Různé zajímavosti

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47135
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Alchymista » 10 říj 2022, 18:20

Belomorkanal stručný príbeh
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11623
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od kenavf » 04 lis 2022, 22:48

Náhodou som narazil na toto video z pohrebu Belmonda, nedávno mal výročie. S tou hudbou to trafili, to nemá chybu.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."
Orwell: "Kto ovláda súčasnosť,ovláda minulosť".

Uživatelský avatar
El Diablo
Senior redaktor
Příspěvky: 4920
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od El Diablo » 05 lis 2022, 22:42

Why America is Gladly Giving Away their $50 Billion Truck

Proč Amerika s radostí rozdává svůj náklaďák za 50 miliard dolarů


Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4616
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Grif » 20 pro 2022, 22:51

Zajímavá výroba vánočních ozdob z látkou. :nahoru:

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=xuLnY5KmrMQ
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47135
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Alchymista » 21 pro 2022, 11:24

"Jazda na slnečnom lúči" - let od Slnka cez Slnečnú sústavu rýchlosťou svetla.

Trochu to dáva predstavu, ako obrovský je kozmický priestor - a ako nepatrný sme v ňom
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4616
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Grif » 07 led 2023, 16:58

Vaření soli ze solného pramenu v ukrajinské vesnici.45l vody = 16kg soli
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47135
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Alchymista » 16 led 2023, 18:16

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/nov ... u-v-mozku/ + mnoho odkazov v texte
Nová studie: Deprese není způsobena chemickou nerovnováhou v mozku
Již tři desetiletí jsou lidé zaplavováni informacemi, které naznačují, že deprese je způsobena „chemickou nerovnováhou“ v mozku – konkrétně nerovnováhou chemické látky zvané serotonin. Náš nejnovější přehled výzkumů však ukazuje, že důkazy to nepotvrzují.

Ačkoli byla serotoninová teorie deprese poprvé navržena v 60. letech 20. století, začala být v 90. letech 20. století hojně propagována farmaceutickým průmyslem v souvislosti s jeho snahou uvést na trh novou řadu antidepresiv, známých jako selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu neboli SSRI. Tuto myšlenku podpořily i oficiální instituce, jako je Americká psychiatrická asociace, která dodnes veřejnosti sděluje, že „rozdíly v určitých chemických látkách v mozku mohou přispívat k příznakům deprese“.

Nespočet lékařů tuto zprávu opakuje po celém světě, ve svých soukromých ordinacích i v médiích. Lidé přijali to, co jim bylo řečeno. A mnozí začali užívat antidepresiva, protože věřili, že mají něco špatného v mozku, co je třeba antidepresivy napravit. V období tohoto marketingového tlaku se užívání antidepresiv dramaticky zvýšilo a nyní jsou například v Anglii předepisována každému šestému dospělému obyvateli.

Někteří akademici, včetně některých předních psychiatrů, již dlouho naznačují, že neexistují uspokojivé důkazy, které by podporovaly myšlenku, že deprese je důsledkem abnormálně nízkého nebo neaktivního serotoninu. Jiní tuto teorii nadále podporují. Dosud však neexistoval žádný komplexní přehled výzkumu serotoninu a deprese, který by umožnil učinit pevné závěry v obou směrech.

Na první pohled se zdá, že skutečnost, že antidepresiva typu SSRI působí na serotoninový systém, podporuje serotoninovou teorii deprese. SSRI dočasně zvyšují dostupnost serotoninu v mozku, ale to nutně neznamená, že deprese je způsobena opačným účinkem.

Existují i jiná vysvětlení účinků antidepresiv. Studie léků totiž ukazují, že antidepresiva jsou, pokud jde o léčbu deprese, sotva odlišitelná od placeba (fiktivní pilulky). Zdá se také, že antidepresiva mají všeobecný účinek na otupení emocí, který může ovlivňovat náladu lidí, ačkoli nevíme, jak tento účinek vzniká, ani o něm mnoho nevíme.
První komplexní přezkum

Od 90. let minulého století probíhá rozsáhlý výzkum serotoninového systému, který však dosud nebyl systematicky shromažďován. Provedli jsme „zastřešující“ přehled, který zahrnoval systematickou identifikaci a shromáždění existujících přehledů důkazů z každé z hlavních oblastí výzkumu serotoninu a deprese. Ačkoli v minulosti již existovaly systematické přehledy jednotlivých oblastí, žádný z nich tímto přístupem nespojil důkazy ze všech různých oblastí.

