Česká republika

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 10 čer 2021, 13:57

https://ekonomickydenik.cz/slaba-mista- ... kladatelu/
Slabá místa baterií HE3DA: technologie, přístup k investorům i minulost zakladatelů
Velikášské vize, kterým neodpovídá skromná realita, problematické technické řešení, kauzy hlavních postav za projektem a riziko znehodnocení peněz vložených investory. To jsou hlavní důvody, proč se redakce Ekonomického deníku zajímá o baterie HE3DA a jejich výrobu v továrně Magna Energy Storage. Otázek je mnoho a firma na ně místo fakty reaguje i osobními útoky na autory kritických článků.

Na značku HE3DA je činěn nepřátelský mediální útok, uvedly v úterý ve společném prohlášení společnosti HE3DA a Magna Energy Storage (MES). „Jedná se o zveřejňování lživých článků, obsahujících směsici nepravdivých informací a překroucených polopravd vytržených z kontextu. Je to reakce na naše úspěchy, rostoucí hodnotu našich akcii a úspěšné najíždění sériové výroby,“ tvrdí obě firmy v reakci na články, které Ekonomický deník v minulých dnech zveřejnil. Prostor k vyjádření však zmíněné firmy nevyužily.

Společnosti, které vybírají peníze od širšího okruhu investorů nebo pobírají veřejné dotace, by už z principu měly být pod dohledem médií. O to víc to platí v případě, kdy společnost o sobě informuje nedostatečně, nebo vyvolává v lidech až příliš optimistická očekávání. Jakkoli bychom si přáli, aby čeští výrobci uspěli na perspektivním trhu velkokapacitních baterií, nelze zavírat oči před níže popsanými skutečnostmi.

1. Problematické technické řešení
Společnosti HE3DA a MES vyvolávají veřejnosti dojem, že přicházejí s inovativním technickým řešením, jež překonává dnes známé lithium-iontové baterie. Dva odborníci z prostředí vysokých technických škol pod podmínkou anonymity Ekonomickému deníku sdělili, že „převratný vynález to opravdu není“ a princip, na kterém baterie HE3DA, je ve vědecké komunitě obecně známý.

Oproti běžným Li-ion bateriím je zmíněná technologie bezpečnější, nejsou hořlavé, ale současně mají nižší energetickou hustotu a jsou extrémně citlivé na přesnost výroby (konkrétně na správné uložení elektrod). Právě kvůli této komplikaci zatím neměl nikdo ve světě odvahu pustit se do jejich masové produkce.

Zdroje Ekonomického deníku též upozorňují na neochotu společností HE3DA a MES poskytnout prototypy baterií k otestování v laboratoři. „Když byla taková možnost ve hře, vždy nakonec nebyly pod nějakou záminkou dodány a v naší laboratoři tudíž nebyly testy baterií a jejich vlastností realizovány,“ uvedl zdroj. Jisté informace k českým expertům nicméně doputovaly z německého výzkumného ústavu Forschungszentrum Jüllich, který měl prototyp baterie k dispozici.
2. Závod, který (ne)vyrábí
Dnes 17. září 2020 bylo v obci Horní Suchá na Karvinsku docela živo. Továrna Magna Energy Storage na „unikátní české Li–ion baterie HE3DA“ byla slavnostně prohlášena za dokončenou. „Naplní se tak dlouhodobé sny a vize významného českého vynálezce Ing. Jana Procházky, jehož objevy již byly oceněny v Evropě i v zámoří,“ uvedla loni v srpnu MES na svém webu.
Baterie HE3DA se staly už i terčem vtipálků. Zdroj: Twitter / Marek Stránský

Jenže problém je, že dodnes je kolem továrny v Horní Suché docela mrtvo. Skutečný objem výroby zůstává tajemstvím, stejně jako počet zaměstnanců a vnitřní vybavení továrny. Před necelým rokem přitom hlavní akcionář MES Radomír Prus tvrdil, že „počítá s jejich širokým využitím v mnoha oborech, od zálohování energie v nemocnicích, vyvažování energetických soustav, ostrovní systémy, přes automobilovou, kamionovou a námořní dopravu až po vesmírné projekty NASA.“

Současná realita je však diametrálně odlišná od této vize. Baterie HE3DA nelze na trhu sehnat a fungují pouze v testovacím režimu na několika málo místech. „V první fázi prodáváme pouze prototypy 1 kWh baterie pro další testování. Tyto prototypy lze zakoupit po osobním jednání,“ uvádí MES na svém webu.
3. Sporné osoby za projektem
Hlavním tahounem projektu baterií HE3DA je podnikatel Radomír Prus. Jeho minulé podnikání je však jemně řečeno nestandardní. Dodnes běží soudní proces v kauze Exelsior Group. Majitelé této firmy Radomír Prus a Vladimír Jirka totiž načerpali 303 milionů korun z evropských fondů na inovativní výrobu PET lahví a recyklaci plastů, avšak peníze použili jinak, než uvedli v projektu. Prus se vyhnul zatčení díky tomu, že byl zrovna na dovolené na Seychelách; tamní pobyt si nakonec prodloužil na tři roky.

Jenže jak Ekonomický deník zjistil, není to jediná trestní kauza týkající se dvojice Prus – Jirka. Každý z nich dostal letos v dubnu od Krajského soudu v Ostravě – zatím nepravomocně – dvoumilionovou pokutu za uplácení policistů, kteří dotační kauzu Exelsior Group vyšetřovali. Výrazně přísnější tresty přitom dostali vyšetřovatelé Karol Patočka a Oldřich Oślizlok, kteří byli v roce 2013 iniciátory žádosti o úplatek výměnou za údajnou beztrestnost.
4. Nefér přístup k investorům
Lidové pořekadlo říká, že ten, kdo platí, tak poroučí. V případě výrobního podniku MES to, jak se zdá, neplatí. Podnikatel a (dnes už bývalý, zablokovaný) youtuber Ondřej Škoda upozornil na zjevný nepoměr sil v továrně na baterie. Společnost Capital Group Service, kterou vlastní Radovan Prus a Vladimír Jirka, do základního kapitálu MES vložila pouhé dva miliony korun a drží podíl 87,36 procenta na hlasovacích právech i na zisku.

Investoři, kteří prostřednictvím firmy Battery Unite vložili do MES reálné peníze v objemu téměř 1,4 miliardy korun, mají podíl pouhých 12,64 procenta hlasovacích právech a zisku. Teď si dejme matematický příklad: pokud by investoři z Battery Unite chtěli mít osmiprocentní návratnost vložených peněz, kolik by musela společnost MES vytvářet na čistém zisku? Odpověď je po zaokrouhlení 881 milionů korun ročně.

Jak lze zjistit z veřejných zdrojů, MES dál vybírá peníze od širší veřejnosti. Tentokrát již prostřednictvím fondu CFDF registrovaného v Nizozemsku. Investici do fondu nabízí na svém webu třeba investorské sdružení Venture Club, které láká zájemce na 15procentní roční úročení vložených peněz. Dlužno dodat, že tak podezřele vysoké zhodnocení v minulosti nabízeli snad jen autoři různých „pyramidových her“ a jiných podvodných projektů.
5. Nezájem velkých investorů a zákazníků
Nacházíme se v době, kdy je obecně víc peněz k investování než vhodných investičních příležitostí. Různé fondy zaměřené na inovativní a ekologické projekty doslova přetékají penězi a hledají možnosti po celém světě. Určitě je namístě ptát se, proč jejich pozornosti unikají baterie HE3DA a jejich masová produkce.

Stejně tak je s podivem, že „unikátní český vynález“ vědce Jana Procházky ignorují velké energetické společnosti a automobilky. Navíc ve chvíli, kdy výrobci baterií nestíhají pokrýt rostoucí poptávku po velkokapacitních bateriích pro pohon elektromobilů a pro ukládání přebytků elektřiny.

Pro dokreslení situace může sloužit i drobný incident z konce května. Web elektrina.cz vydal oslavný článek o zmíněných bateriích, ve kterém uvedl, že „HE3DA vytvořila partnerství s ČEZ. Po bateriích skutečně je poptávka. Během šesti měsíců bylo prodáno více než třicet kusů s cenou 15 000 Kč za půjčení.“ Po zásahu společnosti ČEZ musel web tuto mylnou informaci stáhnout.
Hra na českého Muska? Alebo Bakala cez kopirák?
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 10 čer 2021, 14:07

https://www.zdravotnickydenik.cz/2021/0 ... i-prusvih/
Český onkologický institut: historická šance za sedm miliard, nebo finanční, časový a personální průšvih?
Do pěti let má v Praze „na zelené louce“ vyrůst nový moderní a všeobjímající Český onkologický institut za téměř sedm miliard korun. Podle autora projektu a onkogynekologa Davida Cibuly jde o historickou příležitost, jak úroveň onkologické péče v ČR posunout na úroveň odpovídající současným evropským trendům. Podle odborných společností jde o návrh nesystémový a neekonomický vzhledem k existenci funkční sítě komplexních onkologických center. Projekt má však podporu premiéra Andreje Babiše (ANO) a počítá s ním Národní plán obnovy, který již byl minulý týden odeslán do Bruselu Evropské komisi ke schválení.

Do pěti let se má v Praze na zelené louce vybudovat a zprovoznit nové moderní všeobjímající onkologické centrum, které bude nabízet prevenci, diagnostiku i léčbu všech onkologických diagnóz v Čechách. Se vznikem Českého onkologického institutu (ČOI) počítá Národní plán obnovy, podle něhož by do projektu mělo jít téměř sedm miliard korun. Za ambiciózním nápadem stojí onkogynekolog a vedoucí Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Cibula. Podle něj jsou miliardy určené na obnovu ekonomik evropských zemí zasažených covidovou pandemií historickou příležitostí, jak úroveň onkologické péče v ČR posunout na zcela novou úroveň.

„Napadlo mě to zhruba již před patnácti lety. Od té doby jsem o tom mluvil s pěti ministry. Nevymýšlím tedy nic nového,“ vysvětloval Cibula minulý týden senátorům během zasedání výboru pro zdravotnictví. Ti si ho pozvali, aby jim osvětlil okolnosti vzniku projektu, který v odborných kruzích vzbudil mimořádný rozruch. Především proto, že Cibula jej psal mimo rámec národního onkologického plánu, jehož revidovanou verzi nyní připravuje Česká onkologická společnost (ČOS). Ta nebyla k přípravě projektu vůbec přizvána a od chvíle, kdy s ním byla seznámena, se o něm vyjadřuje ústy své předsedkyně a přednostky Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Motole Jany Prausové velice kriticky.

Zásadní problém
ČOS totiž považuje stávající síť komplexních onkologických center (KOC) a regionálních onkologických skupin za plně funkční a je podle ní jedinou cestou k dalšímu rozvoji onkologické prevence a péče v ČR. Cibulův ČOI je však systémově jiný a do této koncepce nezapadá. Prausová již dříve pro Zdravotnický deník uvedla, že stávající onkologická péče v ČR je i v rámci Evropy na špičkové úrovni a rozhodně se nemá za co stydět.

Se svým stanoviskem seznámila ČOS v květnu i ministerstvo zdravotnictví. Dokonce vyjádřila pohoršení nad tehdejší pracovní verzí Národního plánu obnovy, který měl být „dehonestací stavu současné české onkologie“. Na základě tlaku společnosti byly nakonec některé problematické pasáže z konečné verze dokumentu skutečně odstraněny.

„To, že zde není shoda odborných společností, vidím jako zásadní problém,“ říká k tomu předseda zmíněného senátního výboru Roman Kraus (ODS). Bez konsensu odborníků se podle něj projekt takového rozsahu neobejde, i když jej osobně podpořil sám předseda vlády Andrej Babiš (ANO). „Pan premiér tady za pár měsíců nemusí být, ale konsensus odborníků tu být musí,“ zdůraznil Kraus.

Profesor Cibula to však vidí jinak než jeho kolegové z ČOS. Patnáct komplexních center podle něj znamená, že je česká onkologická péče fragmentovaná. S výjimkou Masarykova onkologického ústavu v Brně (MOÚ) se navíc v příslušných nemocnicích poskytuje roztříštěně v mnoha odděleních. „Výsledkem je malý objem poskytované péče, nedostatečná centralizace specializované péče, malý počet klinických studií, limitovaná možnost přístupu pacientů k inovativní léčbě, nižší efektivita využití vybavení, ale i nedostatek specializovaného personálu,“ tvrdí, a do textu Národního plánu obnovy také napsal, lékař.

Cibula: Ve střední a východní Evropě není pracoviště, které by splňovalo kritéria pro moderní onkologické centrum
Podle profesora Cibuly odpovídá ČOI jednoznačnému trendu dalšího vývoje onkologické péče v Evropě. „V zemích, kde vyrostly takové MOÚ – v Barceloně, Paříži nebo Oslu – se špičková péče dostala někam úplně jinam. Onkologii nelze dělat všude,“ uvedl Cibula před senátory. Koncentrace velkého objemu onkologické péče je podle něj klíčovou podmínkou pro její kvalitu, ať již jde o její spektrum a bezpečnost, kvalifikaci personálu, využití vybavení nebo objem a kvalitu výzkumu.

Navíc upozorňuje, že onkologie se vyvíjí směrem k vyšším nárokům na personalizovanou péči. A přístupem k inovativní péči jsou klinické studie. „Jedním z kritérií kvality onkologického pracoviště jsou právě klinické studie. Pacienti, kteří nemají standardní léčbu, se tak za standardních podmínek dostávají k inovativní péči,“ prohlásil. Podle něj prostě nelze ve stávajícím KOC vést 650 klinických studií jako například v Oslu. „Na to potřebujete určitou koncentraci a organizaci. A na to Praha v současné době kapacity nemá,“ upozorňuje Cibula.

I díky tomu by mohl ČOI podle něj dosáhnout na indikátory kvality pro členství v mezinárodních organizacích sdružujících komplexní onkologická centra (OECI – Organisation of European Cancer Institutes) a špičkové výzkumné instituce v onkologii (Cancer Core Europe) a výrazně posílit mezinárodní spolupráci. „V regionu střední a východní Evropy není pracoviště, které by splňovalo kritéria pro moderní onkologické centrum, poskytovalo kompletní spektrum diagnostických a léčebných metod a bylo otevřené zahraničním klientům. Vybudování moderního komplexního onkologického centra disponujícího nejmodernějšími diagnostickými a léčebnými metodami by posílilo i mezinárodní spolupráci se špičkovými odborníky ve všech oborech,“ píše se v Národním plánu obnovy.

SROBF: Léčit personalizovanou léčbou na jediném pracovišti je nereálné
„Stále platí (mimo jiné) Věstník MZ 13/2017 „Organizace a hodnocení kvality onkologické péče v ČR“, kde je role komplexních onkologických center pevně ustanovena,“ upozorňuje předseda odborné Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF) Martin Doležel z Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Projekt ČOI považuje stejně jako jeho kolegové z ČOS za neekonomický a nesystémový a souhlasí, že mnohem smysluplnější by bylo investovat do stávající sítě KOC. „Výbor SROBF (se o tom) dozvěděl až ze sdělovacích prostředků. U takto závažného dokumentu týkajícího se strategického rozhodnutí budoucí onkologické péče je to poněkud zarážející,“ sdělil Zdravotnickému deníku.

Kvalitu současné onkologické péče navíc podle něj prokázala i covidová pandemie. „Byli jsme schopni poskytnout adekvátní péči všem onkologickým pacientům, kteří byli s verifikovaným nádorem k léčbě referováni. Radikální onkologická léčba totiž nebyla, na rozdíl od většiny jiných oborů, redukována,“ tvrdí Doležel.

S profesorem Cibulou se shodne v tom, že personalizovaná medicína je trendem moderní onkologie. Počet pacientů s tímto typem léčby navíc rychle roste. To se týká i moderní radioterapie: „Adaptivní radioterapie založená na individuální modifikaci plánu v důsledku dynamických změn v průběhu léčby či prediktivních zobrazovacích metodách provedených před či v průběhu léčby se stává v radiační onkologii novým trendem,“ vysvětluje. Ale jedním dechem zároveň dodává: „Léčit personalizovanou léčbou na jediném pracovišti je nereálné.“

V této souvislosti Doležel rozporuje, že by KOC nebyly schopny provádět dostatečný počet klinických studií. „Na mém pracovišti aktuálně běží 95 studií (z toho 42 má aktivní nábor), přičemž celkem bylo provedeno od roku 2008 247 studií. Tento počet je navíc limitován probíhající přestavbou ozařoven. Přesto si nemyslím, že by se dal klasifikovat jako nedostatečný.“
Možnosti zdravotních pojišťoven jsou limitované

Limitem onkologické péče v ČR není podle Doležela její struktura, nýbrž nedostatek kvalifikovaného personálu a také cena moderní systémové terapie a s tím související pružnost v přijímání nových preparátů zdravotními pojišťovnami. „Jejich ekonomické možnosti jsou limitované. Již brzy budeme postaveni před otázku, co si jako stát můžeme dovolit. A na tom nic nezmění žádný nový institut,“ dodává Doležel. Národní plán obnovy přitom po vyčerpání peněz ze státního rozpočtu přirozeně počítá s financováním prostřednictvím plateb zdravotních pojišťoven za provedené výkony.

Kritici projektu se také obávají personálního „vysátí“ stávajících onkologických pracovišť. „V případě realizace projektu dojde k zásadní změně struktury působení špičkových onkologů v rámci českého zdravotnictví. ČOI bude koncentrovat přední špičkové onkology ze stávajících nemocničních zařízení,“ připouští text Národního plánu obnovy. Hned však kontruje, že ČOI zvýší atraktivitu oboru, což přivede nové lékaře a sníží odchod českých onkologů do jiných zemí. Zároveň bude možné využívat zahraniční kapacity.

