Írán

Odpovědět
Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 12019
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Írán

Příspěvek od skflanker_ » 31 kvě 2026, 20:52

CNN: Irán obnovil/odkryl raketové sklady. 50 zo 69 vchodov do podzemných základní bolo obnovených
Družicové snímky, ktoré analyzovala televízna stanica, ukazujú, že počas prímeria Teherán obnovil prístup k väčšine podzemných raketových skladov, ktoré boli zasiahnuté údermi SŠA a Izraela.
Televízny kanál poznamenáva, že vzhľadom na to, že základne sa nachádzali hlboko pod zemou, americké letecké údery im nedokázali spôsobiť vážne škody.
Americká spravodajská služba priznáva: Irán už obnovuje kľúčové vojenské kapacity a je pripravený na nové kolo vojny.
20260531.jpg
Zdroj https://vk.com/wall-123538639_4938188 z 31.05.2026
Originál https://edition.cnn.com/2026/05/31/us/i ... mbing-invs z 31.05.2026

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57533
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 31 kvě 2026, 22:07

https://sputnikglobe.com/20260531/iran- ... 19898.html
Irán nebude z Hormuzského prielivu robiť predmet vyjednávania – vysokopostavený zákonodarca
Irán nemá v úmysle robiť z Hormuzského prielivu predmet rokovaní či vyjednávania, povedal pre agentúru Sputnik Ebrahim Azizi, predseda výboru iránskeho parlamentu pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku.
„Nie je to tak, že by sme mali v úmysle využiť túto otázku ako predmet rokovaní alebo tvrdiť, že súčasné mechanizmy regulácie Hormuzského prielivu sa môžu zmeniť počas rokovaní alebo po nich,“ povedal Azizi.
Eskalácia napätia okolo Iránu viedla k faktickému zablokovaniu Hormuzského prielivu, kľúčovej dodávateľskej trasy pre ropu a skvapalnený zemný plyn z krajín Perzského zálivu na svetový trh, a ovplyvnila aj úroveň vývozu a ťažby ropy v krajinách tohto regiónu. V dôsledku zablokovania prielivu väčšina krajín sveta zaznamenáva prudký nárast cien palív a priemyselných výrobkov.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
El Diablo
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6735
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Írán

Příspěvek od El Diablo » 31 kvě 2026, 22:51

Íránský prezident údajně podal rezignaci. Důvodem mají být i spory s Revolučními gardami
vra
31. května 2026 20:27
Íránský prezident Masúd Pezeškján měl předložit oficiální rezignační dopis Úřadu nejvyššího vůdce. S odvoláním na informace zdroje obeznámeného se situací o tom informoval server Iran International. O údajné rezignaci píše i list Times of Israel. Zpráva přichází ve chvíli, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že přeskupuje diplomatickou sestavu na Blízkém východě a do rozhodující role zapojil amerického velvyslance v Turecku Toma Barracka.

V dopise, který měl být odeslán v neděli, prezident uvedl, že hlava státu i vláda byly fakticky vyloučeny z klíčových a zásadních rozhodovacích procesů v zemi. Podle zdroje právě tato situace vytvořila mocenské vakuum, které umožnilo představitelům tvrdé linie v Islámských revolučních gardách (IRGC) převzít kontrolu nad důležitými záležitostmi státu.

Pezeškján měl dále napsat, že za těchto okolností není schopen řídit vládu ani vykonávat své zákonné povinnosti. Z tohoto důvodu proto požádal o okamžité odstoupení z funkce. Žádné oficiální potvrzení nebo reakci íránské úřady zatím nevydaly.
https://www.echo24.cz/a/HMD5B/zpravy-sv ... mi-gardami
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9655
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Írán

Příspěvek od IgorT » 01 čer 2026, 16:03

⚡️Irán okamžite prerušuje rokovania s USA kvôli zintenzívneniu bojových operácií v Libanone, informuje iránska agentúra Tasnim.

Teherán sa tiež rozhodol úplne zablokovať Hormuzský prieliv a „zintenzívniť boj na ďalších frontoch“, vrátane prielivu Bab el-Mandeb.

Dnes Benjamin Netanjahu vyhlásil, že nariadil údery na štvrť Dahiya v Bejrúte.

