Tanky - všeobecně
- palo satko
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 9007
- Registrován: 16 úno 2017, 07:51
Re: Tanky - všeobecně
Tie ruske drony navadzane cez opticky kabel to picnu presne tam, kde žiadna ERA nie je. Je šumafuk aky to je tank, ak je dnes do vzdialenosti 5 kilometrov od operatora dronu tak Sbohem a šateček. A zajtra to bude ešte horšie.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)
-
zmiri
- Redaktor - závislák :-)
- Příspěvky: 9476
- Registrován: 07 úno 2017, 16:42
Re: Tanky - všeobecně
Tak drony jsou relativně novinka, chvíli bude trvat, než se vstřebá. A stále v intenzivním vývoji vpřed. Třeba ty drony na optickém vlákně, které nejde zarušit. A era byla proti jiným zbraním, především PTŘS. A proti dronům asi nic moc, když tam vymýšlí ty různé klece, zavěšená lana apod. A zbytečná ta ERA nebude, když ji tak rychle instalují na vše. Ono i PTŘS tam jsou. Jen neznám ruskou, která útočí z vrchu. Takže to takto asi stačí. Přeci jenom to dělají ti, co tam bojují. Asi budou vědět, co potřebují....
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57397
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Re: Tanky - všeobecně
Rozhodne by som netvrdil, že tank ako prostriedok boja s tankami je "západná koncepcia".zmiri píše: 16 led 2025, 09:13 No k předchozímu příspěvku. Posuzuješ roli tanku, jako prostředku boje s nepřátelskými tanky. Což je vadná koncepce západní tankové školy. A válka na ukrajině to dokládá. Střety tanků jsou zcela výjimečné. Přičemž spotřeba této techniky je celkem velká. Takže jsou intenzivně nasazovaný, jen ne k ničení nepřátelských. Hlavní úloha je původní účel tanku, podpora pěchoty v boji. A problém boje na větší vzdálenosti rusové vyřešili jinak, než náročným a drahým SŘP. Zavedli řízené rakety s výrazně větším dosahem, než mají tanky kanónem. A na ukrajině se ukázalo, že ta západní nemá žádný výhody oproti sovětské. A že ty levnější, masovější sovětský modely jsou vhodnější....
Naopak, je to koncepcia sovietska, presadená už pred druhou svetovou vojnou. Prakticky všetky sovietske tanky počínajúc radom BT sú vybavené vysokovýkonnými kanónmi s vysokou počiatočnou rýchlosťou a to aj za cenu menšej ráže a teda menšej účinnosti proti pechote. Táto koncepcia bola počas vojny prevzatá aj wermachtom a po vojne prakticky všetkými armádami. "Pechotné tanky" typu Churchill a podobné skončili na šrotovisku bez potomkov.
Zavedenie "tankových" riadených striel do výzbroje tankov nebolo spôsobené nižšou presnosťou sovietskych tankových kanónov, ale potrebou ničiť početné nosiče (prevažne obrnené) protitankových riadených striel zavedené v západných armádach na hranici alebo za hranicou ich dosahu. Podobnú schopnosť "západné" tanky nepotrebovali tak nutne, pretože koncepcia boja vychádzala z predstavy, že tieto palebné prostriedky protivníka bude ničiť početné vrtulníkové letectvo za podmienok vzdušnej prevahy.
Výkon "tankovej" PTRS odpalovanej z kanónu je ostro limitovaný kalibrom tankového kanónu a teda maximálnym priemerom kumulatívnej nálože, ktorý je významne menší ako priemer kumulatívnych náloží "normálnych" PTRS a nezaručuje spoľahlivé prebitie čelných pancierov súdobých tankov, s rezervou však postačuje na ničenie všetkých obrnených vozidiel - nosičov PTRS, a čiastočne aj palebných postavení prenosných PTRS. (Mimochodom, tankové PTRS majú vyššie letové rýchlosti ako klasické PTRS - rozdiel letového času PTRS TOW a tPTRS Svir na 3,5km je cca tri sekundy - teda za priaznivých okolností dokáže tank zničiť výstrelom demaskované postavenie TOW pred dopadom rakety)
Až v poslednom desaťročí, s tým, ako sa systémy tankových PTRS stávali štandardným vybavením ruských tankov, sa rozšírilo použitie tankových PTRS aj na ničenie iných dôležitých bodových cieľov (= nie postavení a nosičov PTRS). Prejavilo sa to aj tým, že do výzbroje boli zavedené tankové PTRS s trhavými bojovými časťami (varianty "F").