Otázkou také je, zda je v české realitě možné takový projekt skutečně uvést v život do konce roku 2026, jak striktně požadují podmínky pro čerpání těchto mimořádných peněz. Národní plán obnovy počítá s přípravou a schválením investičního záměru ještě do konce tohoto roku. V příštím roce má být dokončena stavební dokumentace a začne se stavět. V roce 2026 by pak mělo být hotovo včetně vybavení. Se zahájením provozu se tak počítá nejpozději do konce téhož roku.
To nejsme schopni dát dohromady

Je to proveditelné, je přesvědčená náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková, podle níž má projekt jasnou podporu premiéra Babiše. Před senátory uvedla, že úřad má k dispozici studii proveditelnosti, kterou pro resort zpracoval projektant Martin Šamaj z Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci. Jde mimochodem o bývalého zaměstnance Svet zdravia Development ze skupiny Penta Investment (provozující v Česku a na Slovensku síť nemocnic), a autora známého projektu nové krajské nemocnice ve Zlíně, který s odchodem lidoveckého hejtmana Jiřího Čunka z vedení Zlínského kraje po loňských krajských volbách spadl pomyslně pod stůl. Podle Vašákové zpracoval Šamaj studii na základě zadání od dalšího náměstka ministra zdravotnictví Vlastimila Vajdáka. S tím se Šamaj zná právě z projektu nové zlínské nemocnice. Vajdák tehdy působil jako ekonomický náměstek zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a.s.

Ministerstvo zdravotnictví už dokonce vytipovalo možné lokality pro stavbu, jak ostatně senátory již na dubnovém zasedání informoval tehdejší ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Má jít buď o plochu v Letňanech, kde se plánovala stavba nové nemocnice, v areálu Státního zdravotního ústavu v Praze nebo kousek vedle ve východní části areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Tam by projektu ČOI musel ustoupit již přes deset let připravovaný plán nového traumacentra. To by se podle Arenbergera, který mimochodem projekt na podzim roku 2019 podrobně jako ředitel nemocnice představoval, mohlo přesunout v rámci areálu nemocnice jinam.

„Nedovedu si představit, jak se to stihne,“ komentovala plány ministerstva nezávislá senátorka Alena Dernerová. Podle ní se jedná o časově, finančně i personálně velmi riskantní projekt. „Já bych byla spíš proto, aby ty prostředky šly do stávajících komplexních center. Za ty čtyři roky to nejsme schopni dát dohromady,“ dodala.

Helena Sedláčková
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 10 čer 2021, 14:13

https://ekonomickydenik.cz/neni-fer-ze- ... medelstvi/
Není fér, že ten velký rozdíl mezi konvenčním a ekozemědělstvím není vidět v obchodech, tvrdí experti z České technologické platformy pro ekologické zemědělství
Nový Akční plán ČR pro rozvoj ekologického zemědělství (EZ) si klade za cíl dosáhnout 22procentního podílu ekologických ploch na zemědělské půdě ČR, s výhledem 25 procent do roku 2030. To je ostatně i cíl stanovený Evropskou komisí pro celou EU. Dokument dále počítá s navýšením spotřeby biopotravin a jejich podílu na veřejném stravování. Pokud se ekozemědělství překlopí do většího mainstreamu, udělá to s ekonomikou divy, tvrdí Jiří Lehejček a Andrea Hrabalová z České technologické platformy pro ekologické zemědělství, kteří se na tvorbě plánu podíleli.

...
Pokiaľ sa ekozemědelství preklopí do mainstreamu, čaká nás hlavne "ukajina začiatku 30. rokov."
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 10 čer 2021, 14:17

https://ekonomickydenik.cz/skode-chybi- ... lsi-smeny/
Škodě chybí díly, hlavně čipy. Ruší kvůli tomu další směny
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto ruší kvůli nedostatku dílů další směny. Dodávky komponentů aut se podle odborů ještě zhoršily. Podle nich jde o nejtěžší chvíle od spojení Škody s koncernem Volkswagen. Od začátku roku již musela Škoda kvůli nedostatku čipů zrušit řadu směn, především těch přesčasových.

Škoda, stejně jako další světové automobilky, má především nedostatek čipů, které jsou potřeba do palubní elektroniky. Poptávka po čipech převyšuje jejich nabídku, výrobu čipů navíc zkomplikovaly mimo jiné například zimní sněhové bouře v Texasu, kde tamní velcí výrobci čipů museli zastavit nebo omezit produkci. Z tohoto důvodu musela například kolínská Toyota v březnu na 14 dní zcela zastavit výrobu aut.
Propouštění zatím nehrozí

Směny se ruší v Mladé Boleslavi i Kvasinách na Rychnovsku. Zaměstnanci tak zůstávají doma a jako náhradu dostávají svůj plný denní výdělek, tedy 85 procent průměrné mzdy, do které se počítají například i mimořádné bonusy.

Podle odborů propouštění zaměstnanců nehrozí. „Máme vše pod kontrolou, máme dobře nastavené dohody, stále platí, že propouštět se nebude. To, že upravujeme personál prostřednictvím přirozené fluktuace a přibrzděním náborů, to tady existovalo vždy,“ uvedl v týdeníku Odborářský předák Jaroslav Povšík.

Chybí příjmy z přesčasů
Současná situace se ale může projevit na celkové mzdě zaměstnanců. Pracovníkům chybí například příjmy z přesčasových směn, které jsou dobře honorované. Oproti tomu firma zavedla dobrovolné přesčasy, kde zaměstnanci dokončují kompletaci aut pro zákazníky.

„A tam si lze opravdu vydělat velmi dobré peníze v součtu se svým příjmem,“ říká Jaroslav Povšík a dodává: „Bohužel, teď nevidíme, jak bude situace vypadat příští týden. Je to prostě nejtěžší chvíle v historii joint venture Škoda Auto a Volkswagen, a to v době, kdy slavíme 30 let vzájemného spojení.“


Škoda Auto loni dodala celosvětově přes jeden milion aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než sto trzích.
Neni nad to vytvoriť systém, keď sa otroci poháňajú sami.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 10 čer 2021, 14:35

https://cz.sputniknews.com/20210610/mal ... 68131.html
Malí rukojmí diplomacie. Žáci školy při Velvyslanectví RF v Praze neví, co přijde v září
Osud střední školy při Velvyslanectví RF v Praze zatím není jasný. Dle Ministerstva zahraničí ČR je rozhodnutí na straně Ruska. Zahájení nového školního roku totiž nevyžaduje jen zařízení pracovních víz pro ruské vyučující. Aktuální situaci popsala Natalja Ponjatovskaja, bývalá absolventka školy a signatářka petice o zachování vzdělávací instituce.
Srovnání počtů diplomatických pracovníků mezi velvyslanectvím v Praze a v Moskvě se mimo jiné dotklo i personálu ruské střední školy na území České republiky. Koncem dubna přes dvě stě bývalých absolventů střední školy při Velvyslanectví RF v Praze podepsalo petici a doručilo ji ministrům zahraničních věcí a prezidentům obou států. Autoři dokumentu připomínají, že na škole studují dětí 14 národností a instituce se chlubí letitou tradicí výuky ve škole, která v příštím roce měla oslavit své 75. výročí.
Další činnost této střední školy byla předmětem květnového setkání mimořádného a zplnomocněného velvyslance RF v České republice Alexandra Zmejevského s vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem. Ruskou žádost o pomoc s vyřizováním pobytových povolení pro učitele předal kancléř MZV ČR a MV ČR.
České ministerstvo zahraničí brzy reagovalo a 28. května ve svém tiskovém prohlášení informovalo, že Česká republika neuzavírá a neusiluje o uzavření Střední školy při Velvyslanectví Ruské federace v Praze. „Tato škola působí v režimu tzv. zahraniční školy, které bylo povoleno plnění povinné školní docházky podle platných právních předpisů ČR,“ zaznělo v prohlášení. Ministerstvo také potvrdilo RF svou ochotu pomoci při vyřizování pobytových dokumentů pro zaměstnance školy.
Další možné kroky kolem budoucího provozu školy zatím nejsou jasné. Přínos střední školy, včetně významných otázek o její budoucnosti, komentuje Natalja Ponjatovskaja, bývalá absolventka školy v letech 1982 až 1987, která zmíněnou petici podepsala spolu se svými spolužáky.
Dle jejích slov je hlavní potíž ve statutu školy a osudu současných absolventů střední školy, kteří kvůli vzájemnému vyhoštění diplomatických pracovníků nemohli řádně ukončit školní rok složením Jednotné státní zkoušky. Ta je základní podmínkou pro absolventy ruských školských institucí, a zároveň i podmínkou pro zápis na vysokou školu v Rusku. Navíc dle Ponjatovské tato škola roky sloužila jako prostředek pro integraci rusky mluvících dětí do českého prostředí.

