Kosmický program NASA + Space X

Odpovědět
Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 10703
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Kosmický program NASA + Space X

Příspěvek od Skeptik » 29 kvě 2026, 09:44

To dělají schválně.
Spektakulární šou přiláká pozornost.
Drahá ale účinná reklama 😂😂😂
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57478
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Kosmický program NASA + Space X

Příspěvek od Alchymista » 29 kvě 2026, 10:53

Alebo inak:
Ani Jeff Bezos fyziku neojebe.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Ekolog
Výkonný redaktor
Příspěvky: 546
Registrován: 01 zář 2019, 08:30

Re: Kosmický program NASA + Space X

Příspěvek od Ekolog » 29 kvě 2026, 12:56

Je to stále nosič ve vývoji. Nepřekvapilo mne to. Tohle se stává. Uznávám, že Vanguard nevytvořil takovéto divadlo a nebylo to ani tak medializované, ale co si člověk hraje s raketami, tyto vybuchují, ať při startu nebo i po vzletu.
Ten výbuch byl velmi silný a zdá se, že i překvapivý a náhlý. Dokázaly by záchranné systémy kosmické lodi v podobném případě zachránit životy kosmonautů?

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 13394
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Kosmický program NASA + Space X

Příspěvek od kenavf » 29 kvě 2026, 14:44

Čo je v tejto nádrži, vydržala.
{B16779DD-C733-40A8-A30C-B751E228E0C6}.png
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57478
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Kosmický program NASA + Space X

Příspěvek od Alchymista » 29 kvě 2026, 17:05

Takže Jeff potrebuje nielen novú raketu, ale i novú rampu...
Obrázek
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 20005
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Kosmický program NASA + Space X

Příspěvek od petrp » 29 kvě 2026, 18:21

Inu, jen takové malé připomenutí, že toto není jen tak něco poskládat a vystřelit nahoru... :mrgreen:
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Malé zloděje věšíme, velké jmenujeme do veřejných úřadů. Aristoteles
Čím zkorumpovanější stát, tím početnější zákony. Tacitus

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57478
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Kosmický program NASA + Space X

Příspěvek od Alchymista » 29 kvě 2026, 21:27

kenavf píše: 29 kvě 2026, 14:44 Čo je v tejto nádrži, vydržala.
:mrgreen: zázračná všeničiaca tekutina Dihydrogen monooxid.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 20005
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Kosmický program NASA + Space X

Příspěvek od petrp » 29 kvě 2026, 21:34

Zajímavá je rychlost destrukce (dokonalé). Tam bylo něco hodně špatně...
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Malé zloděje věšíme, velké jmenujeme do veřejných úřadů. Aristoteles
Čím zkorumpovanější stát, tím početnější zákony. Tacitus

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57478
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Kosmický program NASA + Space X

Příspěvek od Alchymista » 29 kvě 2026, 21:39

ona tá raketa celkom dosť poklesla a nad tmavým pásom začne "druhý" výbuch
Obrázek

je tam plošina a tankovacie ramená
Obrázek
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 20005
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Kosmický program NASA + Space X

Příspěvek od petrp » 29 kvě 2026, 21:44

JJ, vypadá to na interní destrukci konstrukce s porušením nádrží.
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Malé zloděje věšíme, velké jmenujeme do veřejných úřadů. Aristoteles
Čím zkorumpovanější stát, tím početnější zákony. Tacitus

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57478
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Kosmický program NASA + Space X

Příspěvek od Alchymista » 29 kvě 2026, 22:12

https://forum.kosmonautix.cz/viewtopic. ... 11#p149211
Hm, Eric Berger naznačuje, že prvotní příčinou exploze by měl být centrální motor na prvním stupni. Pokud se to potvrdí, bude mít stopku i nosič ULA Vulcain a tím pádem bude v USA momentálně a po nějakou dobu jediným dostupným heavy nosičem Falcon Heavy.
https://arstechnica.com/space/2026/05/h ... astrophic/
ten odkazovaný text je fakt ... :nahlavu:
Skutočnosťou je, že Blue Origin sa vydal tradičnejšou dizajnovou cestou s New Glennom, na rozdiel od iteratívneho dizajnu spoločnosti SpaceX, ktorý sa snaží otestovať, lietať, zlyhať a opraviť hardvér. Prvá etapa New Glenn počas prvých troch letov fungovala takmer bezchybne. Je to zrelý dizajn.
:smich: Muskovi inžinieri stavajú a skúšajú či a ako to funguje.
A učia sa ako to funguje - a čo všetko sa pri tom môže posrať... A učia sa, ako zabezpečiť, aby sa to neposralo, alebo aby to prežilo, keď sa niečo posere.

Mne sa zdá, že u Bezosa nakúpili najlepších dostupných, a tí, podľa najlepších príručiek, postavili údajne najsamlepšiu raketu. Je to zrelý dizajn... No a potom zablúdi jeden floridský komár...
Mali vlastne šťastie. Raketa bola ešte bez nákladu - bez 48 kusov satelitov Amazon Leo. (výrobná cena údajne 1,5-2 miliony za kus)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět