Nerozumím potřebě na malé lodě plavící se v Kaspiku nebo Černém moři cpát další velké Kalibry. Ne teď když Američani a následně Rusové odstoupili od smlouvy INF a nic jim nebrání dát Kalibry na náklaďáky za zlomek ceny bojové lodě.
Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme.“
Korvety Bujan-M dostanou 2x tolik odpalovacích sil (8->16), fregaty Gepard 3x tolik (8->24). Do nich půjde vložit i Zirkon.
Když už ty lodě mají, tak proč je nepředělat, aby nesly více výzbroje?
Nerozumím potřebě na malé lodě plavící se v Kaspiku nebo Černém moři cpát další velké Kalibry. Ne teď když Američani a následně Rusové odstoupili od smlouvy INF a nic jim nebrání dát Kalibry na náklaďáky za zlomek ceny bojové lodě.
Čo ty vieš aka bude buduca vojna? Možno po tom čo Rusi "prekalibruju" Bospor a Dardanely, budu chciet "prekalibrovat" aj Gibraltar a Suez to by s "kamionmi ktore tahaju izotermaky "plne zeleniny" islo trochu horšie.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)
Na co ty malé lodě potřebuji na “louže” typu černé moře, Kaspické moře Kalibry nebo i Zirkony? V protilodní verzi je to zbytečně předimenzované. S takovými raketami tam potopím všechno z pobřeží.
Kalibrovat Bospor a Dardanely mohu rovněž z černomořské pevniny a všechno v okolí do 2500 km. Potom se už ale žádná loď přes Bospor ven nedostane.:) Tyhle lodě mají navíc velmi slabou PVO, takže čelit s nimi odvetě bude ztrátové. A Gibraltar by byla jednosměrná mise. Pokud by to bylo v době nějakého velkého mezinárodního napětí, tak se k Gibraltaru ani nedostanou. Pro takový úkol by byla mnohem efektivnější ponorka.
Kromě toho tyhle univerzální vertikální síla UKSK jsou těžké a drahé. Na tak malých lodí to zhorší jejich plavební vlastnosti a stabilitu. Může to být i úkor jiných systému už tak jednoúčelových plavidel.
Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme.“
Prístavy budú v prípade útoku jeden z prvých cieľov, takže v tomto prípade je logické dať rakety na malé, ťahšie detekovateľné lode, ktoré sa čo najrýchlejšie z toho prístavu dostanú a "skryjú" niekde v Čiernom mori. Navyše nad Čiernym morom aj Kaspikom majú rusi vzdušnú prevahu, či sa to NATO páči, alebo nie.
Predovšetkým - malé lode sú vysoko autonomne, vysoko pohyblivé a veľmi obrany schopné, pri neveľkých nákladoch na výrobu a prevádzku a neveľkých nárokoch na početnosť personálu. Takže ako nosiče krídlatých rspdl sú veľmi výhodné. Finančne a personálne sú výhodnejšie ako prapory/baterie pozemnej techniky. A zrejme aj takticky a strategicky.
Navyše - na ich výzbroj sa nevzťahovala zmluva o raketách malého a stredného doletu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Nezapomínejte na takový detail, ty malé rakové korvety Projektu 21631 Bujan-M (mají ponor jen 2.5m a průměrná hloubka Azovského moře je 7m a max 15m) jsou schopné proplouvat přes řeku Don mezi Kaspikem - Azovským mořem a Černým mořem (už takto byla jednou nasazená část kaspické floty k pobřeží Sýrie), tedy je můžete uklidit i do hloubky "pevniny" po velkých řekách pod daleko silnější ochranu PVO a jsou to i říční lodě, což se může někdy hodit.
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání.
Možnost přesouvat menší korvety do Baltu, Černého moře nebo Kaspiku po státních řekách (tedy pod 100% kontrolu) a tak posílit tamtu či onu flotilu podle potřeb je velmi efektivní způsob posilování. Tohle ale já nekritizoval. Kritika byla mířena proti dalšímu přidávání SPDL Kalibr na taková malá plavidla operující v uzavřených moří. A to navíc v době mrtvé smlouvy INF, která jim umožňuje umístit Kalibry na nákladní vozy - levně. Navíc instalace dalších šachet VLS na tak malé lodě jim může zkomplikovat/zamezit právě ten přesun po řekách, větší výtlak - větší ponor. A zhoršení plavebních vlastností.
A jak snadno uklidit, schovat mohu toto?
Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme.“
Ak tam dáš jadrové nálože, musíš tomu spraviť kolony a bojové zabezpečenie ako pre Topole a Jarsy. Prinajmenšom v mierovej dobe... Lodiam nemusíš.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Plávajúci dok spoločnosti "Východné lodenice" vo Vladivostoku sa v uragáne odtrhol z kotiev a narazil do zakotvených ponoriek a lodí ruskej tichooceánskej flotily.
+VIDEO na stránke
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Nástupca? Ruské MO ich aspoň zatiaľ objednáva súbežne:
- v auguste 2020 2+2 u Severnej lodenice v Sankt Peterburgu
- v decembri 2020, len pár dní dozadu, 2+4 v Amurskej lodenice v Komsomoľsku
I keď je možné, že objednali posledné lode staršieho variantu, aby udržali plynulosť výroby (prvá loď Proj. 20385 šte stále nie je v službe, možno to stihnú do konca roka).
EDIT: ale je pravda, ten nový stožiar majú všetky nové lode od Aldara resp. od Retivij-a.