USA

Odpovědět
Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 19991
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: USA

Příspěvek od petrp » 16 dub 2026, 10:28

On ho ještě někdo bere vážně? :lol:

Trump oznámil jednání lídrů Izraele a Libanonu; Bejrút o tom neví
Americký prezident Donald Trump dnes v noci na sociální síti Truth Social bez podrobností uvedl, že se dnes uskuteční jednání lídrů Izraele a Libanonu, nenabídl však jména účastníků či místo setkání. Bejrút o takovém jednání není informován, napsala ráno agentura AFP s odvoláním na svůj oficiální zdroj. Server The Times of Israel (ToI) píše, že Trump měl zřejmě na mysli izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a libanonského prezidenta Josepha Aúna.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/trump ... vi/2813256
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Malé zloděje věšíme, velké jmenujeme do veřejných úřadů. Aristoteles
Čím zkorumpovanější stát, tím početnější zákony. Tacitus

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57420
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 16 dub 2026, 11:40

https://www.echo24.cz/a/HP8pf/zpravy-sv ... od-pise-wp
USA vyšlou další tisíce vojáků na Blízký východ. Je jich tam už 50 000
Pentagon v následujících dnech vyšle další tisíce vojáků na Blízký východ, píše ve středu deník The Washington Post (WP) s odvoláním na americké představitele. Síly, které Američané přesouvají do regionu, podle zdrojů zahrnují asi 6000 vojáků na palubě letadlové lodě USS George H. W. Bush, kterou doprovází několik válečných lodí. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se podle nich snaží přimět Írán k uzavření mírové dohody a zároveň zvažuje další vzdušné údery či pozemní operace v případě, že se křehké příměří zhroutí.

Koncem měsíce by mělo do regionu dorazit dalších 4200 příslušníků námořní pěchoty a námořníků na výsadkové lodi USS Boxer spolu s jejím expedičním útvarem námořní pěchoty a doprovodnými válečnými plavidly. O jejich nasazení Pentagon rozhodl už dříve. V regionu je podle něj nyní na 50.000 amerických vojáků.

Posily se zřejmě připojí k americkým válečným lodím již rozmístěným na Blízkém východě zrovna v době, kdy by mělo 22. dubna vypršet dvoutýdenní příměří mezi válčícími stranami, poznamenal WP.

Írán se v reakci na americko-izraelské útoky snaží blokovat volnou plavbu Hormuzským průlivem, který je klíčovou vodní cestou pro vývoz ropy a zemního plynu z oblasti Perského zálivu. USA naopak po neúspěchu jednání v Islámábádu o ukončení války v pondělí zahájily blokádu íránských přístavů, čímž na Teherán podle WP vyvíjejí ekonomický nátlak a snaží se ho přimět Hormuzský průliv otevřít.

V reakci na otázku o navýšení americké vojenské přítomnosti v regionu mluvčí Bílého domu uvedla, že Trump si „moudře nechal všechny možnosti otevřené pro případ, že Íránci se nevzdají svých jaderných ambicí a neuzavřou dohodu se Spojenými státy“. Viceprezident J.D. Vance i zbytek amerických vyjednavačů podle ní v Pákistánu dali íránským představitelům jasně najevo limity, které Washington nepřekročí. Zároveň o Íráncích předpověděla, že s pokračující blokádou bude jejich „zoufalá touha po dohodě jen sílit“.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 19991
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: USA

Příspěvek od petrp » 16 dub 2026, 17:38

Hegseth: Americká blokáda íránských přístavů potrvá tak dlouho, jak bude třeba
Spojené státy budou pokračovat v blokádě íránských přístavů tak dlouho, jak bude třeba, prohlásil dnes šéf Pentagonu Pete Hegseth na tiskové konferenci ve Washingtonu. Americké síly na Blízkém východě jsou podle něj rovněž připraveny obnovit útoky na Írán v případě, že Teherán s Washingtonem neuzavře mírovou dohodu. Ta je podle amerického ministra Íráncům na dosah.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/hegse ... ba/2813530

1 - S amíkama se dost pravděpodobně nikdo nebude bavit
2 - blokáda námořních cest je de iure vyhlášení války dané zemi
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Malé zloděje věšíme, velké jmenujeme do veřejných úřadů. Aristoteles
Čím zkorumpovanější stát, tím početnější zákony. Tacitus

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57420
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 17 dub 2026, 06:44

https://sputnikglobe.com/20260416/us-tr ... 97023.html
Americké ministerstvo financií spúšťa operáciu „Economic Fury“ s cieľom maximalizovať tlak na Irán – Hegseth
WASHINGTON (Sputnik) – Americké ministerstvo financií spúšťa operáciu „Economic Fury“ proti Iránu s cieľom maximalizovať ekonomický tlak na túto krajinu, uviedol vo štvrtok minister financií Pete Hegseth.
„Zároveň minister financií Scott Bessent a naši priatelia z ministerstva financií spúšťajú operáciu „Economic Fury“, čím maximalizujú ekonomický tlak na celú vládu,“ povedal Hegseth novinárom.
O blokáde
Spojené štáty budú pokračovať v blokáde proti Iránu tak dlho, ako bude potrebné, povedal Hegseth a varoval Teherán pred obnovenými útokmi, ak počas rokovaní urobí „zlé“ rozhodnutia.
„Irán si môže zvoliť prosperujúcu budúcnosť, zlatý most... Medzitým a tak dlho, ako to bude potrebné, budeme túto blokádu udržiavať,“ povedal Hegseth počas tlačovej konferencie. „Ale ak sa Irán rozhodne zle, čaká ho blokáda a bombardovanie infraštruktúry, energetiky a energetických zariadení.“
O NATO
Hegseth tiež obvinil krajiny NATO, že nepodporili Washington, keď to počas vojenskej operácie proti Iránu najviac potreboval.
„Keď padli výstrely a tieto krajiny [NATO] boli najviac potrebné, neboli tam. Neboli v Hormuzskom prielive. Neboli po našom boku,“ povedal Hegseth na brífingu.
Dodajme však, že Spojené štáty by privítali, keby sa tieto krajiny pripojili aj v neskoršej fáze.

9. apríla generálny tajomník NATO Mark Rutte uviedol, že niektorí členovia aliancie reagovali na vojenskú kampaň USA proti Iránu „trochu pomaly“, pričom argumentoval, že ich to zaskočilo, keďže americký prezident Donald Trump o tom spojencov vopred neinformoval. Rutte však dodal, že takmer všetci spojenci teraz poskytujú podporu, o ktorú Washington požiadal.
1. apríla Trump uviedol, že vážne zvažuje vystúpenie USA z NATO po tom, ako sa spojenci odmietli pripojiť k americko-izraelskej vojne proti Iránu. Povedal, že už nepovažuje Európu za spoľahlivého partnera v oblasti obrany po tom, ako Európania odmietli jeho výzvu vyslať vojnové lode do tejto strategickej vodnej cesty.
O prímerí
Hegseth vo štvrtok uviedol, že motivácia Iránu dodržiavať prímerie s USA je „veľmi vysoká“.
„Ich [iránska] motivácia zostať v prímerí je veľmi vysoká,“ povedal Hegseth na brífingu.
Ďalšie vyhlásenia
Americké sily sú v Strednom východe v maximálnej pohotovosti pre prípad, že bude potrebné obnoviť vojenské operácie proti Iránu, povedal Hegseth.
„Takže po tom, čo predseda skončí, požiadame admirála Coopera, aby podal rýchlu aktualizáciu o situácii na mieste zo svojej cesty do regiónu, keďže pokračuje v zavádzaní železnej blokády a zabezpečuje, aby naše sily boli v maximálnej pohotovosti na obnovenie bojových operácií,“ povedal Hegseth na brífingu.
Americký prezident Donald Trump nie je pri rozhodovaní o Iráne ovplyvňovaný Izraelom, povedal Hegseth.
Prezidentovi Spojených štátov nebolo vnucované absolútne nič. Prezident Trump prijíma vlastné rozhodnutia o záujmoch tejto krajiny a obrane našich záujmov, a potom spolupracuje so spojencami a partnermi, v tomto prípade s Izraelom, ktorý má veľkú vôľu a veľké schopnosti, za čo sme vďační,“ povedal Hegseth na brífingu, keď bol požiadaný o komentár k tvrdeniam, že politiku nulového obohacovania pre Iráncov vnútil Trumpovi Izrael.

11. apríla sa v Islamabade konali rokovania medzi Iránom a USA po tom, čo Trump oznámil, že dosiahol dohodu s Teheránom o dvojtýždňovom prímerí. 12. apríla šéf americkej delegácie, viceprezident JD Vance, uviedol, že Irán a USA sa počas rokovaní nedohodli. Americká delegácia sa vrátila domov bez dohody.

Trump následne oznámil blokádu všetkých plavidiel vstupujúcich do iránskych prístavov a z nich vychádzajúcich na oboch stranách Hormuzského prielivu.
Čína uistila Spojené štáty, že do Iránu nebude posielať zásielky zbraní, uviedol Hegseth.
„No, ako viete, americký prezident Donald Trump má veľmi silný a priamy vzťah s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a komunikovali spolu o týchto dodávkach zbraní. Čína nás uistila, že k tomu skutočne nedôjde,“ povedal Hegseth novinárom, keď bol požiadaný o komentár k správam, že podľa amerických spravodajských služieb Čína počas prímeria pripravovala dodávky zbraní do Iránu.