https://t.me/militarymaps/55736

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57533
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 02 čer 2026, 21:23

https://sputnikglobe.com/20260602/irani ... 37233.html
Iránske námorníctvo zasiahlo americko-izraelské plavidlo riadenou strelou – IRGC
Námorníctvo Islamských revolučných gárd (IRGC) podniklo útok riadenou strelou na americko-izraelské plavidlo MSC Sariska v reakcii na útok USA na iránske plavidlo v Ománskom zálive, uviedlo IRGC.
„V nadväznosti na agresívny útok americkej armády na iránsku loď Lion Star v Ománskom zálive námorníctvo IRGC v odvetu zaútočilo riadenou strelou na americko-izraelskú loď MSC Sariska,“ uviedlo IRGC, ako citovala agentúra Tasnim.
Upozornilo, že akákoľvek americká agresia v Hormuzskom prielive bude mať za následok rozhodnú reakciu iránskeho námorníctva IRGC.
28. februára začali Spojené štáty a Izrael útočiť na ciele v Iráne, pričom zabili viac ako 3 000 ľudí. Washington a Teherán oznámili prímerie 8. apríla. Následné rokovania v Islamabade skončili bez výsledku a nebolo oznámené obnovenie bojov. Spojené štáty však začali blokádu iránskych prístavov.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57533
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 05 čer 2026, 22:58

https://www.echo24.cz/a/HJPra/svet-zpra ... v-libanonu
Írán klade novou podmínku pro mír. Válka skončí, až skončí i v Libanonu
Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí v pátek podle agentury Reuters prohlásil, že „tato válka skončí pouze tehdy, když skončí i válka v Libanonu“. Tato slova přicházejí poté, co Hizballáh odmítl dohodu o příměří mezi Libanonem a Izraelem zprostředkovanou USA, uvedla televize Fox News.

„Konec války v Libanonu musí být doprovázen stažením izraelských sil z území, která okupovaly,“ řekl Arakčí libanonské televizní stanici Al Majadín. „Dnes znovu varujeme tento zlověstný režim, aby opustil Libanon. Měli by vědět, že Libanon bude nedílnou součástí jakékoli dohody a jakéhokoli příměří,“ řekl podle agentury Reuters poradce íránského nejvyššího vůdce Mohsen Rezáí.

Izraelské obranné síly v posledních týdnech pokračují ve vojenské aktivitě proti Hizballáhu v reakci na útoky této teroristické skupiny podporované Íránem.

Rezáí údajně dodal, že Hizballáh „v nedávné válce přinesl velké oběti a je naším spojencem“ a „proto Hizballáh podporujeme a zůstáváme pevně oddáni svým závazkům vůči němu“.

Libanonský prezident Joseph Aoun v pátečním rozhovoru pro CNN vyzval Írán, aby přestal „intervenovat“ v jeho zemi a řekl Teheránem podporovanému Hizballáhu, že diplomacie je jediným řešením konfliktu s Izraelem. „Toto není vaše země, je naše. Nemáte právo vměšovat se do naší země,“ prohlásil libanonský prezident.

„Hizballáh musí pochopit, že neexistuje jiné řešení než sednout si a promluvit si, neexistuje jiný způsob (...) jak zachránit to, co zbývá, než vyjednáváním a diplomacií,“ dodal Aoun.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

tiger
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2631
Registrován: 21 úno 2020, 10:19

Re: Írán

Příspěvek od tiger » 05 čer 2026, 23:02

Dal som to sem, pretože to nadvazuje na Alchyho post.
https://t.me/The_beauties_of_Iranii/15535
Prezident Libanonu, Joseph Aoun: "Vyzývam Irán, aby prejavil libanonu milosrdenstvo a prestal ničiť našu krajinu

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57533
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 08 čer 2026, 21:05

https://sputnikglobe.com/20260608/iran- ... 80889.html
Irán spustil odvetnú operáciu proti Izraelu — správy
Veliteľ veliteľstva Hazrat Khatam al-Anbiya oficiálne oznámil začiatok iránskej odvetnej operácie v nadväznosti na izraelský útok na bejrútsku štvrť Dahieh, informovala agentúra IRNA.
Podľa veliteľa Izrael opakovane porušil prímerie a eskaloval útoky na Libanon s podporou USA a mlčaním medzinárodných organizácií.

Povedal, že Izrael prekročil „všetky červené čiary“ rozšírením útokov v južnom Libanone a zameraním sa na bejrútsku štvrť Dahieh.
„Predtým sme varovali, že ak sa zločinnosť v oblasti Dahieh v Bejrúte rozšíri, zaútočíme na ciele na okupovaných územiach,“ povedal veliteľ.
Veliteľ dodal, že Izrael musí zastaviť útoky na južný Libanon a Dahieh, a varoval, že ak Izrael rozšíri svoje operácie alebo bude reagovať na kroky Iránu, čelí „ešte drvivším“ úderom a „ničivým útokom“ proti Izraelu a jeho podporovateľom.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57533
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 08 čer 2026, 21:33

https://www.infovojna.com/article/donal ... nske-utoky
Donald Trump vyzval Izrael a Irán, aby okamžite zastavili vzájomné vojenské útoky. „Prebiehajú záverečné mierové rokovania,“ oznámil prezident USA. Iránske vojenské velenie následne oznámilo ukončenie vojenských operácií namierených proti Izraelu
Izraelský útok na libanonský Bejrút vyvolal odvetný úder Iránu na vojenské objekty v Izraeli, na čo izraelská armáda vzápätí reagovala útokmi na iránske ciele, čo viedlo k ďalšej raketovej odvete zo strany Teheránu.

Americký prezident Donald Trump v pondelok 8. júna 2026 na svojej sociálnej sieti Truth Social vyzval Izrael a Irán, aby zastavili paľbu. Reagoval tak na prvú vlnu vzájomných útokov medzi dvoma znepriatelenými krajinami od uzatvorenia prímeria 8. apríla.

„Izrael a Irán musia okamžite prestať ,strieľať‘,“ napísal Trump. „Obidve strany, Izrael aj Irán, sa snažia o okamžité PRÍMERIE! Prebiehajú záverečné rokovania o ,mieri‘, ak im v tom teda nezabráni nevedomosť alebo hlúposť. Blokáda zostane v platnosti a v plnej účinnosti, kým sa nedosiahne ,konečná dohoda‘. Veci by sa mali pohnúť rýchlo,“ zdôraznil americký prezident.

Izrael v pondelok skoro ráno podnikol útoky na stredný a západný Irán v reakcii na raketovú paľbu z Teheránu. Iránske orgány uviedli, že odpálením rakiet na Izrael reagovali na útoky v libanonskom Bejrúte, ktoré boli podľa Izraela zamerané proti militantnému hnutiu Hizballáh, spojencovi Iránu.

Teherán od nedeľňajšieho večera podľa izraelskej armády vystrelil 30 rakiet. Izrael zaútočili na deväť iránskych protivzdušných obranných systémov v západnej a strednej časti Iránu, ako aj na tri továrne v petrochemickom komplexe na juhozápade Iránu.

Napriek tomu, že Spojené štáty sa k izraelským útokom nepridali a šéf Bieleho domu požaduje zastavenie paľby, hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bakájí obvinil Spojené štáty z eskalácie konfliktu. „Nikto neverí, že by izraelský režim podnikol tieto kroky bez koordinácie s USA,“ povedal.

Izraelská armáda zdôraznila, že Washington sa na bojových operáciách nezúčastňuje, avšak podľa vlastných slov svoje kroky koordinuje s Ústredným velením americkej armády (CENTCOM). Ozbrojené sily očakávajú, že boje budú pokračovať niekoľko dní a deklarovali, že sú pripravené na zdĺhavý konflikt.

Obnovenie útokov so sebou prináša aj opätovné obmedzenie leteckej premávky na Blízkom východe. Svoj vzdušný priestor už na 72 hodín preventívne uzavrel Irak. Maďarské nízkonákladové aerolínie WizzAir zrušili všetky lety do Tel Avivu plánované na pondelok a utorok.

Spoločné iránske vojenské velenie v pondelok oznámilo, že sa ukončili vojenské operácie proti Izraelu. Teherán však údajne varoval, že prijme „oveľa tvrdšie opatrenia“, ak Izrael podnikne „agresívne a nepriateľské kroky“ proti nemu či v južnom Libanone.

Irán uštedril Izraelu „bolestivú odpoveď“ a „v súlade s tým oznamujeme aj zastavenie operácií ozbrojených síl“, odvysielala štátna televízia vyhlásenie veliteľstva. „Budú nasledovať oveľa tvrdšie a zdrvujúcejšie opatrenia ako doteraz“, ak Izrael podnikne akékoľvek ďalšie agresívne a nepriateľské kroky, a to aj na juhu Libanonu, pokračovalo vyhlásenie.

Oznámenie o konci útokov prišlo krátko po tom, ako americký prezident Donald Trump vyzval Irán i Izrael, „aby okamžite zastavili paľbu“, keďže strety ohrozujú prebiehajúce mierové rokovania. Teherán spustil útoky v nedeľu večer v reakcii na operácie Izraela v Libanone proti militantnej skupine Hizballáh podporovanej Iránom napriek prímeriu medzi hnutím i Izraelom. Tel Aviv následne zaútočil na Irán.
Izrael od uzavretia prímeria v polovici apríla útočil na Libanon takmer 3 500-krát

Izrael uskutočnil od 16. apríla takmer 3500 leteckých útokov na Libanon a vykonal stovky riadených výbuchov. V pondelok to oznámil libanonský premiér Nawáf Salám.

Prímerie sprostredkované Spojenými štátmi nadobudlo platnosť tesne po polnoci 17. apríla, pričom izraelské jednotky sa stále nachádzali hlboko v južnom Libanone. Hoci pokoj zbraní do veľkej miery zastavil letecké útoky na Bejrút a jeho predmestia, boje v južnom Libanone medzi Izraelom a militantnou proiránskou skupinou Hizballáh stále pokračujú.

Z komentárov, ktoré Salámova kancelária zverejnila po zasadnutí vlády na sieti X, vyplýva, že od 17. apríla do 7. júna uskutočnil Izrael 3491 leteckých útokov, 407 kontrolovaných demolácií a šesť „vyhladzujúcich“ operácií, teda demolácií, ktoré úplne zrovnali so zemou niektoré dediny v južnom Libanone.

Izraelská armáda na žiadosť o komentár bezprostredne nereagovala.

Libanonský premiér uviedol, že jeho krajina sa snaží dosiahnuť prímerie, no najnovšia eskalácia napätia medzi Iránom a Izraelom spôsobila ďalšie vlny vysídľovania, čo zhoršilo schopnosť Libanonu prijímať utečenecké rodiny.

Krajina bola do konfliktu na Blízkom východe vtiahnutá 2. marca, keď Hizballáh vypálil rakety na sever Izraela. Odvtedy bolo v dôsledku izraelských útokov a výziev na evakuáciu vysídlených viac ako milión ľudí, čo podľa Reuters predstavuje pätinu populácie.

Hizballáh pokračuje v ostreľovaní Izraela a odmietol rokovania medzi libanonskými a izraelskými predstaviteľmi, ktoré sprostredkovali USA a ktorých cieľom bolo uzavrieť dohodu o trvalom prímerí.

Izrael v nedeľu zaútočil na južné predmestia Bejrútu ako odvetu za paľbu Hizballáhu na severný Izrael, pripomína Reuters. V reakcii na to Teherán bombardoval severný Izrael, ktorý zase opätoval paľbu na rôzne miesta v Iráne.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57533
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 10 čer 2026, 21:00

https://sputnikglobe.com/20260610/us-co ... 91466.html
USA dokončili útoky na Irán; Irán odpovedal útokmi na základne v Bahrajne a Jordánsku
Americké ozbrojené sily dokončili sériu útokov v rámci „sebaobrany“ proti iránskym cieľom v blízkosti Hormuzského prielivu, oznámilo v utorok americké Centrálne veliteľstvo (CENTCOM), a to niekoľko hodín predtým, ako Irán spustil vlastnú vlnu útokov pomocou dronov a rakiet na americké zariadenia v Bahrajne a Jordánsku.
CENTCOM uviedol, že údery nariadil prezident Donald Trump v reakcii na zostrelenie vrtuľníka Apache americkej armády iránskou paľbou.
„Sily Centrálneho veliteľstva USA dokončili 9. júna údery v sebaobrane proti Iránu na pokyn najvyššieho veliteľa v reakcii na včerajšie zostrelenie vrtuľníka Apache americkej armády,“ uviedlo veliteľstvo vo vyhlásení na X.
Údery zasiahli iránske systémy protivzdušnej obrany, pozemné riadiace stanice a sledovacie radary v blízkosti strategického Hormuzského prielivu – kľúčového úžinového bodu pre globálnu prepravu ropy.
„Operácia bola primeranou reakciou na nedávne útoky na americké sily a medzinárodné obchodné lode prechádzajúce regionálnymi vodami,“ dodalo CENTCOM. „Americké sily zostávajú ostražité a pripravené brániť sa proti neoprávnenej iránskej agresii.“
Irán odpovedal útokmi dronov a rakiet
Islamská revolučná garda (IRGC) spustila koordinovanú odvetnú akciu a zaútočila na americké pozície v Bahrajne a Jordánsku.
Bahrajn – Útok dronov bol namierený na základňu 5. flotily USA v Manáme. Zábery zo sociálnych médií zachytili priamy zásah a v celom hlavnom meste bolo počuť sirény protivzdušnej obrany.
Jordánsko – IRGC zasiahlo leteckú základňu Al-Azraq (známejšiu ako letecká základňa Muwaffaq Salti) raketami s pevným palivom s dlhým doletom. Na základni, ktorá sa nachádza približne 100 km východne od Ammánu, sú umiestnené desiatky amerických stíhacích lietadiel F-35 a F-15, ako aj 332. letecké expedičné krídlo.
Iránske médiá informovali, že rakety zasiahli hangáre lietadiel F-35 a veliteľské riadiace centrum.
Aktivita protivzdušnej obrany bola hlásená aj v celom Kuvajte, keď nad ním preleteli strely.
Iránske varovanie: „Opustite náš región“
Iránsky minister zahraničných vecí Abbas Araghchi skôr varoval americké sily, aby opustili región, aby sa predišlo ďalšiemu konfliktu.
„Opustite náš región, ak chcete byť v bezpečí,“ povedal Araghchi po prvých amerických úderoch. „História Perzského zálivu má mnoho kapitol o strašnom osude votrelcov.“
28. februára Spojené štáty a Izrael podnikli útoky na ciele v Iráne, vrátane Teheránu, ktoré spôsobili škody a civilné obete. Irán reagoval útokmi na izraelské územie a americké vojenské zariadenia na Blízkom východe. 7. apríla Washington a Teherán oznámili prímerie. Následné rokovania v Islamabade skončili bez prelomu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57533
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 11 čer 2026, 00:18

https://www.echo24.cz/a/H3zEP/zpravy-sv ... -materialu
MAAE požaduje, aby jí Írán dal veškeré informace o zásobách jaderného materiálu
Rada guvernérů Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) v rezoluci vyzvala Írán, aby zveřejnil veškeré informace o svých zásobách jaderného materiálu a o jaderných zařízeních a aby k nim umožnil přístup inspektorům MAAE. To má zajistit, aby žádný jaderný materiál nebyl zneužit k vojenským účelům. Stálý zástupce Íránu při OSN ve Vídni agentuře AFP řekl, že rezoluce je v aktuálním kontextu kontraproduktivní.

Rada guvernérů MAAE podle AFP schválila rezoluci, která požaduje, aby Írán poskytl veškeré informace o „svém inventáři jaderných materiálů“ a o „koncepci“ svých jaderných zařízení. Teherán také musí MAAE umožnit v plném rozsahu nezbytný přístup k ověření jeho prohlášení na místě, uvádí se v textu, který předložily Francie, Německo, Spojené království a Spojené státy. Požadovaná opatření jsou podle textu „nezbytná a naléhavá“ a mají ověřit, „zda nedošlo k jakémukoli zneužití jaderných materiálů“.

Rada MAAE rovněž zopakovala svou hrozbu, že pokud Teherán bude nadále odmítat spolupráci, zapojí do věci Radu bezpečnosti OSN.

Pětatřicetičlenná rada guvernérů rezoluci schválila při hlasování za zavřenými dveřmi 21 hlasy, sdělily agenturám diplomatické zdroje. Tři země, podle agentury Reuters Rusko, Čína a Niger, hlasovaly proti. Deset zemí se zdrželo hlasování a jedna, podle Reuters Venezuela, neměla hlasovací právo. Česká republika v současnosti není v Radě guvernérů MAAE zastoupena.

Podle AFP zůstává nejistý osud více než 400 kilogramů vysoce obohaceného uranu, který inspektoři MAAE naposledy viděli 10. června 2025. Írán, který popírá, že by se svým jaderným materiálem měl vojenské ambice, pozastavil spolupráci s agenturou po první izraelsko-americkém bombardování jeho zařízení v červnu 2025. Západní země a Izrael podezřívají Teherán ze snahy získat jaderné zbraně.

Na konci února pak USA a Izrael zahájily další útoky na Írán, který odpověděl údery na americké základny a na země v regionu a také uzavírkou Hormuzského průlivu, jímž za běžných okolností proudí 20 procent světových dodávek ropy. Nyní v oblasti platí křehké příměří, které však je opakovaně porušováno. Těsně před rozpoutáním konfliktu Teherán vedl s Washingtonem jednání o svém jaderném programu. I v současnosti se už týdny vlečou jednání o rámcové dohodě mezi USA a Íránem, která by mohla zahrnovat otevření Hormuzského průlivu i vyřešení sporů ohledně íránského jaderného programu.

Stálý zástupce Íránu při OSN ve Vídni Rezá Nadžafí AFP řekl, že přijetí rezoluce MAAE je v současné situaci kontraproduktivní. „Dále to komplikuje již tak nestabilní situaci, křehké příměří a nedokončená jednání mezi Íránem a Spojenými státy,“ řekl diplomat AFP. „Varovali jsme před důsledky takového nelegitimního činu Spojených států a jejich podporovatelů,“ dodal.

Už loni v listopadu Rada guvernérů MAAE přijala rezoluci vyzývající Írán ke spolupráci a vyjádřila znepokojení nad tím, že nemá přístup k příslušným lokalitám. V minulém čtvrtletí Teherán povolil pouze inspekci své jaderné elektrárny v Búšehru. Země má přitom celkem 22 jaderných zařízení, z nichž mnohá byla cílem bombardování ze strany Spojených států a Izraele.
Americký a izraelský špioni sa domáhajú vstupu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57533
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 11 čer 2026, 20:57

https://sputnikglobe.com/20260611/trump ... 97965.html
Trump tvrdí, že USA by mohli úplne ovládnuť Irán, ale nechce vyslať pozemné jednotky
WASHINGTON (Sputnik) – Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že Spojené štáty by mohli úplne ovládnuť Irán, dodal však, že nechce vyslať pozemné jednotky.
„Môžeme tam zajtra vojsť. Mohli by sme tam poslať vojakov. Nechcem tam posielať pozemné jednotky, ale keby som chcel, mohli by sme tam poslať malú skupinu vojakov a obsadiť celé územie,“ povedal Trump pre Fox News.
Centrálne veliteľstvo USA (CENTCOM) dnes v noci vykoná ďalšiu sériu leteckých útokov na Irán, povedal Trump a dodal, že budú „väčšie a silnejšie“.
„Áno, dnes v noci bude viac bombardovania. Bude to... väčšie, silnejšie. Nezabúdajte, že sme zničili všetky ich protilietadlové zbrane. Oni... nemajú nič. Myslím, že môžu mať šťastie s nejakou raketou na rameno alebo niečím podobným, ale vo väčšine prípadov, viete... nemajú žiadnu obranu,“ povedal Trump pre Fox News, keď bol opýtaný, či sa vo štvrtok v noci dá očakávať ďalšia séria útokov.
Trump tvrdil, že americké ozbrojené sily lietajú nad Teheránom bez toho, aby si to Islamská republika uvedomovala, a poznamenal, že iránske radary a protivzdušná obrana boli „všetky“ zničené.
„Nemajú žiadnu protilietadlovú obranu. Viete, lietame s lietadlami priamo nad centrom Teheránu a oni nemajú ani tušenie, že tam sme. Zničili sme všetky ich radary, celú ich protilietadlovú obranu a veľkú časť ich rakiet,“ povedal Trump pre Fox News.
Trump uviedol, že si nie je istý, či USA majú odvahu obsadiť iránsky ostrov Kharg.
„Vždy som uprednostňoval obsadenie ostrova Kharg. Neviem, či na to má Amerika žalúdok, aby som bol úprimný,“ povedal Trump pre Fox News.
Dodajme, že obsadenie iránskeho ostrova Kharg bolo vždy jeho preferenciou v konflikte s Teheránom.
„Vždy som uprednostňoval obsadenie ostrova Kharg,“ povedal Trump pre Fox News.
Trump tiež povedal, že Irán „sa zúfalo snaží uzavrieť dohodu“ so Spojenými štátmi.
„Zúfalo sa snažia uzavrieť dohodu. Tak veľmi chcú uzavrieť dohodu,“ povedal Trump pre Fox News.
Washington naďalej rokuje s Teheránom, dodal americký prezident.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57533
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 11 čer 2026, 21:01

https://sputnikglobe.com/20260611/any-v ... 95625.html
Každé plavidlo približujúce sa k Hormuzskému prielivu bude považované za „spolupracujúce s nepriateľom“ – IRGC
Irán bude považovať každé plavidlo približujúce sa k Hormuzskému prielivu za „spolupracujúce s nepriateľom“, uviedlo vo svojom vyhlásení námorníctvo Islamských revolučných gárd (IRGC).
Predtým ústredné veliteľstvo iránskych ozbrojených síl Khatam al-Anbiya oznámilo, že Irán uzatvára priechod Hormuzským prielivom pre všetky typy plavidiel, vrátane ropných tankerov a obchodných lodí, a to v dôsledku nedávnych útokov USA na Islamskú republiku. IRGC uviedlo, že akékoľvek plavidlo, ktoré sa pokúsi preplávať prielivom, bude napadnuté.
„Varujeme, že žiadne plavidlo by nemalo opustiť prístav v Perzskom zálive alebo Ománskom zálive. Priblíženie sa k Hormuzskému prielivu bude považované za spoluprácu s nepriateľom,“ uviedla IRGC vo vyhlásení, ktoré citovala iránska tlačová agentúra Fars.
Americký prezident Donald Trump v stredu obvinil Teherán z brzdenia rokovaní a uviedol, že Spojené štáty majú v úmysle spustiť rozsiahly útok na Irán.
Vo štvrtok skoro ráno iránske médiá informovali o zvukoch výbuchov v mestách Minab a Mohr, pričom tri výbuchy sa odohrali v Bandar Abbás a ďalšie štyri v Siriku na juhu Iránu. V Teheráne a na juhu krajiny bola aktivovaná protivzdušná obrana.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57533
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 11 čer 2026, 22:48

https://www.echo24.cz/a/HGmnp/zpravy-sv ... rova-charg
Trump odvolal útoky na Írán, mluví o pokroku v jednání. Teherán to zpochybnil
Prezident USA Donald Trump překvapivě na své sociální síti Truth Social oznámil, že ruší útoky a bombardování Íránu, které nedlouho před tím avizoval na dnešní noc. Podle šéfa Bílého domu bude brzy oznámen termín a místo podepsání dohody. Zatím podle něj došlo k jednáním na nejvyšší úrovni a Írán hlavní body přijal. Prozatím ale zůstane v platnosti americká námořní blokáda íránských přístavů, uvedl Trump. To ale rozporuje Teherán. Podle nejmenovaného íránského zdroje z okolí tamních vyjednavačů totiž Írán zatím žádný text memoranda o porozumění s USA neschválil, tvrdí polooficiální agentura Fars.

„Vzhledem k tomu, že jednání s Íránskou islámskou republikou byla předložena nejvyššímu vedení Íránu a schválena, zrušil jsem jako prezident Spojených států amerických plánované údery a bombardování proti Íránu, které se měly uskutečnit dnes večer,“ uvedl Trump.

„Jednání a konečné body byly jak v obecné rovině, tak do nejmenších detailů schváleny všemi zúčastněnými stranami, včetně Spojených států, Izraele, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kataru, Turecka, Pákistánu, Bahrajnu, Kuvajtu, Jordánska, Egypta a dalších,“ dodal prezident USA s tím, že brzy oznámí místo a datum podpisu a že námořní blokáda Íránu zůstane v platnosti „dokud nebude tato transakce dokončena“.