Jednou z oblastí výzkumu, kterou jsme zahrnuli, byl výzkum porovnávající hladiny serotoninu a jeho rozkladných produktů v krvi nebo mozkové tekutině. Celkově tento výzkum neprokázal rozdíl mezi lidmi s depresí a lidmi bez deprese.

Další oblast výzkumu se zaměřila na serotoninové receptory, což jsou bílkoviny na koncích nervů, s nimiž se serotonin spojuje a které mohou přenášet nebo potlačovat účinky serotoninu. Výzkumy nejčastěji zkoumaných serotoninových receptorů naznačily, že mezi lidmi s depresí a lidmi bez deprese buď není žádný rozdíl, nebo že aktivita serotoninu je u lidí s depresí ve skutečnosti zvýšená – což je opak předpovědi serotoninové teorie.

Výzkum serotoninového „transportéru“, tedy bílkoviny, která pomáhá ukončovat účinek serotoninu (na tuto bílkovinu působí SSRI), také naznačoval, že pokud vůbec, tak u lidí s depresí byla zvýšená aktivita serotoninu. Tato zjištění však lze vysvětlit tím, že mnoho účastníků těchto studií užívalo nebo v současné době užívá antidepresiva.

Podívali jsme se také na výzkum, který zkoumal, zda lze depresi u dobrovolníků vyvolat umělým snížením hladiny serotoninu. Dva systematické přehledy z let 2006 a 2007 a vzorek deseti nejnovějších studií (v době provádění současného výzkumu) zjistily, že snížení hladiny serotoninu nevyvolalo depresi u stovek zdravých dobrovolníků. Jeden z přehledů ukázal velmi slabý důkaz účinku u malé podskupiny lidí s rodinnou anamnézou deprese, ale týkal se pouze 75 účastníků.

Velmi rozsáhlé studie zahrnující desítky tisíc pacientů se zabývaly změnami genů, včetně genu, který obsahuje instrukce pro tvorbu serotoninového transportéru. Nezjistily žádný rozdíl ve frekvenci variant tohoto genu mezi lidmi s depresí a zdravými kontrolami.

Ačkoli známá raná studie zjistila vztah mezi genem pro serotoninový transportér a stresovými životními událostmi, rozsáhlejší a komplexnější studie naznačují, že žádný takový vztah neexistuje. Stresující životní události samy o sobě však měly silný vliv na následné riziko vzniku deprese u lidí.
Není podloženo důkazy

Některé ze studií v našem přehledu, které zahrnovaly osoby užívající nebo dříve užívající antidepresiva, ukázaly důkazy, že antidepresiva mohou skutečně snižovat koncentraci nebo aktivitu serotoninu.

Serotoninová teorie deprese je jednou z nejvlivnějších a nejrozsáhleji zkoumaných biologických teorií vzniku deprese. Naše studie ukazuje, že tento názor není podložen vědeckými důkazy. Zpochybňuje také základ pro používání antidepresiv.

Předpokládá se, že většina nyní používaných antidepresiv působí prostřednictvím svých účinků na serotonin. Některá z nich ovlivňují také mozkovou chemickou látku noradrenalin. Odborníci se však shodují, že důkazy o účasti noradrenalinu na vzniku deprese jsou slabší než v případě serotoninu.

Neexistuje žádný jiný uznávaný farmakologický mechanismus, jak by antidepresiva mohla ovlivňovat depresi. Pokud antidepresiva působí jako placebo nebo tím, že otupují emoce, pak není jasné, zda přinášejí více užitku než škody.

Ačkoli se může zdát, že nahlížení na depresi jako na biologickou poruchu by mohlo snížit stigmatizaci, ve skutečnosti výzkum ukázal opak a také to, že lidé, kteří věří, že jejich vlastní deprese je způsobena chemickou nerovnováhou, jsou pesimističtější ohledně svých šancí na uzdravení.