V stredu americký minister financií Scott Bessent uviedol, že dve čínske finančné inštitúcie boli varované, že by mohli byť terčom sekundárnych sankcií, ak by cez ich účty prešli iránske peniaze.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57420
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 17 dub 2026, 21:30

https://sputnikglobe.com/20260417/trump ... 04832.html
Trump zakázal Izraelu bombardovať Libanon
WASHINGTON (Sputnik) – Izrael ukončí svoju bombardovaciu kampaň proti Libanonu po tom, čo mu to zakázali Spojené štáty, uviedol v piatok prezident Donald Trump.
„Izrael už nebude bombardovať Libanon. USA mu to ZAKÁZALI. Dosť bolo dosť!!! Ďakujem!“ napísal Trump na Truth Social.

Vo štvrtok Trump oznámil, že libanonský prezident Joseph Aoun a izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa dohodli na začatí 10-dňového prímeria o 21:00 GMT s cieľom dosiahnuť mier. Trump uviedol, že pozve oboch lídrov na návštevu Washingtonu, kde povedú zmysluplné rokovania.
Trump tiež uviedol, že Spojené štáty získajú všetok jadrový „prach“ z Iránu, pričom dodal, že nedôjde k žiadnej výmene peňazí v žiadnej podobe.
„USA získajú všetok jadrový ‚prach‘, vytvorený našimi skvelými bombardérmi B2 – nedôjde k žiadnej výmene peňazí v žiadnej podobe,“ uviedol Trump na Truth Social.
:smich: USA nemôžu Izraelu čokoľvek zakázať - naopak Izrael môže USA čokoľvek rozkázať.
Taký je reálny stav veci už najmenej trištvrte storočia.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 19991
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: USA

Příspěvek od petrp » 18 dub 2026, 11:50

USA o měsíc prodloužily výjimku na nákup sankcionované ruské ropy na tankerech
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v pátek prodloužila výjimku, která zemím na přibližně jeden měsíc umožňuje nakupovat sankcionovanou ruskou ropu a ropné produkty naložené na tankerech. Stalo se tak dva dny poté, co prohlásila, že tak neplánuje učinit. Dnes to napsala agentura Reuters, podle níž se vláda snaží udržet pod kontrolou světové ceny energií, které kvůli izraelsko-americké válce proti Íránu zahájené na konci února prudce vzrostly.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/usa-o ... ch/2814267

Ale copak, své vlastní nemají dost? Íránskou se ukrást nepodařilo...
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Malé zloděje věšíme, velké jmenujeme do veřejných úřadů. Aristoteles
Čím zkorumpovanější stát, tím početnější zákony. Tacitus

Uživatelský avatar
El Diablo
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6713
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: USA

Příspěvek od El Diablo » 18 dub 2026, 20:29

11 amerických vědců spojených se strategickými programy záhadně zmizelo nebo zemřelo. Trump nařídil vyšetřování
Echo24
18. dubna 2026 20:08
Spojené státy čelí sérii nevysvětlitelných úmrtí a zmizení jedenácti vědeckých pracovníků a vojenských činitelů spojených s jadernými, vesmírnými a obrannými programy. Americký prezident Donald Trump kvůli rostoucím spekulacím o možném spiknutí přislíbil rychlé vyšetřování případů, které sám označil za "neobvyklé". O událostech, které zneklidňují americkou veřejnost i bezpečnostní aparát, informuje německý deník Bild.

Seznam pohřešovaných a mrtvých expertů se rozrostl na jedenáct jmen. Pozornost se aktuálně upírá na případ generálmajora letectva ve výslužbě Williama Neila McCaslanda. Bývalý šéf výzkumné laboratoře amerického letectva, jenž je vnímán jako jeden ze strážců utajovaných vojenských projektů a takzvaných tajemství o UFO, je pohřešován od 27. února 2026 po túře ve státě Nové Mexiko. Do pátrání po osmašedesátiletém důstojníkovi se zapojila i FBI. Dalšími nezvěstnými jsou jaderní výzkumníci z Národní laboratoře Los Alamos Steven Garcia, Melissa Casiasová a Anthony Chavez, a také Monica Rezaová.
https://www.echo24.cz/a/HAJkX/zpravy-sv ... los-alamos
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57420
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 19 dub 2026, 19:27

