubuje. Podle ní tu zatím není nikoho, kdo by to chtěl napravit a místo toho jsme svědky "mazání medu kolem huby voličům", řekla Vitásková během rozhovoru na akci s Jindřichem Rajchlem ze stany PRO.

Jako chybu vidí už tzv. unbundling, kdy se rozdělovaly energetické společnosti. Což mělo být lepší spotřebitele. Nebylo a utratily se miliardy. Pak nastala liberalizace, přišli obchodníci s plynem a energiemi, a ačkoliv byli jen dva producenti, tak obchodníků byli stovky.

„Ať mi někdo vysvětlí, v čem to mělo být lepší pro konečného spotřebitele,“ řekla Vitásková s tím, že krachování těchto obchodníků ukázalo, jak „výhodné“ to bylo. Dotyční vydělali, ale sami dostali do potíží lidi i firmy. Regulátor mlčel.

Pak začala válka na Ukrajině a Vitásková si trvá na "zakázaném“ názoru, že bez ruského plynu to nejde. A pokud to půjde, povede to ke krachu firem a energetické bídě. Sankce vedly k prohloubení ekonomické krize celé EU. Tzv. odpojení od ruského plynu je jen rádoby odpojení, protože se stále dovážel ruský zkapalněný plyn. Na čemž vydělali obchodníci, ale rozhodně ne spotřebitelé.

Odsoudila i podporu obnovitelných zdrojů, protože podpora pouze pro jedno odvětví znamená, že se jiná odvětví rozvíjet nemohou, např. jádro.

Zmínila, že podpora obnovitelných zdrojů plynule přešla do Green Dealu. Připomenula, že Green Deal podepsal ještě Andrej Babiš. Zbavit se Green Dealu, pokud by se podařilo, by byl majstrštyk, ale rozhodně ho nedosáhnou ti, kdo jsou dnes v parlamentu. Dopad Green Dealu bude prý katastrofální na všechny obyvatele EU už za dva nebo tři roky.

„My to schytáme samozřejmě, protože jsme malí,“ dodala Alena Vitásková během rozhovoru s Rajchlem.

Vitásková také zdůraznila, že bude dobré pozorovat ekonomiky na východ od nás, které se ohlíží na své národní zájmy, ale přitom nejsou nepřátelské k těm ostatním. Důsledek bude podle ní nekonkurenceschopnost Evropy a zaostávání za zbytkem světa.

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu si také myslí, že chyby zatím napravit nelze, protože politici, kteří by je napravit chtěli, zatím nejsou. Podle ní prý nejsou prý ani ochotní, ani schopní. Vitásková také poukázala na to, že plyn z ruského potrubí je suverénně nejlevnější a dodávky byly spolehlivé a obává se, že ČR se svou politikou dostane do vakua, což jí uškodí, až se situace stabilizuje.

U elektřiny soudí, že česká výroba je dostatečná. Ale že je potřeba odejít z lipské burzy. Nikoliv navždy. Ale konstatovala, že lipská burza je spekulativní a jedná se o "dobrý kšeft“ pro pár zájmových skupin, v neprospěch spotřebitele. Zmínila, že burza měla sloužit hlavně pro přebytky, a tak by na ní měla ČR dodávat.

Alena Vitásková také řekla, že by neměla problém být expertkou strany PRO, nicméně v politice být už nechce.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 04 čer 2024, 22:23

