OZE - Obnovitelné nebo jen Občasné zdroje energie?

Odpovědět
hajnej007
Redaktor
Příspěvky: 58
Registrován: 20 pro 2021, 19:35

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od hajnej007 » 01 zář 2023, 18:14

Osobní zkušenost - u větrných elektráren je zásadní problém a to je hluk. A to poměrně specifický, něco na způsob "kolísavého šumu svistu". Soused si dal na zahradu cca 15m před moje okna vrtuli, komerčně prodávanou, o průměru ani ne metr. Přestali jsme větrat a stejně jsou některé frekvence slyšet i přes 3 skla, hlavně v noci. Po několika incidentech to nakonec odstavil alespoň na léto. Před tím hlukem jinak můžete jen utéct někam hodně daleko.
"Carpe diem!"

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11626
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od kenavf » 01 zář 2023, 22:43

Osobná skúsenosť. Veterná farma na Slovensku aj v Rakúsku:
Pod stojac pod vrtulami je viac počuť len hluk z prevodov ktorý sa ozýval z maleho "okienka" vo vstupných dverách piliera veternej elektrárne. Samotné vrtule- zanedbateľný hluk. Z pola kukurice pod veternou elektrárňou vybiehal zajac, takže "ultrazvuk" mu asi nevadil alebo tam žiadny ultrazvuk nebol? Neboli tam žiadne mŕtve vtáky. Zo vzdialenosti cca 800metrov (okraj dediny) nebolo počuť vôbec nič. Ono nebolo počuť nič ani po 500 metroch.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."
Orwell: "Kto ovláda súčasnosť,ovláda minulosť".

hajnej007
Redaktor
Příspěvky: 58
Registrován: 20 pro 2021, 19:35

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od hajnej007 » 02 zář 2023, 10:32

Velké VE mají pomalejší otáčky, jinak by se jim to rozletěly, alespoň při používání laminovanych vrtulí. Jak je to s produkcí různých frekvencí u těchto velkých zdrojů, to nevím. Předpokládám ale, že tam bude docházet spíše ke generování infrazvuku na konci lopatek a vzhledem k menšímu rozsahu otáček to zvukové spektrum nebude tak široké. Na zahradu k domu to v žádném případě ale nedávat...
"Carpe diem!"

Uživatelský avatar
Polite
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6857
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od Polite » 02 zář 2023, 10:37

Myslim, ze jadrova elektraren ma viac vyhod ako veterniky... Pokial ju teda neplanuju japonski podnikatelia...
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4626
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od Grif » 04 zář 2023, 13:49

Zajímavý akumulátor tepla u domku, do 132t drceného kamene.V provozu od roku 2014.
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47135
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od Alchymista » 18 pro 2023, 13:39

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7-5 ... -zbourano/
7 500 tisíc větrných turbín ve Španělsku bude zbouráno
Přibližně 36 % větrných turbín vyrábějících energii ve Španělsku bude muset být během příštích pěti let vyřazeno z provozu, protože zastarají, předpovídá Asociace pro větrnou energii (AEE).

To znamená, že přibližně 7 500 větrných turbín a 20 000 lopatek se promění ve šrot, který bude třeba demontovat, přepravit a zpracovat, což představuje značný logistický problém.

Podle tohoto průmyslového sdružení byla každá třetí větrná turbína, která je v současné době ve Španělsku v provozu, instalována před rokem 2005, přičemž životnost větrných turbín vyrábějících elektřinu se odhaduje na 20-25 let.

Navzdory tomu lze přibližně 85 % součástí, včetně oceli, měděných drátů, elektroniky a generátorů, znovu použít. Náročným aspektem likvidace jsou lopatky turbín ze skleněných vláken, které přijímá jen několik skládek.

Odborníci z oboru naznačují, že budoucnost spočívá v nahrazení starých systémů novými a účinnějšími. S menším počtem větrných turbín lze vyrobit stejný nebo větší objem energie, čímž se sníží náklady na ochranu životního prostředí, jak zdůraznilo ministerstvo pro ekologickou transformaci v Madridu.