Je důležité, aby lidé věděli, že myšlenka, že deprese je důsledkem „chemické nerovnováhy“, je hypotetická. A nerozumíme tomu, co s mozkem dělá dočasné zvýšení hladiny serotoninu nebo jiné biochemické změny vyvolané antidepresivy. Došli jsme k závěru, že nelze říci, že užívání antidepresiv typu SSRI je smysluplné, nebo dokonce zcela bezpečné.

Pokud antidepresiva užíváte, je velmi důležité, abyste je nepřestali užívat, aniž byste se nejprve poradili se svým lékařem. Lidé však potřebují všechny tyto informace, aby se mohli informovaně rozhodnout, zda tyto léky užívat, nebo ne.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4616
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Grif » 02 úno 2023, 14:41

Michal Rybka je mimo jiné pohádkolog,nevím jak to nazvat jinak.Historie pohádek,kde se vzali.Věděli jste,že slavné pohádky Tisíce a jedné noci nebyli původně vůbec pro mládež?Je to vlastně předchůdce Dekameronu.Věděli jste,že známá píseň "Já do lesa nepojedu" má pokračování?Velmi zajímavé i vtipné povídání.Pozor má to i druhý díl,ale ten už není ono.
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47135
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Alchymista » 02 úno 2023, 14:59

To som už som povedal dávnejšie - Dobšinského slovenské rozprávky drsne scenzurovala B.Nemcová.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

DJW
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1929
Registrován: 16 dub 2018, 11:45

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od DJW » 02 úno 2023, 22:29

Ja len dodám, že pôvodne vyšli vo viacerých vydaniach (zošitoch) v rokoch 1880 - 1883.
Opatrujem doma Dobšinského Prostonárodné slovenské povesti, Matická Slovenská, 1948. Už je to nejaký týždeň, čo som ich naposledy čítal, ale matne si pamätám, že to bolo celkom husto krvavé.. Ak toto už bola tá cenzurovaná verzia, originál sa budem báť chytiť do ruky. :lol:
Nečakaj. Začni teraz, tam kde si, a použi to čo máš k dispozícii. /// Optimista sa učí anglicky, pesimista čínsky, realista si kúpil Kalašnikov.

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 3574
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od gandalf » 02 úno 2023, 23:11

Nebyla už Němcová mrtvá když to vyšlo?

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47135
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Alchymista » 03 úno 2023, 00:08

Bola - lenže:
Pavol Dobšinský (* 16. marec 1828, Slavošovce – † 22. októbra 1885, Drienčany[1]) bol slovenský evanjelický kňaz, folklorista a zberateľ ľudovej slovesnosti, ktorý sa radí do obdobia romantizmu a je jedným zo spisovateľov štúrovskej generácie.
...
Sústavne zbieral a zapisoval piesne, príslovia, porekadlá, hádanky, hry, obyčaje a povery. Pred publikovaním ich zbavil pôvodnej erotickosti a šťavnatého humoru, vďaka čomu sa ľudové diela (pôvodne určené dospelým) stali obľúbenými a vhodnými medzi detskými čitateľmi. Spolu s A. H. Škultétym zostavili a v roku 1858 – 1861 vydali súbor 64 rozprávok v šiestich zošitoch pod názvom Slovenské povesti. Krátko pred smrťou vydal 90 rozprávok v ôsmich zošitoch pod názvom Prostonárodné slovenské povesti (1880 – 1883). Tieto zbierky sú základným a dodnes reprezentatívnym dielom slovenskej folkloristiky.
Božena Němcová, rod. Barbora (Novotná) Panklová (* 4. február 1820, Viedeň – † 21. január 1862, Praha) bola česká spisovateľka, jedna zo zakladateľov modernej českej prózy.
A osekané a umravnené je už to prvé vydanie z rokov 1858-1861 na "predredakčnej" úprave ktorého sa B. Nemcová spolupodieľala. Takže obavy DJW sú celkom namieste - vydanie z rokov 1880-1883 je ešte ďalej "podeťštené".
Neviem, či sa vôbec "pôvodné zápisy" príbehov vôbec dochovali, alebo či Dobšinský a ďalší zberatelia už zapisovali "upravené verzie".
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

modrak
Senior redaktor
Příspěvky: 3534
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od modrak » 03 úno 2023, 00:47

Hm, "podeťštené". Kedy si ich čítal naposledy? Veď je to sama vražda, lúpanie očí, upaľovanie a pod. Rôzne úchylky atď. Asi vtedajšia realita. Ale dnes? Aj Lojzo čistič či kyselinári sú iba taký "malé ryby". Ako by asi vyzerala "neupravená" verzia ?

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47135
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Alchymista » 03 úno 2023, 01:56

Kedy som ich čítal? Tak päť rokov dozadu? V metre mali predvianočnú akciu a sesternici som ju kúpil. Doma som potom vytiahol socialistické vydanie zo 70. rokov... Ale nie sú to zďaleka "úplné" vydania, rozprávok je v nich o hodne menej ako v tých pôvodných.

A ako vyzerala pôvodná verzia? Neviem, ale zažil som rozprávanie "rozprávky" od dvojice starých chlapov na chate pri ohni. Rozprávali "Trojružu" (inak "kráska a zviera") - a bol to v ich podaní celkom sadomasopornohoror. Oni sa takým rozprávaním cez leto "živili" - bolo tam táborisko a tri desiatky podnikových chát, tak si ich volávali na posedenia a oni s gitarou a cimbalom takto vystupovali "za večeru a pitie".
Takže nejak podobne to mohlo vyzerať aj za Dobšinského čias - akurát nie v lete, ale v zime, na zimných spoločensko-pracovných akciách typu priadky, páračky a podobne. Dobrý "rozprávač" býval pri takých akciách vítaný hosť.

"Rôzne úchylky atď. Asi vtedajšia realita." - zober si napríklad z rovnakého obdobia (18.-19. storočie v čechách) žáner "kramářskych písní". To je tiež samý mord...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

modrak
Senior redaktor
Příspěvky: 3534
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od modrak » 03 úno 2023, 08:27

Kramárske piesne - to je investigatívna žurnalistika svojej doby. :lol: Len dnes sa z toho robí "vyššia" veda.
Čo sa rozprávok týka, myslím, že ich cenzurovali na prijateľnú podobu samotný rozprávači, podľa publika. Určite mali "soft" a "hard" verzie. Aj keď aj tie soft verzie sú dosť "brutál". Zober si iba perníkovú chalúpku pre malé deti. Napísať to dnes, tak má autor na krku políciu, psychológov a jeblích aktivistov. Ale asi pokrok.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4616
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Grif » 03 úno 2023, 09:32

Na známém portále se dá stáhnout Tisíc a jedna noc v pdf. vydané r. 1930 s obrázky.Převedl jsem to do epub a mám to připravené ve čtečce.Jen chybí čas.
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11623
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od kenavf » 03 úno 2023, 18:18

A je to v čudu! Oblíbená fráze je spojena s prvorepublikovým zločinem
https://www.stoplusjednicka.cz/je-v-cud ... m-zlocinem
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."
Orwell: "Kto ovláda súčasnosť,ovláda minulosť".

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4616
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Grif » 03 úno 2023, 18:30

Tisíc a jedna noc z roku 1930
Tisíc-a-jedna-noc---kniha-01-.pdf
(3.76 MiB) Staženo 161 x
Tisíc-a-jedna-noc---kniha-02.pdf
(2.34 MiB) Staženo 196 x
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

nevadiii
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1205
Registrován: 01 dub 2017, 19:20

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od nevadiii » 03 úno 2023, 20:13

Dnešná doba vie tiež vyplodiť zaujímavé príbehy... nepýtajte si to, nemám, to na mňa vyskočilo ako jeden zo spamov na fb.
1675451178703.jpg
Môj voľný preklad:
Vzrušujúca dinosaura akcia presne tak, ako to máte radi.
Vlhké horúce (vzrušujúce) allosaurie leto.
Ona bola dievčaťom z vidieka hľadajúcim vzrušenie, on bol štvornohým apex predátorom.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4616
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Různé zajímavosti

Příspěvek od Grif » 17 úno 2023, 16:23

Iontová turbína.
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Odpovědět