-
skflanker_
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 12019
- Registrován: 07 úno 2017, 20:22
Příspěvek
od skflanker_ » 31 kvě 2026, 20:52
CNN: Irán obnovil/odkryl raketové sklady. 50 zo 69 vchodov do podzemných základní bolo obnovených
Družicové snímky, ktoré analyzovala televízna stanica, ukazujú, že počas prímeria Teherán obnovil prístup k väčšine podzemných raketových skladov, ktoré boli zasiahnuté údermi SŠA a Izraela.
Televízny kanál poznamenáva, že vzhľadom na to, že základne sa nachádzali hlboko pod zemou, americké letecké údery im nedokázali spôsobiť vážne škody.
Americká spravodajská služba priznáva: Irán už obnovuje kľúčové vojenské kapacity a je pripravený na nové kolo vojny.
Zdroj
https://vk.com/wall-123538639_4938188 z 31.05.2026
Originál
https://edition.cnn.com/2026/05/31/us/i ... mbing-invs z 31.05.2026
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57378
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Příspěvek
od Alchymista » 31 kvě 2026, 22:07
https://sputnikglobe.com/20260531/iran- ... 19898.html
Irán nebude z Hormuzského prielivu robiť predmet vyjednávania – vysokopostavený zákonodarca
Irán nemá v úmysle robiť z Hormuzského prielivu predmet rokovaní či vyjednávania, povedal pre agentúru Sputnik Ebrahim Azizi, predseda výboru iránskeho parlamentu pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku.
„Nie je to tak, že by sme mali v úmysle využiť túto otázku ako predmet rokovaní alebo tvrdiť, že súčasné mechanizmy regulácie Hormuzského prielivu sa môžu zmeniť počas rokovaní alebo po nich,“ povedal Azizi.
Eskalácia napätia okolo Iránu viedla k faktickému zablokovaniu Hormuzského prielivu, kľúčovej dodávateľskej trasy pre ropu a skvapalnený zemný plyn z krajín Perzského zálivu na svetový trh, a ovplyvnila aj úroveň vývozu a ťažby ropy v krajinách tohto regiónu. V dôsledku zablokovania prielivu väčšina krajín sveta zaznamenáva prudký nárast cien palív a priemyselných výrobkov.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
-
El Diablo
- Redaktor - závislák :-)
- Příspěvky: 6697
- Registrován: 07 úno 2017, 18:56
Příspěvek
od El Diablo » 31 kvě 2026, 22:51
Íránský prezident údajně podal rezignaci. Důvodem mají být i spory s Revolučními gardami
vra
31. května 2026 20:27
Íránský prezident Masúd Pezeškján měl předložit oficiální rezignační dopis Úřadu nejvyššího vůdce. S odvoláním na informace zdroje obeznámeného se situací o tom informoval server Iran International. O údajné rezignaci píše i list Times of Israel. Zpráva přichází ve chvíli, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že přeskupuje diplomatickou sestavu na Blízkém východě a do rozhodující role zapojil amerického velvyslance v Turecku Toma Barracka.
V dopise, který měl být odeslán v neděli, prezident uvedl, že hlava státu i vláda byly fakticky vyloučeny z klíčových a zásadních rozhodovacích procesů v zemi. Podle zdroje právě tato situace vytvořila mocenské vakuum, které umožnilo představitelům tvrdé linie v Islámských revolučních gardách (IRGC) převzít kontrolu nad důležitými záležitostmi státu.
Pezeškján měl dále napsat, že za těchto okolností není schopen řídit vládu ani vykonávat své zákonné povinnosti. Z tohoto důvodu proto požádal o okamžité odstoupení z funkce. Žádné oficiální potvrzení nebo reakci íránské úřady zatím nevydaly.
https://www.echo24.cz/a/HMD5B/zpravy-sv ... mi-gardami
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.
-
IgorT
- Redaktor - závislák :-)
- Příspěvky: 9635
- Registrován: 01 úno 2017, 10:55
Příspěvek
od IgorT » 01 čer 2026, 16:03

Irán okamžite prerušuje rokovania s USA kvôli zintenzívneniu bojových operácií v Libanone, informuje iránska agentúra Tasnim.
Teherán sa tiež rozhodol úplne zablokovať Hormuzský prieliv a „zintenzívniť boj na ďalších frontoch“, vrátane prielivu Bab el-Mandeb.
Dnes Benjamin Netanjahu vyhlásil, že nariadil údery na štvrť Dahiya v Bejrúte.
https://t.me/militarymaps/55736
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57378
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Příspěvek
od Alchymista » 02 čer 2026, 21:23
https://sputnikglobe.com/20260602/irani ... 37233.html
Iránske námorníctvo zasiahlo americko-izraelské plavidlo riadenou strelou – IRGC
Námorníctvo Islamských revolučných gárd (IRGC) podniklo útok riadenou strelou na americko-izraelské plavidlo MSC Sariska v reakcii na útok USA na iránske plavidlo v Ománskom zálive, uviedlo IRGC.
„V nadväznosti na agresívny útok americkej armády na iránsku loď Lion Star v Ománskom zálive námorníctvo IRGC v odvetu zaútočilo riadenou strelou na americko-izraelskú loď MSC Sariska,“ uviedlo IRGC, ako citovala agentúra Tasnim.
Upozornilo, že akákoľvek americká agresia v Hormuzskom prielive bude mať za následok rozhodnú reakciu iránskeho námorníctva IRGC.
28. februára začali Spojené štáty a Izrael útočiť na ciele v Iráne, pričom zabili viac ako 3 000 ľudí. Washington a Teherán oznámili prímerie 8. apríla. Následné rokovania v Islamabade skončili bez výsledku a nebolo oznámené obnovenie bojov. Spojené štáty však začali blokádu iránskych prístavov.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57378
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Příspěvek
od Alchymista » 05 čer 2026, 22:58
https://www.echo24.cz/a/HJPra/svet-zpra ... v-libanonu
Írán klade novou podmínku pro mír. Válka skončí, až skončí i v Libanonu
Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí v pátek podle agentury Reuters prohlásil, že „tato válka skončí pouze tehdy, když skončí i válka v Libanonu“. Tato slova přicházejí poté, co Hizballáh odmítl dohodu o příměří mezi Libanonem a Izraelem zprostředkovanou USA, uvedla televize Fox News.
„Konec války v Libanonu musí být doprovázen stažením izraelských sil z území, která okupovaly,“ řekl Arakčí libanonské televizní stanici Al Majadín. „Dnes znovu varujeme tento zlověstný režim, aby opustil Libanon. Měli by vědět, že Libanon bude nedílnou součástí jakékoli dohody a jakéhokoli příměří,“ řekl podle agentury Reuters poradce íránského nejvyššího vůdce Mohsen Rezáí.
Izraelské obranné síly v posledních týdnech pokračují ve vojenské aktivitě proti Hizballáhu v reakci na útoky této teroristické skupiny podporované Íránem.
Rezáí údajně dodal, že Hizballáh „v nedávné válce přinesl velké oběti a je naším spojencem“ a „proto Hizballáh podporujeme a zůstáváme pevně oddáni svým závazkům vůči němu“.
Libanonský prezident Joseph Aoun v pátečním rozhovoru pro CNN vyzval Írán, aby přestal „intervenovat“ v jeho zemi a řekl Teheránem podporovanému Hizballáhu, že diplomacie je jediným řešením konfliktu s Izraelem. „Toto není vaše země, je naše. Nemáte právo vměšovat se do naší země,“ prohlásil libanonský prezident.
„Hizballáh musí pochopit, že neexistuje jiné řešení než sednout si a promluvit si, neexistuje jiný způsob (...) jak zachránit to, co zbývá, než vyjednáváním a diplomacií,“ dodal Aoun.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
-
tiger
- Samostatný redaktor
- Příspěvky: 2619
- Registrován: 21 úno 2020, 10:19
Příspěvek
od tiger » 05 čer 2026, 23:02
Dal som to sem, pretože to nadvazuje na Alchyho post.
https://t.me/The_beauties_of_Iranii/15535
Prezident Libanonu, Joseph Aoun: "Vyzývam Irán, aby prejavil libanonu milosrdenstvo a prestal ničiť našu krajinu