Kosmický program NASA + Space X
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13372
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Kosmický program NASA + Space X
Falcon Heavy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Falcon_Heavy Z toho by sa dalo dedukovat že na:
-záchranu/pristátie 1.stupňa/bočného boostra, potrebuje cca 3000kg pohonnej zmesy(2 x 1.stupeň=6000kg)
-záchranu aj stredného stupňa daľších 7000kg len pre stredný stupeň.
U Falcon 9: -záchranu/pristátie 1.stupňa potrebuje cca 5300kg pohonnej zmesy.
https://en.wikipedia.org/wiki/Falcon_9
https://en.wikipedia.org/wiki/Falcon_Heavy Z toho by sa dalo dedukovat že na:
-záchranu/pristátie 1.stupňa/bočného boostra, potrebuje cca 3000kg pohonnej zmesy(2 x 1.stupeň=6000kg)
-záchranu aj stredného stupňa daľších 7000kg len pre stredný stupeň.
U Falcon 9: -záchranu/pristátie 1.stupňa potrebuje cca 5300kg pohonnej zmesy.
https://en.wikipedia.org/wiki/Falcon_9
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57397
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Re: Kosmický program NASA + Space X
IMHO to počítanie je o hodný kus zložitejšie - toto sú rozdiely v hmotnosti vyneseného užitočného nákladu.
Ak by si chcel odhadnúť, koľko ton paliva potrebuje na návrat stupňov, musíš to počítať aspoň cez percentá nákladu a percentá celej palivovej náplne stupňov (a bude to stále "blbo", pretože "boosters" a "core" sú stále len prvý stupeň viacstupňovej rakety) teda - koľko percent palivovej náplne bolo nevyužitých na urýchlenie nákladu, ak nosnosť klesla o x percent.
Ak sa s tým chceš hrajkať -> https://mek.kosmo.cz/zaklady/vypocty.htm vyber "falcon heavy" a môžeš bádať nad vyneseným nákladom a meniť rozdelenie paliva pre náklad a návrat.
Bude to síce furt blbo, ale oveľa menej blbo ako iné spôsoby
Ak by si chcel odhadnúť, koľko ton paliva potrebuje na návrat stupňov, musíš to počítať aspoň cez percentá nákladu a percentá celej palivovej náplne stupňov (a bude to stále "blbo", pretože "boosters" a "core" sú stále len prvý stupeň viacstupňovej rakety) teda - koľko percent palivovej náplne bolo nevyužitých na urýchlenie nákladu, ak nosnosť klesla o x percent.
Ak sa s tým chceš hrajkať -> https://mek.kosmo.cz/zaklady/vypocty.htm vyber "falcon heavy" a môžeš bádať nad vyneseným nákladom a meniť rozdelenie paliva pre náklad a návrat.
Bude to síce furt blbo, ale oveľa menej blbo ako iné spôsoby
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
-
Ekolog
- Výkonný redaktor
- Příspěvky: 546
- Registrován: 01 zář 2019, 08:30
Re: Kosmický program NASA + Space X
A po zvládnutí doporučuji si pohrát s cestou na Mars pomocí rakety Starship od SPACE X. Moc zajímavé výsledky. Jak říká Alchymista, je to sice špatně, ale pro orientaci to stačí.
PS. Fascinuje mne tankování hypergolického paliva na oběžné dráze. Pokud k tomu dojde nad severovýchodními Čechami, bude to pěkný ohňostroj.
PS. Fascinuje mne tankování hypergolického paliva na oběžné dráze. Pokud k tomu dojde nad severovýchodními Čechami, bude to pěkný ohňostroj.
-
nevadiii
- Samostatný redaktor
- Příspěvky: 1490
- Registrován: 01 dub 2017, 19:20
Re: Kosmický program NASA + Space X
Štart novej verzie starship v3 bol presunutý z utorka na stredu. Nové motory, upravená konštrukcia, nová šanca na ohňostroj.
A medzitým prichádzajú prvé štúdie o dopade veľkých konstalacii satelitov na atmosféru. Napríklad životnosť satelitov muskovho internetu je cca 5 rokov a prvé už začali klesať do atmosféry. Nepamätám čisla z videa, bolo to 1-5 kusov za nejaké obdobie, možno deň. Problém je v tom, že sa tak do vrchnej atmosféry dostáva množstvo kovov, ktoré sa tam bežne nevyskytujú, a ktoré pomáhajú chlóru rozkladať ozón. Lenže tieto kovy budú k ozónovej vrstve klesať ďalších 20-30 rokov. Napríklad štartom jednej muskovej rakety sa má dostať do atmosféry 3kg litia, pričom prirodzene sa tam dostáva nejakých 80g za deň. Atď...
A medzitým prichádzajú prvé štúdie o dopade veľkých konstalacii satelitov na atmosféru. Napríklad životnosť satelitov muskovho internetu je cca 5 rokov a prvé už začali klesať do atmosféry. Nepamätám čisla z videa, bolo to 1-5 kusov za nejaké obdobie, možno deň. Problém je v tom, že sa tak do vrchnej atmosféry dostáva množstvo kovov, ktoré sa tam bežne nevyskytujú, a ktoré pomáhajú chlóru rozkladať ozón. Lenže tieto kovy budú k ozónovej vrstve klesať ďalších 20-30 rokov. Napríklad štartom jednej muskovej rakety sa má dostať do atmosféry 3kg litia, pričom prirodzene sa tam dostáva nejakých 80g za deň. Atď...
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57397
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Re: Kosmický program NASA + Space X
Napríklad štartom jednej muskovej rakety sa má dostať do atmosféry 3kg litia, pričom prirodzene sa tam dostáva nejakých 80g za deň.
Musk?
Jeden štart SLS, ktorá vyniesla napríklad misiu Artemis II používa dva motory SRB na tuhé palivo. To je nejakých 1000 ton tuhého paliva, ktoré pozostáva z:
ammonium perchlorate ( [NH4]ClO4; oxidizer, 69.6% by weight) a to znamená 208 ton chloru
atomized aluminum powder (fuel, 16%) teda nejakých 160 ton hliníku
To pri typickom obsahu lítia v elektrolytickom hliníku 0,01 - 0,1% predstavuje cca 16-160 kilogramov lítia - v tavenine elektrolyzéru je zlúčenín lítia viac, až 1-3%, a sú do krylitovej taveniny pridané umyselne, z technologických dôvodov
iron oxide (catalyst, 0.4%), = ~4 tony oxidov železa
PBAN (binder, also acts as fuel, 12.04%),
and an epoxy curing agent (1.96%).
Motory SBR končia prácu vo výške cca 45 km, teda 20-25km nad ozonovou vrstvou
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13372
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Kosmický program NASA + Space X
Platia ekologický poplatok za štart.
Ekologický poplatok za štart toho boostru s tým sajrajtom, je väčší ako cena toho tuhého paliva samotného.(niekde to tak bolo kedysi písané)
Ekologický poplatok za štart toho boostru s tým sajrajtom, je väčší ako cena toho tuhého paliva samotného.(niekde to tak bolo kedysi písané)
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
-
nevadiii
- Samostatný redaktor
- Příspěvky: 1490
- Registrován: 01 dub 2017, 19:20
Re: Kosmický program NASA + Space X
Ekologický poplatok komu. Čo z toho má zbytok sveta, ktorý bude niesť následky.
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13372
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Kosmický program NASA + Space X
Ekologický poplatok vláde USA. 
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
-
nevadiii
- Samostatný redaktor
- Příspěvky: 1490
- Registrován: 01 dub 2017, 19:20
Re: Kosmický program NASA + Space X
Prečo pri Apollo programe stačila na let na mesiac jedna raketa a teraz sa počíta s množstvom štartov a orbitálnym tankovaním na jeden let na mesiac. V krátkosti ak by mal niekto zo známych otázky.
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13372
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Kosmický program NASA + Space X
▲Otázka je.
Apollo lander vážil 7,5t(podľa videa)
Teraz chcú pristávať s 500t zariadením.(podľa videa)
Otázka je: Prečo je teraz potrebné 500t zariadenie keď kedysi stačilo 7,5tony?
Apollo lander vážil 7,5t(podľa videa)
Teraz chcú pristávať s 500t zariadením.(podľa videa)
Otázka je: Prečo je teraz potrebné 500t zariadenie keď kedysi stačilo 7,5tony?
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
-
nevadiii
- Samostatný redaktor
- Příspěvky: 1490
- Registrován: 01 dub 2017, 19:20
Re: Kosmický program NASA + Space X
Pretože teraz sa výhľadovo bavíme o doprave materiálu na základňu so systémami na podporu života, vybavenia na ťažbu, spracovanie materiálu, zdrojov energie... A čisto výhľadovo sa nebavíme o mesiaci ako konečnej stanici. Apollo bola marketingová záležitosť. Kto prvý. Toto by mala byť technológia pre praktické využitie za účelom rozvoja nášho pobytu mimo Zeme.
Mimochodom, súčasťou ďalšieho štartu, ktorý bol presunutý už na štvrtok, má byť okrem vypúšťania ďalších dummy starlinkov na testovanie mechanizmu a dverí aj vypustenie 2 funkčných satelitov, ktoré majú sprevádzať starship aj pri zostupe a sledovať jej tepelný štít.
Mimochodom, súčasťou ďalšieho štartu, ktorý bol presunutý už na štvrtok, má byť okrem vypúšťania ďalších dummy starlinkov na testovanie mechanizmu a dverí aj vypustenie 2 funkčných satelitov, ktoré majú sprevádzať starship aj pri zostupe a sledovať jej tepelný štít.
-
nevadiii
- Samostatný redaktor
- Příspěvky: 1490
- Registrován: 01 dub 2017, 19:20
Re: Kosmický program NASA + Space X
Dátum: Štvrtok, 21. mája 2026
Čas štartu (SEČ): 22:30 (okno je otvorené s možnosťou posunu)
Pár drobností o nasledujúcom lete
Čas štartu (SEČ): 22:30 (okno je otvorené s možnosťou posunu)
Pár drobností o nasledujúcom lete
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57397
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Re: Kosmický program NASA + Space X
Pretože dneska už nikto nebude ochotný srať do sáčku a čurať do petky. Rozhodne nie niekoľko týždňov...kenavf píše: 19 kvě 2026, 23:05 Otázka je: Prečo je teraz potrebné 500t zariadenie keď kedysi stačilo 7,5tony?
Si uvedom - najdlhší pobyt misie Apollo (poslednej - Apollo 17) na povrchu Mesiaca bol zhruba 75 hodín, tri dni a tri noci. A celá misia trvala 302 hodín (cca 12 a pol dňa)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
-
nevadiii
- Samostatný redaktor
- Příspěvky: 1490
- Registrován: 01 dub 2017, 19:20
Re: Kosmický program NASA + Space X
Zatiaľ odložené kvôli "hydraulic pin malfunction on the start ramp". Trošku im tu štartovaciu rampu načal posledný test 33 raptorov novej verzie naraz...
-
kenavf
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 13372
- Registrován: 07 úno 2017, 19:59
Re: Kosmický program NASA + Space X
Nové motory Raptor majú inštalovaný "akustický zapalovač"
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57397
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Re: Kosmický program NASA + Space X
IFT-12 Dvanáctý integrovaný let Super Heavy / Starship (B19 & S39)
Oddelenie B19 - "hot separation"
s bežiacimi motormi druhého stupňa - B19 to zrejme nerobilo dobre a skončil v mori... možno plán, možno "nevyhnutnosť"...
https://twitter.com/i/status/2057953172786680265
"Pristátie" S39 v Indickom oceáne (až ďaleko na východe, niekde okolo Vianočného ostrova medzi Jávou a Austráliou)
https://twitter.com/i/status/2057969484879528267
celý let
~ 10:00 "dodger dogs" satelit - dva také simulátory Starlink V3 s kamerou/kamerami, doprevádzali S39
~ 16:00 príprava námorného dronu filmujúceho pristátie S39
~ 28:00 Štart!