Společenská instituce integrující ruské žáky do českého prostředí
„Školám při ambasádách, včetně pražské, se vždy povedlo sjednotit děti a zorganizovat jejích studium tak, aby prakticky žily ve škole. Střední škola, aniž by byla opomenuta otázka školení a vzdělávání, je pro ně kulturním i sportovním centrem,“ řekla na úvod Ponjatovskaja.
Problém této střední školy v Praze má dle jejího názoru dvě roviny: sociální a organizační. Ta první je dána posláním podobných vzdělávacích institucí při velvyslanectvích a druhá zatím nejistým statutem instituce samotné. Děti Rusů dlouhodobě žijících v zahraničí studují jazyk země, do které přijely, a postupně se do ní integrují, aniž by zpravidla měly jazykovou bariéru. Jinak to mají dětí, jejichž rodiče byli vysláni na pracovní misi do zahraničí na dobu omezenou.
„Pokud jde o děti zaměstnanců velvyslanectví a diplomatických misí, jejichž rodiče přišli do země dočasně, český jazyk, přestože se jedná o jazyk slovanské skupiny, pro ně není tak snadný, zvláště pokud dítě není malé a znalosti tak snadno neabsorbuje. Existuje jazyková bariéra,“ vysvětlila psycholožka.
Pokračovala tím, že pokud by školák zvolil studium v místní škole, znamenalo by to pro něho ztrátu alespoň jednoho roku: „Když je dítě vytrženo ze svého obvyklého prostředí, umístěno v jiné zemi na dobu 2 až 3 let, je velmi důležité, aby škola nebyla místní. V opačném případě se bude první rok učit pouze jazyk, pak dožene studijní látku, a zahájí studijní proces. Pak ale jeho rodičům skončí služební cesta a už se vrací. Ukazuje se, že pro dítě je to promarněný čas. Proto se domnívám, že je velmi důležité uchovat školu na velvyslanectví v rozsahu, v němž existuje od poválečného období z roku 1947.“

Nábor učitelů z místních zdrojů a ruská státní maturita
Významným faktorem ovlivňujícím kvalitu vzdělání na Střední škole při ruském velvyslanectví je navíc vysoká kvalifikace vyučujících. Dle slov bývalé absolventky není pro nikoho tajemstvím, že do školy přijížděli dobří učitele na základě ministerského náboru z Ruska, a proto se těší oblibě nejen u diplomatických pracovníků. Podle ní lze v České republice díky četné ruské diaspoře provést nábor pedagogických pracovníků přímo na místě, ovšem na úkor kvality.
Dalším podstatným bodem je možnost složit v rámci školy oficiální ruskou maturitu, které se říká Jednotná státní zkouška ze zvolených povinných a nepovinných předmětů vzdělávacího programu. V tomto roce, kvůli rozuzlení napjaté diplomatické situace a odjezdu pracovníků školy, nemohly děti tuto státní zkoušku absolvovat.
Dle slov bývalé absolventky 30. května děti obdržely vysvědčení o ukončení školního roku, nikoliv ale ze státní zkoušky: „Rodičům, jejichž děti letos chodily do absolventského ročníku, bylo nabídnuto, aby se vydaly na jiné střední školy při ruských velvyslanectvích a složily zkoušky mimo Českou republiku. Kvůli karanténě byly ale hranice uzavřeny a tuto možnost využít nemohly,“ vysvětlila Ponjatovskaja. Kvůli tomu si ale děti nemohou podat přihlášky na vysokou školu v Rusku a pokračovat ve svém studiu.
Statut střední školy
V neposlední řadě jde o budoucí statut vzdělávací instituce. Současně spadá pod vedení ruského ministerstva zahraničních věcí. Pokud by se to změnilo, měla by se řešit otázka jejího financování, o kterém zatím nepadla ani zmínka.
Důrazně se nad tím pozastavila i Ponjatovskaja. „Všichni předstírají, že nejde o nic náročného, ale ve skutečnosti existují značné potíže. Češi zejména navrhli, aby se učitelé k 1. září vrátili s akreditací a pracovním vízem. Pokud je škola v rozvaze ministerstva zahraničních věcí, musí být zaměstnanci školy akreditováni prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí. Pokud škola nebude spadat do rozvahy MZV RF, kdo ji bude financovat?“ ptá se bývalá absolventka školy Natalja Ponjatovskaja.
Dle dostupných údajů o dalším postupu a otevření školy v příštím školním roce zatím stále nebylo rozhodnuto.
Střední školy při velvyslanectvích Ruské federace existují od roku 1953 v 87 státech světa. Jejich hlavními funkcemi je poskytování studia pro děti pracovníků ruských zahraničních misí na území partnerských států. Pražská střední škola se chlubí svou bohatou historií. Vznikla v roce 1921 jako Ruské reálné gymnázium pro děti krajanů, kteří svou vlast opustili po druhé ruské revoluci. Škola se následně stěhovala na Pankrác a za doby války byla využívána jako špitál pro německé vojáky. Po válce svou činnost obnovila a v 60. letech byla předána do vedení MZV SSSR při Velvyslanectví v Československu. Své aktuální umístění dostala po posledním stěhování v roce 1980.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 10 čer 2021, 14:37

https://echo24.cz/a/S6r3H/soud-povolil- ... smartwings
Soud povolil reorganizaci zadlužených ČSA, plán mají sestavit Smartwings
Městský soud v Praze povolil v rámci insolvenčního řízení reorganizaci zadlužené letecké společnosti ČSA. Reorganizační plán by zhruba do čtyř měsíců měla sestavit mateřská firma Smartwings. Vyplývá to z usnesení soudu uveřejněného v insolvenčním rejstříku. Na reorganizaci ČSA se při pondělním jednání shodli také věřitelé společnosti.

ČSA jsou v úpadku od března, jejich provoz ale nadále pokračuje. Firma deklarovala plán na reorganizaci s cílem své záchrany. Insolvenční soud v pondělí uznal pohledávky věřitelů vůči ČSA za více než 821 milionů korun, nejde však o konečnou částku. Většina z nich je v současnosti vedena jako nezajištěné. ČSA ve vlastním návrhu na insolvenci uváděla dluhy za 1,8 miliardy korun.

Smartwings, které by nyní do 120 dnů měly plán sestavit, o povolení k reorganizaci své dceřiné firmy už dříve žádaly. Soud tak nyní jejich žádost a dohodu věřitelů stvrdil. Zároveň pověřil firmu Grant Thornton Appraisal services, aby do dvou měsíců vytvořila znalecký posudek k ocenění majetkové podstaty dlužníka. Roli insolvenčního správce vykonává od března karvinská firma Inskol, kterou v řízení zastupuje Michael Šefčík.

ČSA zasáhly dopady epidemie koronaviru, během krize dopravce musel zrušit velké množství spojů. Kvůli ztrátám už během loňského roku propustil kolem 300 pracovníků. V únoru firma oznámila úřadu práce záměr propustit až všech 430 zaměstnanců. ČSA v této souvislosti upozornily na to, že jde o jeden z kroků v připravované reorganizaci, a záměr tak nemusí znamenat propuštění všech.

Také Smartwings se kvůli koronavirové krizi a rušení letů ocitly v ekonomických problémech. Společnost čerpá úvěr od čtyř bank za dvě miliardy korun. Celkově financování dopravce přesáhne sedm miliard korun, další peníze by měli zajistit čeští akcionáři, podpora leasingových firem a restrukturalizace.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 10 čer 2021, 14:51

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/polit ... devet-let/
Od lidické tragédie uplynulo sedmdesát devět let
10. června si připomínáme tragické výročí, kdy němečtí okupanti vyhladili středočeskou ves Lidice. Na místě bylo povražděno 173 mužů. Tento čin byl vrcholem teroru po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha spáchali českoslovenští parašutisté vyslaní z Anglie 27. května 1942 v půl jedenácté dopoledne. O týden později, 4. června, SS-obergruppenführer a generál policie Heydrich na následky zranění zemřel. Nacisté rozhodli o tvrdých represích, mezi ně patřil i plán na vyhlazení Lidic. Významný podíl na jejich zničení měl ambiciózní státní tajemník úřadu říšského protektora SS-Obergruppenführer Karl Hermann Frank.

To, že pro ukázkový příklad zastrašovací akce byla vybraná malá středočeská vesnice Lidice, byla jen souhra nešťastných náhod. Jaroslavu Pálovi, majiteli továrny na baterie ve Slaném se 3. června dostal do rukou podezřelý milostný dopis adresovaný jedné ze zaměstnankyň továrny - Anně Marusczákové z Holous u Brandýska. V něm stálo: "Drahá Aničko! Promiň, že ti píši tak pozdě… Co jsem chtěl udělat, tak jsem udělal. Onoho osudného dne jsem spal někde na Čabárně. Jsem zdráv. Na shledanou tento týden a pak se už neuvidíme. Milan."
Pála, v obavě, že pisatel dopisu může být zapletený do atentátu, ho předal četnictvu, ti dopis postoupili gestapu. Marusczáková, která skutečné jméno svého milence neznala, při výslechu zmínila, že dotyčný ji poprosil, aby v Lidicích rodině Horákových vyřídila pozdrav od jejich syna.

Následovala razie v Lidicích a zatčení rodin Horáků a Stříbrných, o jejichž synech bylo známé, že slouží v československém vojsku v Anglii. Domovní prohlídky ani výslechy však neodhalily nic podezřelého.

