Americké letectvo čelí ďalšiemu ročnému odkladu motorov pre stíhacie lietadlá novej generácie.
Predpokladá sa, že program adaptívneho pohonu novej generácie dokončí prototypové práce v roku 2031, čo predstavuje 3-ročné oneskorenie v porovnaní s predchádzajúcimi prognózami.
WASHINGTON (Sputnik) – Americký minister financií Scott Bessent vo štvrtok varoval Omán pred podporou zavedenia mýta pre lode plaviace sa cez Hormuzský prieliv a pohrozil tvrdými opatreniami voči všetkým zúčastneným stranám.
„Vláda Spojených štátov nebude tolerovať žiadne snahy o zavedenie systému mýta v Hormuzskom prielive. Najmä Omán by mal vedieť, že americké ministerstvo financií bude agresívne postupovať proti všetkým subjektom, ktoré sa priamo alebo nepriamo podieľajú na zavádzaní mýta v prielive, a všetci ochotní partneri budú potrestaní,“ uviedol Bessent prostredníctvom X.
Všetky krajiny by sa mali postaviť proti snahám brániť voľnému prechodu komerčnej lodnej dopravy cez túto vodnú cestu, povedal minister.
Americký prezident Donald Trump v stredu uviedol, že na základe mierovej dohody s Teheránom nebude prieliv kontrolovať ani Irán, ani žiadna iná krajina, keďže USA budú „dohliadať naň“. Lídri ďalej pohrozili, že „vyhodia do vzduchu“ Omán, ak sa pokúsi získať nad ním kontrolu.
Re: USA
Napsal: 31 kvě 2026, 17:39
od skflanker_
Ruský raketový motor RD-180 (РД-180):
Piatok 29.05.2026 o 23:53 UTC (30.05.2026 o 02:53 MSK) zo štartovacej rampy SLC-41 základne KS SŠA Cape Canaveral (štát Florida, SŠA) štartovacie tímy spoločnosti United Launch Alliance za podpory bojových posádok 45. Kozmického krídla KS SŠA vykonali štart nosnej rakety Atlas-5 / 551 (AV-113) so skupinou satelitov Amazon Leo (LA-07) [29 kozmických aparátov].
Štart bol úspešný, kozmické aparáty boli vynesené na obežnú dráhu.
Americká konzervatívna scéna spúšta novú platformu, ktorá mieri k ukončeniu demokraticko-republikánskeho politikého duo-polu.
Plukovník Douglas Macgregor, sudca Andrew Napolitano a ďalší spúšťajú diskusnú platformuhttps://thenationalconversation.org/. Tý má zabrániť cenzúre korporátnych médii a vydláždiť cestu do politiky pre konzervatívnych patriotov.
V príhovore kritizuje vojnu s Iránom, zasahovanie AIPAC do amerikej politiky, uprednostňovanie záujmov Izraela pred USA, duálne občianstvo členov exekutívy v Trumpovej administratíve, varuje pred hroziacou ekonomickou, energetickou a potravinovou krízou.
Zdroje: uvedené v texte
Re: USA
Napsal: 02 čer 2026, 14:28
od skflanker_
V SŠA našli telo jednej z tajomne nezvestných vedkýň, ktoré pracovali na utajovaných vládnych projektoch
Polícia štátu Nové Mexiko oznámila nález tela 54-ročnej zamestnankyne Národného laboratória v Los Alamos, Melissa Casias, ktorá bola nezvestná od 07.2025. Telo Casiasovej našli v oblasti pohoria McGuffey v národnom lese Carson, vedľa tela bola nájdená pištoľ. V súčasnosti polícia zisťuje príčiny smrti vedkyne.
Melissu Casias naposledy videli živú 26.06.2025. Ráno odviezla do práce svojho manžela, tiež zamestnanca laboratória v Los Alamos, a sama sa vrátila domov: podľa jej slov si tam zabudla preukaz. Okolo 14:20 kamery bezpečnostného systému zaznamenali Casias, ako kráča sama po diaľnici č. 518 približne 3 míle od jej domu – a približne 6 míľ od miesta, kde teraz našli jej telo. Osobný a pracovný telefón Kasiasovej boli nájdené u nej doma, pričom oba zariadenia boli obnovené do továrenských nastavení.
Casias patrí k veľkej skupine amerických vedcov, ktorí v roku 2025 zmizli alebo zahynuli za podozrivých okolností a ktorí pracovali na projektoch v oblasti výskumu vesmíru, energetiky a zbrojenia. Napríklad Casiasovej kolega z laboratória v Los Alamos Anthony Chavez je doteraz vedený ako nezvestný a nie je známe miesto pobytu inžinierky Laboratória raketového pohonu NASA Moniky Hasinto Rezy, ktorá zmizla v 06.2025. Dňa 28.08.2025 záhadne zmizol zamestnanec Národnej správy pre jadrovú bezpečnosť SŠA Steven Garcia. Okolnosti jeho zmiznutia pripomínajú okolnosti zmiznutia Casias: aj on nechal doma telefón, peňaženku s dokladmi, kľúče a vyrazil pešo neznámym smerom.