~ 35:00 Superheavy B19 skončil v mori... ~35:18+ - niečo tam preletí a motory zhasnú... asi niečo "nevydržalo" - predtým žltočervený plameň = "nízkotlaké" horenie mimo spalovaciu komoru
~ 45:00 vypúšťanie simulátorov satelitov
~ 1:05:00 zábery S39 zo simulátorov satelitov
~ 1:07:00 začiatok vstupu do atmosféry
~ 1:35:00 "pristátie"
Oddelenie B19 - "hot separation"
https://twitter.com/i/status/2057953172786680265
"Pristátie" S39 v Indickom oceáne (až ďaleko na východe, niekde okolo Vianočného ostrova medzi Jávou a Austráliou)
https://twitter.com/i/status/2057969484879528267
celý let
~ 10:00 "dodger dogs" satelit - dva také simulátory Starlink V3 s kamerou/kamerami, doprevádzali S39
~ 16:00 príprava námorného dronu filmujúceho pristátie S39
~ 28:00 Štart!
~ 35:00 Superheavy B19 skončil v mori... ~35:18+ - niečo tam preletí a motory zhasnú... asi niečo "nevydržalo" - predtým žltočervený plameň = "nízkotlaké" horenie mimo spalovaciu komoru
~ 45:00 vypúšťanie simulátorov satelitov
~ 1:05:00 zábery S39 zo simulátorov satelitov
~ 1:07:00 začiatok vstupu do atmosféry
~ 1:35:00 "pristátie"
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57397
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Re: Kosmický program NASA + Space X
Krásne pohľady na rázové vlny počas štartu IFT 12
https://twitter.com/i/status/2058418457700380946
https://twitter.com/i/status/2058286816269062574
https://twitter.com/i/status/2058313378171392061
https://twitter.com/i/status/2058418457700380946
https://twitter.com/i/status/2058286816269062574
https://twitter.com/i/status/2058313378171392061
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57397
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Re: Kosmický program NASA + Space X
Na kosmomautix som si trochu zašpekuloval
A celkom by ma zaujímalo, či vidím(e) niečo nové - alebo je to len niečo dobre zabudnuté staré...Zaujímavý detail - sú dobre viditeľné tri alebo štyri regiony s intenzívnymi/intenzivnejšími stopami pôsobenia nabiehajúceho prúdu.
Človek by očakával, že budú len dve také oblasti - jedna na prednom ogivále a druhá dlhá po celom trupe alebo jeho časti.
Takéto rozdelenie na niekoľko regionov naznačuje, že tam pôsobí nejaký ďalší aerodynamický jav - nejaký "vlnový" efekt, podobný vlnovému javu zodpovednému za "pravidlo plôch" v nadzvukovej aerodynamike?
Pri predošlých letoch bol tento efekt prekrytý výraznými efektami od chýbajúcich dlaždícPospíšil píše: 23 kvě 2026, 09:31 A je dobré připomenout, že tepelný štít Starshipu to ustál velmi velmi dobře.![]()
Tjov píše: 23 kvě 2026, 13:40 [tweet]https://x.com/niccruzpatane/status/2057994410592203211[/tweet]Z postu ... som zobral snímku S39 - je síce z podhľadu, ale dobre na nej vidno pásy odlišne usporiadaných dlaždíc (vyznačené zelene)Pospíšil píše: 23 kvě 2026, 19:17 Well, úplně si netroufám na rozbor působení mezní vrstvy při hypersonických rychlostech na tepelný štít, co ale víme jistě je alespoň toto:
- tepelný štít, tvořený desítkami tisíc dlaždic, není ani na břisě Starship zcela homogenní
- jsou na nem regiony s rozdílnou velikostí dlaždic i metodou jejich uchycení
- na dokončených segmentech trupu jsou dlaždice nacvaknuty na 3 kovové piny, v mezerách mezi dlaždicemi je těsnicí žáruvzdorný “filc”
- v oblasti svarových spojů segmentů jsou dlaždice menší a jsou lepené, piny chybí
- podobně to vypadá v oblastech tvarových přechodů, tj na špičce, u zavěšení klapek, závěsných pinů a pod.
- na bočních partiích TPS už nejsou mezery mezi dlaždicemi vyplněny “filcem”, jsou zřejmě prázdné
- celá Starship během letu zažívá v různých částech různé tepelné a tlakové namáhání zvenku i zevnitř
...
na snímke z videa návrate som ich označil červene (dá sa orientovať aj podľa štvoríc svetlých dlaždíc na boku starship).
žlté šipky uznačujú regiony s nápadnými stopami pôsobenia ohrevu - vplyv pásu odlišne usporiadaných dlaždíc je dobre viditeľný v treťom regione.
Podstatné je, že tretí a štvrtý region stôp nezačínajú ani nekončia v pásoch odlišne usporiadaných dlaždíc, takže budú mať iný pôvod.
Tiež "druhý" region začína značne "vzadu" za začiatkom valcovitej časti trupu, akoby predný ogivál generoval "vlnu", v ktorej za nabiehajúci prúd vzďaluje od trupu a približuje s k nemu až v oblasti druhého a tretieho regionu a potom sa opäť vzďaluje a znovu približuje vo štvrtom regione.
Že to doteraz nebolo pozorované? Starship je vyše 50 metrov dlhý a dĺžka "vlny" sa dá odhadnúť na cca 20 metrov (hoci možno len 10 metrov) - okrem raketoplánu sú všetky objekty, ktoré sa doteraz vracali do atmosféry podobnou takmer kozmickou rýchlosťou podstatne menšie (maximálne 5 metrov). Takže vlna, ak aj existovala, sa "uzatvárala" za objektom a na objekte sa neprejavila... Možno na raketoplánoch (~ 55 metrov a ~36 metrov) niečo podobné, podobná stopa, aj vznikla, ale mohla uniknúť pozornosti - alebo informácia skončila s klasifikáciou aspoň "dôverné", ako mnoho poznatkov z hypersonickej aerodynamiky... Navyše je tvar spodnej strany raketoplánu "zložitý", takže vlny vznikajúce v rôznych miestach nábežnej hrany krídla mohli rôzne interferovať a jednoznačný "záznam" existencie vlnového javu zmazať...
![]()
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
-
lasib
- Sponzor fóra
- Příspěvky: 6942
- Registrován: 01 úno 2017, 10:55
Re: Kosmický program NASA + Space X
Raketa New Glenn spoločnosti Blue Origin explodovala na štartovacej rampe v štartovacom komplexe 36 na vesmírnej stanici Cape Canaveral v dôsledku anomálie počas statického požiarneho testu motorov vo štvrtok 28. mája, čo je pre spoločnosť Blue Origin, ktorú založil Jeff Bezos, veľká neúspech.
Raketa vybuchla v obrovskej ohnivej guli, ktorá pohltila štartovaciu rampu o 21:00 EDT (01:00 UTC), keď sa zdalo, že sa motory zapaľujú pre predštartový test známy ako statický požiar. New Glenn mala vypustiť várku satelitov pre ďalší Bezosov podnik, Amazon Leo, už vo štvrtok 4. júna.
https://spaceflightnow.com/2026/05/29/b ... canaveral/
Raketa vybuchla v obrovskej ohnivej guli, ktorá pohltila štartovaciu rampu o 21:00 EDT (01:00 UTC), keď sa zdalo, že sa motory zapaľujú pre predštartový test známy ako statický požiar. New Glenn mala vypustiť várku satelitov pre ďalší Bezosov podnik, Amazon Leo, už vo štvrtok 4. júna.
https://spaceflightnow.com/2026/05/29/b ... canaveral/
-
Alchymista
- Redakční rada
- Příspěvky: 57397
- Registrován: 01 úno 2017, 08:58
Re: Kosmický program NASA + Space X
Každý, kto chce lietať do vesmíru, musí verejne zničiť predpísaný počet motorov, rakiet a štartovacích rámp.
Na to je zrejme prírodný zákon...
Na to je zrejme prírodný zákon...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.