Přítel Marusczákové byl odhalený a identifikovaný jako Václav Říha, dělník z Vrapic u Kladna. Protože byl ženatý a obával se, že jeho nevěra vyšla najevo, chtěl vztah s Marusczákovou ukončit, a poslal jí proto s pomocí spolupracovníků onen dopis, který měl vyvolat romantický dojem, že je zapojen do odbojové činnosti a že se odešel skrýt do křivoklátských lesů. Kladenskému gestapu bylo záhy jasné, že Říha, Marusczáková ani Horákovi nemají s atentátem na Heydricha nic společného; v Lidicích nebyl objeven žádný arzenál, vysílačky ani skrývané osoby a s tímto výsledkem bylo také podáno hlášení do Prahy.

Hermann Frank ve snaze posílit své postavení a získat jmenování novým říšským protektorem, se rozhodl využít Lidic jako ukázky svého "tvrdého postupu". Lidice měly být vypáleny a srovnány se zemí, dospělí muži zastřeleni, ženy uvězněny v koncentračních táborech a děti dány na vychování. Při Heydrichově pohřbu v Berlíně předložil svůj plán Hitlerovi a ten mu dal zelenou.

Navečer dne 9. června 1942 byly Lidice obklíčené jednotkami SS a německé policie a nikdo nesměl obec opustit. Starosta musel vydat veškeré obecní cennosti a obyvatelé začali být po půlnoci vyváděni ze svých domovů.Muži starší 15 let byli shromažďováni ve sklepě a chlévě Horákova statku. Všechny cennější věci, koně, dobytek, zemědělské stroje byly shromažďovány a odváženy do sousedního Buštěhradu.

Ráno 10. června se na místo osobně dostavil K. H. Frank, aby dohlížel na likvidaci obce. Ženy s dětmi byly nejprve nahnány do místní školy, za úsvitu autobusy převezeny do tělocvičny kladenského gymnázia. Mezitím byly zdi stodoly v sousedství Horákova statku obloženy slamníky a matracemi (proti odraženým střelám) a přichystána popravčí četa. Lidičtí muži byli posléze vyváděni ve skupinách (zprvu po pěti, pak po deseti) na přilehlou zahradu a tam stříleni. Celkem jich na tomto místě bylo povražděno 173. Nejstaršímu bylo 84, nejmladšímu 14 let. Všechny domy včetně školy, kostela a fary byly polity benzínem a podpáleny.V následujících týdnech a měsících byly zbytky vypálených budov vyhozeny do povětří, zničen hřbitov včetně exhumace zemřelých, vykáceny stromy (mimo jediné hrušně nedaleko potoka, která byla Němci považovaná za uschlou, sutí zavezen rybník a vše srovnáno k nepoznání. K odvozu suti byla na místě zbudována polní železnice. Dokonce bylo na několika místech posunuto koryto potoka, aby nic nezůstalo na svém místě. Prostor, kde stávaly Lidice, měl být učiněn holým polem a jméno obce vymazáno z map

Běsnění nacistů ovšem pokračovalo. Dne 16. června 1942 bylo na střelnici v Praze-Kobylisích popraveno dalších 26 lidických obyvatel: sedm žen a osm mužů z rodin Horáků a Stříbrných, uvězněných již dříve. Devět dospělých mužů, kteří byli osudné noci mimo Lidice (sedm v práci, jeden v nemocnici, jeden se několik dní skrýval v lesích) a dva chlapci, u kterých bylo při evidenci dětí dodatečně zjištěno, že již překročili věk 15 let.

Část dětí bylo vybraných k převýchově, zbývajících 81 bylo v červenci převezeno do vyhlazovacího tábora Chełmno a tam, pravděpodobně ještě téhož dne, usmrceno výfukovými plyny ve speciálním vyhlazovacím automobilu. Po válce se podařilo děti v německých rodinách a ústavech vypátrat a navrátit je jejich příbuzným, bylo jich pouze 17.

Sto osmdesát čtyři lidických žen, které bylo převezeno do koncentračního tábora Ravensbrück. V koncentračních táborech a při pochodech smrti jich zahynulo 53.

Josef Goebbels nebyl publicitou kolem vyhlazení Lidic v Říši příliš nadšen. Právem se obával, že to ve světě vzbudí nebývalý rozruch a že to uškodí pověsti Německa i v neutrálních státech. Města a obce v Mexiku, Brazílii, USA, Austrálii se na protest proti nacistickému barbarství přejmenovávaly na Lidice; jménem Lidice byly křtěny právě narozené děti.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16232
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 11 čer 2021, 16:22

:sipka:
Ne nacisté, Němci! Lidice opět probudily vztek na média
„Před 79 lety začali nacisté s vyvražďováním obyvatel středočeské obce Lidice,“ začíná článek na webu České televize. Přitom nelze předpokládat, že by všichni vykonavatelé masakru, nebo jen všichni jeho organizátoři, byli členy NSDAP, německé nacistické strany. Nad označením „nacisté“ pro pachatele zločinů za časů druhé světové války a protektorátu se někteří pozastavují dlouhodobě. „Podle České televize vraždili a odvlékali do koncentračních táborů nacisté (bez uvedení národnosti). Zřejmě ve druhé světové válce neexistovalo Německo, ale jen jakýsi "nacististán",“ poznamenala Jana Bobošíková.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... dia-667071
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 11 čer 2021, 19:06

https://echo24.cz/a/SXGpJ/praha-se-prop ... y-zebricku
Praha se propadla v hodnocení metropolí do spodní poloviny žebříčku
Kvalita života v evropských metropolích se podle letošního žebříčku organizace The Economist Intelligence Unit (EIU) značně propadla. Vídeň, která poslední tři roky celosvětově hodnocení kralovala, spadla na 12. místo, přesto se z měst Evropské unie umístila nejvýše. Praha spadla o 27 stupňů až na 72. příčku, čímž se ocitla v horší polovině žebříčku. Propad způsobila především opatření přijatá kvůli pandemii koronaviru.

Na prvním místě se nově ocitlo největší novozélandské město Auckland. Novému Zélandu se totiž zřejmě vyplatila rychlá a tvrdá uzávěra. Úspěch vůbec slaví Oceánie. Kromě prvního Aucklandu je v desítce nejlepších měst také novozélandské hlavní město Wellington a australská města Adelaide, Perth, Melbourne a Brisbane. Japonsko obsadilo v hodnocení druhé a čtvrté místo s Ósakou a Tokiem a Švýcarsko, nejvýše umístěná evropská země, sedmé a osmé místo s Curychem a Ženevou.

Podle organizace se epidemie koronaviru výrazně promítla do kvality života ve většině velkých světových metropolí. „Tvrdá uzávěra, kterou Nový Zéland zavedl, dovolila obnovit provoz a umožnila obyvatelům měst, jako jsou Auckland či Wellington, si užívat života, který se podobá době před pandemií,“ uvedli autoři hodnocení. Podle nich se městům v Oceánii vyplatila i striktní kontrola hranic, kterou zavedly Austrálie a Nový Zéland.

Nejhoršího skóre dosáhl syrský Damašek, v poslední desítce se ocitl dále nigerijský Lagos nebo venezuelský Caracas.
Podle EIU je propad hodnocení mnohých měst a metropolí v Evropské unii dán pomalým startem očkování a kvůli pokračování pandemických opatření. Nejprudší sestup zaznamenal německý Hamburk, jež se umístil na 47. místě. To je o 34. příček horší skóre než před šesti měsíci. Praha se umístila ve zhruba polovině žebříčku, na 72. pozici, což je o 27. příček horší výsledek. České hlavní město si výrazně pohoršilo v hodnocení zdravotní péče. Výrazné zlepšení v EU hlásily Madrid a Barcelona.EIU vyhodnocuje 140 světových měst a metropolí na základě zhruba 30 indikátorů. Hodnotí se pět oblastí – politická a bezpečnostní stabilita, zdravotní péče, vzdělání, infrastruktura a kultura a životní prostředí. V roce 2020 nebylo světové hodnocení zveřejněno, letos zahrnovalo i ukazatele související s epidemií covidu-19. Podle analytiků hodnocení životních podmínek zajímá mezinárodní investory při rozhodování, kam umístit své sídlo či pracoviště nebo vyslat své zaměstnance.
Po desaťročí úporných a vytrvalých snáh celých demokratických koalícií sa konečne dostavujú výsledky. Ale pod vedením Pirátov sa určite dá vypadnúť aj z prvej stovky :mrgreen:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 11 čer 2021, 19:09

:sipka: našlápnuto má...
https://echo24.cz/g/SVurG/praha-postavi ... -bez-aut/4
Galerie: Praha postaví nový most. Bude bez aut
Snimek obrazovky porizeny 2021-06-10 16-43-50.jpg
Vizualizace nového mostu přes Vltavu. - Tubes a Atelier 6
Pražský magistrát v létě plánuje vypsat tendr za 972 milionů korun na stavbu Dvoreckého mostu, který propojí Prahu 4 s Prahou 5. Tento týden o tom rozhodli městští radní, ještě to musí projednat zastupitelé. Most má sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a má zlepšit dopravní propojení zlíchovského a podolského břehu Vltavy, ne však osobní automobilové dopravě. Podle primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě) by se mohlo začít stavět na začátku příštího roku, hotovo má být o tři roky později.

