A to jako kým???
Co vím, tak EnergieWende je čistě a jen jejich "vynález".
A ještě se nám chechtali, jak oni budou mít tu levnou "zelenou" elektriku.
A to jako kým???
To jsou jen výsledná salda. Zajímavější je sledovat dovoz-vývoz v reálném čase. Tam je jak jojo: https://www.energy-charts.info/charts/i ... rval=monthkenavf píše: ↑06 črc 2023, 20:51Tých 43% dovozu energie do Nemecka je nejaká hlúposť. Myslím že je to cca 5% dovoz/saldo. ( viewtopic.php?f=59&t=432&p=339066#p339066 )
https://www.energy-charts.info/charts/i ... rval=month
Zaujimave aky je tam pomer dovoz/vyvoz CZ/AT. Rakušáci z Česka sosajú asi čo sa dá.
Z toho možno vzniklo tých 43% 70 versus 163Za prvních 163 dnů letošního roku Němci importovali 8657 gigawatthodin elektrické energie, což znamená, že 70 ze 163 dnů letošní roku využívali Němci dovezenou elektřinu.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... ntent=main
V první polovině roku 2023 se Německo z pozice třetího největšího vývozce elektřiny v Evropě stalo dovozcem elektřiny. Zdálo se, že po ukončení provozu jaderných elektráren se v porovnání s předchozími lety nic nezměnilo. Ovšem opak je pravdou. Německo importuje elektřinu jako nikdy předtím. V červenci to podle německého síťového regulátora Bundesnetzagentur bylo 5783,4 gigawatthodiny, což je historický rekord. Informoval o tom deník Bild.
„Každý rok jsou období, kdy nakupujeme elektřinu z jiných zemí,“ odpověděl kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek na debatě s občany v Erfurtu na otázku, proč Německo nahrazuje jadernou energii dovozní elektřinou. A to má svou cenu: 469 milionů eur je vývozní saldo, které muselo Německo v červenci zaplatit za obchod se zahraničními sousedy v EU.
Klesající spotřeba elektřiny u všech typů zákazníků, menší využití uhelných elektráren a mizející export. Tak lze shrnout hlavní letošní trendy v české elektroenergetice. V květnu dokonce import elektřiny do Česka přesáhl export, což se stalo poprvé od roku 2003, kdy začal Energetický regulační úřad (ERÚ) zpracovávat reporty o provozu elektrizační soustavy.
Podle údajů zveřejněných ERÚ dosáhlo kladné saldo vývozu elektřiny v celém prvním pololetí výše 3,59 TWh. O rok dříve to bylo ještě 5,26 TWh. Tento pokles však nesouvisí s odstavováním uhelným bloků bez patřičné náhrady, před čímž varují konzervativní energetici. Je to dáno hlavně přílivem přebytečné elektřiny z větrných a solárních parků v Německu (ovšem jen v některých dnech či hodinách) a také klesajícím exportem elektřiny na Slovensko (o tomto jevu a jeho příčinách Ekonomický deník informoval před měsícem).
Netto spotřeba elektřiny (nezahrnuje vlastní spotřebu energetického sektoru) za první letošní pololetí dosáhla 29,85 TWh. V meziročním srovnání je to o 5,3 procenta méně. Spotřeba se snížila u všech hlavních kategorií odběratelů; pokles u domácností (o 4,4 procenta) byl o trochu nižší než u podnikatelského maloodběru (-5,6 %) a velkoodběratelů (-4,7 %).
Podle informací ERÚ nastalo ve druhém čtvrtletí mírné oživení. Konkrétně spotřeba domácností se meziročně snížila už „jen“ o 1,4 procenta, u velkoodběratelů na hladině velmi vysokého napětí dokonce spotřeba o 0,9 procenta vzrostla.
„Při meziročním srovnávání je klíčové zmínit válku na Ukrajině a její důsledky na ceny energií. Domácnosti svou spotřebu snížily už ve druhém čtvrtletí loňského roku, a to o bezprecedentních 12,6 procenta. Vzhledem k nízkému srovnávacímu základu z loňského roku jsou tak jejich meziroční úspory pro letošní druhé čtvrtletí nižší, byť se u nich spotřeba dále snížila o více než procento,“ upozornil předseda ERÚ Stanislav Trávníček.
Netto výroba v České republice se od začátku ledna do konce června dosáhla 35,4 TWh, což bylo o 9,8 procenta méně než za stejné období minulého roku. Meziroční pokles netto výroby se týkal hlavně parních (tedy vesměs uhelných) elektráren, ty meziročně vyrobily o 20 procent elektřiny méně. V samotném druhém čtvrtletí dokonce o 26 procent méně. To by vysvětlovalo až 50procentní propad těžby hnědého uhlí v posledních měsících.