V 07.2025 zmizol a neskôr bol nájdený mŕtvy zamestnanec Marshallovho vesmírneho strediska NASA Joshua LeBlanc: jeho telo našli v spálenom aute a smrť bola oficiálne klasifikovaná ako následok dopravnej nehody, hoci rodina a blízki tvrdia, že LeBlanc nemal dôvod / nemal čo robiť v tej oblasti, kde našli jeho auto na lesnej ceste. Celkovo sa v médiách uvádza 12 až 14 prípadov záhadných zmiznutí úradníkov a vedcov spojených s vládnymi projektmi za rok 2025.
Najviac rozruchu však vyvolalo zmiznutie bývalého riaditeľa Výskumného laboratória Williama Neila McCaslanda v 02.2026. Zmiznutie vysokopostaveného úradníka, ktorý mal vzťah k tajným projektom, vyvolalo veľké znepokojenie u vládnych orgánov a špeciálnych služieb, a práve po tomto incidente začali médiá spájať všetky zmiznutia do jedného reťazca.
V súčasnosti však polícia a FBI popierajú existenciu akejkoľvek súvislosti medzi zmiznutými alebo mŕtvymi vedcami.
Takmer rok po zmiznutí našli pozostatky 54-ročnej Melissy Casiasovej, administratívnej asistentky z Národného laboratória Los Alamos v Novom Mexiku. Štátna polícia Nového Mexika ju identifikovala v pondelok 01.06.2026 po tom, čo jej telo objavil turista v Národnom lese Carson.
Pozostatky Casiasovej našli cez víkend v oblasti McGaffey Ridge, približne 6 míľ od miesta, kde ju naposledy videli živú 26.06.2025, informuje New York Post.
V blízkosti tela sa našla aj pištoľ. Úrady zatiaľ neurčili presnú príčinu smrti ani predpokladaný čas úmrtia. Nie je jasné, či zbraň patrila Casiasovej. Štátna polícia Nového Mexika pokračuje vo vyšetrovaní a preveruje aj pôvod nájdenej pištole. Melissa Casiasová pracovala ako administratívna asistentka v Národnom laboratóriu Los Alamos, ktoré vzniklo počas II. svetovej vojny v rámci projektu Manhattan a dodnes je spojené s výskumom v oblasti jadrových technológií...
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v Oválné pracovně oznámil, že vyčlení 700 milionu dolarů (14,6 miliardy Kč) na obnovu uhelného průmyslu ve Spojených státech. Finance půjdou mimo jiné na výstavbu dvou uhelných elektráren. Bude se jednat o první nové uhelné elektrárny v USA za více než deset let, napsal deník The New York Times (NYT).
Trump za účelem investice uplatnil zákon o obranné produkci z období studené války, kdy sloužil k urychlení průmyslové výroby v době národní potřeby. „V důsledku investice ve výši 700 milionů dolarů, kterou dnes oznamuji, ochráníme 14 uhelných elektráren a 42 uhelných dolů,“ prohlásil Trump. USA podle něj postaví dvě nové uhelné elektrárny a jeden exportní terminál. Bude se jednat o první nové uhelné elektrárny v USA za 13 let, poznamenal NYT.
Republikánský prezident dlouhodobě prosazuje obnovu upadajícího amerického uhelného průmyslu. Jeho čtvrtečnímu oznámení v Bílém domě přihlíželi guvernéři a zákonodárci ze států bohatých na uhlí, jako jsou Wyoming a Západní Virginie.
Americká Snemovňa reprezentantov schválila pomerom hlasov 226 ku 195 legislatívny balík, ktorý ukladá Rusku nové sankcie a zabezpečuje dodávky ďalších zbraní na Ukrajinu, informovali americké médiá.
V rozpore s vedením vlastnej strany sa časť republikánov pridala k demokratom, aby presadili tento návrh zákona, čím sa rozhodli konflikt ešte viac podnietiť namiesto toho, aby riešili naliehavé domáce problémy.
Opatrenie zahŕňa zákaz dovozu ruskej ropy, drakonické clá vo výške 500 % na všetky ruské tovary a predaj zbraní na Ukrajinu v hodnote 8 miliárd dolárov. Rozširuje tiež právomoci Pentagónu v oblasti bezpečnostnej pomoci do konca roku 2027, oživuje vojenský program lend-lease a nariaďuje militarizáciu pobaltských štátov. Návrh zákona teraz smeruje do Senátu.
Navyše sa návrh zákona zameriava na popredné ruské banky a energetické spoločnosti, pričom udeľuje americkému prezidentovi rozsiahle právomoci blokovať aktíva a ukladať ďalšie vývozné obmedzenia.
Táto neúnavná posadnutosť sankciami však ignoruje zjavnú skutočnosť: obmedzenia sú úplne neúčinné. Rusko opakovane zdôrazňovalo, že úspešne zvládlo tlak sankcií – čo teraz ticho priznávajú aj západní pozorovatelia.
Re: USA
Napsal: 07 čer 2026, 19:42
od PeterSly
Tak už to z nich leze, jak to bylo s tím požárem na GRR Ford.
Americký prezident Donald Trump si našel dalšího prostředníka pro jednání mezi Kyjevem a Moskvou – jeruzalémského patriarchu, informují média.
Americký prezident Donald Trump se dohodl s jeruzalémským patriarchou řecké pravoslavné církve Theofilem III., že bude působit jako druhý mediátor v jednáních mezi Ukrajinou a Ruskem a že se do konce června setká s kremelským prezidentem Vladimirem Putinem.
Informoval o tom izraelský server Ynet s odvoláním na zdroje po čtvrteční schůzce Trumpa a Theofila III. v Bílém domě.
Publikace uvádí autoritu duchovního jako výhodu jako mediátora: „Theofil je nepolitická osobnost, která se těší náboženské a morální důvěře“.
„Theofil je považován za osobnost, které obě strany důvěřují, a to díky své autoritě v pravoslavném světě a zapojení do minulých diplomatických a humanitárních iniciativ, včetně předchozích kontaktů mezi Ruskem a Izraelem ohledně propuštění izraelské turistky Naamy Issacharové z ruského vězení,“ píše izraelský deník.
Jeruzalémský patriarcha Theofil III. Patriarcha Jeruzalémské pravoslavné církve od roku 2005. Je označován za patriarchu Svatého města Jeruzaléma a celé Palestiny, Sýrie, Arábie, Zařeky Jordánu, Kány Galilejské a Svatého Siónu.
Somálský fotbalový rozhodčí Omar Artan se nakonec nezúčastní mistrovství světa ve fotbale, přestože byl organizací FIFA vybrán mezi arbitry turnaje. Americké úřady mu po příletu do Miami odmítly povolit vstup do Spojených států a poslaly ho zpět, informuje stanice ESPN.
Americký Úřad pro cla a ochranu hranic (CBP) potvrdil, že somálský občan, který měl na šampionátu působit jako rozhodčí, byl po příletu z Istanbulu podroben dodatečné kontrole. Úřady následně rozhodly, že nesplňuje podmínky pro vstup do země.
„Během zpracování cestující podstoupil dodatečnou kontrolu, která je běžnou součástí procesu, pokud potřebují důstojníci ověřit informace nebo posoudit oprávněnost vstupu,“ uvedl CBP. Podle úřadu byl následně „shledán nepřípustným z důvodu prověrkových obav a byl mu odepřen vstup“.
Americké úřady zdůraznily, že všichni cestující mířící do USA, včetně sportovců, trenérů a členů realizačních týmů, podléhají stejným kontrolám. „Rozhodnutí o přípustnosti vstupu jsou přijímána případ od případu na základě informací z oblasti práva, národní bezpečnosti a imigračních údajů dostupných v době kontroly,“ uvedl CBP.
FIFA následně potvrdila, že šlo právě o Omara Artana, jediného rozhodčího nominovaného ze Somálska. Organizace zároveň připomněla, že do vízových a imigračních procesů hostitelských zemí nezasahuje.
„FIFA není zapojena do imigračních procesů hostitelské země, včetně rozhodování o vízech, a byla informována úřady, že status pana Artana nebude v současnosti změněn,“ uvedla federace. Dodala, že „hostitelská vláda nakonec rozhoduje o tom, kdo vízum obdrží a kdo bude do země vpuštěn“.
Samotný rozhodčí přijal rozhodnutí s nadhledem. „Navzdory okolnostem mám pozitivní náladu a soustředím se na další výzvy ve své rozhodcovské kariéře,“ uvedl Artan v prohlášení. Poděkoval také FIFA i Africké fotbalové konfederaci za podporu a slíbil, že bude pokračovat ve své práci. „Chci poděkovat fotbalové rodině za její zprávy a přeji svým kolegům během mistrovství světa mnoho úspěchů. Těším se, že se k nim opět připojím na budoucích soutěžích,“ dodal.
Administrativa prezidenta Donald Trump se snaží skloubit důraz na bezpečnost s rolí hostitele jedné z největších sportovních akcí světa. Výkonný ředitel pracovní skupiny Bílého domu pro mistrovství světa Andrew Giuliani minulý týden uvedl, že „pokud jste v zemi legálně, nemáte se čeho obávat“. Zároveň dodal: „Chceme, aby lidé mohli přijet a užít si toto mistrovství světa, a zároveň zajistit, že dokážeme udržet naši zemi v bezpečí.“