https://sputnikglobe.com/20240604/europ ... 61850.html
Cena plynu v Európe je po výpadku Nórska najvyššia v tomto roku
Cena vzrástla o viac ako 13 %, čo je najviac od začiatku decembra.
Cena plynu v Európe v pondelok vyskočila na najvyššiu úroveň v tomto roku. Cenový skok nasledoval po prudkom poklese vývozu nórskeho plynu do Európy po odstavení uzla Sleipner na mori, ktoré zastavilo prevádzku v spracovateľskom závode Nyhamna na pevnine, uviedla spoločnosť Gassco.
V dvojpalcovom potrubí na palube nórskej pobrežnej plošiny Sleipner Riser Platform bola objavená trhlina, uviedla spoločnosť Gassco. Hoci sa trhlina nepovažuje za nebezpečnú, zatiaľ nie je známe, ako dlho bude trvať oprava. Prudko rastúce náklady na plyn zdôrazňujú „čoraz kľúčovejší charakter“ nórskych dodávok po tom, ako Európa odmietla využívať ruský dovoz, uviedol denník Financial Times.
Hoci Nyhamna je schopná spracovať až 79,8 mil. m3 denne, odstávka spôsobila od pondelka stratu 56,7 mil. m3, uviedol Alfred Hansen, vedúci prevádzky plynovodného systému v spoločnosti Gassco.
„Prevádzkovateľ poľa nám poskytne presnejší odhad, ako dlho by mohla trvať oprava, a my potom podľa toho aktualizujeme naše prognózy,“ povedal Hansen.
Nórsko je v súčasnosti najväčším dodávateľom zemného plynu do Európy a od odklonu od dovozu z Ruska tvorilo v minulom roku 30 % dodávok na kontinent. Hoci je nárast cien prudký, Európa mala údajne „komfortnú“ úroveň zásob plynu v zásobníkoch, pričom v sobotu boli zásobníky v EÚ naplnené na viac ako 70 %, čo je druhá najvyššia úroveň v histórii pre toto ročné obdobie, uviedol denník Financial Times.
„Ešte pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine bolo Nórsko po Rusku druhým najväčším dodávateľom plynu do EÚ. Gazprom bol kráľom dodávok plynu do EÚ, najmä do najväčšej ekonomiky EÚ, Nemecka,“ uviedol v máji pre Sputnik Dr. Mamdouh Salameh, medzinárodný ekonóm v oblasti ropy a globálny energetický expert.
„Je uznávaným historickým faktom, že európske ekonomiky, najmä nemecká, boli od 70. rokov minulého storočia budované na lacnom a hojnom ruskom potrubnom plyne, až kým USA nepodviedli a nevyvinuli tlak na EÚ, aby uvalila sankcie na Rusko a zakázala jeho vývoz ropy a plynu,“ dodal Salameh.
Prudký nárast cien poukázal na „krehkosť európskeho trhu s plynom a zvýšenú nadmernú závislosť od menšieho počtu zdrojov dodávok“, uviedol Wayne Bryan, riaditeľ európskeho výskumu v oblasti plynu v spoločnosti LSEG. „Kým sa zásobníky nedosiahnu na úroveň požadovanú EÚ, európske ceny plynu zostanú zvýšené, zraniteľné a vystavené zvýšenej volatilite cien v dôsledku akéhokoľvek prerušenia dodávok.“
Denník Financial Times dodáva, že Ázia je tiež závislá od skvapalneného zemného plynu, keďže vlna horúčav zvýšila dopyt na kontinente, čo núti Európu súťažiť o náklad LNG. Ešte pred vojnou na Ukrajine však ruskí energetici odhadovali, že dodávky LNG z USA sú o 40 - 50 % drahšie ako dodávky plynu z Ruska plynovodmi.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 43648
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 07 čer 2024, 21:04

http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/ ... ova-krize/
Evropa v pozoru! Na obzoru je další plynová krize
Opravdu Evropa překonala svou plynovou krizi a dosáhla nezávislosti na Rusku? Na první pohled by se to mohlo zdát, ale je to skutečně tak? Při bližším pohledu je však pravděpodobnější, že jde zatím jen o klid před bouří.Financial Times uvedly, že evropský trh s plynem se ukázal být „mnohem odolnější“ vůči výzvám, kterým čelil od plnohodnotné invaze na Ukrajinu v roce 2022. Při bližším pohledu je však stejně pravděpodobné, že jde o klid před bouří.

Především využívání fosilních paliv sleduje hospodářský cyklus: v době ekonomického rozmachu spotřeba roste, protože továrny více produkují, kamiony více přepravují a kanceláře jsou intenzivněji využívány. To vše vyžaduje energii a spotřeba paliv, jako je zemní plyn, proto roste. Přesný opak platí během recese. Pokles výroby způsobuje téměř okamžitý pokles potřeby fosilních paliv.