Mimochodom - systém riadenia paľby s integrovaným systémom navedenia riadených striel je technicky násobne náročnejší a drahší, ako rovnocenný systém riadenia bez tejto schopnosti.
-----------------------------------------------------------------------------
O reaktívnom pancierovaní
ERA vznikli ako núdzová reakcia na masové rozšírenie ručných protitankových granátometov.
ERA samotné nikdy nedokázali úplne neutralizovať účinok kumulatívnych granátov, vždy ho len viac alebo menej výrazne znižovali. Takže nutne potrebujú mať za sebou aj primeraný klasický pancier. Dokonca si trufnem povedať, že ho tam musia mať - aj kvôli bezpečnosti osádky, pretože zadná doska ERA na pancier priamo naráža počas funkcie bloku. Samozrejme sa hľadali a hľadajú cesty ako "spätné pôsobenie" ERA čo najviac obmedziť.
S tým je spojený aj problém inštalácie ERA na stropy veží. Stropné panciere veží sú (aj historicky) relatívne tenké - hlavné ohrozenie tankov prichádza(lo) z čela a boku, takže s ohľadom na hmotnostné limity boli stropy vždy pancierované menej (ale to je obecné - aj veže námorných lodí a pobrežných batérií sú tak pancierované). Takže kvôli konštrukcii stropov tankových veží sú slabým miestom pancierovania - a teda logicky cieľom pre sofistikovanejšie spôsoby útoku na tank (či už tradičnejšie - PTRS s bočným pôsobení, alebo novo - dronov).
Zároveň, vzhľadom na uvedené "spätné pôsobenie" ERA pri výbuchu je problém osadiť "slabý" strop veže rovnako výkonnými blokmi ERA ako boky veže a trupu tanku.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
-
zmiri
- Redaktor - závislák :-)
- Příspěvky: 9476
- Registrován: 07 úno 2017, 16:42
Re: Tanky - všeobecně
Tak ve dvacátých a třicátých letech probíhal u tanků dost brutální vývoj s ohledem na celkovou koncepci. Začínali s kulometnou výzbrojí a ráže kanónů byla dost omezená možností instalace. Takže byly běžný kanóny ráže 37,47 57 mm. Když 75 mm, tak s krátkou hlavní, nízkou úsťovou rychlostí a malým zpětným rázem. Co se týče sovětských, tak při nasazení ve španělsku si vyhodnotili velmi nízkou účinost 47 mm proti pěchotě. Takže přešli na 76mm. Nejdříve u starších typů s krátkou hlavní, u novějších plnohodnotné. A potupně ráže zvyšovali, až k 152 mm. A ne kvůli průbojnému účinku, ale právě proti pěchotě. Je fakt, že když německý tank dostal 122mm a vyšší, i tříštivotrhavou, tak to neustál a byl vyřazenej. Ale proti obrněný technice by tehdy stačil ten 85 mm. Takže jasná cesta ke zvýšení účinku proti pěchotě. Němci do konce řešili hlavně průbojnost. Taky ty tanky ve druhé polovině nasazovali především jako hlavní protitankový prostředek. A tuto koncepci po válce přijali i v USA. Ono se vliv těch německých tankistů, co přednášeli na West pointu, nějak projevit musel. A ve všech západních poválečných koncepcích je hlavní úlohou tanku boj s nepřátelskými tanky. U sovětské/ruské koncepce je hlavní úlohou podpora pěchoty. Už jen předpisové složení palebného průměru. Kolik měli sověti protipancéřových a kolik OF? A jak je to u západních? Však třeba u Abramse do nasazení v iráku tam žádnou protipěchotní ani neměli. Ono tedy i tu tříštivotrhavou vyvinuli pro ženisty na odstraňování betonových zátarasů....