https://sputnikglobe.com/20260419/trump ... 11744.html
Trump opäť pohrozil údermi na iránsku infraštruktúru
MOSKVA (Sputnik) – Donald Trump opäť pohrozil údermi na iránske mosty a elektrárne, ak Teherán odmietne dohodu s Washingtonom o nevyriešených sporoch.
Americký prezident Donald Trump v nedeľu uviedol, že jeho zástupcovia mieria do Islamabádu, aby sa zúčastnili rokovaní o Iráne.
„Moji zástupcovia idú do Islamabadu v Pakistane – budú tam zajtra večer na rokovaniach,“ uviedol Trump na Truth Social.
„Ponúkame veľmi spravodlivú a rozumnú DOHODU a dúfam, že ju prijmú, pretože ak nie, Spojené štáty zničia každú elektráreň a každý most v Iráne. KONIEC S MILÝM CHLAPÍKOM! Padnú rýchlo, padnú ľahko a ak neprijmú dohodu, bude mi cťou urobiť to, čo sa musí urobiť, čo sa malo urobiť s Iránom,“ napísal Trump na Truth Social.
Trump zakončil príspevok výzvou na potrebu „zastaviť iránsku zabíjajúcu mašinériu“.
Podobné hrozby zazneli už skôr na jar. Trump neskôr súhlasil s 10-dňovým prímerím, po ktorom obe strany viedli rokovania v Islamabade, hoci rokovania skončili bez prelomu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57420
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 19 dub 2026, 19:38

https://sputnikglobe.com/20260419/trump ... 11365.html
Trump označil Izrael za skvelého spojenca USA, ktorý vie, ako vyhrávať
MOSKVA (Sputnik) – Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že Izrael sa ukázal ako skvelý spojenec USA, ktorý vie, ako vyhrávať.
„Nech už ľudia Izrael majú radi alebo nie, preukázali, že sú VELKÝM spojencom Spojených štátov amerických,“ povedal Trump na TruthSocial.
Povedal, že Izrael vie, ako vyhrávať, „na rozdiel od niektorých“, ktorí ukázali svoju pravú tvár počas konfliktu a v stresových situáciách. Prezident neposkytol ďalšie podrobnosti.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57420
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 20 dub 2026, 00:09

https://www.echo24.cz/a/H7dmU/zpravy-sv ... o-ji-trump
Americké námořnictvo zastavilo u Ománu loď s íránskou vlajkou a převzalo nad ní kontrolu, oznámil Trump
Americké námořnictvo zastavilo v Ománském zálivu obchodní loď plující pod íránskou vlajkou a převzalo nad ní kontrolu. Na sociální síti Truth Social to dnes oznámil americký prezident Donald Trump. Loď podle něj ignorovala americkou blokádu íránských přístavů poblíž Hormuzského průlivu a nereagovala na výstražné výstřely.

„Naše námořní loď je zastavila přímo na místě tím, že prorazila otvor do strojovny,“ napsal Trump. Loď podle něj dostala varování od amerického torpédoborce s řízenými střelami, aby zastavila, ale neuposlechla.

Plavidlo podle něj dostalo varování od amerického torpédoborce s řízenými střelami, aby zastavilo, ale neuposlechlo. Trump dodal, že příslušníci americké námořní pěchoty mají nákladní loď s názvem Touska pod kontrolou a zjišťují, co je na palubě.

Převzetí kontroly nad lodí plující pod íránskou vlajkou vyostřuje napětí mezi Spojenými státy a Íránem ohledně provozu ve strategicky důležitém průlivu. Přichází v době, kdy se Washington připravuje na druhé kolo osobních jednání s Íránem. Za několik dnů má také skončit křehké příměří. Írán dnes uvedl, že dalšího kola jednání v Islámábádu se nehodlá zúčastnit, přestože američtí vyjednavači tam podle Trumpova sdělení přijedou v pondělí večer.

Spojené státy a Izrael zaútočily na Írán 28. února. Jako jeden z důvodů uváděly obavy, že by Írán mohl získat jadernou zbraň. Teherán a jeho spojenci v odvetě začali drony, balistickými střelami a raketami útočit na Izrael a na arabské státy v regionu, kde jsou americké vojenské objekty. Terčem íránských útoků se ale staly i civilní cíle včetně ropné infrastruktury nebo obchodních lodí v Hormuzském průlivu.

Dopady americko-izraelského útoku na Írán způsobily dosud největší narušení globálních dodávek ropy a zemního plynu, protože Írán zablokoval dopravu přes Hormuzský průliv. Touto důležitou námořní cestou před válkou procházela asi pětina světových dodávek ropy a zkapalněného zemního plynu (LNG).
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57420
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 21 dub 2026, 05:33

https://www.echo24.cz/a/HxxP5/svet-zpra ... rodlouzeni
Příměří vyprší v noci na čtvrtek, řekl Trump. Je nepravděpodobné prodloužení, ale avizoval rychlou dohodu
Příměří v Íránu vyprší „ve středu večer washingtonského času“, řekl dnes večer americký prezident Donald Trump agentuře Bloomberg a prodloužení příměří s Íránem označil za „velmi nepravděpodobné“.

„V případě neexistence dohody vybuchne mnoho bomb,“ varoval americký prezident také v televizi PBS.

Trump následně zase prohlásil, že dohoda s Íránem bude uzavřena „relativně rychle.“ Americký prezident dále řekl, že na něj „nevyvíjí žádný tlak“, aby dosáhl dohody s Íránem, i když se tak stane „relativně rychle“. Obvinil „falešné zprávy“ a demokraty z šíření zvěstí, že je pod tlakem, aby uzavřel dohodu.

Ačkoliv přicházejí stále protichůdná vyjádření a zprávy jak z Teheránu, tak Washingtonu, je pravděpodobné, že se jednání na mezi USA a Íránem na vysoké úrovni uskuteční, byť až zřejmě v úterý.

"Z Bílého domu jsme dostali potvrzení, že viceprezident USA J. D. Vance v úterý přistane v Islámábádu spolu se zvláštním vyslancem USA Stevem Witkoffem a zetěm prezidenta Trumpa Jaredem Kushnerem," uvedla televize Al Džazíra v pondělí večer.

Na sociálních sítích zveřejnil Trump nové prohlášení, v němž tvrdí, že dohoda, kterou USA „uzavírají s Íránem, bude MNOHEM LEPŠÍ než JCPOA“, přelomová jaderná dohoda podepsaná íránskou vládou a světovými mocnostmi, včetně USA, v roce 2015. V roce 2018, během svého prvního funkčního období, Trump odstoupil od jaderné dohody z roku 2015 a jednostranně znovu zavedl přísné sankce, které brzdily íránskou ekonomiku. Ve svém příspěvku na Truth Social americký prezident zaútočil na své předchůdce Baracka Obamu a Joea Bidena.

Byla to zaručená cesta k jaderným zbraním, což se s dohodou, na které pracujeme, nestane a ani nemůže stát. Ve skutečnosti dali 1,7 miliardy dolarů v „ZELENÉ“ hotovosti, naložili je do Boeingu 757 a letecky je přepravili do Íránu, aby je íránské vedení utratilo, jak uznalo za vhodné. Vyprázdnil všechny peníze z bank ve Washingtonu, D.C., Virginii a Marylandu. Ti bankéři řekli, že nic takového ještě neviděli. Kromě toho byly Íránu vyplaceny stovky miliard dolarů. Kdybych tuto „dohodu“ neukončil, jaderné zbraně by byly použity proti Izraeli a po celém Blízkém východě, včetně našich drahocenných amerických vojenských základen. Falešné zprávy, stejně jako lehkovážný „novinář“ z Washington Post David Ignatius, rádi mluví o JCPOA, protože vědí, že je NEBEZPEČNÁ a pro naši zemi představuje naprostou ostudu. Pokud k dohodě dojde za „TRUMPA“, zaručí to mír, bezpečnost a ochranu nejen Izraeli a Blízkému východu, ale i Evropě, Americe a všem ostatním. Bude to něco, na co bude hrdý celý svět, místo let ostudy a ponížení, které jsme museli trpět kvůli neschopnému a zbabělému vedení!," napsal Trump.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

nevadiii
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1491
Registrován: 01 dub 2017, 19:20

Re: USA

Příspěvek od nevadiii » 21 dub 2026, 13:52

Trump včera vydal päť dekrétov, ktoré spadajú do "war time powers" (legislatívnych aktov umožňujúcich mu konať v čase vojny? môj voľný preklad) a vyhlásil nimi "national emergency" (stav národnej núdze - voľný preklad)
https://www.whitehouse.gov/presidential ... -capacity/
https://www.whitehouse.gov/presidential ... -capacity/
https://www.whitehouse.gov/presidential ... lated-inf/
https://www.whitehouse.gov/presidential ... -capacity/
https://www.whitehouse.gov/presidential ... -capacity/

Kedy sa spamätajú naši volení správcovia našich krajín?

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57420
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 21 dub 2026, 20:45

https://cnn.iprima.cz/trump-chtel-kvuli ... cia-510067
Trump chtěl kvůli Íránu jaderné kódy. Nejvyšší důstojník mu řekl „ne“, tvrdí exanalytik CIA
Americký prezident Donald Trump chtěl údajně využít kódy k americkým jaderným zbraním v souvislosti s válkou na Blízkém východě. Zabránit mu v tom měl předseda sboru náčelníků štábu a nejvýše postavený vojenský velitel USA Dan Caine. Tvrdí to vysloužilý analytik CIA Larry Johnson, který vystoupil na youtubovém kanále někdejšího soudce a mediální osobnosti Andrewa Napolitana. Bílý dům na toto tvrzení zatím nereagoval.

Podle pondělního Johnsonova reportu měl Caine doslova zablokovat, aby se Trump dostal ke kódům potřebným k odpálení nejničivějších zbraní, jaké lidstvo vytvořilo. Údajně k nim šéf Bílého domu chtěl přistoupit kvůli válce s Íránem.

„Jedna zpráva, která se dostala ven, hovoří o jednání v Bílém domě, na kterém Trump chtěl použít jaderné kódy, a generál Dan Caine se mu postavil a řekl ‚ne‘. Využil toho, že je šéfem vojenských složek. Očividně z toho byla docela mela. V (Washingtonu) D.C. se dějí podivné věci,“ poznamenal Johnson na youtubovém kanále Judging Freedom.

O Johnsoně tvrzení informovaly například magazín Newsweek nebo deník The Mirror. Média ale upozorňují, že někdejší člen CIA své tvrzení nepodpořil důkazy. Pouze uvedl, že k roztržce o kódy mělo dojít tuto v sobotu, tedy 18. dubna. Bílý dům na tvrzení zatím nereagoval.

Trump má v souvislosti s Íránem poslední týdny značné problémy. Rychlá akce, která se měla z části podobat svrhnutí a odvlečení venezuelského prezidenta Madura, se totiž na Blízkém východě nekonala. USA společně s Izraelem zahájily útok na íránský režim úspěšnou likvidací nejvyššího vůdce Alího Chameneího už 28. února, tedy téměř před dvěma měsíci. Tamní režim však oproti Trumpovým předpokladům nepadl, do čela země se dostal Chameneího syn Modžtabá.

Írán logicky sáhl k blokaci Hormuzského průlivu, který kontroluje a přes který za normálních okolností teče pětina světové produkce ropy. Cena „černého zlata“ proto raketově vzrostla a ovlivnila ekonomiky po celém světě.

Aktuálně by měl být sice průliv otevřen pro obchodní lodě, ale za posledních 24 hodin jim propluly jen tři. O víkendu se totiž napětí mezi oběma stranami na moři opět zvýšilo.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57420
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 21 dub 2026, 20:51

https://www.echo24.cz/a/Hhptr/zpravy-sv ... lsky-zaliv
USA zadržely už druhý tanker s íránskou ropou. Tentokrát v Bengálském zálivu
Americké síly v Bengálském zálivu zadržely ropný tanker Tifani převážející ropu z Íránu, na plavidlo byly v minulosti uvaleny sankce právě za transport íránské ropy, píše agentura AP s odvoláním na prohlášení Pentagonu a na jeho nejmenovaného představitele.

Americká armáda minulý týden zahájila blokádu íránských přístavů. Její příslušníci následně dostali pokyn zadržet jakoukoli loď spojenou s Teheránem nebo loď podezřelou z přepravy zásob, které by mohly pomoci íránské vládě, ať už se jedná o zbraně, ropu, kovy, nebo elektroniku.

„Jak už jsme jasně uvedli, budeme globálně provádět námořní operace s cílem rozbít nelegální sítě a zadržet sankcionovaná plavidla poskytující materiální podporu Íránu, a to kdekoli,“ uvedlo dnes americké ministerstvo války na sociální síti X. Podle serveru Maritime Traffic, který sleduje námořní plavidla, se loď nacházela mezi Srí Lankou a Malajsií.

Jedná se o druhé plavidlo s vazbami na Írán, které americká armáda v poslední době zadržela. Americké námořnictvo v neděli zaútočilo na nákladní loď Touska plující pod íránskou vlajkou a zadrželo ji. Plavidlo se podle námořnictva snažilo vyhnout blokádě íránských přístavů. Prezident Donald Trump uvedl, že americký torpédoborec prorazil díru do lodní strojovny.

V pondělí americká armáda uvedla, že v souvislosti s blokádou íránských přístavů už 27 lodí donutila ke změně směru plavby.

Oznámení o zadržení Tifani přichází v době, kdy se blíží konec dvoutýdenního příměří mezi USA a Íránem. Podle Trumpa vyprší ve středu východoamerického času (v noci na čtvrtek SELČ). Obě strany konfliktu se navzájem obviňují z jeho porušování.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57420
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 21 dub 2026, 21:15

https://www.echo24.cz/a/HZDcM/zpravy-sv ... raceni-cel
Reakce trhů na válku s Íránem Trumpa překvapila. Očekával pokles akcií až o 20 %
Na americké firmy, které nezažádaly o vratku celního poplatku, budu pamatovat, řekl americký prezident Donald Trump. Šéf Bílého domu to sdělil stanici CNBC. Jím zavedená cla dříve Nejvyšší soud označil za nelegální. Americké úřady v pondělí zprovoznily portál pro dovozce, kde si mohou o vracení cel zažádat. Odhaduje se, že by mohlo jít o více než 160 miliard dolarů (3,3 bilionu Kč). Trump se také vyjádřil k reakcím trhů na konflikt s Íránem. Uvedl, že očekával propad akcií až o 20 % a ceny barelu ropy až 200 dolarů.

Žádost o vrácení cla na dovážené zboží nepodaly na příklad společnosti Apple a Amazon. Podle CNBC se tak mohly rozhodnout kvůli obavám, že by tím Trumpa urazily.

Prezident na otázku, zda by ho urazilo, pokud by tyto firmy o vrácení peněz požádaly, odpověděl: „Skvělé, pokud to neudělají.“ A pokračoval: „Vlastně, pokud to neudělají, musí mě velmi dobře znát.“ A dodal: „Pokud to neudělají, budu si je pamatovat.“

Jiné podniky ale už avizovaly, že žádat budou. Na příklad výrobce džínového oblečení Levi Strauss očekává, že díky vrácení celních poplatků získá přibližně 80 milionů dolarů. Prodejce oděvů Gap také uvedl, že by mohl těžit z vrácení cel, konkrétní částku ale v březnu při oznámení hospodářských výsledků nezveřejnil.

Trump se také vyjádřil k reakci akciových trhů na válku v Íránu. V rozhovoru se CNBC uvedl, že jej překvapila odolnost akcií a že očekával větší finanční škody. Do války podle svých slov šel s očekáváním velkého výprodeje na trzích.

Prezident řekl, že očekával, že akciové indexy Dow Jones a S&P 500 klesnou o 20 procent. V případě ropy se domníval, že barel bude stát až 200 dolarů.

„Podívejte se na ten index S&P 500. Čísla jsou stejná, jaká byla, když jsme s tím vším začínali. Myslel jsem si, že klesnou o 20 procent nebo o hodně víc,“ řekl Trump v pořadu Squawk Box. „Kdybyste mi bývali řekli, že cena ropy je 90 (dolarů) místo 200, byl bych upřímně překvapen,“ uvedl prezident a dodal: „A víte, co se děje? Lodě nacházejí jiné zdroje. Plují do Texasu a Louisiany. Plují na Aljašku, plují na další místa. Je to úžasný jev,“ řekl.

Trump v rozhovoru se CNBC řekl, že je velmi rád, že ropa nezdražila více a že akcie více nevyklesaly.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

nevadiii
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1491
Registrován: 01 dub 2017, 19:20

Re: USA

Příspěvek od nevadiii » 21 dub 2026, 22:17

nevadiii píše: 21 dub 2026, 13:52 Trump včera vydal päť dekrétov, ktoré spadajú do "war time powers" (legislatívnych aktov umožňujúcich mu konať v čase vojny...
https://abcnews.com/Business/wireStory/ ... -132231284
Ďalšie vrty v Texase dnes v plameňoch. Výbuchy aj s evakuáciou obyvateľov z okolia. Bez zranení.

Tie dekréty sú zamerané práve na bezpečnosť v oblasti energií, palív atď. Dávajú mu napríklad právomoc zadať automobilkám výrobu prvkov elektrických prenosových sústav príkazom. Zároveň sa tam debatuje o nahradení rôznych riadiacich jednotiek jednotkami domácej výroby kvôli zraniteľnosti atď. Tých vybuchov/požiarov je tam poslednú dobu celkom dosť a články o nich miznú...

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 19991
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: USA

Příspěvek od petrp » 21 dub 2026, 22:46

Prodloužím příměří s Íránem, řekl Trump
Prezident Spojených států amerických Donald Trump uvedl, že na žádost Pákistánu prodlouží příměří s Íránem do doby, než Teherán předloží mírový návrh a budou dokončena jednání. USA budou zároveň pokračovat v blokádě íránských přístavů, napsal server britské veřejnoprávní stanice BBC.
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/sv ... ump-372647
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Malé zloděje věšíme, velké jmenujeme do veřejných úřadů. Aristoteles
Čím zkorumpovanější stát, tím početnější zákony. Tacitus

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57420
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 23 dub 2026, 22:16

https://www.czechfreepress.cz/amerika/s ... miami.html
Spojené státy oficiálně pozvaly Rusko na summit G20 v Miami
Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace potvrdilo obdržení oficiálního pozvání od americké strany k účasti na nadcházejícím summitu G20. Nadcházející setkání lídrů největších světových ekonomik povedou Spojené státy a je naplánováno na 14.–15. prosince v Miami.

Pozvánka byla zaslána na nejvyšší úrovni, což znamená možnost osobní účasti hlav států. Tento diplomatický krok ze strany Washingtonu přitáhl pozornost světového společenství, protože konání summitu na americkém území ukládá zvláštní povinnosti zajistit bezpečnost a protokol pro všechny účastníky, včetně delegací zemí, s nimiž mají Spojené státy hluboké geopolitické rozdíly.

Navzdory formálnímu pozvání zůstává otázka osobní účasti Vladimira Putina a Donalda Trumpa na přímých jednáních na okraji summitu otevřená. V tuto chvíli ani Kreml, ani Bílý dům nedali konečné potvrzení ohledně přítomnosti prezidentů v Miami.

Tiskové služby obou vůdců se zdržují konkrétních prohlášení a poukazují na to, že cestovní harmonogram bude vycházet ze současné mezinárodní situace a potřeby projednat konkrétní agendu.

Odborníci se domnívají, že účast ruské delegace na nejvyšší úrovni bude do značné míry záviset na pokroku v řešení regionálních konfliktů a stavu sankčních omezení platných v době prosincového setkání.
Pôvodným zdrojom správy je avia.pro, takže správnosť a presnosť nemožno zaručiť...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57420
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: USA

Příspěvek od Alchymista » 23 dub 2026, 23:32

https://www.echo24.cz/a/HUhey/zpravy-sv ... lifikovala
Trumpův fotbalový návrh: Na šampionátu by Írán nahradila Itálie, která se nekvalifikovala
Zvláštní zmocněnec amerického prezidenta Paolo Zampolli požádal mezinárodní fotbalovou federaci FIFA, aby na nadcházejícím mistrovství světa nahradila Írán Itálií, která se nekvalifikovala. Napsal to v noci na dnešek list Financial Times (FT) s odvoláním na své zdroje. Podle nich jde o snahu napravit vztahy mezi šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem a italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou.

Zampolli výměnu účastníků na mistrovství světa ve fotbale podle FT navrhl předsedovi FIFA Giannimu Infantinovi a Trumpovi jakožto vůdci země, která turnaj spolupořádá. Turnaj budou v červnu a červenci hostit kromě USA také Kanada a Mexiko. Zampolli tvrdil, že čtyři tituly Itálie z mistrovství světa ospravedlňují udělení místa na turnaji této zemi, uvedly zdroje obeznámené se záležitostí. Zampolli, jenž působí jako zvláštní zmocněnec pro globální partnerství, to deníku potvrdil.

FIFA se k lobbistickým snahám podle FT odmítla vyjádřit, ale odkázala na nedávné Infantinovo prohlášení. "Íránský tým přijede, to je jisté," řekl předseda mezinárodní fotbalové federace minulý týden. "Doufáme, že do té doby bude samozřejmě situace klidná. To by rozhodně pomohlo. Ale Írán musí přijet, pokud má reprezentovat svůj lid. Kvalifikovali se. Opravdu chtějí hrát a měli by hrát," uvedl Infantino. Komentář odmítli také zástupci Bílého domu a ministerstva zahraničí USA, píše FT.

Pravidla podle něj dávají řídícímu orgánu FIFA právo rozhodnout, jaké kroky podnikne, pokud by Írán odstoupil. Ten ale ve středu vydal prohlášení, že se turnaje plánuje zúčastnit.

Spojené státy a Izrael zahájily 28. února vzdušné údery na Írán, což Trump zdůvodnil obavami, že by Teherán mohl získat jadernou zbraň. Írán a jeho spojenci v regionu pak v odvetě začali ostřelovat Izrael a americké cíle i ropnou infrastrukturu v arabských zemích. V současnosti platí v této válce příměří.

Meloniová patří mezi Trumpovy nejbližší spojence. V poslední době se ale v některých věcech neshodli. Šéf Bílého domu italskou premiérku, stejně jako další evropské spojence, kritizoval za neochotu zapojit se do války, kterou vede s Izraelem proti Íránu. Meloniová se před časem také postavila proti Trumpovi, když vyjádřila podporu papeži v jeho slovní přestřelce s americkým prezidentem.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

nevadiii
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1491
Registrován: 01 dub 2017, 19:20

Re: USA

Příspěvek od nevadiii » 24 dub 2026, 14:07

V USA malo byť ešte minulý mesiac ukradnutých 15 poľnohospodárskych postrekovacích dronov. Čo kus to nádrž od 40L nákladu.
https://dronexl.co/2026/04/23/fbi-theft ... ew-jersey/

Odpovědět