Vysoké ceny zemního plynu dál limitovaly provoz paroplynových elektráren, ty za celé první pololetí vyrobily sotva 1 TWh. Zajímavostí může být propad výroby fotovoltaických elektráren (meziročně o 13 procent), kterým v prvním pololetí zkrátka nepřálo počasí. To bylo naopak příznivé pro vodní elektrárny, které vyrobily o 31,5 procenta víc elektřiny než v loňském prvním pololetí.
Pokud se současné trendy udrží, tak v letošním roce prvně v historii české energetiky překoná výroba v jaderných elektrárnách objem elektřiny pocházející z uhelných elektráren.
Obchodování s elektřinou se během příštího roku výrazně změní. Na počátku července nastane přechod z hodinové zúčtovací periody na čtvrthodinovou. S přechodem na 15minutovou periodu souvisí i změna podoby obchodování na velkoobchodním trhu s elektřinou; na krátkodobém neboli spotovém trhu nahradí čtvrthodinová pásma ta současná hodinová. Upozornila na to státem vlastněná společnost OTE.
Společnost OTE, která provozuje spotový trh s energiemi v České republice, přechod na 15minutovou zúčtovací periodu intenzivně připravuje. Již od letošního prosince začne testovat výměnu informací s účastníky trhu v 15minutovém režimu. V první fázi se změna dotkne pouze vnitrodenního trhu, kde dočasně budou k dispozici hodinová i čtvrthodinová pásma. Na denním trhu se změna projeví až v lednu roku 2025.
Co na tuto změnu říkají velcí obchodníci s elektřinou? Jiří Mlynář, vedoucí nákupu energií ve společnosti E.ON Energie, od zavedení kratšího období očekává nákladů na řízení a vyvažování systému. „Jedna hodina je dlouhá perioda a těžko se při ní cílí na rovnováhu v celém jejím trvání,“ říká Jiří Mlynář. Například výkon větrných nebo solárních elektráren se během jedné hodiny může výrazně změnit, totéž platí pro spotřebu elektřiny.
Oslovení obchodníci se shodují, že dopad této změny na domácnosti bude v první fázi minimální. „Větší dopad lze v počátku očekávat u velkých odběratelů elektřiny, kteří jsou obsluhováni individuálně a již dnes mají průběhové měření spotřeby. S rozvojem chytrých elektroměrů se ale budou 15minutové intervaly více projevovat i u menších odběratelů,“ odpověděl mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.
Samotní obchodníci budou muset investovat do upgradu zákaznických a fakturačních systémů, ale také systémů predikování spotřeby a výroby a do komunikace se společností OTE. Patnáctiminutové obchodování rozšíří možnosti využití flexibility a akumulace energie, což je pozitivní zpráva pro firmy, které budou schopny tyto služby nabídnout.
Povinnost přechodu na tuto zúčtovací periodu stanovilo nařízení Evropské komise z roku 2017. Většina zemí střední a severní Evropy přitom již 15minutový režim obchodování zavedla. Naopak země jižní Evropy a Francie nikam nespěchají a novinku zavedou nejdříve v lednu 2025.
Úspora z hlediska spotřeby ze sítě na jedné straně a možný růst poplatků za distribuci na straně druhé. To je podle odborníků jeden z očekávaných jevů spojených s rozvojem komunitní energetiky po jejím ukotvení v české legislativě. Pro fungování energetických společenství totiž bude nutný vznik datového centra. Potřebné bude také posílení tuzemské sítě, která aktuálně kvůli růstu počtu fotovoltaik čelí vysoké zátěži. Tyto výdaje se tak podle expertů přesunou na samotné spotřebitele.
Čeští poslanci koncem srpna schválili v prvním čtení novelu energetického zákona, často nazývanou jako Lex OZE II. Novela má umožnit rozvoj komunitní energetiky, zásadní je tak především pro uživatele fotovoltaiky, kterým umožní vzájemně sdílet elektřinu. Pro reálný rozvoj komunitní energetiky bude podle odborníků zásadní i navazující legislativa, především novela vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou.
Fungování energetických komunit by mělo přispět k tomu, že uživatelé díky sdílení elektřiny ušetří na nákladech za spotřebu. Otázkou však zůstává, jak se tyto změny v energetice promítnou do distribučních poplatků.
„Pokud lidé mezi sebou sdílí elektřinu, zpravidla na distribučních poplatcích ušetří. Lex OZE II s tím ale nepočítá. Distribuční poplatky by se měly týkat nejen těch, kteří elektřinu nakupují ze sítě, ale i těch, kteří ji sdílí mezi sebou. K úsporám tak bude docházet spíše z hlediska elektřiny spotřebované ze sítě,“ uvedl Jan Šmíd, obchodní ředitel společnosti MJEnergie, která je předním externím prodejcem energií pro firmy v České republice.
Nárůst poplatků za distribuci
Nezmění se vůbec nic - velkoodběratelé už dávno pracují v režimu sledování odběru v 15 min. intervalu a hlídají si 15min. maxima...Alchymista píše: ↑20 zář 2023, 20:18Trh s elektřinou se výrazně změní. Co přinese v praxi obchodovaní po 15 minutách?
Spotřeba černého uhlí u jednotek s více než 20 zaměstnanci v roce 2022 v Česku meziročně klesla, zatímco spotřeba hnědého uhlí stoupla. O téměř 12 procent vzrostla v případě motorového benzinu, kdežto u nafty se mírně snížila. Nejvýraznější meziroční změnou byl pokles spotřeby zemního plynu. Podrobné údaje přináší nově vydaná publikace Českého statistického úřadu (ČSÚ) Spotřeba paliv a energie – 2022.
V roce 2022 spotřeba černého uhlí klesla o 10,6 %, ale u hnědého uhlí stoupla o 13,0 %. Spotřeba tak přibližně kopírovala vývoj tuzemské těžby uhlí. Koks byl z 91,9 % spotřebován na výrobu základních kovů, v hutním zpracování kovů a ve slévárenství. Meziročně jeho celková spotřeba poklesla o 8,9 %.
Celková spotřeba motorového benzinu vzrostla v roce 2022 o 11,6 %, naproti tomu u motorové nafty klesla o 1,7 %. V sektoru průmyslu ale spotřeba nafty mírně vzrostla. Zhruba polovinu nafty užívá sektor dopravy.
Spotřeba zemního plynu se loni snížila o 19,6 %. Byl zde patrný vliv geopolitické situace a s tím související růst cen na trzích. Spotřeba se snížila ve všech odvětvích, kde je plyn nejvíce užíván.
Největším uživatelem byla odvětví energetika a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků, tedy například skla. Celková spotřeba elektrické energie klesla o 0,8 %, přičemž v sektoru služeb se naopak zvýšila.
Publikace Spotřeba paliv a energie (Fuel and Energy Consumption) poskytuje data o spotřebě elektrické energie a nejběžněji používaných paliv v členění podle převažující ekonomické činnosti podniků dle klasifikace CZ-NACE. Prezentuje výsledky zpracování statistického výkazu EP 5-01, který vyplňují statistické jednotky s 20 a více zaměstnanci bez ohledu na převažující ekonomickou činnost. Údaje slouží mimo jiné jako podklad pro vyplňování mezinárodních statistických dotazníků.
Členové vlády se snaží popřít nebo alespoň mírnit slova ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) o tom, že elektřina příští rok zdraží. Zvýšení koncové ceny pro spotřebitele je ale nevyhnutelné. Že výsledné číslo na fakturách za elektřinu poroste, potvrdil i Energetický regulační úřad (ERÚ). Cena silové elektřiny na trzích klesá a dodavatelé zlevňují, oproti letošnímu roku ale na účtech podstatně naroste regulovaná složka, a to i vinou vlády a jejího rozhodnutí o přehození zeleného poplatku zpět na domácnosti a firmy. Znamená to tedy i další nepřímé zvýšení daní.
Konečná faktura za elektřinu je složena ze dvou částí. Z regulované, tedy distribuční složky, a neregulované, tedy obchodní složky. Její součástí je silová elektřina, tedy samotný odebraný produkt, díky kterému je doma možné například svítit nebo topit. Spotřeba se počítá v kilowatthodinách a odvíjí se od toho, zda lidé elektřinu používají jen na svícení a provoz běžných spotřebičů, nebo zda elektřinou i topí a ohřívají vodu. Poté mají nárok na dvoutarifní distribuční sazbu a po část dne mohou čerpat levnější nízký tarif. Do neregulované složky pak spadá také roční fixní poplatek dodavateli.
Někdy stačí deset dní a vše je naopak. Několikatýdenní pokles cen elektřiny a plynu na evropských burzách se po 7. říjnu obrátil vzhůru nohama a ceny se vrátily na původní, méně příznivé hodnoty. Stačily k tomu tři negativní zprávy – útok extremistů z Hamasu na Izrael, tajemné poškození plynovodu mezi Finskem a Estonskem a nové obavy ze stávky těžařů plynu v Austrálii.
Nadějný trend klesajících cen zemního plynu lze sledovat od konce srpna a vydržel do pátku 5. října, kdy na nizozemském trhu TTF vyšla jedna megawatthodina (MWh) s dodáním v roce 2024 na 44 eur. V pátek 13. října již cena dosahovala 56,50 eura/MWh, což znamená růst o 28 procent během jediného týdne. Spolu s plynem šla nahoru i elektřina, základní roční pásmo 2024 na německé energetické burze EEX zdražilo ze 115 na 138 eur/MWh (tedy o 20 procent).
Vláda sice sídlí v Praze, ale místy se zdá, že hlavní slovo má Brno. Ukázalo se to i během připomínkování návrhu Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP). Ministerstvo spravedlnosti vedené Pavlem Blažkem se tázalo, zda bude zajištěno zásobování města Brna teplem z jaderné elektrárny Dukovany. Upozornilo, že jsou k tomu zapotřebí aspoň dva nové bloky. Ministerstvo průmyslu a obchodu slíbilo, že bloky opravdu budou dva. Ekonomický deník to zjistil z vypořádání připomínek k návrhu NKEP.
Původní návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) počítal s výstavbou jaderných reaktorů o celkovém výkonu až 4000 megawattů. Jednat se má o tři velké a jeden menší blok se spuštěním v letech 2035 až 2041. Dva velké bloky měly vyrůst v Temelíně a jeden v Dukovanech. Ministerstvo spravedlnosti považovalo jeden blok za nedostatečný. „Požadujeme vysvětlit, jak s ohledem na výsledky modelování a závěrů NKEP bude zajištěn bezpečný provoz horkovodu a naplněno usnesení vlády č. 1059 ze 14. prosince 2022,“ uvedlo v připomínkovém řízení.
Akcie německého zeleného giganta Siemens Energy ve čtvrtek klesly téměř o 40 % poté, co se potvrdily informace, že jedná s německou vládou ohledně státních záruk. Společnost táhne ke dnu divize větrných elektráren a jejich nekvalitní výroba. Hodnota společnosti spadla za den o více než 3 miliardy eur, uvedla agentura Reuters.
Německá média WirtschaftsWoche a Spiegel dříve uvedla, že globální lídr Siemens Energy se obává, že bude mít potíže se zajištěním záruk od bank. Později ve čtvrtek potvrdilo i německé ministerstvo hospodářství své jednání se Siemens Energy ohledně státních záruk. Situaci to však neuklidnilo. Akcie společnosti ztratily za den 39 %, což v přepočtu na hotovost znamená pokles hodnoty společnosti o 3,3 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Problémy Siemens Energy strhly s sebou celou německou burzu.
Jednání o zárukách jsou výsledkem špatné situace ve větrné divizi Siemens Gamesa. Ta vznikla poté, co se objevily problémy s kvalitou rotorových listů a ozubených kol u celé řady větrných turbín postavených v pobřežních vodách.
Ztráty jsou tak velké, že se Siemens Energy obává, že bude mít potíže s bankovními zárukami, proto se firma obrátila na vládu a na mateřský Siemens (hlavní akcionář vlastní 25,1 % akcií SE) se žádostí o získání záruk.
Podle německých médií se jedná 15 miliard eur. Návrhy stanoví dvě tranše záruk. Za první ve výši 10 miliard eur by byl z většiny odpovědný německý stát a za zbytek banky. Zbývajících 5 miliard by poskytl mateřský Siemens.
Mírný náznak záchrany ze strany státu znamenal, že v pátek dopoledne posílily akcie SE o přibližně čtyři procenta.
https://www.obnovitelne.cz/clanek/2778/ ... -odborniciPodle experta Komory obnovitelných zdrojů energie Martina Bursíka je především třeba se soustředit na zvýšení podílů větrné i sluneční energie, než upírat oči k jaderným technologiím. „Malé modulární reaktory a naprostá uhlíková neutralita se navíc v čase míjejí. My chceme výrazněji spoléhat na obnovitelné zdroje již v roce 2030 a to výstavba malých jaderných reaktorů ještě ani nebude realizovatelná,“ uvedl Bursík.
„Že není možné postavit energetiku ze sta procent na obnovitelných zdrojích, to je mýtus,“ dodal Bursík s tím, že Česká republika kvůli svému vnitrozemskému postavení bude možná muset do budoucna zelenou energii kupovat. Přesto se podle něj obejde bez jádra.
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_blpOdhady výrobních nákladů malých modulárních reaktorů jsou příliš optimistické a žádný jejich koncept není ani ziskový, ani konkurenceschopný v porovnání s obnovitelnými zdroji. To jsou hlavní závěry ekonomické analýzy, kterou prezentovali vědci ze dvou německých a jedné dánské univerzity.
Drastický nárůst odhadovaných nákladů na výrobu SMR zásadně mění pohled na cenu vyráběné elektřiny a na ekonomickou návratnost těchto projektů.