To je také jeden z hlavních rozdílů mezi fosilními a obnovitelnými zdroji energie: větrná a solární energie například fungují nezávisle na hospodářském cyklu. Pokud fouká vítr a svítí slunce, vyrábějí elektřinu bez ohledu na skutečnou poptávku. To je něco, co je třeba mít na paměti při čtení titulků o zvýšeném podílu obnovitelných zdrojů v evropském energetickém mixu. To má více společného se stavem ekonomiky než s trvale sníženou potřebou plynu a nezávislostí na Rusku. V Německu například produkce v energeticky náročných odvětvích klesla téměř o 20 % ve srovnání s průměrem roku 2021, uvádí server UnHerd.com.
Jakmile začnou ekonomiky EU znovu růst, spotřeba energie se tomu přizpůsobí a otázkou je, odkud tato energie přijde. Země, které očekávají zlepšení ekonomických vyhlídek již letos, na to již reagují. Spojené státy například prodlužují provoz uhelných elektráren a zvažují opětovné zprovoznění odstavených jaderných elektráren, zatímco Indie a Čína pokračují ve výstavbě všech zdrojů energie.

V současné době musí evropský plán na obnovení hospodářského růstu být sladěn s plánem opustit celý potrubní systém, který spojuje Evropu s jejím bývalým hlavním dodavatelem: Ruskem. Plagovaná již notoricky vysokými cenami energií, kompletní náhrada ruských dodávek vytvoří nové náklady na několika frontách, což povede k novým břemenům pro evropské společnosti a spotřebitele. Země jako Maďarsko a Rakousko jsou stále silně závislé na ruském plynu a vytváření nové infrastruktury pro dražší americký nebo katarský LNG nebude tak snadné, jak mnozí věří.

Jak uvádí Financial Times, opuštění stávajícího potrubního systému s Ruskem bude mít také vysokou cenovku: „Takzvaní provozovatelé přenosových soustav (TSO) v Česku, Rakousku a na Slovensku plánují zvýšit své poplatky za přepravu plynu svými systémy, aby pokryli ztracené příjmy z ruského tranzitu. Tyto dodatečné náklady na přepravu ztíží dodávky plynu na jih a západ do střední Evropy.“

Cynický pozorovatel by mohl tvrdit, že zatímco Rusko Evropu nesankcionovalo, Evropané se sankcionovali sami, čímž vytvořili neudržitelnou situaci, kdy klíčem k nižším cenám energií byla deindustrializace. Ale to je totéž jako hubnout prostřednictvím hladovění. Může to fungovat chvíli, ale nakonec to bude smrtící. Navíc existují rostoucí důkazy, že evropská veřejnost se s tím odmítne smířit. Od Orbána v Maďarsku po Fica na Slovensku roste počet politiků, kteří otevřeně vystupují proti energetické nezávislosti na Rusku. Podobné pozice zaujímají hlavní opoziční strany jako AfD v Německu nebo Strana svobody v Rakousku.

Vzhledem k současným politickým trendům – pokud nebudou potrubí úmyslně zničena jako Nord Stream 2 – je předčasné mluvit o konci evropské závislosti na Rusku. Může to být pauza, ale jakmile se zvýší potřeby energie, pokušení využít stávající potrubní systém bude těžké odolat.

Evropská energetická situace je komplikovaná a plná paradoxů. Zatímco některé země usilují o diverzifikaci svých energetických zdrojů, jiné se stále spoléhají na zavedené dodavatelské sítě, které jim poskytují stabilní a levné dodávky energie. To je případ Maďarska a Rakouska, které se nadále obracejí k Rusku jako hlavnímu dodavateli zemního plynu.

Situace se dále komplikuje geopolitickými faktory. Sankce a napětí mezi Ruskem a Západem mohou vést k dalšímu narušení dodávek, což by mělo devastující dopady na evropskou ekonomiku. Navíc, náhrada ruského plynu importovaným LNG (zkapalněným zemním plynem) z USA nebo Kataru je logisticky a finančně náročná. Stavba nových terminálů a infrastruktury je časově i finančně náročná a znamená další zatížení pro evropské ekonomiky, které se již nyní potýkají s vysokými cenami energií.
Rostoucí ceny energií mají přímý dopad na evropské spotřebitele i průmysl. Domácnosti musí platit více za vytápění a elektřinu, což snižuje jejich kupní sílu a zvyšuje riziko energetické chudoby. Průmyslové podniky, zejména ty energeticky náročné, se potýkají s vyššími náklady na výrobu, což může vést k jejich uzavírání nebo přesunu do jiných regionů s levnějšími energetickými zdroji.

Politická opozice vůči energetické politice EU roste. Jak Orbán v Maďarsku, tak Fico na Slovensku využívají rostoucí nespokojenosti obyvatelstva k posílení svých pozic. Kritici tvrdí, že současná politika energetické nezávislosti na Rusku je neudržitelná a vede k ekonomickému sebezničení.

V této situaci je klíčové, aby EU našla vyvážené řešení, které umožní diverzifikaci energetických zdrojů, aniž by to vedlo k hospodářským a sociálním problémům. Investice do obnovitelných zdrojů energie, jako jsou větrné a solární elektrárny, jsou jednou z cest, jak snížit závislost na fosilních palivech. Nicméně, tyto zdroje energie mají své limity a nemohou zcela nahradit stabilní dodávky zemního plynu, zejména v krátkodobém horizontu.

V neposlední řadě je nutné, aby EU posílila svou energetickou infrastrukturu a vytvořila efektivní mechanismy pro sdílení a distribuci energie mezi členskými státy. To zahrnuje i modernizaci stávajících přenosových soustav a výstavbu nových propojení, která umožní flexibilnější a efektivnější tok energie napříč Evropou.

Evropská plynová krize tedy zdaleka není vyřešena. Přestože se podařilo překonat některé bezprostřední výzvy, dlouhodobé řešení vyžaduje komplexní a koordinovaný přístup, který zohlední ekonomické, politické i technologické aspekty energetické bezpečnosti. Evropské státy musí být připraveny čelit dalším výzvám a zároveň usilovat o udržitelnou a stabilní energetickou budoucnost.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11264
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od kenavf » 08 čer 2024, 00:05

Stretli ste sa už niekedy s týmto?
Petroleum coke
https://en.wikipedia.org/wiki/Petroleum_coke
Převáželi jsme sypaný náklad, takzvaný „PetCoke“ (Petroleum Coke), něco jako takový práškový koks, který vzniká rafinaci ropy.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/pirati ... r_nato_inc
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4148
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Grif » 08 čer 2024, 09:25

Také jsem si toho všiml a netušil. Nicméně, Wiki říká :
" Surový koks přímo z koksovacího zařízení je často označován jako zelený koks ."
Na to by se mohli chytit v EU. :lol:
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 8359
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Skeptik » 08 čer 2024, 13:50

⬆️ to nebude fungovat.
Ropě se taky říká "černé zlato", a nefunguje to ... přestože je černá v kurzu.

Jediné, kde to zafungovalo bylo zaTEPLENÍ.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14885
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od martanus » 14 čer 2024, 09:29

Cena kontraktů na zemní plyn v Evropě vzrostla na nejvyšší úroveň v tomto roce, a to na 36,24 eura za megawatthodinu. Ceny rostou kvůli riziku přerušení dodávek z Norska a Ruska.

Den předtím společnost Gassco AS oznámila, že norský závod na zpracování plynu Kollsnes měl během plánované údržby technické problémy. Důsledkem ztrát způsobených neplánovaným výpadkem elektřiny je ztráta technické kapacity ve výši 8,6 milionu metrů krychlových denně.

Hrozilo také přerušení dodávek plynu do Evropy poté, co rakouská společnost OMV oznámila rozhodnutí evropského soudu, podle kterého může být nucena pozastavit platby Gazpromu. V uplynulých sedmi měsících si Gazprom zajistil více než 80 % rakouského dovozu plynu na základě dlouhodobé smlouvy, která platí do roku 2040. @banksta

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/banksta/52661
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

modrak
Senior redaktor
Příspěvky: 3364
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od modrak » 14 čer 2024, 11:20

Turecko nie je v EU. Zatiaľ.

Odpovědět