Návrh s kubistickými prvky podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) kromě zlepšení dopravy přinese městu i estetický přínos. „Je to něco, co odkazuje k architektonickým tradicím v našem městě,“ řekl. Dodal, že využit bude i prostor pod mostem pro volnočasové aktivity a kavárnu.
Účel mostu pouze pro MHD, cyklisty a pěší vychází ze změny Územního plánu z roku 2014. V případě potřeby zde ovšem budou moct jezdit i vozidla Integrovaného záchranného systému.Východní vyústění mostu bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice, západní povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Součástí projektu je návrh nové tramvajové zastávky Dvorecký most. Podle dřívějších informací města se dokumentace ještě rozšíří o trojúhelníkové prostranství mezi autobusovou zastávkou Lihovar a Strakonickou, který původní návrh neřešil. Kromě toho bude dokumentace řešit vodáckou základnu, která je na místě vyústění nového mostu v Podolí. Ta bude zbourána a projektanti dostali na úkol navrhnout její náhradu.Projekt pro stavbu mostu mají na starosti ateliéry Tubes a Atelier6 na základě výsledků architektonické soutěže. Cena projektu byla v soutěži stanovena za 132,7 milionu korun, nyní se podle Scheinherra dokumentace dokončuje.Zatím poslední pražský most přes Vltavu, Trojský most, byl zprovozněn v říjnu 2014. Nahradil Trojský tramvajový most z roku 1981, přezdívaný „rámusák“, jehož provoz byl ukončen 7. října 2013. Loni město zprovoznilo novou lávku přes Vltavu v Troji na místě té, která se zřítila v roce 2017. Magistrát také nedávno vypsal tendr na stavbu další lávky propojující pražské Holešovice a Karlín. Výhledově je v plánu stavba Rohanského mostu propojujícího Karlín a Holešovice. Mnohé mosty přes Vltavu jsou také ve špatném stavu a město je postupně opravuje, aktuálně například Barrandovský.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 11 čer 2021, 19:14

https://echo24.cz/a/SU29Y/120-140-korun ... pro-ridice
120-140 korun za průjezd Prahou. ODS se obává vysokých poplatků pro řidiče
Podle magistrátní studie by pražští i mimopražští řidiči platili základní poplatek ve výši 120 korun. Foto: Shutterstock

Středočeská ODS varuje před tím, že by se řidičům mohlo značně prodražit cestování do hlavního města. Současným vedením schválený klimatický plán totiž počítá se zavedením mýtného kvůli zlepšení pražského ovzduší, podle zástupců ODS to však může znamenat tisícové náklady navíc pro lidi dojíždějící za prací či studiem.

Podle náměstka hejtmanky Středočeského kraje Martina Kupky je nutné nejdřív urychlit stavby Pražského okruhu či potřebných P+R parkovišť. „Mluvit teď o výběru mýta za vjezd do Prahy je jako škrtnout sirkou ve skladu střelného prachu,“ uvedl Kupka.

Podle ekonomického experta strany a středočeského poslance ODS Jana Skopečka by to znamenalo pro řidiče značné měsíční náklady. „Vedení magistrátu se kroutí jako žížaly, když mají přiznat své plány s mýtem v Praze. Takže dost kroucení a nazývejme to pravým jménem – 120 nebo 144 Kč pro mimopražského řidiče za každý průjezd Prahou je skutečné vyhlášení války Středočechům,“ řekl Skopeček.

Pražská magistrátní koalice ve složení Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu zavedení mýtného projednávala. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ale v tomto volebním období zavedeno nebude. „Do budoucna se Praha mýtu nevyhne. Bez této veřejně známé podmínky totiž nejde zkolaudovat okruh,“ uvedl Hřib na svém Twitteru.

Podle Skopečka je však nutné varovat před podobnými tendencemi už v počátku. „To, že to není otázkou zítřka, by nás nemělo nechat uchlácholit. Když vidím, co se v souvislosti s dopravou v Praze děje, jak nastoupil s novým vedením trend dopravu omezovat, jak se na nábřeží staví kavárny a hledají se nejrůznější způsoby, jak omezovat dopravu bez toho, aniž by ty velké infrastrukturní projekty postoupily dál, je podle mého názoru potřeba být na pozoru,“ řekl deníku Echo24 Skopeček. „Zavést mýto, jakkoliv omezovat dopravu a komplikovat život řidičům, to jde udělat ze dne na den. Dostavit Pražský okruh je větší úloha,“ dodal.

Pražská ODS ale upozorňuje, že se projednávání mýta připravuje potají a netransparentně. „Primátor Hřib a další členové koalice naprosto účelově nesdělují veřejnosti detaily chystaného zpoplatnění řidičů, protože se bojí negativních reakcí. Zavedení mýta přitom bude mít dopady na životy lidí v celé Praze,“ uvedla zastupitelka za ODS Alexandra Udženija.

Podle magistrátní studie by pražští i mimopražští řidiči platili základní poplatek ve výši 120 korun. Další navýšení by pak bylo odstupňované podle emisní normy za vozidla se spalovacím motorem. Sleva by se určovala tím, zda je řidič rezident či ne. Středočeští řidiči by navíc platili dvojnásobek oproti Pražanům. Od poplatku by byli osvobozena vozidla na alternativní paliva.

ODS uvádí, že podle propočtů by řidiči ze Středočeského kraje, kteří každý den dojíždějí do Prahy, museli platit 2500 až 3000 korun každý měsíc. Řidiči se staršími vozy než spadající do normy EURO 5 a EURO 6 by pak zaplatili okolo 5 000 měsíčně.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16232
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 12 čer 2021, 09:01

Pojď přednášet o lidských právech. Nemusíš nic vědět, proškolíme tě. Inzerát neziskovky budí úžas
Nezisková organizace Amnesty International z Českých Budějovic hledá lektory, kteří by dětem na základních a středních školách vykládali o lidských právech. Musí být nadšení a platit je nebude. Ale práce je pro změnu skoro pro každého. „Vzdělání není podstatné,“ píše se v inzerátu. A na internetu se už objevily připomínky, jak nevzdělané do odborných pozic verbovala KSČ. „Úplně stejně tam píšou, že předchozí vzdělání není potřeba, to že si doplní za chodu, hlavní je kladný vztah k socialistickému zřízení,“ vzpomněl si lektor ze spolku, který se také zabývá vzděláváním.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... zas-667146
1.jpg
2.jpg
2.jpg (35.54 KiB) Zobrazeno 2932 x
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 12 čer 2021, 15:47

Česká armáda posiluje.
https://ekonomickydenik.cz/vojenska-pol ... 7-milionu/
Vojenská policie nakupuje tři luxusní limuzíny BMW. Za téměř 7 milionů
Vojenská policie modernizuje svůj vozový park. Téměř 7 milionů korun jí budou stát tři luxusní limuzíny BMW, které si nově pořizuje. Vozy dodá společnost Stratos Auto. Luxusní limuzína, „prošpikovaná“ moderní elektronikou, je dlouhá přes pět metrů, její zážehový motor výkon má 390 kilowatt.

Vojenská policie zaplatí za tři luxusní limuzíny BMW 750Li xDrive a tři sady kol 6 825 295 korun s DPH. Pořizuje si je od královéhradecké společnosti Stratos Auto.
Limuzína disponuje zážehovým motorem o výkonu 390 kW, točivým momentem 750 Nm. Vozy jsou dodávány s emisním limitem EURO 6 a spotřebou 10,7 1litrů na 100 kilometrů.

Převodovka je automatická s možností manuálního řazení. Vůz má stálý pohon všech kol. Výška BMW 750Li xDrive činí 1 479 mm, šířka pak 2 169 mm (včetně zpětných zrcátek). Vůz je dlouhý 5 260 mm a rozvor náprav je 3 210 mm. Vojenská policie kupuje celkem tři vozy v metalické černé barvě.

Vůz má dále manuální řazení automatické převodovky na volantu, parkovacího asistenta s kamerami – 360 stupňů. BMW 750Li xDrive má systém pro automatické udržování rychlosti s brzdnou funkcí,
projekci důležitých jízdních informací do zorného pole řidiče (Head-Up Display), přední světla s funkcí automatického vypnutí/zapnutí dálkových světel včetně ostřikovačů předních světlometů. Auta budou mít také bezpečnostní fólie proti průrazu na všech bočních sklech.

„Prodávající se zavazuje odevzdat kupujícímu za podmínek stanovených touto smlouvou tři kusy
osobních velkých automobilů kategorie M1, s policejní úpravou schválenou ministerstvem dopravy jako výjimka pro silniční vozidlo nebo jako vozidlo zvláštního určení – policejní speciální značka BMW a typ 750Li xDrive Sedan se skrytým VRZ (tj., zvláštní výstražné zařízení se světlem modré barvy, doplněné o zvláštní zvukové zařízení) včetně druhých sad kol, a to se všemi součástmi a příslušenstvím včetně nezbytné dokumentace ke každému vozidlu v českém jazyce,“ stojí v kupní smlouvě, zveřejněné na Hlídači smluv.

Firma Stratos Auto se ve smlouvě zavázala, že po přejímce aut musí provést jednodenní školení 10 řidičů, složené z teoretické a praktické části.

Obsahem školení bude seznámení s dodanými vozidly se zaměřením na zabudované technologie, zejména plně automatické a asistenční systémy vozidla, varovné systémy vozidla, uživatelská nastavení apod., ovládací prvky VRZ a kamerový systém, charakteristické jízdní vlastnosti a praktická jízda pro demonstraci funkcí asistenčních systémů vozidla na uzavřené výcvikové ploše s
uživatelskou údržbou v rozsahu manuálu k obsluze vozidla.

Školení bude provedeno v rozsahu zabezpečujícím dostatečné proškolení všech zúčastněných osob (tzn. 10 osob) v délce min. 8 výcvikových hodin (1 výcviková hodina = 45 minut), z nichž praktická jízda na uzavřené výcvikové ploše musí činit min. 4 výcvikové hodiny při rovnoměrném rozvržení času pro každého řidiče.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 12 čer 2021, 16:02

https://cz.sputniknews.com/20210611/cun ... 05860.html
Čunek přiznal, že Tichanovské mohly otázky položit pouze vybrané senátorky
Český politik a senátor Jiří Čunek se na své facebookové stránce vyjádřil k vystoupení Světlany Tichanovské v českém Senátu. Sdělil například, že nemohl představitelce běloruské opozice položit svůj dotaz. Senátor Pavel Fischer, který debatu řídil, nesouhlasí.
„V Senátu vystoupila Svjatlana Cichanouská, představitelka běloruské opozice. V roce 2020 kandidátka na prezidentku. Měla velmi hezké vystoupení, během kterého odpověděla i na několik dotazů. Také jsem měl jeden připravený, bohužel jsem se nesměl zeptat. Ptát se totiž mohli jen předem vybraní a to jen ženy senátorky,” napsal Čunek v příspěvku.
Jedna z otázek se týkala genderové ideologie a podle senátora Tichanovská odpověděla kouzelně.
„Jasně řekla, že nekandidovala proto, že je žena a kvůli genderové politice, ale udělala to z lásky ke svému manželovi. Tamní režim ho uvěznil, když byl prezidentským kandidátem, a ona chtěla pokračovat v jeho práci, ukázat, že se nevzdá. Proto přijala prezidentskou kandidaturu a vůbec si nevedla špatně. To je podle mne jasným poselstvím, že láska je větší síla než genderová politika,“ okomentoval.
Podle jeho slov by se Senát měl „chovat dospěle a neměl by naskakovat na tato líbivá témata, která dnes vládnou světu“.
„Nerozlišujme neustále na muže a ženy, rozlišujme na ty, kteří svou práci dělají dobře a kteří špatně. To bude ta rovnoprávnost,“ pokračuje Čunek.
S Čunkem však nesouhlasil senátor Pavel Fischer, který debatu řídil. Podle něj je standardním postupem, že se při zahraničních návštěvách počet a jména tazatelů domlouvají předem.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 12 čer 2021, 16:36

https://echo24.cz/a/SmRLF/osud-ceskeho- ... ky-zalobce
Osud českého premiéra v unijních rukou. Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce
Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), v níž čeští vyšetřovatelé zkoumají, zda mohl být kvůli čerpání dotací či veřejných zakázek ze strany koncernu Agrofert spáchán trestný čin. Z Česka úřad evropského žalobce zatím převzal 12 trestních kauz týkajících se závažné hospodářské kriminality s dopadem na evropský rozpočet. Napsal to v sobotu server iRozhlas.cz. Své firmy včetně Agrofertu vložil Babiš do svěřenských fondů.

„Ve věci již není Vrchní státní zastupitelství v Praze činné,“ uvedl sekretariát vrchní státní zástupkyně v Praze na dotaz serveru, zda nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce převzal kauzu ke střetu zájmů. Pražské vrchní státní zastupitelství případ dozorovalo. Když ovšem začala 1. června unijní prokuratura fungovat, nahlásilo ho do Lucemburku, kde instituce sídlí. „Nevyplynulo to z žádného nového důkazu, ale je to navázáno na vznik nové instituce,“ uvedla minulý týden jeho šéfka Lenka Bradáčová.

Česká policie se kauzou kolem Babiše zabývá na základě širšího trestního oznámení od prosince 2019. Nyní případ dostal na starosti jeden z pověřených unijních žalobců působících v Česku. Tým vyšetřovatelů, který na případu pracuje, by měl zůstat beze změny, píše iRozhlas.cz.

Možným střetem zájmů českého premiéra se zabývá vedle české policie také Evropská unie. Podle auditorů Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Premiér i Agrofert střet zájmů odmítají.

Podle evropského žalobce za Česko Petra Klementa již byly případy převzaté Úřadem evropského veřejného žalobce přiděleny konkrétním pověřeným žalobcům, uvedl iRozhlas.cz. Pověřených žalobců bylo dosud v ČR jmenováno pět. „Můžu říct průběžné číslo. V současnosti nám bylo nahlášeno kolem 45 případů, z nich jsme zatím přijali 12,“ řekl Klement. O jaké případy přesně jde, nechtěl říct s odkazem na vnitřní pravidla unijní prokuratury.

„Případy, které si necháváme, patří skutečně z nich mezi ty nejzávažnější podle pravidel, která úřad schválil. Další kauzy budou průběžně napadávat, tudíž věřím, že se dostaneme na mnohem vyšší čísla,“ uvedl také Klement.EPPO funguje od počátku června, zabývat se bude závažnou hospodářskou kriminalitu poškozující finanční zájmy Evropské unie. Pod sebou bude mít zástupce všech zemí Evropské unie vyjma Polska, Maďarska, Irska, Švédska a Dánska. Tyto země se na práci úřadu podílet nebudou. Unijní orgány odhadují, že EU kvůli různým finančním podvodům přišla jen v roce 2019 o zhruba 460 miliard eur (téměř 12 bilionů korun). Prokuratura počítá s tím, že ročně se bude zabývat přibližně 3000 případy.
Tešte sa na ďalšie príbehy z banánovej republiky bez banánových polí
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 12 čer 2021, 16:39

https://echo24.cz/a/SpRUR/brusel-chce-p ... ozu-z-ciny
Brusel chce po Česku 2,1 miliardy korun. Špatně prý vyměřovalo cla u dovozů z Číny
Evropská komise požaduje po České republice zhruba 2,1 miliardy korun (82,5 milionu eur) za špatné vyměření cla při dovozu textilu a obuvi z Číny v letech 2012 až 2019. Informovala o tom Celní správa ČR a informaci následně potvrdila EK. Peníze komise požaduje i po dalších státech EU kvůli tomu, že podhodnotily hodnotu dovezeného zboží z Číny. Vedlo to k nižším příjmům rozpočtu EU. Celní správa se závěry komise nesouhlasí a bude nadále o této záležitosti jednat.„Evropská komise je přesvědčena, že díky nesprávným postupům celních orgánů EU v letech 2012 až 2019 došlo ke ztrátě příjmů, které jsou odváděny do rozpočtu EU ze cla vybraného členskými státy. Nyní po členských státech požaduje poměrnou částku jako náhradu ztráty,“ uvedla celní správa.

Celní poplatky tvoří přibližně 15 procent příjmů společného rozpočtu EU, z kterého je Česko dlouhodobě čistým příjemcem. Mluvčí komise dnes ČTK sdělila, že unijní exekutiva chce žádostí, která následuje po obsáhlém vyšetřování a analýze, zajistit, aby všechny státy hradily svůj spravedlivý podíl do rozpočtu.

„Nejsou to další peníze pro Brusel. Dopad těchto příspěvků na rozpočet bude neutrální, protože se jimi redukuje výše národních plateb do rozpočtu EU vypočítávaných na základě hrubého národního důchodu,“ uvedla mluvčí. Odmítla upřesnit, kolika států se doplatek týká, je jich podle ní "několik".