Na Trumpova slova už stihly zareagovat i světové trhy. Krátce po tomto oznámení začaly výrazně klesat i ceny ropy. Barel Severomořské ropy Brent se dostal pod 90 dolarů. Brent kolem 19:45 SELČ odepisoval 3,2 procenta na 89,91 za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu zlevňovala o 3,45 procenta na 86,92 dolaru za barel.

Trump v uplynulých týdnech opakovaně tvrdil, že uzavření dohody je na dohled, ale tento vývoj se zatím nenaplnil, poznamenala agentura AP. Dříve dnes přitom Trump hrozil Íránu dalšími tvrdými útoky a bombardováním dnes v noci, zabavením ropy a obsazením klíčového ostrova Charg.

Americká armáda nad ránem oznámila, že dokončila další kolo úderů proti Íránu. Dodala, že útoky cílily na protivzdušnou obranu, průzkumná zařízení či komunikační techniku íránské armády po celé zemi. Íránské síly pohrozily Spojeným státům odvetou a uvedly, že zaútočily na americké základny v Bahrajnu a Kuvajtu. Ceny ropy v reakci dopoledne rostly.

Deník The New York Times minulý měsíc napsal, že veřejná prohlášení americké administrativy o vojensky zničeném Íránu jsou v příkrém rozporu s tím, co jí sdělují její vlastní zpravodajské služby. Podobnou zprávu zveřejnil i deník The Washington Post.

Spojené státy a Írán přitom už několik týdnů jednají o podobě memoranda o porozumění, které by vyřešilo některé sporné otázky včetně úplného znovuotevření Hormuzského průlivu, který je důležitou trasou pro vývoz ropy a zemního plynu vytěžených v zemích Perského zálivu. Teherán v reakci na americko-izraelské útoky na Írán, které 28. února zažehly regionální válku, začal průliv blokovat.

V noci na dnešek Spojené státy zaútočily na Írán, což Trump zdůvodnil neochotou Teheránu podepsat dohodu. Teherán odpověděl odvetnými údery namířenými na americké základny v Bahrajnu, Kuvajtu a Jordánsku. USA na Írán zaútočily i předchozí noc poté, co Trump obvinil Teherán ze sestřelení amerického vrtulníku v Hormuzském průlivu. I na tyto údery Írán odpověděl odvetnými útoky na vojenské základny USA v regionu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57533
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 13 čer 2026, 00:13

https://sputnikglobe.com/20260612/trium ... 01657.html
Triumf života: Irán otvoril najväčšie onkologické centrum v západnej Ázii
Iránske onkologické centrum v Teheráne bolo otvorené napriek tomu, že USA a Izrael na Islamskú republiku neustále zosielali bomby a rakety.
Napriek ťažkostiam spôsobeným západnou agresiou a sankciami bojujú iránski lekári proti jednej z najhorších chorôb na svete pomocou najmodernejších technológií, pokročilých chirurgických postupov a rádioterapie.
„Naše onkologické pracovisko je od roku 1961 vedúcim onkologickým centrom v Iráne,“ vyhlásil chirurgický onkológ Dr. Ramesh Omranipour, ktorý opisuje svojich kolegov ako priekopníkov v oblasti onkologickej chirurgie.
Pacienti už nemusia na liečbu čakať tak dlho, poznamenáva Dr. Rostami, riaditeľ nemocničného komplexu Imáma Chomejního.
„Bolo pripravených viac operačných sál, ako aj centrum rádioterapie. Jedno poschodie, 13., je určené na ubytovanie zahraničných pacientov,“ hovorí a dodáva, že prišli žiadosti z viacerých krajín Blízkeho východu.
Iránski pacienti sú liečení „prakticky zadarmo“ vďaka svojim zdravotným poisteniam, hovorí Dr. Ali Kazemian, vedúci onkologického oddelenia na Teheránskej univerzite lekárskych vied.
„Pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť ani tieto zvýhodnené ceny, existuje charitatívny program: mnohí dostávajú liečbu zadarmo a pri prepustení z nemocnice im môžu byť poskytnuté aj peniaze na cestu domov,“ vysvetľuje Dr. Kazemian.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57533
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 13 čer 2026, 21:39

https://www.echo24.cz/a/Hn3iB/zpravy-sv ... yri-mesice
Írán po čtyřech měsících pohřbí Chameneího
Pohřeb íránského duchovního vůdce Alího Chameneího začne v Teheránu 4. července a potrvá šest dnů, informovala dnes íránská státní média. Alí Chameneí zemřel ve věku 86 let při útoku na Teherán, kterým Spojené státy a Izrael 28. února zahájily válku s Íránem. Začátek celostátního pohřbu Alího Chameneí připadne na den, kdy Spojené státy slaví Den nezávislosti, poznamenala agentura AFP.

Obřady začnou v Teheránu a 7. července se uskuteční ceremonie ve městě Kom. Pohřben bude Chameneí 9. července v mauzoleu imáma Alího Rezy ve městě Mašhad. Toto město na severovýchodě Íránu, kde se Alí Chameneí 19. dubna 1939 narodil, je poutním místem šíitských muslimů.

Ajjatoláh Alí Chameneí byl nejvyšším íránským vůdcem od roku 1989 a od té doby měl v Íránu poslední slovo mimo jiné v zahraniční politice, jaderném programu či vojenských záležitostech. Po jeho smrtí ho v této funkci 8. března nahradil jeho syn Modžtaba Chameneí, který se od té doby neobjevil na veřejnosti a komunikuje jen písemně. To přiživuje spekulace, že byl rovněž při izraelsko-amerických útocích vážně zraněn.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 57533
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Írán

Příspěvek od Alchymista » 14 čer 2026, 00:22

https://www.echo24.cz/a/H4izH/zpravy-sv ... ni-hormuzu
Trump oznámil dohodu s Íránem a otevření Hormuzu. „V neděli to nebude,“ zní z Teheránu
Podpis dohody s Íránem je naplánován na neděli, sdělil dnes americký prezident Donald Trump. Ihned po podpisu bude pro všechny otevřen Hormuzský průliv, tvrdí také v příspěvku na sociální síti Truth Social. Teherán však dnes uvedl, že v neděli memorandum podepsáno nebude. Írán chce také účtovat služby poskytované v Hormuzském průlivu.

„Těšíme se na spolupráci s Íránem a celým Blízkým východem dlouho do budoucnosti. Doufejme, že se celý tento proces rychle, snadno a hladce vyřeší. Pokud ne, máme krajní alternativu – snad už ji nikdy nebude nutné znovu použít!“ doplnil Trump v narážce na možné obnovení konfliktu, kterým opakovaně vyhrožoval.

Devětasedmdesátiletý prezident, který v neděli oslaví 80. narozeniny, v příspěvku tvrdí, že nynější vztahy Washingtonu a Teheránu jsou jiné a lepší než za předchozích amerických administrativ, přestože ty proti Íránu nevedly válku.

Trump, který ve svém prvním funkčním období vypověděl jadernou dohodu s Íránem, také vyjadřuje přesvědčení, že nyní chystaná dohoda zajistí, že více než 90milionová země nezíská jadernou zbraň. Podle dosavadních zpráv médií ale takzvané islámábádské memorandum nestanoví přesné kroky týkající se íránského jaderného programu.

Šéf Bílého domu v příspěvku dále poznamenává, že USA ve vhodnou chvíli, až se vše uklidní, půjdou do Íránu a vyzvednou „jaderný prach“, aby ho naředily a zničily, ať už tam, nebo ve Spojených státech.

Přes Trumpovo tvrzení panují nejasnosti kolem podpisu memoranda, po němž by měla přijít plnohodnotná mírová dohoda. Mluvčí íránské diplomacie Esmaíl Baghaí dnes uvedl, že memorandum nebude podepsané v neděli, nevyloučil ale podpis v dalších dnech.

Válku proti Íránu rozpoutaly koncem února USA a Izrael. Teherán odpověděl útoky na sousední státy, americké základny v regionu a posléze také uzavřením Hormuzského průlivu, kterým za normálních okolností proudí pětina světových dodávek ropy a značné množství zkapalněného zemního plynu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 20025
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Írán

Příspěvek od petrp » 14 čer 2026, 10:34

Bloomberg: Rusko zřejmě pomohlo Íránu obnovit zásoby raket během příměří s USA
Írán s největší pravděpodobností doplnil své raketové zásoby novými ruskými zbraněmi a obnovil významnou část svého raketového arzenálu, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na západní zpravodajské služby. Dojít k tomu mělo během osmitýdenního příměří mezi Washingtonem a Teheránem. Bloomberg uvádí, že Írán je díky tomu schopný provést odvetný úder prakticky v plné síle, pokud by boje znovu vypukly.
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/sv ... usa-374555

Přeloženo: víme hovno, ale něco napsat musíme...
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Malé zloděje věšíme, velké jmenujeme do veřejných úřadů. Aristoteles
Čím zkorumpovanější stát, tím početnější zákony. Tacitus

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 13413
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Írán

Příspěvek od kenavf » 15 čer 2026, 10:01

USA a Irán dosiahli mierovú dohodu. Trump okamžite otvoril Hormuzský prieliv
https://www.info.sk/sprava/280121/usa-a ... y-prieliv/
Ceny ropy skočili dole už včera, tak uvidíme ako dlho Izrael vydrží.
"Vieru rozumom nevyvrátiš, to je vec emócií".
"Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič." -Edmund Burke.

dancostar
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1295
Registrován: 15 dub 2019, 10:07

Re: Írán

Příspěvek od dancostar » 15 čer 2026, 17:33

USA a Írán jsou blíž k podpisu odrážejícího íránské podmínky.Konstantinovka je blízko pádu.



Odpovědět