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.
- El Diablo
- Redaktor - závislák :-)
- Příspěvky: 6711
- Registrován: 07 úno 2017, 18:56
Re: Tanky - všeobecně
Russians Revealed a New Tank Concept - The Assault Tank
Rusové odhalili nový koncept tanku - Útočný tank
Rusové odhalili nový koncept tanku - Útočný tank
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.
- skflanker_
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 12019
- Registrován: 07 úno 2017, 20:22
Re: Tanky - všeobecně
Kórejské tanky K2GF z 20. mechanizovanej brigády „Bartoszyce“ poľských ozbrojených síl počas cvičenia na vodnom brode.
Zdroj https://vk.com/wall-123538639_4586531 z 29.05.2025
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13372
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Tanky - všeobecně
V popiske čs tanku TVP 50/51pod pozíciou :
7. periskopy
8.episkopy
Aký je medzi nimi rozdiel?
7. periskopy
8.episkopy
Aký je medzi nimi rozdiel?
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
- Polite
- Redaktor - závislák :-)
- Příspěvky: 7335
- Registrován: 07 úno 2017, 21:48
Re: Tanky - všeobecně
Episkop: Často označuje pevný priezor v pancieri, ktorý poskytuje obmedzený uhol pohľadu.
Periskop: Označuje zariadenie, ktoré je otočné, čo umožňuje pozorovateľovi sledovať širšie okolie.
Optické zariadenie (trubica so zrkadlami alebo hranolmi), ktoré umožňuje vidieť predmety mimo priamej viditeľnosti
Periskop: Označuje zariadenie, ktoré je otočné, čo umožňuje pozorovateľovi sledovať širšie okolie.
Optické zariadenie (trubica so zrkadlami alebo hranolmi), ktoré umožňuje vidieť predmety mimo priamej viditeľnosti
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...
-
IgorT
- Redaktor - závislák :-)
- Příspěvky: 9640
- Registrován: 01 úno 2017, 10:55
Re: Tanky - všeobecně
Tank T 44
Proč SSSR tajil svůj nejlepší tank T-44 a nepustil ho na frontu?
Proč SSSR tajil svůj nejlepší tank T-44 a nepustil ho na frontu?
-
danny1691
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 3170
- Registrován: 06 úno 2017, 02:09
Re: Tanky - všeobecně
Protože měl rozjetou výrobu T-34/85
-
Skeptik
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 10691
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Tanky - všeobecně
Taky, ale hlavně proto, že T-44 byl uspěchaný, trpěl mnoha dětskými nemocemi, a v rozbombardovaném Charkově se prostě nepodařilo zvládnout sériovou výrobu technologicky.
Situace se změnila až v roce 1946, ale to už zas T-44 nevyhovoval technicky. Proběhl sice pokus o přezbrojení kaňonem ráže 100 mm, ale nakonec bylo rozhodnuto o kompletním přepracování ... což vedlo ke vzniku T-54, přímému předchůdci skvělých T-55.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
-
zmiri
- Redaktor - závislák :-)
- Příspěvky: 9476
- Registrován: 07 úno 2017, 16:42
Re: Tanky - všeobecně
No a přesně to v tom videu rozebírají. Titulek je zavádějící. Celkem dobře probraný, na to, že dabing je asi AI (devatenácet forty four několikrát) 
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.
-
Alchymista_B
- Redakční rada
- Příspěvky: 904
- Registrován: 23 pro 2023, 21:14
Re: Tanky - všeobecně
informačný obsah tak na päť minút... celé je to výtvor AI
-
danny1691
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 3170
- Registrován: 06 úno 2017, 02:09
Re: Tanky - všeobecně
V rozbombardovaném Charkově se vyráběla T-34/85. Tuším závod 183Skeptik píše: 02 dub 2026, 16:51Taky, ale hlavně proto, že T-44 byl uspěchaný, trpěl mnoha dětskými nemocemi, a v rozbombardovaném Charkově se prostě nepodařilo zvládnout sériovou výrobu technologicky.