Výstavba nových zařízení má pozitivní aspekt, neboť vytváří pracovní příležitosti pro provozovatele v mnoha malých městech, přitahuje investice a podporuje rozvoj, poznamenává deník El Nacional. V současné době je ve Španělsku více než 1 300 větrných elektráren.

Evropská komise plánuje zdvojnásobit rozpočet na tzv. čisté technologie na 1,4 miliardy eur a urychlit byrokracii spojenou s povolováním, aby do roku 2030 pocházelo 45 % energie z obnovitelných zdrojů.

Navzdory růstu čelí větrný průmysl v Evropě, včetně Španělska, miliardovým ztrátám, zejména kvůli konkurenci Číny, která má lepší přístup ke zdrojům a nabízí nižší ceny, uvádí deník elEconomista.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4626
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od Grif » 18 pro 2023, 15:25

Jak dlouho už se píše o tom,že likvidace lopatek větráků bude velký ekologický průser?Pár let to bude.Hlavně se musí stavět další a další větráky a čím větší, tím lepší. :zed:
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7072
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od zmiri » 18 pro 2023, 15:44

Jaká likvidace? Odvezou to do afriky a zakopou na poušti....EU v celé kráse, hlavně chránit životní prostředí. Cokoliv pod tímto heslem udělá, je totální ekologický pr*ser....
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

shmel VR
Sponzor fóra
Příspěvky: 727
Registrován: 16 úno 2017, 10:58

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od shmel VR » 18 pro 2023, 16:23

Náhodou se ekologickým elektrobuldozerem vykope dost hluboká jáma, do která se listy uloží v několika vrstvách, poté se zhutní těžkou elektrotechnikou a následně ekologicky zahrabou. Nevidím tam žádnou újmu pro životní prostředí. Ať žije ekologie! Zeleným sláva!

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47135
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od Alchymista » 07 led 2024, 20:00

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... iky-748780
Nefouká tu, nesvítí tu a čísla to dokazují. Ale stejně se stavějí soláry a větrníky
Spoléhat na solární a větrnou energii je pro Česko naprostý nesmysl. Dokládat to má dvojice grafů ukazujících, kde v Evropě „fouká a svítí“. V kotlině mezi Krušnými horami a Beskydy to bohužel vážně není.

Slunce a vítr. Dva vzývané „obnovitelné zdroje“, které mají zajistit Evropě dostatek elektrické energie i poté, co se rozhodne „dekarbonizovat“, tedy skončit s uhlím a dalšími zdroji zanechávajícími uhlíkovou stopu.

Oba energetické zdroje jsou ale vázány pouze na specifické podnebí. A podle dvojice map kolující internetem má Česko smůlu, neboť ani u jednoho není v optimálním umístění.

Potenciál solárních elektráren byl na základě dat z Eurostatu, Evropské komise a mnoha dalších institucí vyhodnocen podle počtu slunečných hodin za rok. Maximem je 2 100–2 200, kterého je ale dosahováno jen na středomořských ostrovech a úplném jihu Itálie a Španělska.

2 000–2 100 hodin ročně už má většina jižní Evropy.

Naopak nejméně má Skandinávie, a to méně než 1 200 slunečných hodin za rok.

Hned v druhé nejslabší kategorii intenzity, od 1 200 do 1 400 hodin, se ale nachází větší část Česka. Jen jih Čech a Moravy je ve vyšší kategorii 1 400–1 600 slunečných hodin ročně.

Podobným způsobem byl vykalkulován potenciál energie větrné. V něm nepřekvapivě dominují oblasti u Atlantského oceánu a Baltského moře. Naopak středomořský jih Evropy je pro větrníky naprosto neperspektivní.

Z pohledu Česka je ale špatnou zprávou, že do této oblasti zasahuje i většina Česka. Výjimkou jsou pouze severní pohoří od Krušných hor po západ Jeseníků, které jsou ve čtvrté či páté ze šesti kategorií.

„V ČR, jak je vidět, není racionální stavět ani solární, ani větrné elektrárny. Investor, který si může vybrat, kam půjde, za své peníze získá větší výnos jinde,“ shrnuje grafy účet ZSDNP na platformě X.
Kde se soláry a větrníky v Evropě vyplatí a kde, bohužel, ne.
V ČR, jak je vidět, není racionální stavět ani solární, ani větrné elektrárny.
Investor, který si může vybrat, kam půjde, za své peníze získá větší výnos jinde.
Evropa mezi větrníky a soláry měla uhlí. EU ho zakázala. pic.twitter.com/RPdEOydgTX
— ZSDNP (@ZSDNP1) January 7, 2024
Ten se prezentuje jako „zaměstnanecký svaz“. Jde o Zaměstnavatelský svaz důlního a naftového průmyslu. V logu má tradiční hornické náčiní. „Sdružuje organizace důlního průmyslu, rudného a nerudného hornictví a naftového průmyslu včetně organizací, které s báňskou činností úzce souvisejí,“ představuje na svém webu.

Jeho účet na platformě X se zabývá dominantně energetikou, upozorňuje například na to, že Česko je záložním zdrojem proudu pro Německo, když tam přestane foukat. Nebo se zabývá vývojem cen emisních povolenek.
Česko je záložním zdrojem proudu pro Německo.
Když tam nefouká, elektřina jim zdraží na hodnoty vyšší než cena povolenky + 20 € a českým uhelným elektrárnám se vyplatí pro Němce elektřinu vyrábět.
Dnes 7. ledna ráno přes 25% celkové a 65% uhelné elektřiny z Česka jde do Německa. pic.twitter.com/YksDDdwb3X
— ZSDNP (@ZSDNP1) January 7, 2024
Ke dvojici zveřejněných grafů dodává, že uhlí, které bylo alternativou mezi pásy větrů a slunečního svitu, bylo pod tlakem Evropské unie bohužel zakázáno.

Jeho poznámka vyvolala posměšnou reakci parodického účtu Tomia Okamury řečeného Pitomio.

„Totální dementi by tohle řešit fakt neměli,“ vzkázal recesista těžařskému svazu.

Jiní doporučili, aby svá data probrali s provozovateli webu Fakta o klimatu.

Ti naopak propagují „vědecký konsenzus“ o klimatické změně, který dokládají třeba informací o rekordní teplotě na jižní polokouli pokořené na silvestra. K ní dodávají kontext, že „s růstem průměrné globální teploty přibývá dnů s extrémně vysokými teplotami, naopak ubývá dnů s extrémně nízkými teplotami“.
Nejvyšší teplota jižní polokoule ??v roce 2023 padla poslední den roku 31. 12.
Teplota v australském Roebourne dosáhla 49,5 °C.

Kontext – s růstem průměrné globální teploty přibývá dnů s extrémně vysokými teplotami, naopak ubývá dnů s extrémně nízkými teplotami. https://t.co/ElzxyeOCu7
— faktaoklimatu.cz (@faktaoklimatu) January 7, 2024

A prečo nie? Dotacie tečú, nezmyselné výkupné ceny platia...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
mzprx
Výkonný redaktor
Příspěvky: 801
Registrován: 31 srp 2019, 15:02

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od mzprx » 07 led 2024, 22:23

1. Cesko dnes exportuje 1GW do Nemecka, ale sucasne nakupuje 500MW na Slovensku a 250MW v Rakusku.
2. Podla citovaneho materialu sa v Cesku neoplati stavat ani FVE, ani veterne elektrarne, ale navratnost investicie do takejto elektrarne je v sucasnosti, bez vplyvu dotacii a akychkolvek zvyhodneni, okolo 6-7rokov. (t.j. pre vlastnu potrebu, bez vykupu prebytkov) Co je vyrazne menej, nez u inych typov elektrarni.
https://app.electricitymaps.com/zone/CZ ... wind=false
Cesko_7_1_24.jpg
Cesko_7_1_24.jpg (35.66 KiB) Zobrazeno 4490 x
Viac hláv - viac kapusty.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8262
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od Kalinac » 08 led 2024, 18:57

Zpráva britského výzkumného institutu: Nákladová výhoda je obrovská a Čína vyhrála závod o kapacitu zelených technologií
"Čína je v solárním průmyslu daleko před EU a USA. Wood Mackenzie, známá britská energetická poradenská společnost, nedávno vydala zprávu, podle níž náklady na výrobu solárních modulů v Číně klesly za poslední rok o 42 % a konkurenti, jako je Evropská unie a Spojené státy, již nejsou schopni Číně konkurovat v nákladech. Podle zpráv německých médií ze 7. ledna Steven Knell, viceprezident společnosti Wood Mackenzie a odborník na energetiku a obnovitelnou energii, v rozhovoru uvedl, že Čína je nyní nejlevnějším výrobcem solárních modulů na světě a konkurenti, jako je Evropská unie a Spojené státy, pravděpodobně nenahradí pozici Číny v hodnotovém řetězci obnovitelné energie. Nejnovější zpráva společnosti, zveřejněná v polovině prosince, ukazuje, že globální energetická transformace se nadále zrychluje, a to díky rychlému růstu větrné a solární energie, přičemž se očekává, že obnovitelné zdroje budou do roku 2050 tvořit více než 50 % světových dodávek elektřiny. Mezi nimi prudce vzrostla instalovaná kapacita solární energie v Číně a nová instalovaná kapacita v roce 2023 může být dvakrát vyšší než ve Spojených státech a Evropské unii dohromady.
Jako největší světový výrobce solárních modulů již Čína představuje 80 % světové výrobní kapacity, uvádí zpráva. Za posledních 12 měsíců klesly náklady na výrobu solárních modulů v Číně přibližně o 42 % na přibližně 0,15 USD za watt, což čínským výrobcům poskytuje významnou nákladovou výhodu oproti zahraničním konkurentům.
solko.JPG
solko.JPG (16.31 KiB) Zobrazeno 4352 x
Steven Kernell, viceprezident společnosti Wood Mackenzie, řekl německým médiím, že výrobní náklady v Evropě jsou asi 0,3 dolaru za watt v Evropě a 0,4 dolaru za watt ve Spojených státech ve srovnání s Čínou. "Nákladová výhoda, kterou Čína má, znamená, že je nepravděpodobné, že by mezinárodní konkurenti nahradili čínské dodavatele v hodnotovém řetězci obnovitelné energie... Čína vyhrála závod o kapacitu zelených technologií. " Poukázal na to, že americký výzkum čínského fotovoltaického průmyslu ukazuje, že naprostý rozsah výroby v Číně a výsledné výhody dodavatelského řetězce jsou hlavními faktory, které Číně umožňují získat dominantní postavení ve výrobě solárních modulů.
Německá média "German Editorial Network" (RND) již dříve informovala, že německý solární trh v posledních letech zažívá boom, ale drtivá většina solárních panelů pochází z Číny a někteří zástupci německého fotovoltaického průmyslu vyzývají Berlín, aby poskytl dotace na své vlastní solární panely, aby mohl konkurovat čínským výrobcům. Německý ministr hospodářství Habeck uvedl, že plánuje posílit německé výrobce solárních elektráren prostřednictvím státních dotací.
Agentura Reuters také v říjnu loňského roku poukázala na to, že čínské solární panely přinesly evropským výrobcům "obrovský cenový tlak" a některé země EU v čele s Německem se snaží snížit svou "závislost na Číně" v solárním sektoru a snaží se využít dotace nebo "celní biče" a další nástroje na ochranu fotovoltaických společností v EU.
Podle národních statistik energetického průmyslu od ledna do listopadu 2023, které Národní energetický úřad zveřejnil 19. prosince, činila ke konci listopadu kumulativní instalovaná kapacita výroby elektřiny v Číně přibližně 2,85 miliardy kilowattů, což představuje meziroční nárůst o 13,6 %. Mezi nimi byl instalovaný výkon výroby solární energie přibližně 560 milionů kilowattů, což představuje meziroční nárůst o 49,9 %; Instalovaný výkon větrné energie činil přibližně 410 milionů kilowattů, což představuje meziroční nárůst o 17,6 %.
Pokud jde o technologický výzkum a vývoj, čínský fotovoltaický průmysl má také silnou schopnost inovovat. Státní úřad pro duševní vlastnictví nedávno zveřejnil údaje, které ukazují, že v současné době je v Číně 126 400 celosvětových patentových přihlášek na solární články, což je první místo na světě.
V posledních letech dosáhlo průměrné roční tempo růstu patentových přihlášek v čínském fotovoltaickém průmyslu 23,1 % a zlepšuje se i kvalita patentů.
V prosinci 2023 vytvořila společnost LONGi Green Energy (China) nový světový rekord v účinnosti monokrystalických křemíkových solárních článků s účinností konverze článků 27,09 %. Od roku 2012 se účinnost fotoelektrické přeměny masově vyráběných solárních článků zvýšila o více než 60 %, ale náklady se snížily na polovinu a na mnoha místech se zjistilo, že náklady na výrobu jedné kilowatthodiny elektřiny jsou jen desetník. :snaha:

https://www.guancha.cn/internation/2024 ... l?s=zwyzxw

Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47135
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od Alchymista » 16 led 2024, 23:36

https://echo24.cz/a/H9zqr/zpravy-domov- ... d-rozmberk
U hradu Rožmberk mají stát 250 metrové větrníky. Výrazné ohrožení hodnot, varují památkáři
Národní památkový ústav odmítá plánovanou stavbu tří vysokých větrných elektráren u hradu Rožmberk nad Vltavou. Elektrárny by výrazně poškodily památkové a krajinářské hodnoty hradu, který je národní kulturní památkou, uvedli památkáři na webu. Elektrárny by měly být vysoké skoro 250 metrů, nejvyšší v ČR, řekl dnes Josef Urbich, zástupce firmy Meridian Nová energie, jež elektrárny plánuje. Výši investice neuvedl. Město do konce března vypíše referendum, aby se v něm obyvatelé ke stavbě vyjádřili, řekl místostarosta Daniel Hovorka (Rožmberk Žije).

...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11626
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od kenavf » 19 led 2024, 18:12

Na klasickém jízdním kole, kde je síla z pedálů přenášena na zadní kolo řetězem, jde do pohybu vpřed více než 95 % kinetické energie.
..
Digitální pohon ztratí přibližně pětinu energie v elektrickém generátoru a dalších 20 % v zadním motoru. Při použití stupňovitého převodu pro správné nastavení rozsahu výkonu lze ztratit dalších 10 %. To máme ztrátu téměř poloviny vynaložené energie!
https://vtm.zive.cz/clanky/rikaji-tomu- ... fault.aspx
Zaráža ma až tak nízka účinnosť toho el motoru a generátoru.
20% strát sa mi zdá priveľa. :sad:

A reťaz s prehadzovačkou len 5%.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."
Orwell: "Kto ovláda súčasnosť,ovláda minulosť".

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47135
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od Alchymista » 28 led 2024, 19:56

https://www.ceska-justice.cz/2024/01/je ... etr-holub/
Je potřeba připravit až 800 věží větrných elektráren do roku 2030, říká vrchní ředitel sekce ochrany klimatu MŽP Petr Holub
Rozvoj obnovitelných zdrojů je jedním z nástrojů politiky ochrany klimatu České republiky. Do konce dekády by mělo do sítě dodávat energii až 400 nových věží větrných elektráren, celkem je potřeba v tomto období rozpracovat a připravit do osmi set věží, na sympoziu Ekonomického deníku a České justice na téma Právo v energetice to uvedl vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Petr Holub.