Již od roku 2018 obdobný případ řeší komise s Velkou Británií. V září 2018 komise dala Velké Británii dva měsíce na doplacení 2,7 miliardy eur celních poplatků do unijního rozpočtu. Úřad pro boj proti podvodům (OLAF) totiž uvedl, že Británie dlouhodobě ignorovala rozsáhlé celní podvody se zbožím – hlavně obuví a textilem – dováženým především z Číny. Tím unii způsobila značné ztráty, které by měla nahradit. Případ nakonec skončil u Evropského soudního dvora. Ten by měl rozhodnout příští rok.
Clo patří mezi tzv. tradiční zdroje rozpočtu EU. Ty podle účetní závěrky EU za rok 2019 činily 21,2 miliardy eur (zhruba 515 miliard korun). Celkové výnosy EU v roce 2019 činily 160,3 miliardy eur. Podle Zprávy o činnosti celní správy za rok 2019 poslalo Česko do EU z výběru cla 7,4 miliardy korun.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 13 čer 2021, 17:10

https://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/lid ... edl-sokol/
Lidé se nemusí prokazovat testy a očkováním, opatření byla nezákonná, uvedl Sokol
Lidi se nemusí prokazovat testy a očkováním, vládní opatření byla nezákonná, možná to byl trestný čin, uvedl v rozhovoru pro Prostor X advokát Sokol.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 13 čer 2021, 17:51

https://ekonomickydenik.cz/slachta-na-m ... etr-necas/
Šlachta na mně začal dělat po nejmenování policejním prezidentem. Vnucoval se na schůzky k Nagyové, prohlásil Petr Nečas
Dnes je to osm let, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pod dozorem Vrchního státního zastupitelství provedl razii na Úřadu vlády. Ekonomický deník proto uveřejňuje rozhovor s tehdejším ministerským předsedou Petrem Nečasem. Rozhovor poskytl Nečas před rokem zpravodajskému portálu Česká justice, který stejně jako Ekonomický deník náleží do mediální skupiny Media Network. Tehdejší šéf ÚOOZ Robert Šlachta a jeho lidé měli podle Petra Nečase k takzvané kauze Nagyová informace z odposlechů ještě před tím, než byly oficiálně povoleny soudem. „Šlachta si v roce 2010 řekl o post policejního prezidenta a já jsem ho odmítl. Tam v té kavárně, na té schůzce, se zřejmě zrodila nějaká silná averze. Protože pak už ke mně putovaly jen signály, že je od něj zájem na mě takzvaně pracovat. První vlna byly informace, že je snaha mě propojit s ministrem obrany Martinem Bartákem a jeho kauzou, do které byl uměle vtažen nákup armádních tatrovek,“ říká Nečas.

...
https://literarky.cz/civilizace/1938-po ... v-politice
Policie jako hybatel v politice
Politikům a novinářům dělá hodně starostí nezávislost policie a státního zastupitelství na politických vlivech. Některým to ale vydrží jen tak dlouho, než policie sáhne na jejich lidi, neboť považují za nepatřičné, aby je vůbec obtěžovala prověřováním podezření, že se dopustili nezákonného jednání. Takže když se dostal do potíží místopředseda vlády Jiří Čunek, KDU-ČSL hrozila opuštěním vlády, pokud se její představitel dostane před soud.

Vynucená opatření připravila Čunka o možnost odnést si z veřejného soudního řízení zprošťující rozsudek. Jeho trestní stíhání bylo zastaveno. Ale vypukla „válka žalobců“, kterou uhasila až ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová zbytečnou, leč úspěšnou stížností pro porušení zákona, na jejímž základě Nejvyšší soud ČR rozhodl, že trestní stíhání Čunka bylo od počátku nezákonné. Trestní stíhání bylo tehdy již dávno nevratně zastaveno.

Podobně se zachovala o něco později TOP 09, strana odštěpenců od KDU-ČSL, když policie požadovala vydání ministryně Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání. Miroslav Kalousek tehdy sliboval policistům „odstíháním GIBS“ a předseda vlády Petr Nečas, praktikující katolík, pronesl ve Sněmovně „poměrně tvrdou a jasnou tezi, že o tom, kdo bude ve vládě, nebo nebude ve vládě, nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků“. O rok později se dověděl, že všecko je jinak – ale o tom až dále.

Za starostmi o nezávislost orgánů činných v trestním řízení uniká pozornosti veřejnosti neblahá skutečnost, že česká politická scéna má osobitou vlastnost: čas od času do politického vývoje v zemi beztrestně zasahuje policie. Průkopníkem byl Jan Kubice, tehdy ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, předchůdce Roberta Šlachty, který o své újmě a nad rámec svých oprávnění vyrobil zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do státních správy, tzv. Kubiceho zprávu. Zpráva obsahovala převážně nesmysly nebo polopravdy. Unikla do médií a vyvolala skandál. Poškodila jak ČSSD, tak Jiřího Paroubka osobně a možná přispěla k volebnímu neúspěchu strany. Kubice pak opustil policejní sbor a žil v ústraní. Za zneužití svého postavení k vyvolání politické pohromy nebyl nikdy potrestán.

...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 13 čer 2021, 18:03

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sede ... ele-157101
Seděli doma, bavili se. Skončili v poutech v policejní cele + video
Jaké absurdní situace může přinést doba covidová, dokazuje případ z Plzně. Proč nakonec u muže, který si doma nenasadil roušku, zasahovalo více než dvacet policistů?

Jan Suchý vlastní stavební firmu, a tudíž i celý činžovní dům v Plzni. Má tu byt on i jeho dva zaměstnanci. 6. března večer seděli v tomto domě, tedy doma, i s přítelkyněmi, bavili se, popíjeli, když vtom na dveře zabušila policejní hlídka. Až posléze se ukázalo, že je zavolala jedna z žen. Dostala se do roztržky s jinou ženou a Jan Suchý ji z domu vyhodil.

Policisté ale nezačali projednávat její obvinění, že Suchý s ženou praštil o zeď, když ji vyhazoval. Jejich první požadavek zněl, aby si všichni nasadili roušky.

„Začal jsem jim vysvětlovat, že roušky mít nemusíme, protože jsme všichni doma,“ říká Jan Suchý. „Odmítli to akceptovat, nakonec se na mě vrhli, srazili mě na zem, nasadili mi pouta, mlátili mě a kopali.“

„Byla to hrůza,“ vzpomíná Suchého přítelkyně. „Mě odtáhli vedle, slyšela jsem, jak Honza skučí: Chlapi, slezte ze mě! Já nemůžu dejchat!“

Roman Taubr, Suchého kolega, který rovněž bydlí v domě, mu chtěl pomoci, ale skončil s rozbitým nosem také na zemi v kaluži krve a s rukama svázanýma za zády. „Prosil jsem policajty, ať mě posunou, protože piju vlastní krev, ale jen se smáli a až pak mi zavolali rychlou.“

„Co bylo nejvíc zarážející – nejdřív jich tu bylo sedm a pak dvacet plus jeden voják,“ říká Jan Suchý a jeho slova dokazují záběry z bezpečnostní kamery. „Jako by zasahovali proti teroristům.“

Jak celý zásah skončil? Jak ho vyšetřuje GIBS? A co si o tom, jak doba covidová zlehčila spouštěče agrese, myslí psychiatr? Dozvíte se v úvodním videu.

Reportáž je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy, který vysílá Televize Seznam v premiéře každý čtvrtek od 20:00. Archiv pořadu najdete zde.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 15 čer 2021, 14:57

https://echo24.cz/a/StSap/mzp-postup-in ... -v-poradku
MŽP: Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) po zářijové ekologické havárii na řece Bečvě. Ministr Richard Brabec (ANO) přesto uložil řediteli inspekce, aby dosavadní standardizované postupy při vyšetřování podobných havárií zapracoval do interních předpisů. Současně by měly podniky spravující povodí velkých řek pravidelně aktualizovat seznamy výustí a měla by vzniknout i metodika pro vodoprávní úřady, která by ustálila postup při havárii. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Závažná ekologická havárie z loňského 20. září, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla řeku Bečvu v úseku mezi Valašským Meziříčím na Vsetínsku a Přerovem. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Postup inspekce, která se na vyšetřování případu podílela, neprovázela podle závěrů interního auditu MŽP žádná zásadní pochybení. "Z dostupných informací a podkladů vyplývá, že inspekce postupovala v souladu s obvyklými i zákonem danými postupy," uvedla Roubíčková. Reakce pracovníků ČIŽP po nahlášení havárie byla podle ministerstva v souladu jak se zákonem o vodách, tak i s interním předpisem inspekce o služební pohotovosti, a neprovázelo ji časového prodlení.

"Přestože porušení zákonů ze strany inspekce nebylo prokázáno, požádal jsem jejího ředitele, aby některé dosavadní postupy inspekce bez prodlení zlepšila. Především, aby byl postup inspekce při zásahu u jakékoliv havárie formálně ukotven v interních předpisech inspekce," uvedl ministr Brabec k závěrům kontroly.

S vybranými zástupci vodoprávních úřadů MŽP připravuje metodiku standardizující postup při vyšetřování podobných případů. "Havárie mimořádného rozsahu jako ta na Bečvě ukázala, že už jen třeba nezkušenost úředníků s tak velkým zásahem může být zásadní překážkou pro efektivní koordinaci kroků při zvládání havárie," dodal ministr.
Havárie na Bečvě poukázala podle Brabce také na nezbytnost mít k dispozici aktualizované seznamy všech výustí vedoucích do vodního toku. „V případě Bečvy už je takový seznam zpracovaný a nyní i aktualizovaný ze strany správce toku, tedy státního podniku Povodí Moravy," dodal ministr. Obdobné, pravidelně aktualizované seznamy by ale měly mít všechny podniky povodí u všech významných toků.

Zářijová ekologická havárie postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Viník je zatím neznámý, policie se po obdržení znaleckého posudku případem stále zabývá.

Server iDNES.cz na začátku května uvedl, že posudek podezřívá z otravy řeky kyanidy firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, její ředitel Oldřich Havelka to následně na dotaz ČTK opětovně odmítl. Firma spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly, nyní v něm podniká asi 55 firem
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět