Kosmický program NASA + Space X

Odpovědět
nevadiii
Redaktor
Příspěvky: 343
Registrován: 01 dub 2017, 19:20

Re: Space X

Příspěvek od nevadiii » 31 bře 2021, 18:39

Skeptik píše:
31 bře 2021, 11:54
Nicméně asi to bude nějaký podivný způsob vývoje, protože po explozích SN8; SN9; SN10 a SN11 byla výroba SN12; SN13 a SN14 zastavena a již vyrobené části sešrotovány.
Niektore "prototypy" boli uz dopredu ohlasene s tym, ze nepoletia. Mali sa stavat vylucne za ucelom ladenia vyrobneho procesu niektorych casti. Musk to hovoril bud v decembri alebo januari, presne si nespominam.
Moc dovodov na Muskovej strane kvoli vybuchovaniu zatial nevidim. Tu ide o to, ze ak to jedneho dna zacne lietat, tak si ostatne krajiny, co sa tyka vynasania nakladu na obeznu drahu, jednoducho neskrtnu. Ktora krajina ma porovnatelny nosic? Nech mu to vybuchuje aj dalsie dva roky vkuse. Ak to pocas nich doladi, tak ma celosvetovy monopol. On ich neplanuje posielat hore po jednej mesacne. Ma ich sekat ako bata cvicky, este rychlejsie ako falcony. S takym "vozovym parkom" bude moct robit dalsich stratovych firiem, kolko bude chciet. Co s tym bude schopny spravit? Napriklad bude schopny do roka vybudovat siet hotelov okolo zeme. Atd atd atd. Len prieskumne satelity, co to bude schopne vynasat na obeznu drahu, sa nikto nemoze cudovat, ze mu za to cvaka armada. Ak sa co i len jeden ujde aj pre vedu, tak to bude doslova skok o svetelny rok vo vyskume vesmiru.
Sila v tele, svetlo v srdci, pokoj v mysli.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16993
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Space X

Příspěvek od Alchymista » 31 bře 2021, 19:12

Čo sa týka SkyEurope - Podľa niektorých zamestnancov tam boli také tunely, že podaktoré snáď viedli aj štvrtým rozmerom.

SpaceX - pravdepodobne nemajú dostatočné politické krytie. Takže do neba neporastú ani náhodou.
Musk sa chce osobne dostať na Mars, tomu je podriadené takmer všetko.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6486
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Space X

Příspěvek od martanus » 31 bře 2021, 19:16

Space X je zakamuflovaná NASA2. Většina financí jde od státu.
A taky jde o to že když vzniknou nějaké škody a nehody nepoškozuje se renomé NASY.
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Kalinac
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1110
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Space X

Příspěvek od Kalinac » 01 dub 2021, 00:42

Nevíte , na kdy je ohlášeno další pokračování světelné show Startshit ?

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16993
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Space X

Příspěvek od Alchymista » 01 dub 2021, 01:10

Stavajú SN15...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

bacil
Redakční rada
Příspěvky: 1973
Registrován: 08 úno 2017, 04:04

Re: Space X

Příspěvek od bacil » 01 dub 2021, 01:13

Navíc to jeho padání je spojené se spoustou měření, které se pak předhodí AI. To co dnes už člověk nedokáže, nahradí stroj, ale potřebuje data, mnoho dat z nepovedených pokusů.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 16993
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Space X

Příspěvek od Alchymista » 01 dub 2021, 01:17

Takže príčinou zrejme bola kombinácia vetra a nenaštartovaného motora, čím sa stroj dostal mimo vyhradený priestor a mohol ohroziť cenné pozemné vybavenie - nasledoval autodeštrukcia.

bacil - súhlasím
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 4314
Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Bydliště: Doma (většinou)

Re: Space X

Příspěvek od Skeptik » 01 dub 2021, 07:09

Kalinac píše:
01 dub 2021, 00:42
Nevíte , na kdy je ohlášeno další pokračování světelné show Startshit ?
Ohlášené to ještě nebylo. Nicméně SN15 začali stavět v listopadu 2020 a u předchozích demonstrátorů 2. stupně Starshipu jim to od zahájení stavby do exploze trvalo cca 7 měsíců. Explozi SN15 tedy lze očekávat někdy na přelomu června a července.
Zajímavé bude, zda SN15 bude mít opět redukovaný počet motorů na 3, a nebo zda už bude mít plnou motorizaci tj. 6 Raptorů. Myslím ale, že redukovanou, a že i SN15 bude demonstrátor pro "poskakování v atmosféře".

Kromě toho se staví i demonstrátory 1. stupně Starshipu ... BN1 (neletový) a BN2 (snad letový).
BN2 by se měl na rampě objevit snad koncem dubna 2021. Opět bude zajímavé, zda BN2 bude mít plný počet Raptorů (28), nebo redukovaný (objevil se počet 20, ale protože bude startovat bez 2. stupně a s omezenou zásobou paliva, tak to může být i významně méně).
V každém případě bude zajímavé, jak bude větší počet Raptorů fungovat ve stísněném prostoru trupu Starshipu.

Kdy bude startovat kompletní Starship (1. stupeň snad BN3, 2. stupeň snad SN20) se samozřejmě ani netuší.

Jinak Space X není "NASA2", ale skutečně soukromý projekt ... který je spolufinancován státem (USA). Nicméně co-financing ze státu nesmí přesáhnout 1/3 vývojových nákladů (v současnosti je to mnohem méně).
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

k42
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2543
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Space X

Příspěvek od k42 » 01 dub 2021, 08:24

V každém případě je na těch testech divné, že vlastně při všech výbuších byly na vině nefunkční Raptory, a že tedy místo vybuchování těch létajících čud - a nebo alespoň souběžně s tím - nedělají rozsáhlé pozemní testy Raptorů. Není přece normální, aby postavili nový SN?? a pak tam po statických testech motorů nějaké Raptory museli měnit před letem.

Přeloženo do "techničtiny" to znamená, že Raptory jsou natolik "syrové", že nemají ani základní představu o modelech spolehlivosti, o průběžném testování, o projektované a řízené životnosti. Takže uvažovat s těmito motory o nějaké "znovupoužitelnosti" je prostě směšné, v této fázi.

Celkově vzato, nemyslím, že odpovědí na známá úskalí Ciolkovského rovnic - tím myslím poměry hmotností a tahu, které vedou ke konstrukci vícestupňových raket, aby poměr celkové hmotnosti čuda a vyneseného nákladu byl snesitelnější - je konstrukce takové megaobludy BN? + SN??. Je to v podstatě zakuklený Space Shuttle/Eněrgija-Buran, jen v jiném provedení. Raketová technika je radikálně něco jiného než letectví, a odolnost materiálů zkrátka není taková, aby nutné teploty a tlaky vydržely motory ekonomicky snesitelný počet start/přistání cyklů. Kromě toho, jak bude projekt postupovat, všechno bude "těžknout", protože se ukáže, že pro to a to je potřeba přidat tamto a tamto, a nakonec váhové poměry čudo/náklad budou absurdní. A spolehlivost každou přidanou složitostí bude zákonitě klesat, tím budou stoupat revizní a servisní náklady, ... Ukáže se, že opravdu "není oběd zadarmo".

Rozhodně je to velmi riskantní cesta vývoje - může být i úspěšná, pokud se stane zázrak a objeví se lepší materiály. Možná opravdu vede cesta přes zvětšování - jako u jaderné fyziky, kde pokud se nedosáhne kritického množství, "nic zvláštního se neděje". To se ukáže časem.

Ale spíš věřím v onu "Fordovu cestu" - laciné pásové výroby velmi jednoduchých a vyspělých jednorázových raket - než v takovéhle komplikované vymyšlenosti. V minulosti se to vždy ukázalo lepší, s menšími riziky a ve výsledku mnohem efektivnější a celkově levnější. Asi by zkrátka bylo lepší, postavit megafabriku - výrobní komplex - na jednorázové rakety, kde by maximálně zjednodušené a vyspělé "stavebnicové" modulární rakety vyráběly vysoce robotizované linky, časem zapracovat na evolučním vylepšování, úspoře drahých materiálů a komplexní recyklaci, poladění "projektované životnosti" atd., než se pokoušet o takovéhle megačudo.

Muskovo megačudo, až slavně uspěje, tedy pokud ano, bude jen to samé jako raketoplány, jen v bleděmodrém. Váhové poměry nutně budou stejné, a složitost také - protože to řeší stejné zadání téměř stejným způsobem. Revizní náklady a všechny problémy s tím spojené budou tím pádem stejného druhu. Jen polepšené o 40+ let vývoje - tedy o mnoho ne, protože v materiálech se toho za tu dobu moc neudálo. Zlepšily se počítače a do jisté míry defektoskopie, ale nic dalšího. Kapalný kyslík je pořád stejný, místo vodíku nebo petroleje mají metan, což je do určité míry horší, protože s kapalným metanem jako raketovým palivem není 70+ let zkušeností. A co se týče možností případné záchrany posádky, je nulová - to už i raketoplán na tom byl lépe, to bylo aspoň trochu letadlo...

To je stejná otázka, jako zda postavit jednoho PzW. V Tigra nebo 30 (nebylo to nákladově spíš 100?) T-34/85... Přes komplikovanost a "odolnost" toho prvního stejně oboje dost často vybouchne do hodiny po složení z nákladního vagónu.

Propagandisté blábolí o Tesle, kde "také Musk jako první... ačkoliv všichni tvrdili, že to zatím nejde, jelikož baterie". Jenže jediný Muskův výsledek s Teslami je ten, že se ukázalo, že to nejde. Což není zatím vidět, dokud elektročud není nad 1% kromě normálních aut. Protože je to zkrátka neúměrně drahé, baterie jsou 1000x horší než by bylo potřeba, a navíc - a to je z praktického hlediska nejdůležitější - není vybudovaná infrastruktura elektráren, rozvodů a nabíječek. Stávající rozvody mají agregaci 1:5 až (v Mjůrice, kde je to korporátně vykradené a přetížené) 1:20, a výkonově jsou nejméně 2x poddimenzované, i kdyby tam žádná agregace nebyla. Elektrárny a (PR - protože je to jenom jako, ne pro všechny) sítě nabíječek se dají postavit za 2-5 let, ale rozvody - vedení a transformátory, měnírny, rozvodny - se samy nepostaví a nezakopou, a bude to trvat 50 let, než by to vyhovělo plošně. Přes to zkrátka nejede vlak...

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 7741
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Space X

Příspěvek od petrp » 17 dub 2021, 17:27

SpaceX bude dopravovat astronauty na Měsíc
Společnost Elona Muska SpaceX vyhrála kontrakt NASA na dodávku astronautů na měsíční povrch. S takovými informacemi přišla Americká vesmírná agentura NASA. „Jedná se o další úžasný krok na naší cestě zpět na Měsíc,“ uvedla Kathryn Luedersová, manažerka letového programu s posádkou NASA, v souvislosti s oznámením zadání zakázky SpaceX.
https://cz.sputniknews.com/svet/2021041 ... -na-mesic/

Že by ruské mortory kupovala už i SpaceX? :lol:
"V životě je potřeba se pro něco zapálit. V krematoriu už bude pozdě..." ???
"Život člověka je jako role toaletního papíru - na začátku odmotáváš pomalu, ale jak se blížíš k závěru, ubývá to strašně rychle." Roman Horký, Kamelot

k42
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2543
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Space X

Příspěvek od k42 » 17 dub 2021, 19:35

Podrobnější článek je na Kosmonautixu https://kosmonautix.cz/2021/04/starship ... -na-mesic/.
Co dodat? Snad že bláznění a vyšinutosti se v Mjůrice nevyhýbají ani vesmírným letům a NASA.

Možná jsou v pozadí hlavně finanční důvody: malá šance lobistů NASA prosadit cokoliv v Kongresu, zatímco Musk má všude dveře otevřené a peněženky přístupné. Měsíční programy jako SLS a Orion, plus stanice Gateway už pohltily spoustu peněz a ochota Fašingtonu vše dále financovat není nijak přehnaná a už vůbec ne nadšená. Takže byl Musk připuštěn jako záchranné lano, ačkoliv koncept "landeru" SpaceX - totiž megalomanská StarShip - je v souladu s koncepcí SLS+Orion+Gateway jako pěst na oko.

Museli o tom zřejmě rozhodovat především managóři NASA a nikoliv odborníci, protože inženýry z něčeho takového asi trefil rovnou šlak. Z měsíčního projektu NASA s přesně odhadovatelnými vývojovými riziky se stala megalomanská barnumská šou, kde "optimismus" (neznalost problematiky idioty) je používán místo střízlivého hodnocení technických a vývojových rizik, jakož i rizik prováděcích.

Nemá cenu rozebírat podrobnosti, snad jen, že teď je prvenství dalšího měsíčního čínsko-ruského projektu prakticky jisté.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 7741
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Space X

Příspěvek od petrp » 17 dub 2021, 19:47

Hlavně konečně otevřeně ukázali, kdo platí všechny akce Space-X...
"V životě je potřeba se pro něco zapálit. V krematoriu už bude pozdě..." ???
"Život člověka je jako role toaletního papíru - na začátku odmotáváš pomalu, ale jak se blížíš k závěru, ubývá to strašně rychle." Roman Horký, Kamelot

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6486
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Space X

Příspěvek od martanus » 17 dub 2021, 20:24

Vždyt to říkam, že SpaceX došly peníze, tak ted dostal injekci na další pokračovaní.

Až všechny automobilky začnou prodávat svoje el auto tak skončí financování i Tesly.
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

k42
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2543
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Space X

Příspěvek od k42 » 18 dub 2021, 04:16

Další podrobnosti k Měsíčnímu projektu:
https://www.elonx.cz/prvni-lidi-od-roku ... -pro-nasa/

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 7130
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Space X

Příspěvek od kenavf » 18 dub 2021, 14:02

Z NASA je už dlhé desiatky jeden veľký neefektívny zbyrokratizovaný predražený moloch a preto vidím ako pozitívne že USA začali s touto "podporou" aktivít súkromných firiem. Dokáže tak dostať know-how a inžinierske schopnosti viac "do plochy" celej ekonomiky a nie to len držať v koncentrovaných NASA centrách. Že to funguje Musk dokázal Falconom 9. Dnes sa už o znovapristátie prvého stupňa nikto nezaujíma a berie to ako rutinu. A že Musk robí okolo toho také "divadlo"? Holt je taká doba a PR sa robí už inými metódami ako kedysi. Nakoľko je sebestačné financovanie a ekonomika týchto súkromných programov? Bez podpory štátu by si to asi nikto neriskol. A ktorá časť jeho biznisu je Ponczyho schéma, Barnumská reklama a seriózny vývoj, to nám ukáže budúcnosť.

P.S.
Kedysi sa aj rusi tuším snažili, aby každá vojenská fabrika mala aj civilnú sekciu aby sa schopnosti a know-how dostávali aj do civilnej oblasti.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 7741
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Space X

Příspěvek od petrp » 19 dub 2021, 20:02

Vlhký sen NATO...
.
01_artemis-746x0.jpg
.
SPACEX ZÍSKÁ OD NASA MILIARDOVÝ KONTRAKT
V příštích několika letech se americká NASA chystá vrátit astronauty na Měsíc. První (možná trochu optimistický) termín je zatím nastaven na rok 2024. V minulých dnech potom udělala na této cestě další významný krok když agentura vybrala společnost SpaceX Elona Muska, aby pokračovala ve vývoji lunárního přistávacího modulu, který bezpečně dopraví další americké astronauty na měsíční povrch. Alespoň jedním z nich bude žena – první žena na Měsíci.
https://www.epenize.eu/spacex-ziska-od- ... -kontrakt/
"V životě je potřeba se pro něco zapálit. V krematoriu už bude pozdě..." ???
"Život člověka je jako role toaletního papíru - na začátku odmotáváš pomalu, ale jak se blížíš k závěru, ubývá to strašně rychle." Roman Horký, Kamelot

k42
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2543
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Space X

Příspěvek od k42 » 20 dub 2021, 10:40

kenavf píše:
18 dub 2021, 14:02
...Dokáže tak dostať know-how a inžinierske schopnosti viac "do plochy" celej ekonomiky a nie to len držať v koncentrovaných NASA centrách...
Jenže to zkrátka není pravda.

V minulosti to bylo tak, že NASA (stejně jako ARPA/DARPA) byly jen zastřešující, byť i vědecké a kosmické organizace, ale většinu si objednávaly u komerčních firem a univerzit nebo komerčních výzkumných pracovišť i tehdy. Jenže na rozdíl od dneška, vyvinutá řešení a patenty byly "státní" a následně dostupné zdarma celému amíckému průmyslu a vývoji.

A to je dnes jinak - výsledky výzkumu zůstávají majetkem dotyčných soukromých firem, ačkoliv to vše více či méně skrytě financuje stát, tak patenty jsou nějakým zázračným kouzlem nakonec ryze soukromé. Takže k žádnému "dostání know-how do plochy" nedojde. Navíc po hodně z těch vyzkoumaných věcí dnes okamžitě skočí Pentagon a MIC, pro které se to ve skutečnosti dělá a prohlásí to za "tajné pro národní bezpečnost". Takže nějaká garážová firmička utře hubu, na rozdíl od slavné minulosti NASA/ARPA.

k42
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2543
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re::: Space X

Příspěvek od k42 » 20 dub 2021, 10:52

:sipka: Takže, místo aby si někdo pár let po letu na Měsíc přes NASA nebo vývoji procesorů, operačních systémů a internetových technologií a norem, hned po pár letech něco skvělýho mohl levně koupit, skončí to v pařátech korporátů. Místo aby si ženská koupila bezva lehoučký kočárek pro mimčo ze špičkových "kosmických" duralů a ocelí, "které letěly na Měsíc", no a nebo chlápek horolezecké skoby a karabiny z téhož, tak si koupí kulové - protože to bude know-how korporátů, nikoliv "všech". Dtto ARPA/DARPA: místo volných RFC norem a standardů bude "korporátní know-how" a jenom samotná jedna norma bude stát tisíce dolarů (jako je to třeba v původně evropském státně-korporátním projektu WAN sítí - proto to úplně selhalo ve srovnání s "free" IP - a GSM telefonie).

k42
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2543
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Space X

Příspěvek od k42 » 20 dub 2021, 11:10

:sipka: Co udělala v sítích a počítačích ARPA/DARPA a nechávala to amíckým firmičkám a firmám naprosto zadara, bylo totiž v té době v západní Evropě vyvíjené "státně-korporátně" a ačkoliv evropské síťové standardy, normované "oficiálně" v rámci mezinárodní telekomunikační unie ve standardech ITU-T, byly nepoměrně vyspělejší a promyšlenější než v té době celé TCP/IP, tak TCP/IP kompletně vyhrálo a tehdejší ITU-T standardy jsou mrtvé, jako slepá větev v učebnicích. Ačkoliv ty evropské - a mezinárodní (protože na tom se podílel celý svět) - standardy byly objektivně mnohem lepší. Jenže nebyly zadara. Samotné normy stály hrozné peníze - aby do tohoto "písečku" nikdo těm velkým polostátním firmám nefušoval. A to je dnes to samé třeba s uzavřeným vývojem GSM technologií nebo nověji obrazových/video komprimačních formátů (normy řady MPEG stojí pořád raketu - třeba blbý MPEG4 dokument ofiko 3000 euro). Což je důvod, proč nemáme oficiální "videotelefon" ale máme jich tisíce přes net, jelikož státně-korporátní firmy holt nepustí chlup, raději v konkurenci zhebnou.

A to samé se teď stane Amíkům, když ten vývoj tak uzavřeli. Žádná analogie s "pokrokem díky Měsíčnímu projektu NASA" se zkrátka nekoná - jen jako naprostý protipól. To pak jo.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 7741
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Černé/Rudé Kladensko

Re: Space X

Příspěvek od petrp » 20 dub 2021, 11:23

Docela by mě zajímalo, jaké motory má NASA k dispozici pro měsíční dopravu. Mají vůbec možnost použít něco ze staršího programu? Nějak jsem to přestal sledovat a informace k mání moc nejsou...
"V životě je potřeba se pro něco zapálit. V krematoriu už bude pozdě..." ???
"Život člověka je jako role toaletního papíru - na začátku odmotáváš pomalu, ale jak se blížíš k závěru, ubývá to strašně rychle." Roman Horký, Kamelot

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host