Situace se změnila až v roce 1946, ale to už zas T-44 nevyhovoval technicky. Proběhl sice pokus o přezbrojení kaňonem ráže 100 mm, ale nakonec bylo rozhodnuto o kompletním přepracování ... což vedlo ke vzniku T-54, přímému předchůdci skvělých T-55.
-
Skeptik
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 10691
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Tanky - všeobecně
Závod č. 183 vyráběl T-34-76 až do října 1941, kdy byl přesunut do Nižného Tagilu, kde už zůstal.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
- El Diablo
- Redaktor - závislák :-)
- Příspěvky: 6711
- Registrován: 07 úno 2017, 18:56
Re: Tanky - všeobecně
Strnadova CSG představila nový československý tank Karpat. Uspět s ním chce v Evropě i dalších regionech
Echo24
12. května 2026
Echo24
12. května 2026
https://www.echo24.cz/a/HbTNd/zpravy-do ... -regionechZbrojařská společnost Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada se dohodla na strategické spolupráci s tureckou firmou FNSS Savunma Sistemleri, která se zaměří na výrobu, prodej a další rozvoj obrněných platforem a souvisejících systémů. Oznámila to dnes CSG. Dodala, že spolupráce se v první fázi zaměří především na novou bojovou platformu CFL-120 Karpat, což je střední tank s hlavní zbraní ráže 120 milimetrů. Tank byl dnes představen v Bratislavě.
CSG dnes platformu CFL-120 Karpat představila veřejnosti na bratislavském veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDEB Defence & Security. „CFL-120 Karpat je koncipován jako vozidlo, které nabízí palebnou sílu na úrovni hlavních bojových tanků, avšak při nižší hmotnosti, vyšší strategické a taktické mobilitě a menší logistické náročnosti,“ uvedla firma. Novinka podle ní reaguje na současný vývoj pozemního bojiště, kde roste význam rychlosti nasazení, dostupné palebné síly, ochrany posádky, schopnosti působit v síťově propojeném prostředí a ekonomického provozu.
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13372
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Tanky - všeobecně
▲
Mali by sa rozhodnúť aké tanky by chceli vyrábať.
Keď zohladníš(odpočítaš) hmotnosť veže s kanónom, tak tam bude STANG niekde na úrovni Pandúra.Vozidlo má bojovou hmotnost až 34 tun,
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... nku-306107Strnadova Czechoslovak Group usiluje o podíl ve výrobci tanků Leopard
Mali by sa rozhodnúť aké tanky by chceli vyrábať.
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
-
Skeptik
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 10691
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Tanky - všeobecně
Tak ten CFL-120 Karpat evidentně není to, co dnes nazýváme tankem.
Je to vozidlo palebné podpory (někdy se to nazývá "lehký tank") obdobné jako je ASCOD 2 MMBT, Rheinmetall Lynx 120 nebo již zrušený M10 Booker. Do stejné kategorie patří i kolový Centauro 2.
Nezdá se, že by na dnešním, drony přesyceném bojišti, měl takovýto prostředek nějak velkou šanci na přežití. Určitě menší než studenoválečný T-72.


Je to vozidlo palebné podpory (někdy se to nazývá "lehký tank") obdobné jako je ASCOD 2 MMBT, Rheinmetall Lynx 120 nebo již zrušený M10 Booker. Do stejné kategorie patří i kolový Centauro 2.
Nezdá se, že by na dnešním, drony přesyceném bojišti, měl takovýto prostředek nějak velkou šanci na přežití. Určitě menší než studenoválečný T-72.


Budou vyrábět to, co od nich Vlády jednotlivých zemí budou ochotny nakupovat.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire
- mzprx
- Výkonný redaktor
- Příspěvky: 997
- Registrován: 31 srp 2019, 15:02
Re: Tanky - všeobecně
Ma to aj vyhody. APFSDS tym preleti hladko, bez odovzdania energie. A navyse, strelec, co ho vystreli, zomrie od smiechu.
Viac hláv - viac kapusty.
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13372
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Tanky - všeobecně
Nejaký nemec v dokumente z WWII spomínal že sa mu to stalo. Strela preletela tankom a nič sa mu nestalo.(Nepamätám si v akom tanku sedel, ale IV,V,VI to tuším nebol)
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.