„Počítá se s tím, že už v této dekádě nastane významný rozvoj obnovitelných zdrojů. Jde až o pětinásobné navýšení instalované kapacity větrných elektráren v České republice,“ uvedl. Do roku 2050 by mělo jít podle něj až o 1500 věží. Ministerstvo životního prostředí v současnosti podle Holuba připravuje aktualizaci Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu.

Návrh aktualizace, který nastiňuje způsob, jak by měla projít česká ekonomika procesem dekarbonizace – a jak bude plnit své evropské klimaticko-energetické závazky do roku 2030, v říjnu loňského roku vzala na vědomí vláda. Materiál byl podle Holuba zaslán Evropské komisi a v současnosti se k němu sešly připomínky. „Společně s ministerstvem průmyslu je budeme zpracovávat,“ konstatoval Holub.
České republika se tak snaží přispět ke klimaticko-energetickým cílům Evropské unie v oblasti snižování emisí, zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie a zvyšování energetické účinnosti. Cílem je směřovat k uhlíkové klimatické neutralitě v roce 2050, jak požaduje balíček Fit for 55.

Slovo směřovat je podle Petra Holuba důležité, upozornil na to, že České republice v roce 2050 bude zbývat České republice ještě šest megatun emisí. „Ze 140 milionů tun je to ale poměrně významné snížení.“

Návrh vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu řeší ministerstvo životního prostředí spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu v rámci platformy pro energetické a klimatické strategie. V platformě jsou podle Holuba kromě ministerstev zastoupeni například i Svaz průmyslu a obchodu, Hospodářská komora, Svaz měst a obcí, Asociace krajů České republiky či Zelený kruh.

„V tuto chvíli sbíráme připomínky. Harmonogram je takový, že má jít návrh do meziresortního připomínkového řízení a v březnu by měl jít ke schválení vládě,“ poznamenal Holub. Dokument bude také posuzován v rámci strategického posuzování vlivů na životní prostředí SEA. To by mělo trvat podle Holuba půl až tři čtvrtě roku. Česká republika plánuje finální verzi aktualizace vnitrostátního plánu poslat Komisi do 30. června letošního roku.

„Do konce roku 2024 by měl být návrh po úpravě a na základě doporučení SEA schválený,“ zmínil Holub. Ve stejném harmonogramu poběží podle něj zároveň i návrh aktualizace Státní energetické koncepce. „Snažíme se, aby byly tyto dva strategické dokumenty provázané. Aby to byly dvě strany jedné mince,“ upozornil Holub.

Dodal, že Státní energetická koncepce se samozřejmě dívá podrobněji na výsek energetiky a aktualizace politiky ochrany klimatu se kromě energetiky zaměřuje i na oblasti průmyslu, budov, dopravy, zemědělství lesnictví či odpadů.

Návrh aktualizace vnitrostátního plánu počítá s podílem 30 procent obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě do roku 2030. Dvacetiprocentním snížením spotřeby energie do téhož roku a přiblížení klimatické neutralitě do roku 2050. Evropská komise vydala koncem loňského roku doporučení pro Českou republiku a další členské státy zejména pro navýšení cílů pro obnovitelné zdroje do roku 2030 na 33 procent.
OZE, akcelerační zóny i biometan

Mezi hlavní nástroje politiky ochrany klimatu řadí Holub kromě obnovitelných zdrojů také například akcelerační zóny, u kterých uvádí, že by bylo potřeba, aby došlo ke zjednodušení povolovacích procesů na území celé České republiky. To podle něj platí i pro fotovoltaiku.

Dalším možným nástrojem je rozvoj výroby biometanu. „Předpokládáme, že část bioplynových stanic bude konvertována na biometan a část biometanek vznikne jako nová. Mluvíme o potenciálu 500 až 700 milionů kubíků biometanu, který by mohl být využit zejména v dopravě a teplárenství,“ podotkl Holub.

Třetím nástrojem je podle něj strategie renovace budov. V tomto ohledu je na tom podle něj Česká republika ve srovnání oproti okolním zemím dobře. Ke kvalitní renovaci dochází ve všech segmentech. Přibližně jde o jedno procento budov ročně. „Nicméně abychom dosáhli kýženého stavu, musíme ještě dvakrát nebo lépe třikrát zrychlit.“ Zajistit to mají programy Nová zelená úsporám, Operační program Životní prostředí nebo Modernizační fond.

Důležitá je podle něj také revize systému Evropské unie obchodování s emisními povolenkami, která upravuje fungování trhu a posouvá některé z termínů. Upravuje také to, jak mohou být využity výnosy z emisních povolenek.

„Revize má účinnost od 1. ledna 2024. Bohužel přestože se to na ministerstvu životního prostředí připravilo včas, tak se nepodařilo novelizaci zákona uvést do konce minulého roku v život. Věříme, že se to povede v polovině tohoto roku,“ konstatoval vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Petr Holub.

Ekonomický deník již vydal zprávy shrnující vystoupení Reného Neděly (Státní energetická koncepce je skoro hotová, na počátku února začne připomínkové řízení) a předsedy NSS Karla Šimky (Regulace jaderné energetiky je v zajetí politické a ekonomické nejistoty) či členky Rady Energetického regulačního úřadu Markéty Zemanové (Trh s energiemi by mohl pročistit „cejch dodavatele“. ERÚ navrhuje zpřísnění vydávání licencí obchodníkům). Další zprávy ze sympozia vydáme v následujících dnech.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 17331
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od petrp » 02 bře 2024, 14:11

Více solárních panelů, plánuje EU. Tlačí prý na členy, ať se do toho pustí :nahlavu:
Evropská unie se snaží podpořit své členy v oživení solárního průmyslu, jak vyplývá z dokumentu, který má k dispozici server Politico. Evropská komise navrhuje společné opatření členských států, aby se vyrovnaly s tlakem čínské konkurence a přebytkem nabídky na trhu. Dokument také zmiňuje možnosti, jako jsou státem řízené aukce a zvýhodnění výrobců v EU. Členské státy se budou zabývat tímto tématem na nadcházejícím setkání v Bruselu.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... sti-751627
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Díky dlouholetým zkušenostem můžu konstatovat, že věci nefungují dobře, pokud jsou vypnuté...

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4626
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od Grif » 02 bře 2024, 15:47

Video o domácí malé větrné elektrárně.Velmi zajímavá je část o povolení a papírování,kde je jasně vidět,jak je to s podporou OZE.
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 17331
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od petrp » 06 bře 2024, 18:37

Evropské solární firmy varují před bezprostředním kolapsem
Dokument zveřejněný na serveru Politico.eu odhaluje, že výkonný orgán EU chce, aby se země připojily k společnému prohlášení ohledně solárních panelů, který zdůrazňuje, že situace si „vyžaduje další opatření“.
https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... -kolapsem/

Ano, je opravdu nejvyšší čas toto šílenství ukončit a solární barony poslat k čertu...
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Díky dlouholetým zkušenostem můžu konstatovat, že věci nefungují dobře, pokud jsou vypnuté...

Uživatelský avatar
mzprx
Výkonný redaktor
Příspěvky: 801
Registrován: 31 srp 2019, 15:02

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od mzprx » 06 bře 2024, 19:47

Lenze tam sa pise, ze volaju po zavedeni statnych dotacii pre vyrobcov panelov a ostatnej solarnej techniky. Nedokazu totiz konkurovat vyrobkom z ciny.
Viac hláv - viac kapusty.

Uživatelský avatar
Polite
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6857
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Obnovitelné zdroje energie

Příspěvek od Polite » 06 bře 2024, 20:02

Čo na to WTO?
Ja viem...sprostá otázka..
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Odpovědět